eiden Regio Anti-filegeld voor Station Merenwijk' Eenzame strijder tegen het vuil in Leiden GroenLinks zit in maag met makende vlekken eidse lezingen over oneindigheid Werk aan de Coeliekerk eidenaar ekent proving Bewoners balen van geparkeerde wagens Slotfeest El Cid in In Casa Zuydtwijck mag volgens bouwplannen uitbreiden hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 :et etser met pistool bedreigd en beroofd (jj. Een 21-jarige Leidenaar is afgelopen nacht onder bedrei- gvan een pistool beroofd van zijn portemonnee en horloge, lan fietste in de tunnel onder de kruising Haagweg/Chur- aan/Dr. Lelylaan en werd door een andere fietser tot stop gedwongen. De Leidenaar moest tegen een muur gaan jjgj m waarop een derde man verscheen die het slachtoffer met 3ro( ivuurwapen bedreigde en beroofde. Het criminele duo pro- ot rde vervolgens een Voorschotenaar (21) te beroven die door Vf elfde tunnel fietste. Dit mislukte omdat de man wist te ont- ppen. Van de daders ontbreekt elk spoor. erp itodieven in Wassenaar opgepakt Twee Leidenaars (21 en 18) zijn gisteren op het parkeer- Gei ein van Duinrell in Wassenaar aangehouden in een gestolen o. De auto was een dag eerder gestolen uit de Mahlerstraat in de Jen. De twee zijn goede bekenden van de politie. De 18-jari- verd eerder deze maand nog in een gestolen wagen aange- t oi iden in de Merenwijk. i winde en gemeenten in brief aan minister: Profileren yi Voorschoten moet I J zich meer profile ren. Volgens een onder zoek is er geen 'wij-gevoel' in het dorp. Piccolo Raymond Salman I geniet van zijn baantje als piccolo. 'Je moet op de achtergrond blijven', zegt hij. Na werkbezoek Willem-Alexander rotterdam/den haag cpd Waarom worden voor kroon prins Willem-Aiexander de gan gen in het provinciehuis spe ciaal geshamponeerd, terwijl de ambtenaren van de provincie Zuid-Holland moeten eten in een kantine waar de vloerbe dekking onder de 'misselijk ma kende vlekken' zit? Die vraag houdt Cécile van Laar-Graven nog steeds bezig, nu gedepu teerde staten haar schriftelijke vragen nogal ontwijkend heb ben beantwoord. Het schoon maken van de gangen waar Wil lem-Aiexander kwam, heeft vol gens het dagelijks bestuur van de provincie te maken met 'goed gastheerschap'. En in de kantine hoefde de kroonprins niet te zijn. Daar bleven de vlek ken dus zitten. Cécile van Laar, statenlid na mens GroenLinks/De Groenen, heeft zich verbaasd over de geldverspilling rond het werk bezoek dat Willem-Alexander op 9 juni aan Zuid-Holland bracht. Voor een gedachtewis seling tussen de kroonprins en de fractieleiders hadden gede puteerde staten slechts een half uurtje ingeruimd. Verder be stond het programma vooral uit een rondvlucht boven de pro vincie, een rondrit en een 'een voudige' lunch. Maar waarom moest dat laatste op speciaal uit het provinciehuis overgebracht Wedgewood-servies? Van Laar: „Meent het college dat de kroonprins geschokt zou kun nen worden door de aanblik van het normale serviesgoed ter plaatse?" Op dit soort vragen geven GS geen antwoord. In een toelich ting wordt slechts gemeld dat het dagelijks bestuur van Zuid- Holland overwoog dat het werk bezoek een informatieve waar de had en dat de organisatie en uitvoering 'praktisch' moesten zijn. GS menen erin geslaagd te zijn 'met het door ons gekozen programma de Prins van Oranje binnen de daarvoor beschikba re tijd optimale informatie te hebben geboden'. Maar de 'toekomstverken ning' waaruit een achteruitgang van de natuurwaarden blijkt, heeft Willem-Alexander niet ge kregen, merkt Van Laar. Ze toonde zich benieuwd naar de kosten van een en ander, maar GS maken een specificatie niet publiekelijk bekend. Het totaal kwam op 35.348 gulden en 34 cent, meldt het college. Dat past binnen de begroting, want de voor werkbezoeken begrote post bevat 91.226 gulden, waar van op het moment dat de digjister A. Jorritsma van Verkeer en Waterstaat moet dat ze heeft uitgetrokken om files te bestrijden ge en om een NS-station in de Merenwijk te bouwen, staat in een brief die de bestuurders van Leiden, itgeest en de provincie Zuid-Holland gisteren aan de rijster hebben gestuurd. 'jJl.OE' en fenkeulemans rie vinden het een prima lent om weer over de •Leidse treinhalte te be- De minister heeft tot aar 2000 immers tachtig en gulden per jaar te be- om het reizen per trein vorderen en files tegen te ,Een prima aanknopings voor de concrete realise- van de halte Merenwijk", de bestuurders. Vorig Qvesteerde de minister on- leer in extra treinen op het Rotterdam-Den Haag-Lei- Amsterdam. de toekomst hebben de rlandse Spoorwegen een ie stoptrein tussen Am- am en Leiden op het ver langlijstje staan. Bouw van het Merenwijkstation zou daar goed bij aansluiten, vinden de drie bestuurders. In de toekomst zou de nieuwe stoptrein moeten doorrijden naar Rotterdam- Lombardjjen, en mogelijk zelfs naar Dordrecht. Het idee om een station in de Merenwijk te bouwen stamt uit 1988. Toen ontvouwde de toen malige minister van verkeer en waterstaat N. Smit-Kroes plan nen voor diverse nieuwe sta tions, waaronder een in de Me renwijk. De halte belandde ver volgens in een pakket met af spraken tussen rijksoverheid, randstadprovincies en de vier grote gemeenten Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. De minister krabbelde echter terug, omdat ze de NS en de ge meenten voor de tekorten wilde laten opdraaien. Zodat het Me renwijkstation - net als andere aangekondigde stations - in de ijskast verdween. Toch mag dat geen reden zijn om het station maar te verge ten, schrijven de bestuurders. „De gemeenten en de provincie zijn van mening dat de rijks overheid een inspanningsver plichting heeft om de halte Me renwijk te realiseren." Oegst- geest is bij het ontwerpen van de wijk Poelgeest in de Broek en Simontjespolder bijvoor beeld nog gewoon uitgegaan van het nieuwe station. Het is de zoveelste keer dat de minister wordt gevraagd om een halte in de Merenwijk. Bij de opening van het vernieuwde centraal station in Leiden vroeg burgemeester C. Goekoop nog om de extra stopplek. „Ik heb geen geld liggen voor nog een station", kreeg de burgervader bij die gelegenheid van Jorrits ma te horen. Dektocht naar het oneindige. Ofwel de fasci- van wetenschappers voor onderwerpen ver het denkbare. Dat is het thema van een genserie van Studium Generale. Deze na- colleges van de Leidse universiteit zijn voor een toegankelijk. spits wordt afgebeten door sterrenkundige dr. Vincent Icke die op 23 september zijn lorders duidelijk wil maken hoe oneindig ïeelal nu werkelijk is. 'De oneindigheid van de titel van de lezing van filosoof prof. dr. inia. Hij spreekt op 30 september over de schijnlijk onoverbrugbare kloof tussen de begrensde mens en de orfbegrensde God. Paradoxen van het oneindige in de wiskunde: de oneindigheid van getallen. Daarover praat de filosoof, prof. dr. B. Sundholm op 7 oktober. De rol van de computer bij modellen over oneindig heid komt op 14 oktober aan de orde bij de lezing van informaticus, prof. dr. ir. R. Scha. De laatste lezing op 21 oktober wordt gehouden door beel dend kunstenaar J. Vanderheyden. Hij gaat in op dé rol van onze hersenen bij onze waarneming en op ons denken. Ook staat hij stil bij de vragen die we ons de komende eeuw zullen stellen. De lezingen in het gebouw van de Leidse uni versiteit aan de Cleveringaplaats duren van 20.30 tot 22 uur. leiden De meeste voorbijgangers valt het waarschijnlijk al niet eens meer op: de Harteburgkerk wordt nog steeds gerestaureerd. En dat zal de komende jaren nog wel zo blijven ook. De kerk, in de Leidse volks mond Coeliekerk genoemd, moet flink onder handen worden genomen. Bijna twee jaar geleden werd be gonnen met de buitenkant. De gebrekkige toestand waarin muren, goten en daken verkeerden, zorgden voor zogeheten vochtdoorslag aan de binnenkant. Inmiddels is de aandacht van de restaurateurs al naar binnen verlegd. Behalve de muren moeten ook sommige glas-in-lood-ramen worden hersteld. FOTO HIELCO KUIPERS zeventigjarige J. Verhagen voelt zich net een roepende in de woestijn op Internet ww.hdc.nl/ld dsch >J& Dagblad I WE RE LD OM JE HEEN g 37-jarige Leidenaar die lopen weekeinde werd gehouden op verdenking beroving van een Leidse aan de Vijf Meilaan heeft iddels bekend. Tevens de man toe begin vorige I nd brand te hebben ge- lit bij CB Amusement aan Flevoweg in de Meren- De man werd ook ver- bt van brandstichting in restaurant aan de Hoge ird in Leiden op 26 mei. lerzoek wees echter uit hij daarmee niets te ma- leiden eric-jan berendsen De brief aan de Leidse burge meester ligt al klaar, maar moet alleen nog worden gekuist. 'Bes te mijnheer Goekoop, u bent burgemeester van een mooie maar ook vuile stad.' Met die woorden zal het schrijven onge twijfeld beginnen. Afzender J. Verhagen uit Leiden. Verhagen (70) ergert zich al jaren groen en geel aan het on kruid en (zwerfivuil in Leidèn. „Neem het vredesmonument aan de Garenmarkt. Overal on kruid. Kijk eens naar de Bree- straat, prachtige gevels maar de staat ligt vol met kauwgom en peuken. En de route langs het geboortehuis van Rembrandt is zo smerig, dat ik niet begrijp dat daar nog toeristen lopen. En wie doet daar iets aan? Juist, nie mand want de mensen houden hun stoepje nog nauwelijks schoon en de gemeente heeft geen geld. Zo kan het niet lan ger want Leiden wordt vuiler en vuiler." Maar in plaats van balend achter de geraniums te gaan zit ten, probeert Verhagen zelf het probleem aan te pakken. Met een speciale stofzuiger gaat hij vuile plekken te lijf. Eén voor deel heeft hij daarbij. Vroeger was hij werkzaam in de fabrica ge van reinigingsapparatuur. J. Verhagen: „Mensen staan me aan te kijken alsof ik gek ben." FOTO HIELCO KUIPERS „Maar dat heeft er niks mee te maken want ik hoef er niet meer aan te verdienen." Leiden moet minder vuil en Verhagen wil dat bereiken door een betere aanpak van de schoonmaak en een mentali teitsverandering bij de bevol king, vooral de jeugd. „Op school leren de kinderenalles over computers en internet. Maar de normale basisregel dat vuil in een vuilnisbak thuis hoort, lijkt niemand meer te kennen." Daarom hoopt hij ook op een praatje als hij ergens in de stad bezig is met zijn schoonmaakklussen. „Mensen staan me aan te kijken alsof ik gek ben en reageren heel ver schillend. Van onbegrip tot en thousiasme. Maar ik hoop voor al met de jeugd in gesprek te komen. Jongelui te overtuigen van de noodzaak de straten schoon te houden." Van de ambtenarij heeft Ver hagen niet zo'n hoge pet op. „Praten, praten en nog eens praten maar dat duurt mij alle maal veel te lang. En hoevëel hoge ambtenaren wonen nog in Leiden? Juist, heel weinig. Bijna iedereen is buiten de stad gaan wonen en denkt 'bekijk het maar.' Een veeg teken." Met een aangepaste indus triële stofzuiger gaat Verhagen op de schoonmaaktoer. „De ge meentereiniging heeft wel veeg- auto's maar die kan niet bij moeilijke randjes komen. Ik zal een voorbeeld noemen. Rond elke Paal van Waal staat tegen woordig onkruid. En onkruid trekt vuil aan. Een auto van de gemeente kan daar niet bij maar met mijn stofzuiger is dat onkruid zo weg. Een fluitje van een cent. En denk nou niet dat ik over bijzondere apparatuur beschik. Dit type stofzuiger wordt al lang in de land- en tuinbouw en het bedrijfsleven gebruikt. Ik heb slechts kleine aanpassingen aangebracht. Daarnaast is er volgens Ver hagen een groot verschil tussen vegen en zuigen. „Op de Garen- markt ligt tussen de straatste nen veel gebroken glas. Dat moet worden opgezogen in plaats van worden opgeveegd. Er zal maar eens een kind in de scherven vallen. Dan zijn de ra pen gaar want de gemeente is wèl aansprakelijk. Verhagen voegt de daad bij het woord. Hij pakt zijn stofzui ger, koppelt er een aantal ver bindingsstukken aan en zuigt een deel van het evenementen plein schoon. „Soms voel ik me een roepende in de woestijn. Nu sta ik voor de gemeenschap te werken maar ik moet wel geld van mijn AOW in de par keerautomaat gooien. Wat ge beurt er eigenlijk met mijn be lastinggeld, vraag ik me dan wel eens af. Soms denk ik dat we in dit land eigenlijk hartstikke gek zijn geworden." kroonprins kwam nog 66.022 gulden en 10 cent over was. Het werkbezoek van de kroonprins beslaat dus meer dan één derde van het budget voor werkbezoe ken over het hele jaar. Van Laar heeft zich geërgerd aan 'het in fors tempo uitgeven van algemene middelen aan schone schijn'. Ook het luxe en onnodig opgesmukte program maboekje heeft haar gestoord, ook omdat er gesproken wordt van een fly- en een no-fly-pro- gramma. Kan dat niet in nor maal Nederlands, aangezien 'fly' ook 'gulp' kan betekenen, vraagt ze zich af. Het college antwoordt dat 'vliegen' en 'niet vliegen' ook had gekund, maar dat overigens het Nederlandse woord 'vliegen' eveneens meer betekenissen kent. De helikoptervlucht liet Wil lem-Alexander grote delen van de Rijnmond zien, onder meer de Maasvlakte, het Voornes Duin, het Haringvliet, Tienge- meten en de glastuinbouw rond Cromstrijen. Ook vloog de kroonprins in het door het mi nisterie van defensie beschik baar gestelde toestel boven het Westland, de Alblasserwaard en het traject voor de Betuwelijn. Een busrit 's middags bracht hém vooral in de omgeving van Gouda. leiden «marun kramp Bewoners van Leiden Zuid- West ergeren zich aan een grote vrachtwagen en diverse aan hangwagens die langdurig langs de stoep van de Lieven de Key- straat staan geparkeerd. Ook van stal gehaalde caravans heb ben in het voorjaar voor klach ten gezorgd. De grote gevaartes staan volgens de bezwaarma kers in de weg en belemmeren de doorgang van het verkeer in de straat. De bewoners hebben het pro bleem al meermalen bij de poli tie aangekaart. Maar die geeft volgens H. Kwik van bewoners- groep-70 niet thuis. „Wij waren verheugd toen wij van de nieu we verordening hoorden waarin burgemeester en wethouders stelden dat dat soort wagens niet langer dan drie dagen aan de openbare weg geparkeerd mogen staan. Maar wat heb je aan zo'n verordening als die niet wordt nageleefd. Dan kan je hem net zo goed op de vuil nisbelt gooien." Volgens Kwik is het antwoord van de politie op de overlast melding niet bemoedigend. „Ze zeggen keer op keer 'het is in behandeling', of 'het zit in de computer'. Maar ondertussen zit het daar nu al maanden." En op een brief die Kwik twee maanden geleden namens de bewonersgroep-70 aan de poli tie heeft gestuurd, is ook geen antwoord gekomen. Volgens een woordvoerder van de politie is de klacht wel degelijk in behandeling. De be woners kunnen gerust zijn. Wel moeten ze nog even geduld hebben. Want de politieman die over de problematiek gaat is momenteel op vakantie. leiden thomas erdbrink Het slotfeest van de El Cidweek is dit jaar in discotheek In Casa. De organisatie van de introduc tieweek voor eerstejaars studen ten heeft geen zin meer in alle problemen die een buitenloca tie met zich meebrengt. Vorige jaar had de organisatie een gro te tent op het Arsenaalplein neergezet. Omwonenden vrees den echter geluidoverlast van het slotfeest. De rechter besloot daarom dat de studenten een 'fluisterfeest' moesten geven. Het volume mocht niet harder dan 65 decibel. Omdat de geluidmeters toch verder uitsloegen dan toege staan moest de slotband eerder stoppen. Een speciale anti-ge- luid ordedienst van 50 studen ten ten spijt. De El Cidweek wordt dit jaar van 11 tot 15 augustus op loca ties in de hele stad gehouden. Zo is er op dinsdag weer het tra ditionele watersportfestival bij het Galgewater. Op donderdag middag is er een popconcert in de Leidse Hout waarbij de stu dentenband Fruits Funk Foun dation een optreden geeft. Ver mast verwacht dat ongeveer 1500 tot 2000 studenten aan de week zullen meedoen. leiden dimitri walbeek Raad van State verwerpt bezwaren ook gehoord zijn. Maar geloof me; onze alternatieven zijn niet eens opgenomen in het nu goedgekeurde voorstel", vol gens .Buys. Waarop ze vervol gens losbarst in de tirade van een verontwaardigd burger: „Het is vechten tegen de bier kaai. Er is zogenaamd inspraak, maar dat blijkt een onbegonnen zaak, een wassen neus. Ze heb ben ons voor het lapje gehou den." De Raad van State besloot dat Buys' argumenten om de milieuvergunning voor de uit bouw tegen te houden niet op hun plaats waren. Zij wilde de vergunning nog tegenhouden met een beroep op de milieu wet. En eiste in een spoedpro cedure dat de milieuvergunning voor een eventuele tweede fase van de bouw nog even in de ijs kast zou worden gelegd. De be stemming van het oude gebouw is immers nog niet bekend en dat was wel een vereiste. „De gemeente stapt hiermee af van het gewekte vertrouwen", schreef Buys nog in haar pleidooi. Maar de Raad van State weer legde alle argumenten. De eventuele parkeeroverlast en toename van het verkeer zijn planologische argumenten en hebben niets met milieu te ma ken, besliste het hoogste rechts- orgaan. „Maar goed, wij likken nu onze wonden. Ik ben onder tussen al op vakantie geweest", reageert een verbitterde Buys. Achteraf gezien beseft ze dat ze niet veel heeft bereikt. Toch heeft ze de moed niet verloren. „Wij zijri nu aan het proberen om het bruggetje in het park te verplaatsen. Dat ligt nu name lijk een beetje onhandig." De uitbreiding van verzorgings huis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan gaat gewoon door, volgens de oorspronkelij ke bouwplannen. Dat betekent dat 28 bomen in het kleine parkje naast het verzorgings huis moeten worden gekapt. Dat is het effect van de uit spraak van de Raad van State, die de bezwaren van initiatief groep Boshuizerpark heeft afge wezen. Het gezelschap wilde de uitbouw niet tegenhouden, maar de politiek overtuigen dat er beter in de hoogte in .plaats van de breedte kon worden ge bouwd. Dat zou het toch al klei ne parkje nog enigszins sparen. Twee jaar geleden kregen de omwonenden nog de toezeg ging dat ze konden meepraten en zelfs alternatieven aandra gen. Ze konden écht meebeslis sen. Deze week werd echter de uitspraak van de Raad van Sta- te-zaak bekend waaruit blijkt dat nu ook de laatste beroeps zaak tegen de uitbouw is ver wonen. Th. Buys, leidster van de initiatiefgroep, was niet eens meer bij de zitting aanwezig. „Ach, dat is een achterhaalde zaak", zegt ze. „De gemeente raad heeft begin deze maand de uitbouw zonder morren goed gekeurd. Het was gewoon een hamerstuk." Verzorgingshuis Zuydtwijck kreeg een vergün- ning voor een verpleeghuis voor 180 somatische en psychothera peutische patiënten aan dè Aal tje Noorderwierlaan in Leiden. Buys is in die twee jaar be hoorlijk bitter geworden. „Die ambtenaar van de gemeente heeft de notitie zo opgeschre ven dat de raad om de tuin is geleid. Hij moest denken dat wij

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11