Onze Argentijnse ribeye wil graag 'n vuurtje. CC Hypotheekfraude groeit Consumentendiensten van Telfort worden stopgezet 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Economie Meer vracht voor P O WOENSDAG 23 JULI 1997 'Taxatie vaak precies op waarde die nodig is voor lening Met de toename van het aantal hypotheken stijgt ook de fraude. Voorzien van valse loonstrookjes en foutieve taxatie-rapporten draaien kwaadwillênden banken en verzekeraars een rad voor ogen. De vier zaken die de Economische Controle Dienst (ECD) deze week boven water tflde. zijn slechts het topje van de ijsberg. UTRECHT ARNOUD CORNELISSEN De banken willen er nog niet al te veel drukte over maken. Een woordvoerder van de Postbank: „Fraude komt bij ons heel wei nig voor. Wij geven alleen hypo theken aan mensen die een een girorekening hebben. Op die manier kunnen we precies zien welk inkomen de aanvragers hebben. Sjoemelen met de cij fers valt onmiddellijk op. De Rabobank, de grootste partij op de hypotheekmarkt, heeft naar eigen zeggen ook weinig last van fraude. „De le ningen lopen vrijwel allemaal via onze lokale banken be toogt een woordvoerder. „Die kennen niet alleen de achter grond van de klanten, maar ook de panden waar het om gaat. Rommelen met loonstrookjes of taxaties is dan heel doorzich tig'' Individuele hypotheekver strekkers staan niet te trappelen met het geven van informatie over fraudezaken. Begrijpelijk, want wie is opgelicht geeft toe dat de interne controle op een of andere wijze niet deugt. Dat is schadelijk voor het imago van degelijkheid en betrouwbaar heid. de dobber waar elke fi nanciële instelling op drijft. Toch is er reden voor zorg. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) wordt jaarlijks tussen de 100 en 150 keer gefraudeerd met hypothe ken. Dat aantal stijgt, zegt de vereniging, vooral omdat het aantal hypotheken de laatste ja ren geweldig is toegenomen. Vorig jaar werden meer dan 500.000 nieuwe woninghypo theken verstrekt. Begin jaren negentig waren dat er nog geen 200.000. Ook de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort heeft de indruk dat fraude steeds vaker voor komt. „De zaken die de ECD nu aan het licht brengt, zijn het topje van de ijsberg", zegt C. van Eybergen. „Hoe groot het deel onder water is, weten we niet. Banken en verzekeraars houden die gegevens veelal voor zich. Al was het maar om gegrinnik bij de concurrentie te voorkomen. Want van elkaar willen de instellingen natuurlijk dolgraag weten op welke ma nier de ander is geflest." De assurantierecherche van de Economische Controledienst (ECD) onderzocht de afgelopen maanden vier complexe fraude gevallen, waarvan er één in Utrecht plaats had. Dat leidde tot de aanhouding van enkele hypotheekbemiddelaars in de provincie. De fraude-officier in het arrondissement Utrecht on derzoekt momenteel de kwestie voor verdere vervolging. De ge dupeerde verzekeraars, wier na men niet bekend worden ge maakt. hadden aangifte gedaan bij de politie. Wie een hypotheek aan vraagt. moet altijd (een kopie van) een salarisstrook overleg gen. plus een werkgeversverkla ring (het bewijs voor een vaste baan). Met behulp van een beetje lak en een kopieerappa raat zijn die gegevens eenvou dig te wijzigen. Bezitters van een pc met Ideurenprinter kun nen de vervalste papieren nog echter laten overkomen. Han dig. want een iets hoger inko men geeft al snel recht op tien duizenden guldens meer hypo theek. Taxatierapporten (nodig om de waarde van het huis te bepa len) zijn op eenzelfde manier te vervalsen. Makkelijker is het de taxateur vooraf 'een richtprijs' mee te geven. Van Eybergen: „Iedereen zal ontkennen dat het gebeurt. Maar vaak wordt een huis precies getaxeerd op de waarde die nodig is voor de gewenste hypotheek. Dat is echt geen toeval, hoor." Eigen Huis vermoedt dat te hoge taxaties vooral interessant zijn op panden die hvpotheek- vrij zijn. Een woning met een waarde van drie ton wordt bij voorbeeld op vier ton getaxeerd, waardoor de eigenaren hon derdduizend gulden meer kun nen lenen. Verdwijnt de bezitter vervolgens met de noorderzon, dan mag de hypotheekverstrek ker de ton bijpassen. In de meeste gevallen blijft de schade voor de banken en ver zekeraars echter beperkt. De geldverstrekkers kunnen im mers altijd de woning (het on derpand) weer verkopen. Door de stijgende huizenprijzen we ten de financiers in dergelijke gevallen een aanmerkelijk deel van het geld terug te krijgen. Toch is de Nederlandse Ver eniging van Banken blij met de actie van de ECD. In eerdere ge vallen liet strafrechtelijke ver volging van fraudes volgens de banken te lang op zich wachten. Dat kwam mede door de com plexiteit van de zaken en het ge brek aan specialistische kennis bij politiekorpsen. De financiële instellingen zeggen inmiddels beter te con troleren. „We hebben behalve de krediettoetsing bij het BKR in Tiel, ook een toetsing in het incidentenregister". zegt ad junct-directeur J. Schoemaker van de NVB. „Daarin zoeken we op of iemand al eens eerder bij een fraude of poging daar toe betrokken was. Ook contro leren we of de overlegde docu menten niet gestolen of vermist zijn. Daarnaast wisselen we fraudes en fraudepogingen on derling uit via het Contactor gaan Hypothecaire Financiers. Banken en verzekeraars be palen zelf of en, zo ja, met wel ke hypotheekbemiddelaars ze in zee gaan. Voor een interme diair die uitsluitend in hypo theken doet. gelden geen vesti gingseisen. In principe kan ie dereen in Nederland zich mor gen hypotheekbemiddelaar noemen. Eigen Huis is daar niet gelukkig mee. De vereni ging is al enkele maanden in gesprek met verschillende par tijen over een keurmerk voor de branche. Naast de ketens (zoals de Hy- potheker). makelaars met een 'hypotheekshop' en professio nele assurantie-bemiddelaars (tussenpersonen) die ook in woningleningen doen. zijn er duizenden mensen die het be middelen er een beetje bij doen. 'Achterkamerwerkers' noemt Eigen Huis hen. Meer dan een auto en een draagbare telefoon hebben ze niet. Een keurmerk kan het kaf van het koren scheiden. Al thans, tot op zekere hoogte. „Een bank of een verzekeraar zal een bemiddelaar die heel veel hypotheken aanbrengt heus niet de deur wijzen als hij geen keurmerk heeft", zegt Van Eybergen. „Geld in het laatje is toch het eerste dat telt." ROTTERDAM CPD P O North Sea Ferries, dat veerdiensten onderhoudt tussen onder meer Rotter dam en Engeland, heeft dit jaar een goede eerste helft doorgemaakt. Het concern vervoerde 7,4 procent meer vracht, terwijl het aantal vervoerde passagiers op cruiseferries stabiel bleef. P O heeft vertrouwen in de tweede zes maanden van 1997. De toename van de vracht is vooral toe te schrij ven aan een capaciteitsuit breiding, als gevolg van een verlenging van twee van de vrachtschepen. Het verkeer op de routes vanuit Zee- brugge groeide overigens iets meer dan dat op de schepen die Rotterdam als vertrekplaats hebben. De reder, die rekent in vervoer de meters, versleepte omge rekend ongeveer 392.000 eenheden. Door de ingrijpende ver bouwing van de vier passa giersschepen hoopt de re der de faciliteiten voor de passagiers aanmerkelijk te kunnen verbeteren. Het ge middeld aantal mensen per afvaart bleef stabiel: naar schatting 460.000. Ook het aantal auto's bleef gelijk, circa 96.000. P O North Sea Ferries beheert een vloot van zes tien schepen die vrachtrou tes bedienen tussen Zee- brugge en Felixstowe. Hull en Teesport en vanuit Rot terdam (Europoort) voor die Engelse havens. Daarnaast varen passagiersschepen tussen Zeebrugge en Rotter dam enerzijds en Huil an derzijds. 'PTT Telecom maakt concurreren onmogelijk DEN HAAG FRED VAN ESSEN Telfort, de gezamenlijke onderneming van British Telecom en NS. heeft zijn nog maar net gelan ceerde telefoondiensten voor consumenten en kleine bedrijven stopgezet. Volgens Telfort is het 'onmogelijk' te concurreren met PTT Telecom, zolang de voormalige monopolist hoge vergoe dingen mag vragen voor gebruikmaking van zijn landelijke netwerk. Het ministerie van verkeer en waterstaat onderzoekt de juistheid van de tarie ven die PTT bij de concurrenten in rekening brengt. Om concurrentie met PTT Telecom mogelijk te maken, heeft minister lorritsma (verkeer en wa terstaat) de PTT vlak voor het vervallen van zijn monopolie per 1 juli verplicht 'carrier-selectie' mogelijk te maken. Een abonnee kan sindsdien met zijn PTT toestel en -aansluiting toch via een concurrerend bedrijf bellen, door vier cijfers in te toetsen voor het net- en abonneenummer. Van de drie landelijke concurrenten heeft Glo bal One (een joint venture van Deutsche Tele kom, France Télécom en het Amerikaanse Sprint) al meteen gezegd de consument links te laten lig gen. Nu heeft ook Telfort de vlag gestreken. „Het is gewoon niet verantwoord carrier-selectie te bieden. De vergoedingen die we aan de PTT moeten betalen zijn veel te hoog, en maken de marge waarin we moeten concurreren te klein", aldus H. van der Zwan, zegsman van Telfort. Voor elk gesprek dat klanten van Telfort voe ren, moet het bedrijf een 'interconnectie-vergoe ding' betalen aan de PTT, omdat de gesprekken tenminste gedeeltelijk over het PTT-net (6,4 mil joen aansluitingen) lopen. Telfort heeft een eigen landelijk hoofdnet, maar nauwelijks aftakkingen naar woningen en bedrijven. Van elk gesprek van Groningen naar Utrecht via carrier-selectie (nummer 1616) moet Telfort 7.5 cent per gesprek afdragen aan de PTT. plus 10,7 cent per minuut (lokaal tarief, interlokaal 9 cent per gesprek plus 12,8 cent per minuut). „Bij een groothandelsprijs van 14 cent per minuut die de PTT aan bedrijven rekent, is onze marge dus maar maximaal een cent of twee, drie per mi nuut. Daar kunnen we geen business van ma ken". zegt R. van den Hoven van Genderen. spe cialist 'regelgeving' van Telfort. PTT Telecom heeft de toegangs- en uitgangs vergoeding duur gemaakt, maar rekent voor ge bruik van het tussenstuk, het 'trunknet', maar 0,9 cent per minuut. Dat lijkt' een handige zet 6 Telfort en Enertel, die het deels moeten heb van de verkoop van hun 'trunknet' aan andi kapot te concurreren. Bovendien verlaagde minister lorritsma terconnectie-tarieven die de PTT aan andert combedrijven rekent met 25 procent, tenvi bij de tarieven die van belang zijn voor Telfo 11 Enertel niet verder wilde gaan dan 10 prot Beide bedrijven zijn daar woedend over, on zij hun mogelijkheden om te concurreren vte' zien verdampen. Enertel is voorlopig de enige die doorgaat carrier select (via 1600). De vergunning verp de bedrijven binnen vijf jaar landelijk dek! consumententelefonie aan te bieden naas PTT. „Wij vragen ons af wat we aan die v< ning hebben", zegt Van den Hoven van Gei ei ren. Telfort en Enertel wonnen vorig jaar de om een licentie van Verkeer en Waterstaat concurrent Global One. „Wij vinden dat o d deze omstandigheden helemaal niet erg" directeur W. van Eek. „Die vergunning blijkt vooral plichten in te houden en weinig rechti Telfort heeft zijn hoop gezet op een ondei dat Verkeer en Waterstaat laat uitvoeren na juistheid van de PTT-tarieven, die 'kosten-g enteerd' moeten zijn. Het rapport van bu Stratix, is naar verwachting in november klaa „PTT Telecom is veruit de duurste in Euro zegt Van Hoven van Genderen. „Wij betalen cent per minuut aan de PTT. terwijl ons mi bedrijf British Telecom omgekeerd maar penny's (3,4 cent) per minuut rekent aan de en daar trouwens nog tien procent wins maakt ook. Zo slecht kan de PTT niet zijn dal kosten zó hoog zijn. Wij zullen de onderzot behulpzaam zijn bij hun speurwerk. De tari gaan zeker omlaag. Dan kunnen we het noj keer proberen. De cijferexercitie, die leidde tot de huidig js terconnectie-tarieven, had een opmerkelijk loop. Aanvankelijk berekende het Engelse bi l Novum, een gerenommeerde telecom-analii kosten die PTT Telecom zou mogen omslaa s 100 miljoen gulden. Een herberekening op sl dringen van PTT Telecom leverde een drie hoger bedrag op. Het verschil is nog altijd oi klaarbaar. „Het is ingewikkelde materie", aid Diris, hoofddirecteur Telecommunicatie en fj van Verkeer en Waterstaat in een reactie daai Argentijnse ribeye, 100 gram®®®® 3r29 2.39 Shaslick spiezen, 100 gram 2^9" 1.89 Cti Zalmtournedos, graatloos, verpakt 2 stuks, 150 gram kOfT 5.95 Conimex barbecuepakket, voor'n Oosterse barbecue 10. Calvé vlees- en vissauzen, diverse soorten, fles 250 ml T9T1. Swartland Sauvignon Blanc of -Pino- tage Rosé, 'n witte of rosé wijn, uit Zuid- Afrika, fles 0.75 liter 5.95 Franse Non Filtrée wijnen, Cabernet Sauvignon, Meriot of Syrah, fles 0.75 liter cnvloerkadetten of sesambolletjes, zak 10 stuks 5.95 Coca-Cola Regular,- Light, Fanta Orange of Sprite Regular, 15 1 gratis! pack 6 blikjes n a 0.33 liter A&S 3.95 Maaslander 48+ of Maaslander belegen 48+, per kilo «eosNÜ 13.90 John West tonijn met ui of met groenten, (185 g), of tonijnsalade Indiaas of-Italiaans inn (192 g|, blikje .2491.99 Runderrookvlees, normaal-of licht gezouten, per 100 gram sZIT 2..19 Quaker Cruesli, natural raisin of apple raisin, pak 900 gram .6:495.49 0(1 Kruidenboter, no kuipje 100 gram .249' 1.9o Danone Fruitgarden kwark, vanille, aardbei, perzik of bos vruchten, _n beker 450 gram i ,32? 2./9 Enkhuizer Jode- of kokoskoeken, 2 bussen naar keuze AV&Z.yö WC Eend, plus of mild, flacon 750ml ,299 2.49 Persil- of Dixan Megaperls ra of Megaperls color, navulzak 1.5 kilo Met 5 Bonus Miles. AH Servicelijn: 0800-0305, De artikelen In advertentie kunt alle AH winkels kfl behalve de artW waar kleine cijfertjes staan. Die artikelen' u alleen kopen m winkels waar één 1 A A r\ winkels waar een Mm I Zl Zly die cijfertjes op de staat Reclamed gelden t/m 26 juli as kleine kwarkijsjes, 210ml 13991 of Fruit Joy, stoplichtijsjes, 0 260 ml I299Tdoos 2.49 C(1 Vruchtenthee, diverse smaken of kaneel-, anijs- of pepermuntthee, doosje „n 20 zakjes 4 gram .,2i99 2.29 Ctl Kipfilet, 500 gram 9457.95 .3492.99 (192 gT, blikje .2491.99 4823.49* 20 zakjes a 4 gram .2992.29 pak9991.59 J kilo 2.99 1.25 1290 14.90

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10