eidsch Dagblad Stormloop op mnbestemming Inwoners Leidse regio voelen zich onveilig l Schiphol zet onbemande yagens in voor reizigers Hudson boven water 4 500 ml GRATIS. Securitel zorgt voor hausse aan rechtszaken Bungalows Sollasi na explosiegevaar ontruimd Vloedgolf bedreigt Duitsland Drie ploegen nog compleet TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. INSDAG 22 JULI 1997 21 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Vraag is of de 3 snelheidsmeting wettelijk wel mag Di Pietro blijft ff"" 'sterke man' van jItalianen Cultuur en Kunst Humphrey Campbell: covers maken is niet verkeerd Sport Korps krijgt slechte cijfers in onderzoek 'Politiemonitor' leipen annet van aarsen Meer en meer inwoners van de regio Hollands Midden (Leiden en omstre ken) zijn zich de afgelopen twee jaar onveilig gaan voelen. Bovendien is het aantal mensen, dat ontevreden is over de dienstverlening van de politie, ge groeid. Dat blijkt uit het landelijke on derzoek Politiemonitor Bevolking, dat eens in de twee jaar wordt gehouden. De resultaten zijn voor het korps Hol lands Midden weliswaar onaangenaam, maar de cijfers hebben korpschef R. Straver niet écht verrast. „Hollands Midden was de afgelopen jaren een krimpregio. We hadden te weinig men sen. Goed politiewerk, gerichter werken aan buurtproblemen, dat is ontzettend arbeidsintensief', verklaarde Straver gisteren. „De komende jaren mogen we weer gaan groeien. We willen van 560 mensen in de basispolitiezorg naar 800. Meer blauw op straat dus." Op flink wat terreinen boekt het korps ongunstige cijfers. De aangiftebe reidheid is bijvoorbeeld laag. Zo wordt van slechts dertig procent van gepleeg de delicten aangifte gedaan. Mensen die niet de moeite nemen om naar het bureau te gaan denken dat het delict niet belangrijk genoeg is (39 procent), dat aangifte doen toch niets helpt (31 procent) of dat de politie er toch geen werk van maakt (18 procent). Het korps spreekt in een toelichting op de Politiemonitor van 'zorgelijk laag aangiftegedrag'. De cijfers in Hollands Midden zijn weliswaar niet veranderd ten opzichte van twee jaar geleden, maar het aangiftepercentage ligt lage dan het landelijke niveau. Twee jaar ge leden nog was 60 procent van de men sen, die aapgifte deden, tevreden ove de manier waarop de politie hen tege moet trad; bij de meting van '97 is da percentage gedaald naar 54 procent. Pagina 11: Politie pakt problemen in buurten gericht aan noordwukerhout lesley grieten In park Sollasi in Noordwijker- hout zijn gisterochtend enkele houten bungalows ontruimd, nadat er door brand in één van de huisjes ontploffingsgevaar was ontstaan. Enkele mensen moesten hun huisje verlaten. Door de brand ontstond het gevaar van een zogenoemde 'flash over', een plotselinge ex plosieve verbranding. Nadat de brandweer een ruit had ingesla gen, was dit gevaar geweken. leisbureaus in Leiden en omgeving kunnen vraag nauwelijks aan oen en regio annet van aarsen is een ware stormloop ontstaan op last minute reizen o 'jaar zonnige bestemmingen. Reisbureaus in Leiden en JJ ngeving proberen met man en macht om de vele klan- 16 n toch nog in een vliegtuigstoel te krijgen. „Het pro- leem is echter, dat er bijna geen plekken vrij meer zijn", Jos Suijten van Cebuto-Pullman Reis- en Passagebu- au in Leiden. betreft, is er vanaf 12 augustus pas weer echt aanbod. We hoef den gisteren nog geen nee te verkopen, maar ik ben be nieuwd hoe de situatie vandaag zal worden", zegt ze. „We zijn op dit moment zo'n beetje af hankelijk van annuleringen. De keus is vreselijk beperkt." Ook bij Cebuto-Pullman in Leiden ontstaan zo langzamer hand problemen. „We zitten hopeloos vol", zegt Suijten. „Pas in de week van 2 augustus is er weer wat ruimte. Het heeft een oorzaak, dit probleem. Vo rig jaar hebben we in Nederland et slechte weer in Nederland ga ijft de vakantievierders tot op mhoop. „We krijgen op dit oment zelfs Duitse gasten aan balie, die weg proberen te men uit Katwijk", zegt een edewerkster van Reisburo in* itwijk „Het is lopende band- erk, geweldig druk. Het is bo ndien echt een probleem om o de vraag te voldoen. De hoolvakantie valt in deze re- vroeg en is afgelopen rond inl) i augustus. Maar wat reizen ar zonnige bestemmingen ook een slechte zomer gehad. Daardoor hebben veel mensen hun vakantie vroeg geboekt en zitten de vliegtuigen en hotels op dit moment vol. Af en toe is er een extra vliegtuig, af en toe een lege stoel of annulering, maar het is zoeken. We krijgen momenteel zo'n zeventig, tach tig mensen per dag aan de ba lies. Maar we blijven ons best doen want 'nee' wil je niet ver kopen." Ook Jacqueline van Staveren van Holland International in Al phen aan den Rijn kan de vraag nauwelijks bijbenen. „Het is ex treem druk, allemaal mensen die in eerste intantie wilden kamperen", zegt ze. „En écht spectaculaire aanbiedingen zijn er op dit moment niet. Mensen denken bij last minute boven dien aan een korting, maar van de gidsprijzen is helemaal niets hiphol nico volkerts 30 i Luchthaven Schiphol gaat ig dit jaar onbemande voer- igen inzetten voor het vervoer d reizigers. Op P3, het terrein 7u or langparkeerders, kunnen 1.2 izigers het computer gestuur- voertuig gebruiken om van n auto naar de centrale bus- ilte te komen. Het gaat om elektrische voer- a igen die via een navigatiesys- em met sensoren in het weg- 1 hun route uitstippelen. Er men vier van deze wagentjes elk ruimte bieden aan acht sonen met bagage. Bij ver- 1 billende belpalen kunnen rei- ;ers een van de vier wagentjes inti iroepen. De dichtstbijzijnde mt dan voorrijden. Het systeem is ontwikkeld or Frog Navigation Systems Utrecht. Het bedrijf maakte Ervoor gebruik van de erva- 8/ ig die werd opgedaan bij de n itwikkeling van automatische ntainer-vervoerssystemen. Het is nog niet duidelijk wan- ILLUSTRATIE SCHIPHOL neer reizigers op Schiphol de wagentjes kunnen gebruiken. Eerst wordt het systeem zonder personen getest. Vervolgens worden proefritten gemaakt met medewerkers van de lucht haven aan boord. Het systeem moet straks 24 uur per etmaal operatief zijn. Internet is heel gewoon geworden den haag gpd Internet is zijn jeu aan het ver liezen. Hoewel inmiddels één op de vijf volwassenen kennis heeft gemaakt met Internet, groeit het gebruik ervan sinds begin dit jaar langzamer en worden de gebruikers minder fanatiek. „Inhoud en functiona liteit staan centraal. Ontspan ning en plezier worden buiten het beeldscherm gezocht", al dus het Amsterdamse markton derzoeksbureau Trendbox, dat zich baseert op onderzoek on der 15.000 Nederlanders in de afgelopen drie jaar. Internet, een web van tien duizenden computers overal ter wereld die via telefoonlijnen met elkaar verbonden zijn, leek een halfjaar geleden de 'klassie ke' massamedia compleet weg te vagen en uit te groeien tot hét revolutionaire medium van de 21ste eeuw. Maar de betovering lijkt gebroken. kornwerderzand» De bergers van de op 6 juli 1944 bij Komwerderzand verongelukte Hudson hebben gisteren vermoedelijk de stoffelijke resten van de Britse piloot J.W. Menzies gevonden. Er is een redelijk gaaf gebit gevonden dat identificatie gemakkelijk maakt. Ook is een grote hoeveelheid explosieven ge borgen. De demonteergroep van de Koninklijke Marine heeft de munitie onschadelijk gemaakt. Op de bodem van het Usselmeer troffen bergers van de Koninklijke Luchtmacht boordgeschut aan, munitie, een seinpistool met patronen en staven dynamiet. Ook kwam de reddingsboot van de achtkoppige beman ning boven water, een parachute en resten van een radio. De onderdelen zijn op een drijvend ponton ge legd. De bergers willen vandaag de berging beëindigen. Volgens het hoofd van de bergingsoperatie, H. Teunissen, is zo'n tachtig procent van het stoffelijk overschot geborgen. „Daarmee is deze missie ge slaagd." De Hudson vertrok in 1944 van een Engelse luchtmachtbasis voor een speciale missie boven bezet gebied. Vlak bij de Afsluitdijk is het toestel mogelijk geraakt door vijandelijk afweergeschut of neergeschoten door een Duitse nachtjager en neergestort. FOTO ANP PAUL VREEKER ial Hko Vlaamse Frieten, dat Is patat "j oals de patatspecialisten bij uit- tw.v. 2.29 stek - onze zuiderburen - hem het lekkerst vinden. En het allerlekkerst worden die Vlaamse frieten met Vlaamse frietsaus van Remia. Awel, die Vlaamse frietsaus krijgt u nu Nu bij 2 zakken Aviko Vlaamse Frieten 750 gram één pot Remia Vlaamse Frietsaus ,)eze week alleen bij Albert Heijn.Cfl Aanbieding geldt t/m zaterdag 26 juli aanstaande. den haag gpd De bekendmaking van de Se- curitel-lijst zal leiden tot een hausse aan rechtszaken. Ne derlandse en Europese rech ters gaan de komende maan den uitmaken of het niet mel den van 400 Nederlandse wet ten en regels gevolgen krijgt. De onduidelijkheid na het be- kendworden van de lijst is vooral in de sectoren admini stratief reéht, bestuursrecht en economisch strafrecht nog le vensgroot. Dat zeggen bestuurslid Rött- gering van de Vereniging van Strafrechtadvocaten, en de Groningse specialist in het Eu ropees recht Pisuisse. Zij rea geren op de Securitel-lijst die de regering gisteren openbaar maakte. Op de lijst staan 400 wetten en regels die niet of te laat bij de Europese Commis sie in Brussel zijn aangemeld en daardoor volgens Europees recht ongeldig zijn. Na wekenlange vergeefse druk uit de Tweede Kamer was het kort geleden een uitspraak van de rechter in kort geding die de regering dwpng de lijst openbaar te maken. Het ge ding was aangespannen door de Vereniging van Strafrecht advocaten. Bestuurslid Röttge- ring is blij met de lijst. „Het be spaart een hoop zoekwerk." Op de lijst staan onder ande re wetten over accijnzen, mo torrijtuigenbelasting, speelau tomaten en milieu. Ook de middelen van politie om alco holgebruik en snelheid te me ten, staan erin. Die laatste zijn inmiddels met een spoedpro cedure alsnog aangemeld in Brussel. De vraag is of deze wetten en regelingen van kracht waren in de tijd dat ze nog niet waren aangemeld. Nederlandse rechters oordeel den daarover tot dusver ver schillend. Een van de belangrijkste wetten die niet gemeld zijn op strafrechtelijk gebied, betreft het DNA-onderzoek. De rege ring, maar ook de Groningse specialist Europees recht Pis uisse, stellen echter dat ver dachten van strafbare feiten geen rechten aan Securitel kunnen ondenen. Pisuisse: „Simpelweg omdat Securitel is bedoeld om het vrij verkeer van goederen binnen de EU te waarborgen. Die is voor een verkrachter niet in het geding." Pagina 3: Sjacheraars zullen Securi- tel-lijst uitproberen Brussel bemoeit zich ook met visakte en politielogo LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Alflen kiest voor Almelo als eindstation Vervolgens bleek door de brand ook een gaslek te zijn ontstaan. Dat kon snel worden gedicht. De schade aan de bungalow waar de brand onstond is aan zienlijk. De brandweer moest om overslaan naar de andere gebouwen te voorkomen, gaten in het dak boren. De naastgele gen bungalows liepen lichte rookschade op. De totale schade bedraagt mogelijk zo'n honderdduizend gulden. Waarschijnlijk is de brand ontstaan na overbelas ting van de meterkast. lildïH-lil'MM Gabriel Harvey Wie een schaap wil zijn, ont moet overal wolven. bonn peter van nuusenburg correspondent De Duitse autoriteiten zien met angst en beven de nieuwe vloedgolf tegemoet die het oos ten van het land morgen moet bereiken. „We kunnen niet ga randeren dat de dijken dan stand zullen houden", aldus de minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Branden burg, Ziel. Hij bracht gisteren een bezoek aan het door de wa tersnood getroffen gebied rond Frankfurt aan de Oder. Vandaag stelt bondskanselier Kohl zich ter plekke op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de strijd tegen de wateroverlast. De nieuwe vloedgolf wordt gevoed door de hevige regens in Tsjechië en Polen die naar wordt verwacht de stand van de Oder een halve meter opdrijven. In Frankfurt was het niveau gis teren iets onder het zondag be reikte historische peil van 6,16 meter gezakt, maar dat bete kende niet dat het gevaar was geweken, aldus een woordvoer der van de plaatselijke crisisstaf. Doordat de rivier sneller gaat stromen en meer puin en afval meevoert, neemt de druk op de soms meer dan honderd jaar oude dijken toe. Gisteren moes ten opnieuw zwakke plekken in de ruim 160 kilometer lange dij- kengordel worden gerepareerd. In Eisenhiittenstadt, ten wes ten van Frankfurt, dreigde de si tuatie afgelopen nacht precair te worden, toen over een lengte van veertien meter het bovenste deel van een dijk wegzakte. Het water bedreigde een elektrici teitscentrale die 50.000 inwo ners van stroom voorziet. Maar ook dit gat kon met zandzakken worden gedicht. De problemen worden voor de Duitse crisisstaven nog ver groot door het ontbreken van goede en tijdige informatie over wat er in Polen en Tsjechië ge beurt. De Duitsers waren volle dig verrast door het besluit van de Polen om hun waterbekkens te openen. Daardoor steeg het water in de Oder in Duitsland met twintig centimeter. De Brandenburgse minister van milieu, Pletzack, betreurde de slechte communicatie, maar toonde begrip voor de proble men in de buurlanden, waar ruim duizend dorpen en steden onder water staan. Zondag leek de gebrekkige coördinatie gpg voor grote irritaties tussen Brandenburg en Polen te zor gen. 13723° 137220 14722° 40% 40% 30% 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad .14 _11,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport16,17 Strips Uitgaan -18 TOUR morzine anp Na zestien etappes zijn slechts drie ploegen van de 22 die aan de Ronde van Frankrijk deelne men nog compleet: Telekom van gele truidrager Ullrich, Fes- tina van bergkoning en num mer twee Virenque en US Postal met Ekurnov. Na de vijftiende etappe giste ren van Courchevel naar Morzi- ne telt de startlijst nog slechts 148 namen. In de laatste Alpen- tocht stapten vijf renners af. De Fransman Morin liet verstek gaan bij de start. De Rus Alexandre Gontsjenkov werd door de jury uit koers genomen wegens het overtreden van de reglementen. Hij overtrad tot driemaal toe de reglementen. Hij deed dat na 92, 96 en 114 ki lometer. Hij hing twee keer aan de auto van zijn ploegleider en nam op een niet toegestane plaats eten aan. In het alge meen klassement had hij een achterstand van 2 uur, 39 minu ten en 59 seconden op leider Jan Ullrich. Van de twaalf Nederlanders die ruim veertien dagen geleden in Rouen aan de 84ste Ronde van frankrijk begonnen, zijn er nog tien in de wedstrijd. Pagina 17: Italiaanse 'piraat' speelt met rivalen Postcode: - Tel: - Plaats: - (I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) W Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1