gras In de dakgoten groeit Hotel Centraal Zwaluwenpaar maakt eigen bedje op De Duitsers geven geen rondjes meer Egyptische ooievaar aan de A4 Vaste gast blijft altijd nuchter ENBOEK 'Speeltruuk' in Noordwijkerhout Voor kinderen van 3 tot 12 jaar is er zaterdag 26 juli van van alles te beleven in Noordwijkerhout. Bij het Witte Kerkje staat vanaf 11.00 uur een 'Speeltruuk', waar kinderen kunnen klauteren, klimmen, kruipen en glijden. Ook een sierlijke duik in een ballenbak behoort tot de mo gelijkheden. Verder zijn er voorstellingen en spelletjes en kunnen de kinderen mee doen aan een kwis. Ouders hoeven zich ook niet te ver velen. De Speeltruuk is na melijk geheel doorzichtig, zodat vaders en moeders de capriolen van hun kroost kunnen aanschouwen. „Vroeger zeiden de Duitsers: doe maar een rondje, en nog maar een rondje. Maar tegen woordig, ho maar... Ze rekenen allemaal apart af. De economi sche malaise in het buurland is volgens Marleen Metzlar ook in Nederland duidelijk te merken. Ze zijn aan haar bar in Hotel Orion op Kaageiland minder vrijgevig. Ze moeten op de cen ten letten. Ze heeft nog wel Duitse gasten, dat wel. Maar al met al zijn er toch een stuk minder dan een paar jaar geleden. Dat komt ook omdat hun hotel op Kaageiland staat. „Kaag is maar zo klein, het valt niet mee om met de grote jongens mee te doen. Als alles vol is in de regio, boeken de Duitsers van te voren een ka mer en dan krijgen wij ze uit eindelijk ook wel binnen. Maar tegenwoordig gaan de Duitsers er vanuit dat er wel ruimte is aan de kust en komen ze op de bonnefooi, en dus niet naar Kaag." Om toch gasten te trek- OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUURMIJ/AUTO PETER Prijsvoorbeeld Daibctsu Cuore I. 399,- per week ken heeft Metzlar zich aange sloten bij de WV Noordwijk en bij het GWK, dat ook vakanties boekt. En ze heeft niet te klagen. Israe li's, Canadezen. Italianen, Ame rikanen; uit alle windstreken ko men ze naar Orion en veel van haar gasten komen ieder jaar terug. Maar de Duitser laten het een beetje afweten.Als je met ze praat, merkje ook dat ze zich zorgen maken over hun econo mie. Ze hebben het alleen ma^r over de belasting. Wat voor enorme bedragen ze moeten betalen." insdag 22 jul11997 Bellen met 'Hotel Centraal' Voor wie een stukje wil reserveren in Hotel Centraal staat een speciaal telefoonnummer open. Het onderwerp moet natuurlijk wel direct of indirect te maken hebben met hotels. Boekingen: 06 - 53474513. lijk op hun staart worden ge trapt. De wind wringt zich door kieren en gaten en gaat als een geest door het huis. Ooit zijn hier filmopnamen gemaakt voor 'De Vierde Man', de film naar de roman van Gerard Re- ve. De omheining aan de achter kant is omwonden met rollen prikkeldraad. In het hoog opge schoten onkruid liggen wat ser vetjes, die kennelijk zijn ge bruikt door dames die hoogno dig moesten. Het gezoem van vliegen is in de stilte duidelijk waarneembaar. Wie hebben er allemaal in dit hotel gelogeerd? Wat voor lief des zijn er opgebloeid en weer uitgedoofd? Wie stond voor de ramen te kijken naar de hori zon, waar de avond bergen goud opstapelde? Wie luisterde er naar het krassen van meeu- wenpoten op het pannendak? Wie hoorde er de wind huilen door het helmgras? Vragen en nog eens vragen roept dit prachtige gebouw op. Maar als een onneembare spaarpot houdt het zijn geheimen vast. Dit hotel hoort thuis in een ro man. Niet meer in het jachtige leven dat Noordwijk nu kent. Aan het hotel is een soort de pendance vastgebouwd, waarin een oude dame woont. Na een paar keer aanbellen verschijnt ze, leunend op een wandelstok, in nachtkleding in de hal. Ze weet niet waar de eigenaar van het hotel is. Ze heeft duidelijk geen zin om lang te praten. Als we het trapje dat naar de de pendance voert, aflopen, zien we dat de luxaflex gesloten is. Het is alsof dit huis zich net als hotel Helmhorst in zichzelf heeft teruggetrokken en niets meer met deze tijd te maken wil hebben. Het Ibis-hotel in Leiderdorp. Als je het aan de buitenkant ziet, denk je: daar zou ik nog niet dood gevonden willen worden. Maar aan de bin nenkant valt dat allemaal erg mee. De receptioniste is aar dig, de koffie is goed en dan kan de Hollander toch nog maar weinig gebeuren. De Ibis-hotels, zo n 430 in to taal, zijn verspreid over de gehele wereld. Een overnach ting in Leiderdorp kost 99 gulden, exclusief ontbijt. Vol gens Henk de Vries, de 'ope rations manager' die de scepter zwaait over zo'n 25 personeelsleden, kun je er als het moet 24 uur per dag te recht voor een hapje en een drankje. Wie 's nachts hon gerig van de autoweg afkomt, kan nog een biefstukje be stellen. Alle kamers hebben dezelfde afmetingen. En er is televisie op elke kamer. Henk de Vries: „Eén van de bezoekers heeft laatst een televisietoe stel meegenomen in een weekendtas. Een personeels lid van ons heeft nog de deur voor haar opengehouden. Ze heeft uitgecheckt en is vrolijk met die televisie verdwenen. Je moet maar lef hebben." Om het stof van de autoweg van je af te kunnen spoelen is er een ligbad in de badka mer. Beetje klein. Maar pyg meeën kunnen er naar harte lust in poedelen. Het uitzicht op saai Leiderdorp en de au toweg moet men op de koop toe nemen. Voor de prijs dus gewoon een goed hotel. Waarom het hotel is ge noemd naar de Ibis, die Egyptische ooievaar, kan Henk de Vries ons niet ver tellen. De Egyptenaren ver eerden de Ibis als een ver- schijningsvonn van Thot. de god van de schrijfkunst. Wat die vreemde vogel langs de rijksweg doet, is ons niet dui delijk. Wel is duidelijk dat de vermoeide reiziger hier een gastvrij onthaal vindt. Daar om zou ik zeggen: Ooievaar! Pardon: Au revoir! CE ES VAN HOORE lotel Orion, watersportherberg op De Kaag, houdt een etalagepop de kassa in de gaten als de eigenaars elders zijn. foto dick hogewoninc lel Orion,"een watersportherberg op De Kaag. I bezocht door Kagenezen en andere water- ders. Een bar in de vorm van een zeilboot, ty- BM. En aan die bar een dame die er altijd it, maar nooit een druppel drinkt, zelfs geen !58 'tje. Geen animeermeid maar een etalagepop de kassa in de gaten houdt als de eigenaars n elders zijn. rleen Metzlar, de eigenaresse: „Het was aan- kelijk een geintje, maar het werkt prima. En ook leuk is: de pop wordt aangekleed met iingstukken die de gasten hebben vergeten, zo is er altijd iemand in de zaak aanwezig, zilveren pet die ze draagt, is nog afkomstig een vrijgezellenparty." ft Schilperoort, de leider van de Dutch Swing art lege Band, was een van de vaste eilandbewo- Hij kwam na een optreden in Orion nog wel seen stukje eten. Joop Doderer daarentegen, ook lange tijd op de Kaag heeft gewoond, was n vaste gast. ,Hij was een beetje poenig, maar dan zonder poen. Hij werd erg kwaad als je hem aansprak met Swiebertje." In de winter, als de weilanden rondom Orion kra ken van de kou, houdt 'Wie Wil Die Kan', het to neelgezelschap van De Kaag, er soms repetities. Twee weken voor Pasen volgt dan de uitvoering. Meestal een klucht. En voor de rest, ja, voor de rest komen er allemaal gewone mensen. „Men sen met een velletje over hun neus", zoals Mar leen het uitdrukt. In de hoek van het etablissement staat een riksja. Marleen: „Mijn man heeft er destijds twee uit Thailand laten overkomen. We wilden aanvanke lijk met die dingen hier op De Kaag gaan rijden. Maar ja, westerlingen zijn nogal fors vergeleken bij die mensen uit Thailand. Er kon dus maar één persoon in zo'n riksja en dat vinden de meeste mensen niet gezellig. Nu staat dat ding er voor de sier." CEES VAN HOORE Dierenhotel iet alle ho telgasten van Hoeve Beesten spul aan het Rietveldsepad in Alphen aan den Rijn zijn betalende gas ten. Zo af en toe sluipt er eentje binnen die bij wijze van spreken zijn eigen bedje op maakt zonder eerst behoorlijk in te checken. Zoals bijvoor beeld de boerenzwaluw die zijn nest bouwde in het receptiege bouwtje van 'Beestenspul', schuin boven de balie. Eigenaar Peter Broekhof, die met zijn echtgenote Ria al acht tien jaar een pension voor hon den en katten drijft, noemt het een unieke situatie. „De deur van de receptie staat altijd open, dus binnenvliegen is makkelijk. Maar rustig is het hier bepaald niet. Heel regelma tig komen er mensen binnen die een kijkje willen nemen in het pension of hun dier komen brengen omdat ze zelf op va kantie gaan. Iedereen vindt het nest een prachtig schouwspel." Vorig jaar deed de zwaluw ook al een poging een nest boven de balie te bouwen. Bij wijze van spreken in het hol van de leeuw, want op hoogtij- m dagen huisvest 'Beestenspul'al snel zo'n tachtig poezen. Ze koos toen echter een plekje bo ven de vestigingspapieren en diploma's die ingelijst aan de muur hangen. Op gegeven mo ment kwam zo'n diploma naar beneden, met medeneming van het nest in aanbouw. Dit jaar lukte het wel. De boe renzwaluw vloog af en aan met stro en stukjes natte klei. En ook al vlogen de kleibrokken Broek hof af en toen om de oren. hij zag de situatie een tijdje aan. „Uiteindelijk werd het me hier echt te rommelig en heb ik het nestje in een mandje getild. Toen was de zwaluw meteen snel klaar met nestelen." Vijf eitjes werden er gelegd, elke dag een, en alle vijf kwamen ze uit. Waarna de zwaluw opnieuw begon met in- en uitvliegen om lk kan voortreffelijk met vork en mes eten. Van een hele rij bestek rond mijn bord raak ik niet in paniek. Discreet gniffelend kijk ik toe wanneer ongetrainde disgenoten hulpeloos proberen om met stokjes te eten. Zelf heb ik daar geen enkele moeite mee. Als de ober de wijn laat proeven, trek ik moeiteloos een keurend gezicht om vervolgens met een klein knikje aan te geven dat het er wel mee door kan. Natuurlijk bestel ik altijd goede wijn zonder dat ik mij ertoe laat verlei den een fortuin uit te geven aan wat gegist druivennat. Ik laat mij niet flessen. Je zult me nooit mijn neus zien snuiten in het servet of nonchalant een snotje af zien vegen aan het tafellaken. Als ik na het eten met tandenstokers in de weerga, doe ik dat zonder al mijn vullingen ten toon te spreiden. En ik gebruik nooit een tandenstoker om mijn oren uitte lepelen. Dat werkt namelijk niet. Als de situatie dat eist, ben ik in staat om - zonder een spier te vertrekken - een bord sla uitsluitend versierd met bladluis naar binnen te werken. Smakelijk kluif ik aan de botten van het schaap dat ik een paar uur eerder nog heb zitten aaien. Ik eet altijd mijn bordje leeg, maar lik het nooit uit. Je kunt, om het hele verhaal kort en bondig samen te vatten, gerust met me uit eten gaan. Er is maar één pro bleem: ik hou niet van restaurants, en zeker niet van die hele sjieke. Ik haat dat veel te zware tafelzilver en ik krijg spontaan buikloop van die restaurants die zo no dig een echt authentieke Griekse, Spaanse. Russische, Italiaanse of wat voor ellendige sfeer dan ook willen uit stralen. Daarom loop ik de komende week iedere ochtend even langs de kantine en vraagde juffrouw van de catering een dozijn broodjes klaar te maken en het met een paar pakjes melk in de koelbox te doen. Thermosfles koffie mee. en de dag kan niet meer stuk. Deze week eten we gezellig uit het vuistje, op de klapstoeltjes die ik vanmorgen thuis heb fc- opgepikt. Ik mag het nu zeggen, want ik ben nu de baas. Yes! -&j& >N Hotel Helmhorst in Noordwijk hoort thuis in een roman In het receptiegebouw van Hoeve Beestenspul in Alphen huist een zwaluwengezin. foto hielco kuipers de jonge vogeltjes van eten te schrikken. En sinds het ophan- voorzien. Door menselijk be- gen van het mandje had Broek- zoek lieten vader en moeder hof zelf geen werk meer aan de zwaluw zich daarbij niet af- zwaluwen. „Wat dat betreft zijn het ruim een maand hele mak kelijke hotelgasten geweest." 'Hulshorst, als vergeten ijzer is uw naam', dichtte Gerrit Achter berg eens over een klein station op de Ve- luwe. Hij doelde op de roestige spoorrails en de klimop tegen het seinwachtershuis. De klimop die het huis elk jaar vaster in de wurggreep kreeg. In Noordwijk, aan een boulevard die is genoemd naar de op jeugdige leeftijd veronge lukte Belgische koningin Astrid, staat vlak tegen de duinen aan een hotel dat deze regels van Achterberg weer in ons wakker maakt. Nou ja, een hotel, laten we zeggen: de resten ervan. Vroeger heette het 'Hotel Helm- horst', maar het woord 'Helm horst' is er door wind en zout in de loop der tijd vanaf gebeten. Fragmenten van neonletters, die nooit meer zullen opgloei en, houden zich nog vast aan de voorgevel. In de dakgoten groeit gras. Onlangs was het vervallen hotel nog in het nieuws nadat het door krakers tijdens de Eurotop was gekraakt uit protest tegen 'Fort Europa'. Aan die actie her inneren de bedspiralen, die met schroeven zijn bevestigd aan de binnenkant van de ramen en zo een bizarre barricade vormen. Wie door de stoffige ramen naar binnen gluurt, ziet een oud bankje staan met daarop wat kleurige kleden. Duiven hebben zich genesteld op het eertijds zo statige balkon. Op de plek waar nu het vervallen hotel staat, zou een appartementencomplex moeten komen, maar dat plan wordt tegengehouden door on der anderen Freddy Heineken, wiens villa en het daarbij beho rende grondgebied op een steenworp van Helmhorst lig gen. Het uitzicht van de inne- mers onder ons mag dan mis schien wel eens beneveld raken door de producten van de bier magnaat, Heineken zelfheeft Helmhorst aan de Astridboulevard in Noordwijk. Het voormalige hotel zou als decor kunnen dienen voor een vervolg op 'The Birds' van Alfred Hitchcock. foto hielco kuipers liever niet dat hem zijn zicht op de zee wordt ontnomen. Van daar. Het hotel zou als decor kunnen dienen voor een vervolg op 'The Birds' van Alfred Hitchcock. Meeuwen kermen dag en nacht boven de glooiende pannenda ken, alsof ze door God persoon-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15