eidsch Dagblad p- Uitkeringsfraude neemt sterk af 21 Jllrich doorstaat offensief Virenque Liverpool trekt aan Litmanen Hond los? Hond weg! Veel bekijks bij Gouden Pet Roofoverval op taxichauffeur in Hillegom Centraal-Europa blijft in greep watersnood Dodelijke vlucht Goud voor jong K&G Modelbouwmuseum met sluiting bedreigd Politie schiet om schutter te ontzetten TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IAN DAG 21 JULI 1997 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Populariteit tuinieren leidt tot meer klachten over hoveniers Buitenland Napolitaanse maffia moordt gewoon door Kerk en Samenleving Patriarch wijdt q, zwaarste klok van de eeuw in NR. 41444 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Cultuur en Kunst Ondernemer Peter Labruyère gids in De Lakenhal pURCHEVEL ANP euken tegen een muur van lestvrij staal, is onbegonnen trk. Dat besef moet lang- iam maar zeker ook tot Ri- iard Virenque zijn doorge- ongen. Zijn indrukwekkend ïdapper tegenoffensief op n Ullrich, beloond met de rit- ge gisteren in Courchevel, n spijt, de Fransman heeft ep in zijn hart al de hoop op fgele trui opgegeven. Al geeft ij dat openlijk nog niet toe. et moet voor Virenque lorm frustrerend zijn. De ansman is aan zijn beste lur bezig. Maar Ullrich is niet slopen, ook niet door een offensief van de Festi- na-brigade. De 23-jarige Duit ser regeerde ook in de tweede Alpentocht als een groot vorst nadat hij zaterdag alleen op de magistrale etappewinnaar Marco Pantani op weg naar l'Alpe d'Huez tijd had verloren. De Duitse wielrenbond (BDR) hoopt in te kunnen haken op het succes van Jan Ullrich in de Tour de France. Binnen drie jaar moet in het vaderland van de gele trui-drager een Ronde van Duitsland komen, naar het voorbeeld van de Ronde van Frankrijk. „Niet zo groot als de Tour, maar in de orde van grootte van de Ronde van Zwitserland", aldus Manfred Böhmer, voorzitter van de BDR. De Alpen-etappes dwongen af gelopen weekeinde zestien renners tot opgave, onder wie Bo Hamburger, Chris Board man en Luc Leblanc. Dat aan tal had aanzienlijk hoger kun nen zijn als de internationale wedstrijdjury niet een generaal pardon had afgevaardigd voor 93 renners die volgens de spel regels in Courchevel buiten de toegestane tijd waren gearri veerd. Indien de koersdirectie de regels strikt had opgevolgd, hadden vanochtend voor de rit van Courchevel naar Morzine slechts 62 renners aan de start gestaan. Danny Nelissen is gisteren uit het Bellevue-ziekenhuis in SaintEtienne ontslagen. De TOUR renner van de Rabo-ploeg on derging sinds donderdag een antibioticakuur wegens een in fectie in de linkerknie. Aan een val in de derde etappe hield hij een diepe vleeswond over. liverpool gpd-anp Jari Litmanen staat hoog op het verlanglijstje van Liver pool-manager Roy Evans. Na de transfer van Stan Collymore naar Aston Villa is Evans naarstig op zoek naar een topaanvaller. Eer der deze week weekte Li verpool Paul Ince los van Inter Milan, voor ongeveer 15 miljoen gulden. In het geval van Litmanen, wiens contract doorloopt tot me dio 1999, houdt Evans reke ning met een prijskaartje van 21 miljoen gulden. Actie DZH voor duingebied Meijendel wassenaar monica wessel1ng Hondenbezitters die, ondanks het aanlijngebod, hun hond la ten loslopen in het duingebied Meijendel, lopen kans het dier kwijt te raken. Het Duin water bedrijf Zuid-Holland, beheerder van het gebied, heeft de buik vol van de notoire overtreders. Twee hondenbezitters, die bei den al zo n twintig processen- verbaal hebben gehad, hebben een dreiging tot inslagname op de mat gekregen. De DZH wil geen loslopende honden in het 2.000 hectares grote duingebied om reeën, konijnen en vogels rust te geven. Sinds 1995 geldt daarom een aanlijngebod. Overtreders krijgen een proces verbaal van 60 gulden. Twee hondenbezitters die in het Scheveningse deel van Meij endel (Harstenhoek) hun diereh laten loslopen, hebben inmid dels een verzameling van twin tig bonnen. De DZH grijpt, na overleg met het openbaar mi nisterie, naar hardere middelen. De eerstvolgende keer dat een van de twee honden in het duingebied los loopt, neemt de duinwachter het dier in beslag. De hondenbezitters laten het er niet bij zitten. Al in 1995, toen het aanlijngebod van kracht werd, hebben zij fel ge protesteerd tegen de maatregel. Na het 'dwangbevel' hebben de hondenbezitters het actiecomi té 'Honden los natuurgebied Harstenhoek' opgericht. Wmm y Dertig groepen straatmuzikanten streden gisteren in de Leidse binnenstad om De Gouden Pet. Het straatfestival deelde het centrum et de Lakenmarkt en het standwerkersconcours en trok mede daardoor veel bekijks. Op het Stadhuisplein koos het publiek voor het eerst de innaar uit zes, door een jury gekozen finalisten. Op de foto het smartlappentrio 't Plagiaat. Pagina 21Leids koor 'Blij Toe' wint Gouden Pet. FOTO HIELCO KUIPERS Ruim vijftien procent minder dan in 1995 Fraude met uitkeringen neemt af. Vorig jaar werden 27.440 gevallen met uitkeringsfraude ontdekt. Dat is 15,6 procent minder dan een jaar eerder en zelfs 31,1 procent minder dan 1994. Vooral bij de bijstand neemt het ge knoei met uitkeringen af: daar bedraagt het aantal ont dekte zaken met ruim 19.000 nog maar de helft van het aantal in 1994. gen betalen, zoals WAO en WW. Vorig jaar kwamen ruim acht-' voorburg anp Hoewel de bijstandsfraude duizend fraudezaken aan het daalt, stijgt het aantal ontdekte licht bij de bedrijfsverenigingen, gevallen van fraude met uitke- een verdubbeling ten opzichte ringen die de bedrijfsverenigin- van een jaar eerder. Een taxichauffeur uit Santpoort- Noord is gisteravond op de le Loosterweg in Hillegom door de naast hem zittende passagier overvallen. Onder bedreiging van een 20 tot 25 centimeter lang mes moest hij zijn geld af staan. De overvaller was in Haarlem ingestapt en had de chauffeur opdracht gegeven naar de le Loosterweg in Hille gom te rijden. Toen hij daar het nog onbekende bedrag had ont vangen, stapte hij uit en reed fwijkend nzym zou ME eroorzaken SWUK» ANP derzoekers van de Tem- Universiteit in Philadel- ia hebben een afwijkend inselijk enzym ontdekt, verantwoordelijk lijkt het chronisch ver- leidheidssyndroom E). Het afwijkende en- m is uitsluitend aange- ffen bij ME-patiënten en Volgens de onderzoekers er waarschijnlijk de oor- ak van chronische ver- oeidheid, neurologische oblemen, verhoogde vat- iarheid voor virussen en aag lichamelijk herstel na spanning. meldt het Ameri- anse wetenschappelijke dschrift oumal of Inter- ron and Cytokine Re- arch. Volgens de onder- diers, de Amerikaanse achemicus R. Suhadolnik de Belgische internist tof.dr. K. de Meirleir, is de netische code van het en- m bij ME-patiënten ver- iderd. Daardoor kan het opdracht", virusbe- rijding en het aanmaken in nieuwe eiwitten in cel- n, niet of niet goed meer (voeren. De oorzaak van ME, aaraan in Nederland tus- n de 20.000 en 30.000 «nsen lijden, is tot nu toe abekend. Ook zijn er nog en effectieve geneesmid- len gevonden, waardoor edicatie zich beperkt tot toptoombestrijding. Maar algens de Amerikaanse iderzoekers is het genees- 37 liddel Ampligen, een aids- mmer, mogelijk in staat het genetisch gedege- ïreerde enzym bij ME-pa- inten weer op het goede 'te brengen. potsdam opa-afp Het gevaar van het wassende water is in het oosten van Duitsland nog niet geweken. Hoewel het peil van de rivier de Oder bij Frankfurt vannacht is gedaald, stijgt het peil van de Sjbree. Bij Ratzdorf, waar de Spree en de Oder samenkomen, werd 6,55 m gemeten, terwijl dat gis teren nog 6,49 m was. In Frank furt an der Oder daalde het wa terpeil van 6,15 naar 6,10 m. De autoriteiten vrezen dat de dammen door de doordringen de vochtigheid het water niét meer kunnen tegenhouden. Het afgelopen weekeinde waren er al enkele lekken in de 167 kilo meter dammen aan de Oder. De bevolking is opgeroepen bij de dijkbewaking te helpen. Stroomafwaarts zijn duizenden hectare polder onder water ge zet om wat druk van dé ketel te halen. Desnoods kunnen 19.000 mensen bij Frankfurt snel wor den geëvacueerd. Rivieren en beken in Polen bereikten gedurende het week einde een verontrustend hoog niveau. Reddingswerkers moes ten in totaal 2.600 mensen uit hun woonplaats weghalen, waarmee het aantal geëvacu- eerden van de afgelopen twee weken nu op ruim 140.000 mensen staat. Zo n 230.000 hec tare land staat nog onder water. De toestand in Tsjechië is in de meeste getroffen gebieden stabiel, behalve rond de Noord- Moravische stad Ostrava. We gens de voortdurende stijging van het water in de Oder moes ten hier honderden mensen uit hun woning in de buitenwijken vertrekken. Het aantal doden in Polen en Tsjechië samen is door de watersnood inmiddels opge lopen tot 98. De hevige regenval in Mid den-Europa veroorzaakte zon dag ook wateroverlast in de Zuid-Duitse deelstaat Beieren. Talrijke rivieren zijn buiten hun oevers getreden en landbouw gebieden staan onder water. leiden ruud sep kerkrade/leiden jan rusdam Het Jeugdorkest van K&G heeft afgelopen zaterdag op het We reld Muziek Concours (WMC) in Kerkrade op twee onderdelen een gouden medaille in de wacht gesleept. Zowel het on derdeel mars als de showwed strijden, met het thema "The Blues Brothers', waren goed voor een eerste plaats. De Lei- denaars werden zaterdagavond feestelijk ingehaald door hon derden K&G-supporters bij het clubgebouw aan de J.C. de Rijp- straat. De Flora Band uit Rijnsburg heeft ook met succes deelgeno men aan de mars- en showwed strijden van het WMV. Op het onderdeel 'show' behaalden de Rijnsburgers een eerste prijs met een aaneenschakeling van bekende stukken van de forma tie Queen. Bij het onderdeel mars werd eveneens een eerste plaats gehaald. Het gemeente bestuur van Rijnsburg zal de Floraband vanavond huldigen voor haar prestaties tijdens het muziekconcours. De Floraband vertrekt om 19.30 uur vanaf het clubgebouw aan de Waardlaan naar het gemeentehuis. sassenheim Een 42-jarige auto mobilist uit Sassenheim heeft in de nacht van zaterdag op zondag een fatale vlucht gemaakt. Eerst ramde hij wat betonnen tuin muurtjes van de voortuin van Hoofdstraat 356 in Sassenheim om vervolgens op zijn kop neer te komen in de voortuin van de bu ren. Op nog geen twintig centi meter van hun voordeur. De auto mobilist, komende uit de richting van Lisse, vloog hierbij uit zijn in brand geraakte auto. In het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overleed hij enkele uren na het ongeluk aan zijn verwondingen. Onderzoek van de politie wees uit dat de automobilist 95 kilometer moet hebben gereden op de weg in de bebouwde kom. De remspo ren begonnen al voor de rubberen strips tussen de busbaan en de gewone rijbaan. De politie ziet, anders dan onwonenden, dan ook geen directe relatie tussen strips en ongeluk. FOTO HIELCO KUIPERS Iets meer dan een jaar na de opening verkeert het Model bouwmuseum in de voormalige Kweekschool voor Zeevaart in acute financiële problemen. De stichting die het museum be stuurt heeft niet voldoende sponsors gevonden om ook in het tweede jaar de huur te kun nen betalen. Als er geen oplos sing wordt gevonden, moet het Modelbouwmuseum over vier weken definitief dicht. Bij het museum werken zes mensen op basis van een Melkertbaan. De financiële problemen zijn een direct gevolg van de hoge huur die het museum aan de gemeente moet betalen. Voor het gebruik van het pand aan Man aan z'n voeten in boom gehangen utrecht anp Een groep jongens heeft zater dagmorgen vroeg een 22-jarige man ondersteboven aan een boom gehangen en hulpeloos achtergelaten. Voorbijgangers bevrijdden het slachtoffer een kwartier later uit zijn benarde positie, aldus de politie gisteren. De man werd onderweg naar huis zonder reden rond rijf uur op de Van Heuven Goedhart laan door zeven jongens omsin geld en tegen de grond geduwd. De jongens bonden de enkels van de man met een kabel aan elkaar'en hingen hem vervol gens in een boom. Twee man nen in een auto zagen de man en maakten hem los. HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Een al te grote haast bij het retourneren van een gunst is bijna een ondankbaarheid. tempera^, /2y ,3-/230 13-/22 40% 40% 30% 40% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -\ Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Vorig jaar is door fraude 238,6 miljoen gulden te veel aan uit keringen betaald. Een jaar eer der bedroeg het schadebedrag nog 285 miljoen gulden, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In een derde van de frau dezaken werd vorig jaar aangif te gedaan bij politie of open baarministerie. Uit het onderhoek blijkt ver der dat uitkeringsontvangers in grote steden vaker frauderen dan in de dorpen. vervolgens weg in een auto die daar geparkeerd stond. Een groot opgezette opsporingsactie heeft tot dusverre geen resul taat. De politie zoekt dan ook naar getuigen. het Noordeinde rekent de ge meente ruim twee ton per jaar, terwijl het museum geen cent subsidie krijgt. Voor het eerste jaar had het museum een spon sor - het Leidse offshore-bedrijf Heerema - die garant stond voor de betaling van de huur. Voor het tweede jaar kon geen grote geldschieter worden ge vonden. „Potentiële sponsors zien het niet zitten geld in het museum te steken zo lang de huur zo'n onevenredig groot deel van de begroting uit maakt", aldus museum-voorzit- ter B. Leeuwenburgh. Hij zit met een gat van ongeveer an derhalve ton. 20,21 Economie19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio6,7,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 18 Strips10 Uitgaan22 Attractiepark Duinrell pre senteert Black Magic Mys tery Show met Ger Copper, waarvooreen kortingsbon. rotterdam anp Een agent van de Rotterdamse politie heeft gisterochtend een waarschuwingsschot gelost om een man te bevrijden die werd aangevallen door een groep woedende cafébezoekers. Het 38-jarige slachtoffer had even daarvoor in het café aan de Van Vollenhovenstraat met een vuurwapen enkele schoten ge lost. De politie was gealarmeerd door cafépersoneel. De man had enkele portiers bedreigd en geroepen dat hij later zou terug komen met een vuurwapen. Bij aankomst rond kwart over rijf zagen agenten nog net hoe de schutter het café binnenging. Even later hoorden ze enkele schoten. Toen de man even later naar buiten kwam, .sommeerden de politiemensen hem zijn wapen te laten vallen. Toen zij hem daarop wilden aanhouden, wierpen woedende stamgasten zich op de schutter en begon nen hem te schoppen en te slaan. Een agent loste een waar schuwingsschot, waarna de groep zich verspreidde en de schutter werd overmeesterd. Niemand raakte gewond. In de nacht van vrijdag op zaterdag overmeesterden boze cafébe zoekers een man die hen be dreigde met een geladen Uzi- p is to olmitrailleur. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: - -VooftMlWs: M V Postcode: - 'Tel:- (I.v.m. controle bezorging! J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: rQ Per maand Per kwartaal Oautoniatisch !f. 92,05! i l automatisch 31.95) Oacceptgiro (f. 93,05) i Nr. bank/giro - Handtekening: - i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch SËÊs Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1