Leidsch Radicale aanpak ruimen varkens ederland heeft grootste roblemen met Securitel Extravagantie bij U2 roostwijk schrapt eilingweek Fokker Boogerd met kippenvel naar Alpe d'Huez Paardendagen tussen de buien door lÜ Sinn Fein rekent op nieuw IRA-bestand TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 Tamme ganzen afgeschoten X AUTO BOOT ÏERDAG 19 JULI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Herb Alpert: met beperkte vermogens naar grote hoogte. NR. 41443 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Sabatstechniek. Slimmigheid op sluipwegen. rtRDAMZo'n 115.000 fans bevolken vandaag en gisteren de lerdamse Kuip voor twee concerten van de Ierse topgroep U2. heel veel meer mensen keken vannacht naar een van de vele ipese zenders die het optreden in samenvatting uitzonden. Het management heeft niet de Nederlandse tv-experts ingehuurd, de BBC benaderd die met een indrukwekkend aantal camera's Je nieuwste snufjes op audiovisueel gebied, het hele PopMart- cert mocht vastleggen. U2's nieuwste, extravagante uitstapje itzich overigens als geen andere rockshow voor televisie. Neem oorbeeld het vijftig meter brede en dertig meter hoge video- !mi waarop werk van Andy Warhol, Keith Haring en Roy Lichten- voorbij flitst, maar waarop ook de groepsleden 'groter dan het zelf' worden geprojecteerd. Ook vandaag verlenen de Neder- Jse Spoorwegen de thuisreis-garantie voor inwoners uit Leiden Haarlem. foto anp rob verhorst krhanclse verkoop loopt goed HP AM GERARD VAN PUTTEN Fokker verloopt zo goed,- eilinghouder Troostwijk in tg met de curatoren heeft ten de geplande veiling- in september te schrap- De veilingen in oktober en inber gaan wel gewoon opSchiphol-Oost. der deze week kocht Stork curatoren de resterende van de aandelen van Fok- echnology op. In de trans waarmee in totaal 47,5 en was gemoeid, waren r meer ook begrepen Istoffen, onderdelen, pro emiddelen, mallen, een si- >r, alsmede prototypen van de F50, F70 en F100 begre pen. „Deze ontwikkeling gaf ge noeg reden om het aantal vei- lingweken terug te brengen naar twee", aldus woordvoerder Pistor namens de Amsterdamse veilinghouder Troostwijk. „Wat aan goederen is nog overgeble ven. blijft nog alleszins de moei te waard voor potentiële ko pers." De exacte data van de veiling- weken van oktober en dêcem- ber moeten overigens nog wor den vastgesteld. Tijdens die openbare verkoopzittingen zal onder meer de kantoorinventa ris en andere roerende goede ren, die niet onderhands ver kocht worden, onder de hamer worden gebracht. Binnen een week maatregelen bij 24 bedrijven rond Toldijk HET WOORD IS AAN Thackeray In het hart der kleine kinde ren heet God 'Moeder'. SAINT ETIENNE CPD Het ministerie van landbouw pakt het ruimen van var kens in het gebied rond de nieuwe varkenspesthaard Tol dijk fors aan. Het heeft gisteren besloten binnen een week 24 bedrijven te ruimen. Eén daarvan ligt overigens in Twente. Dat is ver buiten het gebied waarvoor het mi nisterie beperkende maatregelen heeft afgekondigd, zoals een vervoersverbod. DEN HAAG ANP Donderdag besloot het departe ment al elf bedrijven uit voor zorg te ruimen. Dat er geruimd wordt, betekent niet dat er var kenspest is vastgesteld op deze bedrijven. Onderzoek moet nog uitwijzen of dat zo is, aldus Landbouw. Alle bedrijven hebben var kens uitgewisseld met de vee houder/handelaar in Toldijk. De te ruimen varkensstapels be vinden zich onder meer in de gemeente Steenderen, waartoe Toldijk behoort (tien stuks), Zutphen, Hengelo in Gelder land. Doesburg, Wehl, Hum- melo-Keppel en Enschede. Landbouw kan nog niet zeggen Slachtoffer wil smartengeld na overval GWK AMSTERDAM ANP Een spoorwegpolitieman die in 1991 bij een overval op het GWK in Amsterdam gewond is geraakt, eist een schadevergoe ding van één van de hoofdda ders. Het slachtoffer wil wegens psychisch leed 100.000 gulden zien van de 37-jarige dader. Die is begin dit jaar veroordeeld tot twintig jaar cel wegens een reeks gewapende gewelddadige overvallen. Zo speelde hij onder meer een leidende rol bij de overval op Geldnet in Duiven in september 1995, waarbij een dodelijk slachtoffer viel en bijna negen miljoen gulden is buitge maakt. De Amsterdammer raakte als politieman van de Nederlandse Spoorwegen betrokken bij de overval op het Grenswisselkan toor op het Amsterdamse Cen traal Station in december 1991. De buit bedroeg hier 1.2 mil joen gulden. Tijdens de vlucht van de overvallers ontstond een schietpartij waarbij de agent in beide armen gewond raakte. SPONDENT rland neemt een uitzonderingspositie in de >ese Unie in als het gaat om het niet aan- «n van technische voorschriften in Brussel. Europese Commissie kent -geen andere at met de problemen zoals die in Nederland ilijkelijk bestaan", heeft eurocommissaris i Monti voor de interne markt deze week in •nef aan europarlementariër Karla Peijs van DA geschreven. 5 land maakt wat het aantal aanmeldingen ft geen slechte indruk. In 1996 zat Nederland iet 62 aanmeldingen samen met Duitsland iGroot-Brittannië (73) in de top-drie. Maar fen enkele andere lidstaat is een zo grote tstand bekend bij de aanmeldingen als van tland. „Nederland staat op-eenzame hoog- onstateert Peijs. Vorig jaar bepaalde het Eu- fHof van Justitie in Luxemburg in het zoge- Securitel-arrest dat niet aangemelde voor- ten ook geen rechtsgeldigheid kunnen heb- Brussel controleert voordat deze voorschrif- de nationale parlementen worden behan- of ze geen verkapte vorm van bescherming itionale producten beogen. Bij twijfel heb- e overige lidstaten het recht wijzigingen aan ngen. Hdag moet de regering, na een uitspraak Ip president van de Haagse rechtbank deze de lijst met ongeveer 400 vergeten voor- en openbaar maken. Of ze alle 400 werke- tor toetsing in Brussel in aanmerking ko- om hoeveel dieren het in totaal gaat. De bron van de besmet ting in Toldijk was gisteren nog niet bekend. In het geruchten circuit wordt een concert van Normaal genoemd als mogelij ke oorzaak. Eind juni speelde de Achterhoekse boerenrockband op tweehonderd meter afstand van de getroffen boerderij. Daar kwamen ook veel varkensboe- ren op af. Normaal-manager J. Carlier vindt het gerucht uiterst voor barig. Een optreden vandaag in het sterk agrarische Dalfsen gaat gewoon door. Het verbod op het vervoer van dieren en mest dat in deze zone sinds woensdagavond geldt was gistermiddag al 21 keer overtreden, vooral door vervoerders van schapen, paar den en mest. Eén keer werd een varkenstransport onderschept. Tegen alle overtreders is proces verbaal opgemaakt. Dinsdag dient voor de presi dent van de Haagse rechtbank een kort geding dat de organisa tie Transport en Logistiek Ne derland heeft aangespannen te gen het ministerie van verkeer en waterstaat. De eis is dat vee- vervoerders de Rijtijdenwet mo gen overtreden. Door de var kenspest moeten ze immers een „enorm grote" inspanning leve ren. De gewestelijke landbouwor ganisatie GLTO verwacht niet dat de nieuwe pestuitbraak tot een prijsexplosie leidt. Na de eerste varkenspestgevallen in februari gebeurde dat nog wel. als direct gevolg van het sterk verminderde binnenlandse aan bod. Inmiddels is de import sterk aangetrokken. Hij reed niet eens op z'n eigen tweewieler, maar op die van de al lang weer thuis zittende Leo van Bon. Toch zette Michael Boogerd gisteren een uitzonder lijke prestatie neer. Hij eindigde gisteren in de tijdrit, die met groot machtsvertoon werd ge wonnen door gele-truidrager Jan Ullrich, op een verrassende tiende plaats. En dat ook nog eens, in tegenstelling tot vele anderen, in de regen. .Anders was ik toch echt nog een mi nuutje sneller geweest", zei de Hagenaar. „Man, ik had een su perdag." Boogerd had, zoals hij dat noemde 'goede pootjes'. En hij hoopt die vooral ook vandaag te hebben. „Iedereen weet wat Al pe d'Huez voor een Nederlan der betekent. Ik was pas vier jaar, toen ik er al op televisie met verbazing naar zat te kij ken. Mijn hele leven al droom ik van die col en nu mag ik hem voor het eerst beklimmen. Als het goed gaat, als ik me net zo voel als in de tijdrit, zal ik met kippenvel op m'n benen om hooggaan." 's Avonds als Michael Boogerd onder de douche stapt, heeft hij nog veel last van zijn ontstoken tenen, maar tijdens de koers voelt hij geen pijn. In het algemeen klassement is hij inmiddels opgerukt naar de 24ste plaats. In de etappe van vandaag hoopt de Hagenaar nog verder te reiken. In de top van het klassement heeft Jan Ullrich na de tijdrit in Saint Etienne bijna zes minuten af stand genomen van Virenque en acht minuten van Olano en Ullrichs ploeggenoot Riis. 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina ~J VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15 RTV/programma's8,9 Sport19,21 Strips Uitgaan .26 1 HAMAWY® GRANIETEN TEGELS AANRECHTEN Kortingsbon voor klein open luchtspektakel Lucifer van Joost van den Vondel, ge speeld door de Leidse To neelgroep Het Arsenaal in De Burcht in Leiden. men, is nog de vraag. Zeker is wel dat de commis sie per jaar maar ongeveer 500 zogeheten notifi caties kan afhandelen. Als alle vergeten voor schriften alsnog naar Brussel moeten, zou de commissie in het komende half jaar voor een hei dense klus staan. Momenteel lopen in Brussel 88 procedures we gens inbreuken op de regels in veertien van de vijftien lidstaten van de EU, waarvan 22 tegen Nederland. Hierbij gaat het in de meeste gevallen echter niet om het achterwege blijven van de no tificatie, maar om de aanpassing van reeds eerder aangemelde voorschriften aan bezwaren die in andere lidstaten zijn gemaakt. Karla Peijs vindt dat het kabinet met zijn 'natio nale hersteloperatie', de inventarisatie van alle niet aangemelde voorschriften, rijkelijk laat is be gonnen. Sinds 1994, zegt zij, zijn er regelmatig vergaderingen geweest van de Europese Com missie en Nederlandse ambtenaren over de pro blemen. Peijs: „Het is niet misselijk wat de com missie heeft gedaan. Er was bijna maandelijks overleg. Ik vind dit onbegrijpelijk." Na het Securi- tel-arrest van vorig jaar, meent ze, had hoe dan ook 'iedereen wakker moeten worden'. Een kernvraag is, waarom Nederland zoveel niet aangemelde voorschriften heeft, maar toch ieder jaar in de voorhoede meespeelt bij het aan tal notificaties. Vorig jaar meldde ons land meer voorschriften in Brussel aan dan grote landen als Frankrijk en Italië. Het zou met de Nederlandse regelneef-mentaliteit te maken kunnen hebben. „Misschien regelen we inderdaad wel al die hele kleine dingetjes", meent Peijs. Oproep Adams kan doorbraak betekenen DUBLIN «DPA-Rtr-AFP Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, is ervan overtuigd dat het verboden Ierse Republi keinse Leger het staakt-het-vu- ren dat vorig jaar februari werd beëindigd snel opnieuw in acht zal nemen. „Ik zou de oproep daartoe aan de IRA niet hebben gedaan als ik er niet van over tuigd zou zijn dat het antwoord positief is", zei Sinn Fein-leider Gerry Adams gisteren. Het vorige IRA-bestand werd op 1 september 1994 van kracht. De oproep van gisteren door de Sinn Fein-leiding kan volgens politieke waarnemers in Dublin en Londen leiden tot een doorbraak in de poging van beide hoofdsteden een politieke oplossing te vinden voor het Noord-Ierse conflict. Vóór zijn oproep aan de IRA verklaarde Adams samen met de Noord-Ierse gematigde na tionalistische leider John Hume dat het vredesoverleg voor Noord-Ierland door het jongste voorstel van Londen er? Dublin weer op de rails kan komen. Het Brits-Ierse voorstel houdt in dat de IRA niet direct hoeft te ontwapenen, maar dat er wel een eind komt aan het geweld, zodat Sinn Fein binnen zes we ken aan vredesoverleg kan deel nemen. Doel van het voorstel is alle partijen in het Noord-Ierse conflict aan de onderhande lingstafel te krijgen, ook de radi cale Noord-Ierse protestanten. Lukt dat niet, dan dreigen beide hoofdsteden volgend jaar een referendum te houden over de door hen zelf voor Noord- Ierland bedachte toekomstige instellingen. Dat meldde de Fi nancial Times gisteren. Lammenschansweg 130 Leiden Koningin Julianalaan 46 Voorschoten stompwuk» Werden de Stompwijkse paardendagen vorig jaar nog geplaagd door de aanhoudende droogte; dit jaar slaagden de deelnemers aan de traditionele optocht er slechts ternauwernood in de opgetuigde wa gens tussen de buien door te loodsen. Ondanks het regenachtige weer waren er flink wat mensen uitgerukt om de optocht te bewonderen. foto henk bouwman Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:Voortenets:M V 'Adres:1 (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92.05) i automatisch If. 31,95) Oacceptgiro (f. 93.05) ZUIDLAND. ANP Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Het recreatieschap Voorne-Putten-Rozenburg heeft onlangs zo'n honderd tamme ganzen laten afschieten omdat de uitwerpselen van de dieren voor ernstige vervuiling van een strandje en de Stompaardse Plas zorgden. Ook verjoegen de ganzen volgens het recreatieschap, beheerder van het terrein, de broed- en weidevogels in het gebied tussen Zuidland en Abbenbroek. De vogelklas Karei Schot uit Rotterdam en de vogelopvang in Simonshaven zullen bij het schap protest aantekenen tegen het afschieten van de vogels in het Bernissege- bied tussen Zuidland en Spijkenisse. i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ÉS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1