Wah Nam Hong kiest ook voor Filipijnse producten Smaak Mezze: hapje, stukje of mondvol VRIJDAG 18 JULI 1997 REDACTIE. WIM VAN BEEK 072-5( HMMMH PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Afbeelding; 5. af beelding; 10. laatst; 12. juffrouw (Eng.); 13. gedoofd; 14. hoofd deksel; 16. groente; 17. ma nuscript; 18. adellijk persoon; 20. slee; 21. vlag; 23. vrouwelijk zoogdier; 25. beloning; 27. graf vaas; 28. papegaai; 30. familie lid; 31. rivier in Duitsland; 32. Engelse titel; 33. paardje; 34. toiletartikel; 36. clown; 38. hoofd van een moskee; 40. evenzo; 41. bijbelboek; 44. heen en terug; 46. staat; 47. deel van een Franse ontkenning; 48. na geslacht; 50. hoogste punt; 51. hoofd: 52. kier; 54. rivier in Bel gië; 55. stemming; 56. lansier. verticaal:1. Vederborstel; 2. tocht; 3. Europeaan; 4. deel van de bijbel; 6. lumen; 7. verhoog de toon; 8. deel van een kachel; 9. echtgenote v.d. tsaar; 11. ver volgens; 14. bewonderaar; 15. dierentuin; 18. viskaar; 19. troefkaart; 21. deel van de week; 22. altaamis; 24. els; 26. aange zien; 28. woonboot; 29. berg weide; 33. amfibie; 35. azijn- geest; 37. dol; 39. onbepaald vnw.; 40. aanwijzend vnw.; 42. vochtig; 43. beteuterd; 45. ener giek; 47. rekening; 49. ligplaats voor schepen; 51. roofzuchtige papegaai; 53. voorzetsel; 54. Nederland (op auto's). OPLOSSING CITAAT Parket zolder, cancan, tender, spook, passer, camper, troost halter, draak, winter, schoof, spaak, peper Het citaat is van La Rochefoucauld: 'Zwakkelingen kunnen niet oprecht zijn'. WÊÊHÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm HET WEER DOOR JAN VISSER We houden onze omgeving de komende dagen niet ge heel buivrij maar de zon zal zich in vergelijking met de af gelopen dagen wel wat vaker laten zien. Een gebied met hoge barometerstanden boven de Britse eilanden en Scandinavië gaat zich namelijk boven het Noordzeege bied versterken. Zo wees de barometer vanochtend een luchtdrukwaarde aan van 1010 hPa; op zondag moet dat 1020 hPa zijn. Als tegenhanger van het hoog fungeert een depressie boven het midden van Europa. Daar valt dezer dagen opnieuw heel veel regen. Tussen hogedruk en lagedruk waait de wind uit het noor den tot noordoosten. Dat gebeurt op zaterdag met kracht 4 en langs de kust kracht 5 en aanvankelijk nog wind kracht 6, een krachtige wind. Watersporters kunnen zich daardoor lekker uitleven op de vele plassen die ons ge bied telt. Wat het weerbeeld betreft mogen we zaterdag op nu en dan zon rekenen maar er is dus ook nog kans op een en kele bui. De temperaturen lopen op tot 21-22 graden, vlal aan zee wordt het 18-19 graden. Op zondag worden ver gelijkbare weersomstandigheden verwacht. Na het weekeinde wordt de bovenlucht warmer en dat zal ook aan het aardoppervlak resulteren in hogere tempera turen. De kans op een bui blijft aanwezig. Gisteren bleef het weer tot kort na de middag best redelijk. Regen viel ei niet en de zon liet zich nu en dan zien. Dat resulteerde nog in temperaturen tot omstreeks 20 graden (Schiphol 20,2 graad). Tijdens de middaguren veroorzaakte een van Engeland komende storing enige regen. Veel regen viel er niet (Lis- se en Valkenburg 3 mm) maar het werd wel een stuk koe ler. Aan het einde van de middag was het nog maar 15 graden. Vandaag is het alweer vijf jaar geleden dat de vermaarde weerman Jan Pelleboer overleed. Het handelsmerk vandi 'Pel' was zijn stem en hoewel in bepaalde kringen wel eens de draak met hem werd gestoken bezat hij over een grote kennis van zaken. TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Heer Ollie staarde een ogenblikje verbijsterd naar de twee eilandbewo ners, die dreigend naderden. ,,W-wat willen jullie?" stamelde hij. ,,Laat de jonge Kobbema met rust, hoor. Ik sta achter hem..." ,,Dat had je gedacht, vreemde!" mompelde de landbou wer Iegel terwijl hij op ruwe wijze een einde aan heer Bommels stand punt maakte. „Ik zie dat anders", vervolgde hij. „Je komt hier lachen om ons bijgeloof. Je sterkt de leerling in zijn achterlijkheid om je over hem te kunnen vermaken. Maar door je eigen boeken hebben we het licht ge zien en we nemen het niet, wat jij, Oene?" „Zo is het", beaamde de tijwisselaar. Hij vatte zijn leerling grimmig in de kraag en het ventje, dat tegenover een overmacht stond, bood geen te genstand, zodat het zonder moeite weggedragen kon worden. „Ik zie mijn plicht", hernam zijn leermees ter. „Door middel van gepast straf werk zal ik je herscholen, Kobbe! Ik zal je leren om het tij met rust te la ten." Zijn stem stierf weg achter een duin helling en nu zat heer Bommel een zaam in de kring, die Kobbema ge trokken had om de vloed te keren. Om hem heen ruiste de regen en de schuimrandjes van de branding spoelden om zijn voeten. „Alles is af gelopen.. ik voel het", prevelde de verslagen heer toen het water om zijn breed bassin begon te spoelen. Hij huiverde en zijn wezeloze blik rustte star op een naderende golf. „De vloed wordt niet meer tegenge houden", fluisterde hij. „De cirkel van Horletoet zal onderlopen - en dan vergaat de wereld... Op dat mo ment sloeg de golf om en veegde de ring in het zand geheel uit. Om met de boodschappentas een \~akantiereisje langs ver schillende landen te maken kun ie koers zetten naar .Amsterdam Zuid-Oost. Bij Wah Nam Hong Superstore is een groot aantal producten per land gerang schikt waaronder uit Japan. .Amerika en de Filipijnen. Haai- envinnen of garnalen maatje 10/20 zijn hier geen probleem maar met een rondje langs de schappen valt er wat nieuws uit een andere cultuur te ontdek ken. Zoals de favoriete bananensaus, een milde, zoete ketchup op ba sis van bananen uit de Filipij nen, die er voor de vreemdeling ook als 'bananenketchup' geëti ketteerd staat. De bekende vis saus Pans' en de vele soorten garnalenpasta's (bagoong) eet men bij rijst en een nationaal gerecht als 'Adobo' dat ingeblikt met tonijn wordt aangeboden. Azijn, knoflook en laurier mo gen daarin niet ontbreken. In de sojasaus is citroen van ei gen bodem verwerkt. Deze cala- mansi heeft oranje vruchtvlees en is wat zoeter dan de limoen, waar hij familie van is. 'Sini- gang' is een soepachtig stoofge- recht waarvoor er handige in- stantpoeders zijn van 'Mama Si- ta' die haar klanten vanaf de verpakking goedgevuld toel acht. Met alweer een vrucht als basis, de guave. wordt een zoet zure soep gemaakt waarin men verse vis en groente meekookt. Door een aftreksel van annatto- zaadjes. bij ons voornamelijk bij het kleuren van kaas gebruikt, krijgt een pindasoep met ossen- en een plaatje. Nog steeds vol gens recept van 18e eeuwse Duitse immigranten. Voor aard appelen en vlees zijn er krui denmixen en met jampotjes 'frostings' kan men het resultaat van een pak taartmix vlot be dekken met een vanille-, choco lade- of caramellaag. Voor de vulling van een echte pecan-pie staat er donkere 'Karo' maïssi- roop waarvan een halve fles wordt geklopt met drie eieren, 200 gram suiker, vanillesuiker. 2 eetlepels gesmolten boter en 150 gram pecannoten. Gestort in een blind voorgebakken pie- bodem neigt de lekkere cara- mel/notenlucht na een uurtje bakken tot direct toetasten. Het duurt echter een tijd voordat de stroop is afgekoeld en de taart stevig is. Pastei deeg Voor het invetten van bakblik ken zijn er 'Crisco' spuitbussen met en zonder botersmaak. Op de blauwe potten 'Crisco' dekt de fabrikant zich in tegen claims door alle stommiteiten die er uit te halen zijn met een verpakkingspotje, te vermelden. Het is een uitstekend plantaar dig vet om in koekjes- en pas teideeg te verwerken waarbij een zeer bros eindproduct ge wenst is. Op basis van sojabo nen en katoenzaadolie is dit witte vet gemaakt en ongekoeld is het zeer lang houdbaar. Verlaten we deze moderne Chi nese supermarkt in de Fline- straat 18 (tel. 020 4638833) dan kan op nummer 10 een meer Chinese marktsfeer opgesnoven worden bij Oriental Enterprise' waar weer nieuwe producten te ontdekken zijn. w^^^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^^^^miÊÊmÊÊÊÊÊÊ^^ STRIPS HEINZ Onbekende producten en smaken uit verre keukens en streken zijn soms verrassend dichtbij verkrijgbaar. Deze zomer in Smaak een tochtje langs internationale mark ten en winkels in de provincies Noord- en Zuid-Holland. Een kleine greep uit het grote assor staart (Pang Kare Kare) een oranje tint. Eveneens apart van kleur is de paarse 'jam' die uit een zoete moes van paarse yams (soort zoete aardappel) en suiker bestaat. De structuur is voor ons begrip 'jam' wat aan de ruwe kant. In klederdrachten, zangstijl en de paella is de Spaanse invloed ■nent Oost-Aziatische producten in nog altijd duidelijk aanwezig op de Filipijnen. De Spanjaarden brachten er ook de ananas en het is met de kokosnoot een veelgebruikt voedingsmiddel. Men eet er blokjes witte ana- nasgelatine in siroop en in een pot fruitmlx is wel een heel bij zondere combinatie gemaakt van rode mungbonen. stevige de Wah Nam Hong Superstore. blokjes kokosnootgelatine, witte bonen en stukjes fruit. Er gebeurt meer in de wereld met een gewoon boontje. Ge droogde tuinbonen zijn in een zakje broad beans' met olie en zout in heerlijke knapperige 'nootjes' voor op de sla veran derd. Onder de Amerikaanse vlag foto studio wick natzijl strijken in de namiddag regel matig mensen van de interna tionale school neer om wat voedsel van 'thuis' in te slaan. Kartonnen buizen met chees- eballs, pizzaballs, vetvrije pop corn met een smaakje en 'Crac ker Jack', een ouderwets karton nen doosje met in stroop ge doopte popcorn, enkele pinda's vulde aubergine, glimmend van de olijfolie. Maar menig argeloze reiziger in het Midden-Oosten die zich te goed heeft gedaan aan een tafel vol mezze en geheel verzadigd is. heeft vervolgens tot zijn schrik gemerkt dat de 'echte' maaltijd nog moet beginnen. Ook meer naar het oosten, in Irak bijvoorbeeld, worden mezze geserveerd als een groot buffet, volgens Man. Daarvoor zijn ze uitstekend ge schikt. temeer daar gasten vaak andere, niet uit genodigde gasten meebrengen. In een land als Irak gaat men daar eigenlijk zelfs vanuit; een on genode doch welkome gast wordt hier een 'slip per' (qabqah) genoemd. Zij worden steevast even gastvrij onthaald als uitgenodigde gasten. Een ta fel vol mezze is dan een praktische oplossing. Bij een feest is de variëteit aan mezze bijna altijd enorm, maar de ingrediënten en de kruiden ver schillen van land tot land en vaak ook van familie tot familie. Verreweg de meeste kruiden zijn ook bekend en verkrijgbaar in West-Europa. Het is vooral de manier waarop ze gebruikt worden die maakt dat de smaak van het eten in het Midden- Oosten zo heerlijk anders is. 'Mczzc. de kleine culinaire traktatie' van Rosamond Man, uitgeverij Bzztoh Den Haag, 23 gulden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Geregeld zon, hier en daar ook wolkenvelden en plaatselijk een bui. Mid- dagtemperatuur meest tussen de 20 en 25 gra den. Zweden: Naast zon met name aan de Oostzeekust en in het noorden soms ook een bui. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Denemarken: Vandaag vooral in het zui den enige tijd regen. Mor gen droger en wat zon. Op beide dagen flink wat wind Middagtemperatuur rond 22 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Langs de Noordzeekust flink wat wolkenvelden, mogelijk wat regen en ta melijk winderig Verder geregeld zon, droog en rustig. Middagtemperaturen rond 20 graden, aan de Noordzeekust wat lager. België en Luxemburg: Flink wat wolkenvelden en tamelijk gro te kans op buiige regen. In de loop van morgen vanuit het westen meer zon Middagtemperatuur rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat bewolking en met name in de oostelijke helft van tijd tot tijd buiige re gen, misschien onweer. In Bretagne en Normandie meest droog. Middagtempe ratuur tussen 20 en 23 graden. Portugal: Droog en flink wat zon Middagtempera tuur aan zee rond 28 graden, landin waarts hoger. Madeira: Droog en geregeld zon. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Droog en op veel plaatsen veel zon Maxima aan de Costa's rond de 30 gra den, landinwaarts beduidend hoger, aan de Golf van Biskaje wat lager Canarische Eilanden: Droog, flink wat zon, maar soms wolken velden Middagtemperatuur ongeveer 28 graden Marokko: Westkust: vooral in het zuiden veel zon Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 27 graden Vrij zonnig, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur aan zee rond 30 graden, landin waarts veel hoger. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon, aan de noordflank van de Pyreneeen hardnekkige wolkenvelden Afnemende neerslagkansen en een aan trekkende Mistral Maxima van circa 23 graden langs de westkust tot 27 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Droog en vrij veel zc tuur rond 30 graden Italië: Naast zon met nam zuiden ook kans op L ig H Corsica en Sardinië: Naast zon ook wolkenvelden en op beide dagen kans op een regen- of onweers bui. Vooral aan de westkusten veel wind. Middagtemperatuur van 25 graden op Corsica tot 30 graden op Sardinië. Malta: Vrij zonnig, misschien ook een paar wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ruim 30 graden. Griekenland en Kreta: In het algemeen zonnig en droog. Mid dagtemperatuur aan zee 30 graden. Turkije en Cyprus: In het algemeen veel zon. Middagtem peratuur vlak aan zee 30 graden of iets lager. Duitsland: In het algemeen vrij veel bewolking en op veel plaatsen buiige regen, soms met onweer. Morgen in het noorden opklarin gen. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen nog 20 graden of iets ho ger, morgen op veel plaatsen wat lager. Zwitserland: Aan de zuidflank van de Alpen flink wat zon, in het westen en noorden plaatse lijk veel regen, ook kans op onweer. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 rond Locarno. Oostenrijk: In Karmthie soms wat zon. Elders be wolkt een buiige regen, misschien met onweer. Plaatselijk valt veel neerslag. Daling van temperatuur, met op morgen maxima rond 22 graden. Polen: Erg veel regen. In het noordeno. op wat zon. Flink wat wind. Da temperatuur, met op vandaag onder de 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Plaatselijk veel regen Weinigs wat wind. Middagtemperatuur» iets boven de 20 graden, morge Hongarije: Flink wat bewolking en enige tij: regen, misschien met onweer. I rond 23 graden. ZATERDAG 19 JULI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05 44 Zon onder Maan op 20.57 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.41 16.08 03.14» Laag 12.16 24.00 11.57» Rotterdam zwaar bew. Twente regen Vhssmgen regen Maastricht regen Aberdeen zwaar bew. Athene onbew. Barcelona onbew Berlijn half bew Boedapest licht bew. Bordeau» half bew Brussel regen Cyprus onbew. Dublin zwaar bew Frankfurt half bew Genève regenbui Helsinki half bew Innsbruck regen Istanbul licht bew. Klagenfurt regenbui Kopenhagen half bew Las Palmas onbew. Lissabon Split nietontv. Stockholm onbew Warschau half bew. Wenen half bew. Bangkok half bew. Buenos Aires onbew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles zwaar bew New Orleans zwaar bew. New York Mezze is een belangrijk onderdeel van de keuken van het Midden-Oosten. Het woord mezze is een verbastering van het Italiaanse woord mezzano, dat midden betekent. Het woord is waarschijnlijk door Arabische tijdgenoten overgenomen van specerijenhandelaren uit Genua en op uiteenlo pende manieren in de talen terechtgekomen. In Griekenland spreekt men van mezedes of mezet- hakia, in Turkije van mezeler (meestal afgekort tot meze). In Arabisch-sprekende landen heeft men het over al mezah, al maza of mezze. Hoewel de schrijfwijze van het woord dus nogal wisselend is, bestaat er minder verwarring over de essentie van het voedsel en zijn veelzijdigheid. De betekenis van het woord mezze is in de loop der eeuwen veranderd en letterlijk vertaald bete kent het woord nu: hapje, stukje of mondvol. Mezzehapjes zijn te koop in een koffiehuis of in een karretje langs de kant van de weg, maar kun nen natuurlijk ook thuis worden klaargemaakt. Over mezze is een boek verschenen, geschreven door Rosamond Man, dochter van een Britse di plomaat, die opgroeide in Syrië, Irak, Libanon, Egypte en Cyprus en mezze in al zijn verschij ningsvormen kent. Volgens Man kunnen mezze met ontelbaar veel kruiden, groenten (gevuld of niet gevuld), kleine kebabs, stapels olijven (piep klein en glanzend zwart of groot en vaalgroen), al dan niet gemengd met gemalen korianderzaadjes of fijngehakte knoflook). In Spanje zijn de mezze bekend als tapas. „Ook hoofdmaaltijden kunnen dienen als mezze, vooropgesteld dat ze als replica in miniatuur wor den opgediend. Mezze worden zelfs als ontbijt gegeten, op weg naar het werk, als tussendoortje om 11 uur 's ochtends, als lunch, bij de thee en als voorafje bij de avondmaaltijd. Mezze worden eigenlijk altijd en overal gegeten", herinnert Man zich. Het delen van voedsel en het samen eten met gasten of vreemdelingen is in het Midden-Oosten niet alleen een ritueel, maar ook een kwestie van eer. Voor veel vreemdelingen zijn mezze de eerste smaak, geur en aanblik van de uitgebreide Mid den-Oosterse keuken. Zelfs bij een drankje, een glas ijskoud water of bij een kop zwarte koffie wordt meestal wel een eenvoudig hapje geser veerd. En ook de meeste gewone maaltijden be ginnen met een tafel vol mezze. Soms worden er slechts reepjes gesneden komkommer in een schaaltje ijskoud water geserveerd. Een andere keer kan de bezoeker getrakteerd worden op ge- variëren van geroosterde pompoen- of meloenza den om op te knabbelen tot schaaltjes vol sala des, peulvruchten, allerlei soorten eieren, dips Stukjes fetakaas op dolma's van drui venblad met broodjes en olijven, typi sche mezzehapjes. foto boek mezze

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8