Alfa-stylisten leven zich uit op prototypes brd Ka slaat z'n wieken uit Weg en wiel Honda Life met hygiënisch stuurwiel alleen in Japan Apart bushokje voor de fiets tUDAG 18 JUL11997 Daewoo koopt Renault-motoren ijkbaar moet Daewoo wat ex- imoeite steken in zijn verove- !gvan de Europese markt. Zo Q fct het bepaald niet toevallig tmen bij de nieuwe model- nLanos en Nubira de actie atis testrijden', eerder een uit bij de Nexia en Espero, néén naar twee jaar verlengt, lormalig Daewoo-directeur json heeft immers zojuist nzelfde actie, een jaar gratis jrijden, gelanceerd bij zijn uwe werkgever Mitsubishi, vens moet Daewoo rekening iuden met specifieke wensen bepaalde Europese markten jlen. Daarom koopt het merk jtoren in bij Renault, maakt Dienblad voorkomt knoeiboel en en drinken in de auto geeft mseen knoeiboel. Waar zet autorijder snacks, een bakje et of broodjes veilig neer zon- rhet risico van vlekken op de ejkleding? Een milkshake of lain een wegwerpbeker die avalt is ook geen pretje, et een zogenoemd 'snacktray' nde hoofdsteun is eten en inken zonder knoeien een ik gemakkelijker. Het 'dien- id' bestaat uit een kunststof los van 27 bij 16 centimeter et een deksel en een voorge- lim acht maanden na de Eu- iese introductie is de Ford Ka tin Brazilië in productie ge- imen. Het is de bedoeling in ingrijpend vernieuwde fa- iekte Sao Bernardo do Cam- inog dit jaar 53.000 Ka's te uwen. Het is de eerste maal in Brazilië een auto in het i B-segment wordt gebouwd lorde eigen markt. inkzij de modernisering, die investering van 200 miljoen lOar heeft gevergd, behoort de ird-fabriek te Sao Bernardo de staat Sao Paolo) nu tot de J jdemste ter wereld. Ook de a Hieuwde Ford Fiesta wordt dit complex gebouwd. De Ka ïdt voor de Braziliaanse «kt één uitvoering gele- I rd. maar er is wel keuze uit n 1.0 en een 1.3 liter motor. Nu het succes van de Ka in Eu ropa is gebleken binnen zes maanden meer dan 80.000 exemplaren verkocht en bestel lingen voor nog eens 100.000 Ka's genoteerd slaat Fords kleinste zijn wieken verder uit. De opmerkelijk gestileerde Ford heeft nu ook in Hong Kong zijn opwachting gemaakt en wordt nu in dertig landen over de ge hele wereld verkocht. Gezien het zeer drukke verkeer in Chi nese haven- en industriestad, die sinds kort geen Britse kroonkolonie meer is en nu on der centraal Chinees bestuur verder gaat, zal de Ka er met zijn grote wendbaarheid en ge ringe buitenafmetingen een groot succes worden, verwacht Ford. Zakelijke Rover 618i Business j iver Nederland brengt een eciaal op de zakelijke rijder - richte uitvoering van de Ro- rij r600 op de Nederlandse irkt onder de naam Rover EBusiness. Deze gelimiteer- iversie heeft dezelfde basis- trusting als de Rover 618i met arbij enkele 'zakelijke' extra's, mdaard is de wagen onder ser voorzien van een airbag aan bestuurderszijde, elektri sche ramen voor, alarminstalla tie met startonderbreking en centrale portiervergendeling. Het interieur is afgewerkt met wortelnotenhout en voorzien van vier speakers. De 618i Busi ness is daarbij nog extra uitge rust met airconditioning en cruise control. De consumen tenprijs bedraagt 44.990 gulden. Opel heeft eigen schadetelefoon n reparatie- en onderhouds- p tkbij de eigen dealers te 11 uden heeft Opel een eigen iade-alarmcentrale opgezet. dagen per week en rond klok kunnen Opel-rijders thdaar melden met schade iihun auto, waaronder ook itschade. Een Opel-dealer eitdan te hulp. toverzekeraars geven meestal tneens een alarmnummer op or dit soort calamiteiten. dan wordt veelal een liadespecialist zoals CARe of nautoglasreus als Carglass getrommeld, waarmee vele tzekeraars contracten afslo- LDat garandeert vlotte af- ndeling. waaronder zo nodig (beschikbaar stellen van een inauto, en rechtstreekse ver- - lening van de reparatie met Clio Atlantique actiemodel Renault oault heeft van de Clio een Dtrekkelijk actiemodel op de ifkt gebracht, dat luistert naar ■naam 'Atlantique'. De nieu- i'gelimiteerde serie' is extra mpleet uitgerust met onder *reen handbediend glazen Ituif/kanteldak. Het pakket na s omvat verder een iespakig stuurwiel (uit de Clio ïl.een centrale dakconsole «binnenverlichting en lees- M,en speciale Techno-wiel- TPen. de3-deursversie zijn uitzet- zijruiten achter aange- i Jcht. Uiterlijk is het actiemo- v' 'herkenbaar aan de Atlanti- e-badges op de achterscher men. De Clio Atlantique is ge baseerd op de Clio Oasis 1.2 (60 pk) en is leverbaar met drie of vijf deuren. De prijs is gelijk aan die van de Oasis, te weten 21.995 gulden. Alle extra's zijn dus gratis en bieden de klant een voordeefvan maximaal 1.480 gulden. Er is keuze uit zes carrosseriekleuren, waaronder vier metallic-lakken. Eén van deze metaalkleuren is het paarsachtige 'Nymphéa' dat nieuw is in het kleurengamma. Voor metallic geldt een meer prijs van 725 gulden. Andere le verbare fabrieksopties zijn air bags en stuurbekrachtiging. AUTO RIALTO Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-43.83.35 REDACTIE PETER LODEWIJKS dat Franse concern bekend. Het gaat om 200.000 stuks van de 1.9 liter dieselmotor, en het recht om Renault's nieuwe 1.2 liter benzinemotor (uit Twingo en Clio) in licentie te bouwen. Landen als Frankrijk, België en Italië kennen een grote vraag naar diesels, die Daewoo zelf pas over enkele jaren gaat ma ken. Daarnaast zit er bijvoor beeld in Italië belastingtech nisch voordeel op auto's met minder dan 1.3 liter motorin- houd. Daewoo's eigen 1.3 die later dit jaar in de Lanos komt meet echter exact 1.349 cc, van daar de behoefte aan Renaults 1.2 (van 1.149 cc). vormde bodem. Het deksel heeft een houder voor een be ker, flesje of blikje fris. Uitgeklapt heeft de bodem een bakje om snacks op te zetten. In het deksel zit ook nog een han dig spiegeltje om na de maaltijd met een servet het gezicht schoon te maken. De achter wand van het blad heeft twee haken waarin een afvalzak je kan worden gehangen. Inclusief tien afvalzakjes kost het blad 25 gulden. Italië is het land van de ontwerpers. Beroemde stylisten uit 'de laars' hebben door de loop der jaren met name op autogebied meer dan eens laten zien waartoe zij in staat zijn. Vooral het merk Alfa Romeo heeft veelvuldig gebruik gemaakt van hun diensten met vaak zeer fraaie resulta ten. Nog steeds komt deze sportieve Fiat-dochter regel matig met op zijn zachts gezegd 'opvallende' experimen ten naar buiten, die niet zelden een voorbode zijn van wat komen gaat. AMSTERDAM Na de designstudie Proteo van enkele jaren geleden ging Alfa dit jaar met het prototype Nu- vola diverse autotentoonstellin gen af. Ook op de AutoRAI in fe bruari nam deze aansprekende wagen een prominente plaats in op de Alfa-stand. Met de Nuvola (wolk) is het 'gepersonaliseerde ontwerp' terug van weggeweest. Het prototype is niet alleen een stijloefening, maar ook een al ternatief voor de huidige con- structiewijze: met een compleet chassis plus mechaniek als ba sis, net als vroeger. Hierdoor is het bouwen van verschillende carrosserieën mogelijk en kan de consument een auto in zijn eigen stijl kiezen, onafhankelijk van het standaard aanbod. De Nuvola is een slanke en agressieve tweepersoons coupé waar de emoties vanaf spatten. Hij is 4,29 meter lang en 1,86 meter breed, de wielbasis be draagt 2,60 meter. De lange en lage motorkap en de korte ach terkant maken de auto tot de vleesgeworden Alfa Romeo-spi- rit, door uit te stralen wat er on der de modern/nostalgische kap zit: kracht en sportiviteit. Voor die kracht zorgt een impo sante 2.5 liter 6-cilinder met twee turbo's en 24 kleppen, goed voor zo'n 300 paarden krachten. De opvallendste eigenschap van dit prototype is zoals gezegd de terugkeer van het chassis, com pleet met aandrijving. Want ook al wordt de Nuvola nooit in pro ductie genomen, Alfa Romeo kan het afzonderlijke chassis in de nabije toekomst wel degelijk gaan produceren als basis voor carrosseriebouwers. Unicums en gelimiteerde series zijn na melijk zeer in trek bij de moder ne autokoper, zo blijkt uit het succes van 'nichemodellen' als de coupé, de spider, de cabrio let, de stationwagen en de ruimtewagen (MPV). Op basis van zo'n compleet on derstel kan eindeloos worden gevarieerd met de vorm van het koetswerk (coupé, coupé 2+2, sportieve combi, cabriolet, spi der, speedster) en het toepassen van materialen. Onder de sportieve carrosserie van de Nuvola bevindt zich een door Centro Stile Alfa Romeo op de computer ontworpen 'spa- ceffame' dat bestaat uit samen- gelaste hoogwaardige staalpro- fielen. Hierdoor staat het frame De Alfa Nuvola, hier op de AutoRAI, is naast een stijloefening ook een alternatief voor de huidige manier van auto's bouwen, foto hans van weel garant voor een grote torsiestijf heid, een uiterst laag gewicht, een perfect rijcomfort en een optimale bescherming van de passagiers bij een eventuele aanrijding. Daar komt bij dat deze constructie eenvoudig kan worden geproduceerd, bijvoor beeld door middel van puntlas- sen, terwijl veranderingen mak kelijk kunnen worden aange bracht tegen lage kosten. Kortom: de Nuvola is meer dan een 'concept car', meer dan een stijloefening. Hij laat zien dat het mogelijk is om tegen aan vaardbare kosten snel te reage ren op veranderende wensen De spectaculaire lijn van de Alfa Spider is bij de Monoposto extreem doorgetrokken. foto alfa romeo van de automobilist als het gaat om 'gepersonaliseerde' of ni chemodellen. De Nuvola is vol gens de fabrikant de ideale voorloper van een nieuwe gene ratie auto's met een sportief en exclusief karakter, die onderling ook nog eens zeer van elkaar kunnen verschillen. Het is dan ook niet toevallig dat dit model is ontworpen alsof hij morgen al in productie zou moeten wor den genomen, met dezelfde design- en ontwikkeltechnieken zoals die worden gebruikt bij seriemodellen. Een grote vraag is waarom Alfa Romeo's styling-afdeling zich na de Nuvola nog eens heeft uitgeleefd op de samen met Pininfarina ontworpen Spider. Er is tenminste niets bekend over serieuze plannen met de Spider Monoposto, die een weerwoord lijkt op Renaults op merkelijke Sport Spider. Maar hoopvol merkt de importeur op dat een productieserie makke lijk te realiseren lijkt. De toch al spectaculaire lijn van de Alfa Spider is bij de Mono posto extreem doorgetrokken. Hij heeft geen voorruit meer, de hoge rug wordt bekroond door een indrukwekkende rolbeugel achter de bestuurder. Een pure éénzitter is het niet, al geeft de naam dat wel aan. In de stijl van klassieke lange- afstandsracers wordt de bijrijdersplaats afge dekt door een afneembaar pa neel. De enkele achteruitkijk spiegel op een lange steel ver sterkt het race-uiterlijk. Alfa's tekenaars voorzagen verder in rijwindgeleiders langs de bo dem, voor een soort luchtaf- zuiging onder de auto die de wegligging verbetert. Met in het najaar de onthulling van de opvallende 156 op het programma lijkt Alfa Romeo geen behoefte te hebben aan de Monoposto als aandachttrek kend showmodel. Dan had men het ook beter als verrassing kunnen bewaren. Toch een voorschot voor een uiterst ex clusieve productiewagen dan? Alfa Romeo deed het eerder met de monsterlijke SZ coupé en RZ spider. De fabriek laat echter weten dat de Spider Monoposto 'voorlopig nog niet in productie wordt genomen'. Misschien is het iets voor een speciale race-serie, liefst in het voorprogramma van de Formu le 1. Maar Alfa studeert al op een raceserie met de nieuwe 156. Een mysterieuze verschij ning derhalve, deze Monoposto. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij RIDDERKERK de verzekeraar. Datzelfde biedt nu Opel, die niet buitenspel ge zet wil worden. De dealer mag bij de meeste au toverzekeringen niet zelf een schade-declaratie indienen, maar neemt uit naam van de auto-eigenaar de administratie ve afhandeling over. Het netto effect is dan toch dat de repara tie niet eerst zelf betaald moet worden en daarna verhaald op de verzekering. Ongetwijfeld gaan meer automerken dit voorbeeld volgen, nadat velen al een eigen netwerk voor schade- herstel en vaak ook glasrepara tie-service via hun dealers heb ben opgezet. Recent liet bij voorbeeld BMW weten ook een erkenningsregeling te hebben opgezet voor (eigen) dealers als autoschade-specialist. De fiets-abri heeft een dak en aan drie zijden glas. Het aantal klemmen is beperkt. foto stichting fiets C i en bushokje dat niet j bedoeld is voor wach- tende passagiers, maar om fietsen te stallen. Die primeur heeft Alkmaar sinds kort. Het blijft niet bij één fiets- abri, het is de bedoeling dat er veel meer in de stad komen. De gemeente heeft berekend dat een kwart van de mensen die naar werk en school gaan de fiets pakken om snel bij bus of trein te komen. In de praktijk worden de fietsen bij de haltes en stations tegen palen en brug leuningen gesmeten. De fiets- abri biedt een stalen standaard waar een kettingslot omheen past, een dak en glazen be schutting aan drie kanten. De ruimte is vanzelfsprekend be perkt. Vroege reizigers kunnen rekenen op plaats, wie laat is moet genoegen nemen met de brugleuning. Alkmaar komt na de zomer met een actieplan om het veilig wegzetten van fietsen in de stad te verbeteren. Ook Rotterdam en Den Haag zijn van plan miljoenen guldens te besteden aan het inrichten van fietsenstallingen, zowel be waakte als onbewaakte. In Utrecht gaat binnenkort een be waakte stalling voor 1.000 fiet sen open op het Stationsplein. Het is een stalling van de ge- Japan is hét land van de mini's. Niet alleen betaalt men voor een kleine, licht gemotori seerde auto veel minder aan belasting, maar ook is zo'n kleintje handig met het oog op de (niet) beschikbare parkeerruimte, met name in de grote steden. Daarom zijn de Japanse merken zeer actief met het op de markt brengen van mini's, die dan ook gretig aftrek vinden. Overigens, ook heel populair is de Britse Mini, die zojuist in ons land weer leverbaar is geworden. Om niet geheel duidelijke reden houdt de Honda-importeur ons trouw op de hoogte wanneer het merk in Japan een nieuw mi ni-model uitbrengt. Mogelijk hoopt men op een positieve reactie van het publiek zodat in het Nederlandse gamma opnieuw een kleine Honda opgenomen kan worden, met meer succes dan lang geleden de 'Jazz' be schoren was. Maar voorlopig blijft de aan kondiging van de nieuwe Life iets om voor kennisgeving aan te nemen, want volgens de importeur bestaan er (nog) geen plan nen voor export. In Japan denkt Honda er liefst 8.000 per maand te verkopen. De nieuweling wordt geafficheerd als 'mini- MPV', een miniatuur ruimtewagen dus. De auto is 3,33 meter lang en haast half zo hoog, zodat vier volwassenen er nog goed in zouden passen. De motor is een 3-cilin- der met twaalf kleppen en 48 pk vermogen. Het ruimtewagen-idee komt tot uiting in een negenvoudig verstelbare achterbank en een speciale achterklep-constructie Kenne lijk kan die klep op twee verschillende ma nieren dicht, waarmee de laadruimte van 135 naar 167 liter inhoud kan worden ge bracht. Een merkwaardige, typisch Japanse nieu wigheid is een 'anti-bacterieel' stuurwiel. Japanners zijn zeer gespitst op hygiëne en vertrouwen blijkbaar zelfs niet op regelma tig de handen wassen. Het stuurwiel van de Life heeft een zodanige materiaalstructuur dat bacteriën er moeilijk op kunnen hech ten om zich stiekem te vermenigvuldigen terwijl het baasje even boodschappen aan het doen is. Het voelt normaal aan en heeft goede grip maar is microscopisch gezien uitzonderlijk glad, zodat bacteriën er vanaf duvelen. Het anti-bacteriële materiaal is het allerlaatste nieuwtje in Japan en wordt al gebruikt bij de fabricage van allerlei ge bruiksvoorwerpen. Honda is de eerste auto fabrikant die het in auto's toepast. meente, die maar twee kwartjes per dag per fiets vraagt. NS-stal- lingen zijn een stuk duurder. Groningen overweegt zelfs het bouwen van een parkeergarage die uitsluitend bedoeld is voor fietsen. Vier verdiepingen moe ten plaats bieden aan 950 fiet sen. Voor fietsklemmen is in de buurt van het station geen ruimte. Fiets en trein De NS hebben liever geen fiet sen in de trein. De combinatie fiets-trein wordt wei aangemoe digd, maar dan in de vorm van het huren van een fiets op het station van bestemming. Mee nemen van de eigen fiets kan uitsluitend buiten de spitsuren. Een verplaatsing tot 80 kilome ter kost tien gulden enkele reis. Langere afstanden kosten vijf tien gulden. De gratis brochure 'Fiets en trein' vermeldt alle sta tions die fietsen verhuren en de kosten daarvan. De nieuwste brochure 'Met fiets trein naar het buitenland' zet op een rij wat de (on)mogelijkheden zijn van treinreizen met een fiets als ba gage in het buitenland. Ge noemde brochures zijn gratis verkrijgbaar bij de stationsloket- Gemakkelijker instappen Voor mensen die slecht ter been zijn of een pijnlijke rug hebben, kan het in en uit de auto stap pen een hele klus zijn. Daartoe is er nu een speciaal draaikus- sen op de markt dat die last kan verlichten. Het ronde kussen zit vast op twee kunststof schalen met daartussen een ring met een achttal kogeltjes. Die zor gen voor een lichte rotering van het gewicht van degene die in de auto stapt. De katoenen overtrek is afneembaar en was- baar. Het draaikussen is voor 69,95 verkrijgbaar bij diverse autoshops. Scénic Trekauto van het Jaar 1997 De Renault Mégane Scénic RT 2.0 is gekozen tot dé caravan trekker van 1997. Aan deze ALJWB-verkiezing deden in to taal twintig auto's mee. Na twee dagen van intensief testen kwam de Auto van het Jaar als winnaar uit de bus. BLIK IN HET VERLEDEN Een van de eerste voorzichtige stappen op de automarkt deed het Japanse merk Honda met de N360, die in de tweede helft van de jaren zestig naar Europa kwam en daar redelijk succesvol was. Op basis van deze 2-deurs mini-auto fantaseerde de Itali aanse ontwerper Zagato de Youngstar Hondina (foto), een prototype dat in 1970 op de 52ste autotentoonstelling van Turijn te zien was. Het open tweezits sportwagentje had de zelfde luchtgekoelde 2-cilinder 'motorfiets-krachtbron' van 360 cc, die veel misbaar maakte maar voor zo'n kleine inhoud een on gehoord vermogen bezat. foto anp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7