VS: V-raad uitbreiden met ontwikkelingslanden Buitenland 'Europarlementariër is schuldig aan dood Cools' Romanovs herdenken tsaar Wankelende Fujimori steunt op trouw leger Europese Commissie wil verbod op orgaanvlees Belgen keurden Brits rundvlees goed Regering Kenya stemt in met hervormen grondwet Versace-moordenaar slaat opnieuw toe JDAG 18 JULI 1997 ^kinderdag staking bij Kanaaltunnel SOI 1 nd |uelles Het personeel van Eurotunnel, de exploitant van de ortunnel onder het Kanaal, gaat volgende week donderdag dag in staking. Dit hebben de betrokken Franse bonden la- Iweten. Ze willen een betere salariëring, hogere bonussen en j verkorting van de werkweek van 37,5 tot 35 uur. Eerder al El den de bonden dat er bij Eurotunnel 'sinds een jaar een ster- verslechtering van het sociale klimaat' aan de gang is. 'Ook vaste plaats voor Duitsland en Japan jegramp kost zeker 26 mensenlevens irta De ramp met een Fokker 27 bij de Indonesische stad ndung in West-lava heeft aan zeker 26 inzittenden het leven tost. Eveneens 26 mensen raakten gewond. Onder de slacht ers zijn geen Nederlanders. Het vliegtuig kwam neer op onge- er dertien kilometer van de luchthaven van Bandung, enkele tuiten na het opstijgen. De piloot probeerde kennelijk een odlanding te maken op een naburig militair vliegveld. Flet egtuig scheerde over enkele huizen en kwam in een modderig Kin naast de huizen neer. Iroot bedrag voor brieven Churchill moen Zeventien brieven die Winston Churchill tijdens de Eer- Wereldoorlog aan zijn broer Jack schreef, hebben gisteren bij i veiling 250.000 pond opgeleverd (bijna 850.000 gulden). De lerikaanse ex-presidentskandidaat en tijdschriftmagnaat Ste- Forbes telde 161.525 pond neer voor twaalf van de brieven. [Turkse leger kocht drie andere brieven voor 85.220 pond en van plan ze tentoon te stellen in het Gallipoli-museum bij de U rdanellen. Wie de twee andere brieven heeft gekocht, is niet Jendgemaakt. e oolse leger in staat van paraatheid KCHAUDe regering van Polen heeft het leger in staat van pa- itheid gebracht in verband met de dreiging van nieuwe over- omingen in het zuidwesten en westen van het land. Weers- skundigen voorspellen vooral vandaag, maar ook het komen- vveekeinde nieuwe stortbuien in het gebied waar de waters- u od volgens de politie al aan 46 mensen het leven heeft gekost. het noorden en oosten van Tsjechië, waar voor het komende )l ekeinde weer zware regenval wordt voorspeld, is het aantal chtoffers tot 46 gestegen. 30 onden geeft miljoen voor Tribunaal cen» Groot-Brittannië trekt 1.1 miljoen gulden uit voor een lelijke tweede zittingszaal van het Joegosla\ië-Tribunaal in n Haag. Dat heeft minister Robin Cook van buitenlandse za- ïgisteren bekendgemaakt. De regering in Londen wil zo de icessen voor het tribunaal met 'misschien wel een jaar' be ëdigen. Omdat het tribunaal nu over maar één zittingszaal schikt, worden de processen tegen Blaskic en tegen de 'vier iCelebici' momenteel beurtelings in blokken van twee weken 5 houden, ft adetten sterven bij instorten school you» Zeker negen cadetten zijn gisteren om het leven geko- f itoen de slaapzaal van een militaire school in de Russische ITomsk instortte. Volgens de autoriteiten zijn 56 leerlingen m ide school van de stad in het oosten van Siberië gewond ge- '1 De slaapzaal was in een bouwv allig voormalig klooster ge- Ai De school telt 120 tot 150 leerlingen, maar velen zouden ftnde officiële regels in de nacht elders hebben doorgebracht. eker 47 doden bij ongelukken India J kdelhi Twee ongelukken hebben gisteren in het noorden India in totaal zeker 47 levens geëist. Een bus met 120 pas- iers reed in de deelstaat Bihar in een riviertje. Zeker 25 passa- I [s verdronken. Veel passagiers zaten op het dak van de bus. r slaagden erin naar de kant te zwemmen. Niet ver van de plek Iihet ongeluk kwam in de buiten zijn oevers getreden rivier nchane een veerboot tot zinken. Van de 35 opvarenden ver inken 22 mensen. erisha treedt af als president Albanië WA. De Albanese president Sali Berisha heeft gisteren aange- ren dat hij aftreedt, nu zijn partij bij verkiezingen is wegge- Ql igd. Hij weigerde te zeggen wanneer hij aftreedt. Berisha zei net parlement hem niet tot aftreden kan dwingen, maar dat niet van plan is 'te coëxisteren met een socialistische rege- ig'. De Socialisten, die sinds de verkiezingen een tweederde k erderheid in het parlement hebben, zijn van plan een uit vijf tijen bestaande regeringscoalitie te vormen. BRUSSEL ANP De Verenigde Staten hebben gisteren voorgesteld om de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met vijf perma nente leden uit te breiden: Duitsland, Japan en drie ont wikkelingslanden. De VN-leden in Afrika, Azië en Latijns- Amerika moeten volgens het voorstel onderling uitma ken of zij drie vaste vertegenwoordigers willen, dan wel de drie zetels willen laten rouleren. NEW YORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Met dit voorstel hoopt de rege- ring-Clinton steun van de Der de Wereld te verwerven voor de bezuinigings- en hervormings voorstellen die VN-secretaris- generaal Kofi Annan woensdag heeft gepresenteerd. Op die voorstellen, die onder sterke Amerikaanse druk tot stand zijn gekomen, hebben de meeste ontwikkelingslanden zeer kri tisch gereageerd. De VS willen dat de Algemene Vergadering van de VN zich hierover in sep tember uitspreekt. Al jaren wordt gesproken over uitbreiding van het aantal per manente leden van de Veilig heidsraad, maar juist de Ameri kanen hebben zich daar steeds tegen verzet. Nu telt de raad vijftien leden, waarvan vijf per- mamente (de VS. Rusland. Chi na. Frankrijk en Groot-Brittan nië) en tien jaarlijks wisselende leden. Alleen de permanente le den hebben het recht van veto. Volgens de Amerikaanse VN- ambassadeur Richardson zou een speciale VN-commissie moeten beslissen of de nieuwe vaste leden ook het vetorecht krijgen. Maar de voorzitter van de buitenlandcommissie in de Amerikaanse Senaat, de oer conservatieve Republikein Jesse Helms, verklaarde gisteren zich fel tegen de voorstellen van Clinton te verzetten. De presi dent kan niet op eigen houtje handelen, omdat hiervoor het VN-verdrag moet worden aan gepast. Dat moet door de Se naat worden goedgekeurd. De meeste Europese landen, waaronder Nederland, hebben zich al eerder positief uitgelaten over uitbreiding van de Veilig heidsraad, zonder aan te geven welke landen moeten toetreden. Maar algemeen wordt ervan uitgegaan dat Duitsland en la- pan het eerst in aanmerking ko men om vast >.d van de raad te worden. De landen in de Derde Wereld menen echter dat daar mee de overmacht van de wes terse en geïndustrialiseerde lan den in de VN-Veiligheidsraad alleen maar wordt versterkt. De vraag welke landen de niet-westerse wereld moeten vertegenwoordigen, zal nog heel wat discussie opleveren. De meest genoemde landen na mens Latijns-Amerika, Afrika en Azië zijn Brazilië, Nigeria en In dia. Zij behoren alle drie tot de wat bevolking betreft grootste landen ter wereld. Brazilië heeft 160 miljoen inwoners, Nigeria 100 miljoen en India 950 mil joen. Maar elk heeft zo zijn 'uit dagers': Argentinië, Egypte en Pakistan. Daarom wordt ge speeld met het idee om het vas te lidmaatschap te laten roule ren tussen de grootste landen van elk van de drie continenten. ter van Voeren bekend van de taalstrijd, zou er mee te maken hebben. Letterlijk schrijft De Morgen dat 'de politieke op drachtgevers moeten worden gezocht in de PS-groep rond Happart'. De PS is de Waalse socialistische partij. De krant baseert zich op de voormalige secretaris van André Cools. Deze man, Richard Taxquet, zit ook in de gevange nis wegens zijn aandeel in de moord. Taxquet heeft afgelopen week per telefoon aan de fami lie van Cools laten weten dat Happart de gezochte man is, al dus de gerenommeerde Vlaam se krant. Taxquet zou bang zijn dat hij als hoofdschuldige wordt gezien, nu Van der Biest op vrije voeten is. De Belgische krant De Morgen beschuldigt impliciet de Euro parlementariër José Happart van betrokkenheid bij de moord op de Luikse politicus André Cools. Cools werd precies zes jaar geleden met pistoolschoten ver moord door Siciliaanse huur moordenaars. De opdrachtge vers voor de aanslag zijn nog al tijd niet bekend. Vorig jaar ar resteerde de Belgische justitie de socialistische politicus Alain van der Biest, maar deze werd in januari weer vrijgelaten. De Morgep schrijft vandaag, dat Van der Biest niet de enige opdrachtgever is geweest. Ook de Waalse socialist José Hap part, als voormalig burgemees- lima apzei dat Fujimori op de 'onvoor waardelijke steun' van de strijd krachten kan blijven rekenen. Op woensdag marcheerden meer dan vijfduizend antirege- ringsdemonstranten door het centrum van Lima. Het was een van de grootste demonstraties in zeven jaar Fujimori-bewind. De politie probeerde de menig te te verspreiden door honden, traangas en waterkanonnen te gebruikenmaar dat mislukte De daadkrachtige maar auto ritaire Fujimori heeft het de laatste tijd volledig verbruid bij de bevolking, waarvan het grootste deel weinig merkt van de economische vooruitgang waar hun president het steeds over heeft. Bovendien wil Fuji mori in 2000 koste wat het kost aan zijn derde ambtstermijn be ginnen, ook al verbiedt de grondwet dat. De Peruaanse president Alberto Fujimori, wiens positie wankelt door schandalen en het opstap pen van enkele belangrijke mi nisters, heeft gisteren gepro beerd terug te slaan door te zeg gen dat hij de touwtjes stevig in handen heeft en dat de econo mie nog steeds stabiel is. Tijdens een plechtigheid van het leger wees Fujimori de be schuldigingen over illegaal afge luisterde telefoongesprekken van de hand. Dat zouden slechts verzinsels van de oppo sitie zijn met als enige doel de regering zwart te maken, aldus de president. „Deze regering heeft een belangrijke economi sche vooruitgang geboekt die het land op een ereplaats in de wereldgemeenschap heeft ge zet", verklaarde Fujimori. Legerleider Nicolas Hermoza siNT-PETERSBURCAfstammelingen van het Russische tsarengeslacht Romanov hebben gisteren een rouwdienst gehouden ter gelegenheid van de 79ste sterfdag van de laatste tsaar. Tsaristen en aanhangers van het Russisch-orthodoxe geloof marcheerden door de oude centra van Sint- Petersburg en Moskou om te gedenken dat tsaar Nicolaas II en zijn familie in 1918 door de bolsjewieken werden geëxecuteerd, kort na de Rus sische revolutie. In Moskou verzamelden tientallen aanhangers van de tsarenfamilie zich bij de Vagankovskoye-begraafplaats, die plaats biedt aan het enige monument in Rusland waarmee de dood van het laatste tsarengezin wordt herdacht. Eind jaren tachtig werden de verbrande res ten van Nicolaas, zijn vrouw Aleksandra en hun vijf kinderen gevonden bij Jekaterinenburg in de Oeral. Er heeft nog steeds geen officiële begra fenis plaatsgevonden, omdat de kerk twijfelt aan de authenticiteit van de gevonden resten, ondanks DNA-onderzoek dat bevestigde dat de beenderen van het tsarengezin waren. foto epa konstantin zavrazhin BRUSSEL» ALY KNOL CORRESPONDENT Euro-Commissaris Franz Fischler van landbouw heeft gisteren gedreigd om tegen de wil van acht lidstaten van de Europese Unie een verbod door te dmkken op de consumptie van bepaalde organen van schapen en geiten. Volgens Fischler is dat verbod nodig om elk risico uit te sluiten dat de gekke-koeienziekte BSE op mensen wordt overgedragen. Acht landen in de EU België, Denemarken, Duitsland, Fin land, Griekenland, Italië, Oos tenrijk en Portugalvoelen niets voor zo'n verbod. Fischler noemde hun houding gisteren in Brussel totaal onaanvaard baar. Omdat eerder deze week het Permanent Veterinair Comité van de EU de patstelling niet wist te doorbreken, wil Fischler zijn voorstel komende dinsdag voorleggen aan de vergadering van de EU-ministers van land bouw. Als die er ook niet uitko men, wil Fischler het verbod desnoods opleggen. De Europe se Commissie heeft het recht om in bepaalde gevallen zelf standig een besluit te nemen. Vorig jaar september kwam de Euro-Commissaris al met zijn voorstel om een verbod in te stellen op de verwerking in voedsel van ruggemerg, herse nen, ogen, amandelen en mil ten van schapen en geiten. Als reden voerde hij wetenschappe lijke aanwijzingen aan dat scha pen en geiten ook besmet kun nen raken met BSE. BRUSSEL» ALY KNOL CORRESPONDENT Belgische inspecteurs van het Instituut voor Veterinaire Keu ring (IVK) hebben illegaal uit Groot-Brittannië gesmokkeld rundvlees van keuringscertifica ten voorzien, zonder dat ze het vlees ooit onder ogen hebben gehad. Het vlees werd na de Belgische 'keuring' naar Vlissin- gen vervoerd, waar het de aan dacht trok van de Nederlandse douane. Een deel van de lading is later ook in Hamburg onder schept. Het vlees was onder meer voor Rusland en Egypte bestemd. In verband met de gekke-koeienziekte BSE geldt sinds vorig jaar maart een we reldwijd exportverbod voor Brit se runderen en rundvlees. Een rapport van een team van de anti-fraude-eenheid UCLAF van de Europese Commissie laat geen spaan heel van de Bel gische veterinaire inspectie. Eerder deze week had minister Marcel Colla van volksgezond heid nog gezegd dat het IVK slechts een 'beoordelingsfout' had gemaakt. Nu heeft hij tegen twee IVK-inspecteurs een tucht- procedure in gang gezet. De smokkel zou zijn opgezet door twee Britse en twee Belgi sche bedrijven, Tragex-Gel in Wingene en Lefèbvre in Moes- kroen. Met name in Wingene troffen de Europese speurders verbijsterende toestanden aan. „In Wingene zijn vervoersdocu menten opgesteld voor vlees dat uit andere bedrijven vertrok. In Wingene zijn veterinaire cer tificaten uitgereikt voor bedrij ven die in Frankrijk of Duitsland zijn gevestigd. In Wingene kreeg vlees een gunstig certificaat van veterinaire keuring op het ogen blik dat het in Nederland en Duitsland lag." Het fraudeteam ontdèkte ook 'dat bepaalde Franse vleessoor ten in Wingene van nationaliteit veranderden om ze te kunnen uitvoeren naar Rusland met omzeiling van de Russische kwaliteitseisen'. Van de twee IVK-inspecteurs in Wingene wordt gezegd dat één van hen maandag tot vrijdag een uur per dag aanwezig is: de tweede is maar twee dagen per week tel kens voor een uur aanwezig. Ze zijn er vrijwel nooit, wanneer vlees arriveert. Als er vlees ver trekt zijn ze er alleen om nog een keuringsattest te tekenen. De vrachtwagens worden nooit verzegeld. NAIROBI Rtr De Kenyaanse regeringspartij KANU stemt in met enkele van de grondwetshervormingen die de oppositie al lang eist. Die zouden onder meer leiden tot beperking van de macht van president Moi. De voorstellen zijn gisteren bekendgemaakt door Saitoti, de vice-voorzitter van de KANU. Moi is zelf voor zitter van de regeringspartij. Het parlement moet de voor stellen nog voor de presidents- en parlementsverkiezingen van later dit jaar behandelen. Tot nu toe had de KANU altijd volge houden dat daarvoor geen tijd zou zijn. Eerder op de dag was be kendgemaakt dat politieke par- MIAMI BEACH GPD-DPA-Rtr-AFP-AP De politie in Miami Beach on derzoekt of de vermoedelijke moordenaar van modeontwer per Gianni Versace woensdag opnieuw een moord op een ho moseksuele man in Miami heeft gepleegd. In de deelgemeente Miami Springs werd woensdag nacht een arts vermoord en ge- tuigen hebben een man zien wegrennen, die leek op het sig nalement van de 27-jarige An drew Cunanan. de hoofdver dachte van de moord op Versa ce. De Italiaanse modekoning is woensdagavond al gecremeerd, en zijn as zou door zijn familie naar Italië worden overge bracht. In Miami wordt vandaag een herdenkingsdienst voor Versace gehouden. Intussen is de politie in de hele Verenigde Staten bezig met een klopjacht op Andrew Cunanan, de man nelijke prostitué die verdacht wordt van nog vier moorden, waarvan drie op homoseksue len. Ook de vermoorde arts zou homoseksueel zijn geweest. Maar de FBI waarschuwde dat allerminst vaststaat dat de dader van de moord op de arts dezelfde is als die van Versace. Vierhonderd speciale FBI-agen- ten zijn sinds dinsdag over heel Florida uitgezwermd voor een speurtocht naar Cunanan, die zich nog steeds in Florida op houdt. De federale recherche FBI concludeert dit uit telefoon tjes die zeer 'nuttige' informatie opleverden. Er zijn bij de politie al hon derden tips binnengekomen, 'waarvan vele bruikbaar', zei een FBI-woordvoerder. Zo is er een videoband van een bewa kingscamera van een hotel in de buurt van Versace's huis, waar op te zien is hoe een moeilijk te herkennen jongeman direct na de moord door een steegje weg rent. Of dat Cunanan was staat echter niet vast. Cunanan heeft de Italiaanse modeontwerper wellicht weken in de gaten gehouden. Volgens Amerikaanse media stond de rode bestelauto waarin Cuna nan reed sinds 10 juni in een parkeergarage in de buurt van de villa van Versace in Miami. Cunanan is voor twee van de aan hem toegeschreven moor den aangeklaagd. Woensdag werd hij in New Jersey in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op William Reese, een beheerder van een begraaf plaats in Pennsville. Eerder was hij al in Minneapolis aange klaagd voor de moord op de ar chitect David Madson, eén voormalige minnaar. Beide mannen waren doodgeschoten. Cunanan wordt verder verdacht van de moord op Jeffrey Trail, een andere voormalige minnaar die doodgeslagen werd gevon den in het huis van Madson, en op Lee Miglin, een belegger uit Chicago. Bij drie van de vier moorden heeft Cunanan volgens de poli tie een gestolen auto bij het huis van het slachtoffer achter gelaten om er met een andere gestolen auto vandoor te gaan. De politie heeft auto's onder zocht die rond het tijdstip van de moord op Versace zijn gesto len en inmiddels terugvonden. Van de plaats van de nieuwe moord in Miami heeft de politie ook een auto voor onderzoek meegenomen. tijen in Kenia voortaan het recht krijgen betogingen te houden. Het besluit is een concessie van Moi aan de oppositie. Demon straties zijn voortaan alleen in uitzonderlijke omstandigheden verboden, aldus de presidentië le persdienst. De regering moet het verbod dan kunnen verant woorden. De campagne voor hervor mingen leidde deze maand tot het ernstigste politieke geweld in Kenya sinds jaren. In Nairobi en verscheidene andere steden vielen op 7 juli tien doden toen politietroepen met geweld de monstraties van de oppositie uiteenjoeg. Ontploffing in ET A-schuilplaats BILBAO Rtr-DPA-AFP In een flat in de Noord-Spaanse stad Durango heeft zich giste ren een explosie voorgedaan. Volgens de politie gaat het om een schuilplaats van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. Niemand liep letsel op bij de ontploffing. Vier mensen zijn kort na de explosie uit het ge bouw gevlucht. De autoriteiten ontkenden berichten in de me dia, dat het zou gaan om ver dachten van de moord op het gemeenteraadslid Miguel Angel Blanco uit het stadje Ermua vo rige week. De ontploffing op de vierde verdieping van de flat is volgens de politie veroorzaakt door ex plosief materiaal. Volgens buren hebben zich er eerder al enkele kleine ontploffingen voorge daan. De politie trof er ongeveer honderd kilo wapens aan, waar onder granaten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5