Maand respijt voor Turks gezin Gümüs Zingende politieman krijgt werkstraf voor aanranding Binnenland Tropische kas in wording Dwangsom moet stalker treffen Normaal bracht de pest naar Toldijk, zo gaat het gerucht JDAO 18 JULI 1997 gasbedrijf verdacht van fraude Het openbaar ministerie in Roermond verdenkt asexporteur Vonk Dairy Products BV uit Ittervoort in Midden- nburg ervan voor miljoenen guldens fraude te hebben ge- eegd met Europese subsidies. Justitie verdenkt de beide direc- aren van valsheid in geschrifte met exportformulieren van as naar Canada. Volgens een woordvoerder van het OM on- izoekt justitie een 'zeer omvangrijke fraude'. Justitie heeft sa- en met de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) en Algemene Inspectiedienst (AID) huiszoeking gedaan bij het drijf en een deel van de administratie in beslag genomen. Ook de woningen van de twee directeuren in België en bij een asbedrijf in Canada zijn huiszoekingen verricht en papieren in slag genomen. [oetje wil Van Rooy niet opvolgen ijHAAG Na Gert Koffeman heeft ook oud-parlementariër Hel er Koetje bedankt voor de eer om het scheidend CDA-Tweede- XI inerlid Yvonne van Rooy op te volgen. Een reden voor de wei- ie ling gaf een woordvoerder van het CDA gisteren niet. De a nsten-democraten zitten behoorlijk knel met de opvolging ej nVan Rooy. die per 1 september de Kamer verlaat ombe- 5 lursvoorzitter te worden van de Katholieke Universiteit in Til- iet rg. Niemand wil omdat de aanstelling van korte duur is, de 1 [bezingen zijn namelijk volgend jaar. lan vermoordt moeder ex-vriendin indrecht Een 37-jarige man uit Gent heeft gisteren in ■ijndrecht een 55-jarige vrouw vermoord en daarna haar 26- ige dochter urenlang gegijzeld. De man en de 26-jarige vrouw e lden een relatie en zouden gaan samenwonen, maar de duw bedacht zich en beëindigde de verhouding. Haar moeder sal langer tegen de relatie. De jonge vrouw trof de man eer teren bij thuiskomst in haar huis in Zwijdrecht aan. Terwijl hij vrouw in gijzeling hield, bekende de man haar moeder om 'P [leven te hebben gebracht. De 26-jarige vrouw wist pas de gende dag de aandacht te trekken van een bouwvakker, waar de door hem gealarmeerde politie de Gentenaar overmees- laams Blok mag niet in Nieuwspoort P ti pel/pen haag Het Vlaams Blok krijgt van perscentrum iAuwspoort in Den Haag geen gelegenheid een persconferentie leleggen over de noodzaak van samenwerking tussen Vlaan- en en Nederland. Fractievoorzitter Filip Dewinter van het jj lams Blok weigert zich bij dit besluit neer te leggen. Hij heeft b htot minister Dijkstal van binnenlandse zaken gewend en >e n gevraagd de persvrijheid, de vrijheid van meningsuiting en Dt recht op vergadering te waarborgen en desnoods een ruimte le ireen persconferentie ter beschikking te stellen. Volgens rd winter is Nieuwspoort bang voor terreur en intimidaties van fascisten. olombia in actie tegen seksslavernij hot a De Colombiaanse regering is gisteren een voorlich- lfl jscampagne begonnen om vrouwen te waarschuwen tegen 'n slavernij in Nederland. De autoriteiten hopen te voorkomen e jonge vrouwen zich laten verleiden door misleidende kran- P advertenties, waarin een goedbetaalde baan in Europa wordt Dofd. De Zuid-Amerikaanse vrouwen, arm en nauwelijks on- V wezen, komen er vaak pas in Nederland achter dat zij als w stituee moeten werken. Zij staan onder druk, omdat zij het orderden betaalde vliegticket en andere voorschotten dienen Mg te betalen. Een regeringswoordvoerster omschrijft het als ■vangenschap door schuld. emia moet reclamebord weghalen polder Remia moet binnen twee dagen alle reclamebor- ïvoor zijn vloeibare bakvet Romig Bakken uit de supermarkt en. De afbeelding daarop lijkt teveel op de reclamecampagne or Echte Boter van het Nederlands Zuivelbureau. In een kort voor de rechtbank in Amsterdam stelde het Zuivelbureau de borden de indruk wekken dat het promotiebureau achter product Romig Bakken staat, waarvan Remia beweert dat er procent roomboterolie in is verwerkt. ubbers-kampement wordt [sloten door Sorgdrager ster Sorgdrager van justitie fl de proef met de zogehe- Lubbers-kampementen ij jeugdige delinquenten. Zij ert zich daarbij op een on- oekvan het Wetenschappe- x Onderzoeks- en Documen- centrum CWODC), waaruit de kampen niet veel oegen aan gerichte projec- m het reguliere gevangenis- el. d igdrager schrijft vandaag de Kamer dat zij besloten t het project stop te zetten, il echter wel de „waardevol eken elementen'' opnemen rangere Chinese asielzoeksters ggen onderweg te zijn verkracht pset»gpp 61 iet hulpverleningscentrum minderjarige asielzoekers ntijn in Nunspeet hebben fgelopen maanden vijf jon- Chinese meisjes een baby len. Uit verhalen die ze het personeel vertellen, (dat de minderjarige wees- jes vanuit China via Mos- naar Nederland zijn ge- held Onderweg hebben ze 1 met mannen moeten be- ?n. Dat heeft tot de tiener- igerschappen geleid, ecteur De Jonge van Va- n zit inmiddels met de len in het haar. Hij is al in onderhandeling met het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoe kers over het geld die Valentijn volgend jaar krijgt. Het wordt in elk geval niet meer dan dit jaar. En bij de reguliere uitgaven ko men nu ook de extra kosten om de jonge moeders te helpen. Het centrum is niet ingericht op zuigelingenzorg. De Jonge: „We proberen de moeders een eigen kamer te geven, of een ge deelde kamer met één andere moeder. Verder doen we een beroep op de thuiszorg." De asielzoekers, twaalf tot vijftien jaar oud. zitten zo'n drie maan den in het Nunspeetse opvang centrum. n Nederlands Persbure Securitel-lijst wordt maandag openbaar pen haag anp Het kabinet publiceert maan dag de lijst met wet- en regelge ving waarover door het Securi- tel-arrest twijfel is ontstaan over de juridische werking. Dit blijkt uit een brief van minister Sorg drager van justitie aan de Twee de Kamer. Het kabinet volgt hiermee het vonnis dat de president van de rechtbank in Den Haag afgelo pen dinsdag wees. Die bepaalde in een door de Vereniging van Strafrechtadvocaten aange spannen kort geding dat de lijst uiterlijk maandag moet worden vrijgegeven. De lijst is dezelfde die de Tweede Kamer vorige maand vertrouwelijk kreeg. Het kabinet wilde deze voorlopige lijst niet openbaar maken om verwarring te voorkomen. De rechtbank president verwierp die bezwa ren. Sorgdrager kondigt mede na mens minister Wijers van eco nomische zaken aan tegelijk met openbaarmaking inzicht te geven in de actuele stand van de hersteloperatie. Die houdt in dat de betreffende wetten en re gels alsnog bij de Europese Commissie worden aangemeld, waardoor ze zo snel mogelijk weer rechtsgeldig worden. Brown kneep agentes in billen en borsten rotterdam paul smits Het aaien over billen en borsten, het bij elkaar op schoot zitten of een collega de broek van zijn gat trekken en dan een gezicht op zijn achterste teke nen: Het waren enkele voor beelden van de 'losse sfeer' op de Rotterdamse politiebureaus Walenburgerweg en Frederik Hendrikstraat. Dat beeld kreeg het publiek tenminste gisteren bij de rechtszitting tegen zingende politieman Franklin Brown (36). Als gangmaker van het vrijge vochten stel agenten is hem aanranding van zes vrouwelijke collega's ten laste gelegd. Vol gens de officier van justitie goed voor een half jaar cel of 240 uur dienstverlening. Voor een bomvolle tribune probeerde de raadsman van Franklin Brown, mr. A. M. Moszkowicz. aan te tonen dat vrijspraak op alle punten ge rechtvaardigd is. Want de zan ger zou zich niet als enige handtastelijk gedrag veroor loofd hebben. Bovendien be twiste Moszkowicz de onge wenstheid van het gedrag van Brown. Hij schoot zijn meeste pijlen af op één van de slachtoffers, een agente die op zijn verzoek ook getuigde. Moszkowicz vond het vreemd dat de vrouw zei dat ze tegen haar wil een keer met Brown naar bed is geweest, maar dat ze geen aangifte van verkrachting heeft gedaan. De vrouw antwoordde dat ze bang was om niet geloofd te worden. De advocaat: „Maar waarom had u hem thuis uitgenodigd?" Na herhaaldelijk vragen, tot groot ongenoegen van recht bankpresidente mr. A. van Breukelen-Van Aarnhem, zei de vrouw dat dat 'voor een kop koffie, voor de gezelligheid' was. Uit verschillende getuigenis sen bleek dat niet alleen Brown zich nogal vrij gedroeg. De rechtbank hield de verdachte echter voor, dat hij in deze 'los se sfeer' dominant was, meestal het initiatief nam. Diverse an dere getuigen dan de slachtof fers zouden dit hebben beves tigd. Maar volgens Brown „kwam het meestal van twee zijden." Een vraag die onbeantwoord bleef is hoe de situatie op de twee bureaus zo uit de hand kon lopen. „Was er niemand op het bureau Walenburgerweg die zei dat 't niet kon?" wilde de rechtbankpresident weten. Brown antwoordde ontken nend, hoewel hij toegaf wel eens te zijn berispt voor zijn luidruchtigheid. Twee vrouwen willen een schadevergoeding van driedui zend en vijftienhonderd gulden, in verband met geleden schade. Beide slachtoffers zouden vol gens hun raadsman nog steeds psychische problemen hebben na maandenlange seksuele ter reur op de werkvloer. Officier van justitie mr. R. Gerding refe reerde in zijn requisitoir aan een rapport over seksuele inti midatie bij de politie, traditio neel een mannenbolwerk. Hij verweet Brown dat door zijn ge drag 'het imago van de politie is geschaad. De verdachte heeft zich ongevoelig getoond voor het leed. Hij is een wandelende opsomming van seksuele inti midatie.' De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Kamerdebat mag worden afgewacht Staatssecretaris Schmitz (justitie) heeft besloten de uiter ste vertrekdatum voor de Amsterdamse familie Gümüs met een maand te verlengen tot 10 september, de dag van het Kamerdebat. Zekerya en Esme Gümüs zijn daar 'verschrikkelijk blij' mee, net als veel van hun medestan ders. Hoewel iedereen beseft dat uitstel geen afstel bete kent. den haag anp De bewindsvrouw wil snel na de zomer debatteren met de Twee de Kamer over de zogenoemde 'witte'-illegalenregeling en de mogelijke uitzonderingen daar op. Het gezin woont al sinds 1989 in Nederland. De vader drijft een kledingreparatiewin kel in De Pijp. Omdat de familie niet voldoet aan de vereisten voor een verblijfsvergunning, moeten de vier gezinsleden het land uit. Zo kan Gümüs niet aantonen dat hij zes jaar lang iruhet gewone penitentiaire be stel. Het gaat daarbij vooral om de samenwerking vanuit het ge vangeniswezen met de reclasse ring en arbeidsconsulenten om jongeren meer vooruitzichten op een baan te geven. De jonge ren (tusen de 18 en 23 jaar) die aan het experiment meededen werden ondergebracht in de jeugdwerkinrichting de Rolpaal op het terrein van de gevange nis Groot Bankenbosch in het Drentse Veenhuizen. Zij moes ten daar onder streng toezicht werken in de bossen of op het land. De proef, die bedacht was door oud-premier Lubbers, ging in 1994 van start. naaldwijk In Naaldwijk wordt hard gewerkt aan de bouw van 's werelds hoogste kweekkas. Op het terrein van tropisch plantenkweker Van der Arend komt een 'opgroeikas' die voornamelijk wordt gebruikt voor tropische bomen. De kas is dertien meter hoog en heeft een oppervlakte van 2.500 vierkante meter. foto anp koensuyk Defensie zoekt naarstig naar informaticus den haag cpd De enorme vraag naar informa tici en de hoge salarissen die in deze branche kunnen worden verdiend, vormen een groot probleem voor het ministerie van defensie. Er is bijna één miljoen gulden uitgetrokken voor een campagne, die ertoe moet leiden dat veertig vacatu res bij het computercentrum van Defensie snel worden ver vuld. Onderdeel van de campagne is een tien minuten durende vi deofilm, Control Escape, die aan zo'n zestienduizend informatici is toegestuurd. Opvallend is dat daarin de nadruk wordt gelegd op de secundaire arbeidsvoor waarden: Sporten tijdens werk tijd, vakantie en ADV, kinderop vang en flexibele werktijden. utrecht anp Wat kan een vrouw doen om zich te beschermen tegen een ex- echtgenoot die blijft bedrei gen, mishandelen, treiteren en intimideren? Niet veel, bleek gisteren tijdens een kort geding in Utrecht. Een vrouw uit Amersfoort verzocht de vice-presidente haar voormalige partner voor de derde keer een straatverbod op te leggen, gekoppeld aan een dwangsom van vijfhonderd gul den per overtreding. Tweede-kamerlid B. Dittrich (D66) heeft in maart aangekon digd voor het einde van dit jaar een wetsvoorstel in te dienen om het zogenoemde stalking strafbaar te stellen met maxi maal drie jaar cel. Voor de Amersfoortse zou een dergelijke oplossing tenminste voor enige tijd rust betekenen. Want met de huidige juridische mogelijk heden komt ze niet ver. Tweemaal eerder legde de rechter een straat- en contact- verbod tot het jaar 2000 op aan haar ex. En telkens belde hij toch weer midden in de nacht op om haar dood te wensen schold hij haar op straat de huid vol. Andere trucs kende de aan alcohol verslaafde man inmid dels ook: De woningbouwvere niging bellen met de medede ling dat de vrouw de woning il legaal onderverhuurde, verhuis berichten sturen aan de PTT waardoor de post weken zoek raakte of met de bumper van de auto achter de fietsen van hun twee kinderen kleven. En dat al les omdat hij haar terugwilde. Presidente mr. W. Koning be aamde dat in dit geval het in schakelen van 'de sterke arm' niet langer toereikend is. De ob sessieve dader is moeilijk straf rechtelijk aan te pakken omdat de rechtbank aangiftes van be dreiging pas na lange tijd be handelt. Bovendien volgt vaak slechts een lichte veroordeling. Daarnaast leeft de man van een uitkering, zodat de rechter nor maliter een lage dwangsom op legt. „Het heeft geen zin een be drag te eisen dat in de praktijk niet te innen is. Mevrouw wordt daar niet wijzer van. Het enige wat zij wil, is rust", zei De Ko ning. Wat haar raadsman mr. F. van Eeckhoutte betreft, mag de man wel flink in de knip geraakt worden. „Dat is de enige plek waar hij nu nog te pakken is. Ie dere coulantie in het vonnis zal hij uitleggen als een superieure overwinning." Hij vroeg daar om een dwangsom van vijfhon derd gulden op te leggen bij ie dere overtreding van het con tactverbod." Uitspraak is op 24 juli. trad Normaal op in een feest tent met vijfduizend mensen. De tent stond op tweehonderd meter afstand van de boerderij waar deze week pest uitbrak. Een deel van het publiek kwam uit het al geruime tijd met var kenspest besmette Brabant. De popgroep denkt er overigens niet aan de concerten te schrap pen, aldus de groep. Burgemeester Buddingh van Steenderen noemt de mogelijke oorzaak speculatief en voorba rig. Oolmen, coördinator var kenspest bij het ministerie van landbouw, acht de mogelijkheid van het popconcert als oorzaak weliswaar 'hoogst onwaar schijnlijk, maar niet uitgeslo ten'. Ookdr.ir. R. Huirne, hoofddocent agrarische be drijfseconomie van de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen, sluit zo'n oorzaak niet uit. Verspreiding van de besmetting verloopt veelal via diercontact, contact van personen of materi alen. Volgens Huirne is het dus in theorie mogelijk dat concert bezoekers de besmetting heb ben overgebracht. „Je zou na moeten gaan of er vreemde au to's op het erf van de boer heb ben gestaan of concertbezoe kers op het erf zijn geweest", al dus de deskundige. Toch denkt Huirne dat dieren de besmetting hebben ovérge- bracht, aangezien de boer in Toldijk ook varkenshandelaar is. De varkenssector en verwante bedrijftakken houden inmiddels hun hart vast. Als de varkens pest in Oost-Nederland zich uit breidt, heeft dat ernstige gevol gen voor de bedrijven en de werkgelegenheid. In de twintig- kilometerzone rond Toldijk be vinden zich zeventienhonderd bedrijven met 450.000 varkens. Daarnaast telt de regio naar ver houding veel slachterijen en staat ook het grote mengvoe- derbedrijf ABC in Lochem in die regio. Het ministerie van Landbouw wil met radicale maatregelen voorkomen dat hier net zoals in Brabant een domino-effect ont staat. Alle bijna zeshonderd var kens van boer Bulten in Toldijk waar de varkenspest woens dagavond bij een controle werd geconstateerd zijn gistermid dag met spoed afgemaakt. De komende dagen worden bij minstens elf collega-bedrijven in de directe omgeving in totaal zo'n vijfduizend varkens ge dood. Maar de verwachting is dat minister Van Aartsen van landbouw op korte termijn nog meer bedrijven preventief laat ontruimen. Honderden veehou ders uit de hele regio zijn giste ren tijdens bijeenkomsten in Baak en Gorssel geinformeerd over de mogelijke massa-slacht. Rechter toetst deals met boef den haag anp Officieren van justitie die een 'deal' willen sluiten met een cri minele getuige moeten dat in een vroeg stadium melden aan de rechter-commissaris. Die be oordeelt de rechtmatigheid van de afspraak die op papier moet staan. Dat staat in het ontwerpwets- voorstel Toezeggingen aan ge tuigen in strafzaken, dat minis ter Sorgdrager van justitie voor advies aan de Nederlandse Ver eniging voor Rechtspraak (NV- vR), het openbaar ministerie, de Orde van Advocaten en de Re cherche Adviescommissie heeft gestuurd. Het wetsvoorstel regelt op welke wijze het OM afspraken mag maken met criminele ver dachten die bereid zijn tegen anderen een getuigenverklaring af te leggen in ruil voor een la gere straf. Officieren mogen een dergelijke getuige nooit volledi ge vrijwaring van straf toezeg gen. Uitgangspunt is dat de cri minele getuige altijd wordt ver volgd. De rechter-commissaris toetst de deals aan een aantal criteria. Zo moet het gaan om een zaak van georganiseerde misdaad waarbij sprake is van een ernstige inbreuk op de rechtsorde. Ook zeer zware mis drijven, waarop een gevange nisstraf staat van acht jaar of meer. kunnen afspraken met criminele getuigen rechtvaardi gen. De afspraak wordt pas defini tief als de rechter-commissaris de afspraak rechtmatig acht. ononderbroken inkomen uit ar beid heeft gekregen en daar premies over heeft betaald. De staatssecretaris houdt on danks het sprankje hoop vast aan uitzetting, omdat zij geen uitzondering voor de familie zegt te kunnen maken. Omdat nog 'een groot aantal' andere gezinnen in Nederland in deze situatie verkeert, wil de be windsvrouw er met de Tweede Kamer over praten. De coalitiepartijen vinden het besluit van Schmitz verstandig. De WD blijft voor uitzetting, D66 wil bekijken of en wanneer een uitzondering mogelijk is. PvdA-woordvoerder Apostolou stelt dat de familie en haar me destanders de zaken verkeerd hebben voorgesteld door te zeg gen dat Gümüs al zes jaar in Nederland werkt. Volgens Schmitz haalt de vader slechts twee jaar en tien maanden. De familie heeft al vier keer uitstel gekregen, voor het eerst in maart '96 na Kamervragen. Burgemeester Parijn is erover gaan praten met Schmitz, de Amsterdamse fractievoorzitters hebben zich sterk gemaakt voor het Turkse gezin, evenals een speciaal actiecomité, buurtbe woners, schoolgenoten en de vakbeweging. Op stapel staan nog tal van acties en in de buurt komt er zelfs een Gümüsplein. Kamper raad praat voortaan in oud dialect kampen anp Het Kamper dialect, een bijna uitgestorven tongval, moet nieuw leven worden ingeblazen. De gemeente Kampen zal daar om verhandelingen in de raad in de plaatselijke spraak gaan voeren terwijl scholen meer aandacht aan het bijna honderd jaar oude dialect willen geven. Dat heeft burgemeester H. Kleemans gisteren gezegd. Volgens Kleemans moeten de raadsvergaderingen geen ou bollige bijeenkomsten worden. Hij zou het liefst zien dat er een speciale dialectvereniging komt. Hij vindt wel dat het niet over dreven moet worden, zoals het Fries. Het plan komt van drie Kam per raadsleden. Samen met hen wil Kleemans bekijken hoe het dialect een prominentere plaats kan krijgen in de Kamper ge meenschap. De Kamper woor den- en uitdrukkingenlijst van begin deze eeuw wordt op dit moment bewerkt door een stu diegroep om te komen tot een Kamper woordenboek. Wan neer de eerste raadsvergadering in Kamper dialect wordt gehou den, is nog niet bekend. RTL4 lokt kijker Nova en SBS 6 hilversum anp RTL4 gaat in het nieuwe win terseizoen vanaf half elf 's avonds beginnen met RTL Actueel, dat een jeugdiger kijkerspubliek moet weglokken bij de publieke omroep en SBS6. De vier nieuwsblokken van RTL Actueel moeten vooral het vaste publiek van Nova en Hart van Nederland aanspreken. Dat heeft topman Patrick Tillieux van de Holland media Groep (RTL, Veronica) vanmorgen be vestigd. Het gaat achtereenvolgens om een misdaadjournaal van Peter R. de Vries, showbizz nieuws met een nog geheimge houden presentator, een alge meen nieuwsblok en sport nieuws. RTL4 wil de vergrijzing van zijn kijkerspubliek tegen gaan door nieuw bloed aan te boren onder met name de beter opgeleide mannen vanaf veertig jaar. Adverteerders zien weinig brood in gerichte reclame op vijftig-plussers met een weinig beïnvloedbaar koopgedrag. RTL4 is al enige tijd bezig met aanpassing van de programme ring. De vakantieman (Frits Bom) en Lief en Leed vervallen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3