Problemen MIR steeds nijpender Verkiezingen belangrijke stap in vredesproces in Liberia Feiten &Meningen 'Verbod helpt niet tegen drankmisbmik' Op de tocht VRIJDAG 18 JULI 1997 NIEUWSANALYSE Ze noemen zichzelf de alcoholbranche. En ze maken zich op voor een krachtige lobby tegen wetsvoorstellen van minister Borst om de verkoop van alcoholhoudende dran ken te beperken. „De overheid zit vast in haar denken. Misbruik voorkom je niet door alcoholconsumptie te bestrijden", zegt I. Verhoek van het Overlegplatform drank en horecawet. De eerste slag hebben Verhoek en de zij nen verloren. Borst (volksgezondheid) kreeg het kabinet deze maand achter haar plan nen om de verkoop van alcohol aan jonge ren van 16 en 17 jaar te verbieden. Ook schaarden de collega-ministers zich achter het voorstel de verkoop van drank in benzi nestations en personeelkantines te verbie den. Maar voor de bierbrouwers, jeneversto kers, wijnimporteurs, horeca, slijterijen en supermarkten is de strijd pas begonnen. Verenigd in Verhoeks platform zetten zij de komende maanden alles op alles om Ka merleden ervan te overtuigen dat strengere wetten niet leiden tot minder drankmis bruik. ..Flet is een gezamenlijke inspanning in de richting van de Tweede Kamer", aldus Verhoek. Boosdoeners zijn volgens de branche vooral de ambtenaren van het ministerie van volksgezondheid, die elf jaar geleden ook al vergeefs met strenge wetsvoo»tellen kwamen. „Ze hebben weinig geleerd", meent Verhoek. Wettelijke beperkingen op alcoholconsumptie moedigen misbruik al leen maar aan. zoals de erv aringen in Scan dinavië. de Amerikaanse drooglegging in de jaren twintig en de vroege sluiting van En gelse pubs zouden hebben aangetoond. Flet alternatief dat de branche biedt, zijn duidelijke afspraken, onder meer over te rughoudende reclame en gerichte bestrij ding van misbruik. Voor dat laatste doel is de eigen Stiching Verantwoord Alcoholge bruik (STTVA) in het leven geroepen. Die bepleit verantwoord alcoholgebruik en is de motor achter de leus: Geniet, maar drink met mate. Ook de STTVA moet niets hebben van strengere wetten. „Een juiste drinkcultuur creëer je niet door verboden", meent direc teur Khee Liang Phoa. In de aanloop naar de verkiezingen rekent hij vooral op de poli tieke partijen. Want kunnen de liberalen een sterk overheidsingrijpen wel verant woorden? Hechten de democraten van D66 niet evenzeer aan de geïnformeerde, zelf standige burger, terwijl de christen-demo craten toch de eigen verantwoordelijkheid benadrukken? En zelfs bij de sociaal-demo craten. die ooit aan de basis stonden van de Blauwe Knoop, gaan volgens Phoa dissi dente geluiden op. Lokmiddel voor de politiek zijn enkele nieuwe toezeggingen, waaronder de belofte meer dan de huidige drie miljoen gulden uit te trekken voor het stimuleren van ver antwoord drinken. En de branche zou zich ook willen vastleggen op hardere afspraken, bijvoorbeeld dat het alcoholgebruik onder jongeren in elk geval niet mag toenemen. Indien Borst haar voorstellen met succes door de Kamer loodst, verwacht de bran che een omzetda ling van circa één procent. Naast dis cotheken en jonge- rencafés zullen pomphouders waarschijnlijk het sterkst de gevolgen ondervinden. Benzinestations vre zen een omzetverlies van 120 miljoen gul den. In haar lobby heeft de alcoholbranche dan ook steun gekregen van de Bovag, na mens de pomphouders. Het verkoopverbod langs de snelweg heeft volgens hen niets met veilig verkeer van doen. Automobilis ten zouden de fles wijn of het blikje bier dat ze op een benzinestation kopen toch pas thuis opdrinken. Nederlands grootste producent van alco hol. Heineken. speelt een passieve rol. De bierbrouwer wil zijn naam niet in verband brengen met een politieke lobby en ver trouwt op de inspanningen van de bran cheorganisaties. Zelfs tegen het voorstel van PvdA-fractieleider Wallage om alle sponso ring door drank- en tabaksproducenten te verbieden, spreekt Heineken zich niet pu bliekelijk uit. Al wil een woordvoerder wel kwijt dat het niet terecht is bierbrouwers en sigarettenfabrikanten in één adem te noe men. Heel druk hoeft Heineken zich ook niet te maken, want zelfs de medestanders van mi nister Borst vrezen dat de wetsvoorstellen niet ongeschonden door de Kamer komen. „Het is heel dapper wat Borst probeert, maar wij zijn niet zo optimistisch. De alco holbranche heeft traditioneel een stevige lobby, daar zijn ze heel goed in. In die sec tor gaat ook zoveel geld om, daar krijg je de politiek niet zo gemakkelijk in mee", meent W. van Dalen van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziekte preventie, de organisatie achter de campag ne Drank maakt meer kapot dan je lief is. Van Dalen is een van de belangrijkste te genstanders van de zogenoemde zelfregule ring door de alcoholbranche. „Nadat de overheid in de jaren tachtig al hard wilde ingrijpen, is een hele reeks afspraken ge maakt over grotere discipline in de horeca en in de reclame. Voor volwassenen sorteert dat misschien effect, maar in de praktijk moet je vaststellen dat het aanbod voor jon geren enorm is toegenomen." Zijn gelijk ziet Van Dalen vooral bevestigd door de opkomst van mixdrankjes, die in hun kleurrijke verpakkingen ook in super markten te koop zijn. Jongeren worden daarmee lekker gemaakt. De overheid zal toch zijn verantwoordelijkheid moeten ne men." DEN HAAG THIEU VAESSEN 'En de werkster is hier ook al in geen jaren geweest' Hoewel het in ruimtevaartkringen in de Verenigde Staten en Rusland nog steeds taboe is om van 'ernstige proble men' te spreken, mag gerust worden gesteld dat het niet goed gaat met het ruimtestation MIR. Het Russische sta tion, dat al in 1987 in een baan om de aarde werd gebracht, kwam gisteren vrijwel zonder stroom te zitten, doordat een van de kosmonauten per ongeluk een belangrijke kabel lostrok. Met de val van de Berlijnse Muur. de ontspanning tussen Oost en West. de ondergang van het Russi sche communisme en het uiteen vallen van de voormalige Sovjetunie raakte ook de Russische ruimtevaart min of meer in verval. De enorme geldstromen die de vroegere com munistische regimes in hun para depaardje staken, kwamen veelal terecht in duistere doolhoven waar meer geld in verdwijnt dan er uit te voorschijn komt. Duizenden tech nici en wetenschappers, werkzaam in de ruimtevaartindustrie, zitten soms maanden op hun salaris te wachten. Al met al mag het nog een wonder heten dat men zo nu en dan een raket de ruimte in krijgt en dat men er nog steeds in slaagt het al tien jaar oude station MIR in de 'lucht' en aan de praat te houden. Dat laatste is echter voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de deelname van de Europese en Ame- rikaanse ruimtevaartorganisaties j ESA en NASA in het MIR-project. Voor harde dollars vliegt geregeld een Europese of Amerikaanse astro naut mee met zijn of haar Russische collega's en een steeds omvangrij ker deel van de wetenschappelijke lading' van het MIR wordt ingeno men door ESA- en NASA-appara- tuur. Zo is nu de Amerikaanse as tronaut Michael Foale aan boord van het station, in gezelschap van zijn Russische collega's Vasilv Tsi- bliev en Alexander Lazoetzkin. j Deze drie zijn inmiddels lotgenoten geworden in een ruimtestation dat nu wel erg bedenkelijke tekenen van verval begint te vertonen. In de vluchtleidingscentra in zowel de Verenigde Staten als in Rusland wordt sinds gisteren nog koortsach tiger gewerkt om het trio geen slachtoffers te laten worden in de op drift geraakte MIR. Nadat de ruim 125 ton zware MIR op 25 juni in botsing kwam met een Progress-bevoorradingsschip en J Foale (links) met zijn Russische collega's Aleksandr Lazoetzkin (midden) en Vasily Tsibliev aan boord van het ruimtestation men zich zowel op aarde als in het ruimtestation opmaakte voor enke le ruimtewandelingen om de scha de zoveel mogelijk te herstellen, trok iemand gisteren per ongeluk een belangrijke stroomkabel los. Hoe dat alles mogelijk is met men sen die tot in de finesses zijn ge traind in het probleemloos verrich ten van de ingewikkeldste handelin gen, mag een raadsel worden ge noemd. Kennelijk is er toch meer aan de hand dan men wil toegeven. In elk geval is bekend dat Lazoetkin last van hartritmestoornissen heeft, maar of dat heeft te maken met de geestelijke en mentale spanningen na de botsing en de stroomonder- breking van gisteren, is niet bekend. De Progress beschadigde een extern warmtewissel-paneel waardoor een luchtlek ontstond. Verder werden enkele belangrijke zonnepanelen verbogen waardoor onvoldoende vermogen voor de apparatuur aan boord ontstond. Het lostrekken van de stroomkabel gisteren gebeurde middenin de voorbereidingen voor enkele ruim tewandelingen. Die moesten wor den afgeblazen. Alle boordcompu ters vielen uit evenals de verwar ming. Het mankement werdog n middellijk hersteld door de.drie ri manningsleden die zich met za jj lantaarns in hun mond een wej n door de duistere MIR-modules n zochten. „En de werkster is hie n al in geen jaren geweest", liet] J bliev zich tijdens de netelige sii ontvallen. Door de stroomuitval vielen od l gyroscopen stil die de oriëntai het station bepalen. Het ruimt tion MIR sloeg daardoor aan ht 'spinnen'. Het draaide om de ei jf as en dreigde mede daardoorv zijn oorspronkelijke baan af tei ken. Inmiddels is het station de juiste positie ten opzichte v; zon gebracht, zodat de zonnep v, len weer energie kunnen ontva gen. Daarmee zijn nog niet alle prol men verholpen. De bemanninj ook te worden bedreigd doorhi lekken van chemicaliën zoals f< |j maldehyde (voor biologische p ven) en ammoniak (in de wam S wisselaar) en vrijgekomen, mii n cule glasdeeltjes van (mogelijk broken computer-schermen. NASA maakt zich stilzwijgend; ia zorgen om wat er allemaal gebt b Begin augustus zou de huidige n manning worden afgelost door t nieuwe en in september zoude l nieuwe stroomelementen wort w afgeleverd door een spaceshuti li- Men onderzoekt nu de mogelij den om beide vluchten te vera gen. Maar bij Frank Culbertson, NA MIR-programma-manager,o\i heerst nog steeds het optimisn „Denk je toch eens in. deze ees j, drachtige samenwerking om pi 3, blemen in de ruimte het hoofd bieden, dat was tien. nee, nogi w jaar geleden toch volstrekt ond y baar". DEN HAAG BEN APELDOORN Precies zeven jaar nadat 'war lord' Charles Taylor met een staatsgreep president Samuel Doe afzette en daarmee een ze ven jaar lang durende bloedige burgeroorlog ontketende, mo gen de Liberianen weer naar de stembus. Morgen moeten een nieuwe president en een nieuw parlement worden gekozen. De verkiezingen woplen gezien als een belangrijke stap in het moeizaam verlopende vredes proces. internationale waarnemers on der leiding van oud-president limmv Carter van de Verenigde Staten en diens collega Soglo van Benin moeten toezien op een ordentelijk verloop van de verkiezingen. Het Westen. Ame rika en Europa (vooral Neder land en Denemarken) voorop, heeft aanzienlijk geïnvesteerd in deze verkiezingen. Niet alleen in financiële zin. Zo ondersteu nen de VS het politie- en justi tieapparaat en ging minister Pronk van ontwikkelingssamen werking eind mei als EU-voor zitter op politieke missie. Hij sprak met diverse presidents kandidaten en beloofde volop steun bij de wederopbouw van het land althans indien de ver kiezingen 'vrij en eerlijk' zou den verlopen en de nieuwe re gering 'democratisch en op recht' zou handelen. Van de twaalf politieke bewe gingen die een gooi naar de macht doen, maken er twee de meeste kans: het National Pa triotic Front van voormalig krijgsheer Charles Taylor en de Unity Party van mevrouw Ellen Johnson-Sirleaf. Deze twee par tijleiders zijn tevens de belang rijkste kanshebbers voor het presidentschap. Dat mevrouw Johnson Sirleaf, die een goed betaalde baan bij de VN-Ontwikkelingsorganisa- tie UNDP opzegde, zulke hoge ogen gooit, komt in belangrijke mate door de verdeeldheid van een alliantie van zeven opposi tiepartijen tegen Taylor. Zij konden het niet eens worden over een gemeenschappelijke kandidaat, waardoor de alliantie uiteenviel. Pas in april besloot mevrouw Johnson mee te doen. Daar waar Taylor over een goed-geolied partij-apparaat met een goed gevulde kas be schikt, moet Ellen Johnson het met simpeler middelen doen. Taylor hamerde in zijn campag ne op de noodzaak van een sterk leiderschap, terwijl zijn vrouwelijke tegenkandidaat het gooit op de noodzaak van socia le ontwikkeling en economische opwaardering. Onder Samuel Doe werd zij tweemaal gevan gen gezet, omdat zij kritiek uitte op het beleid van Doe. In 1986 vluchtte zij naar de VS. Eigenlijk hadden de verkiezin gen al op 30 mei moeten wor den gehouden, als uitvloeisel van het vorig jaar gesloten vre desakkoord waarin onder meer was overeengekomen de 60.000 soldaten van alle strijdende par tijen te ontwapenen voordat verkiezingen zouden worden gehouden. Het was de veertien de poging een einde te maken aan een van de meest gruwelij ke burgeroorlogen in West-Afri ka waarbij naar schatting 200.000 Liberianen om het le ven kwamen en 650.000 naar buurlanden als Ivoorkust en Guinee vluchtten. Nog eens 600.000 anderen zochten elders in Liberia hun toevluchtsoord. Na Afghanistan en Rwanda was Liberia daar mee het derde land ter wereld met het hoogste aantal op de vlucht geslagen eigen ingezete nen. Nieuw en vooral schok kend waren de beelden van ge drogeerde kindsoldaten met een Kalashnikov in de aanslag. Na de totstandkoming van het vredesakkoord leverden in twee maanden tijd maar liefst 3.400 kinderen hun wapens in. Over het precieze aantal strij ders dat zijn wapens heeft inge leverd, bestaat nog steeds on duidelijkheid. Officieel wordt aangenomen dat er geen wa pens meer onder het volk zijn, maar regelmatig wordt bij huis zoekingen nog wapentuig ge vonden. En recent ontvluchtten enige tienduizenden Liberia nen, die weer waren terugge keerd om te kunnen stemmen, opnieuw hun land omdat ze schietende bendes tegen het lijf liepen. Als de verkiezingen zonder pro blemen verlopen en kandidaten en bevolking ook nog de uitslag respecteren, kan dat als een succes worden beschouwd voor Ecomog, de West-Afrikaanse vredesmacht onder leiding van Nigeria die moet toezien op de naleving van het vredesakkoord en de verkiezingen 'begeleidt'. Eerdere pogingen een einde aan de burgeroorlog te maken, faal den door slecht leiderschap van Ecomog en onvoldoende poli tieke steun en daadkracht van de zestien betrokken West-Afri kaanse landen. Nadat vorig jaar opnieuw een vredesregeling werd afgesloten, werd tegelijkertijd besloten Eco mog met een paar duizend mi litairen uit te breiden en de po litieke betrokkenheid van de le den te vergroten. Het lijkt erop dat dit succes heeft gehad: de toegankelijkheid van het land is toegenomen, de veiligheid ver groot. Morgen moeten, behalve een president, ook 64 leden van het Huis van Afgevaardigden en 26 Senaatsleden worden gekozen. Als geen der presidentskandida ten meer dan vijftig procent van de stemmen krijgt, is een twee de ronde tussen de twee kandi daten met de meeste stemmen noodzakelijk. Deze is gepland op 2 augustus. Charles Taylor is vol vertrouwen. In een gesprek met minister Pronk, eind mei, zei hij zichzelf te beschouwen als de 'enig denkbare winnaar van de verkiezingen'. En hij nam alvast een voorschot op zijn reactie indien Ellen Johnson Sirleaf hem zou ver slaan. ,Alle kandidaten, op Wo- torson na, zijn op een of andere wijze mede verantwoordelijk voor de burgeroorlog zo liet hij Pronk weten. „Ook Ellen Johnson Sirleaf." Met dergelijke uitspraken wak kert Taylor de vrees aan dat geen der ex-krijgsheren de an der als winnaar accepteert. Een dergelijke patstelling bedreigt uiteraard de verdere voortgang van het vredesproces en weder opbouw. Maar het betekent ook dat de kans op hervatting van de oorlog niet denkbeeldig is. DEN HAAG GERARD CHEL HEEEH^H Het fitness-cen- m ter is voor veel Duitsers soort vrijplaats. Terwijl Helmut en Heinrich, Heidemarie en Hannelore het 'intermenselijke contact' in het maatschappelij ke verkeer streng ritualiseren, gaan ze in hun sport-outfitjes voor hun doen opmerkelijk ont spannen met elkaar om. Een collega die zich al tientallen jaren tussen de Duitsers staan de weet te houden en menig vTolijke anekdote over de ver krampte omgangsvormen tus sen onze oosterburen kan ver tellen, had me op dit fenomeen geattendeerd. Zodra ze hun gymclub binnen stappen, had ze gezegd, ondergaan ze een metamorfose. Alsof ze met hun kleren ook hun stugheid in de kleedkamer achterlaten. Het formele Sie wordt zelfs tegen over wildvreemden ingeruild voor het informele du. En er wordt soms spontaan gelachen. In een land waar het gezicht meestal op grimmig staat, is dat een Gebeurtenis. Waarom ze uitgerekend tussen de figuur corrigerende folter- werktuigen de juiste snaar we ten te raken, wist die collega ook niet. Misschien vergeten ze al zwetend hun zorgen en ang sten, opperde ze, want dat was iets dat ik nooit mocht vergeten. Duitsers worden meer dan an dere Europeanen gekweld door het gat in de ozonlaag, de kans dat de euro zwakker wordt dan de mark, de smakeloosheid van de Nederlandse tomaat en de mogelijkheid dat een ander 's ochtends eerder bij de ligstoel op het strand is dan zijzelf. Ik moest het zich afbeulen in de gym zien als een soort vakantie van de dagelijkse stress. „En jij bent op vakantie meestal toch ook beter gehumeurd?" Hoewel ik zelf geen betere theo rie wist te bedenken, vond ik die van haar niet erg overtuigend. Tot ik deze week in het boule vardblad Bild, de seismograaf van het Duitse gevoelsleven, het hoofdartikel over de 'Love Para de' in Berlijn las. Honderddui zenden ravers' waren daar af gelopen zaterdag in een alterna tieve carnavalsstoet, al dan niet k.H( et gestimuleerd doorxtc, 'trance' en 'techno' door het centrum van de stad getrokken. Bild vroeg zich af waarom die hor den tot de volgende ochtend vroeg door de stad hadden ge host. Omdat ze het leuk von den? Mogelijk. Maar de belang 'je rijkste reden was, aldus dr. Da na Horakava, dat ze in de col lectieve roes de altijd op de loe On liggende angst voor werkloos heid, het verlies van een parti* en de toekomst vergaten 'Hei was een demonstratie geweest tegen het leven van alledag'. Iets dergelijks gebeurt ook ine Tg gymzaal van sportvereniging Welcome in Rheinbreitbach, daar ben ik nu van overtuigd De stress wordt er hartstochte lijk en meestal goed geluimd uitgezweet. Vorige week werd deze stralen de hemel echter verduisterd door een grote donderwolk, was wegens het drukkende erg benauwd in de gymzaal, waar ik met twaalf dames hel programma'buik-benen-billet [e( volgde. Ik stelde daarom voor de ventilatoren aan te zetten. Die zouden voor enige verkoe ling zorgen, legde ik uit. Dat was niet goochem van me. De strenge meesteres die over on; dijen waakt, onderbrak het pro gramma en wees op de ernstig schade die onze gezondheid nj door de tocht zou oplopen. „Al ik even op de tocht heb gestaai heb ik gelijk een stijve nek. En zweten is gezond. Ik was zo dom om even, heel even maar tegen te sputteren. De dames keerden zich onder de energie jen ke leiding van de instructricetf gen me. Het aanzetten van de ventilatoren zou, zo vreesden ze, hun levensverwachting dfê tisch bekorten. Deemoedig boog ik het door hitte en in spanning purper geworden hoofd. Mijn verbazing kende dan ooi geen grenzen, toen ik een van itG de fel protesterende dames na afloop zag wegrijden in een BMW-cabrio. „Dat moet toch behoorlijk tochten zei ik tege er een andere dame. Ze keek me aan of ik niet goed bij mijn hoofd was. N NUUSENBURG CORRESPONDENT iet Seh Aanhangers van Charles Taylor in actie tijdens de verkiezingsstrijd in Li beria. FOTO AP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2