eidsch Dagblad ^as 65+ is n strijd net de wet 18 De roest is van de rails, de trein rijdt weer mi"!® :sen klagen over hotels en parkoers Licht weer aan in Mir Leidenaar stopte lijk vriend in meterkast Een jaar na de ramp vlucht itsubishi verrast ssrsr.x Nederland jpnieuw, Justitie onderzoekt dood in verpleeghuis 1 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. iijDAG 18 JUL11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Normaal bracht de pest in Toldijk, zeggen de boeren i Buitenland Versace- moordenaar slaat 2/ opnieuw toe t Cultuur en Kunst Pop art-schilder Nick x| Oudshoorn: succes J w van een 'niemand' Sport LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ2,25 i wesselman Larsson meldt zich alsnog op detraining ploegartsen Geert Leinders [abobank) en Yvan van Mol vlapei) zijn niet te spreken ver de hotels waarin de ren- iers tijdens de Tour moeten lapen. De twee Belgen heb- in ook kritiek op de reistijd een etappe en naar de start- de volgende dag. Van Mol ging gisteren op de - ustdag in Saint-Etienne nog erder. Hij vroeg zich af waar Ie grens ligt voor de Société du Cir de France, de organisator de Ronde van Frankrijk, bij iet uitstippelen van het par- Het wordt steeds ge- 50 laarlijker, zeker in de finales de wedstrijd. Ik heb de in- iaats druk dat de lat steeds hoger komt te liggen, totdat er ernsti ge ongelukken gebeuren of de renners staken. Hoewel ik dat laatste betwijfel, want saamho righeid is een vreemd woord in de professionele wielersport", aldus Van Mol, „alles is ter meerdere eer en glorie van de commercie, of beter gezegd, de Société. Want dat is de enige betrokkene die er beter van wordt. Financieel gezien dan." Geert Leinders deed zijn ontboezeming naar aanleiding van de opname van Danny Nelissen in het ziekenhuis. „Je kunt hem toch niet in een Campanile-hotel aan het in fuus leggen. Dat is onverant woord", zei Leinders. „Het zijn p //TOUR onderkomens die niet bere kend zijn op een professioneel werkende organisatie, zoals een wielerploeg tegenwoordig moet kunnen functioneren." Van Mol viel hem later in het Ibis-hotel in Saint-Etienne on gevraagd bij: „De renners heb ben hier geen enkele gelegen heid om rustig op een terrasje gezellig met elkaar te praten en de nodige rust te nemen. We zitten hier langs een drukke verkeersweg, dat kan toch niet", foeterde de Belg. „Een jaar of vijf geleden leek een gunstige ommekeer tot stand te zijn gekomen. Lang zaam maar zeker zijn de gra daties verlegd. Indertijd is be loofd dat Ibis en Campanile niet meer in aanmerking zou den komen. Maar ook in dat geval hebben ze de lat verlegd. Alleen lager." Pagina 19: Tour de France Het Russische Mir is weer in de juiste positie ten opzichte van de zon ge bracht, zodat zonnepanelen weer energie kunnen ontvan gen. Het licht is weer aan in het door problemen geplaagde sta tion, verklaarden Russische en Amerikaanse ruimtevaartfunc tionarissen vanmorgen. Kosmo naut Aleksandre Lazoetkin heeft de gehele nacht gewerkt aan het herstel. De problemen ontston den gisteren doordat één van de drie ruimtevaarders aan boord een vitale kabel lostrok. Pagina 2: Problemen Mir steeds nijpender Haagse rechtbank. De officier van justitie kon nog niet precies zeggen hoe hij de daad van de verdachte wilde kwalificeren. Ook kon hij nog geen straf ei sen. Hij stelde voor een psychi ater en een psycholoog de ver dachte opnieuw te laten onder zoeken. Pas als dat is afgerond, zal hij in een volgende zitting op 3 oktober een eis formule- Het ging gisteren dus nog niet over de straf, maar alleen over wat er was gebeurd op die 10e of 1 le april van dit jaar. Pagina 11: 'Slachtoffer was een kalme jongen' Ineens stond zijn 37-jarige vriend met een mes in de hand tegenover hem en begon hij ste kende bewegingen te maken. De 26-jarige Leidenaar plukte snel zijn sierkapmes van de muur. In de worsteling die ont stond gaf hij zijn vriend veertien steken, waarna deze levenloos en badend in het bloed op de grond bleef liggen. Toen de man zich één of twee dagen la ter bij de politie meldde, von den agenten het lijk in de me terkast, gewikkeld in een laken. Verdacht van doodslag of misschien wel moord stond de Leidenaar gisteren voor de mgerenkrijgen ten onrechte pas fong partnerregeling voor de 65+-pas is discriminerend .."Jor alleenstaande 60-plussers. Met die uitspraak heeft commissie Gelijke Behandeling de al meer dan twintig ?Jlr bestaande regeling onder vuur genomen na een n*1 cht van de stichting Centrum Individu en Samenle- bu g (CISA) tegen de gemeente Den Haag. Als het minis- ie van VWS, verantwoordelijk voor de pas, de uit- 5,1 aak volgt, raken tienduizenden ouderen hun pas „ï>- gewraakte regeling houdt in 60-plussers met een partner jaar of ouder, ook een iorenpas kunnen krijgen. De achte daarachter is dat die hun oudere partner stimu li om er op uit te (blijven) "p n. Alleenstaande 60-plussers lllB »en de kaart pas vanaf hun jaar. Dat is 'indirect onder- eid op grond van de burger- oordeelt de commis- Gelijke Behandeling en dat volgens de wet alleen als er pr ale is van een 'objectieve itvaardiging'. Daarvan is volgens de commissie geen ike. e 65+-pas werd in 1975 in- rh0< oerd. De kaart, die zo rond 7,50 gulden per jaar kost, dt verstrekt via de gemeen- geeft recht op kortingen of gratis toegang tot sociale culturele voorzieningen als musea, het openbaar de bibliotheek. De pas is een groot succes. Naar schatting van de Staats drukkerij, die de passen aan de gemeenten levert, zijn er onge veer een half miljoen passen in omloop. Dat betekent dat bijna een op de vier van de 2,2 mil joen bejaarden er een heeft. Hoeveel 60-plussers nu een se niorenpas hebben, is niet onbe kend. Wel is bekend dat 200.000 bejaarden vorig jaar een partner jonger dan 65 jaar hadden. Wordt de regeling inderdaad af geschaft, dan zullen tienduizen den 60-plussers hun pas moe ten inleveren. De uitspraken van de com missie Gelijke Behandeling zijn niet bindend. Maar de ervaring tot nog toe leert volgens een woordvoerder wel dat het me rendeel van de uitspraken na- volging krijgt. smith point F.en jaar na de ramp met het TWA-toestel, waarbij 238 slachtoffers vielen, zoekt een nabestaande van één v Point bij New York. Honderden mensen woonden gisteren een dienst bij aan het strand bij het monument waarin de narr duidelijk hoe de ramp heeft kunnen gebeuren. i de slachtoffers de stilte op van het strand van Smith rt van de slachtoffers staan gebeiteld. Nog steeds is on- FOTO REUTERS - hders mee naar Jurassic Park 2' vervolg op de film Jurassic fc is volgens de Nederlandse ikeuring geschikt voor alle 01 tijden. Toch kunnen de ou- ee met hun jonge kinde- vindt distributiemaat- appij UIP. Daarmee schrijft 3 T 1 twee van de dinosaurus- i historie. Het is voor de eer- maal dat een film in de cate- e'alle leeftijden' uitgebracht wordt met een dergelijk advies. Een woordvoerder van UIP: „Echt gewelddadige scènes zijn er niet, maar wel suggestieve scènes. Het is een modern sprookje, maar van de geluids effecten kunnen kleine kinde ren schrikken." De Nederlandse première van The lost world: Jurassic Park staat gepland voor 25 septem ber. leiden dimitri Geen feestslingers in de treinen, geen dienbladen met champag ne. Alleen een breedlachende kaartverkoopster verraadt op het Leidse station Lammen schans dat er wat te vieren valt. Na drie dagen navelstaren kan ze eindelijk weer aan de slag: de treinen rijden weer tussen haar station en Alphen aan den Rijn. De afgelopen drie dagen lag het treinverkeer op dit traject volledig stil om i catiekabel te vervangen. Die was door bliksem beschadigd. Toen de kabel gisternacht werd getest, gaf de printkaart er ook nog eens de brui aan. Maar nu rijdt alles weer. Toch zijn er in de ochtend spits van vrijdag, naast de glun derende kaartverkoopster, wei nig tekenen van opwinding. Het enige nieuwe zijn de grijze prul lenbakken, die worden aange bracht op deze ochtend dat de trein weer rijdt. De reizigers hadden gisteravond op Tele tekst al gelezen dat de baan weer vrij zou zijn. De jubel stemming is waarschijnlijk daarom tot normale proporties gezakt. De forensen lezen hun krant, luisteren naar de walk man of doezelen als vanouds. En desgevraagd antwoorden ze flauwtjes: „Ja fijn hè, dat-ie weer rijdt". De Amsterdammer Vermeu len, eersteklasser, verklaart de gelatenheid: ..Ach weet je, we zijn wel wat gewend. Bij de NS moet je gewoon blij zijn als de trein rijdt. Alle eventuele onge makken moet je als normaal be schouwen. Ie niet druk maken, alleen met die instelling kan je in Nederland oud worden. Ook op station Alphen is het van hetzelfde laken een pak. Hier geen grijze prullenbakken, maar wel een omroeper die meldt dat de trein naar Leiden weer rijdt. „Is dat niet de goden De Carisma 1.8 GLX Limited Edition. Nu met gratis extra's t.w.v. 3.145,-. label rijden vanaf steenbergen Tweede verdachte geval in twee maanden op. Het overlijden van de 79-jari- ge vrouw meldde het verpleeg huis dinsdag zelf aan bij Justitie. „Toen niet met zekerheid kon worden vastgesteld dat het een natuurlijke dood betrof, hebben we de diverse instanties op de hoogte gesteld.", aldus direc teur patiëntenzorg Brouwer. In het negentig bedden tel lende verpleeghuisis isveel op schudding ontstaan. Dat komt, denkt Brouwer, door affaires als van verpleegkundige Martha S., die is veroordeeld voor moord op vier ouderen met injecties met insuline. De vrouw deed dat uit medelijden met de veelal dementerende ouderen, zei ze. Met zeventien man onderzoekt de recherche de dood van een 79-jarige bewoonster van ver pleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen. Op het lichaam van de dinsdag overleden vrouw is gisteren sectie ge pleegd. Twee maanden geleden over leed een 87-jarige bewoonster bijna aan een extreem hoge do sis insuline, terwijl de vrouw geen suikerpatiënte was. Hoe wel ze na drie dagen uit haar coma ontwaakte, hield de \touw er een hersenbeschadi ging aan over. Een onderzoek van Justitie leverde toen niets Sale! RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Harriet Rubin Vrouwen zijn net theezakjes: ze worden pas sterk in heet water. VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips8 Uitgaan20 Weg en wiel7 verzoeken", vraagt een bejaarde reizigster zich hardop af. Maar bij de NS zijn ze vol ver trouwen. „Het is nu echt achter de rug", zegt NS-woordvoerster Derksen. .Afgelopen nacht heeft een diesellocomotief de roest van de rails gereden en het systeem getest. Alle proble men zijn nu verholpen." De af gelopen dagen reden zo'n 45 bussen. De NS doen geen me dedelingen over de opgelopen schade, de getroffen rezigers krijgen geen schadevergoeding. Kortingsbon voor Nederland in een notendop, Amster dams nieuwste attractie HOLLAND EXPERIENCE aan het Waterlooplein in Amster dam. Politie grijpt dader van 68 tasjesroven De politie Haaglanden heeft gis teren een 25-jarige Hagenaar aangehouden die sinds april een groot aantal tasjesroven op oudere vrouwen heeft gepleegd. De tasjesrover werd in Rijswijk in de kraag gevat juist toen hij een 83-jarige vrouw te grazen wilde nemen. Zij was voor zover bekend het 68ste slachtoffer in de regio Den Haag dat de afgelopen maan den van de handtas is beroofd. De Hagenaar heeft inmiddels bekend en werd vandaag voor geleid bij de officier van justitie. De angst onder bejaarde vrouwen in en rond de residen tie was de laatste tijd groot. De politie hoorde van directeuren van bejaardenhuizen dat som mige bewoners vanwege de be rovingen de straat niet meer op durfden. De rover sloeg gemiddeld één tot twee keer per week toe. Hij schuwde geen lichamelijk ge weld. Een aantal slachtoffers heeft heupletsel opgelopen. Eén oudere vrouw is zelfs blind ge worden. De dader koos meestal slachtoffers uit die oud of slecht ter been waren. Een uitzending verleden week in het tv-pro gramma 'Opsporing Verzocht' leverde een veertigtal tips op. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. schitterende ROTAN FAUTEUIL inclusief comfortabel KUSSEN. Nu AFHALEN van: FL. 399,- voor: FL. 339,- e weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. 92.05) i Oaccepigiro (f. 93.051 Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden g 7 ij 2 1 41 4001 1 4 OF BEL 071-51 28 030 raaandag vri|dag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1