Hotel Centraal 'Een uurtje logeren kan hier niet' Een ode aan het Chelsea Hotel dotels van Oranje opent grand cafe ij't Elfde Gebod: 'Gij zult genieten' 'Noordzee' Noordwijk wil een kunstwerk De Reddertjes op strand Noordwijk ENBOEK OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUURMIj/AUTO PETER PrijsvoorbeeM Daihatsu Cuort i 399,- per week Het woelige bestaan van Hotel Noordzee in Katwijk Er wordt mij wel eens voor de voeten geworpen dat ik een mooi leven heb. Als m'n schoonmoeder op koffievisi- ,0 te komt. kan ze altijd op de verkeerde momenten zeggen: 'Zo ben je weer thuis, lig je weer in de tuin te bakken. Wat een leven heb jij'. Pffff... Kan ik er wat aan doen dat ik voetballen leuk vind en dat ik daar ook over moet schrijven? (Ik ben na melijk een aan 'Hotel Centraal' uitgeleende sportverslag gever.) Trouwens, als ik in de weekeinden door weer en wind weg moetik moet schrijven overeen heel verve lende voetbalwedstrijd en ik zondagnacht dodelijk ver moeid thuiskom, dan hoor ik m'n schoonmoeder niet. Maar ik geef toe: ik heb een mooi leven. Al is het niet zo mooi als dat van een hotelier. Want een mooier leven dan dat, bestaat er niet. Het is hard werken, maar die to jongens mdken wat mee. Ook in een toch als enigszins saai bekend staande plaats als Katwijk. Lees en huiver. In Hotel Noordzee werkte jaren gelden een student eco nomie. 'De Econoomnoemden ze hem. Op een dag wil de een Duits echtpaar champagne hebben en De Econoom bracht dat goedje naar boven. De heer deed open. In een oogopslag zag De Econoom een ontblote dame op bed liggen. Achter hem deed de Duitser de deur opsloten hij vroeg De Econoom: 'Zou je mijn vrouw willen verwennen?' De student, normaal welbespraakt, viel om van verbazing. De heer: 'Als je dat wilt. ga ik wel in de badkamer staan. Dan is het net of je al leen bent met mijn vrouw'. De Econoom gilde om zijn moeder en de Duitser liet de ge- schrokken jongeman gaan. Een paar etages lager deed De Econoom even later zijn verhaal aan de in lachen uitgebarsten hotelier. Dar bedoel ik nou met mooi leven. ROB ONDERWATER iDe lounge van Hotel Noordzee in Katwijk is verlucht met foto's yan het strandleven in het begin van deze eeuw. Van die sepia-kleurige foto's waarop iedereen een bruin leven lijkt te hebben. Topless zon nen en strings waren nog toekomstmuziek. De zwembroeken met lubberende pijpjes en de strohoed vierden hoogtij. De foto's verwijzen naar de tijd toen Hotel Noord zee nog Pension Kruijt was. Een pension dat in handen was van de grootmoeder van de huidige eigenaar, Cornelis Kruijt. „Tijdens de oorlog is dat pen sion afgebroken vertelt Kruijts echtgenote Franciska. ,,Dat moest van de Duitsers in ver band met de aanleg van de At- lantikwall. In 1953 is dit hotel ervoor in de plaats gekomen. Daarmee is Hotel Noordzee het oudste hotel van Katwijk." Ze vertelt enthousiast en graag over het bedrijf, Franciska Kruijt, die momenteel herstel lende is van een ernstig auto ongeluk. „Ik heb hier zo n 39 jaar samen met mijn man ge werkt, voornamelijk als hoofd van de huishouding. Met veel plezier, moet ik zeggen. Vroeger kwamen hier wel beroemde gasten. Zo is de adjudant van de koning van Zweden hier nog een keer geweest. En Rob de Nijs. Hij wilde een kamer voor een paar uurtjes. De meisjes van de receptie vertrouwden dat niet. Maar hij had een op treden in Tripodia en wilde hier gewoon wat toonladdertjes oe fenen." „We hebben wat afgelachen in de loop der tijd. Zo hadden we een gast die hier zo n vijfen twintig jaar lang is gekomen. Ze was enorm dik. Als we dan een bavaroise-puddingserveerden, zeiden we altijd: 'Kijk, daar gaan Vrouwen trekken aan de touwtjes bij Noordzee, het grootste hotel van Katwijk. de billen van mevrouw S'." „En wat dacht je van die dove mevrouw?", zegt Linda Kruijt, haar schoondochter, die samen met haar man André mede het hotel runt. „Die had nog zo n ouderwetse luisterhoorn bij zich, waardoor je moest schreeuwen of ze koffie of thee wilde." Maar af en toe zaten er ook nare kanten aan het bedrijf. Bijvoor beeld op die dag dat er een bus lading Duitse toeristen kwam eten, toeristen die na een of twee biertje begonnen te zin foto hielco kuipers gen: 'We hebben Rotterdam ge bombardeerd, hi, ha, hol'. „Mijn man heeft ze er onmiddellijk uitgezet", zegt Franciska. „Dat zijn nare dingen." „Ik heb het ook een keer mee gemaakt dat iemand in de ka mer zijn polsen had doorgesne den. Toen hebben we als de so demieter een ambulance ge beld. En Kees, mijn zoon, heeft een vader van een gezin nog een keer van zelfmoord kunnen afhouden. De man had de deur van de kamer dichtgedaan en stond op het balkon om van driehoog naar beneden te springen. Zijn kinderen kwa men naar de receptie om het te vertellen. Vreselijk zoiets. Maar het is gelukkig allemaal goed af gelopen." Cora Kruijt, die al 20 jaar werk zaam is als receptioniste en ge trouwd is met Kees Kruijt, kan niet buiten haar werk. Zelf tij dens een aanval van ischias werkte ze thuis, met de compu ter naast haar bed, gewoon door. „Ik vind het heerlijk om hier te werken", zegt ze. „Je ontwikkelt als receptioniste toch een enorme mensenken nis. Je ziet meteen of iets wel of niet pluis is." „Zo kun je hier niet een kamer voor een paar uur huren, als u begrijpt wat ik bedoel. Dat wil len we niet. Je moet daar echt alert op zijn. Tja, als klein meis je liep ik wel eens over de bou levard en dan vond ik dit altijd zo n deftig hotel. Die rode vloer bedekking, die entree, dat had wel wat. En nu werk ik er zelf en ben ik getrouwd met een van de zonen van de eigenaar." Franciska Kruijt lacht. „Een ho tel runnen is vermoeiend maar dankbaar werk", zegt ze. „Het is jammer dat ik buiten het bedrijf zo weinig contact met de gasten heb gehad. Maar soms komt er hier ineens een rouwkaart en dan laten we altijd ons medele ven blijken. Ik heb hier een mooi leven gehad. Het is heel wat anders dan een baan bui tenshuis. Je had de kinderen al tijd bij je. Die moest je tussen door opvoeden." CEES VAN HOORE Hotel Noordzee op de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk - niet te ver warren met het gelijknamige hotel in Katwijk waarover el ders op deze pagina wordt verhaald - nodigt samen met de gemeente kunstenaars uit Noordwijk en de Bollen streek uit om mee te doen aan een prijsvraag. Het hotel heeft 50.000 gulden klaarliggen voor een kunst object dat op een 'markante plek', de verhoging bij de vernieuwde entree, moet ko men. De ontwerpen dienen 1 september van dit jaar bin nen te zijn. Als het hotel vol gend jaar zijn eeuwfeest viert, moet het winnende kunstwerk er staan. De criteria voor potentiële deelnemers aan de 'wed strijd': het beoogde object moet hoog en breed zijn en 'aansluiten bij de natuurlijke basisgegevens zee. wind, strand en duinen'. Boven dien moet het de uitstraling van het hotel en met name van het karakteristieke toren tje versterken. Hotel Noordzee is de afgelo pen tijd geheel gerenoveerd, alleen de receptie en enkele kamers zullen nog worden verbouwd. Bij de officiële heropening, in oktober, wordt het winnende ontwerp bekendgemaakt Een commissie, bestaande uit onder anderen de Noord- wijkse wethouder van toeris me en van cultuur, Frans van der Veen, en een vertegen woordiging van Hotel Noordzee, beoordeelt de in zendingen. Volgens hotelier W. Gossens gaat Hotel Noordzee mis schien op termijn meer doen met cultuur. „We denken aan een beeldentuin of een tentoonstellingsruimte. JOB DE KRUIFF ■■MM———m—WB—UIMI^I I BWM—Bi Kamermuziek >T X'll remember you well, in the Chelsea Hotel', zong Leonard Co hen in 1971 en de Frans/Canadese zanger bracht daarmee niet al leen een ode aan het roemruch te hotel in New York. maar bo vendien aan zijn veel te vroeg overleden collega Janis Joplin. Die twee hadden elkaar niet toevallig ontmoet aan de bar van dit uit 1883 daterende ho tel; ze woonden er gedurende langere of kortere tijd. Zoals zo veel artiesten en kunstenaars in de zestiger en zeventiger jaren het bakstenen 'building' aan de 23ste straat tot hun domicilie hadden verkozen. Arthur Miller bijvoorbeeld, ver bleef er tussen 1962 en 1968 vrijwel permanent en schreef er drie boeken. De Ierse dichter Brendan Behan had ook een vast kamernummer, maar deed vooral zijn inspiratie op aan de bar, dikwijls in gezelschap van zijn confrater Dylan Thomas en vaak net zo lang tot hij van de drank niet meer lopen kon. De Hollandse schilders Willem de Kooning en Karei Appel ge noten er gastvrij onderdak en betaalden, net als de toen even eens nog armlastige Andy War hol, de rekening in natura uit. Vandaag de dag hangt die nala tenschap nog altijd aan de muur. Ook Jan Cremer, vooruitstre vend als hij toen was, liet zich voor langere perioden 'vastleg gen' in het Chelsea-hotel. De schrijver/schil der verdeelde zijn tijd tussen bed en bureau. In het ene 'en tertainde' hij de filmster Ja ne Mansfield, aan het andere produceerde hij zijn spraakmakende 'Ik Jan Cre mer', een boek dat destijds vooral vanwege zijn erotische passages insloeg als een bom. Niet alleen hier, ook daar aan de overkant van de grote plas, hetgeen hem vanzelfsprekend geen windeieren legde. Leonard Cohen en Janis Joplin waren niet de enigen uit de mu- ziekbusiness die het 'Chelsea' als uitvalsbasis verkozen. De beroemde Franse chansonnière Ediür Piaf woonde er een tijdje, alsmede Jimi Hendrix, de Jeffer son Airplane, Pink Floyd en nog een trits beroemde roek-legen den van weleer. De excentrieke en soms knotsgekke Alice Coo per raakte er naar verluidt op zekere dag zijn huisdier kwijt: een zes meter lange slang van het type python... Aan het eind van de jaren ze ventig raakte het Chelsea Hotel danig in verval. Het werd een soort toeristische attractie voor post-hippies die ook wel eens de bedden wilden beslapen waar hun helden voorheen hun roes hadden liggen uitronken. Drugs en hoeren deden er hun intrede en het dieptepunt werd bereikt toen Sid Vicious van de punkband de Sex Pistols er zijn vriendin Nancy met messteken om het leven bracht. Vicious De Noordwijkse reddingsbrigade krijgt twee bijzonder gasten uit New York. De muizen Bernhard en Bianca, beter bekend als 'De Reddertjes', komen zaterdag 26 juli en zondag 27 juli hun twee nieuwe video's promoten. Samen met hun 'collega's' van de red dingsbrigade zullen zij op beide dagen vijf keer op het strand een presentatie geven van ongeveer 45 minuten. Dit gebeurt om 10.30, 12.00, 14.00, 15.30 en 17.00 uur. Bij slecht weer wisselen de mans hoge muizen het strand in voor een nog nader te bepalen overdek te locatie. Het nummer Chelsea Hotel zoals dat voorkomt op de verzamel-cd So Long Marianne. Over Leonard Cohen is, toepaselijk in dit kader, ooit een film gemaakt. De titel: I'm a Hotel. foto simon de graaf zelf stierf een jaar later aan een overdosis. Het Newyorkse hotel werd in 1983 grondig gereno veerd. Het Chelsea Hotel zoals bezon gen door Leonard Cohen lever de de zanger/dichter met de stem van een grindtegel geen hit op. Hij dankt zijn bekend heid vooral aan Suzanne dat op Yesterday van The Beades na zo n beetje geldt als het meest gecoverde nummer ter wereld. De cabaretier Herman van Veen maakte er bijvoorbeeld met zijn Nederlandse versie nog goede sier mee op de nationale hitlijs ten. Van Leonard Cohen, inmiddels de zes kruisjes ruimschoots ge passeerd, wordt de laatste jaren niet veel meer vernomen. Zijn laatste cd kwam uit in 1993, op treden doet hij slechts spora disch en interviews geeft de man, die de passie en tragiek zo prachtig kon verwoorden, nog maar hoogst zelden. Naar het schijnt, slijt hij zijn dagen in een klooster ergens hoog in de ber gen van Noord-Amerika. Waar het zonder twijfel beduidend rustiger toeven is dan in de voormalige kunstenaarskolonie die het Chelsea Hotel in het hartje New York ooit was. AD VAN KAAM I31 s weer om met een grote bel cognac het haardvuur te liggen. Bij voorkeur neen wat verende dame aan. Maar dat comfort heeft het merendeel van Kristen op de Noordwijkse Koningin tlminaboulevard geen geld. En dan er niets anders over dan bijvoorbeeld Dettocht naar het pleintje achter de toren, waar men een ijsje gaat halen bij nn on 'Likkie' en dochter Friedl nieuwe elletjes krijgt aangemeten. 'Wij schie- di aatjes in oor en neus, zonder pijn', zo |e er bij de betreffende onderneming. ,vij net d grijze weer zou je er bijna aan ,k Kgen: En in uw hoofd, als dat nodig n 'goed, het weer mag dan erg somber oo oNoordwijk, het ondernemersklimaat rt 'niet. Kijk maar naar 't Elfde Gebod. ieuwe grand café van Hotels van Oran- fa en geboden liet God beitelen in de ste- re tafelen. Maar de mens. de mens is ei- >i) ijs en heeft er een elfde bij gemaakt, n ^zeggen: de Limburgers. Zij hebben ia ids een bier ontwikkeld dat Het Elfde eg dheet. De directie van Hotels van bh tje heeft deze naam. met toestemming, igs gebruikt als doopnaam voor haar nieuwe etablissement aan de boulevard, op de plek waar voorheen De Wulk was geves tigd. 't Elfde Gebod heet de tot de verbeel ding sprekende uitspanning dus. En men kan er pannekoeken zo groot als zemen eten, of rustig achter een krantje van een kop capuccino genieten. 't Elfde Gebod, dat volgens de directie van .Oranje luidt: 'Gij zult genieten', heeft een wel heel speciale aanldeding. De wanden bestaan uit gebrandschilderde kerkramen met daarop de afbeeldingen van zes apos telen. Willem Devilee, food and beverage managervan Hotel van Oranje: „De directie heeft deze ramen in België opgeduikeld, er gens in de buurt van Hasselt. Ze komen uit een echte kerk, die gesloopt werd. Ook de wanden van het koor in die kerk hebben we in dit interieur gebruikt. Alles is een tijdje opgeslagen geweest in de kelders van Hotel Oranje, maar toen eenmaal het idee was ge boren om een nieuw restaurant of grand café te openen, kwamen ze mooi van pas." De menukaart van 't Elfde Gebod brengt bij de bezoekers een glimlach teweeg. Zo zijn er diverse ijscoupes die ongetwijfeld door Rome gezegend zouden worden. Wat te denken van de Coupe Sanctus Paulus, de Coupe Marcus en de Coupe Pastor Bonus? En voorts zijn daar nog een Maagdelijke Kerriesoep en een Italiaans tomatensoepje dat de naam De Verleiding draagt. „Kijk", zegt Devilee, „we hadden natuurlijk al een aantal restaurants: De Mangerie, De Orangerie, het steakhouse De Harmonie en het gastronomisch restaurant De Pal mentuin. Wilden we iets nieuws beginnen, dan moest er een nieuwe doelgroep worden gezocht. Je moet natuurlijk voorkomen dat die restaurants elkaar onderling gaan be concurreren. En zo kwamen we op het idee van een pannenkoekenhuis, een créperie. Die pannenkoeken zijn in overvloed te krij gen, maar het idee is toch iets anders uitge pakt. Het is toch meer een grand café ge worden. We zijn vorige week vrijdag open gegaan en sindsdien loopt het storm." In het interieur is veel glas gebruikt, zodat de bezoekers een onbelemmerd uitzicht hebben op duinen en zee. Het is goed toe ven in 't Elfde Gebod. De apostel Marcus kijkt mild glimlachend op ons neer wanneer we een klein cognacje bestellen. Ja, Jezus had genoeg aan wijn. CEES VAN HOORE eI linterieur van 't Elfde Gebod zijn originele, gebrandschilderde kerkramen verwerkt met daarop de afbeeldingen van zes apostelen. foto henk bouwman lm— restaurant

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17