Succes van een 'niemand' Zelfs de koningin krijgt geen traditioneel portret Cultuur&Kunst Verregende Kunstmarkt Het mereltje Zomerse variaties c een Frans kerstlie( L'Orfeo raakt fundamentele drijfveer van het besta VRIJDAG 18 JULI 1997 CHEF* JAN RIJSDAM,07l.< Opnames nieuwe Bond van start hamburg» In de Noord-Duitse stad Hamburg beginnen komend weekeinde de opnames voor de achttiende lames Bond, Tomorrow Never Dies'. Pierce Brosnan speelt als Brits geheim agent 007 wederom de titelrol. De regie is in handen van Roger Spottiswoode. De belangrijkste tegenspeler van Brosnan is Jo nathan Pryce als machtswellustige mediamagnaat. Pryce was te zien als luan Domingo Peron naast Madonna in de musicalfilm Evita'. Het is de bedoeling dat de film eind dit jaar in de Ameri kaanse bioscopen komt. YSB-Avondspektakel op waterpodium leiden Traditiegetrouw is er morgenavond, de laatste zaterdag \an de Lakenfeesten. een feestelijk openluchtconcert op het wa terpodium bij .Annie's Verjaardag. Aan dit VSB-Avondspektakel doen 350 koorleden en 50 muzikanten mee. De zangers en zan geressen zijn afkomstig van het Philharmonisch Koor Hagacan- tare. het Hartebrugkoor. het Koninklijk Mannenkoor Die Haghe Sangers en de Koninklijke Zangvereeniging en het Rotte's Man nenkoor. Ze worden begeleid door het Melomaan Orkest. Als so list zal de tenor Manen Smeding optreden. Het gezelschap ver tolkt onder leiding van René Verhoef twaalf stukken, waaronder The Exodus Song'. 'Kalinka' en Conquest of Paradise'. Na af loop is er vuurwerk. Aanvang 20.00 uur. Kandidaten Zilveren Veer gezocht leiden Het Leidse reclamebureau MVKK Kommunikatie bv is op zoek naar kandidaten voor de Zilveren Veer. Deze jaarlijkse cultuurprijs wordt sinds 1995 uitgereikt aan streekgenoten die zich hebben onderscheiden op het gebied van kunst, literatuur, muziek, sport, evenementen of het verenigingsleven. Tot 15 au gustus kan iedereen uit de Rijn- en Duinstreek kandidaten voor dragen voor de Zilveren Veer 1997. Briefkaarten met suggesties moeten naar. Postbus 963,2300 AV Leiden. 'Zalige zomer zaterdagen' in LVC leiden» Het Leids VrijetijdsCentrum gaat de zomer door met een reeks 'Zalige zomer zaterdagen'. De eerste in deze reeks van zes dansavonden staat zaterdag 19 juli op het programma. De dansavond draagt de titel Aliens on acid'. De andere dansavon den zijn op 26 juli Alternative dance 2 augustus ('drum bass 9 augustus ('80 s Party en op 16 augustus. De laatste 'za lige zomer zaterdag' is een zwemfeest met de Easy Aloha's. 'Theater tussen de lakens' bij SiZo leiden Het laatste weekeinde van de Leidse Lakenfeesten staat bij café Sizo aan de Korte Mare in het teken van (muziek)thea- ter. Morgen treden achtereenvolgens op: Centrum Club 58 (12.00 uur). Kuiper en Berbee (14.00 uur). Blij Toe (17.00 uur) en Gerda en de Godenzonen (21.00 uur). Zondag is het programma als volgt: Centrum Club 58 (12.00 uur). Veens Bruikoor 14.00 en 18.00 uur), Seggel en Zeep (15.00 uur) en Frans de Kazen (21.00 uur). Bijdrage voor Thysius-bibliotheek leiden Het Prins Bernard Fonds heeft voor de tweede maal een forse bijdrage geleverd aan de restauratie van de Bibliotheca Thysiana in Leiden. Het fonds verstrekte een subsidie van 50.000 gulden. Eerder dit jaar kreeg de zeventiende-eeuwse bibliotheek aan het Rapenburg ook al een subsidie van 50.000 van het Prins Bernard Fonds. Voor de restauratie van boeken en interieur is in totaal ongeveer anderhalf miljoen gulden nodig. De bibliotheek is in 1665 gebouwd om de collectie boeken van de Leidse rech ten- en letterenstudent Johan Thijs (Thysius) onder te brengen. Actrice E. de Thouars overleden Amsterdam In Amsterdam is de actrice Ellen de Thouars overle den. Zij kreeg bekendheid door haar karakterrollen in vele pro ducties bij verschillende toneelgroepen. Bovendien trad zij in de jaren zeventig op in tal van tv-programma's, waaronder Swie- bertje en in 1980 in een moederrol in de film 'Spetters' van Paul Verhoeven. Ellen de Thouars was van 1951 tot 1955 gehuwd met Ko van Dijk. Zij werd 82 jaar. Sting tekent voor 68 miljoen bij EMI londen De Britse popster Sting heeft met platenmaatschappij EMI een contract getekend ter waarde van 68 miljoen gulden. De platenmaatschappij krijgt daarmee de rechten van al Stings tot nu toe uitgebrachte nummers en alles wat hij in de toekomst nog gaat componeren. Het contract dat Sting en EMI tekenden is één van de duurste uit de geschiedenis van de popmuziek. Slechts Elton John en zijn mede-liedjesschrijver Bemie Taupin tekenden ooit een vetter contract. Nick Oudshoorn, pop art-kunstschilder Nick Oudshoorn, 46 jaar. Leidenaar en muziekliefhebber. Binnenhuisarchitect en kunstschilder. Eigenaar van 'Licht Interieur' in de Breestraat. Succesvol als kunste naar. maar - na dertig jaar - nog steeds Mr. Nobody. Op het afgelopen North Sea Jazz Festival deed hij Ray Char les een zelfgemaakte zeefdruk in braille cadeau. Enkele Newyorkse galeries hebben belangstelling voor zijn zeef drukken van 'poplegendes'. Tijd voor een nadere kennis making. „Nee. Noem mij maar eens vrouwen die poplegendes zijn. - Ja nis Joplin. Aretha Franklin, Billie Holiday. „Mmm." - Maakt Madonna een kans „Tja. het tragische is dat ze zichzelf heeft overleefd, 't Was beter geweest als ze niet meer leefde. Haha. Voor de publici teit, bedoel ik." „Mmm, ik weet het niet. Ik vind het wél een interessant wijf." - Je schildert alleen popsterren wiens muziek jou boeit? „Ja. ik moet er wel iets mee hebben. Die eh, ...Corban?. Hoe heet 'ie ook al weer? - Kurt Cobain, de zanger van Nirvana? „Ja, die. Daar heb ik dus niets mee. Ik heb een bandje van zijn muziek, maar het doet me niets. Ik ben 46, het heeft ook met mijn leeftijd te maken. Laten andere schilders die jonge pop sterren maar schilderen." - Als iemand nou toch bereid is om 4.000 gulden neer te tellen voor het schilderij van Elvis Pre sley, wat doe je dan „Dan wijs ik 'm op de zeefdruk ken van dat schilderij. En dan hoop ik dat 'ie zegt: 3.500 gul den is toch wel veel geld, ik neem een zeefdruk." „Je kunt wel zeggen: ik maak 'kunst' en een schilderij willen verkopen voor 3.000 gulden, maar dat is enorm veel geld. Ik heb al bewondering voor men sen die 300 gulden willen beta len voor een zeefdruk. - Dat is toch niet zo veel? „Bij het North Sea Jazz Festival had ik dat als introductieprijs. Ik denk trouwens dat ik daar iets leiden erna straatsma „Zo n vier jaar geleden ben ik begonnen met het schilderen van poplegendes. Heel systema tisch. Bill Halev en zo. je moet ergens beginnen. Inmiddels heb ik een heleboel popjongens ge schilderd. Mick Jagger. Frank Zappa. Van Morrison. Bob Mar- lev, Jimi Hendrix. „Muziek is mijn inspiratie bron. Ik hoor niet bij de kunst, maar bij de muziek Daarom sta ik ook niet op de KunstRai. maar op het North Sea Jazz Fes tival." - Schilder je foto 's over? „Foto's gebruik ik wel als uit gangspunt, maar ik schilder ze nooit helemaal over. Veel foto's die ik gebruik, heb ik zelf ge maakt. Neem dat portret van Van Morrison, dat heb ik ge schilderd naar aanleiding van een foto die ik zelf heb gemaakt. Voor het portret van Bob Marley heb ik een foto uit een tijd schrift gebruikt. De gezichtsuit drukking heb ik als uitgangs punt genomen, de rest heb ik zelf ingevuld." „Ik maak eerst een schilderij. Dat is de basis. Die schilderijen wil ik ook niet verkopen. Ze zijn ook te prijzig. Voor dat schilde rij van Elvis Presley zou ik toch 3.500 gulden moeten hebben. Dus maak ik van een aantal schilderijen zeefdrukken. Niet van elk schilderij, want ik wil een zeker ritme in die zeefdruk ken hebben. En daar leent niet elk portret zich voor. Dat schil derij van Jimi Hendrix bijvoor beeld niet, dus dat wordt geen zeefdruk" - Er zitten geen vrouwen tussen. te laag mee zat. Als je ziet hoe veel ik verkocht heb... En dan heb ik tegen die mensen ook nog gezegd dat ik de ingelijste zeefdrukken thuis bezorg... Daar heb ik wel een beetje spijt van." - De opbrengst gaat volledig op aan benzine. „Welnee. Willink had gelijk toen hij zei dat zevers en etsers hun eigen bankpapier drukken. Er is een markt voor portretten van popsterren. Als ik 50 zeefdruk ken van Elvis Presley verkoop heb ik 15.000 gulden verdiend. Dat is meer dan één schilderij van 3.500 gulden." - Hoe kwam je op het idee om Ray Charles een zeefdruk in braille aan te bieden? „Het is toch heel gek dat blin den geen kunstwerken kunnen bekijken? Terwijl er wel technie ken zijn die dat mogelijk ma ken. Ray Charles was aanwezig in Den Haag en het leek me aar dig om zijn portret in braille te maken en aan hem te geven. Die zeefdruk heb ik gemaakt met behulp van een speciale techniek die je niet kunt zien, medewerkers van Visio, een re gionale instelling voor blinden en slechtzienden, hebben me erbij geholpen. „Ik heb een fantastisch week einde gehad. De tourmanager van John Lee Hooker, Mike Kappus, heeft twee zeefdrukken voor zijn baas gekocht. Leuk hè. Terwijl ik toch Mr. Nobody ben. Ik ben een 'niemand'. Had jij ooit gehoord van 'de bekende Leidse kunstenaar Nick Ouds- hoom'?" Nee. „Zie je wel." beeld. kunst sandra smallenburg Expositie Portret Project '97. Te zien: t/m 30 juli. do t/m za. 14-17 uur en op af spraak, Galene Cellini, Hooigracht 50, Lei- 'Shall I compare thee to a Sum mer's day?' Met deze beroemde woorden van Shakespeare vroeg kunstenaar Reinier Kelder aan de klanten van galerie Cellini of hij hun portret mocht schilde ren. Tegen een kleine vergoe ding voor materiaalkosten be zocht de kunstenaar de gega digden thuis en maakte hij een serie foto's van het model Op deze manier waren er geen urenlange poseersessies nodig en kon de kunstenaar in zijn atelier in alle rust aan de por tretten werken. De resultaten van dit project worden tot eind van de maand tentoongesteld in de galerie. De ogen van de geportretteer- den kijken je allemaal recht aan wanneer je door de expositie ruimte loopt. De compositie van de schilderijen is vrij tradi tioneel: alle personen zijn op dezelfde manier vanaf de borst geschilderd. Maar het is de uit werking die de werken zo bij zonder maakt. In tegenstelling tot wat je van een portret ver wacht, heeft Kelder aan het ge zicht de minste aandacht be steed. Wat opvalt is de kleding die de geportretteerden dragen en die in dikke vegen olieverf op het doek is gezet. De kunste naar vToeg zijn modellen om hun favoriete kledij aan te trek ken, omdat hij ervan overtuigd is dat het accentueren van de len van de kleren het karakter van de persoon beter weergeeft dan een tot in detail uitgewerkt gezicht. Dus wordt de aandacht gericht op de glitters in een trui of een kraag van zwarte veren. De gezichten zijn opvallend schetsmatig met houtskool op doek gezet. Het lichtbruine na tuurlijke linnen - het lijkt een beetje op jute - schijnt overal door de tekening heen. Wan neer je de modellen in levenden lijve naast hun portret ziet staan, is te zien hoe goed Kelder de gezichtsuitdrukkingen heeft weten te treffen. Veel van de ge- portretteerden zijn kinderen en omdat Kelder nu eens niet de nadruk heeft gelegd op de schattige bolle wangetjes en de ontroerende glimmende oogjes, voorkomt de kunstenaar dat de In tegenstelling tot wat je van een por tret verwacht, heeft Reinier Kelder aan het gezicht de min ste aandacht be steed. FOTO PR schilderijen te sentimenteel worden. De kinderen staan er zoals ze zijn, met hun favoriete knuffel of boek in de hand en in felle kleuren gekleed. Een buitenbeentje op de ten toonstelling is een portret van koningin Beatrix. Het schilderij is vele malen groter dan de ove rige doeken en bovendien is de vorstin ten voete uit afgebeeld. Dit schilderij doet denken aan het vrije werk waarmee Kelder tweemaal eerder in Cellini ex poseerde. Dat Kelder het vertikt om een traditioneel portret te schilderen, is af te leiden uit het feit dat zelfs de koningin niet volledig binnen het kader van het schilderij past. Haar voor hoofd, en daarmee haar karak teristieke kroon of hoedje, valt net buiten de rand. leiden De markt van amateur- kunstenaars die dit jaar voor de tweede keer tijdens de Laken feesten werd gehouden had het weer niet mee. Ongeveer 40 amateurkunstenaars zouden gistermiddag hun werk tonen en te koop aanbieden op de Vismarkt, tussen het Stadhuis plein en Vroom Dreesman, maar al voor aanvang regende het pijpenstelen, zodat een aantal kunstenaars het voor gezien hield. FOTO HIELCO KUIPERS Op een van de spaarzame mooie dagen van deze zomer zaten mijn vrouw en ik in onze kleine tuin, toen er een merel neer streek op de schutting. Mijn vrouw begon onmiddellijk met het vogeltje te praten. Nieuws gierig en verbaasd hoorde ik haar betoog aan. „Jij bent veel te potent, ah je zo doorgaat krijgen we hier een me re lp laag.. sprak ze tegen het beestje dat met een tegensparte- lende worm in zijn snavel gedul dig op zijn beurt zat te wachten om de plaats van zijn bezig zijnde wijfje over te ne men. Het mooie van mereh is dat vrouwtjes en mannetjes mak kelijk uit elkaar te houden zijn. De vrouwtjes zijn keurig bruin gecamoufleerd, terwijl de mannetjes geheel ge huld gaan in een zwart veren kleed en een fantastisch oranje snavel hebben, ongeveer dezelfde kleur ah de snavel van een scholekster. Mijn vrouw sprak het potente mannetje zo toe, omdat zij wist dat dit merelpaartje al met hun derde nest bezig was. De derde leg. Iedereen zal wel eens waar genomen hebben dat sommige i'ogeh de eigenaardigheid heb ben om na het uitvliegen van het eerste nest jongen nog een keertje van voren af aan te be ginnen. Maar om dit ritueel nu voor de derde keer te herhalen, h in mijn ogen toch een opmerke lijke inspanning. Zo veel natuur in ons stadstuintje leidde dus tot een reprimande voor deze po tente merel, die zich daar overi gens niets van aantrok en ge woon doorging met het voederen van zijn kroost. Ik ben altijd zeer ge in tere, in dit soort voorvallen, ri: leen omdat het fantastisch natuur zo dicht bij huis it ben, maar vooral ook m het eigenzinnige gedrag i( vogels om ons heen. Elke kt ik een koekkoek hoor - hoor je tegenwoordig meer in Leiden ik er aan denke dit vogeltje eerstt stiefbroertjes en zusjes in de do laaghartige wijt het nest heeft om zodoende g voedsel te krijga zijn niets vermoet stiefouders. Maar ook de a jonge vogeltjes i vaak veel groter hun ouders. En reusachtige fa blijven hun vem de ouders aanzeti het halen van meer voedsel, i dakgoot worden jonge m door hun ouderlijke groter huizen vetgemest; in hei wringen ekstertjes die som kop groter en in elk geval a zijn dan hun uitgemer pappie en mammie zich ii bochten om toch maar te den gevoerd; op het strand dezelfde dingen gebeuren n zilver- en mantelmeeuwen. Zo zou het eigenlijk ooki kunst moeten zijn; natun magistra... Stel je voor di jaar gedurende een a maanden jonge begint kunstenaartjes door afgepi de mecenassen op alle ma in de watten zouden word legd. Dat tijdens het seiza onophoudelijke gezeur on en bijstand van jonge egoh artistieke schreeuwlelijke leen maar aanleiding za voor altruïstische subsidit ners om zich nog meer en uit de naad te werken! Wandelconcert in de Hooglandse Kei muziek recensie susanne lammers Wandelconcert door Jan Verschuren met werk van J.S Bach, Claude Balbastre, Anthonie van Noordt e.a. Gehoord: 16/7, Hooglandse Kerk Middagconcerten zijn het, maar toch ook weer niet. De muziek die tijdens de Lakenfeesten rond het middaguur in de Hooglandse Kerk klinkt, staat weliswaar op zichzelf, maar de meest opvallende functie van het orgelspel is kleur geven aan de kerk. Er zijn wel echte orgel liefhebbers, die puur voor de muziek komen en zich vestigen op de stoelen die rond de preekstoel staan. Het grootste deel van het publiek echter dwaalt door de kerk. Toeristen en dagjesmensen lopen binnen om het gebouw te bekijk blijven net iets langer van plan waren. De omhoogstrevende tectuur van Bachs muz centueert de afmetingen ruimte. Het concert begl onbestemd, kleurloos zonloze licht dat door de ramen binnenkomt. Een van Van Noordt, een kon Schildt, een stukje Pachè versmelten tot één griji luidsgordijn. Ideale achte voor de tentoongestelde vormige bloemstillevensj evenmin de aandacht af te dwingen. Veelvormig zijn juist het ma en variaties op ee Frans kerstlied van 1 Het krachtige thema lijl schuren eerder op een sd dan op orgel te spelen. I ste variatie is dan teer en de tweede snel en bai derde heel zacht, alsof een spinet gespeeld word volgen nog een sprookje ge variant en de aft waarin het kerstliedje zi eens voordoet als een I deuntje op een hammoni Na al deze hupsheid voll een moment van verstiO je de gelegenheid geeft e nitas met theedoek nadei studeren. Verschuren eindigde n stukken van Bach: het Coi in G groot, waarin de ova nen vreugde van het eersd subtiel in twijfel wordt ken door het donkere Voor de somberheid echa hoogtepunt bereikt, trior het 'presto'. Ook de Sonal klein, met het adagio dat ongemerkt in een vivacer dert, komt in de T kerk fraai tot zijn recht. I uitsmijter bedoelde Preltii fuga voegde daaraan ja genoeg niet zoveel meer to muziek recensie milou martinot L'Orfeo. Favola In Musica van Claudio Monteverdi door De Nederlandse Opera, met John Mark Ainsley, Michael Chance, Mano Luperi e.a Muzikale leiding, Step hen Stubbs. regie, Pierre Audi; decor, Mi chael Simon; kostuums, Jorge Jara, belich ting, Jean Kalman. Gehoord: 16/7, Mu ziektheater. Amsterdam „Weet je dan nog steeds niet dat aards geluk nooit duurzaam is?" zingt Apollo zijn zoon Orpheus toe. Hiermee raakt hij direct de kern van het verhaal: het men selijk onvermogen om een zui vere liefde te behouden. L'Orfeo raakt daarmee de fundamentele drijfveer van het bestaan. Ook de jonggehuwden Euridi- ce en Orpheus mogen niet lang genieten van hun geluk. Euridi- ce sterft door een slangenbeet. De ontredderde Orpheus volgt haar naar het, voor levenden verboden, dodenrijk. Geroerd door zijn smeekzangen mag Or pheus van Pluto, god van de on derwereld, Euridice meevoeren naar het land van de levenden. Voorwaarde is echter dat hij, tij dens de terugtocht niet omkijkt. Bevangen door twijfel, over treedt Orpheus dit gebod en verliest zijn geliefde Euridice daarmee voor altijd. Apollo neemt zijn zoon Orpheus mee naar de hemel, waar hij tot in de eeuwigheid Euridice's even beeld kan aanbidden. Monteverdi schreef zijn L'Or feo in 1607. Hoewel het verhaal van Orpheus eerder door Peri en Caccini werd getoonzet ('L'Euridice'), wordt de vernieu wende versie van Monteverdi, door velen als de eerste echte opera beschouwd. De zware rol van Orpheus wordt op indrukwekkende wijze vertolkt door tenor John Mark Ainsley. Zeer indringend is de dramatische wijze waarop so praan Brigitte Baileys Orpheus het tragische bericht van Euridi- ces dood mee deelt. Vooral de prachtige diepe basstem van Mario Luperi, die als Caronte (Charon) de zielen van de ge storvenen in zijn boot over de Styx naar het dodenrijk voert, is een genot voor het oor. Door deze rol voor een bas te schrij ven, begeleid door een regaal blijkt hoe geniaal Monteverdi met klankkleur omging. Niets zou de zwarte diepte van de on derwereld beter hebben kunnen weergeven. De mooie muziek, het adem benemende decor, de prachtige op de Renaissance en Indiase dracht geïnspireerde kostuums, de sobere belichting en de goed uitgebalanceerde mise-en-sce- ne, alle getuigen ze van een in tens respect voor Mond en zijn muziek. Alle facett vier elementen, allemai beelden ze de universele ties als passie, liefde, twij intens verdriet, zoals ook teverdi deze emoties irt muziek wilde uitdrukken. L'Orfeo vormt daarda volmaakte eenheid n* voorgaande opera's in Monteverdi-cyclus. De li rende beelden met vuur! ter (een groot zwart meer' tijdloze kostuums zijn adembenemend en fascii als 'Les Danaïdes' van re| Purcarete en de 'Mahablf van Peter Brooke.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16