F ïT5* - fis 3Q% Opruiming! Nieuw onderzoek naar verkeersdrukte Poelgeest KOOREMAN 'Gerede kans' op erugkeer lijn 60 'Liefde voor het paard is er gewoon i Vier jaar geëist voor roof op Katwijkse bejaarde Liefde voor het paard is er gewoon ingefokt' Attila hoopt nog lit jaar in nieuw clubhuis te trekken Eindelijk zekerheid voor 'jongens van de Bloemerd' Leiden Regio Hangplek in Alkemade van de baan 15 chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleijn, 071 -5356436 IjjlJDAG 18 JULI 1997 3k i grand in hooischuur ut7erswoude-dorpIn een grote schuur aan de Vier Heemskin- derenweg in Hazerswoude-Dorp is gisterochtend brand uitge- - broken. In de schuur lagen honderd balen hooi opgeslagen. De brandweer had het vuur na twintig minuten onder controle. De brand is vermoedelijk ontstaan door hooibroei. De vlammen hebben een schudmachine onbruikbaar gemaakt en het dak aangetast. Kluizen opengebroken iiphen aan den run In een pand aan de Cantharel in Alphen aan den Rijn is afgelopen nacht ingebroken. De inbrekers kwamen I binnen door een ruit aan de achterzijde van het pand te vernie- len. Zij braken twee kluizen open en gingen er vandoor met 1585 gulden. Schadeclaim voor vernieling bomen hazerswoude-runduk De gemeente Rijnwoude heeft een scha declaim ingediend bij de Landelijke Katholieke Bouwcorporatie voor Bejaarden. De stichting heeft volgens de gemeente tijdens de bouw van het seniorencoplex aan het H. Swartplantsoen een aantal bomen vernield. De LKBB zegt echter niet aansprakelijk te zijn en verwijst de gemeente naar de aannemer die de klus heeft uitgevoerd. De gemeente heeft nog geen gerechtelijke stappen ondernomen. Zij hoopt er in overleg met de stichting uit te komen. Villabewoners zetten protesten voort Er komt een nieuw onderzoek naar wat een nieuwe wijk in de Broek- en Simontjespolder betekent voor de ver keersdrukte op de Lange Voort. Dat heeft Actiecomité Te Lange Voort gisteren van Oegstgeester ambtenaren te horen gekregen. cstgeest maarten keulemans ismaatschappij NZH over- eegt bus 60 zijn oude route te ug te geven. Aanleiding is de ichtenstroom die op gang ivam toen de nieuwe dienstre- ilingvan de buslijn begin vori- maand inging. Oegstgeeste- ren klagen erover dat het roene Kerkje sindsdien nau- elijks meer per bus bereikbaar terwijl inwoners van Noord- jkerhout en Voorhout mop eren dat diverse scholen moei- ker bereikbaar zijn geworden. Volgens S. Strikker van NZH er een 'gerede kans' dat de ismaatschappij overstag gaat «r de klachten. Als dat ge- lurt, kan de oude route al in ptember in ere worden her- Bld. „De nieuwe dienstrege- ig gaat pas volgend jaar in. !t zou een beetje onzin zijn n zo lang te wachten als er ichten zijn." De route van bus 60 werd vo- ;e maand aangepast, omdat busmaatschappij Noordwij - rhout, Lisse en Hillegom be- r met elkaar wilde verbinden, uk moest de aansluiting op islijn 50 verbeterd. De route in bus 60 voert sindsdien via Warmonderweg, Laan van kstgeest maarten keulemans landboogvereniging Attila kan lisschien al in het najaar intrek emen in een nieuw clubge- duw. Daar zijn gemeente en lortclub het gisteren over eens sworden. ,Als alles loopt zoals et nu loopt, kunnen we in sep- imber gaan bouwen", zegt At- a-secretaris Hans van Hou- ilt- Het oude clubhuis van Attila randde vorige week af. Een re- ïlrechte ramp voor de 35 oogschutters tellende vereni ng: de club heeft een aantal ti ls te verdedigen en neemt bo- sndien deel aan het school- lortprogramma voor Leiden lOegstgeest, dat na de zomer egint. Een geluk bij een ongeluk is at Attila in het bezit is van een aar oude nood-schoollokalen. Het gebouw kost niks", zegt an Houselt. „Maar we moeten el een fundering storten, de akbedekking vervangen en ieuw sportmateriaal kopen. Inze inschatting is, dat het bij Ikaar zo'n 25.000 gulden gaat 'sten. Die zak met duiten hoopt At- üa bij elkaar te krijgen door het eizekeringsgeld en de spaarpot au de vereniging bij elkaar op 'tellen. Ook hoopt Van Hou- slt op kortingen van bevriende lortwinkels en op subsidies an de diverse sportfondsen die Oud-Poelgeest en Abtspoehveg in plaats van via de Rhijngees- terstraatweg en de Dorpsstraat. Uit cijfers van NZH blijkt echter dat het aantal mensen dat van de nieuwe mogelijkheden ge bruik maakt meevalt. Het aantal klachten viel daar entegen helemaal niet mee. „We hebben ons als gemeente altijd afgevraagd of er niet wat minder bussen door onze smal le Dorpsstraat kunnen", zegt de Oegstgeester wethouder van vervoerszaken Matt Poelmans (D66). „Maar dat de bus vervol gens helemaal verviel, dat over viel ons ook een beetje." Ook de Reizigers Advies Raad voor Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest en Voorschoten (RAR) be klaagde zich over de nieuwe si tuatie. Die zou ervoor zorgen dat het Oude Dorp er 'bekaaid' afkwam. Hoewel er in september ook een 'lijntaxi' gaat rijden tussen Leiden en Noord-Oegstgeest, vindt Strikker dat een slecht ar gument om de oude route van bus 60 niet te herstellen. „Ik denk dat een lijntaxi tussen Lei den en Oegstgeest heel wat an ders is dan een NZH-streekver- binding." Nederland rijk is. „En als we er dan nog niet zijn, kan de ge meente misschien iets borg staan voor een eventuele le ning", drukt Van Houselt zich voorzichtig uit. Sportwethouder Matt Poel mans (D66) wil de sportclub te gemoet komen door in elk geval haast te maken met de behan deling van de nodige vergun ningen. Bovendien kunnen de kosten van de verplichte milieu vergunning wellicht in termij nen worden betaald, denlrt: Poelmans. „En mocht de ge meente daarnaast nog een bij drage willen leveren, dan zullen we dat bezien." Het nieuwe clubhuis zou in november af kunnen zijn, schat Van Houselt in. „In de tussen tijd kunnen diegenen die echt wedstrijden moeten schieten uitwijken naar een collega-ver eniging in Zoetermeer. Ondanks al het optimisme oriënteert Attila zich nog steeds op mogelijkheden buiten Oegstgeest. „Zo zijn we in Lei den ons licht aan het opsteken. Je hebt daar een vereniging voor Japans boogschieten, die wel grond heeft maar geen clubgebouw. Aangezien wij wel een clubgebouw hebben maar weinig grond, kan je eraan den ken om samen iets te beginnen. Maar dat zijn nog maar losse ideetjes, hoor." oegstgeest maarten keulemans Op die manier komt Oegstgeest tegemoet aan bezwaren van de villabewoners van Park Over- veer, die zich hebben verenigd in het actiecomité. De burgers zijn bang dat de bouw van de wijk Poelgeest voor verkeers overlast zal zorgen op het nu nog doodlopende stuk Lange Voort, dat vlak langs het villa park loopt. Vooral het sluipver- keer tussen de Leidse Meren- wijk en Oegstgeest zou daaraan bijdragen, vrezen de bewoners. De gemeente wil het sluipver- keer onder meer afschrikken met een wegversmalling, bob bels in het wegdek en parkeer- kommen op het middenstuk van de rijbaan. „We hebben er wel vertrouwen in dat dat enig effect zal hebben", zegt J. van der Leeuw van Te Lange Voort. „Maar we zijn nog steeds bang dat dat het doorgaande verkeer niet zal tegenhouden. Te Lange Voort vindt dat er - op zijn minst - palen in het wegdek moeten komen om het sluipverkeer tegen te houden. „Daarnaast vinden we nog steeds dat er onvoldoende is ge keken naar de noordelijke ont sluiting, in het verlengde van de Kennedylaan", zegt H. Vos van het actiecomité. Oegstgeest voelt weinig voor de oplossin gen die de villabewoners aan dragen: de noordelijke toe gangsweg sluit niet aan op het centrum van Oegstgeest en gaat dwars door het groene gebied van Poelgeest en de palen in het wegdek zouden problemen kunnen opleveren met ambu lances, bussen en bezoekers van de wijk. De gemeente wil de be woners nu alsnog over de streep trekken, door te laten uitzoeken welke gevolgen de verschillende verkeersmaatregelen hebben voor het sluipverkeer tussen Leiden en Oegstgeest. Ondanks die toezegging blijft Te Lange Voort bij het voorne men om in beroep te gaan te gen de afzonderlijke bouwplan nen van Poelgeest. Het eerste bouwplan, een ontwerp voor 24 woningen, gaat volgende week de inspraak in. „Daar bezwaar tegen maken is het enige machtsmiddel dat we in han den hebben", zegt Vos. ,Alle brieven en gesprekken die we hebben gevoerd hebben tot nu toe nog maar weinig opgele verd." leiderdorp judy nihof Het was gisteren een bijzonde re dag voor 'de jongens van de Bloemerd' in Leiderdorp. De 18 werknemers van de Zijlbe- drijven (DZB), die het park al jaren onderhouden, zijn de komende vijf jaar verzekerd van werk. In het achter groen verscholen gebouwtje van de 'boys' zette wethouder C. Hui gen haar handtekening onder een contract met DZB. Werk- Ieider Loek van der Zeeuw was blij voor zijn jongens. „Dat er na zoveel jaar een overeen komst is, geeft hen een stukje zekerheid. Dat werkt pretti ger." Al 21 jaar zorgen werkne mers van De Zijlbedrijven er voor dat de Bloemerd er mooi bij ligt. Ze snoeien, maaien, vegen en rapen papier. Maar zekerheid was er al die jaren niet. Als de gemeente het werk aan een ander bedrijf had wil len uitbesteden, zouden de jongens het nakijken hebben daan aan topkoersen als de Derby en de Grote Prijs der La ge Landen. O Marijke was een schat van een paard. Ze kon al les en werkte zelfs mee tijdens de hooibouw. Toen ze haar eerste veulen moest krijgen, heb ik drie weken bij haar in de stal liggen waken. Die eerste nakomeling heette Armada Marijke. Een leuk paardje, maar ze had niet de kwaliteiten van haar moeder. En dat gold eigenlijk voor al haar veulens. Terug naar het eigenlijk ge spreksonderwerp: de korte- baandraverij. Volgens Knijnen- burg, die nog tot zijn zeventig ste actief aan de wedstrijdsport mag deelnemen, is er in de loop der jaren op de kortebaan weinig veranderd. „De pikeurs gaan nog steeds op vriend schappelijke wijze met elkaar om. En ook die typische sfeer in de dorpen waar de draverij en worden gehouden, is nooit veranderd." Volgens de Nootdorper, die tijdens de draverijen door kor- tebaanspeaker Bert Smits stee vast als 'Good Old Guus Knij- nenburg' wordt aangekondigd, wordt er tegenwoordig sportief gekoerst en worden er geen rit ten 'weggegeven'. „Vroeger wel, hoor. Er waren pikeurs die voor een gele brief, dat is 25 gulden, in de remmen gingen en met opzet verloren. Dat men koos voor het geld was niet goed te praten, maar wel enigszins begrijpelijk. Uiteinde lijk moest je vechten om aan het vreten te blijven. Vroeger had je draverijen waar de pikeur aan een bepaald ge wicht was gebonden en uit die tijd stamt de uitdrukking: 's Zo mers mag je niet eten en 's win ters heb je niet te vreten. Want in de winter werd er niet ge koerst, vandaar." gehad. Wethouder Huigen liet gisteren blijken dat die vrees niet erg gegrond was. Ze roemde de inzet van de mede werkers. „Jullie hebben het park helpen opbouwen." Ver der onderstreepte de wethou der het belang van het con tract. „Voorheen werd gewerkt op basis van een onderlinge deal. Zij deden het werk en hoefden daarom geen huur te betalen voor het gebouwtje. Het werd tijd om het wat pro fessioneler te doen. Nu wordt wel huur betaald. En wij beta len De Zijlbedrijven een be paald bedrag." Met het contract zijn vol gens Huigen noch voor de ge meente, noch voor DZB extra kosten gemoeid. Van de huidi ge ploeg werkt Eddy den Eisen (39) met zestien jaar het langst in de Bloemerd. De onderteke ning van het contract beteken de een hoogtepunt in zijn car rière. „Hier hebben we jaren op gewacht." m op Internet www.hdc.nl/ld Leidsch Dagblad {(DE WERELD OM JE HEEN roelofarendsveen marieta kroft De hangjongeren van Alkemade krijgen voorlopig geen eigen onderkomen. Het gemeentebe stuur ziet af van het plaatsen van een zeecontainer bij het Viaduct, op de grens van Roelo- farendsveen en Nieuwe Wete ring. Dit vanwege de commotie die de plek bij omwonenden veroorzaakte. „Een andere plek is er niet", zegt ambtenaar wel zijn H. Scholten. B en W hebben de afgelopen weken nog wel een andere loca tie voor de zeecontainer de re vue laten passeren. Het ging om het parkeerterrein bij jongeren- sociëteit Splotsz. Deze plek schoten de jongeren zelf af. Drie weken geleden ontstond opschudding bij de bewoners van het Viaduct, de Fransche Brug en het Westeinde toen ze toevallig hoorden dat de ge meente een zeecontainer op een stukje groen bij het Viaduct zou plaatsen. B en W stelden twee direct omwonenden per brief van het voornemen op de hoogte. Zij alarmeerden andere buurtbewoners die vervolgens massaal protest bij aanteken den. De bezwaarmakers kregen steun uit de politiek. Zij gaf in de raadsvergadering van juni aan de snelle actie van het ge meentebestuur een vreemde gang van zaken te vinden. Bur gemeester A. Meerburg zei op advies van de politie snel te wil len handelen om nog voor de zomer een oplossing te vinden voor de jongeren die met name op het industrieterrein De Lasso overlast veroorzaken. De groepschef van Alkemade, A. van Eeden Petersman, heeft begrip voor het feit dat de zee container voorlopig niet wordt geplaatst. „Het is niet haalbaar en dat is de realiteit. De zeecon tainer zou maar een tijdelijke oplossing zijn. Ik hoop dat de integrale jeugdwerkgroep waar in diverse disciplines zijn verte genwoordigd, na de zomer met een definitieve oplossing komt." Tot die tijd houdt de po litie, aldus Van Eeden Peters man, de jongeren extra in de gaten. „En blijven we met ze in gesprek." Guus Knijnenburg wil Stompwijkse kortebaan voor de zevende keer winnen stompwijk kees van kuilenburg Onlangs stuurde hij zijn paard nog twee keer 'door het licht'. En bij een kortebaandraverij betekent dat maar één ding: te vroeg gestart en dus de ritwinst automatisch naar de tegen stander. „Die nacht heb ik niet geslapen", merkt de 67-jarige pikeur Guus Knijnenburg op. „Want ik ben ik nog steeds even fel als vijftig jaar geleden, toen ik m'n eerste koersen reed." De nestor van de kortebaan- sport staat maandag weer aan de start van de 88ste editie van de kortebaan van Stompwijk. Een draverij die de geboren Hagenaar, die al jaren in Noot- s dorp woont, bijzonder aan- staat. In 1952 won hij met de 3 beroemde O Marijke voor het eerst in het dorp langs de Vliet k en in 1969 boekte hij met Dori- E ta Hollandia de zesde overwin- jS ning. Daarmee is Knijnenburg I nog geen recordhouder. Pikeur H Manus Bouwhuis slaagde er namelijk in niet minder dan acht keer in Stompwijk te zege- Sinds achttien jaar staat Knij nenburg wat overwinningen betreft dus 'droog' in Stomp wijk, hoewel hij in die periode nog wel diverse ereplaatsen wist weg te kapen. Ook komen de maandag zal hij weer alles geven om in de prijzen te val len. Irene Victory en Kick Down zijn dit jaar Knijnenburgs troe ven. En hij hoopt vurig met de ze paarden zijn collega-pikeurs het vuur na aan de schenen te kunnen leggen. «„Dat ben ik wel aan mijn stand verplicht. Voor al omdat het leuk zou zijn om weer eens in Stompwijk de bloemen te krijgen. Winnen in een dorp in de buurt - en hele maal op die unieke grasbaan van Stompwijk - is altijd leuk." Dat Guus Knijnenburg in de Guus Knijnenburg met een van zijn paarden. „Winnen in een dorp in de buurt - en helemaal op die unieke grasbaan van Stompwijk - is altijd leuk." foto henk bouwman drafsport terecht zou komen, was volgens hem al heel snel duidelijk. Ook vader Jaap was actief als pikeur en ome Flip was paardenfokker van beroep. „De liefde voor het paard is er bij mij gewoon ingefokt", grapt de Nootdorper. Na de lagere school ging de jonge Guus naar de mulo, maar zakte voor het examen. „Daarna ben ik 'in de paarden' terecht gekomen en dat is goed bevallen. Niet dat ik rijk ben geworden, maar ik heb best een beetje geld verdiend. Al moest daar wel hard voor worden gewerkt." Rond 1950 reed Guus zijn eerste koersen. Het precieze jaartal weet hij zelf nier meer. „Met jaartallen of met het aan tal overwinningen dat ik heb gehaald, heb ik me nooit zo be ziggehouden. Iedereen wil al tijd maar van me weten hoe veel kortebanen ik heb gewon nen. Maar ik heb er echt geen flauw benul van. Anderen schatten het op zo'n honderd. Nou, dat kan best", aldus de Nootdorper. „Ik herinner me wel dat ik in 1955 een heel goed jaar draai de. Toen stonden er veertien kortebaandraverij en op de agenda en die won ik allemaal. Eentje met Sylvia Anna en de rest met O Marijke." Met deze merrie is direct het paardje ge noemd waaraan Guus Knijnen burg het meeste plezier heeft beleefd. „Met haar heb ik heel veel koersen gewonnen. En niet alleen op de kortebaan. Ze heeft ook op Duindigt meege- den haag/katwuk ruud sep Dat hij samen met een 20-jarige plaats genoot op 15 april van dit jaar een 83-ja- rige Katwijkse in haar eigen huis had be roofd - daar maakte de 19-jarige Leide- naar geen woord aan vuil. Maar dat hij, zoals zijn medeverdachte beweert, de vrouw een stomp in het gezicht heeft verkocht, daarover kon de man zich vre selijk opwinden. Gelogen, gelul en een Oscar voor de acteerprestatie van zijn compaan. Voor de Haagse rechtbank hoorde de 19-jarige gisteren vier jaar cel eisen. De medeverdachte, die gisteren optrad als getuige, moet op 25 septem ber voor de rechter verschijnen. Over de rolverdeling in de beroving waren beide Leidenaars het weer roe rend eens. De oudste meldde dat het zijn idee was. Hij stelde zich ook netjes voor met 'Ik ben de hoofdverdachte'. Hij was het die wist dat de bejaarde Katwijk se samen met haar man aan huis siera den en oude munten verkocht. Toen hij de 19-jarige voorstelde de Katwijkers te beroven, was deze al snel enthousiast. Hij had flinke schulden en kon de op brengst goed gebruiken. Volgens de hoofdverdachte was zijn vriend zo enthousiast dat hij bijna niet kon wachten. Hij zou ook hebben voor gesteld de man aan zijn stoel vast te ta pen en de vrouw in de wc op te sluiten. Zelf wilde de oudste volgens zijn zeggen gewoon de buit meepakken en het zon der gedoe op een lopen zetten. Het tweetal meldde zich op de bewus te dag als kopers bij de woning aan de boulevard. De vrouw liet gedurende an derhalf of twee uur een groot aantal sie raden zien. De 19-jarige vertelde dat ze uiteindelijk, toen de vrouw even de ka mer uit was, de spullen van de tafel gris ten om door de achterdeur weg te ren nen. Toen de vrouw plotseling weer in de deuropening stond, zou de jongste haar omver hebben gelopen. De oudste had een ander verhaal. De vrouw zou een paar keer hebben gezegd dat ze hem wel vertrouwde, maar zijn vriend niet. Die zou zo kwaad geworden zijn, dat hij de vrouw na verloop van tijd met de vuist in het gezicht sloeg. „God weet wat we hebben gedaan", besloot de oudste zijn verklaring voor de recht bank. „Dat is echt fantastisch acteer werk. Wil je me pakken of zo?" „Ik heb mijn schuld bekend en ik verwacht dat jij ook je schuld bekent." „Pfff, domi nee." Het 83-jarige slachtoffer wist zich na de overval niet veel meer te herinneren. Zij wist alleen nog dat ze aan twee vrien delijke jongemannen een groot aantal sieraden had laten zien. Desondanks had de diefstal grote psychische proble men veroorzaakt. De officier van justitie kon vertellen dat het slachtoffer na de overval haar hobby - het poetsen van haar goud en haar antiek - heeft opge geven. Zij eiste tegen de 19-jarige vier jaar cel. Daarnaast kondigde zij een vor dering van het wederrechtelijk verkregen voordeel aan. De advocaat wees net als de verdachte op de acteertalenten van de getuige, die in het verleden onder andere weieens een rolletje heeft gespeeld in Goede Tij den, Slechte Tijden. Hij vroeg de straf voor een belangrijk deel voorwaardelijk op te leggen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. m MEUBELPLEIN 4 LEIDERDÖR#0 - ^/jVV^V^-tV1^iT-LrVl J/Jo TELBFÖÖN 671 -5894300 WOONADVISEURS "V

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15