Evert Karsten en de kick van 37.000 tevreden smoeltjes Waar zijn WIJ nou mee bezig? 'De Nederlandse jongeren willen Amhemsgewijs horen' Leiden Regio '2 uze redacteur Jan Preenen pendelt dagelijks tussen leiden cen- en Haarle. Met enige regelmaat bericht hij over de (on)ge- ;en van die reis en vertelt hij over zijn avonturen. iuei -u Waarom hebben wij geen kaartje?" Verbaasd kijk ik m me heen. Ik zou toch gezworen hebben dat ik alleen Sö I was. Of zou de man zichzelf bedoelen Dat laatste blijkt al snel niet van toepassing. Ik heb nauwelijks de tijd ge kregen om te antivoorden, of de vraag wordt opnieuw gesteld. De man hoort bij de fietsenstalling van het station. Daar staat hij 's middags meestal geparkeerd als con troleur. Tot nu toe kende ik hem als een joviale vent. Grappenmakend, altijd gedag zeggend en steeds belang- 2 stelling tonend. Al die ontspanning is nu echter ver te zoeken. De grollen hebben plaatsgemaakt voor een keiharde ondervraging. De amicale jongeman is veranderd in een politieagent J met wie niet valt te spotten. ,,U heeft geen kaartje aan uw fiets zitten. Hoe kan dat? Waarom heeft u geen kaartje gekocht?" leen paar seconden word ik ver teruggeworpen in de tijd. Als een 0 ld probeer ik uit te leggen waarom ik geen misdaad heb gepleegd volkomen te goeder trouw ben. „Vanmorgen had ik haast. Omdat de trein wilde halen, heb ik m'n fiets maar meteen in het rek ge- :Ik dacht dan reken ik vanmiddag wel af', hoor ik mezelf net niet berend zeggen. tvenveer maakt geen enkele indruk. De fiets die ik meezeul, werkt k niet bepaald in mijn voordeel. Het is de fiets van mijn jongste vai (liter. Dat zeg ik ook, maar je ziet de man denken: 'Dat zeggen ze emaai. Het heeft onder deze omstandigheden ook geen zin om uit J>en waarom ik m'n eigen fiets thuis heb gelaten. De ene spaak lei ide andere haakt af, zodat het gevaar van instorten erg groot is ge- e li i rden. Het punt is alleen dat op die fiets nog een maandkaart van fietsenstalling zit. Van juni. Aangezien ik op maandag 30 juni aangehouden, zou dat belangrijk ontlastend materiaal kun- n:ijn. ch ch laar ik het maar onbesproken. Het zou de verwarring van mijn iemrager alleen maar groter maken. „Kunt u zich legitimeren?" w ikdat nog. Niets blijft me bespaard. Ik ben verdacht en in overtre ft igen zal dus ook zo worden behandeld. Even slaat de paniek toe ik m'n rijbewijs niet kan vinden. Rijbewijs, rijbewijs, wat moet ik ar ook mee in de trein? Natuurlijk heb ik dat niet bij me. Gelukkig ik wel m'n jaartrajectkaart van NS. De man bekijkt 'm uiterst itisch. Aan het vertrouwen in mij verandert het niets. Dat is er ge- on niet. 'uit u dit formulier even. ja." Ja dus. ik heb geen andere keus. •art op wit verklaar ik dat ik deze fiets heb meegenomen. Als ik Ipilden administratiekosten heb betaald, mag ik gaan. s later realiseer ik me dat de controle in elk geval één voordeel i bewezen is dat er wordt gecontroleerd. Desondanks overheerst gedachte: waar zijn WIJ nou eigenlijk helemaal mee bezig? JAN PREENEN CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Directeur ABN-AMRO is tevens secretaris van de Nijmeegse Vierdaagse LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN 'Met twee passen de wereld rond.' Leuke slagzin van de ABN-AMRO, vindt ook directeur Evert Karsten. Maar aan twee passen heeft hij niet genoeg. Karsten heeft namelijk ook nog eens twee petten op. Naast bankdirecteur in Leiden is hij secretaris van de Nijmeegse Vierdaagse. Eigenlijk is hij bestuurslid van de KNBLO (Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoeding). Een organisatie goed voor de supervisie over zo'n 750 wandeltochten per jaar. Maar de Tocht der Tochten is uiteraard in Nijmegen, zo laat Karsten tijdens de Vierdaagse in zijn kantoor aan de Leidse Sta tionsweg weten. Leiden? Na tuurlijk had hij liever in Nijme gen vertoefd maar recente ge zinsuitbreiding beperkt zijn be zoek dit keer tot de laatste dag van het wandelevenement. Een simpele weddenschap in jecteerde Karsten met het Vier- daagse-virus. Een vriend daag de hem uit mee toe doen. De tegenprestatie van zijn maatje was het rijden van de Amstel Gold Race. „Ik was meer wiel renner dan wandelaar", herin nert Karsten zich. „De Vier daagse liep ik uit, mijn vriend moet de Gold Race nu nóg rij den. Het winnen van die wed denschap leverde me een kratje bieren de eer op." Toch was zijn eerste Vier daagse geen onverdeeld genoe gen. „Ik liep op nieuwe schoe nen en ging meteen de eerste avond al veel te laat naar bed. In mijn herinnering bestond Nijmegen toen louter uit beton en stof. Wat een ellende. Mijn vrienden hebben me er door heen gesleept. Stonden te schel den als ik wilde stoppen. Een maal over de finish dacht ik 'nooit meer'." Pas tijdens zijn tweede tocht kon Karsten van de omgeving genieten, zijn schoenen waren immers ingelopen. Kans op een derde Vierdaagse als wandelaar kreeg hij echter niet. Hij werd gevraagd penningmeester van de KNBLO te worden. „En dat heb ik drie jaar gedaan. Daarna ben ik gestopt maar nog wel ad viseur gebleven. Tot ik weer werd gevraagd. Dit keer als se cretaris." Wat doet een onbezoldigd se cretaris van de Vierdaagse? „Druk, druk, druk", luidt het antwoord. „Contacten met ge meenten, sponsors, defensie en pers. Om maar eens wat te noe men. En uiteraard nauw contact onderhouden met de mensen op het bondsbureau van de KN BLO die dag in dag uit bezig zijn met de organisatie van de Vier daagse. Veel avond- en week- eindewerk dus. Want de bank draait ook gewoon door." Karsten krijgt een kick van al dat regelwerk. Daar wil hij best voor uitkomen. Maar ontspan nend is het ook. „Ontspanning door inspanning. Natuurlijk leef je met een beetje stress naar de Vierdaagse toe. Maar als het eenmaal begint, laat je alles maar over je heen komen. En als je dan na vier dagen 37.000 tevreden smoeltjes ziet, krijg je inderdaad een kick." Daarom is hij vandaag toch nog in Nijmegen aanwezig. Om al die gezichten te zien en het slotdiner mee te maken. „Want die organisatie krijgt wat voor haar kiezen tijdens zo'n evene ment. Er zijn mensen bij die hun bed niet of nauwelijks zien. Tijdens dat etentje valt de helft van de aanwezigen in slaap. Dat moet je dus een beetje levendig houden." FOTO HENK BOUWMAN Secretaris van de Nijmeegse Vierdaagse Evert Karsten: „Ik was meer wielrenner dan wandelaar." Er is dus nog een schone taak voor hem weggelegd, uitgesla pen als hij is. Maar met één dagje Nijmegen is Karsen niet echt blij. THOMAS ERDBRINK EN MAARTEN KEULEMANS Mtv ofTMF? Modegrillen in jongerenland zijn verander lijk. Het ene moment is zoonlief nog 'skater' met een wijde broek en een duur houten plankje met wieltjes en het volgende mo ment is hij 'gabber' en wil hij naar 'Hakke En Zage For Kids'. Zo gaat het ook met muziek zenders. Jongerenzender Mtv is 'uit'. De jeugd wil TMF, The Music Factory, een zen der die gericht is op de Nederlandse markt. In de Merenwijk is de zender al een tijd te zien. Terwijl Mtv nog steeds marktleider op de Leidse kabel is. Mounir El Hachfa (18) wil dat daar verandering in komt. Hij is met hulp van TMF een handtekeningenactie begon nen die de gemeente Leiden ervan moet overtuigen dat Mtv weg moet om plaats te maken voor de muziekzender uit Nederland. Want TMF is echt een stuk 'cooler' dan dat saaie Mtv, zegt Mounir. „Mtv heeft te veel re clame. En ze draaien er geen muziek van Ne derlandse bandjes." Dat is bij de vaderlandse zender wel anders. Daar draaien ze Am hemsgewijs en Marco Borsato. „Dat willen Nederlandse jongeren horen", denkt Mounir. Hij heeft tweehonderd handtekeningen ver zameld en hoopt dat dat genoeg is om de ge meente van de noodzaak van TMF te over tuigen. Ondanks het feit dat de gemeente altijd open staat voor ijverige handtekeningenverzame laars, heeft ambtenaar Hein van Woerden weinig aan de noodkreet van de jongeren. „Die moeten ze naar Telekabel sturen, wij gaan daar niet over." Wat? Heeft onze wijze gemeente niets te zeg gen over wat er bij ons op de kabel komt? Zo zit het natuurlijk niet. „Wij hebben inspraak over het basispakket dat Telekabel ons aan biedt. De rest mogen ze zelf invullen", zegt Van Woerden. Bij Telekabel in Velp bepalen ze blijkbaar wel wat er in Leiden op de buis komt. „Wij doen voorstellen aan de gemeente", zegt voorlicht ster Van Heiningen. Mounir kan dus beter zijn handtekeningen naar Velp sturen. TMF maakt het in ieder geval niet uit hoe de zender er komt, éls die er maar komt. Na drie keer receptioniste Marscha aan de lijn te hebben gehad, weet pr-vrouw Suzan Damen te melden dat het te zot voor woorden is dat de zender niet in Leiden te ontvangen is. „Uit onderzoek is gebleken dat jongeren gewoon onze zender willen hebben. We hopen dat die in Leiden op de kabel komt." Hopen, ja, en afwachten. Want modegrillen mogen dan wel veranderlijk zijn, met regel tjes is dat dikwijls niet het geval. Tunnelschip Dat de 'Are de Triomphe' een gedenkteken is voor de veroveringstochten van Napoleon? Kom, dat weet u best. Maar weet u ook waar om er in de fietstunnel naast het station twee bordjes in het beton zijn aangebracht? Met de opschriften 'ligplaats MS Hope' en 'lig plaats MS Fortune'? Oegstgeestenaar Dolf Martinot, die regelma tig door het fietstunneltje komt, wilde het wel eens weten. „En dus heb ik maar eens naar de gemeente gebeld," vertelt hij. klaar tever geefs. Niemand wist wat de inscripties te be tekenen hebben. Wie het wel weet, is kunstenaar en grafisch ontwerper Jan Kleingeld. Die heeft de borden vier jaar geleden ontworpen voor het kunst project 'Zomerdepressie' van Galerij Stelling, waarbij een aantal naargeestige Leidse plek jes werd'opgefleurd met kunst. Kleingeld herinnert het zich nog goed. „Ik heb daar een tijdje gestaan, en ineens reali seerde ik me datje op die plek alle vormen van verkeer ziet - behalve schepen. En dan waren er nog de afmetingen van de tunnel: als er water in zou staan, zou je er precies een binnenvaartschip in kunnen afmeren." De namen 'Hope' en 'Fortune' zijn gekozen vanwege het optimisme dat ze uitstralen. „Scheepslui zijn erg bijgelovig", weet Klein geld, wiens vader op een scheepswerf werkte. „Die zullen hun schip echt niet Black Widow' noemen." Overigens hadden de naamborden eigenlijk allang weg moeten zijn. „Maar dat ging niet meer. Ze zaten helemaal vast. En dus leek het ons beter om ze te laten hangen." Wat ook weer zijn voordelen kan hebben, denkt Klein geld. Als de zeespiegel blijft stijgen, nou, wie weet wordt het dan echt nog eens een aan legplaats voor schepen. Hiërogliefen De inscripties in de Rijnsburgertunnel zijn trouwens niet de enige mysterieuze tekens die u kunt aantreffen in het Leidse beton. Wat dacht u van de raadselachtige hiëroglie- Het raadsel van de Merenwijk: wat betekenen de hiërogliefen op de zuilen voor het winkelcen trum? FOTO HIELCO KUIPERS fen van winkelcentrum De Kopermolen, in de Merenwijk? De tekens zijn aangebracht op de pilaren die op het evenementenplein voor het winkelcentrum staan. „Om het plein sub- „Het is niet zo dat ik helemaal leip ben van de Vierdaagse. Maar met alleen de slotdag kom ik er dit jaar wel een beetje be kaaid vanaf." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizéh en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. MORS Bagger ontsiert de komende maanden de walkanten van de sloten en vijver bij het park Kweeklust. De watertjes bij het park zijn schoongemaakt en de verwijderde bagger blijft zeker tot okto ber op de oevers liggen. Vervolgens worden de walkanten verder af gewerkt en ingezaaid met gras, zodat het rond het park weer goed oogt. BOS- EN GASTHUIS Toeren op de motor door Zuid-Holland en Zee land. Op zondag 27 juli houdt Motorclub Pegasus zijn derde 'Toer zonder Naam'. Het begin van de 200 kilometer lange tocht is bij het clubhuis van Pegasus in het jeugddorp aan de Voorschoterweg. Daar kunnen belangstellenden zich tussen 10.00 en 13.00 uur in schrijven. Voor meer informatie: 071 - 5313906/5222389. BOS- EN GASTHUIS Bewoners uit de Glenn Millerstraat en omge ving overleggen met de gemeente over het plaatsen van een tweede verdieping op de huizen. Eén van de bewoners heeft het initiatief genomen en een plan voor de extra verdiepingen opgesteld. Daar op zijn uit de buurt 66 positieve reacties gekomen. Met het plan hopen ze de gemeente in deze kwestie, die al jaren speelt, tot actie te bewegen. BINNENSTAD Laatje Neerlands bloed vrijelijk stromen tijdens het 'Holland feest', georganiseerd door homo-jongerengroep Every body. Op 20 juli is in het COC aan de Langegracht 65 veel dans en zang en natuurlijk disco. En diegene die het begrip 'Hollands' het best weet uit te drukken verdient een Hollandse prijs. Het feest be gint om 20.00 uur. DE KOOI/MEERBURG Op het zomerprogramma voor 55-plussers staan twee middagen gepland waarop de geschiedenis van de wij ken Meerburg en de Kooi uit de doeken wordt gedaan. Op 1 augus tus in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, gaat het over Meerburg en op 7 augustus in buurthuis De Kooi, Driftstraat 49, over De Kooi. Een geboren en getogen wijkbewoner vertelt over de wijk in de ja ren dertig tot en met vijftig. Terwijl dia's en een videofilm een beeld geven van respectievelijk Meerburg en De Kooi in de jaren zeven tig. De middagen beginnen om half twee en kosten vijf gulden. MERENWUK In buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 3, zijn in de vakantieperiode veel activiteiten voor kinderen en hun ouders. Op woensdag 23 juli begint om zeven uur 's avonds een jeugdspekta- kelshow met een disco en een spelshow, afgewisseld met gooche len en een ballonnenwedstrijd. Een week later is vanaf drie uur 's middags op het plein voor het buurthuis een waterfestijn met een zwembad, een kussengevecht boven het water en een waterballon nen gevecht. De kademuur langs de Haarlemmerweg wordt deels vernieuwd, deels gerenoveerd. Tegelijk pakt de gemeente de riolering van de weg aan. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS GROENOORD Op verschillende plekken in Leiden is of wordt de riolering vernieuwd. Op maandag 18 augustus is de riolering van de Haarlemmerweg aan de beurt. Tegelijk gaat de gemeente de kade muur deels vernieuwen en deels renoveren. De werkzaamheden nemen in totaal 20 weken in beslag en gedurende deze periode is in de Haarlemmerweg geen autoverkeer mogelijk. Omdat de buurt rond de weg wel voor politie, brandweer en ambulances bereikbaar moet blijven, wordt de verkeerssluis in de Koningsstraat gedeelte lijk en tijdelijk verwijderd. De motorschepen 'Fortune' en een aanlegplaats voor schepen. Hope' zijn ver te zoeken. „Maar als de zeespiegel blijft stijgen, wordt de Rijnsburgertunnel misschien echt nog eens FOTO HIELCO KUIPERS tiel te verlevendigen", zoals Kopermolen-ar- chitect A. Kingma verwoordt. En om puzze laars bezig te houden. Elke hiëroglief heeft namelijk een eigen betekenis. Zo is er één hiëroglief, die de Buizerdhorst voor en na de ver bouwing voorstelt. Kinderspel, het woord 'Buizerdhorst' staat er immers in sierlijke letters on der. De andere emblemen zijn voor gevorderden. Zo is er een hiëroglief die het ontstaan van de Merenwijk uitbeeldt: eerst was er een weiland, daarna een woonwijk, compleet met spe lende kinderen. De derde hië roglief gaat over De Kopermo len zelf. Het oorspronkelijke bouwplan is te zien, het uitein delijke resultaat, en daar dwars doorheen staan de initialen van de betrokken bouwers. De laatste hiëroglief, een warri ge schets vol kringen en blok ken, is een echte hersenbreker. Navraag leert dat de inscriptie de renovatie van de Slaaghwijk uitbeeldt. De kring blijkt de 'op waartse spiraal' die sinds de re novatie zou zijn ontstaan. Het is maar dat u het weet. Wapenschild Van Duivenbode keert terug in Pieterskerk met dank aan Leiden Culinair LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het rouwschild van Van Dui venbode keert terug in de Pie terskerk. De Stichting Leiden Culinair geeft daartoe de Stichting Pieterskerk financiële steun. Met het geld kan een replica van het rouwbord wor den gemaakt die in de kerk een plaats krijgt. Het origineel bevindt zich in museum De Lakenhal. Na een moeizame beginpe riode van Leiden Culinair zijn de afgelopen twee jaar ook in financieel opzicht succesvol gebleken. De Stichting Leiden Culinair, die geen winstoog merk kent, besloot daarom een bedrag beschikbaar te stellen aan de Stichting Pieter skerk. Het rouwbord heeft uiter aard een historie. Tijdens het beleg van Leiden door Spaan se troepen woonde aan het Rapenburg de duivenmelker Willem Speelman. De postdui ven van Speelman werden in gezet om contacten te onder houden met de Prins van Oranje in Delft. Het is mede aan de duiven van Speelman te danken dat Leiden het beleg doorstond. Als dank voor de inbreng van Speelman verleende de Prins van Oranje hem als eer ste burger van de Lage Landen het recht om een wapenschild te voeren. Tot dat moment was dat recht exclusief voorbe houden aan de adel. Op het moment dat Speelman zijn wapenschild boven zijn wo ning aan het Rapenburg aan bracht, veranderde hij zijn naam in Van Duivenbode. Toen Van Duivenbode over leed, werd hij in de Pieterskerk begraven. Bij de preekstoel werd een memorietafel aange bracht. het wapenschild. Het originele rouwbord is aanwe zig in De Lakenhal en wordt gerestaureerd. Vanavond om 19.00 uur overhandigt voorzitter C. Hu- gens van de Stichting Leiden Culinair in de Pieterskerk de cheque aan secretaris T. Kohl- beck van de Stichting Pieters kerk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13