Leiden Regio Gemeente raakt greep op zenderaanbod kwijt sX Arabische geiten vrolijk dankzij de koffieplant 'Slachtoffer was een kalme jongen' Verkbezoek ostte 35 mille prins )e zachte terreur van hartverwarmende doordrammers i\ pratend de berm in lEN. Hij was zo druk in gesprek met zijn passagier, dat een jarige automobilist uit Leiden gisterochtend met zijn auto igemerkt de berm van de Europaweg in stuurde. Daar reed hij n lantaarnpaal omver. Vervolgens kwam de wagen - total loss de bosjes tot stilstand. Niemand liep verwondingen op. lan slaat ruit politiebureau in in. Een 25-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteren een ruit van politiebureau aan de Langegracht in Leiden aan diggelen ge- agen. De man was geïrriteerd omdat hij was aangehouden op Hooigracht, waanhij veel te hard reed. Omdat hij naar alco- ilrook, wilden agenten hem een blaastest afnemen. Maar dat igerde hij. Ook op het bureau wilde hij niet meewerken. lachtoffer herkent berover mn» De jongen die afgelopen dinsdag een 29-jarige Leidenaar roofde van honderd gulden en een fiets, was er gisteravond oeiend bij. Het slachtoffer liep in de Steenstraat in Leiden toen zijn belager herkende. Hij waarschuwde de politie die de jon- - n, een 19-jarige Leiderdorper, ter hoogte van de bioscoop kon ikken. estelauto in vlammen op Ni Een bestelauto van een glashandel aan de Roosevelt- it in Leiden is afgelopen nacht verwoest door brand. De auto ond tegen de gevel van het bedrijfspand aan. Door de hitte - rong een aantal ruiten. Ook het pand zelf liep schade op. De andweer kon erger voorkomen. De politie vermoedt dat de and is aangestoken. rachtauto's marktlui op de bon HANS JACOBS, 071-5356414, F RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Wapenschild 3 Het wapenschild I «5 van Van Duivenbo- de keert, dankzij financiële steun van Leiden Culinair, terug in de Pieterskerk. Bus Busmaatschappij I 3 NZH overweegt om lijn 60 zijn oude route te rug te geven. Reden:er zijn te veel klachten. Elke zondag leerzaam wandelen door de Leidse hortus - N'ERIC-JAN BERENDSEN jaren van gedogen is er een I gekomen aan het onge- rd parkeren van vrachtwa- de Lammenschansweg. twee weken deelt de st parkeerbeheer bonnen aan marktkooplui die hier ^terdag massaal hun wagen eren. De gemeente is tot x! e overgegaan na herhaalde hten uit de buurt. In het keinde is het verboden om v len de bebouwde kom htwagens te parkeren, oor de maatregel is onder iaantal Leidse marktkooplie- onrust ontstaan. Zij be- jo uldigen de gemeente van - ekeur en eisen duidelijkheid 1 het parkeerbeleid op za- agen. Volgens een ambte- irvan de afdeling parkeerbe- is de zaak zo klaar als een weekeinde niet in de be bouwde kom mogen parkeren. Na klachten uit de buurt zijn we op de Lammenschansweg gaan kijken. Eerst hebben we waar schuwingen uitgedeeld, daarna zijn we overgegaan tot het uit schrijven van bonnen." Chris Verplancke, woordvoer der van de marktkooplieden, bevestigt dit verhaal. ,,Het is zelfs zo dat ik mijn mensen ben afgegaan met de mededeling dat er gecontroleerd ging wor den op zaterdag. Blijkbaar is dat niet helemaal doorgedrongen tot sommige kooplui." Verplancke heeft begrip voor klachten van buurtbewoners. „De hele dag een vrachtauto voor je raam is natuurlijk niet leuk. Bovendien nemen de vrachtwagens de plek in van potentiële bezoekers van de markt." Volgens hem moeten zijn collega's hun busjes ge woon parkeren aan de Roose- veltstaat of op het Lammen- schanspark. LEIDEN MONICA WESSELING Een koffieplant is 'gewoon' ëen plant die koffiebonen levert. Maar het is óók de plant waar van Arabische herders vaststel den dat geiten na het eten van deze struik, vrolijk en opge ruimd werden. De cafeïne is het dier te veel zodat het zenuwstel sel wordt aangetast. Diezelfde plant kan je ook bestuderen omdat ze op een bijzondere wij ze insecten van zich afhoudt. „Je kunt planten op veel meer manieren bekijken dan we meestal doen. Meestal bekijk je het geval van buiten en sta je niet stil bij gebruik, werking, zelfverdediging en ga zo maar door. De meeste mensen zijn wel degelijk geïnteresseerd in al die wetenswaardigheden en daarom hebben we die wande lingen bedacht." Femke Frietema, gastmede werker bij de Hortus Botanicus van Leiden, is de motor achter de zondagswandelingen die sinds enkele maanden elke week worden gehouden. Het zijn 'wandelingen met een ver haal'. Frietema legt uit: „Heel veel mensen gebruiken de hor tus als stadspark. De bordjes le zen ze niet, want dat is zonder nadere uitleg wat droge stof. Wij willen met die wandelingen la ten zien dat de hortus veel meer biedt dan een aangenaam decor om in te ontspannen." Frietema wist de 15 vaste rondleiders van de tuin te por ren voor de zondagswandelin- Frietema: „Zo'n taxus is veel meer dan alleen tuinversiering. Het blijkt ook geneesmiddel en gifplant te zijn." gen en daardoor houdt nu elke week een van hen zijn verhaal. „We staan bij elke plant op Zoals bij de taxusstruik. Dat is verschillende manieren stil. natuurlijk gewoon een versier- FOTO HENK BOUWMAN sel, maar de struik is ook uiterst bruikbaar als gifbron. Boven dien wordt de taxus gebruikt bij de bestrijding van eierstok- en borstkanker en beschermt het zich tegen vraat door bij onge dierte kanker te veroorzaken. Zo zie je, over elke plant valt een verhaal te vertellen. Met Frietema door de hortus lopen betekent een stroom van anekdotes en wetenswaardighe den. Zoals die over de banaan waarvan de bladvezels worden gebruikt voor de fabricage van touw en theezakjes en waarvan het blad als paraplu, dakbedek king en bord kan dienen. De afgelopen maanden zijn al vele onderwerpen de revue ge passeerd. Van de Japanse tuin tot insectenvraat en van keu kengeheimen tot verven met planten. Gemiddeld komen per zondag dik twintig mensen meewandelen en vooral luiste ren. Frietema heeft geen enkel probleem met het bedenken van thema's voor de komende wandelingen. „We willen iets doen aan moerasplanten, ap pels, peren, insecteneters en aan honderd-en-een andere on derwerpen. Maar als mensen zelf een idee hebben voor een wandeling, dan is dat natuurlijk welkom." Wandelingen op zondag be ginnen altijd om 11 uur en kos ten, bovenop de toegansgprijs van de hortus, 2,50 gulden ex tra. Er wordt een gratis samen vatting van 'het vertelde' ver strekt. Burger mag bepalen wat er op de buis komt t eendaagse werkbezoek in prins Willem-Alexander n Zuid-Holland heeft ruim r 000 gulden gekost. Dat heb- gedeputeerde staten van- htend laten weten aan sta- ilid van Laar-Graven roen Links). rin Laar heeft kritiek op een ntal uitgaven tijdens het rkbezoek. Zij maakt zich os over een tapijtreiniging de vooravond van het rkbezoek, het gebruik van stbaar eetservies tijdens de ich met de prins en over een speciaal voor Willem- Alexander gemaakte kleuren- fiplder. Gedeputeerde staten vinden de 35 mille voor de Zuid-Hollandse rondleiding van de kroonprins echter niet te duur. Tijdens zijn werkbezoek liet Willem-Alexander zich onder meer uitgebreid informeren over de verschillende stand punten omtrent het al dan niet bebouwen van de Grote Pol der in Zoeterwoude. Verder maakte hij een rondvlucht bo ven de grote bouwlocaties en reisde hij met de bus door het Groene Hart. Wie wil genieten van een in witte wijn gestoomde zalm met zoetzure venkel of van Babi Pangang Bandung moet Het is niet duidelijk wie binnenkort bepaalt welke zen ders erop de Leidse kabel komen. Nu doet de gemeente dit, maar volgens de nieuwe Mediawet mogen de burgers dat binnenkort zelf uitmaken. Daarom is kabelexploitant Telekabel uit Velp van plan om een programma-advies raad in te stellen. De gemeente vreest echter dat de ex ploitant straks zelf bepaalt welke zenders er op de Leidse kabel komen. LEIDEN THOMAS ERDBRINK Dat komt allemaal door een on duidelijkheid in de Mediawet. Daarin staat dat het advies van de raad bindend is en dus moet worden overgenomen. Het ad vies kan echter in de wind wor den geslagen als er zware belan gen spelen. Media-ambtenaar H. van Woerden vraagt zich af wat zware belangen nou precies zijn. Hij vreest dat het bedrijf vindt dat contractuele verplich tingen daar ook onder vallen. „Dan kan je natuurlijk wel advi seren als raad, maar een com mercieel bedrijf wil natuurlijk wel aan zijn verplichtingen vol doen", meent Van Woerden. Hij is bang dat nog veel meer rede nen als zwaar belang kunnen worden aangevoerd. Dan zou de raad een papieren tijger wor den. Hij denkt dat de Mediawet wel eens het tegenovergestelde zou kunnen bereiken dan de bedoeling was. In plaats van meer inspraak voor de burgers, zou nu de kabelexploitant kun nen bepalen wat er op de buis te ontvangen is. R. van Heiningen van Te lekabel geeft toe dat er nog veel onduidelijk is in de wet. Ze geeft aan dat er nog veel dingen be sproken moeten worden met de gemeente. Volgens haar gaan de experimenten die het bedrijf nu met een raad in Friesland doet erg goed. Deze sussende woorden kun nen Van Woerden niet gerust stellen. Hij kan niet toestaan dat een kabelexpoitant zo maar het aanbod op de Leidse zender kan bepalen. Toch wil hij eerst afwachten of de wetgever daar niet binnenkort duidelijkheid over verschaft. De kabelexploitant moet in de toekomst een pakket van ten minste vijftien zenders aanbie den. De Nederlandse- en Belgi sche publieke omroepen plus een lokale zender moeten daar in verplicht worden opgeno men. De negen overgebleven plekken moeten worden inge vuld door de nog in te stellen raad. Nu is het zo dat Telekabel voorstellen doet aan de ge meente over wie er wel en niet op de kabel mag. Die beslist uit eindelijk welke keuze de Leidse kijker kan maken. De enige in spraak die de gemeente straks nog heeft is dat zij de program- ma-adviesraad zelf mag samen stellen. Pieterskerk en -plein vrijdag 18 juli 17.00 23.00 uur zaterdag 19 juli 14.00 - 23.00 uur zondag 20 juli 14.00 - 21.00 uur Zwemmers schenken Curium bad LEIDEN/OEGSTGEEST n 37.000 deelnemers uit 49 en lopen deze week de Nij- erdaagse. Voor het sch Dagblad is verslagge- 'ablo Cabendo van de par- Volledig ongetraind begon dinsdag aan de monster- ndeltoeht. Vandaag de der levering van zijn lijdens meent dat toch niet hè? O als oe het meent." En dat ipleet met een bestraffend )ants vingertje. Ja, wat moet an? Zeggen dat je allang r 100 procent hebt besloten 'niet, maar dan ook echt meer mee te lopen met de van de vierdaagse, en dat je :n je baas hebt gezegd dat je 'Ie begrip voor hebt als hij je rom ontslaat, en dat de van collega's en duizen- meewarige ogen een warm zijn vergeleken met nog die bijna-doodervaring wgezet uitgesmeerd over 00 meter? Nee, dan kijk je je het aan het overwegen terwijl je in werkelijkheid uiste woorden zoekt om de instelling tot een minimum eperken. Alles om die prie- 'de blik en dito vingers szins tegemoet te komen, 'en de mogelijkheid nog beetje aan het overwegen." lat neem ik geen genoegen ftand neemt er genoegen In de massagekamer van het hotel heerst onder de vier- daagsedeelnemers de zachte terreur van de goede bedoelin gen en het sportieve geweten. Een intiem smeulend zeuren waar normaal alleen familiele den en vrienden zich schuldig aan durven te maken. Het ultie me bewijs dat de vierdaagse verbroedert. De hele kamer wil, nee, eist met etiquette, dat ik de derde etap pe meeloop. Als je gestrekt op de brancard ligt maken je argu menten kennelijk minder in druk. Ik moet over de streep ge trokken worden. En mocht dat ook fysiek nodig blijken, dan zullen die hartverwarmende doordrammers het zeker niet laten. Natuurlijk, ik huldig ook het standpunt datje, zo niet alles, dan toch heel veel één keer ge probeerd moet hebben. Maar mijn persoonlijke voetnoot bij deze filosofie zegt dat het soms geoorloofd is het daarbij te la ten. Eén keer vijftig kilometer is hetzelfde als twee keer vijftig ki lometer gedeeld door twee. „Die spieren voelen anders nog prima aan hoor." Is dit de mas seuses nieuwe overredingstac tiek, of verkeren mijn kuiten echt nog in redelijke staat? „Weet je wat het is?" zegt een mevrouw uit Raalte. „Het zit al lemaal hier." En ze wijst naar de plek op het lichaam die het verst verwijderd is van het epi centrum van al mijn ellende? „Ik heb vandaag ook flink moe ten afzien. Mijn knie kraakt aan alle kanten, maar morgen vroeg sta ik weer aan de start hoor. Vorig jaar moest ik nog op mijn knieën naar de wc. OP MIJN KNIEËN!." Dan zal ze wel wat aanmoedi ging kunnen gebruiken. „Aanmoedigen? Lopen zal je!" Mijn verontschuldigingen zijn tot op de draad gerecycled dus haal ik als zwaktebod mijn schouders op onder begeleiding van mijn meest charmante ik- weet-niet-meer-wat-te-zeggen- maar-ben-echt-een-goed-mens glimlach. Het helpt niet. „Morgen om 4.15 vertrekken we naar de start, dan krijg je een lift." „Ik zal erover nadenken." „Zo, klaar, loop eens", en de masseuse helpt me overeind. „Joh, stel oe niet zo aan." „O, o, o, wat heeft 'ie een pijn hè." Ik zeg succes en zij zeggen tot morgen. De mevrouw uit Raalte doet me nog uitgeleide met een liefkozend aanstellertje. Ik ga naar bed en zet mijn wekker op acht uur. Morgen lekker uitsla- MAARTEN KEULEMANS De borstcrawl kan je er niet in ■zwemmen. „Maar de kinderen waren er wel dolgelukkig mee", zegt ambtenaar Karei Caron van de gemeente Leiden. Aanleiding voor de vreugde is een opvouwbaar zwembadje. De commissie zwemvierdaagse bood het bad aan aan de kinde ren die worden behandeld in het Curium, het academisch centrum voor kinder- en jeugd psychiatrie aan de Endegeester- straatweg. De vrijwilligers die de zwem vierdaagse organiseren, sparen de opbrengst van het sporteve nement op om het vervolgens aan een goed doel te besteden. Niet, dat dat goede altijd met water of zwemmen te maken heeft. Zo schonk de zwemcom- missie al eens wat apparatuur aan de Leiderdorpse zieken- huisomroep, terwijl de manege aan de Wassenaarseweg aange paste zadels kreeg voor gehan dicapten. Het zwembadje kostte zo'n 5.000 gulden. LEIDEN «RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoe kon het tot de fatale steek partij komen? De verdachte be greep er piets van. „Ik ken hem niet als een gewelddadig per soon. Ik heb hem nooit iets aan gedaan, of hij mij. Ik weet niet wat er met hem gebeurd was die avond", hield hij de recht bank voor. Okee, het slachtoffer stal weieens geld en drugs van de verdachte, die de kost ver diende als dealer. „Maar daar hield ik uiteindelijk gewoon re kening mee. Ik stopte gewoon niks meer in de kasten." Meestal gaf hij de vriend ge woon wat drugs, omdat deze hem met zijn auto hielp op zijn handelswaar her en der te be zorgen. Niet alleen het slachtoffer was een kalme jongen, ook de ver dachte zelf was bepaald geen vechtersbaas, zo verklaarde hij. Ja, behalve dan wanneer zijn vriendin zijn zakjes coke ver ving door zakjes waspoeder en zij zijn huis gebatikte om als prostituee de kost te verdienen. „Maar zo lang mensen mijn huis niet misbruikten, was ik niet agressief." Na de steekpartij vluchtte de verdachte zijn huis uit, omdat hij het allemaal niet meer aan kon zien. Hij reed weg met de auto van de verdachte, om te voet weer terug naar huis te gaan. Later wikkelde hij het lijk in een laken en borg het op in de meterkast. Hij waste de bloedsporen weg en dumpte de spullen van het slachtoffer en het moordwapen in een contai ner. Nadat hij op die manier de meeste sporen had uitgewist, gaf hij zichzelf aan bij de politie. Het was niet de eerste keer in zijn leven dat de 26-jarige voor de rechter stond. Al in 1988 werd hij voor een verkrachting veroordeeld tot een. half jaar cel plus TBS. Uiteindelijk bracht hij zes jaar door in een TBS-kliniek totdat de artsen oordeelden dat hij geen gevaar meer vormde voor de samenleving. De rechtzaak wordt op 3 ok tober voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11