eidsch Dagblad Air door fout onder stroom BaaWJifi Roomijs en kersen. 1.69 tand LD bij Nijmeegse ierdaagse druk bezocht Duitsland in de ban van nieuwe held Niet-rokers binden in oopkracht ïverwacht et f L500,- estegen. Boerenbedrijven rond Toldijk op slot Kleine kans op haring voor Beatrix Koude start van actiekamp in Ruigoord TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDERDAG Binnenland 'Familie Gümüs is slachtoffer van alle publiciteit' OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Cultuur en Kunst Sport Brits parlement blijft Frans spreken Expositie over 100 jaar badleven in Katwijks Museum Rob Jansen heeft het verbruid bij Feyenoord LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 SEN'ERIC-JANBERENDSEN honderden lezers van ich Dagblad bezochten gis- de stand van deze krant ns de Nijmeegse Vierdaag- n kinderdorp Neerbosch, kilometer voor de finish, >r tijd voor een verfrissing, gezellige babbel en een je. Even was er een rust- tijdens de tweede wandel de Dag van Wychen. Een die voor 1.456 wandelaars het einde van de Vierdaagse be tekende. Het was ondoenlijk voor het team van deze krant om iedereen te woord te staan, zo groot was de aanloop. Te leurstellingen kunnen niet uit blijven, iedereen wil in de krant. Er is echter een troost, volgend jaar is er wéér een Vierdaagse en Leidsch Dagblad is dan we derom in Nijmegen aanwezig. Pagina 15: Beeld van Vierdaag- PERPICNAN CPD-ANP Duitsland is volledig in de ban van zijn nieuwe sportheld. Eer gisteren werd zelfs een specia le uitzending aan de zegetocht van Jan Ullrich naar Andorra besteed. Op prime-time. Meteen na het avondjournaal. Normaal gesproken wordt de programmering op dat tijdstip alleen voor het overlijden van een staatshoofd aangepast. Voor een sportman is het slechts één keer eerder ge beurd: toen Boris Becker voor het eerst Wimbledon won. „Het is een en al euforie thuis", zegt Mathias Wieland, de perschef van Telekom en dus Jan Ullrich. Alle televisie stations willen opeens de rechtstreekse beelden van de ARD, ons eerste net, overne men. Zelfs de regionale om roep in Beieren, die anders ab soluut geen interesse in wiel rennen heeft, wil nu opnames van Ullrich laten zien." Het zal voor Wieland zaak zijn om Jan Ullrich zoveel mogelijk van de buitenwereld af te schermen. Of dat lukt is de vraag. Want de gekte rond de pas 23-jarige k //TOUR nieuwe gele trui-drager heeft in één keer in alle hevigheid toegeslagen. De Franse kranten besteed den gisteren gemiddeld twee pagina's aan de nieuwe vorst in de Tour. Het sportdagblad L'Equipe blokletterde zelfs pa- ginabreed in kapitale letters op de eerste bladzijde: 'Voila le Patron!' (Daar is de baas), op de volgende pagina's noemden de koppensnellers van de Pa- rijse krant de Duitser: 'Kolossal Ullrich' en 'Le nouveau géant' (de nieuwe reus). Pagina 23: Riis waarschuwt Ullrich voor gele koorts UTRECHT ANP De Nederlandse Niet-rokersver- eniging CAN heeft haar oproep aan gemeenten het reclamece- bedrijf Publex te boycotten, in getrokken. In plaats daarvan doet zij nu een beroep op ge meenten hun contracten met reclame-exploitanten te her zien, zodat „op lokaal niveau ta baksreclame kan worden ge weerd". CAN deed haar oproep vorige week omdat volgens haar Publex weigerde anti-rookpos- ters op te hangen in Nijmegen. Zij erkent nu dat het bedrijf „geen zedenmeester wil zijn". HET WOORD IS AAN L.E. Landon Geen enkel mens die druk bezig is, is ongelukkig. mtestcition draait woest in het rond 137210 "721° 12721° f^g 20% 10% 20% 50% 50% 50% geplaagde Russische ruimtestation Mir is vandaag fel zonder stroom komen te zitten, doordat de be ning per ongeluk een belangrijke kabel lostrok. De lonaut heeft onmiddellijk de fout hersteld, maar was het te laat. Hierdoor moest de bemanning alle men in het middenstuk van de Mir uitschakelen, uimtestation draait woest in het rorid. zorgt dat de zonnepanelen van het ruimtestation op de zon ge richt blijven staan, aldus Solov- jov. De vergissing werd gemaakt tijdens reparatiewerkzaamhe den om de stroomvoorziening te herstellen, die al was ge stoord sinds de Mir op 25 juni in botsing kwam met een be voorradingssonde. Doordat de kabel werd losgetrokken viel de stroom in vrijwel alle systemen aan boord van het ruimtesta tion uit/Via de ontsnappings capsule Soejoez, die onafhanke- omputers zijn uitgescha- en de temperatuur is ge- De drie bemanningsle- lopen echter volgens het van het vluchtleidings- m in Moskou, Vladimir jov, geen gevaar. >vjov zei dat zich 'ernstige emen' hadden voorge- maar dat de bemanning was de stroomtoevoer te Hen. De losgetrokken ka- oorzag het oriëntatiesys- van stroom, dat ervoor De Mitsubishi Colt. Nu al vanaf 25.995,-. Financiële meevallers: 1.500.- op de GLX en l .000.- op de GL. De Colt, met 1.3 en 1.6 liter hightech motor. Compleet A met o a. airbag en mitsubishi stuurbekrachtiging. motors 'el gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. lijk van de rest van de Mir wer kende systemen heeft, kon de bemanning echter met het vluchtleidingscentrum blijven communiceren. Desgevraagd zei Solovjov dat nog niet werd overwogen de be manning van het ruimtestation te evacueren. Hij erkende ech ter dat de situatie 'uiterst onple zierig' was. „Het was een men selijke fout, maar iedereen kan een fout maken en we moeten niet te hard over de bemanning oordelen", zei Solovjov. Hij zei dat de Mir woest in het rond draaide, maar dat de zonnepa nelen hoewel ze niet meer op de zon gericht waren nog wel wat zonne-energie opvingen. Solovjov zei te verwachten dat het orientatiesysteem tegen de avond weer in werking gesteld zou kunnen worden. Solovjov wilde niet zeggen wie van de drie bemanningsleden twee Russen en een Ameri kaanverantwoordelijk was. „Ik moet beklemtonen dat dit een zeer onaangename toe stand is." katwuk Een vallende tak heeft gistermiddag in het Pan van Persijn, een duingebied tussen Katwijk en Wassenaar, voor veel overlast gezorgd. Door de klap raakte een 38-jarige vrouw uit Oud Vossemeer gewond. Zij is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht Rond half zes viel de stevige tak van een boom op het parkeerterrein van het Panbos en kwam terecht op vijf auto's die naast de boom stonden. In één van de auto's was net de vrouw uit Oud Vossemeer met haar drie kinderen gestapt. Doordat de val van de tak door andere au to's werd gebroken, vielen er verder geen gewonden. Aanvankelijk gingen hulpdiensten er van uit dat er meer slachtoffers bij het ongeluk wa ren gevallen. Zij rukten dan ook met groot materieel uit. Naast drie brandweerauto's, drie ambulances, enkele politieauto's en de traumaheli kopter, kwamen ook de boswachters op de melding af. De brandweer heeft de verrotte tak in stukken gezaagd, daarna konden de vijf zwaar beschadigde auto's worden weggesleept. Over de schade aan de voertuigen kon de politie geen mededelingen doen. foto hielco kuipers Varkenspest slaat over naar Gelderland DEVENTER GPD ïgen Katwijk ruimt op! Naast de vele showroommodellen met ngen tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door [ehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen le laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! „Dit is dramatisch, een ramp. Dit had niemand meer ver wacht," zegt varkenshouder en regionale voorman van zijn be drijfstak Boeyink. Alle boeren bedrijven in een straal van twin tig kilometer rond het Gelderse plaatsje Toldijk zitten op slot sinds de varkenspest daar ook is geconstateerd. En afhankelijk van eventueel nieuwe pest ge vallen in het gebied kan dat wel zes wéken duren. Er mag geen varken, geen rund, geen paard en ook geen mest meer ver voerd worden. Ook geen sper ma, zodat geen varken meer ge- insemineerd kan worden. Al leen het vervoer van pluimvee mag nog. Boeyink en zijn medebestuur ders hebben gisteravond tien tallen boeren aan de telefoon gehad. „Velen in paniek. Men sen die zwaar geïnvesteerd heb ben en voortzetting van hun be drijf niet meer zien zitten. Eerst het plan van minister Van Aartsen om de bedrijven met een kwart in te krimpen, en nu dan de varkenspest in Toldijk." Boeyink, wiens Barchemse varkensbedrijf anderhalve kilo meter buiten het verbodsgebied ligt ('maar morgen kan ik ook aan de beurt zijn') noemt het vervoersverbod voor vrijwel de hele Achterhoek en de Veluwe- zoom 'een forse ingreep, maar hopelijk afdoende'. Hij is er al lerminst gerust op. „Het feit, dat de getroffen Toldijkse boer ook nog varkenshandelaar is, maakt de zaak complexer dan ons lief is. Hoeveel contacten met be drijven heeft de man de afgelo pen weken wel niet gehad?" Voor informatie kunnen boe ren terecht bij een crisiscen trum in de Deventer Boreelka- zeme, dat juist na maanden vo rige week was ontmanteld om dat vrijwel iedereen dacht dat de pest tot Brabant beperkt zou blijven. Voorzitter Wien van den Brink van de Nederlandse Vak bond voor Varkenshouders staat vierkant achter de getrof fen overheidsmaatregelen. „Hoe gruwelijk bedonderd ook voor de bedrijven. Had Van Aartsen het in Brabant vanaf het begin maar zo aangepakt, dan zaten we nu niet zo diep in de ellende. Er is geen ander mid del. Enten zou de beste oplos sing zijn, maar ja, dat middel mogen we niet gebruiken. Dat is Europees beleid, helaas." CTlVanille roomijs, 1 /IQ bak 1 liter 23<3 Zoete kersen, 500 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cd Deze aanbiedingen gelden van donderdag 17 juli t/m zaterdag 19 juli a.s. Met bon op de pagina UIT GAAN korting op de en treeprijs voor een Japanse ki monoshow in het Rijksmuse um voor Volkenkunde te Lei den. UMUIDEN PIETER VAN HOVE De kans is bijzonder klein dat koningin Beatrix dit jaar een vaatje 'koninginneharing' in ontvangst mag nemen. Deze haring is traditioneel de beste haring van het jaar. Tot dusverre hebben de keur meesters van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) nog geen partijen Hollandse Nieuwe aan wal aan getroffen die aan dit predikaat voldoen. De haring moet aan boord zijn gekaakt, daarna ge zouten en vervolgens gerijpt. De Hollandse Nieuwe moet verder een vetgehalte hebben van ten minste dertig procent. Vaak is dit zo rond begin juli wanneer de vis zich vol heeft gegeten met plankton voor de vorming van hom en kuit. „Vol gende week is er een vergade ring of er dit jaar nog koningin neharing kan worden ontdekt", vertelt A. Taal'van de RW. Taal schat de kans op konin ginneharing 'bijzonder laag' in. Taal: „Tussen de maatjesharing worden nu al exemplaren ge vonden die al hom en kuit be vatten. Die zijn niet meer ge schikt als koninginneharing. Eén Nederlandse trawler is nog op jacht naar maatjesha ring. De strenge keuringseisen van de RW leidde er toe dat Beatrix in 1991 en 1993 ook al van koninginneharing versto ken bleef. RUIGOORD NICO VOLKERTS Negen uur 's ochtends, op zoek naar milieuactivisten die zich ingraven in Ruigoord om de aanleg van de Afrikahaven te dwarsbomen. Het rustieke dorpje, dat gedoemd is te ver dwijnen. ligt er vredig bij. Geen actievoerder te bekennen. Of ze moeten zich ophouden in de twee bont beschilderde oude bussen, net buiten het dorp. Een daarvan draagt het op schrift De Groene Schildpad. De slaperige hoofden die op het ge trommel op de ruit tevoorschijn komen, verklaren echter niets met de actie te maken te heb ben. Ze hebben nog wel een suggestie: „Probeer de kerk. Daar zitten ze wel eens." De kerk is dicht, ondanks de hand geschreven mededeling dat hij De actiegroep GroenFront! begon gisteren aan de bouw van een actie kamp op Ruigoord. foto anp hans steinmeier open is. ook niet. De aanleg gaat in elk Misschien is de aanleg van de geval ten koste van een fraai na- Afrikahaven nodig, misschien tuurgebied, dat officieel die sta tus niet heeft en daardoor een gemakkelijke prooi is voor ste delijke ontwikkeling. Niet ieder een legt zich daar bij neer. Peter uit Utrecht was een van de eersten die in het gebied neerstreek. Hij is goed geïnfor meerd over de geografie ter plaatse en over de plannen voor de Afrikahaven. Vanaf een heu veltop wijst hij waar de bouw vakkers zijn begonnen met de graafwerkzaamheden. In de verte doemen dreigend hijskra nen van de havens op. Peter hoopt dat meer activis ten de weg naar Ruigoord we ten te vinden. De bouwvakkers zijn op vakantie. Nu is de tijd om obstakels op te werpen. Het deel waar het actiekamp is, staat na de bouwvak op de no minatie om te worden afgegra ven, vertelt hij. Na de eerste twe l Per maand I automatisch (f. 31,95) (Lv.m. controle bezorging.) 1 weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch lf. 92,05) l Oacceptgiro If. 93,05) - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 "712141 "400114" maandag t/m viijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1