Conditie stem slecht door strenge winters Natuur Milieu Karakteristieke flora hellingbossen bestaat nog steeds WOENSDAG 16 JULI 1997 REDACTIE: BERT DE JONG 07* Nieuwe kansen voor de zalm Onlangs is begonnen met het project 'zalm in onze rivieren'. Bij de uitvoering zijn ambtena ren van verschillende ministe ries betrokken, verenigd in het zogeheten 'zalmo verleg'. Het project heeft tot doel de leefom geving van de zalm in ons land op te kalefateren tot een voor deze vissoort acceptabel niveau. Daarvoor is het bijvoorbeeld noodzakelijk dat in rivieren de bovenstroomse paai- en op- groeigebieden weer beter be reikbaar worden. De belangrijkste maatregelen om deze trekvis terug te krijgen zijn onder andere: aanleg van vistrappen (opdat obstakels als stuwen gepasseerd kunnen worden), en de aanleg van na tuurlijke oevers. Alleen al in de aanleg van vistrappen investeert het Rijk tot de eeuwwisseling 30 miljoen gulden. Veel ecologi sche inrichtingsmaatregelen, gericht op het verbeteren van de opgroeimogelijkheden van jonge riviervis. voert het Rijk sa men uit met waterschappen. Ooit werd er in de Nederlandse rivieren volop zalm gevangen, en vervolgens verkocht en gege ten. Zelfs als het lukt deze vis soort terug te laten keren, zal die tijd niet snel weerkeren. Want de zalm krijgt in Neder land een beschermde status. Kwik in de ban BERT DE JONG De vervaardiging en import van kwikhoudende producten wor den met ingang van 1 januari 1999 verboden. Het verbod op handel en gebruik gaat een half jaar later in. op 1 juli 1999. Dat blijkt uit het besluit 'kwikhou dende producten' van milieu minister M. de Boer. Kwik is een zogeheten zwaar metaal, giftig en niet-afbreek- baar. Door die laatste eigen schap hoopt het zich op in het milieu. De nationale doelstel ling voor kwik is - ten opzichte van 1985 - een lozingsvermin dering van 70% in het jaar 2000. Naar schatting werd in 1990 nog 12,5 ton kwik toegepast, waarvan 40 procent in meet- en regelinstrumenten, en in lam pen. Het algemene verbod op pro ducten die kwik of kwikverbin dingen bevatten kent overigens een paar uitzonderingen, waar door het zware metaal niet he lemaal van de markt zal ver dwijnen. Wie een product met kwik koopt vóór 1 juli 1999 mag dat na het ingaan van de ver bodsdatum blijv en gebruiken. Bovendien mag kwik ook in de toekomst gebruikt worden in enkele zeer speciale meet- en elektronische instrumenten, omdat er (nog) geen alternatief beschikbaar is. Menig natuurliefhebber droomt ervan: vogelwachter zijn op Griend, het wandelstokvormige zandvlekje tussen Terschelling en Harlingen in de Waddenzee. Elk voorjaar is het er feest, met de duizenden broedende stems en meeuwen. Ook dit jaar weer. Toch moest Natuurmonumen ten. beheerder van het eilandje, een teleurstelling verwerken. Net als vorig jaar bedraagt het aantal broedparen grote stems 'slechts' 5.000, terwijl het er in 1995 nog 8.000 waren. Districtsbeheerder H. Dommer- holt wijt het mindere aantal broedende grote sterns aan twee achtereenvolgende strenge winters. Daardoor is het zeewa ter veel langer dan gewoonlijk koud gebleven, met als gevolg te weinig stemvoedsel. Veel sterns geraakten afgelopen voorjaar niet in de topconditie die noodzakelijk is om succes vol te broeden. Ze begonnen er daarom niet eens aan. Meer vogelsoorten gaan niet broeden, of leggen maar enkele eieren, als de voedselsituatie slecht is. Zoals roofvogels in slechte muizenjaren. Dommer- holt maakt zich geen zorgen. Hij denkt dat na een zachte winter het aantal broedparen grote sterns op Griend snel weer richting 8.000 zal gaan. Bijna elk seizoen kent de broed- vogelbevolking op Griend wel vreemde buitenbeentjes. Zoals velduilen. Dit jaar heeft er -met succes- een paartje middelste zaagbekken genesteld. Een zeldzame gebeurtenis. Het was het vierde broedgeval van deze soort in het waddengebied sinds 1988. Zonsondergang op Griend. De droom van menig vogelaar. foto martijn de jonge BERT DE JONG De hellingbossen in Zuid-Limburg herbergen tientallen soorten zeldzame planten, foto natura» wilmeinderts Krijt en pittige hellingen. Die zijn te vinden in Limburg. En als er dan ook nog geboomte op groeit, zijn de voorwaarden aanwezig voor orchideeënrijk- dom. Veel bosschages op de Limburgse krijtverweringsgron- den zijn eeuwenlang beheerd als hakhout. Een paar seizoenen laten groeien en dan perceels gewijs terugzetten. De staken gingen onder andere de ovens in van bakkerijen. Dit zogeheten eikenhaagbeu- kenbos is floristisch zeer inte ressant. Niet uitsluitend door de orchideeën. De hakhoutbosjes zijn ook rijk aan talrijke andere zeldzame voorjaarsbloeiers. Maar er zit niemand meer te wachten op hakhout. Voor be heerders, zoals Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten, een probleem. Want het struweel in stand houden kost erg veel geld, zonder dat er behoorlijke in komsten tegenover staan. Toch is het zaak het eikenhaag- beukenbos op traditionele wijze te onderhouden, anders loopt de soortenrijkdom terug. Vorig jaar is een inventarisatie uitge voerd in enkele Zuid-Limburgse terreinen van Natuurmonu menten. Daaruit blijkt dat het geld voor het traditionele be heer goed is besteed. Alle milieumisère (verdroging, ver mesting, verzuring) ten spijt, het overgrote deel van de karak teristieke flora van hellingbos sen is nog altijd aanwezig. Ruim 30 in ons land zeer schaarse soorten ('rode lijst') werden ge vonden. Voor Natuurmonumenten aan leiding het hakhoutbeheer, on danks de kosten, voort te zetten. p u z 2 3 4 5 L 8 9 10 11 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaai:1. Leidsel, loopvo gel; 2. dreumes, tijdperk, lid woord: 4. kunstzinnig; 5. onder andere (afk.), tin: 6. buisje van zacht metaal, jongensnaam; 7. titanium, muzieknoot; 8. echo; 10. de onbekende, voor, voeg woord; 11. vervoermiddel, stuurs. Verticaal:1. Blaasinstrument, vuisthandschoen; 2. operatieka mer, reisweg, achter; 3. even wichtig; 4. persoohlijk vnw., on meetbaar getal; 5. keukengerei, emmer; 6. Leger des Heils (Eng.), getij; 7. lokale wind; 8. hetzelfde (afk.), oculeren, bij woord; 9. bloembed, mogelijk heid. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en regel zijn: JACHTMES en RATELAAR derde verticale Het sleutelwoord luidt: OCHTENDJAS jerrycan academi e cateri ng hoefstal talkshow maaltand elastiek sprookje HEINZ waarom zjja/ julus £'6êa/- ujk c£ z££ opse&aan juujs' tl/lm- sco'/vay&v w0£z>£a/ TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Op de Albatros loodde de stuurman ernstig en nauwgezet voort. Maar na een poosje verscheen er. een verbijs terde trek op zijn gelaat. „Ik weet het niet, kaptein", sprak hij met strakke lippen. „Er is hier iets onnatuurlijks gaande. Het is eb nietwaar? Maar er is nergens een zandbank te beken nen! Mooi diep water zou ik zo zeg gen.." „Zo", riep de gezagvoerder uit en hij lachte schamper. „Zou jij dat zeggen, hè? Zie je deze kaart, stuur man? Het is een zogenaamde zee kaart. Zie je al deze figuurtjes? Dat stellen zandbanken voor, stuurman! We varen nu boven twintig vaam wa ter, schat ik. Geef mij dat lijntje maar eens even, meneer, dan zal ik je to nen hoe men een dieplood zakken laat." Zo sprekende wierp de kapitein het touw buiten boord, doch nu was het ook zijn beurt om vreemd op te kij ken. „Donders", mompelde hij in zijn snor. „De bodem is uit de zee gezakt!" „Ziet u nu wel?" begon de ander verwijtend. Doch de gezag voerder viel hem in de rede. „Ik zie niks!" bulderde hij. „Naar de brug, stuurman! Stop de kar! We varen hier op overgehaald sop, meneer!" Tom Poes, die de nadering van het schip vanaf de steiger had gevolgd, zag tot zijn verbazing het anker val len en hij stond een beetje ongerust op. „Waarom doen ze dat?" vroeg hij zich af. „Ze zijn toch nog veel te ver weg, zelfs als het direct eb wordt!" W DOOR JAN VISSER Een onschuldig ogende storing heeft gisteren gedurende een g deel van de dag een stempel op het weerbeeld gedrukt. In de li de ochtend schoof vanaf de Noordzee een onverwacht activere engebied over de kustlijn. Op enkele plaatsen sloeg de bliksen met name in de regio Amsterdam regende het later op de ocht vig. Op enkele snelwegen rond de stad kon niet harder worden den dan 20 tot 30 kilometer per uur. De meeste regen viel in Amsterdam-Zuid: 17 mm. Daar en op hol, waar in totaal 10 mm werd opgevangen, werd de hoogte v neerslagsom ook bepaald door een bui die 's middags passeer de regio Leiden viel tussen de 5 en 10 mm maar in Bloemend in Haarlem-West werd slechts 1 mm opgevangen. In de loopv middag kreeg de zon de overhand en bij aanvankelijk weinig steeg de temperatuur op het duinstation van Bloemendaal na j waarde van 22,6 graad. In de buien was Schiphol terugg 15 graden. Vanochtend viel er opnieuw enige regen onder invloed van ee bij Schotland. Morgen trekt langs de Engelse oostkust een af hoeveelheid kou in de bovenlucht naar het zuiden. Daardoor onstabiliteit van de atmosfeer gaandeweg groter hetgeen met later op de dag resulteert in een toename van de buienkans. I kan opnieuw onweer optreden. Toch is er ook nog dikwijls zor schijn, waait het nauwelijks en lopen de middagtemperaturei 21 graden. Op vrijdag zal het overheersend bewolkt zijn en vallen er waarl lijk enkele flinke buien. Tijdens het weekeinde nemen de bui sen af en in een sterke noord tot noordoostelijke luchtstromir j de zon meer ruimte. De temperaturen bereiken waarden rond den. Na het weekeinde nemen de buienkansen weer toe door depressie in de bovenlucht vanuit het oosten komt opzetten. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met donderdag. Noorwegen: In de zuidelijke helft soms bewolking en vooral aan de kust regen. In het noor den aanhoudend droog en flink wat zon. Middagtem- peratuur in het zuidwesten iets onder de 20 graden, elders rond 23. Zweden: Rustig en droog. Naast zon vooral in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Denemarken: Geregeld bewolking en met name langs de west kust soms regen. Middag- temperatuu r rond 22 gra- Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Vandaag in Engeland, Wales en Schotland over wegend droog. Verder tamelijk wisselval lig en middagtemperaturen op veel plaatsen tussen 17 en 23 graden. België en Luxemburg: Zowel zon als wolkenvelden en tot mor genmiddag op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 20 tot 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast zon ook bewolking en vooral ten zuiden van de lijn La Rochelle - Metz kans op buiige regen, soms met onweer Middagtemperatuur vandaag rond 27 graden, morgen wat lager. Portugal: Minder buien, meer zon. Middagtempe ratuur met name morgen aan zee 30 graden, landinwaarts hoger. Geregeld zon. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden Minder buien, meer zon; morgen zijn de buien vooral nog in het noordoosten. Middagtemperatuur aan de Costa's te gen de 30 graden, landinwaarts morgen hoger; aan de Golf van Biskaje maxima rond 23 graden. Canarische Eilanden: Droog en soms wolkenvelden. Middag temperatuur ongeveer 28 graden Marokko: Westkust: Vandaag in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Verder fünk wat zon. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 26 graden Vrij zonnig. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden, landinwaarts veel ho ger. Zuid-Frankrijk: Van het zuiden uit toenemende kans op buiige regen en onweer. Plaatselijk valt veel regen. Vandaagmiddag maxima op veel plaatsen rond 30 graden, morgen langs de westkust beduidend lager. Mallorca en Ibiza: Zowel zon als bewolking en waarschijn lijk een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur 30 graden of hoger: Italië: Veel zon, maar vooral in de noordelijke helft ook kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon ook wolkenvelden en vooral morgen kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur rond 30 gra den, vandaag hier en daar hoger. Malta: Vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon in Griekenland ook kans op een onweersbui. Rond de Egeische Zee een stevige noordenwind. Middagtem peratuur 30 graden of iets lager. Turkije en Cyprus: Rond de Dardanellen mogelijk een bui. Verder aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtempera tuur vlak aan zee 30 graden of iets la ger Duitsland: Naast zon ook wolkenvelden en kans op enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur van 23 tot 27 graden. Zwitserland: Eerst zon, daarna bewolking en kans op regen en onweer. Middagtemperatuur vandaag rond 28 graden, morgen wat la ger. Oostenrijk: Eerst flink wat zon, morgen in Tirol re gen en onweer. Middagtemperatuur van daag van 26 graden rond Wenen tot 29 in Tirol; morgen met name in het westen minder warm. Zowel zon als wolkenvelden en plaatse lijk een regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 20 graden in het noordoosten tot 24 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Vandaag plaatselijk een reg weersbui. vooral morgen ge Middagtemperatuur ongeve den, morgen soms wat hoger Hongarije: Geregeld zon, misschien oojM regen- of onweersbui. Maxr— graden in het noordoosten t[ zuidwesten. p bl I DONDERDAG 17 JULI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon oi. Maan op 19.06 Maanr1 ln Waterstand je IJmuiden Kat Hoog 01.59 «14.29 Oir Laag 09.44 22.34 09^ Weerrapporten 16 juli 08 uui Amsterdam motregen Den Helder regen Rotterdam motregen Twente regen Vlissingen motregen Maastricht zwaar bew Athene onbew Barcelona half bew. Berlijn zwaar bew. 8oedapest onbew. Bordeaux licht bew. Brussel motregen Cyprus onbew. Dublin zwaar bew. Frankfurt mistbankei Genève licht bew. Helsinki onbew. Innsbruck zwaar bew. Istanbul half bew. Klagenfurt licht bew. Kopenhagen onbew Las Palmas half bew. Luxemburg Madrid Malaga Mallorca no 2 'el zzw2 ld< licht bew. n 1 1 Warschau licht bew. Wenen half bew. Zünch mist Bangkok half bew Buenos Aires onbew. Casablanca hall bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York onbew. TelAviv hall bew. Tokyo half bew. Vancouver licht bew. n 4 de nw2 flte zw 7 fct nw2 &rb w.s.O In n ws O bs ver 2 £)e noS? r2( !C.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8