Nieuw ET A-dreigement tegen lid regeringspartij Jt éd M .4 iddééé4 Buitenland Belangrijke gasten Zwitser krijgt asiel voor redden documeneten joden Clinton waarschuwt de Bosnische Serviërs Europarlementariërs moeten bonnen tonen Milosevic wordt eerste echte president van Klein-Joegoslavië Belgische vleesfraudeur had exportvergunning van overheid ISDAG 16 JULI 1997 155 5 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters r~ jvocaat vraagt vrijspraak Priebke L De advocaat van de 83-jarige voormalige SS-kapitein priebke, die in Italië voor de tweede maal terechtstaat we- noord op 335 burgers tijdens de Tweede Wereldoorlog, gisteren om vrijspraak gevraagd voor zijn cliënt. Volgens Taormina was het doden van de burgers, als vergelding een bomaanslag van het Italiaanse verzet waarbij 33 Duitse jiren omkwamen, een 'rechtmatige represaillemaatregel in gstijd', die 'door Hitier zelf was verordonneerd. len bij overstromingen Bangladesh iGONG. Overstromingen in het zuiden van Bangladesh en in de afgelopen dagen aan zeker 104 mensen het leven 1 Zeker 250.000 Bengalezen zijn dakloos geraakt door het water, dat is veroorzaakt door zware regenval. De zwaarst [fen gebieden zijn Chittagong, Cox's Bazar en de nabijgele- istricten. In de door overstromingen geteisterde gebieden en zeker duizend mensen tyfus en dysenterie opgelopen. echië stelt rekeningnummer open iACi De Tsjechische ambassade in Den Haag heeft giste- 7n rekeningnummer geopend voor vrijwillige financiële bij- ■naan de slachtoffers van de overstromingen in Tsjechië, nbassade heeft hiertoe besloten nadat er veel reacties voor ciële hulp binnenkwamen. Het bankrekeningnummer voor Uige giften is 428196128, ten name van de ambassade. ter zet Polen financieel onder druk had» De overstromingen in Polen hebben de precaire fi- ële situatie van het land duidelijk aan het licht gebracht, itionale munteenheid, de zloty, beleefde gisteren haar ;te koersdaling ooit, zonder dat de centrale bank ingreep, ers daalde met vijf procent. Polen hanteert voor zijn valuta wijking van veertien procent ten opzichte van een spil- üe is samengesteld uit enkele buitenlandse munteenhe- iisteren lag de koers nog maar 1,3 procent van het laagste an die bandbreedte af. nbodja in mei toch naar stembus jPENHDe verkiezingen in Cambodja in mei volgend jaar ewoon door. Co-premier Hun Sen, die zijn medepremier tanariddh vorige week door een machtsgreep opzij bevestigde gisteren dat de datum van de verkiezingen jen Ranariddh hadden afgesproken ongewijzigd blijft. ,,Ik dat er op 23 mei 1998 verkiezingen gehouden kunnen >nen dat die vrij, eerlijk en goed zullen zijn", aldus Hun zach wil doodskist als pensioen ta Gepensioneerden in de Kazachse stad Saran hebben lakabere oplossing voorgesteld voor de uitbetaling van hun [stallige pensioenen. In plaats van het verschuldigde geld »n ze om doodskisten gevraagd. Doodskisten zijn in Saran «e-goed geworden. Wegens geldgebrek moeten veel inwo- lun overleden familieleden in plastic zakken begraven, im heeft de plaatselijke veteranenraad het stadsbestuur Dodskisten te geven. ograaf vriest dood op Zuidpool nesburg De Zwitsers-Amerikaanse fotograaf Bruno Zehn- tijdens een reportagereis in Antarctica doodgevroren. De erse consul in Johannesburg zei gisteren dat Zehnder in leeuwstorm terechtkwam en verdwaalde. Zehnder was ilist op het gebied van het fotograferen van pinguïns. Hij nds mei op de zuidpool voor een fotoreportage. De tem- ïren in Antarctica schommelen momenteel rond de min iden Celsius. aalf doden bij incidenten Albanië In Albanië zijn maandag en gisteren elf mensen om het gekomen bij verschillende schietincidenten. In de plaats p40 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Tirana, een vijfjarig jongetje die met een geweer aan het spelen iongeluk zijn moeder dood. Zeven doden vielen in Berat, ivaliserende bendes sinds vorige week met elkaar slaags de opstand van afgelopen voorjaar werden honderddui- wapens geroofd uit staatsarsenalen. Dagelijks maken de- lens nieuwe slachtoffers. tste privé-secretaresse Hitier dood k»f» Gerda Christian, de laatste privé-secretaresse van is in een ziekenhuis in haar woonplaats Düsseldorf op 83- ïftijd overleden. Dat meldde het Duitse dagblad Bild gis- Christian behoorde tot de kleine groep mensen aan wie hrer toestond vertrouwelijke gesprekken en bezigheden bij n. Christian behoorde tot de laatsten die de Führerbun- :t voorjaar van 1945 verlieten toen de Russen de Duitse tad veroverden. dachte in Dutroux-zaak vrijgelaten De rechtbank in het Belgische Luik heeft gisteren de Idellijke vrijlating bevolen van Michael Diakostavrianos, langrijke verdachte in de zaak-Dutroux. De 26-jarige zat sinds 22 augustus vorig jaar in voorarrest wegens ver- de betrokkenheid bij de ontvoering en verkrachting van meisjes. Volgens de rechtbank beschikt de Belgische Justi- tover genoeg bewijzen om de man nog langer vast te hou- iakostavrianos staat te boek als de klusjesman van Mare ux, de hoofdverdachte in de Belgische zedenzaak. MADRID Rtr De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren opnieuw dreigementen geuit tegen een Baskisch ge meenteraadslid van de regerende Partido Popular. Maandag werd het PP-raadslid Miguel Angel Blanco be graven, die door de ETA was ontvoerd en doodgescho ten. „Politici en de media hebben de jacht op (ETA-)militanten en aanhangers geopend. Dit is geen oplossing voor het pro bleem en dreigt het juist erger te maken", zei Herri Batasuna in een verklaring. De Baskische partij zei niet blij te zijn met de moord, maar voegde eraan toe dat die moet worden bezien in het kader van de 'onverzettelijkheid van de Spaanse regering'. Zij doelt daarmee op haar eis dat 500 ETA-gevangenen die over Span je verspreid zijn gedetineerd, Het dreigement was gericht tot José Luis Caso, een 63-jarige PP-functionaris in de stad Ren- teria bij San Sebastian. ETA- graffiti verscheen op muren in de stad waarop stond 'Jij bent de volgende', meldde de krant El Pais. Partijbestuurder Angel Acebes zei dat de PP de veilig heidsmaatregelen aanscherpt. De politieke tak van de ETA, de partij Herri Batasuna, waar schuwde de Spaanse regering tegen een confrontatiekoers. worden overgebracht naar Bas kische gevangenissen. De Spaanse autoriteiten be schouwen de Baskische militant José Ramon Carasatorre, een lid van het Donosti-commando van de ETA, als de hoofdver dachte van de ontvoering en moord op Miguel Angel Blanco, van de regerende Partido Popu lar (PP). Dat meldde het dag blad ABC gisteren op gezag van bronnen binnen de terreurbe- strijdingsdiensten. De 35-jarige Carasatorre is sinds 1994 lid van het Donosti- commando, dat vooral actief is in het gebied rond San Sebas tian in Baskenland. De politie denkt dat hij aan zeker acht aanslagen heeft deelgenomen, waaronder de moord in maart 1995 op Francisco Fernando Ordonez, een gemeenteraadslid van de PP in San Sebastian. Volgens kringen rond onder zoeksrechter Manuel Garcia Castellon, die belast is met de zaak-Blanco, zijn de omstandig heden rond de ontvoering en de moord op Blanco nog niet dui delijk. Zo is het onbekend hoe veel ETA-leden bij de actie wa ren betrokken. De Argentijnse Nobelprijs winnaar Adolfo Perez Esquivel heeft vorige week nog een hoge ETA-leider gevraagd Blanco vrij tè laten, zo verklaarde hij tegen over het persbureau Europa Press. De man zei dat het ver zoek 'in overweging' werd ge nomen. Ezquivel heeft in het verleden vaker bemiddeld tus sen de Spaanse autoriteiten en de ETA londen Ze zijn overal op voorbe reid, de agenten die dagelijks op wacht staan bij Downingstreet 10, de ambtswoning van de Britse premier. IRA-aanvallen, drommen toeristen, belangrijke gasten, ze hebben het allemaal al eens mee gemaakt. Maar een moedereend die met haar voltallige kroost door het cordon heenbrak, zorgde gis teren toch voor enige consterna tie. Tot groot vermaak van toe kijkende journalisten. FOTO'S EPA BEN CURTIS washington afp Bewaker brak bankgeheim weken nadat een Zwitserse wet van kracht was geworden die de vernietiging verbiedt van mate riaal dat inzicht kan geven in oude tegoeden, vaak van joden. Het betreft met name rekenin gen die voor of tijdens de Twee de Wereldoorlog in het land zijn geopend. Om een eventuele vervolging voor te zijn, vluchtte de op staande voet ontslagen Meili begin mei met vrouw en de twee kinderen naar de Verenig de Staten. Hij getuigde inmid dels voor een commissie van senator D'Amato, die de rol van de Zwitserse banken bij de transacties van nazigoud onder zoekt. Ook probeert D'Amato erachter te komen wat er is ge beurd met de tegoeden van jo den die stierven in de concen tratiekampen. De Zwitser die documenten uit de nazitijd over joodse bezittin gen redde van de vernietiging, mag in de Verenigde Staten blij ven. Het Amerikaanse parle ment verleende de ex-nachtwa ker van de Zwitserse bank UBS en zijn familie gisteravond asiel. De 28-jarige Christophe Meili geldt in Amerika als held. Maar hij riskeert in Zwitserland ver volging wegens de schending van het bankgeheim. Afgelopen winter betrapte de veiligheids- beamte tijdens zijn werk een werknemer van de bank bij het versnipperen van documenten over voormalige joodse eigen dommen. Meili overhandigde de papieren aan de joodse ge meenschap van Zurich, die de politie verwittigde. Het voorval gebeurde drie WASHINTON-DEN HAAG Rtr-ANP-AP De Amerikaanse president Clin ton heeft de Bosnische Serviërs gisteren gewaarschuwd geen wraak te nemen voor de NAVO- operaties tegen verdachten van oorlogsmisdaden. Dat zou een 'zware fout' zijn, zei hij tegen journalisten. „Zij hebben geen aanleiding enige vergeldingsac tie te ondernemen", aldus het staatshoofd van de VS. In de hoop dat de dreiging met militair optreden het ge weld in Bosnië kan beperken, heeft de Amerikaanse regering een krachtig antwoord aange kondigd voor het geval iemand de SFOR-eenheden aanvalt. Westerse leiders zijn bezorgd over de woedende reactie van de Bosnische Serviers op de ar restatie van verdachte oorlogs misdadigers en de veroordeling door het oorlogsmisdadentribu- naal in Den Haag van de Bosni sche Serviër Dusko Tadic, die maandag twintig jaar kreeg we gens oorlogsmisdaden. Serviërs zitten waarschijnlijk achter de bomaanslag op het kantoor van de OVSE en de bedreigingen aan het adres van Amerikaanse militairen. Clinton zei dat het in 1995 ge sloten Daytonakkoord, dat door de Seviërs is getekend, de SFOR-eenheden het recht geeft verdachten van oorlogsmisda den te arresteren en dat die ver dachten overgedragen moeten worden door de lokale autoritei ten. „Zij hebben duidelijk niet voldaan aan die clausules van het Daytonakkoord", aldus de president. „Zij hebben geen en kele inspanning gedaan om ons te helpen deze mensen te pak ken. En daarom hebben zij geen recht om wraak te nemen en het zou een grote fout zijn om dat te doen." Geen reisvergoeding meer zonder reis straatsburg aly knol CORRESPONDENT Een affaire zoals die recentelijk nog ontstond rond de Portugese liberale Europarlementariër Mendon^a, wordt binnenkort onmogelijk. Mendonga decla reerde elk weekeinde reiskosten van Brussel naar Lissabon en vice versa. Tot een Duitse tele visieploeg hem dit voorjaar op heterdaad betrapte: de meeste weekeinden bleek de Europarle mentariër gewoon in zijn twee de woning in de Belgische hoofdstad te verblijven. Uiterlijk vanaf deze herfst moet dit soort gesjoemel van Europarlementariërs met hun reisvergoedingen onmogelijk worden. De voorzitter van het Europees Parlement, de Span jaard Gil-Robles, kondigde gis teren in Straatsburg aan dat voortaan alle Europarlementari ërs schriftelijk moeten aantonen dat ze een reis die ze declare ren. ook werkelijk hebben ge maakt. Ze moeten of een trein kaartje of een instapkaart voor het vliegtuig overleggen. Voor Europarlementariërs die met de auto komen, wordt nog oud-premier stigt gift van eleigenaar anier Charles Haughey and heeft gisteren er- hij meer dan een mil- pond (ruim drie mil- Iden) heeft ontvangen :naar van de winkel- unnes Stores. Begin vo- ek sprak hij via zijn ad- de berichten over de ;st van het geld nog te- 1-jarige Haughey, die :t premier van Ierland is verscheen gisteren teerst bij een zitting van itbank die mysterieuze 'en aan politici onder- te onthullingen leidden "ig jaar tot het aftreden lister Michael Lowry van De bewindsman 'P, nadat hij had moeten n dat Ben Dunne, eige- an de Dunnes Stores, ld had verstrekt voor de •flng en uitbreiding van ning. Dunne zei vorige 't hij Haughey het geld even, toen die plotseling iciële problemen was ge- olgens de oud-premier Une geen politieke be enmet de schenking. belgrado anp-dpa-afp Met Slobodan Milosevic krijgt de Federatieve Republiek Joe goslavië (FRJ), voor het eerst sinds de stichting van de natie in 1992 een president die ook daadwerkelijk als staatshoofd kan optreden. De vorige twee waren machteloos. Zij konden niets anders doen dan dansen naar de pijpen van de 'Slager van de Balkan'. De 55-jarige Milosevic is al tien jaar de enige, onbetwiste machthebber in de regio. Vorig najaar leek hij even in moeilijk heden, toen wekenlang enorme menigten de straat op gingen om te protesteren tegen zijn be wind. Maar na enige concessies van regeringszijde stierven de protesten weg. Inmiddels is het oppositieblok Zajedno groten deels uiteengevallen, en zitten Milosevic' socialisten weer ste vig in het zadel. Na twee termijnen als presi dent van Servië was Milosevic gedwongen iets anders te doen omdat de grondwet geen derde termijn toelaat. Het gemak waarmee hij nu het president schap van Servië-Montenegro binnenhaalde, is het zoveelste voorbeeld van zijn politieke wendbaarheid en handigheid. Hij staat nu voor de taak de voornamelijk symbolische func tie om te bouwen tot een wer kelijke machtsfactor. Maar nie mand twijfelt eraan dat ook dat hem zal lukken. Europese Commissie is woedend HuiMEiziiEiEili-'UJzjliïn i/jjJ li) jiiJj JiEJ'J, Kom nu snel naar Primafoon en profiteer van de Zonnesteek-korting op een groot aantal toestellen met een zonnetje. Of bel gratis 0800-0402. straatsburg aly knol correspondent De Europese Commissie in Brussel is laaiend op de Belgi sche minister van volksgezond heid Marcel Colla. Deze gaf on danks een waarschuwing van de Commissie een exportver gunning aan het Belgische be drijf Tragex-Gel, dat inmiddels gesloten is wegens de illegale export van Brits rundvlees. Sinds maart vorig jaar geldt een wereldwijd exportverbod voor Britse runderen en rundvlees in verband met de gekke-koeien- ziekte BSE. Het was de Nederlandse dou ane die als eerste argwanend werd, toen eind april dit jaar een zending van 1650 ton vlees van Tragex-Gel in een koelcel in de haven van Vlissingen werd aangetroffen. Het vlees was be stemd voor verdere export met steun van Europese exportsub sidies. Bij de douane ontstond prompt de verdenking dat het wel eens een illegale zending Brits vlees zou kunnen zijn. Aanvankelijk lichtte Neder land alleen België en het Vere nigd Koninkrijk in. Op 7 mei dit jaar schakelde het ministerie van volksgezondheid in Den Haag ook de anti-fraude-een heid van de Commissie in. Er werd echter om strikte vertrou welijkheid gevraagd, omdat er inmiddels in ons land een ge rechtelijk onderzoek was be gonnen. De Commissie lichtte op 13 mei veterinaire deskundigen en de douane in België in over de onregelmatigheden die bij Tragex-Gel waren geconsta teerd. Gevraagd werd een on derzoek naar het bedrijf in te stellen. Het was intussen duide lijk geworden dat Tragex-Gel al sinds november 1996 op grote schaal met Brits rundvlees had geknoeid. Maar ondanks de waarschuwing van de Commis sie kreeg het bedrijf nog op 29 mei dit jaar een exportvergun ning van het Belgische ministe rie van volksgezondheid. Het nieuws over de smokkel van Brits rundvlees werd uitein delijk op 2 juli in de openbaar heid gebracht door de Europese Commissie in Brussel. In totaal gaat het om zeker 1650 ton vlees. Tragex-Gel en een tweede verdachte Belgische firma, Lefe- bvre, mogen sinds 4 juli dit jaar geen activiteiten meer onderne men. In Groot-Brittannië wer den afgelopen maandag ook twee verdachte bedrijven geslo ten, Safex Coldstore en Heine Foods. De Commissie, die het ver loop van de vleesfraude gisteren in het Europarlement in Straats burg uit de doeken deed, over weegt een strafprocedure tegen Groot-Brittannië wegens onvol doende toezicht op de naleving van het exportverbod. De Com missie onderzoekt voorts of de Belgische overheid zich aan de Europese regels heeft gehou den. een aparte regeling uitgewerkt. Tot nu toe kregen Europarle mentariërs automatisch hun reisvergoeding, ongeacht de vraag of ze ook werkelijk had den gereisd. Daar hebben ver scheidene van hen, onder wie Mendon^a, jarenlang misbruik gemaakt. Europarlementariërs krijgen straks ook niet meer automa tisch een dagvergoeding voor hun aanwezigheid in het parle ment. Tot nu toe kwam het re gelmatig voor dat ze, met name op de laatste dag van de verga- derweek, 's morgens even haas tig een handtekening kwamen zetten om de dagvergoeding op te strijken, waarna ze vervol gens met stille trom vertrokken. In de toekomst wordt nagegaan of ze ook werkelijk aanwezig waren bij hoofdelijke stemmin gen Geen patent op klonen dieren straatsburg alv knol correspondent Op het klonen van mens of dier of het wijzigen van de genet: sche identiteit van een embryo kunnen geen patenten worden aangevraagd. Maar voor het overige wordt de octrooirege ling voor biotechnologische uit vindingen in de Europese Unie per 1 januari 1999 een stuk een voudiger. Het Europarlement in Straatsburg keurt vandaag, na anderhalf jaar delibereren over de ethische aspecten, de nieuwe richtlijn over de bescherming van uitvindingen in de biotech nologische industrietak alsnog goed. De huidige patentregelingen in de EU zijn duur en onduide lijk, waardoor veel Europese on derzoeken en uitvindingen uit eindelijk in de Verenigde Staten terechtkomen. Daardoor loopt de biotechnologische industrie in de EU het gevaar achterop te raken. Nu al vindt alleen in de sector farmaceutica 58 procent van alle onderzoeken in de VS plaats, tegen 26 procent in de EU en 7 procent in Japan. De industrietak zelf, die een enorme groeimogelijkheid heeft, vindt harmonisatie van de Europese patentwetgeving dringend noodzakelijk. Wie nu een octrooi-aanvraag indient in bijvoorbeeld acht van de vijftien EU-lidstaten is daarmee een be drag van bijna 40.000 gulden kwijt. In de VS kost eenzelfde aanvraag nog geen 3.500 gul den.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5