Varkenstransporteurs staken Zandvoortse ex-blauwhelm wil terug naar nachtmerrie indeelhouders RTL4 willen miljoenen terug Binnenland r Herculesslachtoffers herdacht Iraanse asielzoeker naait eigen mond dicht iter kan goedkoper Kwart leerlingen slaat schooladvies in de wind Pornoactie vergeefs ISDAG 16 JUL11997 rsverse academicus steeds jonger urg Studenten studeren steeds jonger af. Een kersverse micus is gemiddeld 25,7 jaar. Ruim de helft van alle ge len aan universiteiten was in het studiejaar 1995/1996 jon- 25 jaar. Een jaar eerder was dat nog 47 procent. Dit blijkt derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), jaar studeerden voor het eerst evenveel mannen als vrou- In dat jaar haalden 29.000 studenten hun bul. Dit is veer- ocent meer dan in het studiejaar 1994/1995. Het CBS fi de toename toe aan de aanscherping van de studiefinan- g. Studenten hebben sinds het studiejaar 1991 1992 recht gmaar vijfjaar studiefinanciering. Eerst was dat zes jaar. lerlander eet steeds meer mosselen ij De Nederlander eet steeds meer mosselen. In de twee- ft van het vorige en tijdens het eerste kwartaal van dit jaar egde totale consumptie 3.500 ton. Dat was 54 procent Jan vorig seizoen. Het Productschap voor Vis heeft dat ag in Yerseke bekendgemaakt bij de officiële start van het Iseizoen. De groei komt vooral door de actieve rol van de narkten. Die verkochten in het seizoen 96/97 circa 54 pro- in alle verse mosselen. Het jaar ervoor was dat nog 35 it. De mosselverkoop door de visspeciaalzaak en de losse ip op straat bij de viskar stegen minder spectaculair. tig maanden cel wegens oplichting Ig. De rechtbank in Alkmaar heeft een 52-jarige vrouw n wegens oplichting veroordeeld tot dertig maanden ge- ïisstraf. Er was een straf van vier jaar geëist. De vrouw ientallen particulieren en bedrijven opgelicht. Zo kocht ze et hele land kleding, sieraden, lingerie, een cv-ketel en stukken zonder te betalen. Ze troggelde ook een man geld te via een babbelbox had leren kennen. Justitie vordert in Ier van Pluk-Ze ruim drie ton van de vrouw. De uitspraak ezaak is op 2 september. Chauffeurs eisen soepele omgang met regels De veetransporteurs stoppen morgen met het vervoer van door de overheid opgekochte varkens. Ze doen dit uit protest tegen de strenge regels rond de varkenstrans porten in het pestgebied. Door de boycot komt de op koopregeling van varkens geheel stil te liggen. Daardoor wordt de situatie in de toch al overvolle varkenshokken nog nijpender. Het ministerie van landbouw overlegt vanmiddag met justitie en de Rijksverkeersinspectie over de problemen bij het vervoer van varkens in het pestge bied. den kan worden. Er moet na melijk een controleur bij het in laden van de varkens aanwezig zijn. Die controleur komt vaak uren te laat binnen", aldus H. Koeleman, de woordvoerder voor de transporteurs. Het gevolg is dat de transpor teur door het lange wachten niet meer weg kan want dan wordt het rij- en rusttijdenbe- sluit overtreden. Het is al meer- De Saveetra, de organisatie van veetransporteurs, heeft al eer der aangedrongen op een bete re regeling van de varkenstrans porten. De transporten vallen onder de normale regels en wetten, terwijl er sprake is van een noodsituatie volgens de Sa veetra. „De transporteur moet vaak uren wachten tot er gela- malen voorgekomen dat een transporteur die toch ging rij den hiervoor een boete kreeg. „Een ander voorbeeld is het vervoer van ongezond vee. De varkens uit de overvolle stallen zijn vaak kreupel. Dat vee mo gen wij officieel niet vervoeren", aldus Koeleman. Ook hier zijn boetes wegens overtreding het gevolg. De transporteurs hebben in een gesprek met het ministerie van landbouw aangedrongen op een soepele omgang met de regels. De veetransporteurs ver wijzen naar de situatie rond de watersnood, begin vorig jaar. Toen mochten de chauffeurs wel lange dagen maken zonder dat ze het risico van een boete liepen. De nijpende achterstand bij de opkoopregeling is ook een noodsituatie, vinden de transporteurs. Honderdduizen den varkens zitten bovenop el kaar gepropt in de hokken en hadden al lang weg moeten zijn. Het is al voorgekomen dat varkens stikten in de overvolle stallen. Ook kannibalisme is een veel voorkomend verschijnsel. Per dag vervoeren de transpor teurs ruim 62.000 varkens of ruim 300.000 biggen in het ka der van de opkoopregeling. Er zitten nog enige honderddui zenden varkens in de stallen die al opgekocht hadden moeten zijn. De staking komt een dag na dat de Europese Commissie in Brussel toestemming heeft ge geven de komende maanden nog eens een bijna 3,4 miljoen varkens op te kopen en te ver nietigen. De betrokken varkens- boeren worden schadeloos ge steld met geld dat voor zeventig procent afkomstig is van de Eu ropese Unie. Met de uitbreiding van de opkoopregeling komt het aantal varkens dat mag wor den vernietigd op 8,2 miljoen. Daarvan is inmiddels al de helft Een woordvoerder van het Produktschap voor Vee, Vlees en Eieren vindt dat het trans portprobleem in eerste instem tie een zaak is tussen de overheid en de vervoerders. Doornbos, voorzitter van LTO-Nederland: „Het is een bijzonder slechte zaak als dit conflict over de rug gen van de varkenshouders wordt uitgevochten. Ik hoop dat ze in de komende 24 uur hun verstand gebruiken en de zaak op een andere manier oplos sen." Varkenshouders weigeren gesprek over inkrimping De landbouworganisatie LTO Nederland weigert met minister Van Aartsen te praten over de uitwerking van diens voorstel len over de herstructurering van de varkenshouderij, zolang hij onverkort vasthoudt aan in krimping van de varkensstapel met een kwart. LTO heeft dat Van Aartsen per brief laten weten. De be windsman had de organisatie uitgenodigd voor een gesprek op 18 augustus. LTO schrijft dat de voorstellen van Van Aartsen bij de sector 'bijzonder hard zijn aangekomen'. Volgens de orga nisatie maakt de minister mis bruik van de varkenspest. De organisatie is wel bereid met Van Aartsen te overleggen op grond van herstructurerings- voorstellen die ze samen met de productschappen Vee, Vlees en Eieren bezig opstellen. rkloosheid daalt minder snel yRG» De daling van de werkloosheid gaat het afgelopen ir minder snel dan in de maanden ervoor. In de eerste zes den van dit jaar daalde de werkloosheid met gemiddeld izend per maand. In de maanden ervoor was dat tiendui- ier maand. In het tweede kwartaal waren er 376.000 gere nde werklozen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te- ij het jongste werkloosheidscijfer aan dat dit in het tweede lal altijd lager is door seizoensinvloeden. Als de seizoens in buiten beschouwing worden gelaten, komt het werk- idscijfer in het tweede kwartaal uit op 395.000. Dat is enkele duizenden minder dan in het eerste kwartaal. Ier en zoon dood bij botsing ij een ongeval op de A27 bij Breda zijn gisteravond laat ■jarige Belgische vrachtwagenchauffeur en zijn meerij- 10-jarige zoontje omgekomen. De man reed met zijn wagen frontaal op een vrachtwagen waarop een grote ver pijl was aangebracht, die aangaf dat van de andere rijbaan k moest worden gemaakt. Door de harde klap schoof een Ie koelcontainer, die in de truck stond, ruim twee meter oren en doorboorde de cabine waarin de slachtoffers za- jlgens de politie waren zij vrijwel op slag dood. Over de dit van het ongeval is nog niets bekend. ncentrale Borsele is veiliger De kans op ernstige ongevallen met de kerncentrale in is ruwweg twaalf keer verkleind nu een omvangrijke ssingsoperatie is afgerond. Die aanpassing nam ongeveer tanden in beslag. Gedurende die tijd was de centrale bui- •rking. De kerncentrale in Borsele voldoet nu aan de eisen Iden voor nieuw te bouwen nucleaire eenheden. Door de oerde aanpassingen is de centrale minder afhankelijk van ijk handelen en bestand tegen invloeden van buitenaf sswolkexplosies, aardbevingen en neerstortende vliegtui- centrale levert inmiddels weer elektriciteit r joodse claim voor verzekeraar iam» Behalve Aegon bestaat er in Nederland nog een ver- r die een claim heeft binnengekregen van een nabe- van een joods oorlogsslachtoffer. Welke verzekeraar dat iet overkoepelende orgaan Verbond van Verzekeraars gis- iet bekendmaken. De onderhandelingen met de betrok- evinden zich 'in de fase van afhandeling', aldus de woord van het verbond. Maandag kwam naar buiten dat onderhandelt met een joodse nabestaande over de uitbe- een verzekeringspolis. De Postbank, als opvolger van gere Rijkspostspaarbank, wordt binnenkort gedagvaard Federatie Joods Nederland. De federatie wil dat de bank letaalde joodse tegoeden uitkeert aan de nabestaanden lachtoffers. i methadon voor gedetineerde Een aan harddrugs verslaafde gedetineerde uit Amster- ft gisteren in Breda een kort geding tegen de staat verlo- het onmiddellijk verstrekken van methadon. Volgens de ge vrouw is het niet geven van methadon een vorm van igen afkicken en kreeg zij daardoor lichamelijke en psy- klachten. Naar het oordeel van de rechter is er geen lisend belang, wat noodzakelijk is bij éen kort geding. De damse, die er nu volgens de medici gezond uitziet, heeft noment namelijk geen methadon nodig. Mocht in ver- it proefverlof en haar vrijlating methadon noodzakelijk kan zij - afhankelijk van het advies van de Amsterdam- en GD - mogelijk weer methadon krijgen. lerlandse drinkwater is dan nodig. In 1995 re- V len de drinkwaterbedrij- miljoen gulden om zich bereiden op de vrije Die reserveringen zijn lig om kosten te dekken, ren negentig bestonden ce reserveringen niet. laast kunnen drinkwa- jven efficiënter werken aartoe worden gedwon- Dr meer marktwerking. ;n vaak voor de afvalwa- ring. Meer marktwer- in totaal een jaarlijks j" oordeel opleveren tus- 220 en 640 miljoen gul- kelijk van de mate van yj irking kan in de drink- best» Nabestaanden en overlevenden van de Herculesramp hebben gisteren op het vliegveld Eindhoven een monument onthuld ter nagedach tenis aan de slachtoffers van het ongeluk. De onthulling had plaats tijdens een besloten herdenkingsbijeenkomst op het vliegveld. Bij het onge val op 15 juli 1996 met het Belgische toestel kwamen 34 van de 41 inzittenden om het leven. Daarbij waren 28 leden van het fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht. In de Heilige Lidwinakerk in Best wordt vanavond nog een herdenkingsconcert gegeven. Het concert vormt een alter natief voor de in militaire kringen gebruikelijke bloemengroet, die de eenheid van een overleden medewerker van Defensie gewoonlijk één jaar na zijn dood bij zijn um of graf brengt foto anp marc bolsius Een 29-jarige Iraanse asielzoe ker uit Leusden heeft zijn mond dichtgenaaid met rood draad. De man woont inmiddels drie jaar in Nederland en weet nog steeds niet of hij mag blijven. Hij is dat wachten beu en wil met een hongerstaking duide lijkheid over zijn toekomst af dwingen. Om die staking kracht bij te zetten, heeft hij zijn mond dichtgenaaid. „Ik heb toch niets meer te zeggen", laat hij via een notitieblokje weten. „Ik heb mijn verhaal al wel duizend keer verteld." Via een brief aan de directie van het asielzoekerscentrum heeft de Iraniër laten weten dat hij tot het einde doorgaat met zijn actie. En mocht het zover komen, dan zal hij in geen geval medische hulp aanvaarden. „Als mijn leven alleen nog maar wachten is, dan wil ik niet meer leven", laat hij weten. „Er is im mers geen verschil. Tijdens mijn leven ben ik al dood." Mocht hij inderdaad komen te overlijden, dan zal de Neder landse regering voor zijn dood aansprakelijk worden gesteld. „De procedures duren te lang. Je kunt niet verwachten dat ie mand die uit nood naar Neder land is gekomen, nog eens drie jaar onzekerheid kan verdra gen", zegt Abbas die zich als woordvoerder van de Iraniër opwerpt. Volgens het CBS halen jonge ren die hoger kiezen dan gead viseerd minder vaak het einddi ploma dan leerlingen die het advies wel hebben opgevolgd. Jongeren die lager kiezen, halen gemiddeld wel vaker hun diplo ma dan jongeren die op de school conform het advies te rechtkwamen. De schooladviezen pakken steeds hoger uit. Kreeg in 1977 slechts twaalf procent van de kinderen een vwo-advies, in 1993 was dit percentage geste gen tot zestien. Het aantal leer lingen met een havo-advies steeg van achttien tot 21 pro cent. Steeds minder kinderen kregen kregen een vbo- of mavo-advies. Steeds meer leerlingen slaan het schooladvies dat zij aan het ein de van de basisschool krijgen in de wind. Leerlingen kiezen steeds vaker voor een lagere op leiding dan geadviseerd. Dit staat in het Kwartaalschrift On- derwijsstatistieken van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gisteren is versche nen. Ongeveer een kwart van de leerlingen volgt het schoolad vies niet op. In de meeste geval len wordt gekozen voor een la gere opleiding. Dit komt het meeste voor bij jongeren met een mavo-advies. Zij gaan dan liever naar het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo). watersector een voordeel tussen de ruim zes procent en vijftien procent worden behaald. Bij de afvalwaterzuivering ligt het voordeel tussen de acht en der tig procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat de afdeling marktwerking van het ministerie van econo mische zaken heeft laten uit voeren. De watersector is nu een pd- bliek bedrijf dat regionaal het monopolie heeft. Vanwege het publieke karakter gaat men er van uit dat dit voldoende zeker heid biedt dat de bedrijven de prijzen niet opdrijven. Volgens de onderzoekers ontbreekt ech ter elk toezicht op de drinkwa- terprijs en de verontreinigings heffing. Ex-blauwhelm Rob Zomer (28) wordt 's nachts regelmatig ba dend in het zweet wakker. Dan heeft hij gedroomd over de dui zenden ontredderde vluchtelin gen die na de val van Srebrenica werden opgevangen in de Ne derlandse compound van de Verenigde Naties. Uit de terug kerende nachtmerries blijkt dat de soldaat van het dertiende ba taljon van de Luchtmobiele Brigade uit Assen de oorlog nog lang niet heeft verwerkt. Daar om wil hij terug naar Bosnië, te rug naar Srebrenica om de aan grijpende gebeurtenissen van juli 1995 te herbeleven. Zomer, nu ondernemer in Zandvoort, meent dat veel an dere Nederlandse Bosniëgan- gers dezelfde psychische pro blemen hebben als hij. Samen met buschauffeur Cor Schuilen- burg ontwikkelde hij een plan om de oorlogstrauma's met an dere ex-blauwhelmen te ver werken: een gezamenlijke bus reis door het voormalige oor logsgebied. „Een chauffeur van een hulp transport naar Bosnië is eige naar van een touringcar met al les erop en eraan. Hij heeft in middels een bus beschikbaar gesteld." Volgens de ex-militair is het de bedoeling met een man of vijftien een reis van twaalf dagen door Bosnië te maken. „Het is belangrijk voor mij te zien hoe het er daar nu aan toegaat. Hoe het de mensen is vergaan nadat wij zijn ver trokken. Ik zou graag te weten komen of en hoe de bewoners het oorlogsleed hebben ver werkt." Volgens stafofficier B. Schutte van de Koninklijke Landmacht is het niet ongebruikelijk dat militairen teruggaan naar lan den waar zij hebben gevochten. Als voorbeeld noemt hij de hon derden oud-Indiëstrijders die jaren na de oorlog een reis door Indonesië maakten. Schutte, die tientallen getraumatiseerde ex- blauwhelmen psychisch heeft begeleid, vermoedt dat ook Bos- niëgangers er in individuele ge vallen baat bij hebben. „Het zal van persoon tot persoon ver schillen of de terugkeer naar het voormalige oorlogsgebied helpt bij de verwerking van oor logstrauma's." Schutte meent dat een reis door Bosnië een 'plotseling afgebro ken verhaal' mogelijk kan com pleteren. „Na de val van Srebre nica zijn de Nederlandse mili tairen hals over kop vertrokken. Zij hadden geen tijd om geeste lijk afscheid te nemen. Een der gelijke ervaring is te vergelijken met het plotseling overlijden van een dierbare. Het is goed mogelijk dat de emotionele er varingen een plaats krijgen wanneer zij gezamenlijk in alle rust afscheid nemen van Bosnië en de bewoners." Toch wist Rob Zomer tot nu toe slechts een handjevol Bosnië- gangers enthousiast te maken. Om de busreis 'te promoten' onder de ex-blauwhelmen be zocht hij afgelopen mei de open dag op de Johan Willem Friso kazerne in Assen. De reacties van enkele oud-collega's die hij sprak, liepen nogal uiteen. „De een wuifde het lachend weg, de ander zei er wel wat voor te voe len om terug te gaan. Ook en kele familieleden hebben vol gens Zomer belangstelling voor de busreis. Echtgenotes, vaders en moeders van Bosniëgangers zouden het land - dat een diepe indruk achterliet op partner of kind - dolgraag met eigen ogen zien. „Zij hopen hun naaste fa milielid daardoor beter te be grijpen." De busreis, zo stelt hij, is echter in hoofdzaak bedoeld voor direct betrokkenen. Alleen bij onvoldoende animo van hun kant kunnen er andere belang stellenden mee. En dit dan voornamelijk om de kosten van de reis te drukken. 1! deelhouders van RTL4 j|gen vijf miljoen gulden vorderen van de voor- tv-managers H. Boer- - H. Roemer en F. Thyes. etal struikelde onlangs n dubieuze transactie met aandelen van het Rotter damse Teletekst-bedrijf Broker- line. Het uitgeversconcern VNU, Philips en de Luxemburgse tv- maatschappij CLT-UFA willen niet te diep ingaan op de mil joenenclaim. „De aandeelhou ders behouden zich alle rechten toe om deze stap te zetten", is het enige commentaar. RTL heeft Luxemburger H. Roemer inmiddels de toegang tot zijn kantoor in Hilversum ontzegd. Roemer zegt niets te vrezen omdat hij meent voor de aan delenhandel toestemming te hebben van zijn toenmalige baas Boermans. Laatstgenoem de is net als Thyes onbereikbaar voor commentaar. In 1993 kregen het drietal en de toen nog bij RTL werkende Endemol-topman Ruud Hen driks volgens interne documen ten inderdaad toestemming te handelen in Brokerline, eigen dom van Philips en KPN. Maar Brokerline verkeerde in de ver onderstelling zaken te doen met RTL en niet met privé-personen die voor de dubieuze aandelen- deal een BV op de Antillen had den opgericht. den haag Koninklijke PTT Nederland (KPN) blijft de nummers van sekslijnen in het telefoonboek vermelden. Dat kreeg voorzitter L. Do renbos van de Stichting Schreeuw om Leven gisteren voor het hoofd kantoor van het telecombedrijf in Den Haag te horen. De stichting Schreeuw om Leven strijdt tegen abortus, euthanasie en zedenver wildering. Namens KPN-topman W. Dik namen twee voorlichters 100.000 pagina's amusement en erotiek uit de telefoongids in ont vangst. De bladzijden waren door sympathisanten van de pro-lifebe- weging uit de gids gescheurd. Volgens de KPN-voorlichter neemt het bedrijf geen nieuwe maatregelen om de gewraakte nummers uit het telefoonboek te weren. De klant heeft recht op vermelding in de gids, mensen kunnen 06-nummers laten blokkeren en een perfora- tierand maakt het hen gemakkelijker om de niet-gewenste pagina's te verwijderenfoto anp hans steinmeier Sorgdrager wil naambordjes voor rechters den haag anp Minister Sorgdrager van justitie gaat met de rechterlijke macht praten over het plaatsen van naambordjes op de tafels van rechtsprekende colleges. Dit blijkt uit haar antwoord op schriftelijke vragen van het 'zelfstandig' Tweede-Kamerlid Hendriks. Hendriks denkt dat rechtzoe- kenden op die manier optimaal gebruik kunnen maken van hun recht op wraking. Dat kan aan de orde zijn als een rechter een nevenfunctie heeft die zijn ob jectiviteit bij een bepaalde rechtszaak zou kunnen aantas ten. De betrokken rechter moet dan plaatsmaken voor een col- Zes jaar geëist tegen handelaar in vrouwen rotterdam anp Voor de rechtbank in Rotter dam is gisteren zes jaar celstraf geëist tegen een 45-jarige vrou wenhandelaar. Justitie beschul digt de man ervan jarenlang vrouwen uit het buitenland te hebben geëxploiteerd in zijn nachtclub in Rotterdam. Ook zou hij fraude hebben gepleegd om zijn imperium uit te brei den. Tegen vier medeverdach ten eiste officier van justitie straffen van twee tot vier jaar. De vrouwenhandelaar kwam in 1991 voor de rechter in de Maasstad wegens vrouwenhan del, maar door een vormfout liep hij al snel weer buiten. De laatste twee dagen probeerde de advocaat G. Szegedi het openbaar ministerie te frustre ren door te wijzen op het ge bruik van een criminele infor mant.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3