Een menselijke modekoning Gevolgen van Securitel-zaak blijven onduidelijk i Miami was Gianni Versace dankbaar Feiten &Meningen Bleut niet mosen Belegger zoekt schaars aandeel WOENSDAG 16 JUL11997 Wie controleert de controleur? Niemand dus. We hebben nauwelijks tien kilometer afgelegd of de organisatie \Tin de \lerdaag- se blijkt al de Joker te hebben ingezet. De man duikt zo onven vacht op dat er een sid dering door het peloton gaat. Ze'f schrik ik zodanig dat ik de controle over m'n rolstoel volledig kwijtraak. Flet wagentje rijdt alle kanten op. behalve de goede, slaat over de kop en eindigt in de struiken, waar de man kort tevoren uit tevoorschijn is gekomen. Mijn twee begeleidsters willen te hulp schieten, maar worden abrupt tegengehou den. De Padvinder blijkt tijdens de grote Mars maar twee opdrachten te hebben: bloot moet in de ban en voor krachttermen heeft hij geen goed woord over. Verder inte resseert het hem niet. Rolstoelers behoren niet tot zijn afdeling, wat mijn partners ook zeggen. ..We moeten die man helpen." Terwijl ik mijn botten en de onderdelen van het wagentje bij elkaar zoek. kom ik al gauw tot de conclusie dat ik elke vorm van eerste hulp op dit moment kan vergeten. „Die rolstoelers mogen allang blij zijn dat ze mogen meedoen. Wat er met u aan de hand is. is veel erger." De beide vrouwen kijken de man (jagers hoedje. fondsbrilletje, baard, korte broek met bretels) verbijsterd aan. Ze worden met de ogen uitgekleed, terwijl ik hem hoor zeg gen dat hij juist het tegenovergestelde wü. ..Waarom heeft u zich niet aangekleed?" De temperatuur is inmiddels tot 25 graden op gelopen. overigens nog ver verdwijderd van het kookpunt waarop de man zich bevindt. „U loopt hier maar gewoon in uw beha rond. U bent hier niet op de Wallen. Een van mijn begeleidsters wordt zo kwaad dat ze er op los begint te vloeken. „Hadden we die dan gvd ook moeten thuis laten?". snauwt zij de hunkemöllerende man toe. Het in een onbewaakt ogenblik uit het programma van Koot Bie ontsnapte vieze mannetje slaat een Vierdaagsekruis en herhaalt zijn dienstbevel: „U gaat zo niet verder." In de struiken hoop ik dat die order wordt opgevolgd, zij het om een heel ande re reden. Intussen passeren duizenden lopers de plek des onheils. Zingen en lopen gaan hand in hand, samen met een gigantische hoeveelheid potjes vet. Een barmhartige Sa maritaan blijkt er niet tussen te zitten. Ook niet iemand die zich geroepen voelt om wat van dat vet op mijn kale kop te smeren. Het petje dat vóór het ongeluk nog voor be scherming tegen de zon zorgde, is in de consternatie zoekgeraakt Wel verschijnt plotseling een meisje in tangaslip in de optocht. De controleur moet er nu helemaal van overtuigd zijn dat de eerste etappe van 'zijn' Vierdaagse van So dom naar Gomorrha voert. De süp werkt op hem als een magneet. De beha's zijn niet meer in tel. .Aankleden en vlug." Het meis je verandert in een groot vraagteken. Ze is buitenlands en spreekt en verstaat geen Ne derlands. De controleur geen buitenlands. „Bleut niet mogen. Verboten. Snel. De tan gaslip vat het op als een aanmoediging om sneller te lopen. Ze bedankt de broek met bretels en vervolgt haar weg. Het intermezzo heeft net lang genoeg ge duurd om ons uit de voeten te maken. Dat wil zeggen de voeten van mijn begeleid sters. die mij tussen hen in hangend afvoe ren. Het Vierdaagsekruis was al onbereik baar voor me. omdat ik me niet op twee be nen kon voortbewegen, 'waarbij het ene been na het andere de grond dient te raken en het op straffe van uitsluiting verboden is gebruik te maken van een voertuig, zoals een rolstoel'. Het alternatief, een 'speciaal ontworpen certificaat', kan ik ook vergeten. 'Onze' Hopman heeft zich echter zodanig onderscheiden dat die nooit meer van mijn netvlies zal verdwijnen. JAN PREENEN De belegger die nog aandelen aan zijn por tefeuille wil toevoegen, moet steeds dieper in de beurs tasten. De particuliere belegger en de buitenlandse instituten zijn in een verbitterd gevecht verwikkeld om de schaarse aandelen. De lachende derde is de aandelenbezitter die tijdig heeft gekocht. Winst nemen is niet aan de orde, want zo lang de vraag goed blijft, blijven de koersen stijgen. „Het normale mechanisme van winstne- men na een koersstijging is nu niet aan de orde", constateert directeur De Vries van de Vereniging voor Effectenbezitters (VEB). .Aandeelhouders blijven op hun stukken zitten omdat ze nog verdere koersstijgingen verwachten." Die verwachtingen komen dagelijks uit en zodoende houdt de stijging zichzelf in stand. Veel vraag en weinig aan bod leidt tot hogere koersen. En hogere koersen leiden weer tot meer vraag want wie wil niet profiteren van hogere koersen? Het lijkt erop dat er een kunstmatige schaarste aan aandelen wordt gecreëerd. In normale beurstijden is de zomer traditio neel het seizoen van dalende koersen. De kopers zijn op vakantie en de verkoper moet flink met de prijs zakken om kopers te vinden. Nu zijn de verkopers op vakantie en zijn de kopers op de beurs gebleven. „Het zijn niet alleen de particuliere beleg gers die stukken willen hebben aldus T. Hoedemakers van de Amsterdamse effec tenbeurs AEX. „De vraag van buitenlandse beleggingsinstellingen naar Nederlandse aandelen is ook groot. Ze willen niet alleen de traditionele toppers als Koninklijke Olie en Unilever, maar alle grote fondsen. Van daar dat de koersen van vrijwel alle aande len omhoog gaan." Hoe lang het duurt voor het hoogste punt is bereikt, blijft een vraag die iedereen be zighoudt. De Vries denkt dat de markt voor lopig goed blijft. „Een lage rente, een stij gende dollar en stijgende bedrijfswinsten. Dat is allemaal goed nieuws voor aandelen. Pas als er iets verandert in een van die drie factoren, gaan de koersen naar beneden." DEN HAAG PEET VOGELS De voorstanders van zoveel mogelijk open baarheid in de Securitel-affaire hebben een slag gewonnen. De rechter vindt dat de re gering nu snel binnen een week met haar lijst moet komen van regelingen die ten onrechte niet waren aangemeld bij de Europese Commissie in Brussel. Maar met de publicatie van de lijst zal niet de duide lijkheid worden geschapen die iedereen wenst, want er zal slechts sprake zijn van een 'voorlopig definitieve' lijst. Ambtenaren van meerdere departementen hebben de afgelopen weken overuren moe ten maken om uit te vinden welke wetsre- gelingen alsnog met spoed in Brussel aan gemeld moeten worden. Maar al vrij snel bleek dat de aanvankelijke lijst van ruim 350 regelingen niet klopte. Inmiddels is het overleg met de specialisten van de Europe se Commissie begonnen, en dat verandert de lijst. Enkele tientallen regelingen konden weer worden afgevoerd en een eerste set re gels over wapens en munitie wordt op dit moment beoordeeld door Brussel. Het Nederlandse kabinet wilde pas over twee maanden met de lijst komen, als het overleg met de Europese Commissie zou zijn afgerond. Regelmatig waarschuwden de betrokken ministers Wijers (economi sche zaken) en Sorgdrager (justitie) voor de maatschappelijke onrust die voortijdige pu blicatie van de lijst tot gevolg zou hebben. Zij wensten eerst duidelijkheid te hebben over welke regels en wetten wel of niet rechtsgeldig zijn. De regeringspartijen slik ten deze motivatie. Nu zal blijken hoeveel maatschappelijke onrust er alsnog zal ontstaan. De onduide lijkheid zoveel is zeker leidde in de af gelopen weken in elk geval tot de nodige verwarring. Rechters konden of wilden in bepaalde gevallen geen vonnis wijzen, offi cieren van justitie vroegen zich af hoe het met strafvervolging moet, bedrijven wisten niet of ze zich nou wel of niet aan bepaalde voorschriften hadden moeten houden. Het kabinet weigerde verder over te gaan tot publicatie van de lijst, omdat het vreest dat dit de besprekingen met Brussel door kruist. Nederland heeft immers de volle medewerking van Europa nodig om dit pro bleem uit de wereld te helpen. Zijn de ministers bang dat andere EU-lan- den dwars gaan liggen als duidelijk is welke omvang het Nederlandse verzuim heeft? Dat zou de noodoperatie die men in sa menspraak met de Europese Commissie heeft opgezet inderdaad schaden. Maar daarvoor is dan toch allereerst het kabinet verantwoordelijk. Minister Wijers probeerde in een Securitel- debat eind juni de indruk te wekken dat Nederland lang niet alleen in gebreke was gebleven. Ook andere landen zouden in meerdere of mindere mate hebben ver zuimd regels in Brussel aan te melden. Maar de Europese commissaris voor de in terne markt, Monti, zou dit inmiddels heb ben ontkend. Als het repareren van de Se- curitel-zaak inderdaad flinke vertraging op loopt, dan betekent dat wel degelijk politiek schadelijk voor het kabinet. Dat was de reden dat de regeringspartijen zich steeds achter de regering schaarden, waardoor het CDA als grootste oppositie partij openbaarmaking van de lijst niet ge daan kreeg. De oppositie heeft nu steun ge kregen van de rechter. Die toonde zich on gevoelig voor het kabinetsstandpunt. Ook voor de aanklager, de Nederlandse Vereni ging voor Strafrechtadvocaten (NVSA), is dit een overwinning. De NVSA, gesteund door onder meer werkgeversorganisatie NCW- VNO, meende dat de burgers het recht heb ben te weten waar ze aan toe zijn. Dat vond de rechter ook. Toch blijft de vraag of men is gediend bij de publicatie van een voorlopige lijst. Volgens P. van der Kruijs, secretaris van de NVSA, bestaat de kans dat vanaf volgende week een run ontstaat van burgers en bedrijven op de rechtbank. Van der Kruijs geeft als voorbeeld een ondernemer die fors heeft geïnvesteerd om te voldoen aan een milieu bepaling, terwijl die niet is aangemeld in Brussel en dus niet rechtsgeldig is. Die on dernemer zou via de rechter een claim bij de overheid kunnen ind Zelfs als in de nazomer de definit wordt gepubliceerd, is nog niet di en hoe rechtsprocedures gaan lof rechters bevinden zich in een vac dat deze situatie niet eerder is va men. Wel kunnen rechters bij twi uitspraak vragen van het Europes dan nog is de reikwijdte van de h niet te overzien. De gevolgen kunnen veel verder materiële schadeclaims. Het gaat het vertrouwen in de overheid er politieke kwetsbaarheid van eenl niet alleen vrijwel collectief heeft om Europese regels te volgen, mi d gens maandenlang krampachtig! de zaak buiten de openbaarheidl DEN HAAG MAURICE WILBRINK De bruut vermoorde mode-ontwerper Gianni Versace werd gisteravond door vrijwel iedereen geroemd als een van Italië's grootste talenten, maar ook als een man die ondanks het enorme succes menselijk en be scheiden was gebleven. Collega-modekoning Giorgio Armani zei dat Versace Made in Italy tot een begrip heeft gemaakt 'dat staat voor creativiteit en kwaliteit'. Gianni Versace wandelde gistermor gen om negen uur terug van het ont bijt in een naburig café naar Casa Ca- snarina, zijn renaissance-villa op Ocean Drive in South Beach. Voor het hek van zijn huis in de mede dankzij Versace zo populaire art-décowijk van Miami, werd hij benaderd door een man. Die schoot Versace twee maal in het hoofd en verdween daarop te voet. De zwaar gewonde mode-ont werper werd snel naar een ziekenhuis gebracht, maar bleek bij aankomst overleden. De politie verklaarde al meteen dat het niet om een willekeurige moord ging, maar om een geplande aanslag. Die uitspraak was gebaseerd op de wetenschap dat seriemoordenaar An drew Cunanan eerder op de ochtend in Miami Beach gezien was. Enkele dagen eerder was hij gesignaleerd in het noordelijker gelegen West Palm Beach. Cunanan wordt ervan verdacht op 29 april en 3 mei in Minneapolis een ar chitect en diens vriend, met wie hij ooit een verhouding had gehad, te hebben vermoord. Drie dagen later zou hij in Chicago een zakenman hebben omgebracht, en weer drie da gen later een begrafenisondernemer in New Jersey. Daarna opende de FBI een nationale klopjacht op de man, maar telkens als zij hem op de hielen zaten wist hij in een van de begra fenisondernemer gestolen auto aan zijn achtervolgers te ontkomen. Homogroepen in het hele land raak ten daarna in paniek. De FBI waar schuwde alle bekende homo-organi saties. Eén zo'n organisatie in New York loofde een beloning van 50.000 dollar uit voor de aanhouding van Cunanan, die in homokringen kenne lijk wijd en zijd bekend was. Zijn moeder beschreef hem onlangs zelfs als 'een eerste-klas homoseksuele prostituee'. De moord op Versace leidde gisteren tot verslagen reacties. Op de trappen van zijn villa aan Ocean Drive legden mensen bossen bloemen. De burge meester van Miami, Alex Peneles, haastte zich te verklaren 'dat Miami Beach veilig is', en dat deze moord 'overal had kunnen gebeuren'. In de stad herinnert men zich maar al te goed de reeks roofmoorden op bui tenlandse toeristen, die tot een gevoe lige daling van het aantal toeristen leidde. In februari 1996 kwam bij een aanslag een Nederlandse toeriste om het leven. Versace werd medeverantwoordelijk geacht voor de toeristische opleving van South Beach, dat tien jaar gele den een vervallen wijk was, maar nu één van de drukste toeristische be stemmingen van de VS is en een favo riete flaneerplek voor de internationa le jetset. Versace was de eerste be roemdheid die zich in de buurt ves tigde, en daarmee het voorbeeld gaf aan artiesten als Madonna, Gloria Es- De Milanese couturier Trussardi zei niet te willen geloven dat Versace dood is, en riep in her innering dat hij nog maar twee jaar geleden de strijd tegen een tumor in zijn hoofd had gewon nen. Velen onderstreepten het in de wereld van de mode zeld zame 'menselijke gezicht' van Versace, die actief betrokken was bij anti-aidsmanifestaties en andere initiatieven ten be hoeve van goede doelen. Met de dood van Versace ver liest de modewereld dan ook een van zijn bekendste en ge liefdste coryfeeën. Hij werd be roemd door het ontwerpen van uitbundige, maar 'draagbare' kleding voor alle generaties, maar vooral door het maken van kleding voor de beroemd heden der aarde, onder wie prinses Diana, zanger Elton John, popster Madonna, foto model Elisabeth Hurley en an dere megasterren en acteurs. Topmodellen als Claudia Schif- fer en Naomi Campbell betra den de catwalk voor Versace. en filmsterren als Demi Moore en Patricia Arquette poseerden in zijn creaties voor de lens van topfotografen als Richard Ave don. Naast het 'gewone' mode- werk deed Versace veel voor opera en theater, bijvoorbeeld samen met de wereldberoemde choreograaf Maurice Béjart. Versace experimenteerde, en het is vooral aan hem te danken dat de mode haar traditionele grenzen overschreed en model len uitgroeiden tot sterren van de eerste orde. Modekoning Versace was veelzijdig, actief en vooral beroemd om zijn typisch Italiaanse verfijning. Zijn vrou wenmode was sensueel en ge waagd, en viel op door uiterste perfectie. Afgelopen weekeinde was Versace nog in Parijs bij de presentatie van zijn nieuwe col lectie. Gianni Versace werd in 1946 ge boren in het straatarme Reggio di Calabria. Hij was de zoon van een costumière. Reeds op jonge leeftijd werkte hij in het atelier van zijn moeder, van wie hij het vak leerde. Na een architectuur studie besloot hij alsnog over te schakelen op mode-ontwerpen en vestigde hij zich op 25-jarige leeftijd in Milaan. In 1972 bracht hij samen met Armani, Ferré en Moschino on der de naam Disegno in Italia de Italiaanse luxe confectie tot grote hoogte. Voor het merk Florentine Flowers maakte hij een breiwerkcollectie die zoveel opzien baarde dat Donatella Gi- rombelli van het modehuis Ge- Parijs, nog maar net meer dan een week geleden. Het Britse topmodel Naomi Campbell showt één van de laatste creaties van Versace, een typerende combinatie uit zijn herfst- en wintercollec tie. foto epa Versace wordt omhelsd door Maurice Béjart, de choreograaf met wie hij voor de opera samenwerk! j( tefan en Sylvester Stallone. Zij bezit ten nu in South Beach huizen, hotels en restaurants. Overigens was de komst van Versace naar de wijk in eerste instantie niet onomstreden. Hij betrok het huis in 1992, maar vond het ondanks de 24 kamers die het telt te klein. Daarom kocht hij het aangrenzende hotel The Revere, liet het gebouw tegen alle pro testen van omwonenden en monu mentenbeschermers is slopen, en zet te architecten aan het werk om er een zwembad en een gymzaal te laten bouwen. Ook hierbij liet hij zien een ware modekoning te zijn: omdat de kleur van het dak van een nabijgele gen kerk hem niet beviel, liet hij de pannen op zijn kosten vervangen. Bewakers staan in de stromende regen voor de woning van V Miami Beach. Op de plek waar de modekoning werd neerges liggen bloemen. roï li nny hem als huisdesigner con tracteerde. Dat leverde beroem de collecties in suède en leer op. In dezelfde tijd ontstond zijn avondkleding voor het merk Complice. In 1978 opende hij zijn eigen modehuis, samen met broer Santo en zus Dona tella. Versace was als geen ander ge fascineerd door nieuwe techno logieën uit de stoffenindustrie. Steeds wist hij de Italiaanse stoffenfabrikanten zover te krij gen om nieuwe technieken uit te proberen, met alle risico's vandien. Die samenwerking le verde onder meer metalen brei werk op: stalen ringetjes met stukjes stof erachter geplakt. Hij maakte er de inmiddels klassiek geworden, sensationele zeemeerminjurken van. De col lectie leverde hem in 1982 een prijs op: L'Occhio d'Oro. Ook ontwikkelde hij een techniek om met laserstralen leer en rub ber aan elkaar te lassen. „Dat is goedkoper dan de naaimachine en bovendien onzichtbaar." Versaces losse en ongestructu reerde stijl was er niet alleen voor vrouwen. Hij vernieuwde ook de mannenmode van de ja ren zeventig en tachtig. Sterren als Bruce Springsteen. George Michael, Sylvester Stallone. Woody Allen en Andy Warhol lieten zich door hem kleden. Bij het lanceren van zijn eerste parfum Versace l'Homme, orga niseerde de modekoning een evenement waarvoor hij de hele Parijse Opera afhuurde. Derge lijke gebaren w'aren geen uiting van zelfoverschatting, maar in overeenstemming met zijn maatschappelijke statuur. In 1996 zette zijn imperium bijna twee miljard gulden om, bij een winst van een kleine 220 mil- Versace is nog steeds liebedrijf. maar dan w enorme omvang. Ove y wereld bestaan er kooppunten. De prijkt op mannen- enfet mode, maar ook op p D juwelen, keukens, bai sens en tientallen and t ducten. Maar Gianni wilde verder gaan. zijn dood overwoog zi I naar de beurs te brenj uitkomst van die gok! niet meer mogen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2