z Het alfabet van de genen Je kunt geen cent verdienen lan het spelen van Superfruit Leiden Regio Technomarkt neemt v/h Van Duuren over Eindelijk rotonde bij 't Soldaatje Voorhout J Veel wegen afgesloten in vakantie NSDAG 16 JULI 1997 r wetenschap en bedrijfs- stier Herman of genetisch ge- elkaar ontmoeten', be- manipuleerde tomaten- ge- 1 de Bio Science Park-fol- beurt er veel meen informati- I fan de gemeente Leiden, ca, medicijnfabricage, het op- idee hier- dat contact n de Leid- jksuniver- en on- eljemers beiden werkt. bezui- happers 1Cj jn zo ex- i| mogelijk- n voor onderzoek, terwijl jven hoogwaardige ken- huis halen. Dit huwelijk markt en academie twaalf jaar geleden cen toen de eerste heipaal in atte poldergrond van de ivenhoek verdween. el vanaf het begin vooral otechnologie beeldbepa- geweest -denk aan de Het huwelijk tussen markt en academie zetten kweeksyste- men voor planten, ruimtevaart en medische technologie. Inmiddels hebben zich 28 andere bedrijven z'c'1 geves tigd met in totaal 1700 werknemers. Het voorvoegsel 'Bio' dekt dus niet helemaal meer de be- drijfssamenstelling van het Sciencepark. Ook de samen werking met de universiteit is niet altijd even duidelijk. Wat er aan de andere kant van de spiegelglazen gevels gebeurt, wordt belicht in een serie ver halen. Vandaag in deel 6: Base- Clear CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 LEIDEN ARNO VAN T HOOG Het noodlijdende Technisch Handelsbureau v/h Van Duuren is na overname door het Rotter damse Techno Investments van de ondergang gered. De zes werknemers kunnen hun werk zaamheden aan de Roosevelt- straat voortzetten. Zij hebben zich samen met curator C. van Oosten de afgelopen weken sterk gemaakt voor de overna me. Zelfs na het faillissement op 2 juli bleef het bedrijf open. Normaal gesproken doe je als curator de tent dicht", zegt Van Oosten. .Alleen als er winstgevende vooruitzichten zijn, blijft een onderneming draaien. Maar ook de medewer king van het personeel is heel belangrijk en de werknemers van Van Duuren hebben zich volledig ingezet, bijvoorbeeld door het bijwerken van de ad ministratie." Volgens de werknemers is de onderneming kapot gemaakt door een investeringsmaat schappij, die handelt in bedrij ven. Van Oosten stelt dat er 'be hoorlijk gesold' is met Van Duuren. ,,Het is in korte tijd twee keer van eigenaar gewis seld en er is een erg slecht fi nancieel beleid gevoerd. Op een gegeven moment drongen leve ranciers aan op een faillisse ment." De onderneming is sinds 1909 in Leiden gevestigd. Het handelt in technische ma terialen en gereedschappen. Eens werkten er twintig man waarvan er in oktober nog tien werden ontslagen. Deze week vindt er een tus sentijdse inventarisatie plaats. Schuldeisers kunnen dan gele verde maar niet betaalde goe deren ophalen. Techno Invest ments gaat vervolgens de voor raad aanvullen waardoor 21 juli de nieuwe start rond zal zijn. Het bedrijf gaat vanaf die da tum onder de naam Van Duuren/TechnoMarkt opere- Ema Barel en Bas Reichert in het laboratorium van BaseClear. tvi syribonucleinezuur, zeggen wetenschap- 8, De afkorting heeft een haast magische DNA. Wie echter het goedje in een rea- uis isoleert, staat teleurgesteld te kijken ;en bescheiden snotje - weg betovering. Het ige prutje moetje eerst analyseren, lezen, at je iets te weten komt. Twee Leidse biolo- Den dat als broodwinning. De afgelopen vier ebben zij het DNA van planten, mensen en 11 riën voorbij zien komen 'Zal in het eerste jaar ging het aam, toen hebben we wel I ogen om de sequencer aan te hangen", bekent Erna Zij besloot in 1993, samen aar partner Bas Reichert, een •er' onderneming te starten. Vlak [afstuderen leek de markt in jpvoor een servicebedrijf dat n kaart brengt. Al snel koch- 011 twee biologen een gecom- "a seerd analyseapparaat - de neer - en het bedrijf BaseCle- b"1 een feit. °'8 ileek deze aankoop de makkelijkste stap. eek vrij eenvoudig, maar we verkeken ons technische problemen. Dan mislukten ana- 4n kon je de resultaten niet doorsturen naar iten. Het duurde vrij lang voordat we de 8et helemaal onder de knie hadden. In die pe ller riode leerden we veel, maar verdienden weinig. Bovendien viel het werven van klanten tegen. Dat is niet iets dat je leert op de universiteit." Deze aanloopproblemen zijn ze inmiddels te bo ven. Vestiging in het academisch bedrijven cen trum (ABC) heeft daar ook aan bijgedragen. „We zaten korte tijd in Rijnsburg en met de verhuizing naar het ABC kregen we betere faciliteiten met andere bewoners om ons heen. Daar kan je eens wat van lenen of apparatuur mee delen. Met een aantal bedrijljes hebben we nu zo'n goed contact, mici. Het idee is dat de bedrijven uiteindelijk de vleugels uitslaan en zich zelfstandig in het Scien ce Park vestigen zoals CAM Implants heeft ge daan. Voor het bedrijf van Barèl en Reichert is dat nog niet zover, al begint het met zes werknemers wat krap te worden. Ruimte voor verdere groei is er nog niet. Er zijn wel er plannen voor uitbrei ding van het ABC met een extra verdieping. Mo menteel huizen er veertien bedrijven. BaseClear heeft nu twee laboratoria en een kan toortje. In een ruimte staan twee onmisbare 'Het leek vrij eenvoudig, maar we verkeken ons op de technische problemen' dat we samen iets proberen op te zetten. Boven dien zitten hier een paar goede klanten, zoals In- trogene en TNO." Het ABC verhuurt kantoor- en laboratoriumruim ten aan innovatieve geesten. De stichting wil zo een springplank zijn voor ondernemende acade- 'werknemers' te zoemen: de analyse-apparaten. „Dit is de laatste technologische ontwikkeling. Je kunt hier 96 DNA monsters in plaatsen: het appa raat doet de rest. Op de computer verschijnen vervolgens de resultaten. Iedereen heeft haast, de resultaten moeten het liefst gisteren al beschik - HENK BOUWMAN baar zijn. Als een klant 's ochtends belt, kan hij de volgende dag de resultaten in huis hebben. Maar als iemand een compleet gen in kaart wil bren gen, dan kan dat een paar weken duren." Per post komen de DNA-monsters binnen en de verzender krijgt er een diskette met gegevens voor terug. Soms is dat alleen de volgorde van de bouwstenen van het DNA, aangeduid met de let ters A, G, C en T, maar Base Clear kan ook met computerbestanden onderzoeken of deze gege vens overeenkomsten vertonen met erfelijk materiaal van ande re organismen. Deze informa tievoorziening gaat in de nabije toekomst een steeds belangrij ker rol spelen in het bedrijf. Met het aantrekken van perso neel gaan de ondememerswen- sen van de twee Leidse biolo gen steeds meer in vervulling. Ema Barèl: „We wilden eigen baas zijn en dat komt ook door dat onze ouders een eigen zaak hebben. Je bent dat gewend; je wilt zelfstandig beslissingen nemen. Gewoon, het echte ondernemerschap. Bovendien had ik geen zin me op de universiteit te specialiseren in een enkel onderwerp. Door alle verhalen die klanten me vertellen, zit ik nu in tien onderzoeken tege lijk." VOORHOUT CONNY SMITS De bouw van een rotonde op de kruising bij 't Soldaatje in Voor hout begint 1 december. Daar mee komt een eind aan een ja renlange roep van bewoners en gemeente om de kruising van de Jacoba van Beierenweg, 's Gravendamseweg, Loosterweg en Teijlingerlaan veiliger te ma ken. Donderdag 17 juli is er een informatiebijeenkomst in het Voorhoutse gemeentehuis waarop nog vragen kunnen worden gesteld en suggesties aangedragen. Voorhout heeft jaren aange drongen op de rotonde. Twee jaar geleden verongelukte een 4-jarig jongetje nabij de krui sing, terwijl enkele maanden daarvoor een auto een woning ramde. Toen al deed de provin cie mondelinge toezeggingen 't Soldaatje onder handen te ne- rrl tmatl aid. oé 30 LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Superfruit De snackbar aan het Vijf Meiplein heeft er maar een bordje bij gehangen. En eigenaar L Planjer van snackbar De Drie Vissers in de Haarlemmerstraat waarschuwt zijn klanten er altijd voor. Want bij de gokautomaten die de Leidse snackbarhouders tegen woordig in hun zaak hebben staan, gaat het om het spel. En niet om de knikkers. Dat leidt soms tot heftige reacties. Zoals die keer in de HapSnap, ook in de Haarlemmerstraat. „Inder daad, er heeft hier wel eens iemand met een kruk staan zwaaien", vertelt HapSnap-medewerker Mark van Loenen. „Je hebt van die mensen die binnen een paar minuten tienduizend punten halen en dan den ken dat ze recht hebben op tienduizend kwartjes. En als dat dan niet het geval is, dan worden ze nijdig." Reden voor de HapSnap om voor de zekerheid toch ook maar een stukje karton op te hangen. Met de waarschuwing dat er aan de eenarmige bandiet die in de hoek van de snacktent staat geen stuiver valt te verdienen. „U heeft het over de Superfruitwil Kees-Jan Bosch van de afdeling kansspelen van het Nederlands Meetinstituut weten. Inderdaad, de Superfruit. Zo heet de speelkast die het uiterlijk heeft van een jack pol, maar het niet is. „Uiterlijk lijken ze erg op elkaar, dat is waar. Maar Superfruit is een behendigheids spel. We hebben vastgesteld dat de speler invloed heeft op het spelresultaat. Zo moet je bij sommige spelvarianten fruitsymbolen op de goede plaats leg gen." Bosch hoeft in ieder geval niet met een kruk te zwaai en om het verschil tussen een 'echte' en 'namaak'- jackpot te zien. „Dat verschil kan je zien aan het merkteken van het Ne.derlands Meetinstituut dat op de kast zit. Gokkasten hebben een rode NMI-sticker. En Superfruit heeft een groene sticker." Makkelijk zat. Toch weet Planjer van De Drie Vissers een nog eenvoudigere methode. „Kijk voor je gaat spelen eerst eens of er een uitbetaalknop op zit", raadt hij aan. Superfruit (2) Groene sticker of niet, volgens sommigen is de nep- gokkast een wolf in schaapskleren. Waar je echt gokverslaafd van kan worden, snuift Ron Bellaard van de Stichting Anonieme Gokkers en Omge ving Gokkers Nederland (AGOG). „Je hebt bijvoorbeeld Superfruit-automa- ten waarbij degene die de meeste pun ten van de week haalt een speciale weekprijs krijgt. Op zich lijkt het vrij ongevaarlijk, maar jonge spelers kun nen door zo'n kast wel gaan gokken. Zeker als er een prijsje aan vast zit." De landelijke branche-organisatie voor speelautomaten VAN erkent de proble men. En heeft de zaak aangekaart bij het Nederlands Meetinstituut. „We zijn er geen voorstander van, we raden onze leden af dit soort automaten te plaatsen", zegt VAN-secretaris Jan Berghoef. „Hoewel de kast geen gleufje heeft wair geld uit komt, hebben we gemerkt dat er middenstanders zijn die winnaars achteraf uit betalen aan de bar. En dat doorkruist de goede af spraken die we hebben over het plaatsen van kans spelen in de droge horeca." De Leidse politie kan dat verhaal ondersteunen. „We hebben nog geen echte overtredingen geconsta teerd", zegt politieman J. Schaaf. „Maar we hebben in Leiden soms wel stickertjes gezien met het op schrift: loop maar even langs de kassa als je meer dan vijfduizend punten haalt. Dat doet toch vermoeden dat er meer aan de hand is." Het kan verkeren, mijmert Schaaf.Ach, het zijn van die vormen van gokken waar je als politie weinig greep op hebt. Als mensen willen gokken, doen ze het toch wel. Je hebt allerlei 'onzichtbare' manieren van gokken. De eerste rode auto die de hoek om komt levert een rondje op - dót soort vormen." De nep-gokkast. Je kan er geen cent aan verdienen, maar er wel verslaafd van raken. Geen wonder dat de machine op z'n retour is. „Dat tussendoor gewauwel is eigenlijk ook maar niks", merkt C. Bronk van CB A- musement op. „De mensen spelen er bijna niet op. Want ze kunnen er niets mee. En voelen zich be kocht." Fotospel Nee: dan de Photo Play, begint Bronk. „Dat is echt een heel goed alternatief, ook voor de snackbarhou der. Iedereen is er gek op. Van studenten tot werken de mensen. En als ondernemer heb je er een heel lekker rendement op." Ook Jean-Pierre Mandas van Trend Amusement kan de nieuwe sensatie op speel- kastgebied alleen maar bejubelen. „Vergeet Pacman. Dit is echt amusement, het liegt er niet om." Photo Play is eigenlijk niet echt een spel, maar een verzameling spellen. Wie een muntje in de kast gooit, kan kiezen uit een waaier van vijf tot acht kaart- en puzzelspelletjes. Van een filmquiz tot Het Rad Van Fortuin, „Van bolleboosspelletjes tot spelletjes die je speelt met een flinke slok op", zoals Koen Stomph van Photo Play-distributeur Jac van Ham Internatio nal verwoordt. „Er is een duidelijke behoefte aan een automaat van vriendelijke aard", verklaart Stomph het succes van Photo Play. „Gewone videospellen hebben door gaans toch vaak een bepaald geweldsgehalte. En de acceptatie van de onschuldige spelletjes op Photo Play is erg hoog." Stomph noemt een voorbeeld. „Bij spelers van gewo ne videospelletjes is de verhouding man-vrouw ne gen op één. Maar bij Photo Play ligt die verhouding fifty-fifty- Dat is toch opvallend: er wordt een hele nieuwe groep vrouwelijke spelers aangeboord." Van het spellenapparaat, dat ruim een jaar geleden uit Amerika overwaaide, zijn er inmiddels zo'n dui zend in Nederland in omloop. In Leiden staan ze on der andere in Lemmy's Biercafé, Beaver's en in Grand Café De Zijlpoort. Stomph, opgewekt: „We zit ten in een hoge versnelling. Het is echt een warme- broodjesproduct geworden." Vrouwvriendelijk dus, en geschikt voor iedereen. Maar hoe zit het dan met dat puzzelspelletje, waarbij het de bedoeling is een in stukjes geknipte foto van een schaars geklede dame in elkaar te zetten? Of met de Erotische Quiz, waarbij de speler bijvoorbeeld wordt gevraagd welke intieme plekjes het lekkerst zijn? De fabrikanten hebben aan alles gedacht. „Er zit een knop op de automaat, waarmee degene die de auto maat exploiteert de erotiek kan uitzetten. En er zit een tijdschakeling op. Waardoor je als exploitant kan zeggen: in mijn café mogen de blote dames pas na tien uur 's avonds tevoorschijn komen." men. Daadwerkelijke uitvoering liet echter op zich wachten. Volgens ambtenaar R. Burg- meijer is de gemeente nu dan ook erg blij dat de rotonde bin nen enkele maanden wordt ge realiseerd. „De rotonde is nu zo ontworpen dat alle vier de we gen er op uitkomen. Op aan vankelijke tekeningen van de provincie was de Loosterweg er uit gehouden, omdat een stuk grond nog in particuliere han den was. Inmiddels is de aan koop van die grond bijna rond. In totaal zal de rotonde bijna één miljoen gulden kosten. Na aftrek van subsidie moet de ge meente hiervan een kwart bij dragen. Tijdens de informatiebijeen komst van donderdag zijn er van 15.30 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur medewer kers van de provincie aanwezig om de rotondeplannen toe te lichten. DEN HAAG GPD Automobilisten die de komende weken in Nederland blijven, moeten er rekening mee hou den dat vooral de Randstad moeilijk te bereiken is. Enkele grote knelpunten zijn lange tijd volledig afgesloten en andere routes tijdelijk of gedeeltelijk. Wie in deze vakantieperiode toch met de auto naar zijn werk gaat of in eigen land een dagje uit wil, heeft pech. Files worden weliswaar niet venvacht, maar omleidingen van minimaal een half uur zijn vrijwel onont koombaar. Mocht het verkeer onverhoopt toch vast komen te staan dan is de chaos niet te overzien, omdat er niet of nau welijks andere routes zijn. Rijkswaterstaat heeft voor de ze grootscheepse en ingrijpende aanpak gekozen Omdat vanaf het komend weekeinde het overgrote deel van de Nederlan ders vakantie heeft. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen ligt het autoverkeer in die tijd voor 95 procent stil. .Andeis zouden dit soort afsluitingen volstrekt onmogelijk zijn, want dan loopt alles vast", zegt woordvoerder Bode. Ook heeft Rijkswaterstaat goede ervarin gen met vergelijkbare afsluitin gen in de afgelopen jaren. Het gevolg van de planning is onder meer dat al het snelver keer via Rotterdam zeker een week niet over het beruchte Terbregseplein kan. Omdat er een strook wordt aangelegd voor vrachtverkeer en bussen is er vanaf komende vrijdag tot 28 juli geen verkeer mogelijk van en naar Den Haag, tot 4 augus tus niet van en naar Dordrecht- /Breda en Schiedam/Hoek van Holland. Tussen Amsterdam en Zaan stad, via Zaandijk of Kromme nie, is autorijden praktisch on mogelijk tot 19 augustus. De A50 Den Bosch-Arnhem tussen de knooppunten Ewijk en Val kenburg is dag en nacht afge sloten tot 31 augustus. Ook de overige werkzaamhe den, vooral op de trajecten van of naar Den Haag, Utrecht, Arn hem en Den Bosch, leggen het verkeer behoorlijk veel beper kingen op. In die gevallen is er slechts één rijstrook beschik baar of slechts een vluchtstrook dan wel ventweg. Sommige werkzaamheden vergen enkele dagen, andere duren weken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13