Oud-katholieken kunnen vrouw tot priester wijden 'Treinstoring jaagt mensen auto in' Kerk Samenleving Anglicaanse Kerk investeert in wapenexporteur naar Indonesië Dienaren Wereld ran klimt uit financiële WOENSDAG 16 JULI 1997 wisukofen anp Oud-katholieke kerken kunnen besluiten om vrouwen tot pries ter te wijden, zonder dat daar mee hun internationale samen werkingsverband. de Unie van Utrecht, in gevaar komt. Dat heeft de internationale bis schoppenconferentie (1BC) gis teren besloten. De beslissing van de bijzon dere vergadering van de IBC in het Zwitserse Wislikofen maakt voor de Oud-Katholieke Kerk in Nederland de weg vrij om voor de wijding van vrouwelijke priesters te kiezen. De synode zal daar naar verwachting vol gend jaar toe besluiten. In 1991 sprak de synode zich al in prin cipe uit voor het openstellen van het priesterambt voor vrou wen. Het besluit van Wislikofen zal voorlopig geen einde maken aan de spanning in de Unie van Utrecht. „We houden het uit in de spanning die op dit ogenblik niet op te lossen is", zei de Ne derlandse aartsbisschop A.J. Glazemaker, voorzitter van de IBC. Volgens hem is de Unie van Utrecht 'gehandicapt' uit de strijd tevoorschijn gekomen. „We vormen geen echte een heid meer." De tegenstellingen bereikten in 1994 een hoogtepunt, nadat de Duitse oud-katholieke syno de eenzijdig had besloten om \TOuwen tot het priesterambt toe te laten. De IBC schorste de Duitse lidkerk vervolgens enige tijd. In de Unie van Utrecht zijn vooral de Poolse. Tsjechische en Amerikaanse lidkerken felle te genstanders van \TOuwen in het ambt. De Poolse Nationale Katholie ke Kerk in de Verenigde Staten heeft inmiddels aangekondigd de ambten in de Duitse Oud- Katholieke Kerk niet meer te er kennen. „De volledige kerkelijke gemeenschap in de Unie van Utrecht is ondermijnd", geeft Glazemaker toe. Toch is hij blij dat de Unie 'ondanks de ambi valentie in de verhoudingen' bij elkaar is gebleven. De kans dat sommige nationale synodes het besluit van de IBC niet accepte ren en alsnog besluiten uit de Unie te stappen, acht hij niet groot. De bisschoppen hebben afge sproken dat ze de komende zes jaar zullen gebruiken voor een interne heroverweging in hun kerk van de standpuntbepaling over vrouwelijke priesters. „Op die manier willen we proberen weer dichter bij elkaar te ko men", aldus Glazemaker. De Oud-Katholieke Kerk ont stond in Nederland als reactie op de concentratie van de macht in de Rooms-Katholieke Kerk bij de paus. Met de verkie zing van een eigen bisschop door het kapittel van Utrecht in 1723 werd de breuk met Rome definitief. Nog steeds kiezen de oud-katholieken hun bisschop pen. Wereldwijd zijn er onge veer 500.000 oud-katholieken. De Oud-Katholieke Kerk van Nederland telt 8000 leden en twee bisschoppen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Dieren C. Bochanen te Streekgemeente Midden-Limburg(SoW) (part-time): naar Hoogersmilde (part-time) mevr. M. Storm, kandidaat te Haarlem GEREF.KERKEN Beroepen: te Hilversum(beiden part-time)mevr.drs. J. Bol huis en drs. W. Loosman te Oudewater(beiden part-time). Aangenomen: naar Baarn drs. C. Kruiswijk Jansen te Veen- endaal. CHR.GEREF.KERKEN Bedankt: voor Culemborg J. van Amstel te Ede. GEREF.GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuidwijk C.G. Vreugdenhil te Le lystad: voor Berkenwoude en voor Groningen J.S. van der Net te Apeldoorn. OUD GEREF.GEMEENTEN in NED. Aangenomen naar Oosterland H. Molendijk, kandidaat te Nieuw-Beijerland, die bedankte voor Achterberg, voor Har- dinxveld-Giessendam, voor Kampen, voor Langbroek, voor Lienden, voor Loenen aan de Vecht, voor Nieuw-Beijerland, voor Overberg, voor Papendrecht, voor Rhenen, voor Rijs- sen, voor Scheveningen, voor Stavenisse. voor St. Philips- land, voor Urk, voor Utrecht, voor Werkendam, voor Woudenberg, voor Zierikzee. Bedankt: voor Dordrecht D. Monster te Barneveld. York anpindustriële conglomeraten die in vele bedrijfstak ken actief zijn. Met het oog hierop aanvaardde de synode een motie waarin de financiële commissie van de kerk wordt gevraagd nieuwe richtlijnen op te stel len. De grootboekhouder van de Anglicaanse Kerk, Sir Michael Colman. toonde zich hiermee zeer ingenomen. De kerk wordt nu in staat ge steld te investeren in restaurants en hotels. Daar door kan zij een bijdrage leveren aan het publie ke debat over het gebruik van alcohol. „Een zwart-wit-benadering heeft op dit terrein geen zin", zei Colman. De Anglicaanse Kerk in Engeland heeft geïnves teerd in GEC. een groot Brits bedrijf dat wapens naar Indonesië exporteert. Dit zei bisschop Ri chard Harries van Oxford op de anglicaanse sy node in York. Dit is volgens hem in strijd met de criteria voor investeringen van de kerk. In principe investeert de kerk niet in bepaalde bedrijfstakken zoals de wapenindustrie, brouwe rijen en sigarettenproducenten. Maar dit beleid komt steeds meer onder druk te staan, omdat zulke bedrijven onderdeel zijn van veel grotere „Wij hebben als kerk niet de een of andere spécialité de la maison om ons te onder scheiden van anderen. We proberen ge woon een kerk te zijn die de gereformeer de belijdenis serieus neemt". Dominee G.C. den Hertog van de Christelijke Gere formeerde Kerk aan de Steenschuur in Leiden vertelt: „In 1834 zijn we afgeschei den van de Hervormde Kerk. Wij hebben opnieuw beleden wat men in de reforma tie ook al wilde belijden. Wij wilden terug naar de zuivere Bijbelse reformatorische leer. Daarbij is niets nieuws uitgevogeld." Voor den Hertog is de reformatorische boodschap altijd actueel. De belijdenis is niet aan tijd gebonden. „De echte bevrijding komt van God. Als je weet dat je zelf een zondaar bent, en dat is iets dat alle mensen gemeenschappelijk hebben, is dat bevrijdend. Zonder de illu sie te hebben het koninkrijk van God waar te maken, vind ik het belangrijk te werken aan rechtvaardigheid en vrede." „Ik vind het tekenend voor deze tijd dat er op het journaal beursnieuws wordt uit gezonden. In de jaren '70 was zoiets on denkbaar. In deze jaren heerst er helaas een hoop cynisme, heel anders dan het idealisme uit de jaren '70. Goed, de mens zit ernaast als hij het idee heeft met goede wil de wereld op poten te kunnen zetten. Ie bent aan het luchtfietsen wanneer je denkt dat jij in staat bent om het goede voort te brengen. Dat is echter geen reden om het erbij te laten zitten, zoals men nu soms geneigd is. Het evangelie bewerkt het besef van nietigheid op een positieve manier." De gemeente heeft contact met een crèche in Brazilië, en in Leiden zijn 50 gemeenteleden vrijwillig actief in hun aanloophuis. „Het is weliswaar dweilen met de kraan open. want: wat levert het nu eigenlijk voor bijdrage aan de samenle ving? Strikt gezien is het een druppel op de gloeiende plaat. Maar: je hebt je best gedaan. Je kunt het aan de Here God over laten hoe Hij dat beoordeelt." Den Hertog benadrukt dat hij in zijn zondagse preek niets wil vertalen in sociale en politieke ideeën. „Niet iedereen wordt ingezet op dezelfde manier. Ik kan wel zeggen wat volgens mij de concreetheid van het Evan gelie is, maar je moet uiteindelijk zelf uit maken wat jouw invulling is. Ieder is te genover God verantwoordelijk om zijn ei gen plek in de samenleving te vinden. redactie dick van der pias GENEVE «ANP Drastische bezuinigi ontslagen bij de Werel Kerken beginnen hun af te werpen. De koej satie van ruim 300 ai orthodoxe en protest ken klimt uit het fina zo blijkt uit het jaarve 1996. Volgens financi teur Michael Davies h nanciële situatie vanc raad zich vorig jaar seerd'. De totale inkoi gen na jarenlange dal 2 miljoen tot 112 mi den. De uitgaven da 21,6 miljoen tot 116 gulden. Het verlies v miljoen gulden is vee gevallen dan in 1995 nog ruim 28 miljoet De Wereldraad heeft 55 volledige arbeidspl schrapt. Werkten er o| 1996 nog 267 mens hoofdkwartier in G< zijn dat er nog ongeve Van de zwarte lijst betalende lidkerkeq tien namen worden De totale contributie ter nauwelijks, omda tal kerken de bijdrage Van 166 kerken ontvi reldraad in totaal 8 gulden. Op de vorig bliceerde zwarte lijs de orthodoxe kerken Zes daarvan betaal cent contributie. Anglicanen vragen toez op moraal i De Anglicaanse Keil land betreurt de ai moraal en fatsoen in De regering zou i toezicht moeten hou ethische peil van kra en televisie. Geweld, lastering en onwelvo gebruik worden volg glicaanse synode aü ning gepresenteerd, wikkeling heeft een i werking op de publii Waar media zelf get perk kunnen steller gedrag, kan de overt lijk met wetgeving k pen de synodeleden bijeen zijn. vrijdag 16 Juli NOORD WIJKTot nader aankondiging zullen voortaan el- ken Maandag- en Dinsdag voormiddag aan het strand alhier militaire schietoefeningen met scherpe patronen gehouden worden. Een ieder zij dus gewaarschuwd. LEIDENDe gister door ons medegedeelde poging van on zen Burgemeester, om een fonds te stichten tot het door ons omschreven doel, ondervindt bij ingezetenen en fabrikanten groote sympathie. NOORDWIJKGisteravond werd in de lokalen der Geertrui- da-bewaarschool een tentoonstelling gehouden van kleedingstukken enz., vervaardigd ten behoeve van de armen en onvermogenden onder deze doprsgenooten. Wat daar te zien was, drijft ons te meer aan het streven eener vereeniging toe te juichen, die op dit gebied een zoo bij uitstek nuttig werk verricht Ten einde meerderen aan te sporen deze ver eeniging door bijdragen te steunen - voor slechts 5 cent per week kan men lid worden - vermelden wij hier, dat het eeni- ge jonge dames zijn, die onder den naam "Vereeniging van jonge dochters te Noordwijk eiken Donderdag-avond eeni- ge uren besteden om haar minderbedeelde dorpsgenooten, ook inrichtingen van liefdadigheid, op dergelijke wijze te on dersteunen. ANN01972 Maandag 16 Juli NOORDWIJKHet einde van grand-hotel Huis ter Duin is nabij. Op 1 november valt het doek over het roemruchte ho tel waar vele prominenten hebben gelogeerd of nog logeren op een kamer a 65,- per dag, inclusief ontbijt. Na de slui ting zal het gebouw worden gesloopt. LEIDENDe zeventienjarige Bert Brouwer uit de Haarlem merstraat in Leiden had dit weekeinde een uitstekende vangst Hij haalde uit het Zweiland, één van de Kagerplassen, een snoek van 1.18 meter lengte. Het kostte nogal wat in spanning om het beest op het droge te krijgen, want de kan jer woog maar liefst 23 pond. LEIDERDORPZondagmorgen om 7 uur is in Leiderdorp de 17.000 ste inwoner geboren. De baby heet Casper. LEIDENNaar aanleiding van de wateroverlast, die een week geleden de Bakker Korffstraat heeft getroffen, heeft het college van burgemeester en wethouders opdracht gegeven aan ae dienst van gemeentewerken met spoed een onder zoek in te stellen en te rapporteren. Dit rapport zal antwoora moeten geven op de vragen naar de oorzaax, naar maatregelen die herhaling zullen uitsluiten, hoe dat betaald moet worden en over een mogelijke gehele of gedeeltelijke vergoeding van de geleden schade. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN FRANK BUURMAN Er lijkt geen einde te komen aan het aan het aantal treinstorin- gen in en rond Leiden. Blik seminslagen, computerstorin gen en ongelukken, het lijkt wel alsof alle NS-ellende zich heeft samengebald in het Leidse spoorwegennet. De treinreizi gers zitten de laatste tijd meer in de noodbussen dan in de trein zelf, en dat kan natuurlijk niet de bedoeling van de Neder landse Spoorwegen zijn. Met name de lijn Leiden-Utrecht blijft een kwetsbare verbinding, ook na de gedeeltelijke spoor- verdubbeling. Afgelopen vrijdag lag de lijn er uit, zondagavond, dinsdag en ook ochtend nog Op station Lammenschans is spoorwegpersoneel vanaf dins dagochtend zes uur bezig de reizigers in vervangende bussen te geleiden. Tijdens de spits worden zestien bussen ingezet, later zijn tien bussen genoeg. Een spoorwegman, die liever anoniem blijft, legt uit wat er aan de hand is. „Een plaatselij ke computerstoring, er schijnt een kabel defect te zijn. Trein verkeer is niet mogelijk tussen Leiden Lammenschans en Al phen. Dat traject moet met de bus worden afgelegd. De reizi gers nemen het meestal goed op, het is gelukkig ook vakantie, dus minder druk Het is inder daad wel vaak raak geweest de laatste tijd. Diverse mopperaars natuurlijk, die aankondigden dat ze voortaan de auto maar weer zullen pakken. Maar die komen wel terug als het trein verkeer weer goed loopt. Het moet toch ooit weer een keer goedkomen." Mevrouw C. Blom uit Voor schoten wil familie in Vleuten bezoeken. Het is al de tweede keer dat de trein haar binnen enkele dagen in de steek laat, maar ze heeft haar geloof in het ijzeren ros niet verloren. „Dat soort dingen gebeuren nu een maal. Ik was de vorige keer drie uur onderweg van Vleuten naar Leiden, terwijl je normaal ge sproken in ruim een half uur op de plaats van bestemming bent. KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W H. C M Stevennk 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag vi ABONNEMENT! bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die on^een mach; verstrekken tot het automat van het abonnementsgeld, c korting per betaling. VERZENDING PER per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CA Voor mensen die moeilijk let ogen hebben of blind zijn ('o leeshandicap hebben), is er het regionale nieuws uit het Le geluidscassette beschikbaar Vo 0886-482345 (Centrum voor C Lectuur, Grave) N H U I 1 Treinpassagiers op Leiden Centraal. De verbinding met Alphen gaf zowel gisteren als vandaag weer proble men. FOTO HENK BOUWMAN Maar ik reis voor mijn plezier, dus ik zit er niet zo erg mee." Mevrouw M. Zaal uit Utrecht is voor haar werk wel afhanke lijk van de trein. „Dit is allemaal heel erg vervelend. Ik heb nu al een aantal keren voor niets op het station gestaan. Ik ben met de bus uit Alphen gekomen om dat ik daar niet verder kon en nu wil ik weer verder met de trein naar het hoofdstation in Leiden." De boemel arriveert en mevrouw Zaal haast zich om haar weg te vervolgen. Ze zal niet veel te laat op haar werk ar riveren. F. Mensonides, voormalig be stuurslid van de Leidse afdeling van ROVER, zegt de afgelopen weken geluk te hebben gehad. „Omdat ik vakantie heb, reis ik niet meer iedere dag met de trein. Zo ben ik aardig door de storingen heengeglipt. Ik heb wel het idee dat er tegenwoor dig veel minder kleine vertra gingen zijn, maar daar zijn en kele hele grote storingen voor in de plaats gekomen. En dat geeft toch een indruk van onbe trouwbaarheid, waardoor je de mensen weer de auto injaagt, vrees ik. Michiel Jonker van NS-voor- lichting stelt vast dat er vooral sprake is geweest van veel pech tegelijkertijd. „Het probleem is dat mensen al die storingen over één kam gaan scheren, ter wijl NS er soms niet zoveel aan kunnen doen. Er zijn bliksemin slagen geweest, een treinbot sing, een stroomstoring en computerstoringen. Dat wil nog niet zeggen dat het een chaos is bij NS, maar wel dat er sprake is van een ongelukkige samenloop van omstandigheden." NS wil len zich in de toekomst wel be ter indekken tegen risico's. „Er wordt serieus op gestudeerd om het hele spoorwegnet te beveili gen tegen blikseminslag. Daar hebben we in de afgelopen pe riode heel veel last van gehad. Het probleem is dat een totale bliksembeveiliging wel erg duur is." Bij de computerafdeling van NS is sprake van een geleidelij ke vernieuwing. Het treinbevei ligingssysteem wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. „Twee weken geleden ging er iets mis met nieuwe software waardoor het systeem de mist in ging. Dat kan gebeuren, maar uiteindelijk zal het beveilin- gingssysteem veel stabieler wor den en kunnen problemen veel makkelijker worden opgelost", zegt Jonker. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacones dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10 30-11.00 uur, 15.00-15 30 uur en 19.00-19.3 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling. 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verf Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur. kl daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot Kinderafdeling: 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 u Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uul 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0 Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur (uitslu{ partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een i mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en neurologie 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde e 14 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen. 15.15-151 babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12