eiden Regio Bedrijfsleven dreigt Leiden te verlaten 'Arme voeten, wat heb ik toch met jullie gedaan?' 'Mensen gaan liever op vakantie dan dat ze kleren kopen Verbouwing bijna klaar (ANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KIEIJN. 071 -5356436 Van Duuren a q Technomarkt I J neemt technisch handelsbureau v/h Van Duuren over. Het perso neel kan blijven. Poelgeest a a Villabewoners gaan I bezwaar maken, daardoor dreigt vertraging voor de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest. Wie wil genieten van een carpaccio van ossenhaas of een lilt oestertje wil verorberen moet dit weekeinde naar Pieterskerk en -plein vrijdag 18 juli 17.00 - 23.00 uur zaterdag 19 juli 14.00 - 23.00 uur zondag 20 juli 14.00 - 21.00 uur In Haaglanden wel genoeg ruimte Na de inwoners, die van milieuminister M. de Boer naar Leidschenveen moeten verhuizen, dreigt Leiden nu ook zijn bedrijven te verliezen. Als het nieuwe bedrijfsterrein in de Oostvlietpolder niet binnen drie jaar voor een deel gereed is, zullen bedrijven verkassen naar Haaglanden. Daar is, op de terreinen van Wateringen, Ypenburg en Forepark, ruimte genoeg. monica wesseling Dat constateert economisch medewerker J. de Recht van de provincie Zuid-Holland. Dezer dagen verschijnt de bedrijfster reinen-monitor: het jaarlijkse rapport van de hoeveelheid be schikbare en nog uit te geven hectares bedrijfsterrein. De situatie in de Leidse regio is nijpend, constateren zowel gedeputeerde staten als ambte naar De Recht. In Leiden is voor het eerstkomende jaar slechts 7,1 hectare direct beschikbaar. Een groot deel daarvan ligt op bedrijfsterrein Leeuwenhoek en is dus bestemd voor hoogwaar dige bio-science bedrijven. „Dat park draait prima, dus daar moet je geen gewone bedrijven toelaten. Maar juist voor die ge wone bedrijven is ruimte no dig." Overigens hebben de bio- sciencebedrijven de komende jaren ook nog in Rijnfront in Oegstgeest voldoende ruimte. Op dat nieuwe bedrijfsterrein, grenzend aan Leeuwenhoek, wordt de komende jaren een kleine twintig hectare uitgege ven. Buffer De provincie en de gemeente Leiden willen graag in de Oost vlietpolder een tientallen hecta res groot bedrijfsterrein aanleg gen. Minister De Boer (ruimtelijke ordening, milieu) echter heeft daar problemen mee omdat de polder ligt in de zogeheten bufferzone. Dit ge bied moet eigenijk open blijven om het landschap te sparen. Leiden en de provincie moeten eerst aantonen dat het bedrijfs terrein de bufferzone niet te sterk aantast. Daar wordt nu hard aan gewerkt. Zonder Oostvietpolder kan de Leidse bedrijvigheid dus ner gens in de Leidse regio (Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Rijnsburg) te recht. De Bollenstreek zit rui mer in haar jasje. Terstond is hier dertig hectare beschikbaar en op de wat langere termijn nog eens ruim dertig. De Recht: „Maar in het Pact van Teylingen is afgesproken dat die terreinen alleen mogen worden gebruikt door bedrijven die iets met de bollentelt te ma ken hebben. Voor de Leidse be drijven biedt de Bollenstreek dus geen soelaas." De enige plek waar zij naar toe kunnen is Haaglanden. Daar is voor de komende tien jaar meer dan voldoende ruimte. „Minster De Boer ziet hierin geen bezwaar. Daar denken wij natuurlijk anders over. En het kan nog erger. De bedrijven kunnen ook verdwijnen naar Brabant. Dan ben je nog verder van huis." In Zoeterwoude zou er op het bedrijventerrein Groenendijk nog twintig hectare geschikt kunnen worden gemaakt. De gemeente wil hieraan echter al leen meewerken als het terrein met een eigen op- en afrit wordt aangesloten op de A4 en Rijks waterstaat weigert dit. In de rest van Zuid-Holland is de situatie eigenlijk redelijk rooskleurig. In 1996 is er met 137 hectare beduidend meer bedrijfsterrein uitgegeven dan in 1995 (toen 103 over de hele provincie). Vooral Rijnmond en Haaglanden zijn 'groot-grond bezitters.' Gako aan Haarlemmerstraat sluit deuren leiden thomas erdbrink Na dertig jaar lang de Leidse be volking van kostuums en nette kleding te hebben voorzien heeft de Gako-vestiging aan de Haarlemmerstraat gisteren haar deuren gesloten. De hele keten is failliet gegaan. De bekende reclameleus 'twee halen, één betalen' kon de klanten niet meer binnenlokken. Daarom wordt de inventaris ingepakt. Datdoen de winkelda mes gewoon nog. De vijf zijn even vrolijk als altijd, ook al ver liezen ze allemaal hun baan. Bedrijfleidster R. Markesteyn is de enige die echt bedroefd is. Ook al kwam het einde niet on verwacht, ze is toch teleurge steld. Na zestien jaar voor een bedrijf te hebben gewerkt, is het moeilijk afscheid nemen. Als reden voor het failliet geeft ze de veranderende smaak van de klanten. De mensen hebben volgens haar liever vrij- etijdskleding in plaats van de goedkope kostuums van de Ga ko. „Op kantoor hoeft het te genwoordig ook allemaal niet meer zo formeel", zegt Markes teyn. Dat denken de verkoopsters ook. Ze hebben het de afgelo pen jaren een stuk rustiger zien worden in de zaak. „De mensen gaan liever op vakantie van hun geld in plaats van er kleren van te kopen", denken ze. Hoewel het een van de laatste dagen is dat de vriendinnenclub zal samenwerken, wordt er nog flink gelachen. Ze herinneren zich vooral de leuke momenten die ze samen beleefden in de winkel aan de Haarlemmer straat. „We hadden altijd zo'n leuk contact met de klanten", zegt R. Treur. Ze vertelt hoe mannen hun kostuum kregen aangemeten. „Dan was het van hop! De trap op! Als ze dan naar boven liepen konden ze zien of hun pak goed zat." De Gako had niet alleen kle ding voor mannen, ook vrou wen konden bij de winkel te recht. Vooral de grotere maatjes waren oververtegenwoordigd. „Die kostten dan ook geen cent meer dan gewone maten", zegt E. van der Ham. Volgens de vrouwen waren de meeste klanten erg tevreden over hun service. „We kregen altijd een handje, soms zelfs een fooi. Laatst heeft iemand nog een bos rode rozen gestuurd." Soms waren de dames zelfs zo spontaan dat ze de winkelbe zoekers lieten schrikken. Nu kan niemand zich meer laten verrassen in de kledingzaak, want vanaf vandaag is de winkel leeg. De laatste kleding zal in een van de andere acht winkels worden verkocht in een grote opheffingsuitverkoop. Inbrekers blijken autodieven Een inbraak aan de Leidse Zonnewende leidde er gistermiddag toe dat de politie een in de nacht van maandag op dinsdag gestolen auto terugvond. De politie kreeg rond 13.20 uur de melding dat er bij een woning werd ingebroken. Ter plaatse troffen de agenten een Opel Kadett aan die de voorgaande nacht in Leiden was gestolen. De twee inzittenden zetten het op een lopen. Eén van hen, een 18- jarige Leidenaar, kon worden ingerekend. an treft inbreker in woonkamer i. Een bewoner van het Noordeinde trof vannacht bij komst een onbekende man in zijn woonkamer. De inbreker uit het raam, sprong op de fiets en vluchtte. Na een kwar- e zoeken vond de politie de man - een 26-jarige Leidenaar - >Cleveringaplaats. Hij had inbrekersgereedschap in zijn assen. Hij is voor verhoor aangehouden. tokraker aangehouden N. Een 28-jarige Alphenaar is vannacht op de Hooglandse jracht in Leiden op heterdaad betrapt bij een inbraak in uto. De eigenaar zag de vreemdeling in zijn auto zitten en schuwde de politie. Die kwam zo snel dat zij de 'kraker' nog nszijn werkzaamheden kwamen storen. tsing onder invloed van alcohol h Een 23-jarige Leidse fietster en een even oude Leidse ifietser zijn vannacht op de brug tussen de Doezastraat en ieuwstraat met elkaar in botsing gekomen. De man raakte de klap van de botsing even buiten bewustzijn, de vrouw :en snijwond in haar kin en een pijnlijke hand op. Beide lebruikers bleken onder invloed van alcohol te zijn. De man erde aanvankelijk zich te laten behandelen, maar is later doorgestuurd naar het AZL. Het advies om ter observatie lachtje te blijven, sloeg hij in de wind. Volgens de vrouw de bromfietser zo hard dat hij op de brug los kwam van de leiden De laatste loodjes leveren de meeste ergernis op. „Toen we hier in november za ten en wind en regen vrij spel hadden in het gebouw, konden veel mensen dat nog wel interessant vinden", vertelt hoofd huishou delijke dienst Harm Troost. „Maar na meer dan een jaar in de herrie en in het stof, komt de irritatiegrens steeds dichterbij. Nu worden medewerkers al boos wanneer er iemand met een boormachine langs komt lopen." De verbouwing van het Stadsbouwhuis is bijna achter de rug, en voor de medewerkers komt het einde geen moment te laat. Ja, ie dereen is het inmiddels wel een beetje zat", zegt Troost met gevoel voor understatement „Ook de aannemer, die steeds heeft gepro beerd de overlast te beperken, heeft onder hand iets van 'van mij mag het wel over zijn'." De verbouwing van het Stadsbouwhuis be gon in mei vorig jaar. De publieksruimten in het nieuwe atrium zijn nu bijna klaar De overdekte hal wordt deze week schoonge maakt, waarna na de bouwvak alle elektroni ca aangesloten en ingeregeld kan worden. Als alles volgens verwachting loopt, kan de ruimte eind augustus worden opengesteld voor publiek. De ambtenaren zullen tot eind oktober of begin november moeten wachten voordat al hun ruimtes op orde zijn. FOTO HENK BOUWMAN 137.000 deelnemers uit nden lopen deze week de eegse vierdaagse. Voor ridsch Dagblad is ver lever Pablo Cabenda van irtij. Volledig ongetraind n hij gisteren aan de ster-wandeltocht. Van- de eerste aflevering van lensweg. is mij zijn de enige din- ieik in mijn leven tien htereen of langer heb louden; slapen en wakker Maar lopen moet ook in jtje kunnen passen. Dat is erde op mijn lijstje van za- lie vanzelf gaan. 'me gevraagd werd of ik randelaar was, reageerde look met een licht onbe- J|, flden verbaasd 'ja'. Een am et een ingebouwd vraag- ife<? i,gereserveerd voor strik- 5Pn. Iedereen in mijn omge- êefi oopt namelijk en sommi- P* elfs erg goed. Ik heb in de juli2 van de tijd heel wat colle- Tnet de grootste souplesse egantie naar de wc, het •paraat of de kantine zien heren. Peulenschil. En ik me ook ontelbare ke- P geheel eigen kracht van r B begeven. Als je al die A jes bij elkaar optelt, je m 't er wat nachtrust tussen- f je telt een paar goede elschoenen erbij op, dan e vanzelf wel op vijftig ki- ^er per dag. Dat vier dagen nde rustieke omgeving n, dat moet vol te s na de zomer nieuwe stek ngjongeren Lusthoflaan :un krampricht. Met bankjes, zitkuilen en een container moeten de jonge- jongeren die op het ren zich daar gaan thuis voelen. Iplein aan de Lusthoflaan De plek langs de Willem de :n' gaan pas na de zomer Zwijgerlaan is een tijdelijke op- len nieuwe plek langs de lossing. Het terrein is bestemd 1 de Zwijgerlaan. Wet- voor de bouw van een verzor- r J. Laurier beloofde de gingstehuis. en en bewoners van de De bewoners van de Lusthof drie weken geleden dat de laan die het afgelopen jaar over- zing rond deze tijd zou hoop lagen met de 'hangjonge- n gebeuren. Dit is nu uit- ren', zijn niet ontstemd over de i omdat de nieuwe hang- vertraging die de verhuizing og niet af is en omdat veel heeft opgelopen. Ze hebben be- le jongeren op vakantie grip voor de oorzaak en velen van hen gaan de komende tijd ?n vergadering begin deze ook met vakantie. De vijandige met Laurier (wijkbeheer) sfeer die er in eerder overleg d betrokkenen vastgelegd tussen de betrokken partijen ft nieuwe stekkie van de was, heeft plaats gemaakt voor en moet worden inge- een goede verstandhouding. Bij de EHBO daar zeggen ze: „Niks aan de hand, gewoon even doorprikken en intapen." Ik word wel even herinnerd aan het ontbreken van ervaring en eelt op mijn voetzool als de meneer van de EHBO ontdekt dat ik niet tegen kietelen kan. Kleine hilariteit, delicate schaamte, meer is het niet. Op blaren lopen is maar iets comfortabeler dan op gloeien de kolen. En nou voel ik ook wat opkomen bij mijn hiel. Ge woon negeren, als je er niet op let dan is het er niet, zei mijn moeder al bij een geschaafd knietje. Dus loop door in het straffe ritme van de tamboerijn van de Haagse gemeentepolitie en bid stiekem voor de volgen de rustpost. Maar die is blijk baar verplaatst naar het andere halfrond. Ik wacht heel even. Maar aangezien de rustpost niet naar mij wil komen en ik ook niet naar de rustpost, plof ik maar neer in iemands voor tuintje. Ik trek mijn schoenen en sokken uit. Ze zijn wit van het zoute zweet en kleverig van de leukoplast. Het voelt aan alsof er een blaar ter grootte van een riks op de zijkant van mijn voet zit en alsof ik vijf centimeter van mijn zool heb verschroeid. Mijn arme, arme lieve voetjes. Wat heb ik met jullie gedaan. Ze houden zich groot en doen alsof er niets aan de hand is. Maar ik weet wel beter. (Wordt vervolgd) pablo cabenda houden zijn. Ik beperk me dus tot een fikse dosis geestelijke voorbereiding en een goede uitrusting. Voor lichamelijke training heb ik sowieso geen tijd meer. Door een kleine huishoudelijke misrekening blijkt echter ook dat ik een minimum aan scho ne. sokken heb. Dus besluit ik uit een gevoel van pragmatisch sportief bijgeloof in elk geval een paar halfvuile mee te ne men. Heb ik tenminste iets bij me met meer loopervaring dan ikzelf. Het zal me kracht geven, 's Ochtends om half vijf ver trekt de glimmende kuitenpa rade en om die tijd worden door het publiek al koffie, tuin meubilair en ghettoblasters de straat op gesleept. Een smart - hoekje wandelaars tegen het graan staan te piesen. Land macht, luchtmacht, politie, brandweer, wandelverenigin gen, iedereen is radioctief van de gemeenschapszin. God, wat voel ik me prima. Met deze wandellust stap ik zo door naar Wladiwostok. Met alleen een kleine tussenstop bij de blaren- post van Elden. lappenliefhebber gebruikt zijn erfje als podium, de stoet wan delaars als publiek en gooit zijn hartverscheurende, oordoorbo- rende decibellen met leed er uit. De eerste vijf kilométer is een lopend buffet van ad hoe entertainment. Kinderen bede len om snoep en stickers en tuinders zwaaien vriendelijk naar mensen, terwijl om het Blaren, bla ren en nog eens blaren. De verslag gever heeft het zwaar. FOTO NIELS BROEKEMA- /VAN THULLE- NAAR FOTO GRAFIE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11