eidsch Dagblad Rechter buitenspel bij scheiding Het extraatje van Coca-Cola. fr s/sism Spanje massaal straat op tegen ETA-geweld In Duinrell wintert 't hipper houdt huis in Aalsmeer gratis bAC 15 JUL11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41439 Schofferende evangelist richt zich op PTT Buitenland Onderzoekers bootsen ramp met TWAna t Cultuur en Kunst Leids koor: Schuld en boete in 'Verzegelde J Engel' t Sport Spits Barry Dubbeldeman van Sparta naar FC Lisse schouwer jrkomt val Tick Jonker SNVIELLE GUIDO BINDELS ael Boogerd zei het al de start. Vandaag is dit is de vreemdste van de hele Tour. Zo vlakke de cols in, zetgang, iedereen is er voor, iedereen is ner- niemand weet wat te wachten staat." kampioen van Neder- kwam zichzelf gisteren :Tourmalet tegen. ,,Ik lelemaal stil, niet nor meer. Er kwamen ren- voorbij, die ik in de hiné Libéré nog mijn legde." Boogerd ver- de eerste Pyreneeën- 0 e ruim elf minuten, erger nog was het ver- an kopman Peter Lut- irger, die de hele dag de besten meekon, ten slotte toch bijna minuten achterop riek Jonker kwam pas d inuten en 41 seconden innaar Brochard bin- Jonker kreeg gisteren hrik van zijn leven. In laling van de Tourma- iste hij een bocht en zo in de armen van toeschouwer. ,,Als die 't had gestaan, was ik avijn in gegaan." Na ncident durfde Jonker "meer te dalen. Vooral omdat het zicht door pt beperkt was. Staatssecretaris Schmitz wil nog dit jaar proef Echtparen die willen scheiden en het in principe eens zijn over de vraag hoe de boedel verdeeld moet worden, hebben binnenkort wellicht geen rechter meer nodig. Staatssecretaris Schmitz van justitie wil dit jaar nog gaan experimenteren met scheiden zonder tussenkomst van de rechter. Als de proef slaagt, wordt deze mogelijkheid wettelijk vastgelegd. DEN HAAG ANP MADRID DPA-AFP-Rtr De Ruiter van justitie al met de aanbeveling om scheidingen zo Vorig jaar kwam een commissie mogelijk zonder rechter te laten onder leiding van oud-minister plaatsvinden. Als de echtelieden mensenrechten moeten voort zetten", aldus de koning. Tot de betogingen was opge roepen door de regerende Vollespartij. Vrijwel alle politieke stromingen haddén hun steun betuigd. Spanje lijkt zich eens gezind te willen afwenden van de ETA, maar ook Herri Batas una is door de moord op de 29- jarige lokale politicus Blanco uit Ermua in een isolement geko men. Voor het eerst braken gis teren alle andere partijen in het Baskische parlement met de af gevaardigden van HB. Premier Aznar zei in een tv- toespraak tot de bevolking dat ETA en HB na de moord 'door een muur van de samenleving worden gescheiden'. Hij kon digde een hardere aanpak van de ETA-terroristen aan, maar waarschuwde de Spanjaarden tevens dat er in die strijd nog 'zeer harde momenten' zullen komen. De ETA beschouwt de pre mier overigens als haar belang rijkste doelwit. Dat zei de on langs bevrijde gijzelaar Ortega Lara gisteren. Volgens de gevan genisdirecteur, die herstelt van zijn 532 dagen durende gevan genschap, wil dë ETA de con servatieve regeringsleider ver moorden of ontvoeren. het eens zijn, moeten ze de boedelscheiding en/of de om gangsregeling met de kinderen kunnen regelen met een advo caat of notaris, stelde de com missie. Het kabinet reageerde positief op de aanbevelingen, maar staatssecretaris Schmitz kiest voor een voorzichtig begin. Via een proef wil ze nagaan of de belangen van de kinderen bij een echtscheiding zonder rech ter wel voldoende gewaarborgd zijn. Ook moet voorkomen wor den dat een van de partners in een ongelijkwaardige positie komt te verkeren. Ongeveer een op de drie hu welijken eindigt in Nederland in een scheiding, waarbij de echt paren het gemiddeld ruim elf jaar met elkaar uithouden. Vol gens de meest recente cijfers scheidden in 1995 ruim 34.000 echtparen, als regel tussen het dertigste en vijftigste jaar. De grote scheidingspieken liggen tussen rond de vijf jaar huwelijk en na meer dan twintig jaar. Veel mensen blijven (langer) bij elkaar omdat er kinderen zijn, voor wie een scheiding vaak een traumatisch effect heeft. Deson danks zijn er bij veel scheidin gen kinderen betrokken. Van die scheidingen zullen er naar verwachting veel voor de rech ter blijven komen. Goede om gangsregelingen blijken in de praktijk lastig te regelen en ver volgens te handhaven. In Noord-Spanje is het gister avond tot hevige botsingen ge- komen tussen demonstranten tegen en aanhangers van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Er vielen verschillen de gewonden. In San Sebastian probeerden enkele honderden demonstranten een kantoor binnen te dringen van Herri Ba tasuna (HB), de politieke arm van de ETA. In Bilbao kon de politie net voorkomen dat een woedende menigte twee sepa ratisten lynchte. In heel Spanje waren mensen gisteren na de ETA-moord op de zakenman Miguel Angel Blanco, die zondag overleed, massaal de straat opgegaan om te protesteren tegen het geweld van de ETA. Alleen al in Madrid kwamen anderhalf miljoen mensen op de been. In een zeldzame tv-rede zei koning Juan Carlos dat de dood van Blanco niet vergeefs is geweest. ,,Ik heb de reacties van het Spaanse volk met grote emotie gevolgd. De Spanjaarden heb ben een niet te overtreffen voor beeld van beschaafdheid en eenheid ten toon gespreid. Ik zou hun willen zeggen dat zij de strijd in dit eindeloze gevecht om democratie, vrijheid en wassenaar Een beetje pretpark denkt minstens een seizoen vooruit. De stoutmoedigste medewerkers uit het Tikibad in het Wassenaarse attractiepark Duinrell moesten daarom gisteren inderhaast het zwembad uit en de ski's onderbinden. In oktober gaat de kunst-skihelling in het park namelijk open en ondanks de tropische temperaturen was het attractiepark daar al druk mee bezig. Badmeester Henk Schrik en Tanja Sutebroek, voor het eerst op de lange latten, moesten van een nieuwe experimentele ijslaag afglijden. In badpak, want het was gisteren nog volop zomer. Een leverancier had de kunstsneeuw op een helling gespoten om de kwaliteit te testen. De ijslaag is gemaakt zonder chemische toevoegingen en is een mix van ijs en water. Bij een tem peratuur van 25 graden blijft de sneeuwlaag al een halve dag liggen, bleek bij het geslaagde experiment. FOTO HENK BOUWMAN gewonde en grote schade aan plezierboten en steiger PR THEO VAN DER KAAU beschonken schipper is pijn binnenvaartschip gis mond laat op de Ringvaart vaarroute geraakt en paven De Blauwe Beugel alsmeer binnengevaren, ichtte daar met zijn 182 ivare schip een grote cha- Drie plezierboten wer- 1 zwaar beschadigd, een jnde opvarende raakte gewond en 62 meter stei- 'erd volledig vernield. De Per, een 54-jarige man kmpen, is door de politie steerd en zijn schip is in ggenomen. ^paniek in de jachthaven, '°1 lag met boten, was „Het was half twaalf, ik lag al in bed en hoorde ineens een zware klap, gekraak en gil lende kinderen", vertelt me vrouw J. de Wilde, een van de eigenaren van café-restaurant annex jachthaven De Blauwe Beugel, „Het was vreselijk, ik wist niet wat er gebeurde, want het was overal donker. Onze jachthaven ligt aan een kleine plas opzij van de Ring vaart. Je moet als schiper echt in slaap vallen om bij ons te recht te komen. Hij is gewoon de hoek om gegaan. Die man was helemaal dronken, hij zat te lallen op zijn schip en wilde gewoon weerwegvaren." De gealarmeerde politie kon verhinderen dat de schipper een poging deed om te draai en in de jachthaven, waardoor hij nog meer schade zou aan richten. De man, die helemaal alleen aan boord was, werd gearresteerd en zijn schip aan een loswal in de buurt vastge legd. Volgens de politie had hij een alcoholpromillage van 1,3 in zijn bloed. De gewonde opvarende van een van de drie beschadigde boten is ter plekke door de GG &GD aan kneuzingen behan deld. In de vaartuigen lagen nog meer mensen te slapen. De steiger is onbruikbaar en moet worden vernieuwd. Nog niet bekend is of de schade op de verzekering van de schip per kan worden verhaald. Op t terras of 't balkon, naar strand of bos? Hopelijk heeft u uw zonnebril nodig. En die is dan prima beschermd in de schitterende aluminium design- brillenkoker, met originele Coca-Cola opdruk in prachtig Coca-Cola rood. Nu gratis bij 3 flessen.. Coca-Cola! Nu bij 3 flessen: Coca-Cola, regular, light of caffeine free light 3 flessen 1.5 liter een exclusieve Coca-Cola design-brillenkoker Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Aanbieding geldt t/m zaterdag 19 juli aanstaande. Belvilla en Vrij Uit samen HOOFDDORP ANP Vrij Uit, marktleider in autova kanties, heeft een minderheids belang genomen in Belvilla, ver huurder van vakantiewoningen. Ze zijn het eens over een gefa seerde overgang naar een meer derheidsbelang. Vrij Uit heeft een jaaromzet van 250 miljoen gulden en Belvilla van 31 mil joen. Beide bedrijven blijven onder eigen naam opereren. Vrij Uit overweegt op termijn aan zijn pakket een compleet programma vakantiehuizen toe te voegen. Daarmee speelt het bedrijf volgens directeur A. van de Geest in op de groeiende be hoefte aan dit type huizen. Het gaat vooral om tweede woningen die particulieren heb ben gekocht voor eigen gebruik in vakanties en weekeinden. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Wandelgekte slaat toe in Nijmegen numegen» De 81 ste editie van de Nijmeegse wandelvierdaagse is vanochtend weer in alle vroegte van start gegaan. Ruim 37.000 deelnemers uit 49 landen, een re cordaantal, leggen in vier dagen afstanden van 50,40 of 30 km te voet af. In navolging van een in mei gestart project in Den Haag zet Nijmegen tijdens de intocht van de Vierdaagse een ambu lancemotor in. De GGD hoopt zo in de verstopte stad sneller hulp te kunnen verlenen. De oudste deel nemer is de 91-jarige W. Hees been uit Vught. Hij loopt voor de 37ste keer de Vierdaagse. De jongste is Carola Kuypers uit Wy- chen. Zij wordt op 31 december twaalf jaar en voldoet daarmee nog net aan de eis dat men twaalf moet zijn in het jaar van deelna me. FOTO ANP BEN BALSTER Weer geen treinverkeer Leiden/Alphen leiden/alphen aan den run thomas erdbrink Door een kapotte kabel bij Ha- zerswoude is er waarschijnlijk de hele dag geen treinverkeer mogelijk tussen Leiden-Lam- menschans en Alphen aan den Rijn. Vrijdag en zondag zijn er ook al storingen geweest op het traject. Volgens NS-woordvoer- der J. Kuit is de kabel hoogst waarschijnlijk ook de oorzaak van de eerdere problemen. Als de werkzaamheden aan de kabel snel klaar zijn, is het volgens de woordvoerder mis schien later op de dag mogelijk om met pendeltreinen de dienst tussen Leiden en Alphen te her vatten. Volgens hem wordt het echter een zware klus om de ka bel te repareren. Het is namelijk nog onduidelijk waar het defect precies zit. De gedupeerden kunnen nu met bussen pendelen tussen station Lammenschans en Al phen. Vanuit Alphen rijden wel treinen naar Utrecht. Tussen Leiden en Lammenschans is ook treinverkeer mogelijk. Rei zigers moeten rekenen op een half uur extra reistijd. Volgens Kuit is het mogelijk om te klagen bij de NS klanten service. Het is echter onduide lijk of NS ook eventuele onkos ten terugbetalen. Man overlijdt aan gevolgen aanrijding Een 73-jarige inwoner van Benthuizen die gistermorgen dood in zijn woning werd aan getroffen, blijkt te zijn overle den aan de gevolgen van een aanrijding afgelopen zondag. De Benthuizenaar kwam zon dagmorgen ten val na een aan rijding met een 55-jarige wiel renner uit Zoeterwoude-Rijn- dijk. De wielrenner heeft de man thuis gebracht, waar hij pas na verloop van tijd de hulp van een arts inriep. In de nacht van zondag op maandag is de Benthuizenaar aan inwendig letsel overleden. HET WOORD IS AAN T.C. Halliburton Wij kunnen buiten de luxe die wij niet kennen; doch de luxe die eenmaal verworven is, wordt niet meer vrijwillig losgelaten. SSf/SSE 13722° 14721° 13722° 30% 40% 20% wSiefSw 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 18 PAGINA'S 3 5 13 Economie 8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,11,15 RTV/programma's7 Schrijvende lezers Sport Strips. Hotel Centraal leiden rob onderwater Hotel Centraal. Zo heet het zo- merproject van Leidsch Dag blad dat vandaag van start gaat en vijf weken zal duren. Hotel Centraal is een dagelijks terug kerende pagina, waarin hét ho tel centraal staat. De naam van deze rubriek is afgeleid van een befaamd hotel dat ooit de Leid- se Breestraat sierde. Tegen woordig doet het gebouw dienst als Grand Café Bacchus. Van daag, niet geheel toevallig, een verhaal over de geschiedenis van Hotel Centraal. Alles wat met een hotel te maken heeft, krijgt aandacht en wordt door een team redacteu ren kritisch, luchtig of ander zijds belicht. Mart Smeets, sportverslaggever van Studio Sport en vanwege zijn omzwer vingen over de wereld een ver woed hotelbezoeker, fleurt Ho tel Centraal vijf zaterdagen met zijn belevenissen op. Verder een serie over personeel in het ho tel, het dierenhotel, foto's over kamer met al dan niet mooi uit zicht, hotelratten en nog veel meer. Heeft u tips, aarzel niet te bel len: 06 - 53 47 45 13.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1