ién loket loor 'zorg' lijnstreek 'We dragen leggings en dus zijn we asociaal Leiden Regio Broeierige braderie Stroomstoring treft deel van Alphen aan den Rijn 'Het is vaak lastig als er meerdere getuigen zijn' ikort aan goedkope huurhuizen in Bollenstreek ootste koftjalk doet i Kagerplassen aan oude wetering» Kuitkramp, koopjeskoorts en oververhitte kroketten. Oude Wetering sloot zaterdag, geheel volgens tradi tie, de kermisweek af met de jaarlijkse braderie. En dat bete kende voor velen weer enkele uren 'consumptief schuifelen' langs honderdzeventig kramen tussen Kerkstraat en Veerstraat. Twee kilometer kraam, keurig verdeeld over de in braderieën gespecialiseerde branches. Het evenement trok, en ook dat is traditie, veel toeschouwers. Hoe warm het ook was. Behalve aan de kooplustige klanten was ook aan de sportief ingestelde bezoeker gedacht. De 'Space Bike' van de Rabobank bracht 250 deelnemers in hoger sferen metsteile-wandfretsen van de bovenste plank. En om daarvan af te koelen, kon men bij jongerensoos Farmhouse te recht. Wie hangt in een spijkerbroek heeft een foute aankoop gedaan. Wie hangt aan zo'n kledingstuk is bezig met het leveren van een sportieve prestatie. Tientallen mannen en vrouwen deden dat zaterdag. En haalden zonder uit zondering een nat pak, want de krachtmeting was uitgerekend boven het lokkende water van de Wetering. Het verfrissende bicepsvertoon trok aanmerkelijk meer klanten dan de uitstalling van de twee Mexicanen. Hun collectie wollen truien met extra dikke kabels riep eerder herinneringen op aan ijzige winters, Elfstedentochten en bevroren tenen, dan aan een broeierig zaterdagje braderie in Oude Wetering. foto henk bouwman NPAG 14 JULI 1997 Inbreker gepakt bij Gouden Leeuw voorschoten Een lange serie van inbraken in hotelkamers van hotel De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten lijkt voorbij. Zaterdagoch tend om half zeven heeft de politie een 35-jarige Pool aangehouden die er in ieder geval van wordt verdacht dat hij eerder die nacht in het hotel heeft ingebroken. De inbraak werd even voor drie uur 's nachts ontdekt door een postende werknemer. Op zijn aangeven verzamelden zich verschil lende politiewagens rond het hotel Toch wist de inbreker te ontko men. In de directe omgeving van het hotel ontdekte de politie ech ter een 'verdachte' auto die vervolgens in de gaten werd gehouden. Toen na een paar uur iemand de auto kwam ophalen, werd hij aangehouden. De politie onderzoekt nog of de verdachte vaker in De Gouden Leeuw heeft ingebroken. iel schade na vlam in de pan i bdorp Buren konden een bewoner van de Spiegheldreef in ferdorp gisteren nog net op tijd wakker maken. Ze zagen ■zes uur 's avonds rook uit de woning komen, afkomstig van .jannetje met vet dat in de keuken vlam had gevat. De Wweer heeft het vuur geblust, maar kon niet voorkomen dat puken schade opliep. In de rest van de woning is rookschade kaan. De bewoner is voor onderzoek naar het Rijnlandzie- ^huis in Leiderdorp gebracht, ia brekers tijdig ingerekend %naar Twee Haagse inbrekers van 25 en 27 jaar zagen za- Ïiffcgnacht hun plannen de mist ingaan, toen ze in het cen- van Wassenaar werden aangehouden. De politie ging ach- lafe mannen aan, omdat ze begonnen te rennen toen ze agen- i jagen. Het duo bleek betonscharen en ander inbrekersge- otchap bij zich te hebben. De spullen zijn in beslag geno- Kild gestolen uit schoenenzaak i jnaar Bij een inbraak in een schoenenzaak aan de Lang- jt Wassenaar is gisteravond ongeveer 500 gulden verdwe- jjom de winkel binnen te komen werd een toegangsdeur ge gierd, waarna een greep in de kassa werd gedaan. idschendamse wegen geasfalteerd 'liTHfNDAMDe gemeente Leidschendam is vandaag begon- cgjnet de asfaltering van de Burgemeester Kolfschotenlaan, de Felweg, de Veursestraatweg/hoek Noordsingel, de Tol en de jverlorenweg. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden r jen een week worden afgerond. De wegen worden niet ge- Wtofgesloten, maar het verkeer moet wel rekening houden i^ponthoud. f - M volgend jaar in zes gemeentehuizen •gemeenten in de Rijnstreek openen met ingang van 1 in de zes gemeentehuizen een centraal loket waar n terecht kunnen met hun vraag om zorg. Voor het gen van - of informatie over - thuiszorg, maaltijd- iening, alarmering, gehandicaptenvoorzieningen, Irgingshuis- of verpleeghuiszorg, invalidenparkeer- len enzovoorts kan men bij dit loket terecht. De zes nten zijn: Alphen aan den Rijn, Jacobswoude, Lie- Nieuwkoop, Rijnwoude en Ter Aar. wordt vastgesteld welke zorg ie mand nodig heeft. De aanleiding voor de Rijn streekgemeenten om de han den ineen te slaan is dat ge meenten sinds begin dit jaar zelf verantwoordelijk zijn voor de zogenoemde indicatiestel ling. Tot dusver bepaalden de hulpverlenende instellingen zelf welke zorg iemand nodig heeft, met andere woorden: welke in dicatie iemand krijgt. Dit jaar is nog een overgangsjaar. icipe krijgen de mensen i het loket bij één van de Dfcntehuizen komen, gelijk itwoord op hun vraag, (gewikkelde vragen wordt erkoepelende stichting, zes gemeenten samen oprichten, aan het werk lDeze stichting is er ook ■woordelijk voor dat op I onafhankelijke manier Een groot deel van Alphen aan den Rijn heeft zaterdagmiddag ruim anderhalf uur zonder stroom gezeten. De storing ont stond om vijf voor twee in de wijk Ridderveld en het centrum. Volgens een woordvoerder van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) werd de storing veroorzaakt doordat een verbindingsstuk tussen twee hoogspanningskabels in Rid derveld het begaf. Om tien over half vier was het euvel verhol pen. Bij de politie van Alphen re gende het zaterdag telefoontjes van verontruste stroomgebrui- kers die volgens een woordvoer der 'pasklare oplossingen wil den voor de zonder stroom staande vrieskisten en aquari- umpompen'. Een probleem was verder dat verkeerslichten uit vielen en liften bleven steken. Voor zover bij de politie be kend, hebben zich echter geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Het politiebureau in Al phen beschikt over een noodag- gregaat en bleef gewoon bereik baar. Een tweede grote stroomsto ring deed zich gisteren voor in Boskoop. Daar zaten enkele honderden woningen tussen half vier en half zeven zonder elektriciteit. Drenkeling 'redelijk snel' gevonden Duin- en Bollenstreek bestaat een N! tekort aan goedkope huurwoningen. '®en aanbod van huizen sluiten in de «liet op elkaar aan. Het tekort aan ri oningen wordt geschat op zo'n 3700. neenten in de Duin- en Bollenstreek daarom in de toekomst nauw blij- menwerken om het tekort aan wo- a i terug te dringen. aanbeveling staat in het Regionaal igmarktonderzoek Duin- en Bollen streek dat is uitgevoerd door het Amster damse onderzoeksbureau RIGO. Voor het onderzoek zijn ruim 3500 huishoudens en 163 'starters' ondervraagd. Het accent in de nieuwbouw moet vol gens het rapport vooral komen te liggen op de bouw van woningen tot een waarde van 300.000 duizend gulden. Door het bouwen van koopwoningen onder de drie ton kun nen vooral in Lisse en Katwijk huurders naar koophuizen doorstromen. Voor dit zo genaamde strategisch bouwen is Voorhout, ook voor andere gemeenten, een ideale lo catie. Het tekort op het gebied van ouderenwo ningen wordt geschat op 950 woningen, waarvan 570 in Katwijk. Er is ook hier voor al vraag naar goedkope woningen. De vraag naar deze woningen is vooral afkomstig van 65-plussers. Ruim 50 procent van de totale groep wil een 'gewone' woning, de rest kiest voor een combinatie van wonen en zorg, zoals een aanleunwoning. Met het bouwen van ouderenwoningen kunnen twee vliegen in een klap worden geslagen. Huurders kunnen doorstromen naar huizen die nu bewoond worden door ouderen en het tekort aan ouderenwonin gen op de markt wordt kleiner. vervolg van voorpagina Het mag 'redelijk snel' worden genoemd dat de Katwijkse drenkeling zaterdag na een zoekactie van drie uur is gevon den. ,,Het lastige met dit soort dingen, is dat er meerdere ge tuigen zijn", aldus de brand weer. De duikers die het Ooster- duinsemeer in gaan, moeten in dit geval van drie verhalen één verhaal zien te maken. Twee versies van de plek waar de 37- jarige Katwijker onder water verdween, komen redelijk over een. Maar de surfer die kort te voren de zus van het slachtoffer redde, wijst een andere plaats aan. Helikopter Met boeien wordt daarom een deel van het meer afgezet. Twee ploegen duikers zoeken het vak af. Hun collega's op de kant wachten gespannen af. Eerder heeft een politiehelikopter bo ven de afgraving, ook wel be kend als het Comomeer, rond gecirkeld en niets gezien. De duikers lossen elkaar af. Dege nen die even pauze hebben kruipen uit hun pak, gaan in het gras zitten, turen in de avond zon naar het meer en proberen een broodje weg te krijgen. ,,Je zoekt naar een speld in een hooiberg. Het is tot vijftien meter diep." De aanwijzingen wijzen in alle windrichtingen. „De wind staat zó, dus de on derstroom zal wel zó zijn", zegt iemand, en hij wijst het meer op. Besloten is om tot de sche mer door te zoeken. De politie heeft nog de suggestie geopperd van een speurhond. Er schijnt er één in Nederland te zijn, die 'door het water heenruikt'. Mis schien een idee voor de volgen de dag, is het besluit. Put Opeens bedenkt iemand om toch weer wat dichterbij te gaan zoeken. „Er zit daar een soort put", weet men inmiddels. Het verhaal gaat zelfs dat er nog een auto in ligt. Er wordt een route uitgezet, van een paaltje in het gras naar de boei waar de dren keling voor het laatst gezien is. Een begeleider loopt langs de rand van het enkele meters die pe gedeelte, met aan een touw de duiker. Als hij bovenkomt, met het slachtoffer, klinkt een beschei den kreet. Iedereen is tegelijk geschrokken en opgelucht. „Je wil hem eigenlijk zelf eerst niet vinden. Maar na een tijdje weer wél, anders zit je hier morgen weer," zegt een collega-duiker. velijksboot' zet alle zeilen bij Woonwagenbewoners trekken teleurgesteld weg van Alphens Burmapad gerplassen beleefden za- een primeur. Nooit eer- er er zo'n grote koftjalk F e wateren bij Warmond. Q iderdcn kajuiten, valken, enzovoort veranderden rp passeren van de immen- emaster op slag in nieti- ïuscule zeilscheepjes. ia schip 'De Schuttevaer' leciaal vanuit Enkhuizen 7 e Kagerplassen gekomen t feest te verzorgen van isman Jean Francazal en de Lussanet uit Den Zij stapten zaterdag let- en figuurlijk in de huwe- '5ot. „We hebben twee na- teilen te gast", vertelden en bruidegom waarom ze u, Schuttevaer hun bruiloft „Het leek ons leuk om oflj manier onze gasten uit ijk iets van Nederland te ien." m n 1910 gebouwde Schut- voer als zeilend vracht- rt op de Noordzee, de Oost- ief i de Deense wateren. In 7 hcht Jan Eleveld het schip it een lengte van 43 me- in breedte van bijna zes I V meter en 500 vierkante meter zeil de grootste tweemast koft- jalk van Nederland is. Hij maak te er een passagiersschip van en vaart er nu sinds 1993 mee op het IJsselmeer en de Wadden zee. De veertien uur durende reis van Enkhuizen naar de thee koepel in Warmond was een hele onderneming, vertelt schipper Anne Oost. „We voe ren door smalle kanalen en brugopeningen. Bij de brug in Nieuwe Wetering bijvoorbeeld, hadden we aan beide zijden maar vijftig centimeter over. In Amsterdam konden we alleen 's nachts varen omdat de bruggen overdag niet opengaan." Ook voor de rondvaart met het bruidspaar en de zeventig gasten, moest kapitein Oost za terdag alle zeilen bijzetten. „Het is hartstikke druk met boten. Dat zal ook wel komen door de Kaagweek die nu gaande is. De zeilers hier zijn bovendien wat minder geoefend dan op het IJsselmeer. Wij moeten daar doorheen manoeuvreren." Het deerde Oost en zijn bemanning niet. „Dat maakt het span nend", lacht hij. Jean Francazal en Leonie de Lussanet vierden zaterdag hun huwelijk op De Schuttevaer, de grootste koftjalk van Nederland, foto mark lamers alphen aan den run robbert minkhorst Toen de buurt een straatfeest organiseerde om elkaar beter te leren kennen - want de mensen woonden er nog maar pas - wa ren de bewoners van de woon wagens aan het Burmapad mid den in de Alphense wijk Kerk en Zanen niet uitgenodigd. Het klikte van meet af aan niet tus sen de bewoners van het kamp je en de omwonenden. Wat be gon als een goed bedoeld (landelijk) experiment, eindigde uiteindelijk in een 'drama'. In overleg met de wijk en de poli tie heeft de gemeente besloten het kampje met zes wagen op te doeken. In september verhui zen de bewoners naar het Goudse Rijpad. „Eerst woonde hier een oude re man nog alleen", vertelt Pa tricia Schaaf, die zelf nu drie jaar op het Burmapad woont. „In het begin had hij nog geen water. Hij is in de buurt de deu ren langs gegaan met een jerry can, maar nergens werd hij ge holpen." Het typeert de onwil van de buurt om het woonwa genkamp te integreren in de he le wijk, vindt ze. Haar neef Gerrit Schaaf deelt die mening. Slechts een enke ling accepteerde de groep, zegt hij. „De mensen hier zijn schijnheilig. Ze praten achter onze rug om. Ze durven niet recht in je bek te zeggen wat ze van ons vinden." Patricia Schaaf: „We dragen leggings en dus zijn we asociaal. Spuiten die werden gevonden, waren automatisch van ons. Zo werd hier over ons gedacht. Sinds het kampje er is, zijn de spanningen in de buurt alleen maar opgelopen. De woonwa genbewoners werd weer verwe „Het is heel triest en jammer, maar het ging echt niet meer. Er zijn veel schuldigen aan te wij zen. Intolerantie over en weer heeft ook meegespeeld. De wethouder noemt verder de 'weinig gelukkig gekozen' stedebouwkundige inrichting die een rol heeft gespeeld. Het Burmapad ligt ingesloten in de wijk zelf en daarvan is bijvoor beeld in de Marokkostraat in Kerk en Zanen geen sprake. Daar staan de wagens langs de straat. „En de Marokkostraat is een voorbeeld van hoe het ook kan." Volgens politiewoordvoerder Gé Verkerk gaat het „om de wis selwerking van hoe spreek je el kaar aan en hoe wordt de bood schap ontvangen". Er was voor al onbegrip, heeft de politie ge merkt. Escaleren Gerrit en Particia Schaaf vinden het in ieder geval 'heerlijk' dat ze gaan verhuizen. „Terug op het oude nest", zegt de eerste. „Ik heb me wel eens in moeten houden. Bijvoorbeeld als een jongen hier aan het voetballen was, de bal per ongeluk in een tuin belandde en hij hem dan niet terugkreeg. Ik had dan soms de neiging om er zelf naar binnen te gaan." Patricia Schaaf: „Nog effe en dan zijn we weg. Dat maakt het nu allemaal meer verdraagbaar." Gerrit Schaaf: „Want als het langer zou duren, was het hier echt gaan escaleren." De buurtbewoners zelf willen over de kwestie niet praten. „We zeggen daar naar buiten toe niets over. Daarover is er de afgelopen jaren te veel ge beurd", legt iemand uit waar om. Bovendien vrezen sommi gen voor represailles. ten dat ze te veel lawaai maak ten. Geregeld werd de politie gebeld, die, aldus woordvoerder Gé Verkerk, echter niet altijd hoefde op te treden. Aanvankelijk hoopten de ge meente en de bewoners een op lossing te hebben gevonden. Na overleg met wethouder van wijkbeheer J. Korver werden twee contactpersonen aange steld: één voor het kamp en één voor de omwonenden. Gerrit Schaaf was een van die twee. „Zodra er wat zou zijn, konden ze mij bellen in plaats van de politie. Ik heb nooit een tele foontje gehad." Patricia Schaaf: „Op een gegeven moment heb ben wij toen gezegd, nou dan hoeft het voor ons ook niet meer." De woonwagenbewo ners wilden weg en de gemeen te schoot hen te hulp. Er wor den nu plaatsen vrijgemaakt in het kamp aan het Goudse Rij pad. Volgens wethouder van volks huisvesting D. van der Veen Meerstadt zijn de verschillende leefpatronen mede debet aan het mislukken van de proef. Het klikt niet tussen de bewoners van het woonwagen kampje aan het Burmapad in Alphen aan den Rijn en de omwonenden. De woonwagens ver huizen daarom in september naar het Goudse Rijpad. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9