Water rukt op in Midden-Europa GOED KOOP Buitenland |right: NAVO open Baltische staten i Franse politie arresteert viervoudige moordenaar Een flesje wijn van 49.000 franc Tekort van rijst en water dreigt voor Indonesiërs iele kindermoord steekt weer kop op in India Netanyahu dreigt Palestijnen met 'zware prijs' voor geweld }AG 14 JUL11997 155 5 AFP Agence France Presse OPA Deutsche Pi jtuig stort neer op stad in Brazilië ^ajeiro Een crash van een eenmotorig vliegtuigje in het ji van het Braziliaanse Conselheiro Lafaiete heeft het le blost aan minstens acht mensen. Zeker tien anderen raak- rond. Het vliegtuig stortte neer bij een druk plein, waar ipjen mensen feest vierden. Het toestel had hoogspan- ibels geraakt en was vervolgens tegen twee vrachtwagens in, die daardoor explodeerden. De voertuigen voorkwa- t het vliegtuig op de menigte terecht kwam. !n honden eten hun baasje op Een dodelijk zieke aidspatient is in zijn New-Yorkse anent grotendeels opgegeten door zijn zeven honden. De jaagden over een ondraaglijke stank en onophoudelijk -Y (geblaf, waarna de politie de dode man ontdekte. Sectie sirftwijzen of de 51-jarige man door zijn honden is gedood, iliee huisdieren zich pas aan hun baasje te goed deden toen is overleden. Sen begint diplomatiek offensief tNH» Cambodja's sterke man Hun Sen is in het afgelo- ïkeinde begonnen aan een diplomatiek offensief. Terwijl ;pen hun militair overwicht op de royalistische krachten lestendigden, riep de co-premier op tot vrije verkiezin- ,atjgens waarnemers is Hun Sen geschrokken van de felle inJoor onder meer de VN-Veiligheidsraad en het feit dat di jden de ontwikkelingshulp hebben opgeschort. ,n'i overlevenden vliegramp Cuba t Geen van de 44 inzittenden van een Cubaans toestel verongelukte, heeft de ramp overleefd. Het vliegtuig weg van Santiago de Cuba naar de hoofdstad Havana. Jfte drie minuten na het opstijgen in zee. Er waren zes Ifrden en twee Brazilianen aan boord, de overige inzitten den Cubanen. Zaterdag is de 'zwarte doos', die wellicht Iring geeft ovér de oorzaak, boven water gehaald. Het £werk is moeilijk omdat de zee op de plek van het onge- diep is. üiilin maakt zwarte lijst van media kir Het lijkt op de donkerste dagen van de koude oorlog. in stelt een lijst op van buitenlandse bladen die het 92<an Rusland schade zouden doen. ,,We willen een einde jan de agressieve aanpak van de buitenlandse media", Britse Sunday Times de voormalige onderminister van i35andse zaken Andrei Fjodorov, een van de initiatiefne- et besluit is genomen door een speciale adviesraad van l7®tit Jeltsin waar invloedrijke politici, journalisten en za- jsen deel van uit maken. SA'. «lance Georgië rijdt mensen dood ieri jet hoofd van de Rode Kruisdelegatie in Georgië heeft in dronken toestand twee passanten doodgereden met (sMulance. Volgens de politie was de 65-jarige Aleksandr tijdens het ongeluk in het centrum van de ad Tbilisi. De Rode Kruisdelegatie in Tbilisi verleent hulp gngeveer 250.000 mensen die uit de separatistische regio e zijri gevlucht. ^dng' Leka verlaat stil Albanië Leka Zogu is zaterdag met stille trom terugge- Kjar zijn huis in Zuid-Afrika. Leka had niets meer te zoe- Bij de volksraadpleging op 29 juni over herinvoe- jde monarchie bleek slechts eenderde van de Albanezen •na werd hij meerdere keren met de dood bedreigd. :de in april uit ballingschap terug naar zijn geboorte- inië, waar zijn vader Koning Zog in 1939 de laatste offï- 'ing was. j en gewonden bij fout slopen In de Australische hoofdstad Canberra is gisteren een i Mig meisje omgekomen en zijn zeker twaalf gewonden A toen de sloop van een ziekenhuis door middel van ex- Afi verkeerd liep en brokstukken van het gebouw alle kan- Mogen. De meeste mensen hadden zich aan de overkant ®*^v>eer geposteerd op ongeveer 400 meter van het te slo- De explosievendeskundigen hadden verzekerd dat |ek veilig tot 50 meter bij het gebouw kon komen, maar had voor alle zekerheid een marge van 200 meter aan- itenaar herrijst uit dood in koelcel jtm Egypte is een man, die als lijk een mortuarium binnen (wacht, na twaalf uur in de koeling van het lijkenhuis weer ■^gekomen. Een lid van het personeel schrok zo van deze Ais dat hij instortte en het leven liet, aldus een bericht in Tische krant Al-Akhbar. Abdel-Sattar Abdel-Salam Bada- pet een chronische leverziekte opgenomen in een zie- 'in Menoufia. Zijn toestand verslechterde en uiteindelijk IS HOQGENDUK j J staat ook open voor v%e staten Estland, Let- atouwen, ondanks het l verzet tegen het lid- 0 van ex-Sovjetrepu- at verklaarde de Ame- ninister van buiten- j|pken Madeleine Al- ren in een interview ische televisie, •ben altijd gezegd dat open staat voor alle iche systemen. Het :t toe waar een land ie normen voldoet landkaart bevindt", it, die zaterdag in de stad Sint Petersburg iderdeel van haar trip Belg schiet moeder en drie dochters neer BRUSSEL ALY KNOL Na ruim een week lijkt het einde van de 'overstroming van de eeuw' in Midden-Europa nog steeds niet in zicht. In Polen en Tsjechië rukte het water het afgelopen week einde verder op. Diverse steden moesten worden ont ruimd. Het dodental liep op tot zeker 65. Nog steeds wor den mensen vermist. hun huizen tijdelijk verlaten. Gevreesd wordt voor epidemie- en, omdat de hygiënische toe stand inmiddels ver beneden peil is en het rioleringssysteem op instorten staat. Hoewel het noodweer al da gen over is, zullen de gevolgen nog dagenlang te merken zijn. Hoewel op de meeste plaatsen het waterpeil zakt, worden nog steeds nieuwe gebieden getrof fen. Bij Legnica moesten in het weekeinde achtduizend men sen worden geëvacueerd. Ook in de Tsjechische plaats Hodon- in vluchtten zevenduizend mensen hun huizen uit, voor WARSCHAU-PRAAG AFP-ANP Het water trok gisteren verder in noordwestelijke richting. Grote watermassa's bewegen zich richting Oostenrijk en Slo wakije. De autoriteiten hopen dat de Donau de watermassa's kan verwerken. In Wroclaw aan de Oder, met 650.000 inwoners de vierde stad van Polen, kwamen in het weekeinde temidden van alle wateroverlast duizenden zonder schoon, stromend water te zit ten. Ook vielen de stroom en de telefoonverbindingen uit. Tien duizenden mensen moesten het wassende water uit. Bij het zakken van het water worden de verwoestingen pas goed duidelijk. Hele dorpen en stadsdelen zijn verwoest. In Tsjechië, waar de autoriteiten pas beginnen een overzicht van de toestand te krijgen, worden nog tientallen mensen vermist. In de stad Ostrava lekte vijfhon derd ton diesel weg op een fa brieksterrein en dreigt een milieuramp. Verscheidene dorpen in Tsje chië zijn nog door het water van de buitenwereld afgesloten. We gen, spoorverbindingen, brug gen en elektriciteits-, gas- en te lefoonleidingen zijn verwoest. Met de modder spoelen delen van huizen, bomen en duizen den dode dieren mee. In de vruchtbare Hanna-vlakte in Moravië, waar Tsjechië zijn graan verbouwt, is meer dan 150.000 hectare areaal verwoest. CORRESPONDENT Bij zijn arrestatie, afgelopen za terdag op een camping bij het Zuid-Franse Saint-Tropez, had hij de moordwapens nog bij zich: een revolver en een kruis boog. Met de revolver execu teerde hij vorige week maandag in het Waalse Bas-Oha met een nekschot eerst de moeder en de twee zusters van zijn ex-vrien din. Uren later, na haar thuis komst, kreeg ook de ex-vriendin een kogel in de nek. Vervolgens schoot hij met de kruisboog een pijl door haar hart. België is nog steeds geheel verbijsterd over de berekend heid, waarmee de 29-jarige Re- my Lecrenier de viervoudige moord pleegde. Nadat hij de 50- jarige moeder en de twee zus ters (19 en 21) had omgebracht in hun villa in Bas-Oha, een ge hucht tussen Namen en Luik, bleef hij wachten op zijn 23-ja- rige ex-vriendin Vinciane Tel lier. Terwijl hij op haar thuis komst wachtte, ging de telefoon over. Het was de eigenaar van de manege, waar Vinciane een afspraak had met haar zusters Vanessa en Laurence. Lecrenier vertelde dat het tweetal in Luik inkopen was gaan doen. Toen Vinciane uiteindelijk thuis kwam, schoot hij ook haar dood. Tussendoor had hij een pizza gehaald. Op een bord in de keuken liet hij de woorden na: 'Ta fille me rend fou' (Uw dochter maakt me gek). Vinciane had een maand eerder haar relatie met Lecrenier verbroken. Met een viltstift schreef hij ook een tekst op haar enkel, maar die bleek later onleesbaar. De vader van het gezin was twee dagen eer der naar de Costa Brava in Spanje vertrokken om hun va kantie voor te bereiden. Toen hij dinsdags verschillende ma len naar huis belde en geen ge hoor kreeg, schakelde hij zijn zwager in. Deze deed de maca- bare vondst. Spanning rond Oranjemarsen in Noord-Ierland BELFAST Rtr-ANP-DPA De traditionele marsen van de pro-Britse protestantse genoot schappen in Noord-Ierland zijn relatief vreedzaam verlopen. Het besluit van de Orange Or der om enkele uiterst omstre den optochten af te gelasten kreeg veel waardering. Zaterdag trokken tienduizen den protestanten de straat op om de 307ste verjaardag van de slag om de Boyle te vieren. In 1690 versloeg de protestantse Brits-Nederlandse koning Wi- lem in van Oranje de uit Enge land verdreven rooms-katholie- ke vorst James II met Neder landse troepen en Scandinavi sche. Duitse en Zwiterse huur lingen. Slechts een paar kleine inci denten markeerden het slot van deze door veel Noord-Ierse ka tholieken gehate protestantse festiviteiten. In Belfast en Londonderry bekogelden ka tholieke jongeren de politie met stenen en benzinebommen. Een paar agenten raakte licht gewond. In het graafschap Down brandde een gebouw van de Orange Oder gedeeltelijk af. Ook gewelddadige acties van militante loyalisten die het niet eens zijn met het besluit van de leiders van de Oranjemannen bleven uit. De protesten bleven beperkt tot het boycotten van marsen die wel doorgingen. Een Oranjeman praat met een Britse soldaat, die de Oranjemarsen moet beschermen. door Oost-Europa om de uit breidingsplannen van het bondgenootschap toe te lichten. Gisteren ontmoette ze in de Li touwse hoofdstad Vilnius de ministers van buitenlandse za ken van de Baltische republie ken. De Baltische landen werden aan het begin van de Tweede Wereldoorlog door de Sovjetu nie ingelijfd en kregen hun on afhankelijkheid in 1991 terug na het uiteenvallen van het Sov jetimperium. Nog steeds be vreesd voor hun vrijheid probe ren de drie kleine staten, waar grote Russische minderheden wonen, alles om toegelaten te worden tot de NAVO. Maar Moskou is daar zeer fel tegen. MONTE CARLO CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT „Oh, drie dagen geleden hebben we nog een fles van 49.000 franc verkocht", zegt Gennaro Iorio terloops. „Een klant wilde een Pomerol uit 1945." Ieder ander hotel zou 49.000 francs rijker, maar een hele bijzondere fles wijn ar- mer zijn. De aanslag die deze gefortuneerde klant op de wijnkelder van Hotel de Paris in Monte Carlo deed, was echter maar betrekke lijkde wijnkelder van het hotel bevat 300.000 flessen, waarvan 30.000 meer dan twintig jaar oud zijn. De Petrus Pomerol 1945 was de duurste fles op de wijnkaart van Louis XV, een restaurant in Hotel de Paris, maar zeker niet de duurste fles uit de kelder. Gennaro Iorio, zelf van het wijnjaar 1968, houdt halt voor een nis in de uitgestrekte kelders en zegt: „De 1.500 flessen die u hier ziet, zijn de beste. Ze zijn niet te koop." Als keldermeester is Gennaro Iorio verant woordelijk voor de in- en verkoop van wijn. Zijn kelder levert wijn aan de 24 restaurants van de Société de Bains de Mer, eigenaar van onder meer Hotel de Paris en het Casino. Het is Iorio's taak om te beslissen welke wijnen op de wijnkaarten te plaatsen, en vooral met welke nieuwe wijnen de oude te vervan gen. Daartoe heeft Iorio zeven kelderknechten tot zijn beschikking, alsmede de ruim twintig wijnkelners die aan de restaurants zijn ver bonden. Iedere vrijdag ontbiedt Gennaro Io rio een aantal van deze sommeliers bij zich voor een sessie 'blind proeven'. Of twintig sommeliers niet wat overdreven is voor een handvol restaurants in Monaco/Monte Carlo, een landje ter grootte van Hyde Park in Londen? Iorio denkt van niet. „In veel andere landen is wijn maar een accessoire bij het eten", zegt hij misprijzend. „Maar dat is fout. Je moet het gerecht en de wijn aan elkaar paren. Ze moeten bij elkaar passen zoals man en vrouw." Iorio is zich bewust van de verantwoordelijk heid die op zijn schouders rust, maar zijn taak is een sinecure vergeleken met die van zijn voorganger. Deze namelijk moest over de wij nen waken tijdens de oorlog. De keldermees ter staat stil in de gewelfde gang die twee kel ders met elkaar verbindt. „De Duitsers stalen overal wijn, niet om hem te drinken, maar om er brandstof voor hun militaire voertuigen van te maken. Maar onze keldermeester had destijds de ingeving om deze gang vol te stou wen met tien rijen lege flessen, zodat de kel der erachter aan het zicht was onttrokken." En die kelder bevatte alle grote namen: Cha teau d'Yquem 1890, Chateau Margaux 1920, Chateau la Conseillante 1928. De Duitsers kwamen en plunderden de kelder van Hotel de Paris, maar dankzij de keldermeester was er geen Duitse tank die op Chateau d'Yquem zou rijden. Meteorologisch mysterie stoort klimaat JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Rijsttekort ligt op de loer voor de bevolking van Indonesië. Volgens de overheid vormt dat een bedreiging voor de stabili teit die de regering-Soeharto juist zo hoog in het vaandel voert. Delen van de eilanden Java, Sumatra, Kalimantan en Sula wesi kampen al weken met droogte en dat wordt de ko mende maanden alleen maar erger. De droge tijd duurt dit jaar tot ten minste eind oktober voort, en dat is langer dan nor maal. De snelheid waarmee het waterpeil in grote reservoirs in Zuid-Sumatra, West- en Mid- den-Java zakt, is een bron van grote zorg. Die gebieden zijn de rijstschuren van de archipel en de rijstoogst is sterk afhankelijk van water. De ellende wordt veroorzaakt door een nog steeds onver klaard verschijnsel voor de kust Drljaca leefde goed van Britse ontwikkelingsgeld BANJA LUKA ANP Simo Drljaca, de Bosnische Ser viër die donderdag door NAVO- troepen werd doodgeschoten, stierf niet alleen op kosten van de Britse belastingbetaler hij leefde tot voor kort ook goed van Brits belastinggeld. Dat hebben Britse media gisteren gemeld. Drljaca kwam om het leven toen hij zich verzette tegen een poging om hem te arresteren. Die actie was hoogstwaarschijn lijk het werk van eenheden van de SAS, de elitetroepen van het Britse leger. Gisteren kreeg de man een staatsbegrafenis. Rouwenden riepen dat Drljaca het slachtoffer was geworden van onmensen en richtten de beschuldigende vinger op de NAVO en vooral de Britten. Volgens The Sunday Times had diezelfde Drljaca bij leven echter geen klagen over de Brit ten. Hij runde onder meer het bouwbedrijf Komgrad, dat jaar lijks vele duizenden ponden be lastinggeld uit Londen kreeg. Het geld was bestemd voor de bouw van een lagere school en een cultureel centrum in Prije- dor. The Observer voegt daaraan toe dat Drljaca bij de verdeling van het geld vooral zichzelf niet vergat. Londen besteedde in totaal ruim een half miljoen gulden in Prijedor, zo becijferde The Sun day Times. Een deel daarvan ging direct door de handen van Drljaca. Op een ander gedeelte wist hij indirect de hand te leg gen. Duitse regering strijdt over belasting ex-DDR BONN DPA-AFP-Rtr De spanning in de Duitse rege ringspartijen is het afgelopen weekeinde opnieuw hoog opge lopen. Strijdpunt tussen de christen-democraten van de CDU/CSU en de liberalen van de FDP is de solidariteitstoeslag, de belasting waarmee de we deropbouw van de ex-DDR wordt betaald. Beide partijen zijn eerder overeengekomen om deze begin volgend jaar om laag te brengen van 7,5 tot 5,5 procent. De CDU, de partij van bondskanslier Kohl, wil daar nu op terugkomen. De FDP houdt echter vast aan de verlaging. „Dat is zo afge sproken", steldede liberale ere voorzitter Graf Lambsdorff. De FDP-minister van economische zaken was in het tijdschrift Fo cus eveneens duidelijk. „Degene die de verlaging van de solidari teitstoeslag tegenhoudt, zet de coalitie op het spel." van Peru. Het meteorologische mysterie wordt El Niho ge noemd. Het zorgt voor een ex treme opwarming van oceaan water, waardoor zeestromingen in de war raken. In 1983 zorgde het verschijnsel voor stonnen in de Amerikaanse staat Califor nia, overstromingen in India en grote droogte in de Filipijnen en Indonesië. Ook dit jaar laat El Nino zich in Indonesië weer nadrukkelijk gelden. In delen van Java zijn problemen met de voorziening van drinkwater en op Kaliman- tan staan sommige rivieren zo laag dat voedsel niet of slechts mondjesmaat per boot naar het binnenland kan worden ver voerd. Nog ernstiger zijn de gevol gen voor de rijstoogst. Zo meld de de krant Republika dat van de 42.000 hectare rijstvelden in de provincie Lampung (Suma tra) er slechts 19.000 dit jaar een behoorlijke oogst opleveren. HEINZ WITTE BONEN IN TOMATENSAUS blik 480 gram van XiS •89 IJSBERGSLA OfQ per krop 'I 7 ES HUZARENSALADE bak 1000 gram van 34^ IV Aanbecingen geldig van ma. 14 jub t/m vw16 jui 1997 A&P Services B.V. tel. 035-5483333 3 ELKE DAG GOED NIEUWS 8 AD BLOEMENDAAL j kindermoord steekt [er op in India. Nadat «1 van kinderen in ^ieel werd verboden, middeleeuwse praktijk fot het verleden te be- r de laatste achttien 'laten een schrikba- ing te zien in het aan- ptingen en verdwijnin- Jdnderen. Extremisti- fcangers van het tan- Bden hiervoor verant- Jzijn. Volgens The Sunday Times worden in tenminste vijf India se deelstaten de laatste maan den veel kinderen ontvoerd om te dienen als offers in tantrari tuelen. In een extreme vorm van dit oude geloof, dat zowel in het boeddhisme als het hin doeïsme voorkomt, worden mensen geofferd om de godin nen tevreden te stellen. Het zondagsblad zet een aan tal gruwelijke incidenten uit de voorbije maanden op een rij, waaruit zou blijken dat het ex treme tantrisme oprukt. Zo werd in oktober vorig jaar in Ra- jasthan een tweejarig meisje ontvoerd door een tantrische goeroe. Ze werd dood terugge vonden, deels onthoofd, ge kleed in een zijden gewaad en opgemaakt als een godin uit de mythen. Hoewel de man meteen werd opgepakt, liet de politie hem weer vrij toen bleek dat hij een hoge post bekleedde in de BJP, India's grootste politieke partij. Een week later ontvoerde hij vervolgens het tien maanden oude broertje van het vermoor de meisje. Ook die werd onder soortgelijke omstandigheden dood teruggevonden. Pas na tussenkomst van een hoge poli ticus werd de goeroe in een cel Dergelijke zaken hebben op veel plaatsen voor paniek ge zorgd. In Jalpaiguri beschuldig de een woedende menigte on langs vijftig vrouwen van hek serij, nadat tientallen kinderen in het gebied uit hun dorpen waren verdwenen. Ze werden opgehangen of gestenigd. In de zomer van vorig jaar overkwam tien vrouwen in Noord-Benga len iets soortgelijks. De Indiase autoriteiten lijken vooralsnog weinig te voelen voor een diepgaand onderzoek. Critici wijten de onwil aan het feit dat tantristen diep zijn doorgedrongen in de Indiase re gerende elite. Zo had ex-pre- mier Rao een tantragoeroe als naaste beleidsadviseur. Ook in 's lands»,grootste oppositiepartij, de BJP, zitten tantravolgelingen op de hoogste posten. CORRESPONDENT Als het geweld op de Westelijke Jordaanoever toeneemt, betalen de Palestijnen 'een zware prijs'. Premier Benjamin Netanyahu zei dat gisteren in een bijeen komst van de ministerraad. Vol gens hem is de crisis in de be trekkingen met de Palestijnse Autoriteit uitsluitend de schuld van de Palestijnen. „De andere kant ziet zich nu ge confronteerd met een Israëli sche regering, die de zaken an ders aanpakt dan de vorige. Er heerst nu een ander beleid als het gaat om terreur, om Jeruza lem en om een terugkeer naar de grenzen van 1967", aldus Netanyahu. Volgens Netanyahu konden de Palestijnen tot een jaar gele den 'van twee walletjes eten'. Ondanks het geweld bleef de vorige regering gebied overhan digen, zei hij. ..Aan die politiek is onder de huidige regering een eind gekomen. We zijn bereid tot overeenstemming te komen, maar niet tegen elke prijs. De basis daarvoor is dat de Palestij nen hun verplichtingen nako men, om te beginnen op het ge bied van de veiligheid. Als de veiligheidssituatie verslechtert, betalen de Palestijnen een zwa re prijs." Netanyahu vertelde zijn mi nisters gisteren ook dat de rege ring de Israëlische nederzetting in Hebron verder ontwikkelt. Hebron is al weken het toneel van ongeregeldheden. Gisteren raakten er vijftien mensen ge wond, onder wie vijf fotojour nalisten. Jonge Palestijnen gooi den meer dan dertig brand bommen naar Israëlische solda ten, die antwoordden met rub berkogels en traangas.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5