Veel minder afval bij rekening per kilogram ch Onze Top 10 van deze week. Binnenland rkenstransporteurs en meer geld zien Hoogmis tussen botsautootjes Zwolle pakt probleemhuishoudens aan Familie Gümüs doet beroep op koningin Wiettelers opgeroepen tot aangifte Lubberskampementen zijn niet erg succesvol Moeder en kind meerdere keren overreden door auto's O 0 99 9.98 9.90 j^2.98 ,305" 1.99 JL4CT 9.50 iêrl.99 5.98 1.39 Topper van de week !AG 14 JULI 1997 leel raden over burgemeesters Commissaris van de Koningin in Groningen Alders je gemeenteraden in zijn provincie iedere twee jaar het jeren van hun burgemeesters beoordelen. Alders is daar- !$erste commissaris in Nederland die de gemeenteraden lelijker bij het herbenoemingsbeleid wil betrekken. AJ- l0n rft zijn voornemen onlangs in een brief aan de burge bet f en 8emeenterac*en kenbaar gemaakt, we 11 Hen willen vulkanen meten ren urptoD^ De Nederlandse Antillen willen op alle vijf eilanden regiiuur plaatsen om vulkanische activiteit te registreren. Dit )gd]t hoofd van de Meteorologische Dienst. Arthur Dania, iAFg in Willemstad meegedeeld. Op de Antillen is hiervoor mld beschikbaar, vandaar dat het Kabinet voor Antilliaan- oveCin Den Haag is gevraagd om financiering. Het is niet ■n mom welk bedrag het gaat. Dania zei dat de metingen ijk tullen zijn toegespitst op Saba en Sint Eustatius. De twee dejn op deze eilanden, Mount Scenery en The Quill, beho- incfe categorie van slapende vulkanen en kunnen dus ooit ex* tot uitbarsting komen, go, mtk dobbert naar overwinning Jneek heeft op de eerste wedstrijden van het skütsjesilen {en. Op de eerste wedstrijddag stond er weinig wind. De iskutsjes kwamen nauwelijks vooruit en dobberden lan- m het Pikmeer. De hele wedstrijd leek het een thuiszege fen voor het Grouster skütsje dat ruim op kop lag. Vlak fenish kwam titelverdediger Sneek echter nog langszij ;ege op te eisen. Woudsend, bij de start als eerste weg, e zaterdag als hekkensluiter. rtuigwrak in LJsselmeer gevonden jd Duikers van de stichting Onderzoek Vermiste Militai- jgsslachtoffers OVMO hebben dit weekeinde in het IJs- Lreen vliegtuigwrak uit de Tweede Wereldoorlog aange- Het gaat om een Brits verkenningstoestel van het type ed Hudson dat in 1944 is neergestort. De explosievenop- .dienst van de marine heeft na de melding door de dui- e buurt van de Lockheed munitie aangetroffen en on- fijk gemaakt. Ook zijn uit het toestel de lichamen gebor- tacht van de negen bemanningsleden. Een gebied van frkante kilometer tussen Breezanddijk en Kornwerd is tot en gebied verklaard. i vergiftigd door koolmonoxide Een 54-jarige inwoner uit Urk is gistermorgen dood fen aan boord van zijn schip. Hij bleek door vergiftiging blmonoxide om het leven gekomen. De echtgenote van ihtoffer (54 jaar) lag buiten bewustzijn op bed. Zij is naar inhuis gebracht. Haar toestand is inmiddels redelijk. Het lag met de boot afgemeerd in een jachthaven in Ossen- ins de politie is de slechte afvoer van een ijskast op gas i>cers luiden noodklok over zeebaars aar inlkM» De Nederlandse Vissersbond heeft de noodklok ge- lorfede op jaarbasis honderden tonnen zeebaars die de vis- |ig in zee moeten gooien omdat ze te klein zijn". Negentig is al dood als zij de zee weer in gaan. Voorzitter Nooit- an de bond heeft in een brief aan het produktschap Vis t ijk aangedrongen op verlaging van de minimumlengte laars. De vissers langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse deleten nu de baarzen teruggooien, als zij niet de vereiste i36 centimeter hebben. De meeste baars is echter tus- en 34 centimeter lang en mag daarom niet bij de visaf- rorden afgeleverd. Gebeurt dat wel, dan volgt er een pro- lal. De minimumlengte voor zeebaars is overigens ver- imdat de zeebaarsstand fors terugliep. iSe schiet dreigende vrouw neer Een politieagent heeft in de nacht van vrijdag op .flBeen twintigjarige vrouw uit Sneek in haar buik gescho- nvrouw is opgenomen in een ziekenhuis en geopereerd. ?ert inmiddels buiten levensgevaar. De agent was met naar de woning gegaan na een melding over een dj. Toen zij daar aankwamen kwam de vrouw de wo- met een vleesmes, waarmee zij de agenten bedreigde, vrouw ondanks meerdere bevelen weigerde het mes loien, schoot een van de agenten vanaf ongeveer twee haar. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de •eem-rechts uit kerk gehaald fn )e politie heeft zaterdagmiddag leden van de nieuwe ex- ai echtse partij Volksnationalisten Nederland (VNN) en van ee ïngerenorganisatie verwijderd uit de Nieuwe Kerk in p ten kleine groep extreem-rechtse actievoerders was de w^inengedrongen om een herdenking te houden bij het i Willem van Oranje. Op het moment dat voorzitter Be de VNN een toespraak wilde gaan houden, greep de po- Er zijn geen aanhoudingen verricht. Vlaamse en Neder- rechts-radicalen hebben de afgelopen jaren al eerder on- ondigd bijeenkomsten gehouden bij het graf. •daagseweck begint met charges li De Nijmeegse politie is de week van Vierdaagse en zo- sten gistermorgen begonnen met drie charges en zeven dingen. Rond half drie in de ochtend greep de politie in vechtpartij. Daarna werden er vanuit een groep van zo n ïngeren bierglazen gegooid naar agenten en hun auto's, werden er kleine vernielingen aangericht. isporteurs die betrok- bij het afvoeren van Jin verband met de var- luiden de noodklok, dat de regels waar zij moeten houden met I tegenspraak zijn. Van- bben zij spoedoverleg f ministerie van land- tottijden bij de te rui- 'derijen lopen vaak on- Ibaar hoog op, waar- en rusttijden in gevaar ^oor dit alles lopen de rs kans op hoge boe- de vergoeding ontoe- De tarieven moeten 'tig procent omhoog, [transporteurs. een woordvoerder 'sport en Logistiek Ne- (TLN) vinden de trans- ,vaak op zaterdag en 'laats zonder extra ver- De kosten bedragen 'el 150 a 200 procent. er geen varkens van Bende boerderijen bij el- [gen, rijden de transpor- fck met halflege wagens. Dumpen van afval bij buren of in natuur nadeel DEN HAAG ANP De huishoudelijke afvalstroom kan met tientallen pro centen verminderen als gemeenten hun inwoners per ki lo afval aanslaan. Het financiële voordeel voor de burger kan oplopen tot ruim 140 gulden per jaar. veelal om de 'chipcontainer', die het gewicht van het vuil re gistreert of het aantal keren dat de container wordt aangebo den. en de gemeentelijke vuil niszak. Deze zak is duurder dan de gewone vuilniszak omdat de ophaal- en reinigingskosten erin zijn verwerkt. De vuilnis- dienst mag alleen de speciale zakken ophalen. Dit systeem wordt ook in Zwitserland toege past. Dat blijkt uit een onderzoek van het adviesbureau KPMG in een aantal gemeenten waar burgers zoveel mogelijk worden afgere kend op hun 'productie' van huisvuil. Vorig jaar maakten zo n zeventig gemeenten ge bruik van zo n methode om hun inwoners meer bewust te maken van de hoeveelheid afval die zij produceren. Het gaat Volgens KPMG zijn de geïndi vidualiseerde ophaalmethoden goed onthaald in gemeenten die het goed hebben georgani seerd. Voorwaarde is dat er sprake is van een combinatie van een laag basistarief en een aparte kiloprijs. Het onder zoeksbureau waarschuwt voorts dat gemeenten bedacht moeten zijn op het dumpen van afval in naburige gemeenten, bij de bu ren of in de natuur. Ook dienen de gemeenten er voor te waken dat geen vuil verdwijnt in gratis diensten als de grofvuildienst. Het dumpen van afval in de bak bij de buren was overigens één Kardinaal Simonis, de aartsbisschop van Utrecht, gaat voor in een hoogmis op de Utrechtse kermis. De tarieven zijn wel gebaseerd op volle wagens. De wachttijden worden ver oorzaakt doordat controleurs, vaak militairen, niet op tijd kun nen arriveren of doordat de te vervoeren dieren niet kunnen lopen. Als de wagens te lang moeten wachten kan het ge beuren dat de ritvergunning wordt ingetrokken en er hele maal niet meer wordt getrans porteerd. Zowel de vervoerder als de boer zit dan met een pro bleem. De boetes die de vervoerders kunnen krijgen voor overtre ding van rij- en rusttijden of voor het te vroeg of te laat ver trekken van een transport kun nen volgens TLN opiopen tot twintigduizend per overtreding. De veetransporteurs hebben in het weekeinde overleg ge voerd. De organisatie van var kenshouders, de NW, en de boerenbond NCB ondersteunen de klachten. Er moet volgens hen snel iets gebeuren om het verantwoord en hygiënisch af voeren van de varkens te kun nen garanderen. Kardinaal Simonis heeft gistermorgen in Utrecht de primeur gesmaakt de eerste aartsbisschop te zijn bij de eucharistieviering tijdens de traditio nele Maliebaankermis. De kardinaal celebreerde de hoogmis voor ruim zeshonderd kerkgangers in de voor de gelegenheid tot kathedraal omge toverde autoscooter. De eucharistieviering voor de kermis- en circusparochie trok niet eerder zo veel belangstellenden. Er waren zelfs niet genoeg klapstoeltjes neergezet om alle gelovigen een plekje in de 'kathedraal' te geven. De wagentjes van de naastgelegen Calypso bleken echter ook een prima plek om de heilige mis te volgen. „Waar gisteren nog kermisvierders tegen elkaar opbotsen, gaan wij ons met God en met elkaar verzoenen. Eucharistievieren is dankzeggen, ook danken voor de vreugde van de kermis aldus Si monis. De kermis dankt haar ontstaan aan de middeleeuwse kerkwijdingsfeesten. Strikt geno men is volgens de kardinaal 'een kermis zonder heilige mis niet compleet'. Het koor van de zusters van Augustinessen zette de pontificale hoogmis in de tent van de bots autootjes vocaal luister bij, de fanfare van Schalk wijk nam het instrumentale deel voor zijn reke ning. Simonis werd op het altaar geassisteerd door oud-kermispastor pater Foldke en diens op volger Gamier. De poffertjestent was ingericht als ontvangstruimte na de kermismis. Het Malie baanfestival, zoals de Utrechtse Piekenkermis of ficieel is gedoopt, werd door tienduizenden men sen bezocht. ZWOLLE ANP De vrouw zong nacht in nacht uit het Engelse volkslied. De bu ren werden er gek van. Hulpin stanties konden niets uitrichten. Geert Kuper was uiteindelijk de enige die tot de zangeres wist door te dringen. Hij is coördina tor probleemhuishoudens in Zwolle: een voor Nederland unieke functionaris die in actie komt als de reguliere instanties geen raad meer weten met mensen die anderen tot overlast zijn. Elf hulpinstanties in Zwolle waaronder de RIAGG, de politie, maatschappelijk werk, de socia le dienst, woningbouwvereni gingen, de reclassering en de gemeente sloegen vorig jaar de handen ineen om iemand aan te stellen die in actie komt als het de instellingen via de nor male weg niet meer lukt proble men op te lossen. Landelijke hulpverleningsinstellingen rea geren enthousiast op het Zwol se initiatief. Volgens de Vereniging Geestelij ke Gezondheidszorg (GGZ) is het Zwolse project uitzonderlijk omdat er elf organisaties in deelnemen. Op diverse plaatsen in het land zijn RIAGGS samen met politie of met Consultatie bureaus voor Alcohol en Drugs betrokken bij zogenoemde zorgmijders. Dat zijn mensen die overlast veroorzaken maar zich onttrekken aan hulpverle nende instanties. Dat de sa menwerking in Zwolle zo breed is. is echter bijzonder, aldus een woordvoerder van de GGZ. Sinds april vorig jaar heeft Ku per 45 gevallen onder handen, waaronder twaalf gezinnen met kinderen. Het gaat om mensen die overlast veroorzaken, ver slaafd zijn of in grote financiële problemen zitten. De hulpverle ning van Kuper heeft geen vrij blijvend karakter. „Eerder was de geldende opvatting dat je mensen vrij moest laten. Maar het zijn andere tijden, waarbij je best eisen aan mensen mag stellen", aldus Kuper. Als honden reden voor de over last waren, dan moeten ménsen een contract ondertekenen AMSTERDAM ANP van de redenen dat de gemeen te Haarlemmermeer in 1992 een proef met het betalen voor elke kilo afval afblies. Daarnaast speelde storingen met de chip container een rol. De afname van de afval stroom kan oplopen tot veertig procent bij methoden die de burger per kilo afrekenen, zo constateert het adviesbureau. De gemeentelijke vuilniszak leidt tot een vermindering van gemiddeld 23 procent. Het af- valtoerisme wordt door het bu reau ingeschat op tussen de drie en tien procent van de hoeveel heid huisvuil. Voer van zieke kalveren niet uit Beets Het voer dat naar schatting 15.000 mestkalveren op zo'n dertig bedrijven in Nederland, België en Duitsland vergiftigde met 'de ziekte van Beets', is ge maakt van melkproducten uit Friesland, Drente en Brabant. Dat betekent dat in die provin cies vee zit dat lijdt aan deze ziekte die eerder boer Klaas Pauw in het Noord-Hollandse Beets zijn hele veestapel en zijn bedrijf kostte. Dat zegt Koos van Linden- berg, ex-directeur van het in middels failliete veevoederbe drijf Vitamel uit het Gelderse Renswoude. Het bedrijf ging dit jaar op de fles omdat grote af nemers van veevoer niet meer op tijd betaalden. Hun mestkal veren waren sterk vermagerd als gevolg van het giftige voer en Vitamels verzekeraar weigerde J» vergoedingen uit te keren. De verzekeringsmaatschappij meende dat er een verband was tussen de zieke koeien in het Noord-Hollandse Beets en het veevoederbedrijf. Dat laatste m ontkent Lindenberg. Volgens de ex-directeur wil de verzeke ringsmaatschappij, die zelf niet wil reageren op het verhaal van Lindenberg, onder de 3,5 mil joen gulden aan schadeclaims uitkomen. Er loopt nog een pro ces tegen de verzekeringsmaat- WÈË schappij. RUSWUK. ANP De belastingdienst in Gronin gen is een actie begonnen om hennepkwekers en andere leve ranciers aan koffieshops over te halen aangifte te doen van hun handel. De dienst tracht hen over de streep te trekken met de belofte dat de gegevens niet automa tisch worden doorgespeeld naar andere overheidsdiensten zoals justitie. Wel wordt het belast baar inkomen van de hennep kwekers desgevraagd doorgege ven aan uitkeringsinstanties. Naar schatting wordt in Gro ningen jaarlijks voor negentig miljoen aan wiet geproduceerd. Die verdwijnt voor een groot deel naar het buitenland. De namen van de producenten zijn bij de Groningse belastingdienst niet bekend. Daarom heeft de dienst een brief naar alle koffie shops gestuurd met de aanspo ring uit het zwarte circuit te tre den. Voor de fiscus is de vraag hoe iemand aan zijn inkomen komt niet zo belangrijk, zolang hij maar belasting afdraagt. Maar het produceren van hasj is wel in strijd met de Opiumwet. Het Turks© gezin Gümüs uit Amsterdam overhandigt van daag bij het Paleis Noordeinde in Den Haag een brief voor de koningin om hun dreigende uit zetting te voorkomen. Het gezin kreeg vorige week te horen dat justitie hen definitief het land wil uitzetten. Koningin Beatrix zal de brief niet persoonlijk in ontvangst kunnen nemen. Zij is op vakan tie in het buitenland. De bus waarmee het gezin en mede standers naar Den Haag reizen, is geregeld door de Vervoers- bond FNV. Die is het, evenals de gemeenteraad van Amster dam, burgemeester Patijn en buurtbewoners in de Amster damse wijk De Pijp niet eens met de uitzetting. Het gezin krijgt geen verblijfs vergunning omdat de vader kan aantonen dat hij slechts vijfjaar in Nederland heeft gewerkt. Vereist is zes jaar. Het gezin woont sinds 1989 in Nederland. De zaak komt vrijdag nog een keer voor de rechter. Met een kort geding hoopt de advocaat een tijdelijke voorziening voor het gezin te treffen. „Dat zou betekenen dat ze de uitspraken van de bezwaarschriften in Ne derland mogen afwachten al dus Anja Versnel van het actie comité 'Gümüs moet blijven'. Woensdag verzamelen mede standers van het gezin zich bij de vreemdelingendienst in Am sterdam, waar Gümüs dan de definitieve termijn te horen krijgt waarop hij en zijn gezin moeten vertrekken. DEN HAAG ANP De proef met zogeheten Lub- bers-kampementen voor herop voeding van jeugdige delin quenten is geen groot succes geworden. De jongeren, die veelal aan drugs of alcohol ver slaafd waren, hebben moeite hebben met de discipline en de tucht die hen wordt opgelegd. Dat geldt ook voor de zware ar beid die zij moeten verrichten, zo constateert het Wetenschap pelijk Onderzoeks- en Docu mentatiecentrum (WODC) van het miniserie van justitie in een rapport dat binnenkort ver schijnt. Jonge criminelen worden on dergebracht in de jeugdwerkin richting De Rolpaal op het ter rein van de gevangenis Groot Bankenbosch in het Drentse Veenhuizen. Onder streng toe zicht moeten ze daar aan het werk in de bossen en op het land. Later verkassen ze naar lo caties in Rotterdam, Almelo of Hoorn. Deelnemers die afha ken, worden alsnog strafrechte lijk vervolgd of moeten de hun al opgelegde celstraf uitzitten. Het experiment ging in 1994 van start. Het kost 4,8 miljoen per jaar, los van de aanloopkos ten van vier miljoen gulden. De vijftig beschikbare plaatsen zijn nooit volledig bezet geweest. Minister Sorgdrager van justitie beslist binnenkort of de proef, die bedacht is door oud-pre mier Lubbers, wordt voortgezet. Acht verkeersdoden in weekeinde RUSWUK» ANP Het afgelopen weekeinde zijn acht mensen om het leven ge komen door verkeersongeval len. Het zwaarste ongeluk kost te in de nacht van zaterdag op zondag bij het Brabantse Stand- daarbuiten het leven aan een 24-jarige vrouw uit Spijkenisse en haar vijfjarig zoontje. De va der van de jongen raakte zwaar gewond. Het drietal werd uit de wagen geslingerd, waarna de vrouw en het kind door meerdere achter opkomende auto's zijn overre den. De politie richtte voor in zittenden van die auto's een tij delijk opvangcentrum in. Bij drie andere botsingen wa ren motoren betrokken. Vrij dagavond verongelukte een 22- jarige motorrijdster uit Deume in haar woonplaats toen zij op een busje botste. Diezelfde avond kam een 26-jarige man uit Heesch om het leven nadat hij met zijn motor in Oss in een flauwe bocht van de weg raakte en via de berm in de sloot be landde. In Ede overleed een 25- jarige motorrijder door een frontale botsing met een auto. Een 75-jarige inwoonster van Geertruidenberg vond de dood toen zij vrijdagavond in haar woonplaats met de fiets een kruising overstak en werd ge grepen door een vrachtwagen. Een ongeval in Staphorst kostte zaterdag een 21-jarige vrouw uit die plaats het leven. Zij reed mee in de auto bij haar vriend, die de macht over het stuur ver loor en tegen een boom reed. Op Tholen verongelukte gis termorgen vroeg een 24-jarige man uit Sint-Annaland. Zijn au to raakte door nog onbekende oorzaak van de weg. klapte te gen een boom en vouwde zich om een tweede stam. waarin ze beloven dat ze die in hun nieuwe behuizing niet meer hebben. Kuper: „Houden ze zich niet aan het contract, dan zetten we ze uit hun wo ning." Ook bij schuldsanering is de aanpak soms hard. „We zet ten die mensen op het absolute minimum en betalen alle vaste lasten. Voor een éénoudergezin blijft dan honderd gulden per week over om van te leven. En als ze nieuwe schoenen willen kopen, moeten ze eerst de oude laten zien." De behandeling vergt vaak lan ge tijd. Volgens een woordvoer der van de gemeente Zwolle is het dus nog te vroeg om te jui chen, maar de resultaten tot nu toe stemmen hoopvol. O 0 0 O 0 Bospeen, per bos Rundergehakt, 500 gram J25"5.25 kilo®®®® Ctl Hele kip, kilo CtlZaanlander mild 48+, kilo ®s® Ctl Engelse Cookiesfruit, country of almond. Nü 2 pakken 300 gram CU Magere vruchtenyoghurt, alle smaken, pak 1 liter CU Brouwers Bier Pilsener, koffer met 12 blikjes a 0.33 liter Ctl Pizzabroodjes, ham, salami, champignon of Bolognese, doos 2501 Milky Way 9-pak, Bounty melk- Snickers-, Mars-, of Twix 5-pak, Nu 2 pakken Felix kattenvoer, paté, brokjes of gelei, alle soorten, per blik _rstr Nü 3 halen, 2 betalen. CtlPerla Mild koffie, snelflltermaling, Q O O 3 pakken 250 gram tö42 Ö.ZO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 juli a.s

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3