Geen antwoord op geweld ETA DAF zoekt zich suf naar personeel Maffia gebruikt invaliden als slaven Feiten Meningen Het leser is geen plaats voor vrouwen Luisteren MAANDAG 14 JULI 1997 O Vorige maand zond staatssecretaris Gme- lich Meijling zijn 'Beleidsbrief emancipatie Defensie' naar het parlement. Hij schrijft dat het bittere noodzaak is om meer vrou wen te interesseren, te motiveren en te be houden voor Defensie. Het aantal beschik bare jonge mannen zal de komende jaren teruglopen en nu al zijn er problemen met de werving van beroepsmilitairen met een tijdelijk contract. Als speerpunten van zijn plannen noemt de staatssecretaris meer deeltijdarbeid en een 'loopbaanbeleid' voor \Touwen vanaf de rang van kapitein. Daar naast heeft hij nieuwe (hogere) streefper centages voor \rouwen vastgesteld. Zal dit nieuwe emancipatiebeleid succesvol zijn? Sinds het afschaffen van de dienstplicht zijn er twee categorieën beroepsmilitairen: militairen met een tijdelijk contract en mili tairen met een contract voor onbepaalde tijd. Meer dan tachtig procent van de vrou wen heeft een tijdelijk contract. Doordat de krijgsmacht een organisatie is die veel van het individu vraagt, zoals langdurige oefe ningen en vaarperiodes, uitzendingen in het kader van crisisbeheersingsoperaties, de gedwongen combinatie van wonen en wer ken, onregelmatige- en weekenddiensten en een goede fysieke conditie, is de belang stelling van \Touwen niet groot. In feite is Defensie een vrouwonvriende lijke organisatie. Niet omdat vrouwen niet worden geaccepteerd, maar door de aard van het werk. Als er al interesse is, dein is het voornamelijk voor korte verbintenissen. Het verloop onder beide categorieën is groot en wel om fysieke redenen en om de combinatie arbeid en zorg. De fysieke redenen liggen niet in het feit dat de goedgekeurde vrouwen gemiddeld minder conditie hebben dan mannen, maar in de gecombineerde opleidingen. Vrouwen zijn gemiddeld kleiner en nemen dus klei nere stappen. Als moet worden gemar cheerd, moeten vrouwen in de pas lopen en worden zo gedwongen om te grote passen te nemen. In de opleiding wordt op de ka zerne gemarcheerd van het legeringsge bouw naar de eetzaal, naar het lesgebouw, naar de kantine, naar het sportgebouw, naar de stormbaan, etc. Per week gaat het dan al gauw om veertig kilometer. En dat is dan alleen maar het verplaatsen om aanwe zig te zijn waar de militaire activiteiten plaatsvinden. Het moge duidelijk zijn dat vrouwen die zich steeds moeten forceren, extra gevoelig zijn voor blessures tijdens de sportles, de stormbaan en velddienst. Blessures beteke nen afhaken en na genezing weer extra for ceren. Volledig afhaken is dan ook geen uit zondering. Een militaire loopbaan en kleine kinde ren zijn vrijwel niet te combineren. En dat betekent in feite de keuze: geen kinderen of Defensie verlaten. Het invoeren van meer deeltijdbanen, dus niet uitzendbaar zijn (waarvoor ben je dan militair?) en vrouwen met jonge kinderen tot en met vier jaar niet uitzenden betekent een aparte categorie werknemers in uniform die niet worden ge accepteerd door hun collega's en comman danten. Merkwaardig dat zo weinig nieuw beleid wordt voorgesteld voor de grote groep vrou wen met een tijdelijk contract en dat het ac cent wordt gelegd op de kleine groep vrou wen met een contract van onbepaalde tijd. De voorgestelde maatregelen zijn gekun steld en kosten veel geld. Bij het vaststellen van dit nieuwe emanci patiebeleid is te weinig rekening gehouden met de eisen van een operationele organi satie en met het verkrijgen van voldoende draagvlak op de werkvloer. Hogere percen tages zullen op deze wijze zeker niet wor den gehaald. Gemotiveerde vrouwelijke mi litairen zouden het op deze wijze trouwens ook niet willen. hans couzy generaal b.d Het is druk op het parkeerter rein bij het stadhuis van het Bel gische Genk. Auto's rijden af en aan voor de zaterdagmiddag- boodschappen. In een hoekje van het parkeerterrein staat nauwelijks zichtbaar een grote vrachtwagen en een busje van uitzendbureau Adecco. Toch we ten ruim vijftig mensen de weg naar het busje te vinden, want hier worden jobs in de auto-in dustrie in Nederland aangebo den. Werving in België is een van de manieren waarop DAF Trucks aan nieuw personeel hoopt te komen. De vraag naar vrachtwagens van de Eindhovense fabrikant is zo groot, dat het personeel niet aan te slepen is. Op korte termijn heeft DAF honderden nieuwe mensen nodig en alle registers worden opengetrokken om aan het personeel te komen. ,,Er zitten veel metaalbedrijven in deze regio en die zijn allemaal op zoek naar goede vakmensen", al dus directeur personeelszaken Nabuurs bij DAF. ..De vijver rond Eindhoven is inmiddels leegge vist. Wij zoeken in een steeds gro tere kring rond Eindhoven en dan kom je automatisch in België te recht". Er hebben altijd Belgen in de Eindhovense fabriek gewerkt, dus het is niet vreemd dat de truckfa brikant over de grens kijkt. Vreemder is het dat de Belgen ook naar DAF kijken. „De lonen in de metaalsector liggen in België ho ger dan in Nederland", geeft Na buurs toe. „Bovendien zijn er de belastingproblemen met buiten landers die hier werken en krijgen de Belgen in eerste instantie een uitzendbaan bij ons. Daarnaast is de reistijd een factor om rekening mee te houden. Toch werken er momenteel bijna vierhonderd Belgen bij DAF". De DAF-petjes en de DAF-drink vinden gretig aftrek onder het winkelend publiek en de flyers met de oproep zich te melden bij de bus op het parkeerterrein gaan grif van de hand. Intercedent DAF-project Janssen van Adecco zit er tevreden bij op zijn klap stoeltje op het parkeerterrein. „We hebben vandaag vijftig reac ties gehad, een absoluut record", constateert hij enthousiast, „nor maal hebben we tussen de tien en vijftien reacties". Ook hij is verbaasd over het grote aantal reacties. „Vanuit Genk is het toch snel anderhalf uur reizen naar DAF in Eindhoven". Dat de Belgen lang willen reizen voor een uitzendbaan tegen een lager loon dan ze gewend zijn is toch minder vreemd dan het lijkt: „Hier in Ge nk staat een grote autofabriek van Ford. Daar werken mensen die een vaste baan hebben ook niet altijd. Als het druk is moeten ze flink werken, maar soms is er een paar maanden weinig te doen. Bij DAF hebben ze voor zes maanden gegarandeerd werk. Bovendien heeft DAF een goede naam in Bel gië. Veel mensen willen bij DAF werken omdat ze daar een goede opleiding krijgen die ze later in ei gen land te gelde kunnen ma ken". Nabuurs benadrukt dat de Belgi sche werving slechts een van de vele ijzers is die DAF in het vuur heeft. „We zoeken ook in de re gio's Den Bosch en Tilburg, maar ook daar is de goede vakman schaars". Om de ergste nood te lenigen heeft DAF inmiddels be sloten jaarlijks 600 kleinere trucks in Engeland te produceren. In Ne derland moet de productie wor den opgevoerd naar 18.000 trucks per jaar. Het grote probleem voor DAF is dat de metaal steeds minder jon geren trekt. „Metaal is niet popu lair, dat zie je al bij de lts'en en mts'en. Steeds minder jongeren leren metaalbewerking. We wer ven daarom al op de middelbare scholen, om maar zeker te zijn dat de mensen bij ons komen wer ken", aldus Nabuurs. Ook het le ger is een interessante bron voor DAF. „Daar zitten goede vaklie den en ze hebben al ervaring met DAF trucks. Bovendien zijn het gedisciplineerde werkers en daar hebben we behoefte aan", aldus Nabuurs. Bestuurder Antonis van de Indus triebond FNV vindt de jammer klachten van DAF een kwestie van eigen schuld dikke bult: „Dan moeten ze maar meer mensen in vaste dienst nemen. Wie wil er nu op uitzendbasis bij DAF werken als de vaste banen voor het op scheppen liggen". De uitzendbaan is inderdaad een probleem geeft Nabuurs toe. „Het is een beetje het gevolg van onze werkwijze. Wij bouwen de truck pas als we er een order voor heb ben. Om flexibel op de vraag in te kunnen springen hebben we vast personeel voor zestig trucks per dag. Als de vraag groter wordt ne men we uitzendkrachten aan. Momenteel zitten we op 85 trucks per dag en binnenkort gaan we er negentig per dag prod hebben daarom besloi ventig trucks per dag sen in dienst te nemer Vaste mensen die nau1 krijgen zijn. „Dat is he lulverhaal van DAF, vvi geen mensen krijgen" tonis, „ze hebben jarei nen putten uit het surj vakmensen in deze rej bron is nu opgedroogc ben al jaren tegen DA1 ze zelf meer mensen n leiden. De verhalen ov gen opleiding klinken i ze zijn. Dat is namelijk een afspraak tussen de den en de metaalbrani heeft helemaal geen ej ningen gedaan voor go neel en nu zitten ze mt blemen". eindhoven peet vogels Spaanse regering wil niet praten met Baskische afscheidingsbeweging Op hetzelfde moment dat premier Aznar zich met twintig politiemensen in de paleistuin van Moncloa door de media liet portretteren vanwege de geslaagde bevrijdingsactie van de gevangenbewaarder Ortega Lara, werd in Baskenland wethouder Miguel Angel Blanco van de kleine gemeente Ermua door de ETA gekidnapt. Twee dagen later, afgelopen zaterdag, werd Blanco vermoord. Misschien was de euforie ook wel een tikkeltje voorbarig. In de meer dan 25-jarige historie heeft de Baskische afschei dingsbeweging herhaaldelijk la ten zien dat ze elke gevoelige nederlaag op haar manier te bo ven weet te komen. Dat ant woord gaat steevast gepaard met bruut en zinloos geweld. De vraag die men zich in Spanje niet lijkt te stellen, is dan ook: waaróm die uitdagende en pro vocerende houding van de rege ring, wanneer je weet dat op die manier door de terroristen wordt gereageerd? De ETA-politiek van de cen trum-rechtse regering Aznar verschilt niet wezenlijk van die van de vorige socialistische re gering Gonzalez. Het is een confrontatie-politiek van ge weld tegen geweld, waarbij alles in het werk wordt gesteld om de ETA te ontdoen van haar poli tieke ambities en de organisatie af te schilderen als een puur cri minele bende. Zelfs elke schijn om tot een dialoog te komen met de ETA wordt om onduide lijke reden vermeden. Jarenlang wordt al gekissebist over de overplaatsing van vijf honderd ETA-gevangenen. De regering in Madrid huldigt het standpunt dat ETA-veroordeel den ver uit elkaar hun straf moeten uitzitten, verspreid over gevangenissen in heel Spanje. Dat betekent dat familieleden soms tien uur heen en tien uur terug moeten reizen om hen te bezoeken. Ondanks herhaalde lijk aandringen van de familiele den, de eigen regering van Bas kenland en de organisatie van mensenrechten weigert Madrid daar verandering in aan te brengen. Vandaar ook dat nie mand de afgelopen dagen twij- De ouders, de zus en de verloofde van de vermoorde Miguel Angel Blanco zoeken troost bij elkaar. felde aan de uitkomst van het jongste ultimatum, waarvan Blanco het slachtoffer is gewor den. Het standpunt van de re gering stond vast en de ETA heeft cynisch genoeg altijd be wezen stipt te doen wat ze be looft. In 1981 en 1983 werden voor het laatst mensen gegijzeld om politieke doelen af te dwin gen. Beide keren werden de gij zelaars gedood toen de regering niet op de eisen inging. De massale verwerping van het ETA-geweld door de Spaanse bevolking wekt de indruk dat de ETA-idealen (een onafhankelijk Baskenland) slechts hersen schimmen zijn van een geïso leerd groepje 'criminele maffio si', zoals ze door de regering vaak worden genoemd. Het blijft echter een feit dat de poli tieke vleugel van de ETA, Herri Batasuna, in 1996 nog meeé 150.000 stemmen kreeg. Ea ander feit is dat de politie zé weinig successen boekt bij opsporing van de daders va aanslagen. Dat duidt erop d de organisatie in Baskenlan over een goed draaiende inl structuur beschikt, die dooi len wordt gesteund. De moordactie van afgelop zaterdag heeft de sympathy voor de ETA er echter niet g ter op gemaakt. Iedereen he via live-uitzendingen op de visie van minuut tot minuu drama kunnen meebeleven verdriet van de familie en di verloofde van de jonge polit werd door de camera's in di huiskamers gebracht. Ook vanuit de Baskische gemeei schap klinken dit keer de pi testen tegen het gruwelijkei treden van de afscheidingsfc weging luider dan ooit. Zelf vanuit Herri Batasuna werd de ontvoerders zaterdag op roepen om het leven van BI te sparen. Door de toenemi geweldsspiraal begrijpen ve Basken, die vroeger de geda van een autonoom Baskenl ondersteunden, niet meerv het allemaal om draait en ki zich af van de ETA. Vandaag wordt Miguel Angi Blanco begraven. Het zal ee dag rijn van rouw, van hefti emoties, een dag zoals Spai zo vaak moet beleven na ee I ETA-aanslag. De moord op 1 Blanco is opnieuw een bew dat het grootste probleem v mee de Spaanse regeringen decennia lang worstelen de madrid» henk v correspondent De Russische hoofdstad Mos kou wordt sinds enige maanden overspoeld door invaliden die, gehuld in camouflagepakken, bedelend op drukke kruispun ten of bij stations zitten. Veel gehandicapten hebben bordjes om hun nek als: 'Help een slachtoffer van de Tsjetsjeense oorlog aan een prothese' of 'Geef slachtoffer oorlog geld om operatie te ondergaan'. Het ge respecteerde en doorgaans be trouwbare Russische weekblad Moskovski Novosti ging op on derzoek uit en kwam tot de conclusie dat een onbekend aantal van deze invaliden slaven rijn van de maffia. Pogingen om zelf met bedelen de gehandicapten in gesprek te komen, leverden de afgelopen dagen niets op. Niemand wilde praten. Navraag bij verschillen de wachtposten van de politie bleef ook zonder resultaat. De antwoorden waren vrijwel iden tiek: „Er zijn wat dit betreft geen klachten van burgers binnenge komen". Moskovski Novosti ba seert zijn conclusie op het re laas van de 38-jarige Sergej, die twaalf jaar geleden na een uit de hand gelopen braspartij bij een ongeluk beide benen verloor. Zijn huwelijk liep op de klippen en hij verloor zijn minimum uitkering. Ten einde raad zocht hij bij een supermarkt een plek je om te bedelen. En dat was, zoals hij zelf zegt, zijn grootste fout. Twee dagen later belden vier jonge mannen aan bij Sergej. Vriendelijk maakten ze zich be kend als afgevaardigden van 'Het Bureau voor Goede Dien sten'. Ze hoorden hem uit over zijn uitkering, vrienden en fami lieleden en kwamen toen ter za ke: ze hadden een plek waar hij prima kon bedelen. Toen Sergej protesteerde, werden de man nen boos: „Deze stomp heeft een lesje nodig. We zullen Ame rican football met je spelen'. Uren achtereen sloegen en schopten ze Sergej door zijn armzalige kamer. Daarna trok ken ze een plastic zak over zijn hoofd, bonden die dicht en drukten sigaretten uit op zijn beenstompen. Sergej verloor het bewustzijn. Toen hij bij kwam was het meeste bloed op geruimd en eisten de mannen zijn papieren en sleutels. Volgens Sergej in Moskovski Novosti zeiden ze: „Luister vriend, jij gaat voor ons bedelen en als je soms hulp zoekt, hak ken we je armen eraf, zodat je de aalmoezen met je tanden voor ons moet oppakken". Kor te tijd later verschenen ze weer bij zijn flatje. Sergej werd in een j camouflagepak gehesen en in een auto gegooid, waarin al twee invaliden in militaire kle ding zaten. Zij misten één been. Voor Sergej werd een rolstoel ingeladen. „Dat is jouw Merce- I des. Daarin zul je rondrijden om ons geld in te zamelen", zei den ze tegen hem. Net als de andere mannen kreeg hij een stuk karton om zijn nek met de in slordige letters geschreven tekst: 'Help een invalide uit de Tsjetsjeense oorlog om prothese te kopen'. Sergej werd bij een druk kruispunt uit de auto gezet en kreeg een paar boodschap pen mee. De eerste luidde: pro beer geen roebel voor jezelf te houden; een andere: duikt de OMON (soort ME, red.) op, rijd dan verder en wacht tot de con trole voorbij is. Sergej wordt, net als de ande ren, 's avonds rond acht uur el ke dag weer opgehaald. Al het geld wordt afgenomen en als dank voor een dag bedelen in I de uitlaatgassen, krijgen ze een glas wodka en vijf gulden. Zijn flatje werd hem al snel afgeno men. Samen met een aantal an dere gehandicapten werd hij ondergebracht in een smerige kelder. De slavenhouders zei den cynisch dat 'moderne marktverhoudingen efficiency vereisen'. Dat de jonge misdadigers voor niets terugschrikken, werd Ser gej en zijn beklagenswaardige lotgenoten op een avond zeer duidelijk gemaakt. Een jonge oorlogsveteraan had zo'n zes gulden achterovergedrukt. Ser gej vertelde Moskovski Novosti dat nadat de jongen meedogen loos in elkaar was geslagen, de 'beestmensen' hem en de ande ren meenamen naar een bos. De ongelukkige werd met een touw vastgebonden aan twee auto's, waarna hij letterlijk in twee stukken werd gescheurd. Sergej tegen het weekblad: „Ik denk dat ik die nacht voor altijd gek ben geworden. Nu droom ik alleen nog maar van een manier om mezelf snel te kunnen do den". moskou hans hoogenduk correspondent Zouden Zuid-Afrikanen allemaal een ooraf wijking hebben? Je zou het haast denken als je ziet hoe werknemers van willekeurig welke instelling zich aan de telefoon gedragen. Zo maar een voorbeeld. Onlangs moest ik ie- 1 r,ru"irj'"L' mand van de Nationale Parkenraad hebben, om mij wat over olifanten te vertellen. Ik bel het hoofdkantoor in Pretoria en vraag naar de persafdeling. De dame aan de andere kant roept vrolijk 'Momentje' en ver bindt me door. Een andere dame neemt op. Ik, nu in de ver onderstelling het met een perswoordvoerder van doen te hebben, leg uit wat ik wil. De dame roept 'Momentje' en ver bindt mij door. Een derde dame neemt op. Blijmoedig draai ik mijn verhaal opnieuw af. Ze roept 'Momentje' en weer hoor ik het muziekje dat me geruststellend vertelt dat ik word doorverbonden. En weer een dame. Deze is wat dommer dan de vorigen. Na mijn verhaal te hebben aangehoord, zegt ze namelijk tegen me: „Ik ga u nu doorverbinden met marketing'. Ho, stop, schreeuw ik, voor ze de daad bij het woord kan voegen, wat moet ik bij marketing? Ze is wat uit het veld geslagen, de tactiek om het probleem via de toetsen op haar telefoontoestel door te schuiven naar een andere afdeling heeft niet gewerkt. Nu moet ze zelf gaan nadenken. Wat wilde u precies, informeert ze voorzichtig. Ik leg het haar nog een keer uit. Ja, zegt ze aarzelend, u zit nu niet bij de goede afdeling. Wij zijn van de verzending van het tijdschrift van de Nationale Parkenraad. Ik leg haar uit dat marketing een journalist die iets over olifanten wil weten, waarschijnlijk ook niet kan hel pen. Stilte, en vervolgens het achtergrondgeluid van druk overleg. Ze komt terug aan de lijn: „Wij hebben een olifan tenspecialist, zal ik u daarmee doorverbinden"? Eureka! Dit gebeurt niet eenmaal, maar vrijwel dagelijks. Het heeft voor een deel misschien iets met traditie te makea zwarte cultuur geldt het als zeer onbeleefd om boni zeggen op een vraag of verzoek. En een mens verlie zicht als hij bekent dat hij een vraag niet heeft begn het antwoord erop niet weet. Dus zegje ja en stuur gensteller vervolgens het bos in. Soms letterlijk. Ik heb het al vaker meegemaakt dat beleefd en behulpzaam de weg ergens heen wijst, ti aan zijn blik ziet dat hij eigenlijk geen idee heeft we moet. Maar een mens wil niet onvriendelijk zijn, n« Dus zeg je maar wat. Het overkomt me regelmatig met mijn tuinman en werkster. Beiden spreken gebrekkig Engels en begri totaal niet wat ik hen vraag. Ze knikken dan vol entl me en pas achteraf merk je dat de tuinman plots pl gint weg te halen op een plek waar ze juist moester staan, of dat de werkster de lakens die ik 's ochtend op het bed had gedaan, weer ijverig begint af te hal Het is me ooit overkomen dat ik in een politiebure. was doorverbonden, dat ik me een totaal verkeerde ling van het gebouw had gemaakt. Toen ik, na zeke te zijn doorgeschakeld, eindelijk een afspraak hadf en ter plekke aankwam, reed ik het kleine bureau h bij. Het handjevol agenten heeft zich waarschijnlijl lachen, terwijl ze me tussen de aanwezige drie of vi foontoestellen heen en weer stuurden. Vooral aan de telefoon weet je vaak niet of je te ma) met gewone domheid, een verkeerd soort beleefdh j pel weg gemakzucht wanneer je weer eens wordt d( v bonden. Het mag duiden op een gebrek aan vertroi nerzijds, maar ik houd het eerlijk gezegd vaak op runa hellinga correspondent

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2