eidsch Dagblad UW Houtwerf Keukens verwoest Wmmi A' )anj aarden reageren met jpchuw op wrede executie j J hele zalm \jacieden belaagd door fans Abdoe vermoedelijk ontslagen m >ring treft treinverkeer Leiden Katwijker verdronken Bezoekers van Keukenhof betalen al jaren belasting Tadic tot twintig jaar veroordeeld TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 14 JUL11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Petten en Meningen DAF Trucks zoekt zich suf naar personeel Binnenland e Buitenland Cultuur en Kunst Enthousiasme over Rituele North Sea Jazz: niet Zwolse aanpak van JF® kindermoord .m het neusje, maar de probleemgezinnen fj) verovert India LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 I geblesseerde Ajacieden Lit- jen, Sibon, en Frank en aid de Boer bleven in de van het duel ARC-Ajax op veld achter en dat hadden lisschien beter niet kun- doen. Ze werden belaagd ej rhonderden handtekenin- jagers. De ordedienst van Jphense voetbalclub tst er aan te pas komen om pelers te ontzetten. Ruim 0 mensen bezochten za- g de eerste oefenwed- Wjd van Ajax in het nieuwe 3oen. Lachende gezichten bij het bestuur van ARC een flinke recette incas- de en ook de kantine een me omzet zag draaien. ;e dissonant was de arres- 'van negen Ajax-suppor- Jari Litmanen wordt bestormd door fans die om een handtekening vragen. foto henk bouwman ters. De Alphense politie moest tot twee keer toe ingrij pen in de kantine, waar zich ongeregeldheden voordeden. PAU FRED SEGAAR De directie van Lotto, de Bel gische equivalent van de Ne derlandse Staatsloterij, beslist vandaag over de toekomst van Djamolidin Abdoesjaparov. De renner uit Oezbekistan kreeg vrijdagavond bericht dat hij positief was bevonden na de tweede etappe van Saint-Va- lery-en-Caux naar Vire waarin hij vijftiende werd. Hij werd aangewezen voor de doping controle. De verwachting is dat 'Abdoe' wordt ontslagen. Daarmee komt vermoedelijk een einde aan de veelbewogen carrière van de 'Buffel van Tashkent' en is een ongeleid projectiel geland. In de urinestaal van de 33-jari- ge sprinter zijn sporen aange troffen van clenbuterol en bro- mantan. Het eerste middel is //TOUR een spierversterker, het twee de een stimulerend middel dat ook wel wordt gebruikt om niet toegestane producten te maskeren. Abdoesjaparov ver klaarde gisteren dat hij niet begreep hoe een en ander had kunnen gebeuren. Hij zei dat hij na zijn val in de eerste rit, de volgende ochtend iets had gekregen van zijn verzorger om de ademhaling te stimule ren. De betrokken verzorger, Van Brussel, werd vrijdag avond door ploegleider Van- denbroucke op staande voet ontslagen. Het is het eerste dopinggeval in de Lottoploeg en het eerste in de Tour sinds de Colom biaan Montoyain 1991. Voor Abdoe was het niet zijn eerste positieve plasje. In 1989 werd de toen nog als staatsamateur fietsende militair betrapt op het gebruik van efedrine, een stof die voorkomt in neus druppels. Hij werd een half jaar geschorst. Na zijn terug keer kwam de Oezbeek terecht bij het Italiaanse Carrera, waar hij zijn eerste massasprint bij de profs won. In totaal pakte hij negen ritoverwinningen in de Tour. eluidsoverlast ikenfeesten ijlt erg mee NERIC-JAN BERENDSEN s en rechts een waar- ïwing maar geen pro- verbaal. De politie heeft het eerste weekein- an de Leidse Lakenfees- liet meer klachten over idsoverlast gehad dan »rs. „Het herrie-aspect niet schokkend", aldus ievoorlichterBijl. jals elk weekeinde kwa- n ook zaterdag en giste- liverse klachten binnen le politie over lawaai, collega's hebben overal kijkje ter plaatse geno- maar nergens een bon ideeld.", weet Bijl. 'erigens geeft Bijl aan iet moeilijk is een goed icht te krijgen over 'eekeinde. „Het poli- foport van een dag be- al 120 kantjes. Over heel weekeinde is het bijna ondoenlijk om 'ieel overzicht door te in. Maar na een glo- overzicht constateer ik Ier geen noemenswaar- lb0 klachten zijn geweest." politie heeft in de It van vrijdag op zater- wel bonnen uitgedeeld w at kroegen te lang eid lbleven. „Twee colle- van de afdeling bijzon- wetten hebben een al café-eigenaren ver- iel, eerd wegens over lading van de sluitings- ek!n. D t was eigenlijk al- na Leiden: Betoverde jes in Leiden i.Jna Cultuur en Kunst: _fp°P 97 is druk, erg Leidse politie vermoedt brandstichting Een flinke uitslaande brand heeft de afgelopen nacht het bedrijf Houtwerf Keukens BV aan de Lammenschansweg in Leiden compleet verwoest. De politie heeft sterke ver moedens dat er sprake is van brandstichting omdat het vuur in twee containers is begonnen. Brandweercom mandant C. van der Meijden schat dat de schade in de miljoenen loopt. LEIDEN MARIETA KROFT De aangrenzende doe-het-zelf- zaak Gamma kon op het nip pertje worden gered. Het gevaar bestond ook dat de naast de Gamma gelegen garage van Heemskerk ten prooi zou vallen aan de vlammenzee. Uit voor zorg reed de garagehouder alle auto's uit zijn bedrijf en par keerde ze op de Lammen schansweg. De brandweer van Leiden kreeg assistentie van de korpsen van Leiderdorp en Oegstgeest. Alle circa 65 spuitgasten pro beerden in eerste instantie te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar het erachter- en émaastgelegen pand van Gam ma. „Het is even heel kritiek ge weest", geeft Van der Meijden aan. „Maar dankzij de brand muur tussen Gamma en de keukenshowroom, kon over slaan worden voorkomen." Zo'n brandmuur is een muur die zestig minuten lang brand werend is. Om kwart over vier vanochtend kon de brandweer het definitieve sein 'brand meester'geven. Het gevaar voor uitbreiding was toen definitief geweken, ook al sloegen op dat moment de vlammen nog uit het pand met de keukens. Pagina Leiden: 'Containers ge wild bij brandstichters' Zo'n 65 spuitgasten uit Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest zijn de afgelopen nacht uren bezig ge weest om de brand bij Houtwerf Keukens BV te bedwingen. foto hielco kuipers injaarden hebben met af gereageerd op de execu- ii Miguel Angel Blanco e Baskische afscheidings- ing ETA. Zoals de terro- i hadden aangekondigd gmiddag precies jr uur de twee dagen eer- ptvoerde wethouder uit T neergeschoten en ach tten op een bospad niet i de Baskische stad San 19-jarige man leefde nog toen hij een uur later met vast gebonden handen en twee ko gels in zijn hoofd werd gevon den door twee mannen die hun hond uitlieten, 's Nachts over leed Blanco in een ziekenhuis in San Sebastian. De Spanjaarden hebben deze nieuwste gruwel daad van de ETA massaal ver oordeeld. In het géhele land werden tientallen demonstra ties gehouden, waaraan naar schatting een half miljoen men sen hebben deelgenomen. Toen het ultimatum afliep staakten alle zeven Spaanse televisieka nalen hun uitzendingen. In de 'inverkeer tussen Leiden 'cht heeft gisteren de he ld stil gelegen. Door een linslag bij Oudewater Pt spoor vanaf zeven uur pds niet meer worden ge- |De NS hebben bussen jt om de passagiers te ver- —4. In Leiden maakten on- f duizend mensen gebruik van het alternatieve vervoer. Vanochtend reed de eerste trein richting Utrecht weer vol gens de dienstregeling. De sto ring trof een groot deel van de Randstad. De blikseminslag leg de in dit gebied het computer systeem plat. Hierdoor konden de schakels en wissels niet lan ger worden bediend. De treinen tussen Leiden en Den Haag en Amsterdam on- hoofdsteden van de provincies werd een minuut stilte in acht genomen. De regering had eerder laten weten onder geen beding in te gaan op de eis van de terreuror ganisatie. Donderdag na de ont voering liet de ETA weten dat de regering tot zaterdagmiddag vier uur de tijd had om de vijf honderd ETA-gevangenen over te plaatsen naar gevangenissen in Baskenland. Dezen zitten nu over heel Spanje verspreid. Pagina 2: Geen antwoord op geweld ETA dervonden geen hinder van de storing. Het spoor tussen deze steden wordt gestuurd door een ander computersysteem. De NS hebben kort na de inslag direct de busmaatschappij Zuid-West Nederland ingezet. Vierentwin tig bussen hebben tot na één uur 's nachts de passagiers tus sen Leiden en Utrecht en tussen Alphen aan den Rijn en Gouda vervoerd. NOORDWUKERHOUT JOB DE KRUIFF In het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout is zater dagmiddag rond vier uur een 37-jarige Katwijker ver dronken. De man was met zijn broer en zus gaan zwemmen. Het drietal deed dat in een ondiep gedeelte van het meer, maar bereik te plotseling, op zo'n dertig meter uit de kant, een soort put. Daar raakte de vrouw in paniek. De politie ver moedt dat de Katwijker de vrouw te hulp is geschoten. De andere broer wist een surfer te alarmeren die erin slaagde de vrouw uit het water te halen, maar vervol gens bleek de 37-jarige man onder water te zijn verdwe nen. De duikpogingen naar de drenkeling waren tever geefs. Na een drie uur du rende zoekactie op het wa ter en vanuit de lucht werd het slachtoffer in 4e vroege avond door duikers van de Leidse brandweer gebor gen. Pagina 9: 'Het is vaak lastig als er meer getuigen zijn' LISSE/WASSENAAR In Lisse snappen ze de ophef niet, die is ontstaan over de plannen van onder andere de gemeenten Haarlemmermeer (Schiphol) en Loon op Zand (met De Efteling) om toeristen belasting te gaan heffen op be zoekers van attracties. „We hef fen al jaren een bedrag van 85 cent per betalende bezoeker van de Keukenhof. Dat doen we omdat we ook kosten maken", zegt A. Koornneef van de ge meente. „Bij ons heet dat ver- makelijkhedenretributie. De Club van Elf - een samen werkingsverband van de grote pretparken in Nederland - is fel tegen de heffing. Attractiepar ken moeten niet worden ge bruikt als melkkoe om de ge meentekas te spekken, vinden ze. En ook de WD- en CDA- fracties in de Tweede Kamer zetten vraagtekens. Ze willen di rect na het zomerreces overleg over de kwestie. Adjunct-directeur F. Walter van Duinrell in Wassenaar - dit attractiepark hoort bij de Club van Elf - meent dat invoering van een heffing een regelrechte bedreiging is voor de continuï teit van de sector. „Het zou een zeer ongezonde zaak zijn", zegt hij. „De druk van toeristenbe lasting is voor attractieparken zwaarder dan de druk van ven nootschapsbelasting. Als Was senaar zou besluiten om ook dagbezoekers te gaan belasten, betekent dat dat we per jaar een bedrag van minimaal zes ton moeten afdragen. En dat terwijl het van levensbelang is voor een park als Duinrell om telkens maar weer te investeren in at tracties." Gelukkig voor Duinrell zijn er in Wassenaar echter geen plan nen om de toeristenbelasting in te voeren voor dagbezoekers. Wel heft de gemeente één gul den voor iedere toerist, die de nacht doorbrengt In Duinrell. Ook in Alphen aan den Rijn - met Archeon en Avifauna - zijn er voorlopig geen plannen om de bezoekers van deze parken te gaan belasten. „Maar mis schien wordt het nu toch een discussiepunt in de gemeente raad, na de verhalen van de af gelopen dagen", zegt S. Pion van de gemeentelijke afdeling Sport en Recreatie. DEN HAAG SIMONE VAN PRIEL De Bosnische Serviër Dusko Ta dic is vanochtend voor het Joe- goslavië-tribunaal in Den Haag veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf wegens het ple gen van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den. De aanklagers hadden le venslang geëist, terwijl Tadic' advocaten meenden dat hij vandaag moest worden vrijgela ten omdat hij al ruim 2,5 jaar heeft vastgezeten. Zij gaan te gen het vonnis in beroep. „U beging uw misdaden met opzet en met sadistische wreed heid", sprak rechter Gabrielle Kirk McDonald Tadic hoorbaar geëmotioneerd toe. Dat Tadic zijn daden in 1992 pleegde bin nen het kader van een gewa pend conflict en onder invloed van een Servische nationalisti sche campagne die gepaard ging met 'grenzeloze wreedheid en kwaadaardigheid', ontslaat hem volgens de rechters van het tribunaal niet van zijn eigen verantwoordelijkheid. De rechters legden Tadic voor een scala van misdaden in to taal 97 jaar gevangenisstraf op. Omdat ze parallel zijn opgelegd, moet hij daarvan de zwaarste straf, twintig jaar, uitzitten. Die kreeg hij voor zijn actieve rol bij de bloedige etnische zuiverin gen in de regio Prijedor in het noordwesten van Bosnië. Uit zonderlijke omstandigheden daargelaten, kan Tadic met af trek van voorarrest mogelijk al na zeven jaar vervroegd worden vrijgelaten. Vorig jaar november werd de Bosnische Kroaat Drazen Er- demovic tot tien jaar cel veroor deeld voor zijn deelname aan de massa-executie van moslim mannen na de val van de encla- ce Srebrenica. Nigeriaansen gedwongen tot prostitutie EINDHOVEN/HAARLEM ALLARD BESSE-ANP Frankrijk heeft vorige week een 36-jarige Nederlander van Nige- riaanse afkomst aan Nederland uitgeleverd. De man werd in Nederland gezocht wegens vrouwenhandel. Dat heeft de politie in Eindhoven bekendge maakt. De man maakte gebruik van de asielzoekerscentra Rip- perdakazerne in Haarlem en Beatrixoord in Eindhoven. De man zou meerdere wou wen uit Nigeria naar Nederland hebben gehaald. Hij maakte daarbij gebruik van de Neder landse asielprocedure. Het ging meestal om meerderjarige vrou wen die naar Europa wilden voor een betere toekomst. Door een minderjarige leeftijd op te geven werden ze ondergebracht in de al eerder genoemde op vangcentra. Daar werden de meisjes opgehaald en kwamen ze in de prostitutie in Antwer pen of Brussel. Onderzoek door de politie van Brabant Zuidoost en de marechaussee leidde in januari naar de verdachte. Op 8 februa ri hield de Franse politie hem aan, toen hij vanuit Engeland via de kanaaltunnel Frankrijk binnen wilde. HET WOORD IS AAN Will Durant Een mens die haastig van aard is, is niet geheel be schaafd. 21c eerst 'juist later zon fgyaiB w r v* vooruitblik WOENS DONDER VRU SK/mïï 147220 13722° 13721° neerstag 30% 20% 40% zonnesdi?|n 30% 30% 30% Uitgebreid ■veeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 18 Strips10 Kortingsbon voor boottocht door het Groene Hart met Rederij Van Hulst in de maanden juli en augustus. Afvaarten vanuit Noordwijk en Warmond. Dollar na zes jaar weer boven de twee gulden AMSTERDAM KRF-ANP De dollar kost weer meer dan twee gulden. De Amerikaanse munteenheid doorbrak deze grens vanochtend tijdens de handel in het Verre Oosten en wist dit niveau bij de opening van de valutamarkten in Europa te handhaven. Daarmee bereik te het groene biljet de hoogste koers sinds 19 augustus 1991. Op de wisselmarkt van Am sterdam noteerde de dollar om 10 uur 2,0020 gulden. Vrijdag middag bedroeg de slotkoers 1,9910 gulden. Die dag liep de koers tijdens de handel op de Amerikaanse markten al hard in de richting van de twee gulden. De opmars van de dollar te genover de gulden en de meeste andere Europese munteenhe den is al geruime tijd aan de gang. De gestage stijging vloeit vooral vooruit uit de ontwikke lingen rond de Economische en Monetaire Unie (EMU). De laatste tijd rijst steeds meer de waag of de euro, de toekomsti ge eenheidsmunt, wel zo sterk wordt als de deelnemende lan den graag zouden willen zien. Dat vormde ook maandag weer de belangrijkste drijfveer onder valutabeleggers om dollars aan te kopen. Ook het verschil in de ren testand tussen de Verenigde Staten en Europa heeft de afge lopen maanden een rol ge speeld in het verloop van de dollarkoers. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam; - Voortanen; M V 1 Adres: -r - 1 Postcode: - fl.v.m. controle bezorging} 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per inaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I automatisch (f. 31,95) Oaeceptgiro (f. 93,05) W i Nr. bank/giro;Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :e bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag tl m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1