Werfpop '97 is druk, erg druk |ong vertaalt ierschwin-songs Publiek krijgt niet het neusje, maar de hele zalm ook weer compleet festival •f Cultuur&Kunst Logo K G op achterhoofd UNPAG 14 JULI 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 ""liarles Nypels Prijs 1998 voor Emigre ictricht Zuzana Licko en Rudy VanderLans, de in Californië jende initiatiefnemers van het Amerikaanse ontwerptijd- BlJ rift Emigre, krijgen de Charles Nypels Prijs 1998. De Charles jn lelsstichting, verbonden aan de Ian van Eyck Akademie in istricht, wil met de prijs internationaal vernieuwende ont- kelingen op het gebied van de typografie stimuleren. De prijs taat uit 25.000 gulden, een publicatie en een tentoonstelling. (Rc igre biedt volgens de jury al sinds 1984 volop ruimte aan ty- (R< >rafische experimenten, waarbij adequaat wordt ingespeeld le ontwikkeling van digitale technologie. ar) lenn Miller stierf in bordeel' y ikFURTDe Duitse boulevardkrant Bild heeft zaterdag be- e ;rd dat de legendarische Amerikaanse jazztrombonist en big- Hc idleider Glenn Miller in 1944 in de armen van een prostituee in istorven, en niet het slachtoffer is geworden van een vlieg- 3n ongeluk, zoals altijd is gedacht. De Duitse journalist Udo lootte beweert dat Miller in een Parijs' bordeel is bezweken een hartaanval. Ulfkotte baseert zich op informatie die hij "k oeval heeft ontdekt in de archieven van de Amerikaanse ge- r0 ne dienst, waar hij gegevens voor een boek over de Duitse ;htingendienst aan het verzamelen was. Een woordvoerder ldl het Amerikaanse ministerie van defensie kon het bericht Bild bevestigen noch ontkrachten. 3 jRDAM ANP lone to watch over me, I've - crush on you, I got rythm, in; 't necessarily so en Sum- 1 me. Wie kent niet de lied- an George en Ira Ger n? Beroemde vocalisten :rank Sinatra, Ella Fitz- d, Tony Bennett, Sammy Jr., Billy Holiday en Oleta is zongen ze, maar ook erren als Kate Bush, Si- O'Connor, Elton John, Pe- abriel, Meat Loaf, Robert I er en Sting hebben stuk- an de Gerschwins vertolkt. lerlandse vertalingen van idjes zijn echter nooit op 3s aat gezet. Daar brengt Ro- Long nu verandering in. nieuwe album in de reeks (1 efde en Respect, dat begin mber uitkomt, wordt ge- 1 gevuld met Nederlandse je rkingen van beroemde hwin-songs. Long zingt ze T n met Margriet Hermans i)2 Ireetje Kauffeld, onder- d door de Koos Mark Big George Gerschwin (1898- 1937), zoon van Russisch-jood- se ouders, maakte in de jaren twintig furore als componist van zowel klassieke als populai re muziek. Behalve de symfonie Concerto in F. en de vermaarde Rhapsody in Blue en An Ameri can in Paris componeerde hij negen Broadway-musicals (waaronder Porky and Bess). Zijn twee jaar oudere broer Ira (1896-1983) zorgde doorgaans voor de teksten. Robert Long: „Het is eigenlijk heel vreemd dat al die heerlijke songs nog nooit in het Neder lands op de plaat zijn gezet. De teksten van Ira Gerschwin lenen zich juist bijzonder goed voor een bewerking in onze taal." Zo goed zelfs dat Greetje Kauffeld zich liet verleiden om na dertig jaar weer eens iets in haar moe dertaal te zingen. „En daar ben ik trots op", laat Long weten. De presentatie van het nieu we album gebeurt op 2 septem ber met een eenmalig optreden in de Kleine Komedie in Am sterdam. Sterke line up van bands op festival Formule North Sea Jazz onvoorstelbaar succes De Amsterdamse Osdorp Posse tijdens Werfpop. snel en scherp, maar bovendien gewoon leuk en buitengewoon laagdrempelig. Iedereen mag op het podium om flink te po goën op coverversies van 'I will follow him' en de Beatles' 'I wanna hold your hand'. Binnen no time is het podium veran derd in een uit de hand gelopen schoolfeestje. Bij Johan, de Nederlandse groep die grossiert in melodieu ze gitaarsongs met een gouden hart cn een melancholische ziel, is de sfeer beduidend meer in getogen. Zanger Jacco de Greeuw zingt waarschijnlijk met zijn ogen dicht om het gevoel beter uit zijn tenen te laten ko men. De Belgisch Marokkaanse band Largo, die in het voorpro gramma van rai koning Khaled speelde, zorgt met hun maroc 'n' roll bij de meisjes vooral voor een hoop dansplezier. Wat de Osdorp Posse weer voor de jongens doet. Boos Zware bijna industriële hip hopbeats en boosheid in ge makkelijk grijpbare kaders met titels als Schijnheil Hitier en God voor domme. Als frontman Def P. in een 'freestyle' rap het verhaal van Kluivert en het dis comeisje op rijm improviseert, oogst hij veel applaus. De muzi kale originaliteit is helaas soms nogal ver te zoeken. Een van de dingen waar Atari teenage Riot in elk geval geen moeite mee heeft. Drie cyber terroristen die hun woede recht evenredig in decibellen uitdruk ken. Een opgefokte rapper die elke zin als een granaat de we reld ingooit, een existentialisti sche gangsterchic die met één schreeuw een totalitair regime kan opblazen en een zanger die even gemakkelijk met de RAF als met een microfoonstan daard flirt. Nummers als slo gans, muziek als pijn en zelden was een strakke leren broek te gelijkertijd zo pop als maat schappelijk bevlogen. Jungle- breakbeats en meedogenloze gabber gaan hand in hand met agressieve betrokkenheid met titels als 'Redefine the enemy' en 'Destroy 2000 years of cultu re'. Subtiel? niet echt. En muzi kaal is het voornamelijk knar foto henk bouwman send computergruis waar zo weinig mogelijk aan is gesti leerd behalve dan het nadruk kelijk beukend ritme voor de nodige structuur en dansbaar heid. Herrie met een tempo. Maar fascinerend tot en met. Atari Teenage Riot heeft de per fecte uistrafing, niet de muziek, voor supersterstatus of een car toonserie. Al hun anarchoidea- len ten spijt. De dansformatie Quazar mocht de avond al dansend, sluiten maar bleef helaas steken in nummers die maar niet wil den klaarkomen. Niet dat het publiek nog wat kon schelen. Na afloop van elk goed festival moet er gewoon gedanst wor den. Of het helemaal bevredigt is een tweede. MUZIEK RECENSIE.JOHN OOMKES North Sea Jazz Festival, 11 t/m 13 juli. Ne derlands Congresgebouw, Den Haag. „Nee, even serieus", zegt de bij na 90-jarige Benny Carter tij dens zijn gastoptreden op zon dagavond bij de bigband van Count Basie. „Ik ben op heel veel festivals te gast geweest in mijn lange leven, maar this is it. North Sea Jazz is het beste festi val in de wereld. Dit is namelijk een festival van echte muzikan ten, geen copy-cats." Je kon de afgelopen dagen niet naar Radio 1 luisteren of Nederland 3 aanzetten, of je hoorde tussen de meest fan tastische live-reportages uit Den Haag het eindeloos ge wauwel over wat jazz inhoudt en wat niet. Tien tegen een is het gezever, voor het overige een achterhaalde discussie. Op North Sea Jazz wordt sinds jaar en dag niet alleen het neusje van de zalm van de internatio nale jazzscene uitgeserveerd, maar de hele vis. U moet de vis enkel fileren. De formule is een onvoorstel baar succes. Meer dan zeventig duizend mensen (de maximale capaciteit van het Nederlands Congresgebouw) verdringen zich drie dagen lang op een op pervlakte van ongeveer zeven voetbalvelden voor een veer tiental podia. En toch moet er geklaagd worden. Laat ons maar zeggen: ook dat is Neder lands. Zappend De programmering sluit aan bij de muziekpraktijk en de mu- ziekconsumptie van nu, die wordt bepaald door de 'any thing goes'-filosofie. Zappend de wereld over, in Den Haag kan het. Als er al trends in de jazz zijn, dan worden ze be paald door fusies met hiphop, dance, dub, reggae, worldmu- sic, new age, afro en wat al niet meer. Alles kan, alles mag, ei genlijk: alles moet. Voor wat de pure jazz betreft is er dan ook sprake van een heroriëntatie; zowel op het verleden als in de toekomst. Slaveneilanden We verplaatsen het beeld even naar de zondagmiddag. Daar beschrijft David Murray (1955), een van de belangrijkste Ameri- Bij de ingang van het festivalterrein van Werfpop jongle ren straatartiesten met brandende toortsen voor trosjes zonnebaders die her en der verspreid liggen. Een lange rij mensen die de jongleurs passeert kan niet kiezen tussen toekijken of doorlopen, totdat een vrijwilliger wordt ge zocht voor de act van de brandende fakkels. Snel doorlo pen dus. Tot opluchting van degenen die heiemaar ach ter aan de rij staan en de stands met t-shirts, trommels en de hele saté santekraam nog moeten trotseren. Werf pop '97 is druk, erg druk. voorbereidingen voor het wereldmuziekconcours zijn in volle gang. K G heeft nog twee we- om de puntjes op de i te zetten. Zaterdag was het de beurt aan de kapper, die de hoofden van onder handen nam. Het 'logo' van de show and marching band werd keurig ingeschoren Gisteren werd in het Gorlaeus Laboratorium in Leiden een try-out gehouden van het dat K G op 27 juli in Kerkrade ten tonele brengt. foto henk bouwman Het Kinder Prinsengrachtconcert wordt ver zorgd door Frank Groothof. Hij brengt met zijn muzikanten een bijzondere versie van Mozarts opera Don Giovanni. De productie is geschreven voor kinderen van 10 to 12, maar volgens de or ganisatoren zijn de opera-bewerkingen van Groothof dermate spannend en flitsend dat ze door jong en oud zijn te genieten. Een onverwacht concert van Scarlatti in een prachtige Amsterdamse binnentuin of een piano concert van Mozart in de woonkamer van een statig grachtenpand. Dat zijn enkele mogelijkhe den bij de dertig huis- tuin en dakterrasconcer ten, die om 11 uur en 12.30 uur op vijftien loka- ties worden gegeven door een keur van solisten en ensembles. Om privacyredenen houdt de or ganisatie de plaatsen tot het laatste moment ge heim. De AVRO brengt de Prinsengrachtconcerten (deels rechtstreeks) op televisie. Wynton Marsalis, een van de vele toppers op North Sea Jazz. foto gpd kaanse jazztenoristen en bas klarinettisten van de afgelopen vijftien jaar, hoe geschokt hij was toen hij kort geleden de sla veneilanden voor de Afrikaanse westkust bezocht. De ode die hij na die confrontatie schreef, voert hij tijdens dit festival uit met een band, waarin Amerika nen als de meester-funkbassist Jamaladeen Tacuma samen werken met de Senegalese meester-slagwerker Doudou N'Diaye Rose, rappers uit Se negal (Positive Black Soul) en Algerije (Big Brother Yakim) en de toetsenist van Miles Davis, Robert Irving III. Het resultaat doet vermoeden dat er uit een encyclopedie van geluiden is geplukt, maar het is meer dan een lukrake verzameling soli en breaks. Op zaterdagavond kan er bij na geen kip meer bij in het Tuinpaviljoen als de Britse cross-overformatie Spearhead rond dichter-performer Michael Franti het summum van succes bewerkstelligt. De muzikale mix van de band is al breed: funk, hiphop, reggae, jazzdance. Superieur Je kunt het 22e North Sea Jazz Festival op verschillende wijzen beoordelen, maar op de pro grammering valt weinig af te dingen. Formule en selectie zijn superieur, de organisatie is - ook al is het Tuinpaviljoen af en toe onbereikbaar - zo goed als menselijkerwijs maar mogelijk is. Er zijn uiteraard wèl vraagte kens te zetten bij de kwaliteit van het gebodene, dat soms heel duidelijk niet overeenkomt met de verwachting. Joe Lovan- o's twaalfkoppige orkest slaagt er zaterdag bijvoorbeeld live niet in om de prachtige arran gementen die Manny Albam heeft gemaakt van Sinatra's be roemdste songs even secuur en tijdloos uit te voeren als op de cd Celebrating Sinatra. Trom pettist Roy Hargrove's uitstapje naar de Cubaanse son is op het concertpodium bijna een ramp te noemen. Anders dan op de cd Crisol reageert hij op geen enkele cue. Laura Fygi naast Michel Legrand; het is een ont moeting van bruine bonen en een salade nigoise. Het zijn de lichte smetjes op een stralend blazoen, 's Zon dags raken pianist Chick Corea en vibrafonist Gary Burton el kaar in het middenrif in een muzikaal betoog vol verwijzin gen naar Ravel, Piovani en Bar- tok. 's Avonds laat haalt een ver moeide Herbie Hancock helaas niet het uiterste uit zijn 'New Standard-sextet'al grijpen Mi chael Brecker en John Scofield elke kans om vooral gespierd te excelleren aan. Taj Mahal ope reert even vrijpostig als het gro- te-stadcollectief Buckshot Le- fonque van Branford Marsalis (met dat mooie Another Day). Joe Henderson's kwintet is net zo'n lust voor het oor als Benny Carters Souvenir voor Count Basie. Verrassingen Een festival moet het van zijn verrassingen hebben, zeker ais de onderstroom, de grondtoon, zo u wilt, van het gebeuren klinkt als een klok. Behalve de rijkdom aan cross-overs en de muzikale bewustwording (on der meer zichtbaar in een uit stekend Monk-pro gramma en een ronduit superieur concert van het klassieke Kronos Kwar tet) bewijst North Sea op diver se momenten zijn kw'aliteit. De Amerikaans-Britse zangeres Jhelisa maakt op zaterdag met haar warme alt diepe indruk. Bobby McFerrin's Circle Songs (vrijdag) zijn een ideale aanvul ling op het doorgaans saaie a capelia-regime dat vocale groe pen tijdens eindeloze tournees langs provinciale schouwbur gen bewerkstelligen. Even lyrisch zouden we kun nen worden over de ontmoeting van Charlie Haden's kwartet met een twintigtal strijkers op zaterdag, de debuten van soul zangeres Adriana Evans op za terdag en dito, de schitterend zingende Rahsaan Patterson op zondag. Soul en r&b zijn in be weging en dat hoor en zie je op North Sea beter dan waar ook in Nederland. Alert program meren in deze sector levert het festival een duidelijk toegeno men contingent Caribische en Surinaamse Nederlanders op, die voor een Ajax-sfeer zorgen bij het nogal erg uitgesponnen optreden van disco-funk-legen- de Earth Wind Fire (met de falset Philip Bailey maar zonder Maurice White). Maar de finale hulde is er voor een 75-jarige Belg. Jean 'Toots' Thielemans, ja. Hij speelt met onze Bert van den Brink Phil Markowitz' Snowfla- ke op een onnavolgbare manier, als een guirlande van vluchtige gevoelens, even sentimenteel als vrolijk. En de wijze waarop Jean vervolgens de weergaloze Dianne Reeves introduceert, ach..., tegen zoveel charme kan premier Dehaene niet op. Iedereen komt naar Werfpop. Skaters, gabbers, alto's, pun kers, normaio's en gezinnetjes met kinderen die weer combi naties van al dat moois vormen. Temidden van een groepje jonge meisjes die volgens goed jeugdgebruik hun persoonlijk heid door middel van t-shirt of kapsel uitdragen, staat een lief vampiermeisje wier blonde ha ren in bloed lijken gedoopt. Haar outfit blinkt uit in een consequent doorgevoerd gevoel voor elegant doodsverlangen. Ze is bijna klaar voor haar eigen 'danse macabre' afgezien van een klein beetje lippenstift. Er moet nog wat zwart op. Een paar rijen dichter bij het podi um vliegt er een hardnekkige gymschoen over de hoofden van een hossende menigte op de tonen van I against I, terwijl een vader de snelle muziek van de Nederlandse punkformatie gebruikt om paardje te spelen voor het meisje op zijn schou ders. Kan je op geen enkele manier persoonlijk vertier vinden in de muziek van de verschillende bandjes; dan is er nog altijd de Werfpopmarkt en de zon. Een niet te verwaarlozen reden dat Werfpop dit jaar zo goed be zocht wordt. Dat en een sterke line up van de bands. Het Nederlandse I against I bijvoorbeeld werd ongeveer een maand geleden door het toon aangevende punkplatenklabel Epitaph gecontracteerd, wat als keurmerk wordt herkend door elke doorgewinterde liefhebber. De jongens van de band zijn zo gewoon dat ze geen achter naam nodig hebben. Ze heten Ronald, Bob, en Jasper. Net zo iets als Kwik, Kwek en Kwak. De drie gastjes, die tot in het bui tenland naam hebben gemaakt, verliezen weinig van hun knul ligheid. Het publiek wordt voor bijna elk nummer vriendelijk 'gewaarschuwd' met een even ontwapenend als misplaatst 'Komt ie hoor!' Wat het sein is voor weer een gezellige vette stagedive. Daarin onderscheidt I against I zich van het gros van de Amerikaanse punkpopband jes die bijna allemaal gespeciali seerd zijn in gecultiveerde onte vredenheid met een snelheid van 200 km/hr. I against I is ook op het eigenlijke Prinsengracht- 1 dit keer de Amerikaanse violist Jos- e komend seizoen bij het Koninklijk ouworkest speelt, klarinettiste Sharon Nederlandse celliste Quirine Viersen, de Nederlandse Muziekprijs in de te. n begeleid door de Israëlische pianist in, die zich drie jaar terug in dezelfde ;er speelde. achtconcert gaat ook dit jaar op in festival. De fijn van vorig jaar wordt tgezet. Het programma voor zater- vermeldt dan ook niet alleen het concert vanaf een ponton voor hotel lar ook een Kinder Prinsengrachtcon- r dan dertig gratis huis-, tuin en dak- op bijzondere en onverwachte

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19