Simon Vroemen neemt WK-horde 'King Carl' maakt van de sprint bijna een marathon Sport gejjax kan na overwinning nin Quick 'iedereen aan' oeizame en simpele *e voor Alphians TJfie Dreameen harmonieus %2n in een knotsgekke wereld Erika van de Bilt en Femke Rietveld snel op Papendal Games 'at((L- gN. ANTON PIEPRICH icketers van Ajax (L) D,Jen in de uitwedstrijd te- subtopper Quick •Nijmegen de tweede .finning van het seizoen ild. Quick kwam aan iet verder dan 103 all w jax passeerde dat totaal het verlies van slechts tickets. thuisclub besloot na jewonnen toss eerst te [i, ervan uitgaande dat deze wedstrijd twee m -»rs misten. Met Maurice lr 8 ibe, de aanvoerder van Hai ter^e Kenyaanse elftal, gelederen, leek een totaal tegen hekken- r Ajax voor het grijpen, jakte heel anders uit. egelmaat verloor Quick J ts aan de Leidse aanval, »ij in het begin vooral i Jacobs de grote plaag tij zorgde onder andere le val van Odumbe. De tan had slechts 12 runs te scoren. *a' issen was Ajax-coach vv ndo bezig aan een heel \K zuinige bowling-spelL In zijn ell overs gaf de Sri Lankaan slecht; 14 runs weg en pakte twee wie kets. Uiteindelijk kwam Quick tot 103. Rick Verhaar nam viei wickets voor 36, Jacobs drie voor 26. Vol zelfvertrouwen begonnen de bezoekers aan hun inning Dat zelfvertrouwen werd gaan deweg nog versterkt door de onderlinge wrijvingen tussen de tegenstanders, die elkaar in het veld af en toe voor rotte vis uit maakten. Een partnership van 68 tussen openers Verbeek en Herkemij legde de basis voor de overwinning. Toen die twee kort na elkaar uit gingen, moch ten Tyrer en Van de Polder de buit binnen halen tegen een ge demoraliseerd Quick. Herkemi werd uiteindelijk topscorer met 41 runs, Verbeek kwam tot 22 ,,Ik ben echt bijna high van de ze overwinning", sprak Herke mij na afloop. „Wat een prach tig gevoel om een bal van die Odumbe het veld uit te slaan om te winnen van de nummei vier als je haast bent afgeschre ven. Nu hebben we eindelijk la ten zien wat we kunnen. En we kunnen iedereen aan." s i we 5 fke: p|ETER VAN DER VLIET ;va in uwen van Alphians pak- en |e dubbel tegen Quick uit ivo* Dort belangrijke punten, vaa eigen sportpark 'De Bij- uk jn Alphians afgetekend di )-0, gevolgd door een me 12-10. een softbalploeg is het estiijjk spelen als er een pit- en aat die haar dag heeft. 1 vo et ook de conclusie zijn van Alphians-coach ïen (enepa na de eerste ont- met Quick. Celeste ai nkel (3-1-3-1) duldde Ie R gend geen enkele tegen- en maakte korte metten ar tegenstanders. Quick nvi echts sporadisch in staat ?rw het veld in te slaan op G iar de honken. Aanval- :es Isha Evers (1.000) de *n d >eg de weg door in de inning, met onder meer ne-run, 5-0 op het sco- te zetten. Jasha Roos- ?dit deed dat in de vierde in- t vo jg eens dunnetjes over ien uiteindelijke 10-0 n lining in zes innings, nho iveede ontmoeting ver- ;1 anders. Omdat pitcher Weber voor Alphians e mfcschikbaar was, moest ten Haaf (1-2-6-2) als li r de verdediging leiden, taf had dit seizoen nog ijvei jooid en dat zorgde voor at 1 nen. Ze werd veelvuldig waarbij ook haar veld lilt" niet vrijuit ging. Bij een 6-3 stand keerde Rooswinkel terug om orde op zaken te stellen. De spanning in de wedstrijd kwam in de vijfde inning terug toen Quick met 9-9 langszij kwam, maar voordat het tij keerde, hervond Alphians zich en sloot af met 12-10. Bij de mannen van Alphians is het verhaal inmiddels wel be kend. De ploeg van coach Stan ley Batista is veel te sterk voor de rest van Nederland en be reidt zich rustig voor op de play-offs. Alphians beschikt over de twee beste pitchers uit de competitie, Tuti Rumai en Tony Moyo, waar geen kruid te gen gewassen is. Tegen Kokolis- hi werd het dus ook nu weer een verplicht nummer. De zwakte van de Hagenaars lag in de pitching. Kokolishi-werper Juny Francisco (0-3-9-6) werd in de eerste wedstrijd volledig van het veld geslagen door een gemotiveerd Alphians (13-2), terwijl Rumai (10-2-3-0) de zaak verdedigend dichthield. Aanval lend kwamen Sandley Reina en Sander van der Veen aan een slaggemiddelde van 1.000. De tweede wedstrijd werd een prooi voor Moyo (10-2-3-0). Zonder enige extra inspanning wist de Alphians-pitcher binnen vijf innings zijn ploeg in veilige haven te brengen (12-2). Voor Alphians waren Van der Veen en Peter Kolderie (1.000) het productiefst. euv ZIJD jafestatie in Utrecht, r l^kateboards en house- regeren. Waar sport de tns een randverschijnsel daar was dit weekeinde indere sportman te i-ster Hakeem Ola- :2% Feestbeest Dennis Rod- "m"'- 'd beter tussen de stro- ;n gepast, maar de cen- •i' le Houston Rockets twee ,13 iracht, droeg zijn lot f 's Werelds op één na ■n'T' isketballer nam tijd voor leningen en foto's en ich ook nog uit over de de voorliefde in de sport rbeten, vechtpartijen en ce mafkezen. En die an- perster in de NBA, ene Jordan, is ook nog niet af. 8Ian 5-jarige Nigeriaan kon jmiddag in de Jaarbeurs niet op tegen de popu- ïfisfcnde 'blind-kiss-muur'. inden honderden 'kids' oy. om hun tong door een - en muur te steken in de •ié pi de andere kant een open mond te vinden, titengewone sportieve ig, ongetwijfeld. I inderden rond de stand NBA kenden wel een- ;y/|oort euvele moed. Ze allemaal een partijtje egen Hakeem. De uit- fien konden het na af- emaal nauwelijks bevat- ij blokte me wel vijf keer. leed niet eens z'n best. denken dat ik nog een jening op m'n shirt kan sprak één van hen, >t Vj nauwelijks zijn ogen fl2>14 meter lange Afri- ■>yon houden, grdroom' is Olajuwans' j- a,o, vanwege zijn gratie ^lop het veld. Bijzondere pen voor een center, die hij ook buiten het veld bij zich draagt. Olajuwan, een praktise rend moslim, predikt verdraag zaamheid en harmonie in een wereld die ook als het om sport gaat steeds meer de richting van de goot uitgaat. Een flink robbertje vechten tussen de Miami Heat en de New York Knicks tijdens de play-offs van het NBA-seizoen beheerste in Amerika dagenlang het nieuws. De basketballers die met een balletje gooiden en niet met hun vuisten, onder wie Olajuwan, werden volledig overschaduwd. Het irriteerde de center, erkent hij na enige aar zeling. Hetzelfde geldt voor de aan dacht die Olajuwan's geloofsge noot Mike Tyson kreeg toen hij twee weken geleden plots een voorkeur voor de oren van te genstander Evander Holyfield toonde. „Ongelooflijk, toch. Er wordt alleen gekeken naar wat verkoopt. Dat is schijnbaar het meest interessant. Terwijl sport toch heel duidelijk een kracht is die mensen bij elkaar brengt. Kijk naar vandaag. Kids van alle leeftijden en kleuren komen hier bijeen omdat ze basketbal een prachtige sport vinden. In harmonie en met een lach op hun gezicht. Dat is wat sport hoort uit te stralen." Vergelijkingen met de situatie rond de escapades van voetbal ler Patrick Kluivert borrelen op. Maar die zeggen Olajuwan wei nig. Dennis Rodman des te meer. Het enfant terrible der basketballers schreef onlangs in zijn bestseller Bad as I Wanna Be' dat veel oudere NBA-sterren weigeren afscheid te nemen van de sport omdat ze niet zonder het spotlicht kunnen. Olajuwan is 35, heeft alles gewonnen wat er te vyinnen valt en had be hoorlijk wat gezondheidspro blemen. Had Rodman het ook over hem? „Ik denk dat hij het vooral over zichzelf heeft. Als er iemand van de oudere genera tie is die gek is op de gekte rond het basketbalveld is hij het wel. Ik houd van het spelletje. Dit is mijn talent. Zolang ik het kan gebruiken om mensen gelukkig te maken ga ik door. Nee, niet om iets te bewijzen of voor de aandacht, maar omdat ik het nog kan." En wellicht om Michael Jor dan? Die, toen hij terug was van een rampzalig honkbalavon- tuur, Hakeem en zijn Rockets direct van hun troon stootte door met de Bulls weer twee kampioenschappen te pakken. „Nou ga je in de fout. Michael was er wel degelijk bij toen wij onze tweede titel wonnen. En kijk naar de uitslagen tijdens het reguliere seizoen. We heb ben de Bulls zowel in Houston als in Chicago dik verslagen. Het probleem is dat we ze in de play-offs nooit tegenkomen. Pas in de finale en daar zijn we de laatste twee seizoenen niet meer aan toegekomen. Het zou een prachtige finale zijn trou wens, de Rockets tegen de Bulls. Ja, als dat nog een keer zou kunnen." Nu is de beurt aan de Dream om een keer weg te dromen. Even maar, want de volgende handtekeningensessie komt er aan. Terwijl hij de viltstift al weer in zijn handen heeft, be gint hij zelf nog even over een nieuwe teamgenoot over wie hem de laatste dagen al veel ge vraagd is. De jonge Nederlandse center Serge Zwikker. „Ik ken hem nog niet, maar ook hij is een reden nog even lekker door te gaan. Een jonge jongen het vak in de NBA leren is mooi, een privilege op zich. God zegt dat we onze talenten door moe ten geven. Ik hoop dat het hem goed zal gaan." Hakeem, the Dream, Olajuwon op de Megafestatie in een partijtje tegen jeugdige bewonderaars, foto cpd ARNHEM WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Vooral Erika van de Bilt en ju- niore Femke Rietveld profi teerden zaterdag van de schit terende ambiance die Carl Le wis naar de Papendal Games bracht. In het eerste nummer van de avond mocht Rietveld laten zien waarom velen in haar één van de grootste ta lenten zien van de Nederland se midden- en lange afstand. De onervaren 17-jarige leek zich compleet geheel te ver galopperen toen ze voortva rend de kop nam. Concurren tes Joziasse en Broers gingen haar voorbij, maar de Alphen- se haakte makkelijk aan: „Ik moest van mijn trainer zo hard weggaan", verjdaarde ze, „omdat ik normaal te voor zichtig ben." Na een luide aanmoediging van vader Riet veld vond de aüete zelfs nog reserves voor een eindsprint. Knokkend tot op de laatste meters pakte de sterke 400 meterloopsteLalsnog de winst. En passant rraliseerde ze bo vendien met 2.09,13 de zeven de tijd op de nationale senio renranglijst in 1997 - direct achter Ellen van Langen. Ruim een uur later had Van de Bilt iets recht te zetten op de 1500 meter. Ondanks een goede tijd kon ze vorige week op de metrische mijl niet meer toegevoegd worden aan het (krappe) deelnemersveld van de NK in Emmeloord. Na het zilver daar op de 5000 meter nam Van de Bilt in Arnhem re vanche in de internationale A- race over 1500 meter. Als der de Nederlandse klasseerde ze zich als achtste. Haar tijd van 4.20,12 was niet alleen de vier de Nederlandse tijd in dit jaar, maar Van de Bilt versloeg ook met ruim verschil Annet Beze- mer, de bronzen medailliste van Emmeloord. Alphenaar Martijn Ungerer liep op de trage sprintbaan van Papendal geen toptijd op de 100 meter, maar de junio renkampioen kon weer goed meekomen met de nationale top nadat vorige week zijn NK door ziekte in het water was geflopt. Op de dubbele afstand toonde de Alphenaar vervol gens aan dat het nationaal ju niorenrecord van 21,34 onder vuur ligt: 21,71. Op de 3000 meter steeple eindigde Ram ses Bekkenk in 8.56,65 op de vierde plaats. Vrijdagavond laat was in Utrecht al gebleken dat de bronzen NK-medaille voor Schelto Scheltens bevrijdend heeft gewerkt. De kogelslinge raar van Leiden Atletiek verbe terde zich opnieuw, nu tot 57,52. Met de tweede plaats achter nationaal kampioen Frank van den Dool (62,42) passeert de 30-jarige atleet op de nationale ranglijst aller tij den opnieuw twee atleten, hij staat nu achtste. De Alphense polsstokhoogspringer Chris Tamminga sprong in Utrecht 7,02 meter ver. Roelof Flier- man loste op de 800 meter met 1.57,84 de belofte in die hij had gedaan met een aantal sterke wedstrijden over 1500 meter. Op juist die afstand bleek in Amsterdam de defini tieve rentree van zijn clubge note bij Leiden Atletiek Iris Wullems. In Amsterdam liep ze een uitstekende tijd van 4.45,95. Rémi Zevenhuizen wipte met behulp van de pols stok over 4,40 (tweede). Papendal aan de voeten van King Carl'. De fans klommen in bomen om hem beter te kun nen aanschouwen. Een tiener meisje beloofde de handdoek, waarmee Carl Lewis de zweet druppels van zijn voorhoofd had geveegd, zelfs nooit meer je zullen wassen. Lieflijke taferelen in het knusse atletiekstadionne- tje, dat door de komst van Carl Lewis liefst 6500 bezoekers mocht verwelkomen. Het levenswerk van Carl Le wis nadert zijn voltooiing. Als een veredelde circusattractie reist de 36-jarige sprint-Methu- salem nog eenmaal langs de theaters om zijn fans adieu te zwaaien. Zaterdag werd 'King Carl' getrakteerd op een majes teitelijk onthaal. De Amerikaan - hij toucheerde een vorstelijke gage van 70.000 dollar - maakte van de sprint meteen een mara thon: 100 meter in een abomi nabele 10.50 seconden. Slow motion haast. Het publiek ge noot echter van elke meter die werd afgelegd op de 'disco- beat'. De 'farewell-tour' van Carl Le wis. Zijn laatste optreden op Nederlandse bodem. Meteen na de finish werd de negenvoudig olympisch en achtvoudig we reldkampioen belaagd en bele gerd door talloze 'souvenirja gers'. Met een onkreukbare lach bevredigde Lewis alle smeekbe des door ruim een uur lang t- shirts, papier en schoeisel te signeren met bet woordje Carl. De beste atleet aller tijden wil later bij het grote publiek vooral in herinnering blijven als een menselijke kampioen. Hij had zaterdag voor iedereen tijd. Dat hij met ruim verschil werd ge klopt door de Jamaicaan Ray mond Stewart (10.29) deerde niemand. Lewis stal' de show. Hij is een gekend publieksbe- speler en hoopt in de nabije toekomst ook de harten van Hollywood te kunnen verove ren. Ellen van Langen beseft dat 'Athene' nog heel ver weg is Hemel en hel lagen op Pa pendal heel dicht bij el kaar. Waar voor steeple-lo- per Simon Vroemen de poort voor het WK in Athe ne wagenwijd open ging, dreigt die voor 800 meter loopster Ellen van Langen gesloten te blijven. De olympisch kampioene van Barcelona leek het na haar martelgang ook zelf te be seffen. ,,Dit is puur slecht." Met een tijd van 2.08.40 bleef ze zelfs een fractie boven haar prestatie vorige week bij het NK. „Ik moet de verwachtingen bijstellen en meer tijd nemen om te rug te komen." PAPENDAL» FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Voor Simon Vroemen was de braderie op Papendal - veel mu ziek en de geur van hamburgers - een openbaring. De 28-jarige atleet verkeert in de vorm van zijn leven. De aankomend bio chemicus uit Wageningen (hij doet onderzoek naar het gedrag van sprinkhanen) trof op de 3000 meter steeple in de Ke- niaan Julis Chelule (8.21.79) een gelijkbenige metgezel, die hem tot een uiterste krachtsinspan ning aanspoorde. Met een tijd van 8.21.84 voldeed Vroemen net aan de richtlimiet voor Athene. De nummer negen in de WK-equipe was vijf tellen sneller dan zijn persoonlijk re cord. „Het was pompen of ver zuipen. In de laatste ronden werden de balken plots ontzet tend hoog." Vroemen is pas vijf jaar actief in de adetiek. Aanvankelijk zocht hij zijn heil als 800 en 1500 meterloper. Maar op die afstanden kwam hij snelheid te kort. Uiteindelijk koos hij voor een avontuur op de hindemis- race. Hij spendeerde de afgelo pen maanden hoofdzakelijk aan het polijsten van zijn horden- Roem is zeker in de sport zeer vergankelijk. Van Langen is bereid om of fers te brengen, maar wordt te gelijkertijd onverbiddelijk ge confronteerd met het gebrek aan tempohardheid en wed strijdritme. „Je kunt geen ijzer met handen breken," aldus Klomp. Van Langen, die een tijd van 2.04 in gedachten had op Papendal, klaagde over gebrek aan scherpte. „Een beetje raar. Het past niet bij de trainingen die zeer voorspoedig verliepen. De Hilversumse atlete hob belde voortdurend aan de staart van het veld. Gedegradeerd tot meeloopster. Dat is extra zuur. Waar Stella Jongmans een alles zins redelijke en winnende 2.02.43 liet noteren, had Van Langen slechts het nakijken. „Ik had geen macht. Zeker in het tweede rondje had ik moeite het tempo vast te houden. Misschien wel tegen beter weten in verklaarde ze het WK nog niet voorgoed uit haar hoofd te hebben gebannen. „Dit is nog geen reden om meteen af te haken. Ik probeer het volgende week in Hechtel opnieuw," speelde ze de onver beterlijke optimist. Van Langen heeft van de bond een soort wild-card gekregen. Ze mag in principe zelf bepalen of ze naar het WK afreist. .Athene is ech ter nog heel ver weg. Voor discuswerpster Jacque line Goormachtigh gloort er wel weer perspectief. Ze slingerde de schijf naar 61.22 meter (ver langd wordt 62.00 meter). Sprinter Patrick van Balkom daarentegen miste ondanks een rechtstreekse confrontatie met Carl Lewis scherpte (10.65 se conden). „Er zijn van die dagen dat alles tegenzit." Opmerkelij ke prestaties tenslotte werden nog geleverd door Letitia Vries- de (52,01, Surinaams record) en Julien Hagen op de 400 meter (46,44). Hoogspringer Wilfried Pennings scheerde over 2.21 meter en komt aardig in de buurt van Ruud Wielarts natio nale record van 2.28 meter. Ellen van Langen doet het verhaal v techniek. Het vele schaafwerk werd beloond. Zijn progressie is voor 75 procent te danken aan een verbeterde techniek. „Ik liep toch nog verschrikkelijk te werken. Maar goed, het gaat er om wie het hardst loopt en niet wie het mooist over de hinder nissen gaat," aldus de pupil uit de stal van trainer Ronald Klomp. Op Papendal kreeg Vroemen n haar dramatisch slechte race. de ruimte. Straks zal hij ook in een compact WK-veld moeten presteren. „Ik moet nog veel le ren. Het is in elk geval een voor deel dat slechts drie Kenianen in Athene aan de start mogen komen," aldus de WK-debu- tant. Nederlands recordhouder Hans Koeleman ziet Vroemen in de buurt van de 8.15 komen. „Dat motiveert enorm. Dat geeft zelfvertrouwen," aldus Vroemen. Aanvankelijk was Marcel Laros de aangewezen man om Koeleman op te volgen. Ge plaagd door blessures liep de Bredanaar echter een hopeloze trainingsachterstand op. Op Pa pendal dook Laros voor de der de maal in een week onder de 8.30 minuten. De 8.27.30 biedt voorlopig evenwel nog geen WK-perspectief. foto anp De rentree van Ellen van Lan gen lijkt geforceerd. Zelf noemt ze het WK niet zaligmakend. Maar trainer Ronald Klomp on derstreept nadrukkelijk de eco nomische belangen van zo'n ti telstrijd. „De Grand Prix-wed- strijden na Athene zijn in prin cipe bedoelt voor WK-gangers. Daar kom je dus niet zomaar binnen." Zelfs niet als olym pisch kampioene van 1992.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17