(PORT Riis en Ullrich laten zich niet uitspelen Heldenrol staat Oremans goed Alphen begint het tijdperk Morten Olsen rtin Verkerk wint isters Satellietcircuit Friezen hebben minder problemen met nieuwe regels rverende start Hesp bij Bar^a wa/heerlen De kennismaking met Barcelona zit er op jud Hesp. Het waren de meest enerverende dagen in zijn Tière tot nu toe. Hesp keerde gisteren terug met een lu- driejarig contract op zak én in de wetenschap dat hij n een mooi appartement gaat wonen. Met zicht op de jen op tien minuten rijden van het Nou Camp-stadion. »n kwam hij bij zijn schoonouders in Groningen op ver- ^u pas begint tot mij door te dringen wat er allemaal is d. Het was een gekkenhuis. Op het vliegveld en bij Bar- lk keek nog achterom of al die camerateams er waren komst van Michael Jackson of zo. Maar het was allemaal ij." Deze week neemt hij afscheid van zijn collega's bij Komende zaterdag moet Hesp zich weer melden in in ina bij de nieuwe trainer Louis van Gaal. d De Bruin, brons De Wilt Na haar zilveren medaille met kogelstoten heeft Corrie m tijdens de EK voor atleten van 20 tot en met 22 jaar de i medaille gewonnen bij het discuswerpen. De atlete uit - xveld-Giessendam gooide in de Finse havenstad Turku tand van 57,72 meter. Monique de Wilt haalde een bron- taille met polsstokhoogspringen, met een hoogte van ederland eindigde op de eerste EK voor atleten tot 23 jaar eertiende plaats van het medailleklassement. )n roept hulp imagoverbeteraar in Bokser Mike Tyson heeft de hulp van de voormalige van de Amerikaanse presidenten Ronald Reagan en Ge- jah ingeroepen. Sig Rogich moet de bokser helpen zijn te verbeteren. Het imago van Tyson heeft opnieuw een ikregen na zijn wangedrag in de partij tegen Evander ld. De voormalig wereldkampioen in het zwaargewicht n tegenstander tot tweemaal toe in het oor. /erkerk is winnaar ge- de afsluitende Mas- het Nederlands Satellite De 19-jarige Alphenaar sterk gespeeld toer- met een verrassende in de finale op moot Peter Wessels, 6- In de kwartfinale had ich in twee sets al de getoond van de ook al Raymond Sluiter. zijn driesets zege itvolle Franse junior Pasquale toonde Ver- zelfvertrouwen voor lende eindstrijd tegen „In mijn juniorentijd fessels en Sluiter veel ik", zegt Verkerk. ,,Ik loorlijk tegen die jon- Zij wonnen bijvoor- Europees Jeugdkam- ap dubbelspel. Toen ik ids jeugdkampioen ïden zij al niet meer ben ik dus iets later In het Satellite van jwerd ik tweede. Daar- je toch een aantal jon de wereldranglijst moe laan en dat geeft je een hoop zelfvertrou- de volgende toernooi- .itrijd in Amersfoort was ll niveau. Verkerk pakte pverend de eerste set maar kende in de >4" e< tweede set een inzinking die met twee dubbelfouten en ser- viceverlies werd ingeleid. Pas nadat hij vijf breakkansen in de derde set had overleefd, her vond Verkerk zijn scherpte. De Alphenaar brak Wessels in de vijfde game, kwam op eigen op slag niet meer in de problemen en pakte met zijn dertiende ace op love de laatste game voor een 6-4 set- en finalezege. De drie toernooiweken en de winst in het Masterstoërnooi le verden Verkerk 45 ATP-punten op, waarmee hij in de circuit stand tweede werd achter Am sterdammer Edwin Kempes en op de wereldranglijst naar een plek rond de 400 stijgt. Voor een wild card bij het 75.000 dollar Challenger-toernooi in Scheve- ningen kwam Verkerk, ondanks zijn goede prestaties in Amers foort, niet in aanmerking. Het laatste nog te vergeven toe gangsbewijs kwam in handen van de Rus Voltchov. Verkerk: „Ik had een wild card aange vraagd. Dat ze mij die niet ge ven, is een beslissing, die ik res pecteer. Maar waarom aan een tamelijk onbekende Rus. Laat ze die kaart gewoon aan een Hollander geven. Ik heb er echt geen probleem mee als bijvoor beeld Raymond Sluiter 'm had gelcregen. In Engeland krijgen echt alleen Engelsen een wild card. En in Frankrijk is het met Franse spelers al niet anders." Wie vrouwentennis beschouwt als een slap aftreksel van man- nentennis is er niet bij geweest in Praag, waar op een zonnige zomernamiddag een idyllisch eilandje in de Moldau verander de in een heksenketel van emo ties. De Nederlandse Fed Cup- ploeg plaatste zich voor het eerst voor de finale. Door een zwaar bevochten 3-2 overwin ning op Tsjechië. Dankzij een uiterste krachtsinspanning van Miriam Oremans en de routine van dubbelspecialiste Manon Bollegraf. In de finale op 4 en 5 oktober is het Franse team van coach Yannick Noah de tegen stander. De strijdlust ging haar techni sche mogelijkheden ver te bo ven. Oremans vervulde gisteren opnieuw een heldenrol. Net-als een ronde eerder, toen de VS in Haarlem met 3-2 aan de kant werd gezet. Tegen Adriana Gersi voorkwam Oremans een zo goed als zekere uitschakeling. Ze overleefde, na drie gemiste matchpoints voor, vier match points tegen. Gersi bezweek, door kramp en zenuwen en ver loor de derde set met 9-7. Oremans schudde de ver moeidheid en zenuwen uit haar benen en keerde na een korte pauze terug op de baan. Aan de zijde van Manon Bollegraf sleepte ze het beslissende punt uit het vuur: 6-4 7-6. Niet de Brabantse ging aan de spanning ten onder, maar routinier Jana Novotna die in de twee enkel spelen nog oppermachtig speel de. Schultz schoot in Praag op nieuw te kort als Nederlands kopvrouwe. Ze was allang blij dat ze een bal terugsloeg en produceerde tegen Novotna zelfs dertien dubbele fouten, nadat ze een dag eerder tegen de veel minder vermogende Sandra Kleinova er al elf had ge maakt. Schultz hield Novotna echter wel beter bij dan Ore mans, die zaterdag bij een voor sprong van 3-1 veranderde in een handkussen uitdelend prin sesje. In een zucht en een vloek was het voorbij (6-3 6-0) en trokken coach Hemmes en zijn speelster naar de belendende trainings- baan. „Het is toch geen straf- training", riep een oranjesup porter. „Miriam, wij vinden dat je best goed hebt gespeeld". „Ik weet wel beter", riep Oremans, terwijl ze het trapje van de scheidsrechterstoel als storm baan gebruikte. De Tsjechische coach Hana Mandlikova dacht er slim aan te doen tegenover deze gedemora liseerde Brabantse de volgende dag een verse kracht op te stel len. Kleinova werd ziek gemeld en Adriana Gersi speelde in haar plaats. Succes verzekerd zo leek het. Maar het was uiteinde lijk niet Gersi. maar Oremans die de verschrikkelijke mara thon overleefde en daarna nog conditie over had om ook het dubbel te beslissen. De storm baan van zaterdag bleek uitein delijk slechts stilte voor de storm te zijn. Dubbelslag Zabel, Blijlevens twee keer derde De hoofdfilm van de Tour-etappe van gisteren was er eentje van ouderwetse zwart-wit-kwaliteit en bevatte beeldjes van drie sportmensen exact naast elkaar op de fiets. Keer op keer werd hij afgedraaid, de juryleden staarden zich suf. Bij het erepodium stonden Erik Zabel, Jeroen Blijlevens en Nicola Minali in spanning te wach ten. Geen van hen had bij het passeren van de eindstreep de hand opgestoken, geen van hen wist wie de massa spurt had gewonnen. pau guido bindels gpd-verslaggever Het bleek uiteindelijk Zabel voor Minali en Blijlevens te zijn. De Nederlander accepteerde het verlies opvallend gelaten. „Ik ben gewoon te laat aange gaan. Het was mijn eigen schuld. Het is me in deze Tour al eerder overkomen. Meestal weet ik wel of ik gewonnen of verloren heb. Deze keer niet. Natuurlijk baal ik enorm. Die spanning en onzekerheid bij het podium was niet leuk. Maar als ik wat eerder op de pedalen was gaan staan, had niemand die fi- nishfoto hoeven af te wachten". Zaterdag was Blijlevens ook al derde, 's Avonds moest hij in zijn hotel nog een kwartiertje opdraven voor een praatje met premier Kok. die afgelopen weekeinde zijn tijd in de Tour keurig verdeelde tussen TVM en de Rabobank-ploeg. In zowel de hotels als de auto's. De minister-president was vooral onder de indruk van het werk van de ploegleiders in de Tour. Met verwondering zag hij hoe ze tegelijkertijd belden, stuurden en zich met de koers bemoeiden. Tot de ravitaillering zat hij bij Cees Priem in de wa gen, daarna bij Theo de Roov. Zonder de afgestapte Cipolli- ni verloor Blijlevens zaterdag met ruim verschil van Zabel, gisteren was het verschil dus nauwelijks waarneembaar. Za bel moest in de eerste Tour week maar liefst vier keer maar de verplichte persconferentie van de winnaar. Eén keer ten onrechte, drie keer terecht. Bjarne Riis heeft in de aan loop naar de Pyreneeën veel minder gesproken. Hij koerste de stille woorden uit zijn lijf, deed wat hij moest doen en trok dit weekeinde nog even de spurt voor Erik Zabel aan. Riis gaat vandaag de Pyrenee- en in met een achterstand van een dikke minuut op Ullrich, z'n ploegmaat die vorig jaar tweede werd. Hij liet gisteren nog maar eens weten niet mee te doen aan alle commotie, in trige en gezeur van journalisten, die een conflict tussen hem en Ullrich willen uitlokken. Hij en Jan, zo klonk het, zijn vrienden, echte vrienden. En die laten zich niet tegen elkaar uitspelen. Teamchef Walter Godefroot riep in het weekeinde nog maar eens een speciale persconferen tie bijeen. Waarin de Belg bena drukte dat er de komende da gen in de Pyreneeën maar één echte kopman is: „Bjame Riis en niemand anders". De rijen lijken dus gesloten binnen het nu al zo succesvolle Telekom-team. Maar een leu gen heeft snelheid, de waarheid uithoudingsvermogen. Dus zal de komende dagen moeten blij ken wat de mooie woorden van Godefroot waard zijn. Het was in elk geval opvallend dat zowel Riis als Ullrich zich op het vlakke tijdens de opwinden de finales met volle overgave in zette voor sprinter Zabel. Die vond dat niet meer dan nor maal. „Door mij te helpen, ont liepen ze de risico's van een valpartij". Zabel had met deze constate ring gelijk. Terwijl Riis en Ull rich zaterdag al hun krachten op kop van het peloton inzet ten, schoof iets naar achteren weer een aantal concurrenten onderuit. Virenque, Dufaux en Luttenberger verloren daardoor extra tijd. Olano en Jalabert overleefden van de oppositie de eerste Tour week het best, Leblanc, twee keer gevallen, en Pantani het slechtst. Na Alex Zulle en Evgeni Berzin konden Riis en Ullrich ook de naam van Ivan Gotti doorstrepen. Hij hield aan een valpartij een nekblessure over en kwam zaterdag niet eens meer aan de start. Michael Boogerd gaat van daag de Pyreneeën in met een ontsteking aan beide grote te nen. Vooral de rechter doet zeer. De kampioen van Neder land hoopt op slechter weer. De vooruitzichten zijn hem gunstig gestemd. De Friese captain John Hofland rondt als eerste de boei in de Regenboog 108, het schip dat hij leende van de Warmonders Bert van der Spek en Leo Hartman die als bemanning meeva ren. FOTO MARK LAMERS Het hoofdnummer van de Kaagweek heeft, nu tweeder de erop zit, een verrassende stand. In de afgelopen edi ties van de interland Holland - Friesland in de Regen boog-klasse toonden de Hollanders Zich oppermachtig. Na 119 interlands staat het sowieso 78-41 voor de strandprovincie. Maar na vier van de zes manches die dit weekeinde onder grote publieke belangstelling op het Warmondse water werden gevaren, hebben de Frie zen een voorsprong. „Wellicht heeft het te maken met het feit dat wij minder problemen hebben met de nieu we regels", aldus de Friese teamcaptain John Hofland. De Regenboog is met tachtig jaar één van de oudste zeilklasses en één van de eerste waarin wedstrijden werden gevaren. Van 1934 dateert de eerste interland waarbij de beste vijf Regenbogen uit Friesland en Hol land eLkaar bestrijden. En strijd wordt er geleverd. Bij een interland gaat het er niet om als eerste te eindigen maar tegenstanders zo 'weg te zetten' dat teamgenoten daarvan profiteren. En dan wordt er nog wel eens té fel de wind letterlijk uit de zeilen genomen. Juryleden die in snelle rubberbootjes de zeilers achtervolgen, delen dan strafrondjes uit. Dat gebeurde de afgelopen twee dagen beduidend minder dan bij voorgaande inter lands, een uitvloeisel van de veranderde ep vereenvou digde reglementen bij het wedstrijdzeilen. De ervaren Hofland liet in de derde manche nog eens goed zien hoe een tactische race moet worden gevaren. Hij lag halverwege een straatlengte voor op de rest van het veld. In plaats van als eerste te finishen, koos hij er voor om de op de tweede plaats liggende Hollander Max Blom ver weg te 'duwen' zodat de nummer drie, de Fries Maurice Schonk vrij baan kreeg. Door de ma noeuvre van Hofland eindigde zijn ploeg niet als één en drie maar als eerste en Hofland als tweede. Het schip waarop de Friese aanvoerder vaart, is overigens geleend van de Warmonders Bert van der Spek en Leo Hartman (samen met Fred Bulk uit Warmond in het Hollandse team de enige regionale deelnemers). Dit duo vaart als bemanning met Hofland en juist vanwege de goede Friese prestatie achteraf moesten zij de hoon van hun 'landgenoten' ondergaan. Woensdag zijn de laatste twee manches die om 17.00 uur beginnen. Van der Kooij wint wedstrijd om wereldbeker wielrennen marc van der jagt medewerker Vincent van der Kooij heeft in het Luxemburgse Hosingen de tweedaagse werelbekerwed- strijd Le Grand Prix Generale Patton op zijn naam geschre ven. De Leidse topjunior uit de nationale selectie van ex-prof en bondscoach/ploegleider Frans Maassen won de eerste etappe. Ondanks het enorme internationale deelnemersveld - 110 starters - kwam tijdens de tweede rit de eindzege van de 18-jarige Leidenaar niet meer in gevaar. Gretig was hij op zoek naar die ene aansprekende overwin ning, die een mindere periode zou afsluiten. Van der Kooij viel er meer dan vijf kilo voor af. Vo rige week draaide de Merenwij- ker warm tijdens een meer daagse wereldbekerwedstrijd in Oostenrijk. Daar kwam hij dankzij een tweede plaats in de afsluitende koninginnenrit uit op de zevende stek in het eind klassement. Afgelopen zaterdag volgde de bekroning op zijn vele trainingsarbeid. Nog wel met een solo-optreden, want Van der Kooij deklasseerde bergop en rijdend op het buitenblad zijn twee medevluchters. Pijnloos verging het de klim- specialist echter niet: „Zodra mijn hartslag boven de 180 zat, kreeg ik pijn in de borststreek en in mijn maag. Alsof ze er dan een spijker in sloegen." nieuwelingen en zes inders in de basiself en overwinning op ARC is terdag in /Mphen aan jn begonnen aan het Morten Olsen. Lang spelers kenden elkaar, en eikaars taal. „Je staat et een ploeg op het :oncludeerde de Deen ,A1 heb ik wel een gen gezien waar we open dagen op hebben ïbuilding' was zo'n rdje van Louis van in eenheid maken van even en gekomen spe- ook Morten Olsen als z'n belangrijkste taken, er aan werken. „Op en iet veld", liet de Ajax- na afloop op de pers- ntie weten. Of het pro- paintball, golf of puz- bevat wilde Olsen niet ,Dat blijft intern." moest de Deen al tij- eerste oefenduel een zijn geheimen prijsge- ah 1 ingang van dit seizoen spelers in het Neder- itaald voetbal vaste rug- rs. Olsen heeft dus al je met zijn 'eerste elf inleveren. Opvallend is dat het 'nummer 2' uwkomer Ole Tobiasen egewezen, 'nummer 5' n Sier en dat Gerald Si- kbaar de nieuwe 'num- Verbindt er niet te- BJclusies aan," aldus 01- mmige spelers hebben en bepaald nummer, ben ze nu gekregen." oni Fair - onder de lat. Boonstop pel scoorde een dikke voldoen de en had de pech dat de eerste tegentreffer wel erg ongelukkig tot stand kwam. Hij probeerde j een verkeerde terugspeelbal over zijn eigen doel te koppen, maar trof de lat. De terugket- i sende bal werd door Peter Hoekstra ingeschoten. In de voorhoede viel vooral Mare Meyering op. De blonde spits had geen enkel ontzag i voor de Amsterdamse benen en was ook nog eens dicht bij een treffer. Ajax-aanvoerder Edwin van der Sar kon echter nog net redding brengen. Na rust kwam er een com pleet nieuw ARC in het veld. Fred Admiraal, vorig jaar reser- j vekeeper bij Volendam, nam de plaats onder de lat in. Hij maakte een ongelukkig debuut door een afstandschot van Ri chard Witschge te laten glip- j pen. Aan de andere kant was Mar cel Braam heel erg dicht bij een eretreffer. Hij soleerde door de Ajax-verdediging, maar trof uit eindelijk de paal. ARC - Ajax 0-6 (0-3); 23 Hoekstra 0-1 42 Arvaladze 0-2, 45 Melchiot 0-3, 65 Dani (strafschop) 0-4; 80 Hoekstra 0- 5,84 Witschge 0-6. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers 7500. ARC (eerste helft): Boonstoppel; Van Meggelen. Balkhoven. Koster. Melsen; j Lefeber. Boer. Dijkman. Van Velzen; Gelderblom. Meyering. ARC (tweede helft): Admiraal: Van Orssagen. Westerberg. Van Meggelen. i De Roo: De Jeu. Boer (Dennis Bos) j Ard Blok; Remco Blok, Voskuilen. Braam. Ajax (eerste helft): Van der Sar, Mel chiot. Rudy, Oliseh, Musampa; Gorró. Dani; Reuser; Babangida; Arvaladze. Hoekstra. Ajax (tweede helft): Grim; Tobiasen. Splinter, Oliseh, Turoijn; Juan. Dani. Witschge; Gorré, McCarthy, Laudrup. Michael Laurup draait weg van een ARC'er. Rechts scheidsrechter Dick Jol. Volgens Sibon spreekt er toch vertrouwen uit dat hij het shirt van Patrick Kluivert mag aan trekken. „Het lijkt me dat je be ter met nummer 9 dan met 29 aan een seizoen kan begin nen." Het shirt met nummer 15 kan echter komend seizoen best eens in de Ajax-basis ver schijnen. Dat hing namelijk om de schouders van Sunday Oli seh, die vorig seizoen bij FC Köln speelde. De Nigeriaan maakte bij zijn eerste optreden in Ajax-tenue indruk. Niet al leen door zijn keiharde tackles en zijn goede trap, maar ook door het feit dat hij zich meteen als leider manifesteer de. Oliseh vroeg" om de bal, kreeg de bal, zette Melchiot op z'n plaats, riep 'Dani' tegen Musampa en meldde zich bij de bal als er een vrije trap te nemen viel op schotsafstand FOTO HENK BOUWMAN van het ARC-doel. Kortom, de ambitie straalde ervan af bij de Nigeriaan die eerder in een in terview zei juist voor de Am sterdamse club te hebben ge kozen omdat iedereen zegt dat het grote Ajax niet meer be staat en het jaren duurt voor de club weer op niveau is'. Oliseh is pas 22 maar geen nobody meer", vond Morten Olsen. „Hij heeft met Nigeria vorige zomer al een gouden medaille gewonnen. Met Dani was Oliseh de smaakmaker van Ajax. Mis schien dat Olsen ook voor de jonge Portugees een mooie toekomst ziet weggelegd, want de Deense trainer wees hem het shirt met nummer 14 toe. Op '10', de plaats van Jari Lit- manen, liet Dani enkele techni sche hoogstandjes zien. „Aan de bal speelt Dani fantastisch, maar hij heeft problemen als-ie de bal niet heeft", meent Olsen net als zijn voorganger Van Gaal. Maar de Deen had zo waar een compliment in huis voor Dani. „Ik heb de afgelo pen dagen aan aantal dingen met hem doorgenomen en die heb ik vandaag teruggezien. Laten we hopen dat-ie dat vol houdt." De Ajax-trainer liet in Alphen aan den Rijn in totaal 19 spe lers opdraven. Litmanen, de gebroeders De Boer, Sier, Blind, Sibon en Ledezma ble ven gebleseerd aan de kant. Shota Arvaladze, de spits uit Georgië, liet zien over een gave techniek te beschikken, dat lukte de Zuid-Afrikaan Benni McCarthy in de tweede helft niet. Arvaladze maakte in de eerste helft zijn eerste goal in Ajax-dienst. Michael Laudrup scoorde niet, al kreeg hij wel een riante kans op zijn eerste treffer. Morgen in Coevorden krijgt hij tegen Germanicus een nieuwe kans. Ook interim-trainer Eddy de Jong van ARC - Wim Bercken- kamp was met vakantie - wis selde in de tweede helft een vrijwel compleet elftal. Bij de Alphenaren debuteerde Ralph Boonstoppel, afkomstig van Be

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13