jAloë vera, een wonderplant Hosta, de vaste plant van het jaar Tuinieren Vraag en antwoord TERDAG 12 JULI 1997 ander de Gro- lol op veldsla- die altijd dood rerwonding met meebrengen, |t het al. Hij ;de voor een :e voorraad tijdens zijn iten. Het mid- bij uitstek om iden snel te la- genezen. Cleo- a kende weer andere waar- ille eigenschap de Aloë. Zij ge- :e het sap als joonheidsmid- en voor dit doel lt^rdt het ook van- de dag nog anfcruikt. Lees de irse opschriften k Icosmetica er irop: a. In enjina was en is de een bekend leesmiddel en... itilopen heb- er óók weet i. Die gaan op naar een Aloë 'ze gewond zijn. jeten ervan om ;er te genezen. ■md genoeg ■dt de Aloë in hJlere delen van ereld niet zo als schoon- s- of genees- Idel gebruikt, vooral als middel dat idieren moet vrijwaren van dafeedierte. De mensen daar ge lijken het ingedikte sap wel, Jar dan tegen ingewandswor- teel uiteenlopende toepas- jen hebben een zekere Dr. lens (USA) in 1935 ertoe ge- ar Icht om eens wetenschappe- na te gaan waarop die won- 'ijke genezingen wel berus- Hij ontdekte dat het sap de plant de huidcellen beter V VAN DER VEN doorbloedt en dus een snelle genezing van wonden in de hand werkt. Zelfs wonden ver oorzaakt door röntgenstralen genazen sneller en beter bij ge bruik van het sap van Aloë. Waarom nu een dergelijk loflied op een uitheemse plant? Wat hebben we eraan? Onze indu strie stopt ons vol met de meest uiteenlopende chemische ge nees- en bestrijdingsmiddelen. Waarom dan de Aloë? Simpel weg omdat we leven in een tijd waarin meer kuip- planten dan ooit toegepast worden. Mooie en minder mooie, nuttige en giftige (zoals de Ole ander). Waarom dan niet Aloë vera, mooi van vorm, goed be stand tegen droogte als we eens vergeten water te geven. Niet bestand tegen te veel nattigheid. Er moet dus altijd een goede afvoer zijn onderin de kuip. Ook niet bestand te gen harde vorst. Een enkel graadje deert deze sterke plant, fa milie van de lelie no ta bene, niet. Maar onder de 5 graden wordt het riskant. Daarom is het ook een kuipplant en geen tuinplant. De Aloë is normaler wijze in de handel, en valt in elk geval te bestellen bij een goede bloemenzaak. Niet te verwarren met de Agave, ook familie van de lelie, om precies te zijn van de Amaryllida- caea. Alleen van de Aloë zijn de genees- krachite en cosmeti sche eigenschappen onderzocht en dan met name van de Aloë goed bekend. De Aloë vera vormt een rozet van spits toelopende vlezige bladeren met een min of meer witte tekening, 's Zomers komen er lange stengels met geel- oranje bloemen aan. Kortom de moeite waard om naar te kijken. De grond voor de Aloë moet liefst rijk zijn aan steentjes en zand met ook nog wat klei. Gewone potgrond is te humusrijk. De ompot of kuip moet vooral zo zijn dat alle overtollig water weg kan, want nattigheid en Aloë horen niet bij elkaar. De plant komt immers oorspronkelijk uit Afrika. Dat verklaart veel. En mochten we een wond hebben die slecht geneest of een brand wond, leg er dan een schijf Aloë op en het geneest binnen de kortste keren zoals ik uit eigen ervaring weet. Een lage vorm van de Hosta, de 'Blue Cadet'. Hosta's zijn vaste planten, die in korte tijd bijzonder populair zijn geworden. Ze hebben prachtige bladeren en vaak ook mooie bloemen. Veel Hosta's doen het prima op schaduwrij ke plaatsen, kortom: Hosta's zijn veelzijdige planten. De plantenkwekers hebben de Hosta uitgeroepen tot vaste plant van het jaar 1997. De Nederlandse naam voor Hosta is hartlelie, maar de plant is bekender onder z'n weten schappelijke (Latijnse) naam. De stijgende populariteit is voor een groot deel te danken aan de sortimentsvemieuwing van de laatste jaren. Vooral in Amerika wordt veel gekruist. Er is een ruim aanbod van Hosta's verkrijgbaar. Er zijn lage vormen bij, zoals H. 'Blue Ca det', die 40 cm hoog wordt. Hosta sieboldiana 'Elegans' haalt met gemak 80 cm. Collec ties zijn te zien op Arboretum Trompenburg in Rotterdam en in het Westbroekpark in Den Haag (Scheveningen). Hosta's behoren tot de fami lie van de lelies (Liliaceae). De bloeitijd varieert van juni tot in september. De klokjesvormige bloemen hangen aan stevige stelen en veelal lila tot diep paars, soms ook wit (Hosta sie- boldii 'Snowflakes'). Hosta's worden in de eerste plaats als bladplant toegepast. De lage zijn heel geschikt als bodembedekker. In een grotere tuin kunnen ook wat hogere worden gebruikt. Ze laten zich goed met heesters combineren. Ze kunnen aaneengesloten wor den geplant (30 a 40 cm onder linge afstand) of in groepjes. De plant kan ook worden gecombi neerd met kruipende, groenblij- vende bodembedekkers zoals kleinbladige maagdepalm (Vin- ca minor). Voor diepe schaduw is de groenblijvende, groenbla- dige Luzula geschikt. Ook De- schampsia is wintergroen, voor een zonnige plek. Let op slakken, deze dieren zijn gek op Hosta's. A. Meijer uit Haarlem wil de vele buurkatten geen kwaad doen, maar wel uit de tuin hou den. Hoe moet dat? Er staan schuttingen om de tuin. Waar om geen doornige klimplanten tegen die schutting. Aan de zon zijde: klimroos, aan de scha duwzijde: braam met stekels. Langs plekken waar katten graag binnen springen een ber beris die met snoeien mooi klein gehouden kan worden. Katten hebben een grote hekel aan stekels. Daarom kan men ook doornige takken rond een boom met een vogelnest vast maken of, het in een vorige afle vering genoemde kippengaas. Tot slot het probleem van een eventuele vijver: bij mij werkt de zogenaamde reigerschrik, een oranje plastic vis met ny- lonkoord dat aan de kant vast gezet wordt, prima. Zowel de reiger als de katten proberen de vis te pakken en laten hem dan gauw, teleurgesteld vallen. An dere dieren kunnen tussentijds hun heil diep in de vijver zoe ken. Wat planten aangaat: nooit en te nimmer kattenkruid (Ne- peta) of valeriaan in de tuin. Die planten trekken katten aan, ze worden er high van. Maggikruid ofte wel Lavas (Levisticum) daarentegen is juist niet geliefd. Tot slot: een paar keer flink nat maken met koud water wordt door de kat verafschuwd en kan geen kwaad. De een bemint de kat, de ander wil ze liever niet in de tuin. J. Oosterom uit Hoofddorp koopt zelfs een bepaald soort 'gras' voor de kat. Daar zijn ze dol op. De vraag nu luidt of dat 'gras' ook in de tuin kan groeien. Pro beren zou ik zeggen met een paar polletjes die men los scheurt van de grote pol. Nog handiger en veel goedkoper: koop in een goede zaak tarwe korrels, week deze een nacht en zaai ze in een bakje met iets aarde. Katten zijn gek op tarwe- gras, een kiemprodukt waarover ik van de winter uitgebreid zal schrijven. Maar geef het alvast aan de kat. Wedden dat die er van smult. Mevrouw De Groot uit Noord wij kerhout wil graag weten of de gele honingklaver nog be kend is als geneeskrachtig. Tot mijn spijt moet ik bekennen dat ik nergens iets gevonden heb over eventuele geneeskrachtige eigenschappen van deze mooie plant. Waarbij ik op wil merken dat men steeds zeer, zeer voor zichtig moet zijn met zoge naamde wilde planten die ge neeskrachtig zouden zijn. 'Er zitten veel gifkikkers in de na tuur'. Dat gif is niet voor ons be doeld, maar voor eventuele be lagers. Alleen kan een mens er wel last van krijgen of zelfs dood aan gaan. PGAVE OPLOSSING LOGRAM iQtaai:l. Pijnlijke hoeveel- van een waanwijze (6); 4. rdeloze houding? (8); 6. tsje in het midden van de tiermanswinkel (3); 7. Aan ichaamsdeel heb je juist wel oefte (3); 9. Zijstuk van een «ekinstrument (7); 11. Op- II s zijn er verwikkelingen (5). feL; l. Produkt van een i schepper (4); 2. Dat meisje éi ft meer dan één maat (5); 3. zo'n theorie is hij in de prak- werkzaam (4); 5. Hofleve- ciers van grappen en grollen 6. Werkt men minder bij de- imroepen? (1,1,1,); 8. Wordt peeld door een militair (4); jij Van beide zijden voor de KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Naald; 5. mambo; 9. els; 10. eta; 12. lef; 13. UK; 14. gewag; 15. of; 17. Let; 19. oord; 22. zier; 24. stoom; 26. meent; 27. ore; 28. Est; 29. in; 30. lid; 31. te; 33. ked; 35. oke; 38. rouge; 40. combo; 42. Ebro; 44. uier; 45. ink; 47. to; 49. vrouw; 50. mi; 51. iep; 53. abc; 54. don; 55. Griek; 56. hallo. verticaal:1. Neurose; 2. alk; 3. as; 4. deel; 5. maat; 6. ml; 7. beo; 8. offerte; 11. twee; 16. kroon- kurk; 18. niettemin; 20. OT; 21. dor; 22. zes; 23. en; 25. melde; 26. medoc; 32. prettig; 34. ego; 36. kou; 37. sordino; 39. Ob; 41. be; 43. snob; 45. Irak; 46. kuch; 48. oer; 50. mol; 52. pi; 54. dl. HEINZ Tom Poes en de Tijwisselaar De Albatros had zijn lading gelost in Kaap Hozebek en bevond zich op de terugreis. Het was mooi weer; een lange deining wiegde het goede schip vreedzaam over de oceaan en niets duidde er op, dat het einde van de wereld op komst was. „Over een paar uren kunnen we het eiland Raap in de kijker hebben", mompel de kapitein Wal Rus, die peinzend over de brugrailing leunde. „Het is bedonderd, dat we daar voor anker moeten, want die overgehaalde zandbanken bederven mijn middag dutje. Ik heb Blommers beloofd, dat ik hem af zou halen - en hij is goed van betalen. Maar anders liet ik hem even graag op die rotshoop zitten. Het is misselijk werk nu de eb net heeft ingezet." De gezagvoerder vergiste zich echter. Op het eiland was in het geheel geen sprake van laag water en heer Ollie was een van de eersten die dat in de gaten had. Gekweld door zorgen be woog hij zich onder zijn paraplu over het verregende strand, van tijd tot tijd een streep in het zand trekkend om het vorderen van het tij te meten. Doch toen deze merktekens de een van de ander door de branding wa ren weggespoeld werd hij door een grote angst bevangen. Hij liet Tom Poes in de steek en draafde met zo'n snelheid naar de herberg, dat zijn re genscherm omsloeg. „Kom vlug!" riep hij tot de lezende tijwisselaar. „Het is al twee uur en de vloed komt nog steeds hoger!" H W R DOOR JOS BROEKEN a.l. Gisteren liep de temperatuur op veel plaatsen tot boven de 25 graden op. Het was daarmee de eerste zomerse dag sinds 7 juni. Het hogedrukgebied boven de Noorse zee be paalt ook de komende dagen het weer. Onweersstoringen boven Frankrijk trekken in de richting van de Britse eilan den. De kans op een bui is dit weekeinde vrijwel te verwaar lozen. Pas dinsdag neemt, de kans op regen- en onweers buien toe. Vandaag en morgen is er weinig wind, maar in de middag steekt er langs de kust een zwakke tot matige wind vanuit zee op. De temperatuur daalt dan tot circa 22 gra den, elders wordt het 26 graden. Omdat het hogedrukgebied zich na het weekeinde weer over Scandinavië uitbreidt, neemt de oostelijke wind toe tot ma tig, aan de kust tot vrij krachtig. Maandag I ijkt nog een war me dag te worden met maxima rond de 27 graden; ook aan het strand is het met de aflandige wind warm. Dinsdag en woensdag is het met 24 graden iets frisser. In de warme zomer van 1947 begon de temperatuur vanaf 12 juli na een diepe inzinking weer op te lopen en de rest van de maand was zonnig en warm met op de 23ste een waarde van 31,8 graden in Oude Wetering. In Noordwest-Europa is het over het algemeen fraai zomer weer met niet al te hoge temperaturen. In Frankrijk is het onweersachtig en de buien breiden zich voornamelijk in noordwestelijk richting uit. Op de Britse eilanden onder vindt men net als wij eerder deze week nogal last van laag hangende bewolking van de Noordzee. Landinwaarts lost die bewolking pas in de middag op en aan de kust blijft het grijs met temperaturen rond 16 graden. Het meteorologisch instituut van België, het KMI, heeft ex cuses aangeboden voor de mislukte weersverwachting van de afgelopen week. Als grap is dit leuk maar het moet geen gewoonte worden. We moeten er maar aan wennen en dat zal in de nabije toekomst zeker niet veranderen dat weers verwachtingen af en toe niet uitkomen. Daarvoor is het ge drag van de atmosfeer nu eenmaal te grillig. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust plaat selijk wolkenvelden. Ver der flinke zonnige perio- het zuiden e kleine kans op een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 21 en 26 graden, bij bewolkt weer langs de westkust frisser. Zweden: Flinke zonnige perioden, soms ook enkele wolken velden. Vrijwel overal droog. Middagtempera tuur tussen 20 en 25 gra- Denemarken: Zaterdag mogelijk enkele wolkenvelden, verder zon nig. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Langs de Noordzeekust op veel plaatsen mist of laaghangende be wolking. Verder perioden met zon en zondag kans op een regen- of onweers bui. In Ierland meer bewolking en perio den met regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur van 18 graden in het westen en langs de Noordzeekust tot ongeveer 23 in Engeland. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden, maar vooral in de Ardennen ook een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en in de Voge zen een kleine kans op een lokale bui. Zondag later op de dag in de zuidweste lijke departementen kans op onweer. Middagtemperatuur oplopend tot tegen de 30 graden. Portugal: Zaterdag zonnig, langs de westkust ten noorden van Lissabon ook enkele wol kenvelden. Zondag overal meer bewol king en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee van 20 graden aan de Costa Verde tot 30 in de Algarve. Landinwaarts maxi ma tot 35 graden. Zondag wat lagere temperaturen. Madeira: Wolkenvelden, vooral zaterdag ook zon nige perioden. Zondag mogelijk wat lichte motregen. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Zonnig. In de loop van zondag van het westen uit toenemende bewolking en enkele verspreide, mogelijk zware, re gen- en onweersbuien. Middagtempera tuur aan de Golf van Biskaje tussen 20 en 25 graden, aan de andere stranden tussen 25 en 30. Landinwaarts lokaal 35 graden. Zondag later op de dag in het westen afkoeling. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den vooral zondag ook wolkenvelden, maar droog. Tamelijk veel wind. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden. Zon dag wat meer bewolking, maar droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Zonnig en bijzonder warm. Middagtem peratuur op het strand tussen 28 en 33 graden, landinwaarts verder oplopend naar 40 tot 46 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag in de buurt van de Pyreneeen nog enkele wolkenvelden, verder zonnig. In de loop van zondagavond in het zuid westen kans op stevig onweer. Middag temperatuur oplopend naar 30 graden aan zee en 35 lokaal landinwaarts. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 32 graden. Italië: Zonnig. Middagtemperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Aan de stranden zonnig. In het binnen land vooral 's middags enkele stapelwol ken en zaterdag in het noorden mogelijk een lokale regen- of onweersbui. Zondag op de Egeische Zee een toenemende noordenwind. Middagtemperatuur onge veer 28 graden, in het binnenland iets boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de Turkse west- en zuidkust zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en in het zuiden en westen een kleine kans op een lokale bui Middagtemperatuur van 22 graden langs de Oostzeekust tot ongeveer 27 in het zuidwesten. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden,. In het oosten wat meer bewolkign en kans op een lo kale regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Polen: Af en toe zon, maar ook enkele buien, mogelijk met onwee tuur iets boven de 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden, maar vooral in de middag en avond ook kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Hongarije: Zaterdag naar het zuidoosten wegtrek kende regen- en onweersbuien, daarna zonnige perioden en overwegend droog. Maxima rond 25 graden. ZATERDAG 12 JUL11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zon onder 21.55 Maan op 13.40 Maan onder00.44 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.26 21.44 08.59 21.17 Laag 05.00 17.15 04.41 16.56 Weerrapporten 10 juli 20 u Amsterdam onbew. De Bilt regenbui Deelen half bew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam licht bew Vlissingen half bew. Maastricht onbew. Barcelona half bew. Berlijn onbew Boedapest onbew. Bordeaux licht bew. Brussel licht bew Cyprus onbew. Dublin licht bew Frankfurt licht bew. Genève onweer Helsinki half bew. Innsbruck regenbui Istanbul licht bew Klagenfurt regenbui Kopenhagen onbew. Las F^lmas half bew Lissabon onbew. Locarno zwaar bev Luxemburg licht bew. Madrid onweer Malaga onbew. Mallorca licht bew half bew. half bew half bew. regen Split Stockholm Warschau Wenen Buenos Aires Casablanca half bew Johannesburg onbew. Los Angeles half bew. New Orleans licht bew. New York half bew Tel Aviv half bew. Tokyo regenbui Toronto onbew. Tunis licht bew. Vancouver half bew 23 12 0.0 24 12 0.1 24 12 0.1 24 10 0.0 23 11 0.0 20 14 0.0 24 11 0.0 25 12 0.0 22 13 0.0 24 11 0.0 17 11 0.1 32 23 0.0 27 18 0.0 25 17 0.0 28 15 0.1 24 18 0.4 21 9 0.4 26 16 0.0 25 14 7.0 17 13 2.0 25 12 2.0 28 22 0.0 28 12 0.1 24 19 0.0 26 21 0.0 25 17 0.0 25 16 3.0 23 14 0.0 25 13 0.0 28 11 0.4 34 22 0.0 27 17 0.0 29 21 0.0 23 15 0.0 24 11 0.1 24 19 0.0 26 16 0.0 27 16 0.0 24 10 -0.0 27 12 0.0 18 13 0.1 20 10 0.0 26 13 0.0 25 0.0 35 28 0.1 13 11 0.0 24 20 0.0 19 10 0.0 22 19 0.0 32 24 0.0 26 19 0.0 31 22 0.0 23 20 14.0 22 12 0.0 32 23 0.0 15 12 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7