Zaken doen in Polen is niet eenvoudi 'Jakarta Crackdown' vol met juridische kluchten Israël is nog onvoorbereid op massatoerisme in 2 •V Buitenland Jean Ziegler is luis in de pels van Zwitserse banken China voert jacht naar olie in de wereld op A 347 Ziegler ligt er niet wakker van dat hij bekend staat als de amokniaker van de Zwitserse politiek. „Het kan me niet sche ien wat mensen zeggen. Ik be vind me in een bevoorrechte positie. Ik ben niet intelligenter of moediger dan anderen. Ik heb een internationale uitgeve rij. zodat ze mij niet met cen suur kunnen treffen. Ik heb aca demische bescherming, politie ke bescherming en internatio nale bescherming. Ik kan din gen zeggen die iedereen denkt, maar niet durft te zeggen." Zijn laatste boek bevat ook een persoonlijk element. „Tij dens de oorlog kwam het parle ment niet bijeen en was er pers- censuur. De Zwitsers geloofden in de belachelijke mythe dat het Zwitserse leger zo sterk was, dat Hitier het niet durfde aan te val len. Mijn vader, een kolonel in het leger, was een ontwikkeld man. Maar hij geloofde tot zijn dood toe dat hij en zijn man schappen Zwitserland verdedig den tegen Hitiers agressie. Ik wil een eind maken aan deze leu gen. Ik wil dat mijn kinderen de waarheid weten. Journalist-publicist Gian Trepp. die ook veel heeft ge schreven over de omstreden rol van de Zwitserse banken, noemt Zieglers laatste boek een broddelwerk. „Ziegler is twintig jaar lang de belangrijkste bank- criticus geweest. Maar zijn nieuwste boek is lichte kost. Het is niet echt een serieuze bijdra ge aan de voortdurende discus sie." Zieglers laatste beschuldigin gen hebben een woedende re actie aan de Zwitserse Bankas- sociatie onüokt. „Ik verwerp dergelijke beschuldigingen voordat alle feiten bekend zijn", zei woordvoerster Silvia Matile. „Dit is juist de reden waarom we openheid van zaken willen geven en alle mogelijke archie ven doorwerken. Ook historica Beatrix Mesmer heeft kritiek op het werk van Ziegler. Ze vindt hem een moe dig en hartstochtelijk publicist. „Veel van wat Ziegler zegt is waar. Maar het probleem is dat de details van zijn werk zoveel fouten bevatten dat hij zijn ge loofwaardigheid verliest. GENEVE CAROLYN HENSON Jarenlang was hij de verschop peling van de conformistische Zwitserse samenleving, maar nu wordt de 'verrader' Jean Ziegler met andere ogen bekeken. Nu de Zwitserse banken worden overspoeld met kritiek wegens de rol die ze tijdens de Tweede Wereldoorlog speelden, lijkt Ziegler eindelijk gelijk te krijgen, zij het slechts gedeeltelijk. Ziegler heeft de Zwitserse banken in een serie bestsellers sinds 1970 herhaaldelijk be schuldigd van witwasactivitei- ten en het stallen van op du bieuze wijze verkregen vermo gens van dictators. Hij was een vurig ijveraar voor opheffing van het Zwitserse bankgeheim. Zijn gezicht was herhaaldelijk te zien op omslagen van tijdschrif ten en zijn uitspraken en publi caties leverden hem in de loop der tijd maar liefst zeven aan klachten wegens smaad op, waarbij in totaal 6,6 miljoen franc (8,8 miljoen gulden) als genoegdoening werd geëist. Joodse organisaties beweren dat de banken over miljarden beschikken die eigenlijk toebe horen aan slachtoffers van de holocaust en hun nabestaan den. De banken worden ook be schuldigd van hulp aan het na zi-regime door het verhandelen van goud dat de nazi's van cen trale banken in bezette landen hadden geroofd. De banken zouden ook goudstaven hebben geaccepteerd die waren gegoten van goud uit gebitten van in de nazi-gaskamers vermoorde jo den. Van Zieglers hand verscheen deze maand het boek 'Zwitser land. Goud en de Doden'. In dit Franstalige boek schrijft hij dat de Duitsers afhankelijk waren van Zwitserse francs indertijd de enige inwisselbare munt om Zweeds staal en Portugees wolfraam te kunnen kopen, waarmee ze hun oorlog voort konden zenen. „De banken zijn in zekere mate verantwoordelijk voor de dood van honderddui zenden mensen die in de laatste twee jaar van de oorlog node loos aan hun einde kwamen", aldus Ziegler. PEKING JOE McDONALD Van de oerwouden van Vene zuela tot de steppes van Cen- traal-Azië jaagt China op olie om aan de vraag van de groei ende economie te voldoen en eventueel ook de concurrentie te kunnen aangaan met de in ternationale oliemaatschappij en. Begin deze maand tekende Peking een miljardenakkoord om Russische olie en gas te ko pen en eerder werden voor zo'n tien miljard gulden vergelijkba re deals met Irak, Kazachstan en Venezuela gesloten. Dat een ontwikkelingsland zulke grote bedragen investeert, geeft aan dat Peking zich zorgen maakt over de toekomstige energie voorziening. De staatsmaatschappij China National Petroleum Corp. (CNPC) zegt te streven naar een stabiele binnenlandse bevoor rading. Dat China over de gren zen kijkt is geen wonder, want tussen nu en 2000 zou het land zo'n 50 miljoen ton olie moeten importeren, volgens de officiële krant Business Weekly. Toch geeft de investering in zulke vergelegen landen als Ve nezuela aan dat de CNPC ook streeft naar een rol in de inter nationale oliehandel, zegt Paul McDonald, een oliehandelaar in Hong Kong die een boek schrijft over de Chinese olie-industrie. „Het heeft op zich geen zin om grote hoeveelheden ruwe olie te importeren uit Venezuela, waarvan de natuurlijke markt Noord- en Zuid-Amerika is", al dus McDonald, directeur van Pearl Oil Ltd. „Ik denk dat de CNPC zichzelf in werkelijkheid ziet als een grote speler op de wereldmarkt. Zij kan geen grote speler zijn als zij niet buiten China expandeert. Tot voor kort liet China de oliemarkt links liggen en werd de eigen, behoefte volledig ge dekt door het gigantische noordoostelijke Daqingveld, dat in de jaren '60 werd ontdekt. Sinds de vroege jaren '90 stijgt de import omdat de groeiende economie niet meer uit de ei gen velden kan worden bevoor raad. De energiebehoefte van Chi na bedreigt bovendien de ver houdingen met de buurlanden. Beijing heeft oorlogsschepen in gezet om de claims te onder strepen op eilanden in de Zuid- Chinese Zee, die ook door zes andere staten worden opgeëist, omdat in de wateren rond de ei landen grote olie- en gasvoorra den worden vermoed. In China zelf wordt vooral in het noordwestelijke Tarimbek- ken geïnvesteerd, waar een 480 kilometer lange pijpleiding is aangelegd in afwachting van grote vondsten. Tot nu hebben de oliewerkers in de kokend he te en afgelegen woestijn echter nog niets gevonden. De Chinese oliemaatschappij begon de buitenlandse expansie door begin juni het recht te ko pen om op een bepaalde locatie in Venezuela naar olie te zoe ken. Ook in juni werd voor twee miljard gulden een akkoord met Irak gesloten voor de exploratie van het Ahdabolieveld. De ont wikkeling van dat project moet echter wachten totdat een einde is gekomen aan het VN-embar- go tegen Irak. Daarna kondigde China aan zestig procent van de aandelen van de Kazachse oliemaat- r» T schappij Aktjoebinskmoenai ge- DOèK OV€T CICtllC 16 pOlltl€K III lllClOllCSIC kocht te hebben voor ruim acht miljard gulden. In dat akkoord zijn plannen opgenomen voor een pijpleiding van Kazachstan naar het noordwesten van Chi- Chinese en Russische functio narissen wilden geen details ge ven van de deal die is gesloten door de Russische premier Vik tor Tsjernomyrdin. Het Russi sche persbureau Interfax meld de echter dat de verkoop van Si berisch gas Moskou zo'n negen miljard gulden opbrengt. China onderhandelt ook over een lange-termijncontract met aanbieders uit het Midden-Oos ten en bouwt een aantal eigen raffinaderijen. Ook overweegt Peking een tankervloot te bou wen, aldus Business Weekly. Omdat landen als Irak, Sudan en Iran door het Westen geme den worden zijn zij bereid in zee te gaan met China, alhoewel dat minder expertise en techno logie te bieden heeft. Zo heeft Sudan in maart be sloten China een olieveld te la ten ontwikkelen. Volgens wes terse diplomaten ondernemen de Chinezen ook projecten in Canada, Peru, Papoea-Nieuw- Guinea en Thailand. „Ik denk dat één van de redenen dat zij zo graag naar plaatsen als Ka zachstan en Venezuela gaan, is dat zij aan de nieuwe condities blootgesteld willen worden en ervaring willen opdoen", aldus oliedirecteur McDonald. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT 'Rechter' Roy Bean was een gevreesd man. Niet alleen omdat hij in Amerika's Wilde Westen nogal wat doodvonnissen uitdeelde, maar ook omdat hij een geheel eigen kijk had op wat een behoorlijk proces is. Wat dat laatste betreft, zou hij zich best op zijn gemak hebben gevoeld in het hedendaagse Indonesië. Op 13 maart boog rechter Asmar Ismail zich in de districtsrechtbank van Centraal- Jakarta over de aanklacht tegen enkele le den van de Democratische Volkspartij (PRD). De verdachten zouden zich hebben bezondigd aan subversieve activiteiten. Omdat de beklaagden vonden dat recht bank en aanklagers er een rommeltje van maakten, liepen ze geregeld bij wijze van protest de zaal uit. Zo ook op donderdag de dertiende maart. Toen alleen verdachte Suroso nog in de zaal zat, stuurde Asmar Ismail ook hem weg. Suroso's advocaten pakten hun papie ren en vroegen hun cliënt te mogen volgen. „Noteer dat de rechtbank ook de verdedi ging verwijdert", beval rechter Asmar de griffier. f Advocaat Kailimang sputteerde tegen dat 'we uit eigen beweging willen vertrekken'. „Te laat. De rechtbank verwijdert de verde diging", repliceerde rechter Ismail. Geweld Met dergelijke juridische kluchten is het boek 'Jakarta Crackdown' doorspekt. Het beschrijft het geweld dat de Indonesische hoofdstad eind juli vorig jaar trof, plus de hele nasleep. Hoofdrolspelers van allerlei pluimage krijgen ruim de gelegenheid hun zegje te doen en ook 'het publiek' komt via een boeiende opiniepeiling aan het woord. Medio vorig jaar werd Megawati Soe- kamoputri met behulp van leger en rege- ring verwijderd als voorzitter van de Demo cratische Partij Indonesië (PDI). Haar aan hang weigerde echter te capituleren en hield anderhalve maand lang het partij hoofdkwartier in Jakarta bezet. Wie dat maar wilde, kreeg daar de gelegenheid zijn mening te uiten over de gang van zaken in het land. Ordetroepen en een speciaal ingehuurde burgerknokploeg maakten op 27 juli een einde aan het miniscule vrijstaatje aan de Jalan Diponegoro. Bij die actie en het ge weld dat daarop volgde, vielen volgens de Nationale Commissie voor de Mensenrech ten vijf doden en 149 gewonden. In het eindrapport wordt bovendien melding ge maakt van 23 vermisten. Vorige maand liet de Indonesische commissie weten dat nog steeds zeventien mensen als vermist te boek staan. Verboden De onafhankelijke joumalistenorganisatie Aliansi Jumalis Independen (AJI) en het Studiecentrum voor Vrije Verspreiding van Informatie (ISAI) stelden naar aanleiding van de woelingen een journalistiek boek sa men 'Peristiwa 27 Juli' (De Gebeurtenis sen van 27 Juli). Begin dit jaar werd dat in Indonesië verboden. Het Aziatische For- mum voor Mensenrechten en Ontwikkeling in Bangkok publiceerde onlangs echter een Engelstalige versie, zodat deze hoogst infor matieve bundel nu voor een breed interna tionaal publiek beschikbaar is. Opwekkende lectuur is het niet. Over heidsingrijpen in een haar onwelgevallige politieke partij, marteling, politieke recht spraak waarbij de verdachten geen schijn van kans maken het zijn allemaal zaken waarmee fatsoenlijke democraten in het Indonesië van de regering- Soeharto te ma ken krijgen. Toch meent de inleider van de Engelse editie dat er reden is voor hoop dat het ein de van de 'Soehartocratie' nadert. Een uit voerig toegelichte en van grafiekjes voorzie ne peiling onder vijfhonderd Indonesiërs laat in ieder geval zien dat het publiek in tal van opzichten nauwelijks meer geloof hecht aan wat het bewind in Jakarta beweert. Crackdown Jakarta (318 blz., met foto's) is per telefoon (662.276.98.467) of fax (662.276.21.83) te bestellen bij Forum-Asi- a/Union for Civil Liberty. US$ 15 incl. ver zending. Storten op rekening 091-1- 02062-4 van Asian Forum bij de Krung Thai Bank, Ratchadapisek-Huaykwang Branch, 336 Precha Complex Bldg, Rat- chadapisek Rd, Samsennok, Huaykwang, Bangkok 10310, Thailand. Of een cheque sturen t.n.v. Asian Forum, 109 Suthisarn- winichai Rd, Samsennok, Huaykwang, Bangkok 10320. Polen is in trek bij buitenlandse ondernemers. De economie groeit jaarlijks zo'n zes tot zeven procent, de lonen zijn laag en de inflatie is in zes jaar tijd ge daald van 800 naar twintig pro cent. Geen wonder dat de grote Nederlandse bedrijven er snel bij waren toen de Poolse markt in 1990 open ging voor buiten landse investeerders. ING-be- stuurslid A. Rinnooy Kan pro moveerde Polen zelfs al tot de tweede thuismarkt van het fi nanciële conglomeraat. Toch is het voor de vijfhon derd Nederlandse bedrijven die inmiddels in het Oost-Europese land actief zijn, niet enkel ro zengeur en maneschijn. Een deel van de zestig managers die Van Dok vergezelden, kampt in Polen met grote problemen. De managers gebruikten de staats secretaris als breekijzer om vaak slepende conflicten met autori teiten uit de wereld te helpen. Conflicten die veelal verband houden met vermeend protec tionisme, ondoorzichtige wet geving, bureaucratie, wanbeta lers en im- en exportbelemme ringen. Eén van die bedrijven is het Rotterdamse Econosto. De divi sie Comfort and environment technology van de technische handelsonderneming, gespecia liseerd in onder meer boilers en verwarmingsketels, richtte be gin dit jaar in Lublin een eigen verkoopkantoor op. Poolse huishoudens hebben gemiddeld zo'n 800 gulden per maand te besteden. De energie nota slokt daarvan liefst twintig procent op. Om die kosten te drukken schakelen veel gezin nen over op aardgas. Dus neemt de vraag naar boilers en verwarmingsketels sterk toe, verwachtte Econosto. Tot nu krijgt het bedrijf in Po len echter nauwelijks een voet aan de grond. De boilers en ver warmingsketels voldoen niet aan de Poolse kwaliteitsnor men. „Onbegrijpelijk", zegt P. Dirven, lid van de groepsraad. „Zeker als u weet dat de nor men die wij intern hanteren, die in West-Europa ver overtref fen." Tijdens een onderhoud met de Poolse minister Kazmarek van economische zaken bracht Van Dok de problemen van Econosto ter tafel. De reactie was voor Dirven uiterst teleur stellend. De Polen waren van de problemen op de hoogte, ver kondigde Kazmarek, maar de minister deed geen enkele con crete toezegging. Bizar zijn ook de ervaringen van SHV Makro. De groothan del uit Utrecht heeft er inmid dels tien vestigingen, die geza menlijk werk bieden aan 5.800 mensen. De bouw van een ves tiging in Gdansk geeft echter problemen. Verder dan een sta- De Poolse economie groeit jaarlijks met zo'n zes tot zeven procent, de lonen zijn laag en de inflatie is in zes jaar gedaald van twintig procent. len bouwconstructie op een lap grond van 13.000 vierkante me ter is het bedrijf nog niet geko men. De aaqvraag voor een bouw vergunning zorgde voor protes ten van omwonenden die vrees den voor hinder en geluidsover last. Bij de rechter werd Makro in het gelijk gesteld, maar het gerechtshof gelastte de Neder landse onderneming eind juni 1996 de bouwwerkzaamheden onmiddellijk te staken. Bij het hoogste Poolse rechtscollege kreeg Makro wederom gelijk, maar het bedrijf moet wel de hele vergunningsprocedure op nieuw doorlopen. De vestiging in Gdansk kan nu pas op z'n vroegst eind 1999 de deuren openen. Geschatte schade: 36 miljoen gulden. Met staatssecretaris Van Dok aan zijn zijde hoopte Makro Po- land-directeur G. van der Put ten op toezeggingen van de burgemeester van venstad. Dat in een wilsverklaring, blijft dan ook Jci „Voorlopig heb ik indicatie dat er iets gaat Religieuze plaatsen de eeuwwisseling ii zijn belangrijke toeristische trekpleisters in Israël, zoals hier in Jeruzalem. Naar verwachting komen drie maal zoveel toeristen i Israël vieren. foto epa Nog tweeëneenhalf jaar en een recordaantal van vijf tot tien miljoen voornamelijk christelij ke pelgrims komt in Israël de tweeduizendste verjaardag van hun heiland vieren. Maar Israël is daar nog helemaal niet klaar voor. Dat bleek in Tel Aviv op een conferentie van vertegenwoor digers van de Israëlische toeris tenindustrie. Volgens hen is er een chronisch gebrek aan slaap plaatsen, zijn het wegennet en de infrastructuur onvoldoende berekend op het grote aantal bezoekers, en zijn er onvol doende uitspanningsgelegenhe den. Zelfs is het nog maar de vraag of Ben-Goerion, de luchthaven van Tel Aviv, wel in staat is een passagiersstroom te verwerken die twee tot vier keer zo om vangrijk is als normaal. En wat nog bijna zorgwekkender is: er bestaat geen organisatieplan. Ook is er in de Israëlische toe ristenbranche nog niet nage dacht over de festiviteiten in het jaar 2000. „In plaats van te be palen wat wij nu eigenlijk willen dat er gebeurt, laten wij voort durend ons oor hangen naar de christenen en vragen wat zij willen dat er gebeuren gaat", merkte hoofdmanager Smu'el Tsur-El van het Israëlische ver keersbureau op. De kans is alle festiviteiten gaan worden door kerk, een satie die schroomt wat er moet Minder seerde christelijke gen, zoals de baptisten, boot, aldus Tsur-El. De stelling leek te worden door Kamal-Hanna van Nazareth en het Jeruzalemse het Grote monseigneur is wél op allerlei met de gedenkwaardige dat de staat Israël campagne begint tieve invloed van op de Israëlische te bepalen. Ook overeenkomst caan en Israël 1993 Als aan de deze daan, is de kans gn Johannes Paulus d< het jaar 2000 naar Uit politieke oven dat nooit eerder uitnodiging ligt er: valt nog te bezien Paulus erop in gaat Aangestoken door de successen van multinationals als Philips, Unilever en ING stort het Nederlands bedrijfsle ven zich massaal op de veelbelovende Poolse markt. De penetratie verloopt echter niet altijd even gemakkelijk, bleek onlangs tijdens het bezoek van de Nederlandse handelsmissie onder aanvoering van staatssecretaris Van Dok van buitenlandse handel. Medio vorig jaar werd Megawati Soekamoputri met en regering verwijderd als voorzitter van de Democratische nesie (PDI).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6