'Wat moet een mens op 7ATFRDAC. 17 IIJI I 1997 Mars?' Testen technologie belangrijker dan vergaren wetenschappelijke gegevens De foto's zijn niet veel beter dan de opnamen die de Viking twintig jaar geleden al maakte. En dat er water op Mars te vinden was, daar twijfelde al geen wetenschapper meer aan. De trip van Pathfinder die een hype rond de rode planeet ontketende, was voor NASA eigenlijk ook niet meer dan een testvlucht. „Een technologische demonstratievlucht", zegt wetenschapsjournalist Govert Schilling. „De Viking kostte in de jaren zeventig een paar miljard. Pathfinder staat voor 266 miljoen dollar al op Mars. door NICO VOLKERTS nelier, goedkoper en beter, is sinds k enkele jaren het devies bij NASA. Geen miljarden verslindende pro jecten meer. „Vergelijk Pathfinder met Vi king. Die laatste was verschrikkelijk groot en zwaar en zat volgepropt met apparatuur voor wetenschappelijke experimenten. Er was een heel scheikundig laboratorium aan boord voor proeven met bodemmonsters." Wat heeft Pathfinder? „Een camera en een weerstation, dat is het. En dan staat er nog een karretje op Mars. Ook niet nieuw. De Russen hebben dat al eens op de maan ge daan." Toch struint Schilling dagelijks Internet af op zoek naar nieuwe foto's van Pathfinder. Hij is als programmaleider verbonden aan het Artis Planetarium en houdt 15 juli een le zing Voor die gelegenheid worden de door Pathfinder gemaakte panorama-foto's gepro jecteerd op een 630 vierkante meter groot, koepelvormig projectiescherm, zodat de be zoeker de indruk krijgt zelf op Mars te staan. De foto's zijn mooi meegenomen, denkt Schilling. Echt enthousiast is hij over de nieu we landingstechniek. „Fascinerend. De ruim tesonde komt met een enorme snelheid aan, wordt afgeremd door de wrijving in de dampkkring en staat drie minuten later op de grond." Die landingstechniek met luchtkussens is volgens Schilling cruciaal. „Je hebt geen aparte ruimtesonde meer nodig die een Marslander bij zich draagt, er zijn geen zware stuwraketten nodig. Je hoeft veel minder ge wicht de ruimte in te slingeren." Schilling, die verschillende boeken over ons zonnestelsel publiceerde, stoort zich aan de gebrekkige wijze waarop onder andere het NOS-journaal en NOVA over de Marsvlucht berichten. „Zo oppervlakkig. Ze laten in NO VA wat foto's zien en dat is het dan. Terwijl er zo veel over te vertellen is." Het journaal maakte het nog bonter. „Daarin werd een vergelijking getrokken met de foto's die Vi king twintig jaar geleden maakte en hadden ze het over vage zwart-wit foto's. Onzin. Er was niets mis met die foto's. Ze waren spat- helder. De techniek is alleen anders. Viking maakte foto's streep voor streep. Dat duurde heel lang. Zo'n panorama als Pathfinder nu op korte termijn maakte, was toen onmoge lijk. Maar ik weet niet of deze foto's nou zo veel beter zijn dan die van Viking." Er zijn meer misverstanden. „Het idee dat de vlucht bedoeld is om te speuren naar vor men van leven op Mars. Pathfinder kan dat helemaal niet. Het enige wetenschappelijke instrument aan boord is een spectrometer. Daarmee worden alfadeeltjes (atoomkernen van helium) afgeschoten op stukken steen. Uit de daarop vrijkomende röntgenstraling is op te maken uit welke materialen de steen bestaat. Als er al leven op zo'n steen zit, wordt dat er door de spectrometer wel afge schoten." Ook is de laatste dagen gesuggereerd dat Pathfinder moest bewijzen dat er water op Mars is. „Die ideeën zijn al jaren oud. Het is nu op kleine schaal bevestigd, maar daar twijfelde eigenlijk niemand meer aan." Het water moet er nog altijd zijn, denkt Schilling. „Het is eerder bevroren dan ver dampt. Het toont aan dat Mars ooit een dik kere dampkring had met een temperatuur die gemiddeld boven het vriespunt lag. Op een of andere manier is die dampkring ver dwenen. Dat is al zo'n 2,5 a 3 miljard jaar ge leden gebeurd." Het water zit volgens Schilling stijf bevro ren in de grond. Het zou om enorme hoe veelheden gaan. „Geologen hebben de geu len opgemeten. Er moet genoeg zijn voor een oceaan van een paar honderd meter diep. Mars is dus een planeet die ooit erg op de aarde leek." Die wetenschap maakt het Marsonderzoek voor de komende jaren bij zonder interessant. De kans dat er (microsco pisch) leven is (geweest) op Mars is groot. Toch heeft Schilling zijn twijfels. „Van een stuk of twaalf meteorieten is vastgesteld dat ze van Mars komen. Onderzoekers beweer den vorig jaar dat ze in één daarvan aanwij zingen voor primitief leven op Mars hebben gevonden. Het bewijs is niet overtuigend ge noeg maar de tegenstanders kunnen het ook niet echt weerleggen. Ik weet het niet pre- Pathfinder, de naam zegt het al, is slechts de eerste in een lange serie. „NASA is van plan de komende twee jaar telkens twee vluchten op Mars uit te voeren. Eens in de twee jaar is de stand van Aarde en Mars ten opzichte van elkaar gunstig voor lanceringen. In 2005 zouden er stenen verzameld moeten worden." Bemande vluchten ziet Schilling niet zit ten. „Als jaartal word 2020 genoemd. Maar wat moet je daar doen, behalve ontdekkings reiziger spelen?" Het probleem bij een be mande vlucht is dat er weer grotere en dus zwaardere sondes nodig zijn, waarmee de kosten automatisch weer de pan uit rijzen. „Het vluchdeidingscentrum van NASA's on bemande vluchten, zegt dan ook 'geef ons vijf procent van het geld dat nodig is voor een bemand programma en we maken een ro bot-geoloog'. Wetenschappelijke kennis ver garen kan heel best met onbemande vluch ten." De hype zal niet lang aanhouden, denkt Schilling. Zelf wacht hij met spanning op een nieuw panorama. „De eerste is heel laag ge maakt, de camera staat nu hoger, op 1.70 meter." Maar voor het grote publiek zal er gauw verzadiging optreden, verwacht hij. „Nog meer stof en stenen." Opname van het Mars-oppervlak. „Nog meer stof en stenen." Govert Schilling: „Als er al leven op zo'n steen zit, wordt dat er door de spectrometer wel af geschoten." FOTO MICHAEL KOOREN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37