Els Borst, een gelukskind Prettige vakantie, staatssecretaris Zielig is geen rede Feiten Meningen Zeepkist op Mars ZATERDAG 12 JULI 1997 iAG 'Ik weet meer dan ik me realiseer' ..Sjongejonge, ze hebben het voor elkaar hoor", hoorde ik een man in de trein zeggen, ..voor 200 miljoen hebben ze een veredelde zeepkist op Mars weten te zenen. ..Weggegooid geld", beaamde zijn nors kij kende echtgenote. Govert Schilling zei voor de televisie dat tweehonderd miljoen helemaal niet zoveel geld is. Daar zet je net een middelgroot flatgebouw voor neer. Daar ben ik het wel mee eens. en we moeten ons bovendien realiseren dat die twee honderd miljoen hoofdzakelijk in de vorm van salarissen uitbetaald is aan de werknemers die aan dit Pathfinder-project hebben gearbeid. Er staat dus geen 200 miljoen op Mars weg te roesten. Vrijwel al die dollars zijn gewoon op aarde gebleven, en alweer uitgegeven aan Cola en Hotdogs. Toch kun je. hoe spectaculair de foto's ook ogen die van 't Marslandschap afkomstig zijn. een gevoel van teleurstelling niet onderdruk ken. Zelfs in de Zure Visschsteeg in Maassluis is meer vertier dan daar op Mars. Zeg eens eerlijk: zou u daar op Mars op vakantie -willen? Als je er tien minuten rondloopt, heb je tussen al je te nen heel fijn rood zand zitten maar je kunt ner gens douchen. Ik vond het frappant om te zien hoe die beelden van de woestijn van Zuid- Egvpte waarin acht Nederlanders omkwamen die zo enig op vakantie waren, leken op de beelden van Mars. En zelfs in Zuid-Egypte, hoe vreselijk het daar ook is. kun je hier en daar nog één of andere protserige, foeilelijke, verweerde tempel aanschouwen. Wel gek overigens dat mensen van wie de meesten hier met geen stok meer naar de kerk te krijgen zijn. naar Egypte afreizen om daar naar de tempel te gaan. Om de één of andere reden vind ik die foto's van Mars beklemmend. In Psalm 19 lezen we: 'De hemelen vertellen Gods eer en het uit spansel verkondigt het werk zijner handen.' Draait zo n kale. geheel uit woestijn opgetrok ken planeet als Mars nu al miljarden jaren om de zon heen teneinde de eer van God te vertel len? Verkondigt zo'n lege steenklomp 'het werk zijner handen'? En geldt dat ook voor al die an dere lege steenklompen waaruit ons zonnestel sel voornamelijk is opgebouwd? Wat voor eer van wat voor Schepper kan ermee gemoeid zijn om zo'n reusachtig heelal als het onze vol te stouwen met hoofdzakelijk kale, lege, ijskoude hemellichamen? Blaise Pascal schreef: ..De stilte van die on eindige ruimte beangstigt mij." Het is niet zo zeer de stilte die beangstigend is. vind ik. als wel de naar het zich Iaat aanzien volstrekte doelloosheid van al die lege, kale planeten waarvan er ongetwijfeld miljarden in ons heelal ergens om een ster heen draaien. Op één zo'n kale planeét hebben we nu met veel moeite een karretje weten neer te zetten dat al heeft laten weten dat het daar op Mars roest. En wat een opwinding en opgetogenheid! Ik begrijp die op getogenheid niet. Er ligt een steen op mijn maag als ik naar die foto's kijk. Waarom? Waar toe? Waarvoor? Als we een miljoen jaar verder zijn, ligt Mars er nog net zo bij. En tel ér nog wat miljoenen jaren bij en de Aarde is ook zo'n roestende, lege steenklomp geworden. Mars is ons vooruitzicht. Raadselachtig dat Internet overbelast blijkt omdat de mensen uitgerekend dat willen aanschouwen. MAARTEN T HART medewerker Ze vindt zichzelf een geluks kind. Ook al verloor ze haar man, haar grote liefde, had ze drie miskramen en zag ze als meisje hoe haar halve school klas werd weggevoerd door de Duitsers. Els Borst citeert Hans van Mierlo: ,,De kunst van het leven is om het onvermijdelijke lief te gaan hebben". Thuis hangt een foto van het klasje van juffrouw Frank. ..De helft van die kinderen was van joodse afkomst. Die zijn allemaal weg. Gewoon weg. Afgevoerd door de Duitsers". Nog hoort ze het geluid van laarzen door de straat. Niet dat ze toen precies wist wat er gebeurde. Ze beleefde het meer als iets ontzagwekkends, iets heel engs waarover je op die leeftijd niet echt doordenkt.Als kind heb ik die ervaringen behoorlijk ver drongen". Later kwam het besef. Ze verslond boeken over de oorlog. Las een dikke pil over nazi artsen toen ze inmiddels zelf arts was en schaamde zich kapot. Maar ze zegt ook: ,.Ik vraag me vaak af hoe dun de grens is tussen een normaal, vriendelijk mens en zo'n nazi-arts. Ik ben bang dat die grens maar heel, heel dun is. Die mannen die al die joden in onze wijk wegvoerden, dat moeten toch ook mensen als wij zijn ge weest?" Niet dat ze veel in zichzelf graaft, maar vragen over goed en kwaad houden haar wel bezig. ..Wat zijn de belangrijke waar den in het leven? In mijn portefeuille als minister van volksgezondheid zitten ook de pensioenrechten van oorlogsslachtof fers. Daardoor kom ik ze tegen, op reünies bijvoorbeeld. Het is ontroerend om te midden van die mensen te zijn. Ze vallen elkaar in de armen, geëmotioneerd, elke keer weer. Mensen die dierbaren hebben verloren, hun hele familie soms. Maar ze realiseren zich ook dat ze er nog zijn, dat ze de kampen hebben overleefd. Ik merk dat er dan ook bij mij weer veel herinne ringen boven komen. Net 65 jaar is ze. 'Moeder van het kabinet' is ze al genoemd, oma ook. Onbewogen: „Van Mierlo hebben ze toch ook nooit de opa van het kabinet genoemd?" - Het stoort u? „Ik vind het nergens op slaan. Maar kom. het heeft ook voordelen dat ik van de an dere sekse ben. Het is duidelijk dat ik niet het jongere broertje van Hans van Mierlo ben en ook dat ik geen replica van hem ben". - Maar het is toch ondankbaar om juist hem, Mister D66, op te volgen? „Ik zou het anders willen zeggen. Van Mierlo is een uniek politiek talent en ik weet dat ik hem niet zal evenaren. Maar als ik op zaterdag boodschappen doe. krijg ik veel schouderklopjes van vrouwen: fan tastisch Els, dat nu eindelijk eens een vrouw lijsttrekker van een grote partij is. En tussen mijn post zitten talloze brieven en kaartjes van vrouwen: Bravo Els. Ik spreek het vrouwelijk volksdeel kennelijk aan". - En dat voor een vrouw die nooit politieke ambities koesterde. „Het enige dat ik echt heel graag wilde worden, was voorzitter van de Gezond heidsraad. Nou, dat ben ik geweest - al thans vice-voorzitter- en daarvan kan ik dus zeggen dat een droom is uitgekomen. Maar verder is het allemaal gekomen zoals het is gekomen. Hans van Mierlo heeft heel lang moeten praten om me over te halen minister te worden en hij heeft het weer moeten doen om lijsttrekker te wor den. Ik dacht dat ik het de eerste keer heel effectief uit zijn hoofd had gepraat, maar hij begon er toch weer over. Tja, iedereen weet hoe moeilijk he* is om de charmes van Hans te weerstaan." - Er was meteen kritiek: u zou nauwelijks verstand hebben van andere zaken dan volksgezondheid. En dat is dodelijk, straks in de verkiezingsstrijd met de kanonnen Kok en Bolkestein. Als ik al zo'n oliebol ben, dan toch één met veel krenten en rozijnen. Paars is na melijk een echt bemoeikabinet. We be moeien ons met eikaars werk. Op hoofdlij nen weliswaar, maar daardoor lees ik wel alle belangrijke rapporten, nota's en noti ties van de andere ministers en weet ik heel goed waar ze het over hebben. Boven dien ben ik als minister van volksgezond heid lid van de zeshoek, de ministers die het meest zijn betrokken bij het begro tingsoverleg. Ik denk wel eens: ik weet ei genlijk meer dan ik me realiseer". - Waar staat u sociaal? Aan de linkerkant van D66. Solidariteit, eerlijk delen in een schoon land, vind ik belangrijk. De beter gesitueerden redden zich toch altijd wel. Die houding heb ik van mijn vader, die zich heeft opgewerkt tot adjunct-directeur van een m'atrassenfa- briek waar hij zich bijna vijftien jaar heeft uitgesloofd om een pensioenregeling voor het personeel ingevoerd te krijgen. Daar was-ie thuis behoorlijk opgewQnden over, want het was een familiebedrijf en de di rectie wilde dat geld liever zelf houden. Mijn vader was heel gepassioneerd in die dingen. Heel anders dan mijn moeder, dat was meer een rots in de branding. Ik denk dat ik meer op mijn vader lijk, al zie je dat niet. Ik kom nogal rustig en afgewogen over, maar van binnen kan ik soms be hoorlijk koken". Vol liefde praat ze over haar ouders. Als enig kincf verveelde ze zich op zondag vaak i eindeloos, maar verder stond de deur wijd I open voor vriendjes en vriendi altijd konden blijven eten. „Hei al gezelligheid en ik voelde met veilig in mijn jeugd. Mijn oudeij uit dat ze heel blij met me wai les voor me over hadden, tot inJT proporties natuurlijk, en dat zei vertrouwen in me hadden Als je zo opgroeit sta je volgen goed met vertrouwen in het lev het anders te verklaren dat ik qj plezier en voldoening terugkijk!' tijd, terwijl ik toch de oorlog, c de hongerwinter heb meebelefi wel merk, is dat ik me veel bei de vraag wat deugt en wat nietP ker in vredestijd moet je fatsoi eerlijk. Ook in de politiek. Ja, d litiek, juist in de politiek. Ik houf nep, van doen alsof'. Zij is, zegt ze, een gelukskind. ze drie miskramen en overleed!* in 1989 aan beenmergkanker nj bed van zeven jaar. „Ik denk d essentieel is om eerlijk, open n praten. Juist over vervelende, i Het sterkst heb ik dat gevoeld til man Jan kanker kreeg en wist dj zou gaan. Hij was daar heel ope over. We hebben die laatste jai tens geleefd. We hebben zelfs J reisd. naar Rome, Venetië, RavJ hebben we gedaan. Ondanks h hebben we daar samen enormft ten. Omdat hij er zo vrij over p hij het voor mij ook gemakkelij maakt om zijn dood te aanvaai Hij was haar grote liefde. Vrage wimpelt ze af. „Dat gaat voord drempel van privacy'". Wel vera anekdote van een man die opa weduwnaar werd en tot zijn dol de negentig, in de keuken pijp» onder het portret van zijn vrouf mand aan hem vroeg of hij g \touw wilde, haalde hij de pijpk mond. wees naar het portret e doar, dat is mien vrouw". Alleen voelt ze zich niet. Is ze oi „Het enige is dat ik nu wel mee waardoor ik makkelijker te ponj voor tijdrovende banen. Dat isft angst van mijn kinderen: dat il tijd meer voor ze heb. dat we a te weinig met elkaar kunnen d - Hebben ze daar gelijk in „Nee hoor. Ik heb het geluk dail bezit ben van een goede gezonil waardoor ik heel veel aankan, ij dat ik nodig heb is voldoendes! moet er voor oppassen dat ik s] kiezingstijd niet blijf doorgaanè een uurtje slaap. Dan zult u n dingen horen zeggen". den haag dick hofland Nog even één besluitje, en ook mevrouw Schmitz kan met vakantie. Voor haar ligt het geval van de familie Gümüs. Turken die de Amsterdamse Pijp al jaren verrijken met een naaiatelier. Hardwerkende belastingbe talers, het gezinnetje Gümüs, maar: illegaal in Nederland. De staatssecretaris houdt voet bij stuk. De Turken - vader, moeder en twee zoontjes van 13 en 7 - moeten Nederland uit. Schmitz weet dat de buurt daartegen is, net als de Amsterdamse gemeenteraad en bur gemeester Patijn, plus een deel van de Tweede Kamer. Maar Schmitz is onverbid delijk. De familie Gümüs voldoet niet aan de normen. Het gezin was ten tijde van het generale pardon voor illegalen in 1995 niet lang genoeg belastingbetaler (vijf jaar, in plaats van zes). Pa Gümüs werkte eigenlijk al langer in ons land, maar kon dat niet aantonen. Had hij maar een jaar gewacht met zijn aanvraag voor een verblijfsvergunning, dan was er niets aan de hand geweest. Nu gaat de machinerie van Justitie onbarmhartig draaien. Binnen een maand wordt het gezin uitgezet. Hartje zomer is voor een staatsse cretaris het beste moment om een besluit te nemen dat veel emoties wekt Tegen de tijd dat iedereen gebruind en uitgerust terug is gekeerd op het Binnenhof, zijn de Gümüs- jes al het land uitgeschopt. De commotie die dat nog even gaf in De Pijp, is dan al lang weer weggeëbd. De Tweede Kamer laat het gewoon gebeu ren. De WD en het CDA willen een streng migratiebeleid - dus daar hoeven de wan hopige Turken niet op te rekenen. Trou wens, de woordvoerders justitiezaken van beide partijen zijn intussen met vakantie. Dat geldt ook voor PvdA-woordvoerder Middel en D66-woordvoerder Dittrich. Al leen Leonie Sipkes van Groenlinks is thuis. Sipkes is gefrustreerd. „Ik heb afgelopen jaar twee keer persoonlijk geïntervenieerd ten behoeve van deze mensen. Maar ver zoeken om de familie Gümüs op grond van humanitaire overwegingen een verblijfsver gunning te geven,-zijn allemaal afgewezen". Sipkes gaat niet proberen de Kamer terug te roepen van reces, omdat ze al eerder bot ving bij de staatssecretaris. Ze heeft ge vraagd aan haar D66-collega Dittrich de zaak nog eens aan te kaarten, maar die zit reeds op zijn vakantiebestemming. Bovendien, zegt Sipkes, is het niet de ge woonte in de Tweede Kamer om over indi viduele gevallen te praten. Maar hoezo niet? Het 'geval-Gümüs' laat pijnlijk goed zien dat migratiebeleid en het stellen van regels inderdaad over mensen gaat. En ook al is de Nederlandse bevolking in het algemeen voor een redelijk stringent immigratiebeleid - op het moment dat men illegalen leert kennen, ontstaat er vaak begrip voor hun si tuatie en waardering voor hun inspannin gen om het hoofd boven water te houden. Pa en ma Gümüs werken hard en willen het beste voor hun zoontjes - welke Nederland se ouder herkent dit niet? Maar Schmitz laat zich liever door angst lei den. Als ze de familie Gümüs een vergun ning toestaat, dan willen er meer, is het hek van de dam en loopt haar beleid vast Hoe legt ze dat in de Kamer uit? Hoe houdt ze zich Verhagen (CDA) en Rijpstra (WD) van het lijf? Gewoon: door uit te leggen dat hier de uitzondering op de regel het beste past in een cultuur die zich als beschaafd be schouwt. De familie Gümüs bestaat niet uit uitvreters, ze dragen bij aan het Bruto Na tionaal Product, hun kinderen gaan netjes naar school, en de bureaucratie hoeft zich niet altijd zonder moraal op te stellen. Zouden Verhagen en Rijpstra het dan wa gen om de staatssecretaris keihard in een motie op te roepen deze Turken het land uit te trappen? Nu ze mensen intussen een 'ge zicht' hebben gekregen, zal dat uitermate slecht vallen bij het verlichte deel van de li beralen en de socialen in CDA-kring. En mocht die motie komen, dan legt Schmitz die toch gewoon naast zich neer. Het zal haar de kop echt niet kosten. En wat is er trouwens mooier dan een politicus met - toegegeven - de lastigste aller portefeuilles, die aan het eind van haar bewindsperiode in een steeds harder gevecht met de forma listen in de Kamer gewikkeld raakt omdat ze zich van haar menselijke kant laat zien. Prettige vakantie, staatssecretaris! maurice wilbrink 'na Een demonstrante neemt afscheid van mevrouw Gümüs voor het kleermakerswinkeltje aan de Frans Halsstraat. foto anp paul van weel Is het zielig? Ja, natuurlijk. De familie Gü müs woont al weer heel wat jaren in Ne derland, heeft hier een aardig bestaan op gebouwd, maar moet over een kleine maand vertrekken naar een land waar de toekomst bepaald niet lonkt. De reden doet bureaucratisch aan: regels zijn regels. Die regels kwamen in 1995 na lang politiek handjeklap tot stand: illegalen mochten in Nederland blijven als ze konden aantonen dat ze hier ten minste zes jaar hadden ge werkt. Vader Gümüs kwam, helaas, een jaar tekort. En düs zouden hij en zijn gezin moeten terugkeren naar Turkije, naaiate lier De Zilveren Schaar onbemenst achter latend. Alle grenzen hebben een element van wil lekeur. Dat is onvermijdelijk. Wat mag nog net wel, wat net niet meer? En waarom dan nog wel - of niet meer? In Nederland heb ben we een parlementaire democratie om op die vragen een antwoord te geven. Meestal lukt dat aardig, want Nederlanders zijn heel tevreden over hun bestuurders. Cruciaal voor elke grens is dat hij wordt ge handhaafd. Anders heeft het geen enkele zin om een grens te stellen. Maar moet je een grens handhaven ten koste van alles? Nee, niet ten koste van alles. Dat is de vraag bij de familie Gümüs: wordt bij hen de grens ten koste van alles gehandhaafd? Toegegeven: ze werken hard (1), ze hebben hier een bestaan opgebouwd (2) en de te rugkeer naar Turkije is voor hen een schrikbeeld (3). Hun advocaat wil op die gronden nog een schot wagen. Hij heeft daar weinig vertrouwen in, zei hij deze week. Hij weet namelijk ook wel dat het al lemaal geen redenen zijn om hen niet te rug te sturen. Wat betreft 1: alle illegalen werken hard en dragen bij aan het Bruto Nationaal Pro- dukt. Voor hen geldt immers letterlijk dat wie niet werkt, ook niet zal eten. En werk gevers zijn ook in Nederland niet te be roerd om die volstrekt rechteloze en mach teloze positie tot op het bot uit te buiten. De journaliste Stella Braam heeft dat een paar jaar geleden schrijnend helder opge schreven in haar boek 'De blinde vlek van Nederland'. Voor wie dat niet heeft gele zen: alsnog van harte aanbevolen. Punt 2: ook andere illegalen hebben hier een bestaan opgebouwd. Een vaak veel ar moediger bestaan dan de familie Gümüs, maar wel een bestaan. En dat is waar schijnlijk al méér dan in hun vaderland in het verschiet lag. Anders waren: nooit vertrokken. Dat sluit naadloos aan op puntiL dere illegaal is terugkeer naar hei land ongetwijfeld een schrikbea zouden ze hier niet blijven. Wat is het grote verschil tussen kende illegalen en de familie Gü naam doet een bel rinkelen, dei al die anderen niet. De familie G - duikt op in de krant (in deze nvt 21 keer) en heeft steun weten te Maar als vader, moeder en kindf L müs mogen blijven, dan moet d lijk ook gelden voor al die ander die ook aan deze drie punten vo Maar zo zal dat echt niet gaan. I loze illegalen zullen snel worden - doodeenvoudig omdat ze naai ven. Over willekeur gesproken. Staatssecretaris Schmitz van ju haar beleid meermalen verdedij j argument dat Nederland open n voor mensen die geen kant mee nen. Wie zelf in een leuke buuit dig huis woont, kan gemakkelijk f Nederland niet vbl is. Het is imn j kelijk om tolerant te zijn zola rantie niet op de proef wordt in verarmde volksbuurten waart lochtonen zijn geconcentreerd, déér is beperkt en dat heeft zijn' gekregen in regels. Strenge, stra) Maar het is vooralsnog de enige in Nederland plaats te houden vluchtelingen. Toen hij hierheen kwam, heeftv müs bewust het risico genomen vroeger of later zou worden teruj Het is later geworden, op een mi waarop hij en zijn gezin daaropr hadden gerekend. Dat is bitter, onrechtvaardig. Zij künnen terus land, zij künnen daar opnieuwb Nederland heeft er lang over ged een beleid te formuleren dat een biedt aan mensen die geen alten hebben. Dat gaat ten wellicht ko groep die nog wél een alternatie! zoals de familie Gümüs. Maar al Gümüs mag blijven, gebeurt het de. En dat zou pas echt een scha een cultuur die zichzelf als bescl schouwt. sj aak smakman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2