Theaterproducent Bergen failliet 'Vorig jaar speelde ik nog op de gang' ersterken kunstklimaat: ïjskaartje van 60 miljoen is Tenor Jacques Urlus herleeft dankzij Theater Instituut Cultuur&Kunst )to's geven indruk in restauratie Haags iemeentemuseum Genesis plukte vruchten verwaarloosd landgoed DAG 12 JULI 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071 5350-144 rste prijs Rembrandt-wedstrijd i. De jury van de Leidse Rembrandt Schilderwedstrijd 'Kijk Ejden' heeft 'Op weg naar Naturalis' van Marald van Haas- 1 uit Leiden bekroond met de eerste prijs. De tweede prijs haar 'Kijk op de Jan Vossensteeg' van van K.H. Liem uit fcchoten. Rogier Ooijevaar uit Leiden won met 'Trip over de hbrug' de derde prijs. Het werk van deze amateurkunste- is tijdens de Lakenfeesten te zien in de Hooglandse Kerk b met 20 juli). De tentoonstelling bestaat uit een overzicht inzendingen. Wall op herhaling in Katwijk De Stichting Podium organiseert op vrijdagavond 22 ;us een tweede uitvoering van The Wall in Katwijk. Het kstuk van Pink Floyd wordt deze keer in de open lucht ge- I, op de Turfmarkt in Katwijk aan den Rijn. Het concert is toegankelijk. De kosten van het concert bedragen 25.000 £n en moeten door sponsors worden opgebracht. Musicals doen bedrijf de das om Het productiebureau Bergen is failliet. De Amsterdamse producent van theater, televisie en film heeft het on danks artistieke successen commercieel niet kunnen bol werken. Vooral de tegenvallende bezoekersaantallen van de musicals 'Carlie', 'Closer Than Ever' en 'Eindeloos!' hebben Bergen de das om gedaan. Het faillissement is deze week uitgesproken. Er zou een tekort zijn van onge veer twee miljoen gulden. iliek kan alles op de voet volgen AG GPD belangrijkste kunstwerk 1 Haags Gemeentemu- indergaat een ingrijpen- uratie. Deze keer be- iet geen kwetsbare Mon- of een topstuk van de School, maar kunst- 4DIV-1-1985, ofwel het zelf zoals dat tussen :n 1935 door architect is ontworpen, de opening, oktober vol- lar. zijn de deuren ge- jn en krijgt het publiek •lijks iets van het herstel Directeur H. Locher ■n oplossing gevonden interesseerden toch te- ■t te komen. Hij gaf de fotograaf Gilles van acht om het restau ratieproces vast te leggen. Sindsdien staan de foto's op afficheformaat op een groot bord voor het museum te kijk Tot de dag dat het museum weer zijn deuren opent, zal het publicatiebord steeds een an dere indruk van de verbou wing geven. Gilles van Niel maakte fasci nerende impressies van een beeldschoon gebouw. Hij richtte zijn lens op plekken en situaties die de bezoeker nooit te zien krijgt. En op welke ma nier hij zijn onderwerp ook benaderde, Berlages laatste ontwerp is onder alle omstan digheden tot op het bot uit gekleed of juist in de steigers inderdaad een van Den Haags belangrijkste kunstwer ken. AMSTERDAM HANS VISSER De Stichting Bergen werd inder tijd opgericht door Gerard Cor- nelisse, Hans de Wolf en Hans de Weers om mensen uit de we reld van film, theater en televi sie te laten samenwerken in projecten die een tegenwicht zouden vormen voor vooral commercieel opgezette produc ties. Zo ontstonden de spraak makende musical 'Willeke' en een rockversie van 'Carmen'. Voor de televisie werd onder meer de VPRO-jeugdserie 'Ma delief gemaakt. Een hoogte punt vormde vorig jaar het win nen van een Oscar met de film 'Antonia' van Marleen Gorris. De film met in de hoofdrol Wil leke van Ammelrooy leek het bedrijf een internationale im puls te kunnen geven. De Amsterdamse rechtbank heeft mr. R. Wolf aangesteld als curator. Hij onderzoekt op dit moment de mogelijkheden om nog in gang zijnde projecten af te ronden. Zo staat Adèle Bloe- mendaal al met een nieuwe voorstelling geboekt in talloze theaters. Verder zou Willeke met Bergen op reis gaan langs de theaters en is het bureau de artistieke basis voor de groep Mrs. Einstein, die dit jaar voor Nederland deelnam aan het Eu rovisie Songfestival. Ook zijn er volgens de curator filmplannen waarvan de haal r., Haan (Kunstenbond FNV), Digna Sinke (voorzitter Federatie Kunstenaarsverenigingen) en Jack n-Lunel (Federatie-directeur). „We komen in de idiote situatie terecht dat alleen kunstenaars in de bij- jin beroep moeten verzwijgen." foto cpd - iratie van Kunstenaarsverenigingen en de I bond FNV winden er in een brief aan de ce partijbesturen geen doekjes om: om stklimaat te versterken en de positie van aars te verbeteren is vanaf 1998 tenmin- liljoen gulden extra nodig, lebben de brief nu al verstuurd omdat we >p verwerking van onze aanbevelingen in famma's voor de verkiezingen van vol- ifl ar," vertelt federatiedirecteur Jack Ver- ff mei in een toelichting, eun in de rug kregen voor het eerst ook len lokale partijbesturen een aantal sug- voor beleidsmaatregelen toegestuurd, ijk zijn we aan het derde Kunstenplan ir lokaal staat het formuleren van een sa- igi'nd kunstbeleid vaak nog in de kinder- u," stelt Verduyn Lunel. De 'lokale' brief •uuregelen als het creëren van voldoende i oefenruimten en strikte toepassing van Pniageregelingen voor beeldende kunst- igevingsopdrachten bij bouwprojecten. jzen Federatie en Kunstenbond op de i ak tot het scheppen van meer werkgele- w L Beleidsmedewerker Frans de Haan van (tenbond FNV wil geen Zwarte Pieten uit- maar constateerde de afgelopen jaren n het land wel een toegenomen neiging n 'tenaars weg te schrijven uit het beleid', il atie en Kunstenbond vertegenwoordigen iet merendeel van de ruim 13.000 georga- kj kunstenaars in ons land. Door hun net- or individuele belangenbehartiging heb- ?r een goed zicht op hoe veel beeldend aars, fotografen, dansers, theatermakers ïgenwoordigers van andere disciplines rend moeten sappelen. Ze kunnen hun aarsbestaan alleen volhouden dankzij het van de sociale dienst. Na de afschaffing eeldende Kunstenaars Regeling (BKR) in f"gden veel kunstenaars die niet in de bij echt wilden komen er in andere bezig- vinden. Maar een kunstenares die ano- pl blijven erkent dat ze naast haar bij- baarheid moet worden onder zocht. „Het is immers zonde om het reeds opgebouwde ka pitaal dat die producten verte genwoordigen te vernietigen", aldus Wolf. „Uitverkoop van de lopende projecten zal weinig opleveren." Wolf geeft aan dat de takken film en televisie min of meer quitte hebben gedraaid. „Al liep de televisie het afgelopen jaar wat minder goed. Winst was niet het eerste oogmerk. Bergen was nogal ideëel ingesteld". Dat bleek ook uit de drie musicals die het afgelopen seizoen wer den uitgebracht. „Die hebben het bedrijf de nekslag gegeven." De kleine musical 'Closer Than Ever' behoorde tot de bes te voorstellingen van het afgelo pen seizoen, maar het publiek liet het afweten. De muziek en de aanpak was te Amerikaans, te on-Nederlands voor het grote publiek. Daarnaast bracht Bergen twee zelf ontwikkelde nieuwe Nederlandse musicals: 'Carlie', een ironisch sprookje over de wereld der Barbiepoppen en 'Eindeloos!', waarin Liesbeth List zingend en acterend optrad en waarin Lottie Hellingman verrassend haar professionele debuut maakte. Beide producties werden wel willend ontvangen, maar had den bij lange na niet hun per fecte vorm bereikt. Toen het 'Carlie' was een van de musicals die qua bezoekersaantallen minder goed scoorde dan werd verwacht. einde van 'Eindeloos!' in zicht lavam, verzuchtte Gerard Cor- nelisse hoe triest het was dat beide producties moesten stop pen op het moment waarop de juiste vorm zich begon te ont wikkelen. Eindeloos 'Eindeloos!' ging pas in april in première en had na de zomer voor een langere tournee op nieuw het land in moeten gaan. Er werden inderdaad voorstel lingen verkocht, maar de pro ducenten trokken de voorstel ling terug toen bleek dat er bij de theaterdirecties te weinig be langstelling was. Cornelisse beklaagde zich on langs over de geringe steun van de schouwburgdirecties. Vaak werden de producties van Ber gen toegelaten op basis van ei gen risico, aldus de producent. En dat terwijl de shows van Van den Ende steevast door de thea ters zélf worden geboekt, in de zekerheid dat die voorstellingen uitverkocht raken. Bergen had graag meer kansen gehad. Inmiddels is het kantoor, ge vestigd in een voormalige kerk aan de Haarlemmerstraat, ont ruimd. Het personeel, ruim tien vaste medewerkers die al een salarisachterstand hadden van een maand, is ontslagen. Onder de schuldeisers zijn ook diverse artiesten. Henk Poort is een van hen. Samen met zijn vrouw Marjolein Keu- ning, Alberto ter Doest en Doris Baaten heeft hij zich enorm in gespannen om de musical Clo ser Than Ever van de grond te krijgen. Hij noemt het triest dat Ber gen failliet is. „Ik krijg nog wel veel geld van ze, verder geef ik geen commentaar. AMSTERDAM ANP Honderddertig jaar geleden werd hij geboren: Jacques Ur lus, de ijzergieterszoon die één van Nederlands grootste teno ren zou worden. Zondag na zondag deed hij 3000 mensen tegelijk naar het Concertge bouw drommen. De brandweer kneep een oogje dicht, want er mochten er maar 2500 in. Het Nederlands Theater Insti tuut in Amsterdam herdenkt de in 1935 gestorven lyrisch-dra matische tenor nu met een unieke cd. En op 14 september zal Urlus centraal staan tijdens een themabijeenkomst over 'grote tenoren'. De twintig stukken op de Ur- lus-cd komen uit het eigen ar chief van het Theater Instituut en uit dat van Jan Urlus, de kleinzoon van de kunstenaar. Natuurlijk hebben de opnamen uit de periode 1907 - 1923 de tand des tijds niet helemaal doorstaan, maar volgens ken ners is het schijfje prima te ge nieten en valt nog uitstekend waar te nemen wat een knappe zanger Urlus was. Bijna de helft van de cd is ge wijd aan werken van Wagner. Urlus leek Wagner met uitzon derlijk gemak te vertolken. Hij deed dat veelal op de deftige besloten bijeenkomsten van de Wagnervereeniging, die alleen met het allerbeste genoegen nam. Over deze club is bij het Theater Instituut onlangs een boek verschenen, geschreven door Henk Suèr en Josine Meurs. Urlus begon in 1884 te zin gen. Hij was toen in Utrecht knecht in het bedrijf waar zijn vader als voorman fungeerde. Hij ging op een koor en kreeg zo de smaak te pakken dat hij zich in totaal bij vijf verschillende zangclubs aansloot. Uiteindelijk ging het talent op les. Urlus volgde verschillende opleidin gen, mocht in 1893 in het open baar zingen en stond binnen de korste keren bekend als 'het nieuwe zang-phenomeen Urlus, die zijn stem tot kort voor zijn dood op sterkte wist te houden, ontpopte zich ook als heel veelzijdig. Hij vertolkte meer dan tachtig verschillende operarollen. Nog voor de eeuw wisseling werd hij door de Duit se operahuizen gevraagd en bo vendien rijkelijk gehonoreerd. Uiteindelijk volgden aanbiedin gen uit Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De nooit gauw tevreden Amerikaanse pers was juichend over de Ne derlander, die in de Metropoli tan Opera House in New York de nog beroemdere Enrico Caruso als kleedkamergenoot had. In 1933 zong Urlus met Tris tan und Isolde zijn laatste ope ra, in 1935 overleed hij aan prostaatkanker. De Britse symfonische rock groep Genesis heeft een zwaar verwaarloosd landgoed op het Schotse eiland Muil verkocht aan het Nederlandse kleding bedrijf Epsilon. De groep van zanger Phil Collins kocht het landgoed - met een landhuis en drie boerderijen - tien jaar geleden en kreeg jarenlang be lastingverlaging voor bebos singsprojecten op het land goed van ongeveer zes bij zes kilometer. Genesis deed echter niets aan bebossing, was zelden aanwezig op het landgoed en liet het landhuis, met twaalf kamers een van de grootste op Muil. in zwaar verwaarloosde toestand achter. De band be tuigde publiekelijk steun aan projecten voor de redding van het regenwoud en ontving in 1991 van de overheid 267.000 Engelse pond voor herbebos sing. Maar Phil Collins en co plantten daarvoor kerstbomen die ze later zonder scrupules verkochten. De bevolking van Muil is op gelucht dat Genesis eindelijk het landgoed uit 1819 van de hand doet. De rockgroep, die in 1973 internationaal door brak met het album Selling England by the Pound, had de titel van dat album iets te let terlijk toegepast op Mull. De drie bandleden van Ge nesis waren overigens niet de enige beroemdheden die zich op het eiland vestigden. Ook Ian Anderson, zanger van Jethro Tuil kocht in de jaren zeventig een stuk land op Mull. Sir Paul McCartney kocht in 1966 het landgoed High Park dat hij met veel lief de vereeuwigde in Muil of Kiri- tyre. Maar kennelijk had niet elke Muil-allochtoon zulke op rechte bedoelingen. standsuitkering en af en toe een opdracht, gere geld als werkster aan de slag moet om haar hoofd boven water te houden. Onderzoek van de Stichting voor Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft uitgewezen dat het aantal bijstands trekkers onder beeldend kunstenaars is gedaald van 50 procent in 1993 tot 37 procent in 1995. Maar De Haan heeft geconstateerd dat kunste naars steeds beter hebben leren omgaan met de sociale dienst en om de dienst te vriend te hou den af en toe een baantje nemen. Verduyn Lunel reageert cynisch: „Zo komen we in de idiote situatie terecht dat alleen de kunste naars in de bijstand hun beroep moeten verzwij gen. Het UvA-onderzoek beslaat overigens maar 300 deelnemers en we zetten daarom kantteke ningen bij de representativiteit. Ook wij hebben echter de indruk dat het aantal bijstandstrekkers aan het dalen is." Op zoek naar een oplossing kwam het Voorzie ningsfonds voor Kunstenaars een paar jaar gele den met het voorstel kunstenaars te verzekeren van een basisbedrag van 75 procent van de bij stand, met een ruime mogelijkheid tot bijverdie nen. In de Tweede Kamer ligt nog steeds een voorstel voor een Wet Inkomensvoorziening Kunstenaars (WIK) dat uitgaat van maximaal vier jaar 60 procent met een mogelijkheid tot bijver dienen tot 15 procent boven bijstandsniveau. Hoe de behandeling zal aflopen is nog ongewis maar veel fracties hebben al wel kritische kantte keningen bij de hoogte van de uitkering gezet. In de brief aan de landelijke partijbesturen pleiten Federatie en Kunstenbond opnieuw voor 75 procent omdat ze 60 procent veel te karig vin den. De gevraagde 60 miljoen gulden willen ze onder meer besteed zien aan export-stimule ringssubsidies en stimulering van de werkgele genheid en kunsteducatie. Ook deze voorstellen deden ze de afgelopen ja ren al vaker, maar met zicht op de Tweede Ka merverkiezingen leek het zinvol ze te bundelen. En 'in deze tijd van sterke economische groei' mag daar volgens beide organisaties ook best een fors prijskaartje bij. Trijntje Oosterhuis grote publiekstrekker op North Sea Jazz Festival DEN HAAG ANP Zes dagen hadden ze geoefend en nog maar vijf optredens in de benen voordat ze konden beginnen met anderhalf uur puur plezier. Legends '97 (Mar cus Miller, Eric Clapton, David Sanborn, Joe Sample en drum mer Steve Gadd) praten name lijk niet over werk op North Sea Jazz. „Having fun, that's what it is", is het credo van de gelegen heidsband. Gisteravond mochten ze de 22e editie van het North Sea Jazz Festival in het Haagse Con gresgebouw openen. Deze afle vering was al uitverkocht (70.000 kaarten) voor het festi val begon. Een unicum in de ge schiedenis van het evenement. Mede-organisator Theo van den Hoek was blij met die mijlpaal. „Maar we hadden qua pro grammering dit jaar ook de wind mee. Herbie Hancock. Ray Charles, Steve Winwood en Le gends, ze wilden allemaal graag komen." Legends '97 was voor het gro te publiek in de Statenhal een aangename verrassing, want hun werk is (nog) niet op ge luidsdragers vastgelegd. De ja renlange wens van bassist 'Mar cus Miller om met zijn vrieden samen te spelen trok talloze nieuwsgierigen. Vele bezoekers hopen dat de veertien gespeel de nummers nu alsnog op cd worden uitgebracht. foon). De festivalgangers ont vingen het nummer in de war me hal als een koele bries. Ook de talloze waaiers en meege brachte koelboxen zorgden voor koelte. Er zijn op het festival nog meer levende legenden aanwe zig. Zo probeerden sommige belangstellenden vlak voor aan vang van het festival nog koortsachtig aan kaarten te ko men voor toppers als Ray Char les, Al Jarreau en Robert Cray. Maar de zwarte markt bood voor velen geen soelaas. De organisatie heeft zich dit jaar meer dan ooit gericht op de eerder ingeslagen succesformu le om de gevestigde namen uit jazz en blues te contracteren. Maar ook namen uit andere muzieksferen zijn dit jaar van harte welkom. Zo is de popmu ziek opvallend sterk vertegen woordigd. Dit lijkt het festival aantrekkelijker voor een breder publiek te maken. Zo barstte de tribune bij het optreden van de nieuwbakken Nederlandse megaster Trijntje Oosterhuis en haar band Total Touch bijna uit de voegen. Vele jonge toeschouwers verdrongen zich voor een goede plaats. Ook de populaire zangeres voelt subtiel de waarde van het suc ces van het moderne North Sea „Maar daarover twijfelen de in zeventien dagen. Het gaat ze in een speciale versie gespeeld. Jazz Festival aan. „Vorig jaar bandleden nog", weet pr-mana- vooral om het plezier. Daarna Extra langzaam en met twee mocht ik alleen op de gang spe- ger Jacqueline Lendert-Vilais. zien ze wel verder." blazers (bassist Marcus Miller len. Er kan in een jaar veel ver- „Eerst spelen ze tien concerten Layla van Eric Clapton werd waagde zich ook aan een saxo- anderen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19