Voorschotenaren 'samen voor de ramen' Uitzendpredikant ontl zieke of drukke collegi AROIlIEmX Hevige vuurzee bij V D Leiden TJ 'Interesse voor sekten indamni Kerk Samenleving Opnieuw bekeken ZATERDAG 12 JULI 1997 979 Inzamelingsactie Dorpskerk slaat aan Onder de titel 'Santen voor de ramen' heeft de stichting Behoud Dorpskerk een oplossing bedacht om een deel van de ontbrekende honderdduizend gulden voor de restauratie van de historische Voorschotense kerk uit 1868 bij elkaar te scharrelen. Iedere Voorschotenaar - en elke andere sympathisant - krijgt namelijk de kans om glas-in- lood-raampjes in de kerk uit 1868 te sponsoren voor tien gulden per stuk. Ike sponsor krijgt een m certificaat op naam als bewijs van deel name. In totaal zijn er duizend ramen. De maximale opbrengst zou dan tienduizend gulden zijn. Maar de actie slaat bijzon der goed aan. Er is al vijftien duizend gulden toegezegd", zegt kerkvoogd K. de Vries van de Dorpskerk aan het Kerkplein in Voorschoten. De kerkge meente heeft de ludieke inza- melactie bedacht om de aan dacht voor het restauratiefonds 'Bescherm Dorpskerk' nieuw leven in te blazen. ,,En dat is gelukt. Het slaat goed aan, De Dorpskerk i maar de benodigde ton zullen we met deze succesvolle actie alleen niet halen. Vooral de Voorschotenaren die de originele raampjes in de kerk nog kennen, doneren een bijdrage, volgens De Vries. 'Zijn' kerk wordt deze maanden onder handen genomen. De hervormde gemeente heeft zelf 250.000 gulden neergeteld. De gemeente heeft daar hetzelfde bedrag naastgelegd. Alleen al voor de eerste stap van de res tauratie is 650.000 gulden no- dig. De reden achter de restaura tie, naast het opknappen, is een Voorschoten. 'innoverende verbouwing' uit de jaren zestig weer teniet te doen. De Rijksmonumenten commissie wenste de restaura tie niet te bekostigen omdat zij de stijl uit de jaren zestig juist beeldbepalend vindt. ,,Dat is dan pas de eerste fa se", zegt De Vries. Daarna is het de bedoeling dat het kerke lijk centrum De Hoeksteen - de aanbouw die in 1960 aan de kerk is gebouwd - ingrijpend wordt opgeknapt. Zowel van binnen als van buiten. „Vervol gens willen we het interieur van de kerk weer in oude staat her stellen." De hervormde kerk is de vo rige eeuw gebouwd naar een ontwerp van architect Adolphe Truiding. De Leidse aannemer P. Rietbergen zette het gebouw toen nog voor een bedrag van 26.847 gulden neer. De toren is ouder en dateert uit 1595. Spanjaarden staken tijdens het beleg van Leiden de voorgan ger, een kerk uit 866, in brand. Volgens De Vrie is het unieke aan de Voorschotense dorps kerk de enorme, maar onzicht bare overspanning. Zonder steun van pilaren wordt daar mee een afstand van veertig meter overbrugd. Een verlaagd plafond maakt het tot nu toe onmogelijk deze overspanning te zien. Inmiddels is de Voor schotense aannemer Niersman al begonnen met de restauratie. De muren aan de buitenkant worden schoongemaakt en waar nodig opnieuw gevoegd. Lekkages worden verholpen en de houten ramen worden uit eindelijk vervangen door de go tische ramen. Maar voor dat zo ver is moeten er nog veel bij dragen binnenstromen. De Vries: „We hebben dus nog geld nodig. Daarom moeten we burgers aanspreken met acties als Samen voor de ramen." De hervormde provinciale kerkvergadering van Overijssel en Flevoland experimenteert de ko mende twee jaar met een uitzendpredikant. Deze moet zieke, drukke of bij de gemeente in onmin geraakte collega's in hun werk onüasten. Het is in Nederland de eerste keer dat kerken gebruik ma ken van een flexibel inzetbare voorganger. Secre taris ds. K. van der Kamp zei deze week dat slechts één predikant aan de proef van twee jaar kan meedoen. De voorganger moet zijn ambt wil len uitoefenen in gemeenten waar een langdurige vacature is, waar een voorganger ziek of overbe last is of waar de leden met elkaar overhoop lig gen. Vooral bij onderlinge conflicten kan de uit zendpredikant door zijn neutraliteit goed werk doen, verwacht Van der Kamp. Verder zou de ambulante voorganger bijvoorbeeld catechese kunnen geven, een gemeenteavond kunnen voorbereiden of een rouwdienst van de vaste pre dikant kunnen overnemen. In de Verenigde Sta ten komt het al langer voor dat predikanten tijde lijk gemeentewerk van collega's ovenj Eén hervormde gemeente heeft dering al gevraagd om voor langere dikant te leveren. Van der Kamp wil maken welke gemeente dat i: pas als we het poppetje hebben." Dl dering, die nog op zoek is naar eel verwacht dat ze de uitzendpredikantlC kan presenteren. k De ambulante voorganger verdiep de proefperiode een doorsnee predik» ruim één ton per jaar. De gemeenten zendkracht inhuren, betalen per uupi landse Hervormde Kerk subsidieert kosten van het project. De kerljg Overijssel/Flevoland telt 110 gemell wijken. f De Bond van Nederlandse Predikar'1 onlangs in zijn jaarverslag dat steedsju kanten met spanningen in hun gerfif pen. Het aantal voorgangers dat ea als gevolg van een onhoudbare fik moest verlaten, is vorig jaar fors toe^l dus de Bond. hi Er is meer academisch onder zoek en openbare informatie nodig om de toenemende be langstelling voor godsdienstige sekten te bestrijden. Dat bepleitte een speciale commissie van Duitse parle mentsleden en deskundigen. De onderzoekscommissie, die de activiteiten van ongeveer zeshonderd groepen in Duits land volgt, presenteerde in Bonn een tussenrapport over 'zogenaamde sekten'. Daarbij pleitte de commissie voor een openbaar debat over de vraag waarom sekten steeds popu lairder worden, met name on der jongeren. Een onderzoek naar sociologische oorzaken zou niet misstaan, aldus een commissielid. Tijdens de bijeenkomst be kritiseerde de commissie de Scientology Kerk. De omstre den beweging weigerde mee te werken aan het onderzoek. „Het is duidelijk veel minder gevaarlijk om jezelf als een martelaar af te schilderen dan om informatie over je ware be doelingen te geven", zei Ro nald Pofalla. Hij zit namens de christen-democratische CDU van bondskanselier Helmut Kohl in de commissie. De Scientology Kerk, die het rapport heeft afgewezen, zei dat de commissie de vele Duit se autoriteiten symboliseert die scientologen discrimine ren. Die discriminatie zou door de staat worden gesanctio neerd, aldus Scientfli grote meerderiieilg commissieleden juidd cente plan toe om via de geheime dienf ten te gaan houden! catie van het kwam een dag na d van een rechtbank if de CDU-scientolofl! partij mag werend' uitsluiting bestaat a lijk bezwaar. De Duitse schapper Heiner Bai rapport van de commissie overigel seerd. Hij noemde I werk' en 'verkwistif lastinggeld'. Het I aantal van 800.000j hangers in Duitslai juist zijn. BEROEPINGSWERK Beroepingswerk). Aangenomen: naar Leerdam H. Tals- ma te Putten; naar Linschoten M.J. Tekelenburg, kandidaat te Delft, die bedankte voor Genderen; naar Voor- schoten-VeurG.A.V. Fröbergte Koog- Zaandijk; het beroep door de Genera le Synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (ten behoeve van de protestantse geestelijke ver zorging in de Inrichtingen van het Mi- u t deLeidsch Dasblad ANNO 1897 Maandag 12 Juli WOUBRUGGEJuist in de drukte van den hooibouw, waar door men in den regel meer handen noodig heeft dan men wel kan krijgen, had de landbouwer P.N. het ongeluk een slag van zijn paard te krijgen tegen één zijner voeten, waar door hij niet in staat was te loopen, noch minder te werken. Hoewel men eerst vreesde, dat de voet gebroken was, kwam men nu tot de ontdekking, dat hij gelukkig maar gekwetst is. Bedoelde persoon kan nu weer, hoewel moeilijk en leunende op een stok, een weinig voortgaan. LEIDENIn de Oosterkerk alhier, welke te lijden heeft ge had door den brand der Katoenfabriek (brand- en waterscha de! en waar twee Zondagen geen dienst werd gehouden, heeft morgen weer een godsdienstoefening plaats. LEIDENMorgen is het de laatste dag der tentoonstelling vanwege de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in "Zomerzorg" We kunnen niet nalaten nog eens de aandacht te vestigen op de bloemenpracht, welke deze te aanschouwen, den bloe mengeur, welke ze te genieten geeft Memgeen kan nu morgen terdege profiteeren in den lusthof tegen betaling van slechts een dubbeltje. ANN01972 I Woensdag 12 Juli KATWIJKEem bestuurder van een Ford Capri verleende gistermiddag in Katwijk geen voorrang aan een andere auto. De bestuurder van de Capri verloor de macht over het stuur en kwam tot stilstand tegen een gevel aan de Roest van Lim burgstraat De gevel stortte bijna in elkaar. De inderhaast toegeschoten brandweer heeft de gevel gestut Er werd nie mand gewond. Alleen viel een vrouw bij net zien van het on geval flauw. LEIDENEen 39-jarige Amsterdammer is gisteren aange houden en heeft bekend in drie boekhandels in Leiden boe ken te hebben gekocht zonder te betalen. Ook in Amsterdam is de man door flessentrekkerij aan boeken gekomen. In Leiden ging hij langs bij twee zaken van Kooyker waar hij voor in totaal ƒ1000,- aan boeken meenam. Voor het sturen van de rekening gaf hij naam en adres op, die vals waren. Ook bij de universiteitsboekhandel Ginsberg kocht de man boeken. Wat er precies met de boeken is gebeurd is niet be kend. maar de politie vermoedt dat de Amsterdammer ze op markten verkocht. LEIDEN"Het is een ratjetoe wat hier aan buitenlanders komt" vertelt Leids VW-directeur R.A. Dekker. Uit cijfers blijkt, dat buitenlands bezoek aan zijn kantoor op het Sta tionsplein voor het grootste gedeelte uit Duitsers en Ameri kanen bestaat. "Maar die cijfers zeggen zo weinig: er zijn zo veel mensen, die het zonder ons doen". LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m7 vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ABONNEMEII bij vooruitbetaling; per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een ma verstrekken tot het autom van het abonnementsgeld korting per betaling. VERZENDING Pt per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP( Voor mensen die moeilijkl ogen hebben of blind zijn leeshandicaphebben), is het regionale nieuws uit hetl j geluidscassette beschikbaar.' 0886-482345 (Centrum vi Lectuur, Grave) Auteursrechten voor! I ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.001 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacon I dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSEN HU IS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19 45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi I bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.31 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ve I Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC). 14.00-14.30 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15 00 uuren 18.30-19.30 daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.(| Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitslf partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er e mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en# 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak David Nieuwenburg senior kan zich de hevige vuurzee op 6 maart 1963 bij 'buurman' Vroom Dreesmann nog goed herinneren. „Spectaculair en te gelijk erg angstig. De vlammen sloegen meters hoog boven de gebouwen uit. Honderden mensen stonden te kijken", ver telt de Leidenaar die een bloe- menzaak op de Herengracht heeft, waar nu David junior de scepter zwaait. De brand teisterde de maga zijnen van V D aan de Heren gracht, Groenesteeg en Veste- straat. Gelukidg wisten de onge veer veertig personeelsleden zich in veiligheid te brengen. Wel was er uiteraard veel scha de aan de panden en voorra den. Een forse tegenvaller voor het warenhuis was dat ter gele genheid van het zestigjarig jubi leum extra voorraden waren in geslagen, die eveneens een prooi van de vlammen werden. In de magazijnen waren huis houdelijke artikelen, plastic, glas- en houtwerk opgeslagen. De brand brak om kwart voor twee uit in het beddenmagazijn en verspreidde zich al snel uit over alle verdiepingen. Het wa renhuis had de spullen onder gebracht in de voormalige de- kenfabriek van Van Wijk. „De twee magazijnen waren door een loopbrug met elkaar ver bonden. Daardoor sloegen de vlammen over naar de andere kant", kijkt Nieuwenburg terug. „Zelf heb ik nog een vrachtwa gen van V D uit het gebouw gereden, terwijl ik niet eens een vrachtwagenrijbewijs had. De Leidse brandweer kreeg assistentie van Oegstgeest, de Haagse brandweer en de be drijfsbrandweer van dekenfa- briek Zaalberg. Een bedrijf dat vele jaren geleden is gesloten. Het duurde uren voordat de spuitgasten de vlammen kon den bedwingen en het sein brand meester kon worden ge geven. Ook voor Nieuwenburg had de brand gevolgen. Omdat de omgeving dagenlang werd afge- De brandweerlieden gingen de vlammen met groot materieel te lijf. De Leidse brandweer kreeg daarbij assis tentie van de korpsen van Oegstgeest en Den Haag. Ook de bedrijfsbrandweer van Zaalberg was van de par tij FOTOARCHIEF HOL VAST sloten, was de winkel van de bloemist onbereikbaar. „Direc teur Kerckhoff van Vroom Dreesmann heeft ons toen de helpende hand geboden. In het warenhuis werd door een eta leur een stand ingericht, waar we bloemen mochten verko pen. Twee weken zijn we toen gesloten ggeweest. Een heel ver velende toestand. Vooral ook omdat we een half jaar eerder al de brand bij de plasticfabriek hadden gehad." Voor V D betekende de brand dat nieuwe magazijnen moesten worden gezocht. „In eerste instantie werd dat Alphen en later werden de voorraden opgeslagen op een complex bij de veiling in Aalsmeer. Onder meer in de pottenveiling, waar in later de studio van Joop van de Ende is gekomen. In de pe riode dat wij er zaten was er al een noodstudio ingericht", weet oud-V D'er Rietbergen. Door de brand werd de hele Na de brand werden de panden gesloopt en de buurt weer opgebouwd. Het Leger des Heils kwam er onder meer voor in de plaats. FOTO MARK LAMERS hoek verwoest. „Later is er nieuwbouw gepleegd. De buurt is er toen wel op vooruitge gaan", zegt Nieuwenburg. „De nieuwbouw werd aan de omge ving aangepast. In die periode is ook het Leger des Heils er geko men."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12