i^eiden Regio 'Als dit klopt geen feest op 3 oktober' nderzoekers op eikaars lip en zebravinken van slag So™ 30 bij de Vierdaagse Meer woningen voor jonge statushouders %rkstraf voor bedreigen Leidse politieagent Nieuw leven voor oude poort Wc als begin van een huis 're.J der Klaauwlaboratorium ingrijpend verbouwd ica wesseling /1i uitj ivaai. met z n vieren op 8/7 persoonskamer. aquaria iROjarderobe en honderden reageerbuisjes en pe- -n in tijdelijke stellages ng; het Van der Klaauw- irium van de Rijksuni- Leiden wordt ver- Overlast voor de 140 dgt elsleden, proeven die ten omdat de dieren van en eindeloos gesleep iten, rupsen en vlin- verhuist en ver- Tot voor kort waren de ta F lende afdelingen ver- '/SC >ver de stad gehuisvest tniversiteit wil concen- tctiviteiten die eigenlijk iet in de binnenstad gebeuren, zoals geneti- jns| anipulatie of proeven Lind temische stoffen, zijn titen de stad verhuisd. Sterrenwachtlaan is en olutionaire- en ecologi- logie gehuisvest. "een de wens tot con- is volgens E. Meelis, ihappelijk medewerker it Onderzoeksinstituut ^Jinaire- en Ecologische 3 :happen en een van de Iers van de verbouwing, L 11 de grootscheepse ver- l- „Het onderzoek wij- j I doen minder proeven I f in meer binnen en grote ijn vervangen door klei- maakt méér, maar wel klimaatruimten nood- Van der Klaauwlabora- Wordt een keur aan ex- ora 'ten en onderzoeken ge- te" o wordt bij Turkse tor- n onderzocht hoe de van de ouders zang le- v rdt bekeken op welke een plant zich be tegen vraat door rup- aarom een sluipwesp egt in een vliegenlarve ans op een nakomeling ie|doordat er al een ander telfde larve zit. jrki l' /n, w; deze onderzoeken zijn uimten nodig. Meelis: r deden we veel meer 31C ek buiten. Maar het 09 is at je buiten de ligheden niet in de se insiacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 'Asielgerechtigden op kamer in huurhuis leiden aaaarten keulemans De Leidse woningbouwvereni gingen gaan meer woningen apart houden voor de huisves ting van erkende asielzoekers. Dat zijn de corporaties met de gemeente en de Stichting Vluchtelingenwerk overeenge komen. Om de statushouders van onderdak te voorzien, wordt een aantal Leidse flatwo ningen omgetimmerd, zodat er kleine groepjes alleenstaande vluchtelingen van 18 tot 25 jaar op kamers kunnen. De maatregel is nodig omdat jonge, vrijgezelle asielgerechtig den weinig kans hebben op de woningmarkt. „Mensen die zijn gevlucht hebben niet het geld of de relaties die je nodig hebt om op de particuliere woningmarkt terecht te kunnen", zegt wet houder T. van Rij van volkshuis vesting. „In de huisvesting hiel den we dan ook vooral een voorraad alleenstaande jonge ren over." Jonge statushouders worden na hun erkenning als vluchte ling eerst ondergebracht in het 55 kamers tellende Foyer-pro ject aan de Middelstegracht. Daar worden ze met een aantal spoedcursussen klaargestoomd voor de Nederlandse arbeids markt. Na een halfjaar worden de vluchtelingen geacht een ei gen woning te betrekken. Hoeveel woningen er precies apart worden gehouden voor statushouders hangt af van het aantal asielzoekers dat Leiden jaarlijks van het rijk moet huis vesten. De statushouders, van wie er overigens al een aantal op kamers woont in een corpo ratiewoning, worden verwezen naar de flatgedeeltes van de Ste venshof, Leiden Zuid-West, de Merenwijk en de Mors. „Als ze er eenmaal wonen, behandelen we deze jongeren hetzelfde als iemand die nog bij zijn ouders woont", zegt voorzitter C. Noort van de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen. „Er is geen sprake van dat ze onze woningen pikken. jaar is het Leidsch weer aanwezig in de Vierdaagse. De deze krant staat vol- week woensdag langs in het kinderdorp waar de wande- is dat ook en omgeving komt bij de krant. Even uit blazen, een praatje maken en op de foto. Wandelaars uit de regio die ook op de andere dagen hun verhaal kwijt willen over licha melijk of geestelijke uitputting, blaren, voedselstoornissen, versleten knieën, afzien of er van afzien kunnen terecht bij de wandelende reporter ter plaatse Pablo Cabenda. Te herkennen aan een Leidsch Dagblad t-shirt en een ver moeide maar verbeten blik in de ogen. bedreiging van een po- en brandstichting is 3 arige Leidenaar door de rechtbank veroordeeld uur dienstverlening plus 'e' nvaardelijke celstraf van "f jaar. Daarnaast moet zich laten behandelen RIAGG en het consulta- alcohol en weken geleden eiste of- n justitie M. Horstman Leerlingen Streekschool in de prijzen Leidenaar Emiel Kooistra (21) en Jeroen Krouwers (22) uit Ha- zerswoude-Rijndijk zijn de afge lopen week in de prijzen geval len bij de internationale beroe- penwedstrijden in Zwitserland. De wedstrijden zijn de officieu ze wereldkampioenschappen in technische vakken. Beide prijs winnaars zijn leerlingen van de Streekschool Leiden. Kooistra won de tweede prijs in het auto spuiten, terwijl Krouwers vierde werd in de sector autoschade- herstellen. Hij won daarmee een Prix d'Excellence. nog een half jaar cel plus een SeillStOring legt half jaar voorwaardelijk en be- handeling door cad en riagg. trein verkeer lam De Leidenaar verzette zich op 8 november vorig jaar toen een leiden/alphen aan den run agent hem vro^g om zijn mes in te leveren. Een maand later hield de man na een ruzie een aansteker bij zijn eigen brom fiets. Door de steekvlam dreigde een woning aan de Leidse Ho- gewoerd in brand te vliegen. In beide gevallen was de Leidenaar onder invloed van alcohol. Een seinstoring heeft gistermid dag het treinverkeer tussen Al phen aan den Rijn en Leiden- Lammenschans lamgelegd. Rei zigers werden vervoerd met bussen. De storing ontstond om half twee doordat een kabel de fect raakte. Om kwart over vijf konden de treinen weer rijden. leiden» Een stukje van de oude stadswal, weer in ere hersteld. Een expostitieruimte eronder. Een horeca gelegenheid, met volop terrasruimte. Het is nog maar een maquette, maar wel een die een goed beeld biedt van hoe de Zijlpoort er over een jaar uitziet. Nu de gemeenteraad de Zijlpoort-plannen heeft goedge keurd, is alles gereed om met de opknapbeurt te beginnen. De gemeente hoopt dat de bouwers in het na jaar aan de slag kunnen. Met het werk is ruim drie miljoen gulden gemoeid. FOTO HIELCO KUIPERS lemaal 'lijken in de kast', con stateert Meelis. Kleine en grote problemen voor onderzoekers en verbou wers. Een van de onderzoekers bijvoorbeeld bekijkt het eetge drag van zebravinken. De pneu matische boren van de verbou wing bleken voor het onderzoek funest: de dieren gedroegen zich opeens volstrekt abnor maal en dus moest het onder FOTO HIELCO KUIPERS zoek tijdelijk worden gestaakt. Of de sluipwespen die niet te gen de oplosmiddelen van verf bleken te kunnen. „We moesten dus milieuvriendelijke verf laten gebruiken. Maar dat vergt weer een omschakeling van de schil ders. Die verf verft minder lek ker.'' De verbouwing kost elf mil joen gulden en moet eind vol gend jaar afgerond zijn. hand heb. Het weer niet, de an dere dieren niet en vernielingen door onverlaten niet." Vervanging van buitenonder- zoek door onderzoek onder ge conditioneerde omstandighe den is mogelijk omdat, zoals Meelis het uitlegt, het vooral om het mechanisme van biolo gische processen gaat. „Zoals de vraag hoe een parasiet er voor zorgt dat diegene die hij parasiteert, niet uitsterft. Het gaat om het systeem en dat kun je binnen ook goed bestude ren." Aan de.verbouwing van het lab zijn ook de ontwikkelingen af te lezen van de vervanging van grote proefdieren door Sei ne. Meelis: „Promovendi blijven maar vier jaar. Willen zij een af gerond onderzoek kunnen doen, dan moeten ze beschik king hebben over dieren met een korte reproductietijd." De verbouwing verloopt in principe horizontaal: per ver dieping wordt de zaak afge werkt. „Maar er blijkt in de rioolbuizen nogal wat asbest verwerkt. Ook de vervanging van zuurkasten maakt het nodig om om de haverklap verdiepin gen die al klaar zijn, toch weer gedeeltelijk open te breken." Al Zelfs de garderobe is tijdelijk ontruimd om plaats te maken voor aquaria. Parels Een restauranthou der heeft onlangs in een partijtje Zeeuwse mos selen een flink aantal pa rels gevonden. Pannenkoeken 1 C Pannenkoeken- I 3 boerderij De Hooi berg in Leiderdorp over weegt AC- Restau rants voor de rechter te slepen Voorzitter 'geschokt' Vervolg van voorpagina Gaat de taptoe nog wel door op 3 oktober? En hoe zit het met de kermis? Duidelijk is in elk geval dat tijdens deze evenementen het geproduceerde geluid de door de ge meente gestelde norm van 75 decibel ruim zal overschrij den. Leiden zit dan ook enorm in haar maag met de 'de cibelkwestie', zegt milieuwethouder Alexander Pechtold. Hij weet niet waarom Leidens Ontzet niet de status van 'herrie-evenement' heeft gegekregen. leiden thomas erdbrink Er is vier keer per jaar ruimte voor evenementen waarbij niet op decibellen wordt gelet. Dit jaar hebben alleen Werfpop en Pleinpop die status gekregen. Hij is van plan om het 3 okto berfeest ook deze status te ge ven. Hoe dat moet, is nog on duidelijk omdat de status niet zonder een tijdrovende in spraakprocedure kan worden veranderd. Het is dus de vraag of dat voor 3 oktober lukt. Geschokt P. van Sterkenburg, voorzitter van de 3 October Vereeniging, reageert geschokt op de fout van de gemeente. Er is elk jaar wel een discussie over geluids overlast, maar dit had hij niet verwacht. ,,Als dit klopt dan kunnen de traditionele onder delen van het feest niet door gaan." Omdat de norm ook overdag geldig is weet hij zeker dat veel evenementen de norm zullen overschrijden en dus ver boden kunnen worden. „Ik kan me niet voorstellen dat de Leidse bevolking een 3 oktober zonder optocht en ker mis zal accepteren", zegt Van Sterkenburg. Desnoods wil hij een proefproces ontlokken om duidelijkheid te verschaffen. Hij gaat het bestuur van de vereni ging in een spoedberaad bijeen roepen om te kijken hoe dit probleem verholpen kan wor den. Rechtszaak Dat de dreiging van een recht zaak reëel is, blijkt wel uit het feit dat er deze week een recht zaak tegen Werfpop was. Ga- renmarktbewoonster R. van der Weele wilde dat de rechter het popconcert zou verbieden. Ze verloor het kort-geding, maar kondigde aan zo weer naar de rechter te stappen. Van der Weele was gisteren niet be reikbaarvoor commentaar. Het Zuid-Afrikaanse East London kampt met een enorm te kort aan goede, betaalbare woningen. Om deze problemen het hoofd te bieden, krijgt de stad steun uit het buitenland. Zo zijn twee Leidse ambtenaren gedurende een half jaar uitgezonden om plannen voor een grote nieuwbouwwijk uit te werken. Oud-wethouder Aart van Bochove neemt deze week met een Leidse delegatie een kijkje. Verslaggever Aad Rietveld reist mee en doet dagelijks verslag. Vandaag deel 5 (slot). Huizen bouwen voor de arme bevolking. Dat is de eerste op dracht die de nieuwe Zuid- Afrikaanse regering zichzelf heeft gegeven. En dat is niet zo gek. Alleen al in de provincie Oostkaap zijn tenminste 150.000 mensen dakloos. Hon derdduizenden leven in huis jes en hutjes zonder licht en stromend water. Of ze hebben in een kamertje van drie bij vijf de wc binnen, maar de kraan buiten. Zie je mensen die op het toilet zitten met een kan uit het raam hangen om buiten water te tappen. In de tijd van de apartheid be dacht de regering, dat voor de arme zwarte mensen de wc het hart van het huis was. En zo komt het dat op een heuvel bij Duncan Village - een van de townships bij East London - een grote hoeveelheid wc's is neergekwakt. Hokjes met een toiletpot en een kraan, waar de zwarten geacht werden hun eigen huisje omheen te bou wen. Uit protest tegen die be lediging bleven ze in hun ei gen krotten wonen, zonder stromend water. De hokjes staan nog steeds in lange rijen doelloos op die heuvelrug. Toilet-city. Johan en Geke Blokland wer den begin dit jaar door de ge meente Leiden naar East London gestuurd om als amb tenaar te helpen bij het op gang brengen van sociale wo ningbouw. Maar het doorgaan van hun voorbeeldproject in Belgravia - een prachtige vallei in de buurt van de binnenstad - is een paar weken yoor hun vertrek nog steeds niet zeker. De twee Leidse ambtenaren hebben een plan bedacht om er huurhuizen te bouwen voor mensen met een inkomen van tussen de 800 en 3000 rand. Veel huur kunnen die niet be talen. dus het moeten simpele huisjes worden. Met een slaapkamer beslaat zo n wo ning niet meer dan 35 vierkan te meter. En dan kost 'ie nog altijd zo n vijftigduizend rand. De gemeente East London is enthousiast maar de proble men stapelen zich op. Om te beginnen zijn huurhuizen in Zuid-Afrika niet populair. Want die horen bij de apart heid. Iedereen wil zijn eigen bedoeninkje. En het plan van de Bloklands om in etages te bouwen zien de East-Londonaren helemaal niet zitten. Dan raakt de men selijke schaal zoek, zegt housing director Eddie Sa muels. En al gaat het over niet meer dan drie lagen, hij verge lijkt het meteen maar met de Bijlmer. Dat is toch ook mis gegaan? En dan is er nog het probleem van de financiering. De over heid geeft een subsidie van 15.000 Rand per woning. Maar komt pas over de brug als de huurders het huis ook betrek ken. Projectontwikkelaars zijn bang om erin te stappen. Want als blijkt dat de mensen deze nieuwe woonvorm niet willen, en de huizen blijven leegstaan dan kunnen ze flui ten naar hun centen, en naar hun goeie naam. En dan staat er straks in East London weer een Toilet-city, maar nu met een huisje om de 'gemak' heen. Een ander project van Johan en Geke Blokland heeft ook al met wc's te maken. In Duncan Village staan de zogenaamde B-hostels, een soort woonka zernes voor de zwarte mannen die in de stad kwamen werken maar hun gezin in de thuislan den moesten achterlaten. Ze slapen er met z'n vieren op een kamer van vier bij vijf. In elk woonblok zijn vier van die kamertjes, twee aan weerszij den van een soort gemeen schappelijke ruimte met een fornuis en een stapel genum merde kooitjes waar ze hun persoonlijke bezittingen in kwijt kunnen. Sommige man nen hebben nu hun gezin la ten overkomen. Het plan is om de huisjes ten minste allemaal een eigen deur te geven en de toiletten eruit te halen en over te bren gen naar iets wat op een Ne derlands openbaar toilet lijkt. Zodat de mensen wat meer hygiëne en wat meer ruimte krijgen. Het is de vraag of het plan lukt. Een projectmanager onderzoekt hoeveel huur de overwegend werkloze en anal fabete bevolking kan opbren gen. Want al lijkt het niks: er moet wel geld voor komen. En voorlopig is dat er niet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11