Smart 'krasvast en onkreukbaar' Seat Arosa op Duits niveau üchone bus van Mercedes Weg en wiel EITENSüEAT itroën schaaft aan XM n nieuwkomer Berlingo Gezien worden met je mooie cruiser nault vergroot invloed in Z-Amerika uit overweegt een zelfstan- narketing- en productie- )p te richten in Zuid-Ame- Dm de groei van Renault I regio in goede banen te 1, zal de nieuw te vormen Ie activiteiten van het con- {aan coördineren. De op- ist in het streven van Ren in de Mercosur te laten leien tot een van haar kte afzetgebieden. De dou- (nie Mercosur wordt ge vormd door de landen Argenti nië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Latijns-Amerika is een groeiregio in de automarkt. In de periode 1984-1994 bedroeg de gemiddelde verkoopstijging 27 procent per jaar, tegenover 8 procent in Europa. Renault be gint binnenkort met de fabrica ge van de Mégane's Hatchback en Sedan in Argentinië. De Mé- gane Scénic zal vanaf eind 1998 van de band rollen in Brazilië. Ivolg op de experimentele fheeft Mercedes nu ook |pbtü(No-Emission Bus, bnder uitlaatgassen) laten fen stadsbus met elektri- landrijving gevoed door Jstofcellen. Optimistisch |K. Lauk, verantwoorde- jor de bedrijfswagendivisie laad van bestuur van Mer- J-Benz, dat zo'n aandrijf- fm binnen enkele jaren in ictie kan gaan. Vorig jaar fe men een dergelijke be- jg niet aan voor de Necar, L5(klasse ruimtewagen met Istofcellen. randstofcel-auto rijdt op ktofgas, dat met zuurstof is iflucht reageert tot niets 6 dan warme waterdamp, ziemj elektriciteit vrijkomt. fdes werkt samen met een s lese specialist in brand- llen en heeft dit jaar een Jatilel van 25 procent in dat (f Ballard Power Systems ien. Daar ontwikkelde :n brandstofcel-pakket dat 25 kW vermogen kan leve ren. De Nebus heeft tien van die pakketten op zijn dak, plus een aantal waterstoftanks. Het lijkt niet dat de ontwikke ling nu veel verder gevorderd is dan bij de presentatie van de Necar vorig jaar in Berlijn. Mer cedes wilde alleen aantonen dat ook grote voertuigen als stads bussen en vrachtwagens voor stadsdistributie op geruis- en uitlaatgasloze aandrijving met brandstofcellen kunnen lopen. Wederom wordt het probleem aangehaald dat het maken van waterstofgas duur is. 'Er wordt gewerkt aan het gebruik van bij voorbeeld methanol', heet het. Methanol, een soort alcohol, bevat veel waterstof dat er door een 'reformer' uit gezuiverd zou kunnen worden. Maar hoe zo'n apparaat eruit moet zien is blijkbaar nog steeds onderwerp van studie. Er wordt ook nog niets gemeld over (experimen teel) gebruik in de praktijk van de Nebus. Kamcar Londense bobby's brengen een Wolseley uit 1901 aan de praat, zodat deze kan meedoen aan de jaarlijkse 'race' voor oldtimers tussen Londen en Brighton, afle vering 1983. Werktuigbouwer Frederic York Wolseley begon zijn merk ruim een eeuw geleden in Australië en werd daarbij bij gestaan door de toen nog onbe- midden van de jaren twintig ging de Wolseley Tool and Motor Car Company failliet en kwam in handen van de Nuffield-groep van Sir William Morris. Jaren la ter, in 1952, kregen de merken Wolseley en Austin weer met el kaar te maken, toen ze met Mor ris opgingen in BMC, de British Motor Corporation. foto ap J)AG 11 JULI 1997964 kende Engelsman Herbert Austin. Weldra zetten de twee het merk in Engeland voort maar waren ook daar niet erg succesvol met hun schaapscheermachines. Wolseley trok zich terug uit het bedrijf en Austin ging zich bezig houden met de bouw van auto mobielen, eerst bij Wolseley, la ter onder zijn eigen naam. In het hrysler brengt Neon 1.8 liter t 1998, wat in de praktijk tte betekenen binnenkort xlt Chrysler in Europa het »|na van zijn kleinste model ■laan met een 1.8 liter ver sie komt naast de huidige iSfeps 2.0 liter, met een mo- ie in zoverre nieuw is, dat —iet een verkleinde cilinder- ig tot 115 pk sterke 1.8 vari- ^»ordt gereduceerd. Nog on bekend is hoeveel prijs en brandstofverbruik daardoor da len. Wel bekend is dat de Neon 1.8 alleen met handschakeling geleverd wordt, de 2.0 liter krijgt nu voor prijzen vanaf 39.995 naar keuze handschakeling of een wat antieke 3-traps auto maat mee. In ons land verwacht de importeur 'fikse belangstel ling' voor de nieuwe variant. ealer voor de Duin- en Bollenstreek Ékerstraat 6, 't Heen, 2222 AN Katwijk ^lefoon 071-4026369 louder voor dorstige bestuurders wjop een rustig stuk weg tij- l|een lange vakantierit kan Selle slok achter het stuur ■^ig zijn. Waar zet de be gier het blikje fris veilig |n heeft hij binnen een se- p weer twee handen aan —tuur? Voor dorstige autorij- itroduceert een fabrikant shboard-accessoires de klikblikhouder'. uder zit binnen handbe de bestuurder met twee fast op de lamellen van itilatierooster in het dashboard. Hij is voorzien van twee zichzelf vergrendelende grijpers. In een doorgaande be weging zet de bestuurder het blikje tussen de grijpers en knijpt ze gelijktijdig dicht. Via een druk op een knop springt de houder weer open. In auto's met airconditioning koelt de luchtstroom daarbij de dorstlessers. De klikblikhouder is geschikt voor blikjes of flesjes met een doorsnede van 5 tot 9 centimeter en kost rond drie tientjes. uw staat Citroën voor de png te bewijzen dat het ïog steeds een bijzonder er uitstraalt binnen het oncem. naast collega Peu- linnenkort verschijnt de ^>er voor de weinig succes- X Net als die ZX sterk it met de recent ver- Ie Peugeot 306. maar dit- tellicht met meer recht- Citroën-karakter. Want is om zich nadrukkelijk leren heeft het merk niet ial doet men vooral met lingo wel verwoede po- ordat de ZX-opvolger edt, meldt Citroën nog hjes aangaande die Berlin- net topmodel XM. Wat tdeXM biedt het nieuws Inkele verrassing. Hij jle nieuwe 3.0 liter V6, |eerder aantrad in onder peXantia, in plaats van de E.85 liter 6-cilinder. Hoog- fcet voor Citroën een mee- jdat men de vernieuwde t> mag presenteren, voor- Ipugeot komt met diezelfde ivoor de concurrerende jvat niet lang kan uitblij- ijk komen voor de XM zij- fee airbags beschikbaar, in jurste uitvoering zijn ze zelfs standaard. De 6-cilinder wordt in zowel de sedan- als de stationwagon van de XM gebo den. Met de wat merkwaardig aandoende keus om de station wagon daarbij standaard auto matische transmissie te geven, terwijl de sedan ook met hand schakeling leverbaar is. Zowel Peugeot als Citroën doen hun best de vorig jaar gepresen teerde compacte besteller Part ner/Berlingo tevens als een soort voordeligeruimtewagen aan de man te brengen. Het hardst werkt Citroën daaraan met zijn Berlingo Multispace, die nu enkele opties krijgt welke vooral bij zulk particulier ge bruik aansluiten. Naast de 1.4 benzine- en 1.9 dieselmotor komt een 1.8 ben zinemotor (90 pk) beschikbaar. Die tilt de acceleratie van be- drijfs- naar personenautoni veau, wat zeker bij de beoogde jongere kopers welkom zal zijn. Het gaat wel ten koste van een duidelijk hoger verbruik (gemiddeld 1:11,2, tegen 13,3 voor de Multispace 1.4). Daarnaast is voortaan als extra een in ongelijke delen neerklap- bare achterbank mogelijk, zoals veruit de meeste personenau to's met variabele laadruimte hebben. BOEKEN Meer motoren In 1992 verscheen bij uitgeverij De Alk in Alkmaar Alle motoren 1951-heden in twee delen. Sinds het verschijnen daarvan is de opgebouwde kaartenbak syste matisch bijgehouden, waardoor vorig jaar een bijgewerkte versie van dit naslagwerk op de markt kon komen. Het nieuws van dit jaar heeft sa mensteller Ruud Vos onderge bracht in een supplement, een actuele toevoeging die ieder jaar zal worden uitgebracht, tot over een aantal jaren wellicht weer een geheel herziene, com plete druk van Alle motoren zal verschijnen. Het supplement 1997, met het nieuws, een achttal rij-impres- sies en een actuele lijst van merkenclubs, ligt in de winkel voor 16,90 gulden. Nieuwe almanak voor hobbyist Tot eind augustus ligt bij kiosk en boekhandel de nieuwste edi tie van Voitnre's Oldtimer Alma nakje koop voor 16,95. Daar na bij uitgever Voiture's in Lo- chem (tel. 057 3252 952). De Al manak is geen plaatjesboek, maar een onmisbare hulp met zakelijke informatie voor ieder een die zich met klassieke au to's of motoren bezighoudt. De lijvige pocket is weer uitgebreid en bevat nu bijna 300 pagina's met 2.500 adressen van mer kenclubs, musea, restauratiebe- drijven, onderdelenwinkels, taxateurs, verzekeraars etc. Al veranderen de vermelde adressen niet elk jaar, de Alma nak is altijd actueel omdat hij ook een uitgebreid overzicht geeft van geplande klassieker- evenementen. Nieuwe Spaanse mini loopt bij moeder Volkswagen van de band „We gaan in 1997 van de Arosa 50.000 stuks verkopen, dat is al les wat we in het begin kunnen bouwen. Maar daarna worden het er meer, 70 of 80.000 zou best kunnen." Seat's verkoopdi recteur D. Schmit blaakt van het vertrouwen in dit nieuwe pro duct, dat volgens de reclameslo gan 'een klasse beter' is. Om precies te zijn een klasse beter dan de kleinste auto's tot nu toe waren, hetgeen iets zou zijn waar een groeiend aantal klan ten op zit te wachten. Vanaf de zomer zal de Arosa in Nederland te koop zijn, er wordt een prijs vanaf 19.800 in het vooruitzicht gesteld. Het verkoopdoel in ons land is 3.500 stuks, waarbij de importeur niet vreest dat dit belangrijk ten kos te gaat van de vraag naar ande re Seat-modellen. Anders kan dat worden bij Seat-moeder Volkswagen, die later een eigen versie van deze nieuweling zal brengen. Oneerbiedig gesteld is het een ingekorte VW Polo, voor een net wat lagere prijs. Waarbij het dan maar de vraag is of het koperspubliek daar echt zo reik halzend naar uitkijkt en of dat niet dezelfde kopers blijken te zijn die anders een Polo hadden gekozen. Vergelijkbaar met de Polo is ook dat Seat voor de Arosa een serie aankledingspakketten brengt, net als de 'bouwstenen' voor de Polo. Verder is er keus uit twee motoren, alweer bekend uit de Polo: 1.0 en 1.4 liter benzinever sies. Later komt nog een 1.7 liter SDi dieselmotor, een verkleinde versie van de 1.9 SDi uit Polo en Golf. Puur een Polo waar achteraan een decimeter of twee is afge zaagd mag de Arosa toch niet genoemd worden. Door de auto relatief hoog te make]i 1,46 meter) en de neus zo Rort mo gelijk, poogt men bij goed 3,5 meter lengte nog volwaardige vierpersoons binnenruimte te bieden. Dan blijft er natuurlijk niet veel bagageruimte over, slechts 130 liter. Door de ach terbankleuning een stukje meer overeind te zetten past een bierkrat daar toch nog in. De basisversie zal in Nederland al netjes zijn aangekleed, met zaken als bumpers in carrosse- riekleur, een toerenteller, in hoogte verstelbaar stuur en vier verstelbare hoofdsteunen. Dat laatste sluit aan bij botsveilig- heidsvoorzieningen zoals die gelden voor 'volwassen' gezins auto's. Maar airbags zijn niet standaard evenals een ABS- remsysteem en een 4-traps au tomatische transmissie. ABS en automaat vereisen wel de keuze voor een 1.4 liter motor, waarbij tevens stuurbekrachtiging stan daard is die een 1.0 liter basis- Arosa mist. Dat moet het nieuwe zijn van de Arosa, in een heel kleine au to toch zitruimte, rijkwaliteit en op wens alle uitgebreide uitrus ting die grotere gezinswagens bieden. De grens tussen stads en gezinsautoklasse vervaagt dus. Maar ook de nationale grenzen vervagen binnen het VAG-concern. Als eerste Seat wordt de Arosa gebouwd in het Duitse Wolfsburg, bij Volkswa gen dus. Voor nieuwe modellen kunnen tegenwoordig alle fabrieken van het VAG-concern inschrijven. Zo had Seat wel de Audi A3 wil len maken, maar deed Audi's eigen fabriek in Ingolstadt een beter bod. Nu al liet Schmit ver der weten dat een Seat in Brus sel gebouwd gaat worden, ook in een VW-fabriek, dat wordt de opvolger voor de Seat Toledo. „Het is voor ons verstandiger om zo de bestaande capaciteit binnen het concern optimaal te benutten, dan de afzonderlijke merken te laten investeren in nieuwe fabrieken", aldus Schmit. Zo wordt de interne concurren tie tot het uiterste opgevoerd, want de Arosa laat zien dat kwaliteitsverschillen in afwer king en rijgedrag tussen een VW en een Seat vrijwel verdwijnen. De Polo blinkt uit door een uit stekend rijgedrag, en in het al gemeen het gevoel dat hij alleen kleiner maar verder niets min der is dan een Golf. Voor de hand ligt dat de Arosa, met zijn sterke Polo-verwantschap even eens een goede indruk zal ma ken. foto sparta een klassieker: 'Niet om snel heidsrecords mee te breken, maar om met volle teugen te genieten van het goede leven'. Het frame is van ongelakt alu minium, de zeven versnellingen en de achterrem zijn opgebor gen in de Nexus-naaf van Shi- mano en er zitten dikke Vrede- stein Street Razor banden op. Bijzonder in het oog lopende kenmerken zijn een bagagedra gervan hechthout en lederen handvatten. De prijs bedraagt 1.600 gulden. Voor 1.200 gulden is hetzelfde type te koop in iets eenvoudigere uitvoering met gelakt frame. WEen flaneerl at te doen als je met een fraaie motorfiets wilt flaneren over boulevards, maar je hebt geen motorfiets. Dan is er nog altijd de cruiser, een fla- neerfiets bij uitstek. Hij was er al in de jaren vijftig, deze fiets met dikke banden, sierlijk frame en vooral veel chroom. Hij paste precies in de sfeer van opge dirkte motoren, deinende ca briolets, suikerspinnen, pettv- coats, terrassen en Jerry Lee Le wis. Diverse fabrikanten blazen deze cult-bike nu nieuw leven in. Het fietsen op dit karretje komt ;ts voor langs de boulevard. niet op de eerste plaats. Je draait er traag rondjes mee, je hangt er verleidelijk op of je geeft hem nog eens een extra poetsbeurt. Koersbroek, wieler trui en raceschoenen zijn niet zo gewenst voor het berijden van dit luxe paardje. De cruiser vraagt om scherp gesneden hemden, nonchalante polo's, kleurige bermuda's en natuur lijk trendy schoeisel. Het Nederlandse merk Sparta heeft hiervoor de Silver Bullet Cruiser gemaakt. Volgens de fa briek zijn voor deze fiets de mo dernste technieken gebruikt en toch heeft hij de uitstraling van BLIK IN HET VERLEDEN Micro Compact Car (MCC) onthult over zijn volgend jaar officieel verschijnende Smart elke keer een klein stukje van die auto. Dit keer werd het definitieve uiterlijk ge toond en konden we proefzitten en -voelen. Tevens liet men zien dat de kleine stadsauto, die door MCC (waar achter Swatch en Mercedes-Benz zitten) wordt ontwik keld, goed bestand is tegen botsingen. De auto biedt inzittenden vol doende bescherming bij een frontale botsing met bijvoor beeld een Mercedes E-klasse. Kleine aanrijdingen tot snelhe den van 15 km/u worden door de deels kunststoffen carrosse rie en speciale 'crashboxen' ge absorbeerd. Vervanging van crashboxen en kunststof delen is minutenwerk. Erg verrassend is het uiterlijk van het autootje overigens niet, want met een lengte van 2,5 meter heb je niet veel ruimte om met vormgeving te spelen. De Smart ziet eruit als een ruimte-auto die vlak na de voorstoelen is afgezaagd. Dat is niet ver bezijden de waarheid, want hij biedt slechts plaats aan twee personen. Volgens MCC, die de bezettingsgraad van de gemiddelde auto in de stad op 1,6 personen heeft becijferd, zijn twee zitplaatsen voldoende voor een pure stadsauto. De daaruit voortvloeiende compac te afmetingen maken de Smart vanzelfsprekend zeer hanteer baar en makkelijk te parkeren, zeggen de ontwerpers. Het is ongetwijfeld allemaal waar, maar als moeder of vader twee kinderen naar zwemles wil brengen valt de Smart als trans portmiddel al af. En de bagage ruimte houdt ook niet over, de weekend-boodschappen van een vierpersoons gezin passen er niet in. Dat reduceert de Smart tot een autootje dat het van zijn trendy uiterlijk en inte rieur moet hebben. Het is te ho pen voor MCC dat deze trend in grote steden wordt opgepikt. Ondanks zijn beperkte bruik baarheid is de Smart wel door dacht gebouwd. Sommige fabri kanten hebben al moeite om een auto van 4,5 meter vol doende botsveiligheid mee te geven, MCC is daar met de hulp van Mercedes-Benz bij een twee meter kortere carrosserie goed in geslaagd. Het geheim is een bijzonder sterke kooicon structie, die door MCC een 'tri- dion' veiligheidscel wordt ge noemd. Deze cel is geplaatst op een dubbele bodem, waardoor de passagiers eigenlijk een niveau hoger zitten dan waar de bot singsenergie wordt verwerkt. Verder zijn de op de uiterste hoeken van de carrosserie ge plaatste wielen zo ontworpen dat ze ook een deel van de bots- energie opnemen en daarbij vervormen. Uit botsproeven is gebleken dat de Smart ruim schoots voldoet aan de ver zwaarde Europese veiligheids eisen zoals die vanaf 1998 gaan gelden. Belangrijker is dat hij ook voldoet aan de nog zwaar dere eisen die Mercedes-Benz zelf stelt. De Smart voldoet volgens MCC niet alleen uitstekend bij zware botsingen, lichte aanrijdingen verwerkt hij ook prima. Dat komt door zogenaamde crash boxen waarop de bumpers zijn gemonteerd, die de energie van frontale aanrijdingen tot 15 ki lometer per uur kunnen opvan gen. De carrosseriepanelen be schadigen daarbij niet, want het grootste deel van het koetswerk bestaat uit elastische kunststof. Deze panelen zijn door en door gekleurd, zodat geen lakbescha- digingen kunnen optreden. Re paratie van een dergelijke aan- rijdingschade kan door twee monteurs in een kwartiertje worden uitgevoerd. Tegen lage kosten, alleen de crashboxen dienen te worden vervangen. De krasbestendige kunststof carrosseriedelen zijn ook mak kelijk te vervangen. In korte tijd zou een klant volgens MCC te gen de kosten van een nieuwe jurk of een nieuw pak andere carrosseriepanelen kunnen la ten monteren. Ze zijn in theorie in elk gewenst motiefje te ma ken. Helaas vermeldt MCC er niet bij waar zij die jurk of dat pak kopen, want die heb je ook in sterk uiteenlopende prijsklas sen. De volgende stap in de Smart - onthulling betreft de motoren. Nu al is bekend dat de Smart achterwielaandrijving krijgt en dat er een elektrisch bediende versnellingsbak met automati sche koppeling in zal zitten. Voor de voortstuwing wordt ge dacht aan een 3-cilinder benzi nemotor of direct ingespoten turbodiesel, en zelfs aan elektri sche aandrijving. We houden u op de hoogte. FIETSSTROOK redactie: Theo v

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9