Duitse coalitiepartijen akkoord met begroting Buitenland Neanderthaler is geen familie moderne mens Vossenjacht jaagt tienduizenden naar Hyde Park Veij aars visite Aardverschuiving bedelft bergdorp in Zuid-Japan Asteroïde bedreigt aarde niet IAG 11 JULI 1997 v,enadering Griekenland en Turkije 1 Turkije en Griekenland verwachten binnen enkele da- erieuze ontwikkelingen' in de verbetering van de onderlin- ities. Dit zei de Turkse minister van buitenlandse zaken jen. Turkije en Griekenland spraken dinsdag in de marge Iei e NAVO-top in Madrid af eikaars soevereiniteit te respecte- i voorgoed af te zien van geweld. De twee landen staan al e tijd op gespannen voet over Cyprus, etnische minderhe id [i territoriale claims in de Egeïsche Zee. iet «ijks Albanië heeft tweederde zetels M J inii» De Socialistische Partij in Albanië heeft 99 van de 155 >0{ [ientszetels gewonnen bij in de verkiezingen van 29 juni en ■en Dat blijkt uit de gisteren bekendgemaakte officiële verkie- te litslagen. De sociaaldemocratische partij met negen zetels N r andere linkse partijtjes met tezamen acht zetels bezorgen ve tse coalitie een tweederde meerderheid. De coalitie onder in gvan de socialisten kan met die meerderheid de grondwet rgèpn. land bouwt kernreactors Indonesië 5 'n ui» Rusland is van plan de komende jaren twee kerncen- eri te bouwen in Indonesië, zo heeft de Russische minister 'en imenergie gisteren gezegd. Indonesië is niet het enige ont- e' ingsland dat geïnteresseerd is in de Russische expertise op ■e;$bied van kernenergie. Amerikaanse regeringsfunctionaris- ibben gewaarschuwd dat de door Russen gebouwde kern- iles er ook toe kunnen leiden, dat landen toegang krijgen technologie en materialen die nodig zijn om kernwapens duceren. lental beving Venezuela loopt op ,uv Zeker 59 mensen zijn om het leven gekomen tijdens n achtige aardbeving in het midden en oosten van Vene- n De autoriteiten in Caracas zeiden gisteren te vrezen dat ntal slachtoffers zal oplopen tot boven de honderd. Red- jjj jloegen verdubbelden gisteravond hun inspanningen na- erlevenden die vastzitten in een ingestort gebouw in Cu- jj* via mobiele telefoons om hulp hadden gevraagd. Eerder n al negen overlevenden uit het gebouw bevrijd, nadat zij telefoon aanwijzingen hadden gegeven over hun verblijf- »ec1 ep Inland importeerde Brits rundvlees Rusland heeft via België 730 ton Brits rundvlees geïm- eb >rd ondanks een wereldwijd exportverbod wegens de gek- ienziekte. De Russische minister van landbouw sprak gis- van een 'uiterst ernstige situatie'. Wanneer het vlees in ld is geïmporteerd zei de minister niet, maar het was a ig uit België. Er bestaat gevaar voor de volksgezondheid le invoer van het Britse rundvlees, zei hij. ngbrug in Lissabon zakt door gj. Ingenieurs die de renovatie van een hangbrug over de de Taag in Lissabon leiden, waren er gisteren snel bij om iten over het doorzakken van de brug te relativeren. De ante, een kilometer lange brug is in het midden bijna drie gezakt onder de last van bouwmateriaal, werktuigen en Iers die het weggedeelte verbreden en een lager brugdek engen voor treinen. Volgens de ingenieurs was de verzak- an de uit 1966 daterende brug voorzien. in beslag Belgische villa's Mobutu Li België kan geen beslag laten leggen op het onroerend ran de Zaïrese ex-dictator Mobutu in dat land. De Belgi- vet voorziet daar niet in. Wel kan Justitie de opbrengst van iroerend goed laten bevriezen. Dat gebeurt ook met de men guldens die de verkoop van een kasteeltje in Brussel ngt. Justitie in Brussel heeft gisteren opnieuw een inval ge- «Wbij de bank Belgolaise. Dat gebeurde op verzoek van het re regime in Kinshasa. den bij overstromingen Bangladesh gong» Overstromingen in het zuiden van Bangladesh n in de afgelopen dagen aan zeker 22 mensen het leven t. Honderden mensen worden nog vermist. Tienduizenden ikloos geraakt door het hoge water, dat is veroorzaakt door are regenval van de afgelopen dagen. De zwaarst getroffen den zijn Chittagong, Cox's Bazar en de nabijgelegen dis- Na maandenlang touwtrekken, waarmee de Duitse rege ring aan de rand van de afgrond werd gebracht, zijn de regeringspartijen gisteren akkoord gegaan met de begro tingsvoorstellen van minister van financiën Waigel. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Zowel de fracties van CDU/CSU en de liberale FDP stemden in met Waigels aanvullende begro ting voor dit jaar en de begro ting voor volgend jaar. De aan vulling was nodig geworden na dat Waigel wegens de toene mende werkloosheid een tegen valler van 30 miljard mark had moeten incasseren. Vandaag beraadt de regering zich over Waigels voorstellen. Maar na het groene licht van de fracties is de instemming van zijn collega's een formaliteit. In zijn plannen ziet Waigel zowel voor dit als voor volgend jaar af van belastingverhogin gen en gaat daarmee voor de li beralen door de knieën. De FDP had gedreigd met een kabinets crisis, als Waigel de belastingen zou verhogen. Het gat wordt nu gedekt door bezuinigingen, pri vatiseringen en het opnemen van extra krediet. Deze laatste stap dreigt de re gering in conflict te brengen met de grondwet. Waigel heeft nu meer schulden, ruim 12 mil jard, gemaakt dan hij uitgeeft aan investeringen en dat staat de grondwet slechts toe als er sprake is van een verstoring van het economische evenwicht. Dat is het geval, zegt Waigel on der verwijzing naar de massale werkloosheid. De grootste op positiepartij, de SPD, bestrijdt dit en heeft een klacht bij het constitutionele hof in Karlsruhe ingediend. De SPD heeft een vernieti gend oordeel over Waigels plan nen geveld. Waigel heeft zich bediend van de 'tactiek van de verschroeide aarde', aldus een woordvoerder. Hij zei ook dat Bonn door het opnemen van extra krediet het door Maas tricht verlangde begrotingste kort van maximaal drie procent niet zou halen. De regering be strijdt dat, maar volgens econo men bedraagt het tekort nu al minstens 3,2 procent. Zij hoopt op het aantrekken van de conjunctuur en de ver mindering van de werkloosheid. De machtige president van de centrale bank, Tietmeyer, ver schafte de regering gisteren eni ge aanleiding tot optimisme. De economie zou volgens hem het ergste achter de rug hebben. De Neanderthaler, die onge veer 30.000 jaar geleden in Eu ropa uitstierf, was beslist geen voorvader van de moderne mens. Dit blijkt uit genetisch onderzoek waarover het Ame rikaanse vakblad Cell vandaag publiceert. Wetenschappers onder zochten erfelijk materiaal dat stamt van een skelet van een vroege mensachtige, dat in 1856 werd gevonden nabij Düsseldorf. Daarmee is de omstreden kwestie opgelost of de Neanderthaler is uitgestor ven of verdwenen door ver menging met de moderne mens, verklaarde onderzoeks leider Ralf Schmitz uit Bonn gisteren. Het geanalyseerde erfelijke materiaal van de 'klassieke' Neanderthaler vertoont te wei nig overeenkomst met dat van de moderne mens om als mo gelijke voorouder in aanmer king te komen. Dit verklaarde geneticus professor Paabo van het Zoölogische instituut van de Universiteit van München. De sinds lang woedende strijd of de Neanderthaler di rect tot de voorvaderen van de huidige mens kan worden ge rekend, is volgens Schmitz op gelost dit is niet het geval. Aan het project hebben weten schappers vier jaar gewerkt. Diverse wetenschappers zei den de afgelopen jaren op ba sis van gevonden beenderen dat de Neanderthaler een uit gestorven zijtak vormt in de ontwikkeling van de mens. De eerste Neanderthalers waren er ongeveer 300.000 jaar gele den. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Ze kwamen gisteren in afgedragen acti vistenuniform met grote bruine dozen vol handtekeningen naar Downingstreet 10, een kleine delegatie van tie League against Cruel Sports. Of premier Blair maar goed notie wilde nemen van de boosheid van het Britse volk over wrede bloedsporten als het jagen met honden op vossen en herten. Van verschoten spijkerpakken was geen sprake in Hyde Park, waar tezelf dertijd meer dan honderdduizend Schotten, Welshmen, Noord-Ieren en Engelsen demonstreerden tegen het ver foeide voornemen van Labour-Lager- huislid Michael Foster. Jagers in hun ro de jassen, Conservatieven in driedelig pak met, vanwege de hitte, het colbertje over de arm, T-shirts in vrolijk geel. Zel den heeft het Verenigd Koninkrijk de restanten van klassentegenstellingen op een en dezelfde dag en plaats zo duide lijk getoond. Het gaat ook om klassenstrijd en hele maal niet om dierenliefde, zegt de ver eniging van country sports. Rijkaardje pesten, dat is wat Labour wil. En luister naar de voormalige vice-premier Mi chael Heseltine, die op een kleine verho ging in Hyde Park de plattelanders toe schreeuwt dat Labour een bom legt on dereeuwen plattelandstraditie. Maar zo eenvoudig ligt het niet. Onder de demonstranten, van wie een klein aantal al weken geleden is begonnen met voettochten uit Wales. Cornwall en Schotland, bevindt zich niet alleen de high society met aardappel in de keel. Er zijn ook boeren, landarbeiders, herders, boswachters, restauranthouders, mane ge-personeel. „Wat u hier ziet", bast Ni cholas Soames, de kogelronde Conser vatieve ex-staatssecretaris van defensie, „is een opstand van platteland tegen stad. een verzet tegen urbane politici die hun wil aan de country folks willen op leggen." Het dreigende leed staat in vette let ters vermeld op de bergen pamfletten die in Hyde Park worden rondgedeeld. Veertienduizend banen zullen verloren gaan als die Labour-engerds erin slagen de jacht met honden uit te bannen. Bo vendien: wat moet er gebeuren met de 15.000 honden en 50.000 paarden die zo ijverig achter de vosjes aanrennen? Af maken soms? Overstromingen breiden zich uit houdt het simpel Sydney Echt een vrolijk verjaardagsfeestje was het zo te zien niet, hoewel de chimpansees in de dierentuin van Sydney vandaag echt wat te vieren hadden. Hun moeder en groot moeder Fifi werd vandaag vijftig. Meestal worden chimpansees niet ouder dan 45 jaar. foto epa william west Democratische partij kreeg veel Aziatisch geld WASHINGTON AFP-Rtr De Democratische Partij heeft vorig jaar grote geldbedragen uit Azië ontvangen via privé- rekeningen van Amerikaanse ingezetenen. Dit blijkt uit do cumenten die de Senaatscom missie voor regeringszaken gis teren openbaar heeft gemaakt. De commissie onderzoekt het financieringsschandaal in de Democratische Partij, die vorig jaar geld uit het buiten land zou hebben gekregen voor de herverkiezing van pre sident Clinton. Op de derde dag van de hoorzittingen over de illegale financiering van de verkiezingscampagne bleek dat het geld voornamelijk uit Azië kwam. Zo ontving Johnny Chung, een zakenman uit California, op 3 maart 1995 150.000 dollar van de Bank of China en maakte hij zes dagen later per soonlijk 50.000 dollar over naar het Nationale comité van de Democratische Partij. De Amerikaanse wet ver biedt partijen voor campagnes geld te ontvangen van buiten landers of buitenlandse bedrij- CORRESPONDENT De zware regen die sinds zon dag grote delen van Japan teis tert. heeft woensdagnacht in de zuidelijke provincie Kyushu tot een grote aardverschuiving geleid. Vijftien huizen werden bedolven onder een stroom van modder, rotsblokken en meegesleurde bomen. Tot nu toe nebben reddingsploegen negentien doden geborgen en dertien gewonden onder het puin vandaan gehaald. Om vier uur 's middags werd de zoektocht naar twee vermiste kinderen stopgezet vanwege kans op nog meer aardver schuivingen. De ramp van afgelopen nacht vond plaats in het dorpje Izumi vlakbij de mon ding van de Harihara-rivier. Even na middernacht stortte een deel van de bergwand in en kwam in een stuwmeer te recht, waarna vervolgens een stroom van modder en rotsen ontstond. De getroffen huizen stonden een paar honderd meter stroomafwaarts van het stuwmeer. Er was een dam om het dorp te be schermen tegen aardverschui vingen, maar die mocht niet baten. De meeste bewoners zijn in hun slaap verrast. Maar ook als ze wakker zouden zijn ge weest, hadden ze de razend snelle en grote massa niet kunnen ontvluchten, zo zei een woordvoerder van de brandweer. Men schat dat zo'n 100.000 kubieke meter aarde en rotsblokken, waarvan sommigen een doorsnede van vijf meter hebben, de berghel ling is afgestort met een vaart van 25 meter per seconde. „Dit was geen aardverschui ving, dit was een lawine", zei Muneyuki Mitagami. Hij werkt al meer dan dertig jaar op de afdeling rampenplannen van de gemeente. Een aardver schuiving van deze afmeting had hij echter nooit eerder ge zien. Onderaan de hellingen bij de Harihara-rivier staan overal borden om wandelaars te waarschuwen voor aardver schuivingen. Het Metereolo- gisch Instituut had gister avond voor heel West- en Zuid-Japan een waarschuwing uit doen gaan voor stortbuien. Kleine planeten hebben korte levensduur De aarde wordt minder be dreigd door een botsing met een grote asteroïde dan eerder werd aangenomen. Dit blijkt uit een onderzoek waarvan het blad Science gisteren de resulta ten publiceerde. Een dergelijke asteroïde heeft mogelijk 65 mil joen jaar geleden het uitsterven van de dinosauriërs veroor zaakt. Met computersimulaties hebben de astronomen vastge steld dat de asteroïden die zich het dichtst bij de aarde bevin den, een veel kortere levens duur hebben dan men tot dus ver aannam. En dus is het aan zien. Met hun zwaartekrachtsimu laties onderzochten de weten schappers ongeveer 1500 voor werpen in de belangrijkste aste- roïdengordel. die tussen Mars en Jupiter. De meeste asteroï den vergaan als ze worden aan getrokken door de zwaarte kracht van Jupiter of de zon. De asteroïden die-overleven en de aarde naderen hebben grote kans, aldus de astrono men, in een baan om de aarde terecht te komen en daar bin nen tien miljoen jaar geleidelijk te vergaan. ETA ontvoert raadslid Ermua De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft zich gisteren verantwoordelijk verklaard voor de ontvoering van de regionale politicus Miguel Angel Blanco Garrido. Blanco (28), lid van de gemeenteraad van de Noord- Spaanse stad Ermua, is lid van de conservatieve Volkspartij van premier Aznar. Een onbekende meldde in een telefoontje aan de Baski sche krant Egin, spreekbuis van de ETA, dat de politicus morgen om 16.00 uur wordt gedood, als de regering haar beleid met be trekking tot gedetineerden niet verandert. Blanco verdween gis termiddag toen hij op weg was van zijn huis naar een onderne ming in Eibar. De ETA eist dat de regering in Madrid de zeshonderd gedeti neerde leden van de afschei dingsbeweging overbrengt naar gevangenissen in Baskenland. Zij zitten nu verspreid over heel Spanje. De overstromingen in Mid den-Europa breiden zich als gevolg van nieuwe regenval verder uiL Steeds meer rivie ren treden buiten hun oevers. Ondanks de overvloedige wa teroverlast valt het aantal Ne derlandse toeristen dat slacht offer is geworden van de over stromingen nogal mee. Bij de ANWB Alarmcentrale hebben zich tot nu toe tien Neder landse families gemeld die hun tent of caravan halsover kop hebben moeten verlaten. Op één familie na verbleven zij allen in Tsjechië. Het dodental door de aan houdende wateroverlast in Polen en Tsjechië is gisteroch tend opgelopen tot 39. Het aantal slachtoffers zal waar schijnlijk nog verder stijgen. Tientallen mensen worden vermist en de autoriteiten hebben nog geen duidelijk beeld van de volle omvang van de verwoestingen die het water heeft aangericht. In Polen zijn minstens 40.000 mensen geëvacueerd. In de stad Opole brak gisteren een inderhaast opgeworpen dam en het westelijk stadsdeel liep onmiddellijk onder. De stad kent de hoogste water standen in 500 jaar. In Polen zijn zeker 22 mensen om het leven gekomen sinds het noodweer vijf dagen geleden begon. In de Tsjechische republiek staat eenderde van het land onder water. Alleen al in Noord-Moravië zijn zeventien lijken geborgen. Oostenrijk en Slowakije lijden ook schade door de overstromingen, maar die zijn hier minder om vangrijk. In Slowakije zijn 15.000 mensen geëvacueerd uit een stadje aan de rivier de Vah.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7