eidsch Dagblad Opluchting in Noord-Ierland Nederlandse mariniers moeten Karadzic pakken ;es Priem n het spel |t volgen restanten Eurotop igen Vrakking aan Supersnel autowassen H Auto Marestad itie heeft niet genoeg 96itact met bevolking Martinair woest over plannen Schiphol TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 11 JUL11997 Werknemer van Stork wordt heel flexibel OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Cultuur en Kunst Neanderthaler is geen familie van moderne mens Liedjesschrijver Larry Hart uit Amerika centraal in musical NR. 41436 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Sport Debuut Van der Spek op koningsnummer van de Kaagweek LPCPD .Priem, de ploegleider [VM, begreep er niets J)e teams van Zabel en jni geven niet alleen de g, ze leveren ook de gele n. Dat zijn toch even grote belangen. Als je (liet voor wilt rijden, is el vreemd." 114 van de 261,5 kilo- s ontsnapte Cédric Vas- jZijn collega's zouden jas na de eindstreep te- p. De voorsprong van lir liep snel op, maar de iloegen maakten zich ijks ongerust. Priem j zette z'n mannen op n het peloton, denkend snel steun zouden krij- n renners die voor Ci- Zabel en Steels rijden, oen de voorsprong van ir zeventien minuten //TOUR was, kwamen twee ploegma ten van Cipollini een beetje helpen. Van de andere ploe gen wilde alleen Batik wel. Priem reed daarom langs de andere ploegleiders, vroeg om assistentie, maar kreeg die niet. „Op 80 kilometer van de eindstreep zijn wij begonnen. Pas toen wij er 55 kilometer later mee stopten, ging de ploeg van Steels rijden. Waar om we ermee gestopt zijn? Als wij het gat dichtrijden, zeggen ze 'bedankt', want dan kun nen we toch niet meer win- Omstreden Oranjemarsen na moeizaam overleg afgelast of omgeleid In Noord-Ierland is met grote opluchting gereageerd op het besluit van protestantse leiders om een aantal de ko mende dagen te houden omstreden Oranjemarsen af te gelasten of langs andere routes te leiden. Ook de Britse en Ierse regeringen reageerden verheugd op het gister avond laat na urenlange besprekingen bereikte compro- londen hans geleunse correspondent je-ordes en Ronnie Flanagan, de commandant van de Noordier- se politie. Politiechefs vreesden eerder nog dat er op de marsen van dit weekeinde in onder meer Belfast en Londonderry een nog grotere geweldsgolf zou volgen dan na de even omstre den optocht door de katholieke Garvaghy Road in Portadown, afgelopen zondag. Protestantse politici stonden de hele week al onder grote druk om hun door de katholieke nationalisten als triomfalisme ervaren traditionele optochten in elk geval niet door katholieke wijken te laten gaan. De parade in Belfast gaat morgen niet door. In Londonderry wordt af stand gehouden van de katho lieke wijk Bogside. Ook in Ar magh is een route gewijzigd, terwijl de Orangisten in Newry hun optocht van vandaag heb ben afgelast. In een gisteravond afgegeven verklaring leggen de Orangisten uit dat zij hun beslissing heb ben genomen 'in het licht van de instabiele situatie in Noord- Ierland en de grote kans op het verlies van mensenlevens'. Er wordt echter aan toegevoegd dat de ordes zich het recht voorbehouden om in de toe komst hun parades te houden jAART uiten keulemans ep arrestanten, die tij- Eurotop van vorige werd opgepakt wegens ld lidmaatschap van jiinele organisatie, wil terdamse hoofdofficier (tie Vrakking een koekje n deeg geven. Ze willen inklagen wegens lid- ap van een criminele die. Ook wordt onder- I Vrakking kan worden jagd voor 'wederrechte- ïeidsberoving'. pndigde S. Bosch van jnoom Centrum gister- an in het Leidse infor- ptrum Eurodusnie, r zwartboek over het itreden rond de Euro- 1 gepresenteerd. „Vrak- de zijnen hebben deze fandenlang voorbereid, pebben ze willens en petten aan hun laars ge- zwartboek zijn de ver- p 234 arrestanten opge- Het Autonoom Cen- Arrestantengroep en rzoeksbureau Jansen concluderen dat po- ititie bewust demon straties onmogelijk hebben ge maakt. Tijdens de Eurotop zijn meer dan 600 mensen gearresteerd. Dat zou gebeurd zijn op twijfel achtige gronden, zoals lidmaat schap van een criminele organi satie. Ook niet-demonstranten zouden willekeurig zijn opge pakt en onnodig hard zijn aan gepakt. Bij Justitie zijn inmid dels 290 klachten ingediend, waaronder ten minste negen van Leidenaars. Er zijn verder klachten ingediend bij de Na tionale Ombudsman. Uit het zwartboek blijkt voor al dat arrestanten werden gesla gen, geschopt of bedreigd, dat ze te weinig te eten en te drin ken kregen, dat ze niet mochten bellen of naar het toilet moch ten gaan, dat ze onzedelijk wer den betast, dat ze hun advocaat *niet of pas laat te spreken kre gen en dat ze spullen niet terug kregen. Een woordvoerster van justi tie in Amsterdam zegt de even tuele aanklachten af te wachten. „Ze moeten dat vooral doen. We hebben dit wel vaker gele zen, maar we hebben nog niks gezien." leiden De geest van de Italiaanse filmregisseur Fellini waarde gisteren even over de Beestenmarkt. Daar kwam gisteravond het Britse Kneehigh Theatre in actie, met de voorstelling 'Arabian Nights'. Een kleurig spektakel met 'kledingstukken die Huizinga's middeleeuwen oproepen en muziek uit het voorgeborchte van de hel'. Samen met de traditionele peurbakkentocht door de Leidse grachten vormde de voorstelling het begin van de Leidse Lakenfeesten. De peurbakkentocht trok net als voorgaande jaren zeer veel publiek en een recordaantal deelnemers. De vaartocht stond in het teken van muziek. Een thema dat veel deelnemers omdoopten in 'herrie', als reactie op het gemeentelijke voornemen om alle evenementen van de Lakenfeesten op hun geluidsproductie te con troleren. Zie ook pagina's Leiden en Cultuur en Kunst. foto mark lamers i drie i topmannenmodezaken zijn dealer van o.a. Hugo Boss, Corneliani, Polo Ralph Lauren, Allegri, Arrow, Stones, Di Maggio, Melka, Bleyle, Baumler, tnty, Bison, Paul Smith, Mulberry, C.P. Company, René Lezard en State of Art. lemmerstraat 179 Haarlemmerstraat 175 u Tel 071-5142940 ■rBBiWtSBTIWRTOl Leiden. Tel 071-5122823 Elitekorps oefent in geheim in Duitsland hier noch elders mededelingen worden gedaan." Het Nederlandse elitekorps dat zal deelnemen aan de arres tatie van Karadzic is de afgelo pen maanden voor de actie klaargestoomd op de leger plaats in Maarn/Doorn. Deze week zijn de mariniers naar Duitsland vertrokken. Karadzic zal, als hij wordt gearresteerd, worden overgebracht naar Den Haag, waar hij voor het Oor logstribunaal voor ex-Joegosla- vië terecht moet staan op ver denking van het plegen van oorlogsmisdaden. Kia dealer Vlietwijk HET WOORD IS AAN Shirley Ann Grau Vrouwen gebruiken kinde ren als excuus om niets te doen. langs routes en op tijdstippen die zij zelf bepalen. De Britse minister voor Noord-Ierland Mo Mowlam fe liciteerde de Oranje-ordes met de betoonde moed. „Dit was geen gemakkelijk besluit, maar het zal in en buiten Noord-Ier- land worden gewaardeerd", zei ze. Sommige Orangisten waren na het gesprek echter woedend. Afgewacht moet worden in hoe verre zij zich aan de besluiten van hun leiders zullen houden. 13*/25° 14*/25° 14'/25° 20% 30% 30% 60% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips10 Uitgaan18 Weg en wiel9 den haag gpd In het diepste geheim oefenen Nederlandse mariniers in Stuttgart voor een actie om de wegens oorlogsmisdaden aan gejaagde Bosnisch-Servische ex-president Karadzic te arres teren. De voorbereiding gebeurt in samenwerking met Engelse, Duitse, Franse en Amerikaanse soldaten. Karadzic is onder meer aan geklaagd voor genocide en mis daden tegen de menselijkheid. Hij woont momenteel, bewaakt door zo'n 500 man, in het voor malig ski-oord Pale ten oosten van Sarajevo. Naar verluidt slaapt hij op verschillende adressen en heeft hij mijnen om zijn huis laten leggen. Een snelle actie van de geza menlijke troepen om Karadzic te arresteren moet nog deze zo mer zijn beslag krijgen. De ope ratie valt onder de verantwoor delijkheid van de troepenmacht SFOR in Bosnië. Een woord voerder van het ministerie van defensie bevestigt noch ontkent de plannen: „Mocht er al sprake zijn van het treffen van voorbe reidingen voor een dergelijke operatie, dan zouden daarover, gelet op de aard daarvan, noch NBT protesteert tegen belasting luchtreizigers leidschendam gerard van putten Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft bij B W van de gemeente Haarlemmer meer schriftelijk geprotesteerd tegen het besluit om passagiers op Schiphol met ingang van 1999 toeristenbelasting te laten betalen. Het NBT acht het prin cipieel onjuist reizigers te laten opdraaien voor het gemeente lijk tekort. In de brief uit de belangenor ganisatie bovendien haar vrees dat buitenlandse toeristen als gevolg van de heffing Schiphol in de toekomst zullen mijden. Het bestuurscollege van Haar lemmermeer wordt ook gewe zen op het willekeurige karakter van de heffing. Zo wordt B W gevraagd waarom bijvoorbeeld treinpassagiers die Schiphol aandoen niet worden belast en luchtreizegrs wel. „Uitvoering van dit plan bete kent dat de toeristische sector als melkkoe wordt misbruikt", aldus NBT-directeur Hans Cor- nelissen. Eerder kondigde direc teur Smits van de Schiphol al aan bezwaar tegen de gemeen telijke belasting te zullen aante kenen. Hij vindt de toeristenbe lasting een oneigenlijk middel, omdat luchthavenpassagiers geen gebruik maken van ge meentelijke voorzieningen. Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingstijden: miandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur dag magazijn en wertpliaU geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 EUGEOT Weversbaan 9 (AntoboBlevard), 2352 IZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 de wet. Twee op de drie mensen vinden dat de politie haar best doet. Het onderzoek, een herhaling van onderzoeken uit 1993 en 1995, bevestigt CBS-cijfers dat de criminaliteit sinds 1994 met 10 procent is gedaald. Het aan tal mensen dat zich vaak onvei lig voelt, is ook afgenomen. Vooral veel voorkomende crimi naliteit, zoals vernielingen aan auto's, inbraken en fietsendief stal neemt af. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. schiphol «bill meyer 'n op de vier Neder- idt dat de politie con- vn«Lmet bevolking. Dit 'en grote enquête on- mensen van 15 jaar die is gehouden in (van de ministeries van 4 (6f binnenlandse zaken. BXUJe helft (70 procent) uit iPdervraagden is wel te- het optreden van bij een aangifte, een of de handhaving van Luchtvaartmaatschappij Martinair is woe dend op de directie van de luchthaven Schiphol. Directeur H. Smits wil per 1 au gustus een nachtelijk startverbod voor de oudere generatie tuide body-vliegtuigen, de grote toestellen. Martinair, dat twee oudere Boeing 747's bezit, zegt door deze maatre gel te worden gediscrimineerd. Tienduizen den vakantiegangers dreigen de dupe te worden van het startverbod. Schiphol presenteerde vanmorgen haar plannen voor terugdringing van de geluids hinder. Die waren vorige week overigens al deels uitgelekt. Schiphol dreigt de wettelijke geluidszones te overschrijden en moet van minister Jorritsma maatregelen treffen. Daarom is besloten het nachtverkeer aan te pakken, dat in de geluidsberekeningen veel zwaarder telt dan vluchten overdag. Vooral de chartervluchten van Martinair en de vrachtvluchten van veel buitenlandse vervoerders zijn de dupe van de nieuwe maatregelen. Door de deur van Schiphol 's nachts op een kier te zetten, zo beseft ook de Schiphol-directie, wordt de concurren tiepositie van de luchthaven ernstig aange tast. De schatting is dat het vrachtaanbod met vijf tot tien procent zal afnemen. Schiphol gaat tevens zogenoemde slots (een tijdstip waarop een maatschappij een vlucht mag uitvoeren) invoeren. Dat bete kent in de praktijk een beperking van de groeimogelijkheden van èlle luchtvaart maatschappijen, inclusief de KLM. Schiphol ontkent dat de chartermaat schappijen de dupe worden van de maatre gelen. Martinair meent echter van wel. De twee jumbos' worden in de zomer gebruikt om passagiers naar massa-bestemmingen te brengen. Zij behoren volgens Martinair tot de meest geluidarme categorie. Om ren dabel te kunnen vliegen, moeten deze toe stellen soms drie 'slagen' per dag maken Een nachtelijk startverbod laat dat niet toe Tienduizenden vakantiegangers zijn op de ze nachtvluchten reeds geboekt. Postcode: - Tel: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) 1 automatisch (f.31.95) Oacceptgiro (f. 93,05) Y Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1