HEI IS MOOI WEER Hoogachtend, verbleven zij Valkenburg: ik 1997 meer lachten Leiden Snoeien en hakken in de vakantie ronopzichter mishandeld ir grote groep jongeren Leiden Regio WEST ntal klachten over geluidshinder rond het Marine tnp Valkenburg viel vorig jaar mee. De leiding van figveld voorspelt echter voor dit jaar reeds een toe van de overlast. Het grote aantal vluchten als ge- sln het voorzitterschap van de EU heeft daarvoor jJRG «JOB DE KRUIFF :!lal geregistreerde klach- 1996 bedroeg 32, te- 68 een jaar eerder, zo flteren in de Commissie pirleg en Voorlichting in- Milieuhygiëne (COVM) Valkenburgse vliegveld, pi helft van de klacliten I Oegstgeest en Wasse- ftwee plaatsen die - met ~|irg zelf - het dichtst on- I aan- en uitvliegroutes Er zijn alleen klachten fekomen over geluids- loop van vorig jaar is ltal maatregelen geno- n de overlast te beper- |ït name het lawaai dat rrond wordt gemaakt, is ir aanzienlijk beperkt, ispe vliegveldleiding. De "Vaar vliegtuigen proef- ts omheind met een ge- 'n[ Verder is er een proef- an in een soort hangar, een vluchtsimulator die in de opleiding wordt gebruikt, het geen duizenden vlieguren scheelt. En er wordt tegenwoor dig gewerkt met 'Stille Willy's'. Dat zijn diesel-aggregaten die gebruikt worden om vliegtuigen te starten. Voorheen stonden hulp-straalmotoren voor de start een uur lang herrie te pro duceren. De milieucommissie, die be staat uit vertegenwoordigers van omwonenden, de gemeen ten Oegstgeest, Rijnsburg, Val kenburg, Wassenaar en de mi nisteries van VROM en van De fensie, toonde zich op haar tweede vergadering tevreden over de beperking van de over last. Ook uit het rapport van het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium, dat de wet telijk vereiste bewaking van de geluidsbelasting rond vliegvel den verzorgt, blijkt namelijk dat Valkenburg onder de toegesta ne geluidsbelasting blijft. Het Keukenhofbos in Lisse wordt deze zomer door vrijwilligers van Landschapsbeheer onder handen genomen. MORS Werken aan je conditie én genieten van prachtige bloemen. Tijdens de Corso wandeltocht kan dat. Wandelkring Leiden en om streken heeft drie wandeltochten uitgezet, waarvan de twee langste (vijftien en twintig kilometer) door Rijnsburg gaan. En daar is even tueel het Rijnsburgse bloemencorso te bezichtigen. De tochten be ginnen zaterdag 2 augustus tussen negen en twee uur bij de Schaatshal, Vondellaan 41. Inschrijven is mogelijk bij de start en kost drieënhalve gulden, inclusief herinneringsmedaille. BOS- EN GASTHUIS Het Jeugddorp aan de Voorschoterweg opent aanstaande maandag zijn deuren. Vijf weken lang worden doorde weeks voor kinderen van 6 t/m 13 jaar allerlei activiteiten gehou den met elke week een ander thema: circus, reizen, space, zotten- week en piraten. Een greep uit het gevarieerde programma: verkle den en schminken, decors en affiches maken, goochelen en acro batiek, puzzeltocht, een ruimteschip maken, een cursus kat- foto henk bouwman tekwaad en nog veel meer. Dagkaarten a 7,50 gulden zijn te koop bij bureau Zomer 97, Morsweg 59, tel. 071-5766531. graffiti aan het spuiten was. De groep jongeren probeerde de Sassenheimer te bevrijden. De opzichter kreeg schoppen en trappen, maar wist de man toch vast te houden. jjep van tien tot vijftien j heeft afgelopen nacht llf twee een perronop- .jjjVan het NS-station aan 'lionsplein aangevallen, i^urde nadat de opzich- ^25-jarige man uit Sas- rvj had aangehouden die Later bleek ook nog dat de draagbare telefoon van de op zichter ontvreemd was. Landschapsbeheer Zuid-Holland belegt de ze zomer weer een werkvakantiekamp. Dit keer in het Keukenhofbos in Lisse. Een week lang kamperen op het grasveld voor het kasteel, overdag werken in de natuur en 's avonds samen eten en zitten bij een kampvuur. Landschapsbeheer organiseert deze werkvakanties al twintig jaar. Zo werd twee jaar geleden landgoed De Horsten in Was senaar 'opgeknapt' en gingen de vrijwilli gers verleden jaar naar de duinen van Voor- ne. Dit jaar is het Keukenhofbos aan de beurt. Het landgoed (plus kasteel) is parti culier eigendom en er is niet voldoende personeel voor het onderhoud. „En dus hel pen wij een handje bij het instandhouden van de cultuurhistorische waarden en het onderhoud van de natuur", vertelt begelei der H. Schouffoer. Het Keukenhofbos werd in de 17e en 18e eeuw aangelegd als Engelse- en Franse landschapstuin. „Daar horen zichtassen, een geometrisch padenpatroon, een beel dentuin en buxushagen bij", vertelt Schouf foer. Zaken die stuk voor stuk onderhoud vragen. "Er moet nogal wat worden gekapt en gesnoeid." Ook uit 'natuuroogpunt' heeft het land goed onderhoud nodig. Zo moeten de slo ten worden uitgebaggerd. „In schone sloten krijgen vissen en amfibieën weer een kans." Werk genoeg voor de dertig vrijwilligers die eind juli weer aan de slag gaan. Schouffoer haast zich op te merken dat ondanks de berg werk, het er ontspannen aan toe gaat. „Er zijn twee vrije middagen en elke avond lekker bij elkaar zitten. Heel relaxed. Voor de meeste mensen is dit ook gewoon een goedkope vakantie. De begeleider is lyrisch over de kampeer - plek. „Op het grasveld voor het kasteel. We douchen en plassen in het kasteel. Fantas tisch toch." Overigens worden de vrijwilligers er niet zo maar op uit gestuurd. Ze krijgen uitge breid uiüeg van de zes begeleiders. „We let ten vooral op veiligheid. Er worden nogal wat bomen gekapt, maar daarvoor moeten er wel eerst veiligheidslessen worden gege ven." Het werk bestaat vooral uit kappen en hakken en grof onkruid uit- en wegtrekken. Schouffoer draait zelf al bijna twintig jaar mee als begeleider en heeft in die tijd deel nemers behoorlijk zien veranderen. „Vroe ger kwamen er vooral jongeren op zo'n va kantie af. Nu zijn de vutters en de ouders met kinderen in de meerderhèid. Jongeren zie je nauwelijks meer evenmin als alleen staanden." Landschapsbeheer organiseert in de win termaanden elke zaterdag onderhoud van de hakhoutbosjes in de Horsten in Wasse naar. Vrijwilligers daarvoor zijn altijd wel kom. Het vakantiekamp van eind juli is vol. Geïnteresseerden kunnen wel nog even een kijkje komen nemen. Tentoonstelling over drukwerk van Leidse bedrijven LEIDEN HERMAN J OUST RA ERIC-JAN BERENDSEN Het is niet zo groot, het is maar een tentoonstellinkje in de hal van het stadhuis. Een paar vitrines, meer niet. Het is ook bedoeld als een aar digheidje, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, oftewel Stiel: 'Hoogachtend, verbleven zij- Drukwerk van Leidse bedrijven Maar voor de Leidse liefhebber van vervlogen tijden is er genoeg te zien. Kijk maar naar een van de uitgestal de drukwerkjes, naar de stille getui gen van het industrieel erfgoed - vaak een oude rekening - lees de tekst en doe de ogen dicht. Dan is Leiden weer voor heel even de in dustriestad die het ooit was. Kijk bijvoorbeeld naar de rekening van drukkerij H. Buurman, van 13 maart 1926. Een rekening voor 7200 kaarten, voor het luttele bedrag van 16 guldens en 40 centjes. Hoezo in flatie? Het is een van de vele voor beelden van bedrijven die in de loop der jaren zijn verdwenen. De druk kerij van Buurman was toen geves tigd in de Nieuwstraat 49-51 en in de Hartesteeg 3-5. En dan de firma Van Dorp, aan de Haarlemmerstraat nommer 5. Ge specialiseerd in Prima Wrijfwas, die daar in 1926 werd verkocht. Een gul dentje slechts per kilo. Die firma is ook foetsie. Net als de firma Prowasech Stöxen in de Koenesteeg, die ooit aan de brandweer 45 armplaatjes le verde. Die plaatjes moesten de toen nog vrijwillige brandweerlieden on derscheiden van de gewone burgers. Ze kostten 1 gulden en 20 cent per stuk. Dus was de brandweer 54 gul den kwijt. Maar natuurlijk niet alle bedrijven gingen teloor. Wat te denken bij voorbeeld van het Motorhuis dat nog steeds is gevestigd in Leiden? Alleen reed men daar destijds toen ook nog lieden voor geld rond. Wei nig geld. Zo lieten enkele politie agenten zich in 1927 vervoeren in een Lincoln, Ford of Fordson. Liefst 3 uur lang. Voor 3 gulden... En ook De Nie is nog steeds een begrip waar het gaat om verwarming en sanitair. In 1926 ook al, al genoot Jan de Nie in 1926 nog faam dankzij zijn elektrische smederij waar hij onder andere hekwerk jes vervaardigde ter ver fraaiing van Het Plant soen. 1926,1927...Het zijn jaar tallen die frequent terug keren in deze kleine ten toonstelling. „Voor deze Oude nota's uit het Leidse industriële verleden zijn momenteel te zien in de hal van het stadhuis. expositie zijn enkele grotere en vrij toegankelijke collecties gebruikt", meldt de begeleidende catalogus van Stiel. „Het betreft allereerst een grote collectie briefhoofden van fac turen die uitgeschoten zijn tijdens het vernietigen van de bijlagen bij de Gemeenterekening van Leiden over de jaren 1926-1928." 'Uitge schoten'? Ze overleefden de stad huisbrand in 1929 omdat ze op dat moment nèt bij Gedeputeerde Sta ten lagen, in het Haagse Provincie huis, omdat daar de rekeningen moest worden vastgesteld. En het Gemeentearchief bewaarde ze ver volgens na de brand. Ook het parochiebestuur van de Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ont vangen aan de Haarlemmerstraat, oftewel de Hartebrugparochie, heeft de nodige facturen gespaard. Stiel zelf sprokkelde ook nog een paar losse facturen en briefhoofden bijel- kaar. Zodat nu nog valt te lezen dat schoenfabriek C.H. de Jong 'zuiver voetvo rm ig schoen werkvervaardig- foto hielco kuipers de. En dat wethouder Splinter boos werd toen hij de rekening van Ma chinefabriek Overrijn, onder ogen kreeg. Een factuur van 10 oktober 19^7, toen alles nog bijna niks kost te. Met rood potlood noteerde hij: Zonder nadere gegevens ga ik met deze rekening niet accoord.Of hij uiteindelijk de gegevens kreeg die hij wenste, is helaas niet bekend. Venijnig briefje Je bent 89 jaar, gekluisterd aan een rolstoel en woonachtig in verpleeg huis Zuydtwijck. Valt er plotseling een venijnig briefje van de gemeen te Leiden op de deurmat waarin wordt gewaarschuwd voor de gevol gen van fraude met uitkeringen. Dat overkwam de hoogbejaarde me vrouw Verbiest onlangs. Tijd om even na te vragen hoe dat zit. De gemeente stuurde eind vorige maand alle uitkeringsgerechtigden de zogeheten Klantenkrant met een bijgevoegde brief. Mevrouw drs. A. Roggeveen, hoofd sector Sociale Za ken, legt in het schrijven uit dat er per 1 juli het een en ander is veran derd in de jungle die sociale wetge ving heet. Ik wil u vooral wijzen op de Wet boe ten die per 1 juli ingaat. Wie een uit kering heeft of aanvraagt en frau deert, of onvoldoende doet om aan het werk te komen of om scholing te volgen, krijgt te maken met de Wet boeten. Toe maar, wat een lange zin en nie mand die er iets van snapt. In de Klantenkrant wordt een poging on dernomen meer duidelijkheid te verschaffen. Wie zich niet inschrijft bij het Ar beidsbureau of de inschrijving niet op tijd verlengt, wordt voor één maand 5 procent gekort op zijn of haar uitkering. Onvoldoende sollici tatiedrift: 10 procent korting. Het lijkt warempel wel een supermarkt. Maar we zijn er nog niet. Onvol doende meewerken aan activiteiten die ervoor zorgen om uit de bijstand te komen kost 20 procent van de uit kering. En het weigeren van passend werk of het door eigen toedoen ver liezen van een baan betekent50 pro centkorting op de uitkering voor één maand. Mevrouw Verbiest is na het lezen van dit alles depressief en heeft nog steeds last van slapeloze nachten. Is het gebruikelijk dat de gemeente Leiden deze brief aan alle uitke ringsgerechtigden heeft verstuurd? Marja Otten, van de afdeling voor lichting van de sociale dienst, brengt licht in de duisternis. „Alle uitke ringsgerechtigden, ongeacht leeftijd, hebben die brief gekregen. We heb ben wel degelijk overwogen om be paalde groepen uit te sluiten. Er is overleg gevoerd of we deze brief in derdaad naar cliënten van 57,5 jaar en ouder hadden moeten sturen. Er is uiteindelijk besloten om toch ie dereen te informeren. Een kale Klantenkrant toezenden, doen we niet. In de bijgaande brief wordt na melijk kort ingegaan op de inhoud van de Klantenkrant. Het schrijven is absoluut niet op de persoon ge richt maar algemeen gesteld. Otten kan wel begrip opbrengen voor de verontwaardiging van me vrouw Verbiest. „Het is zo dat oude ren dit soort dingen al snel op zich zelf betrekken. Aan de andere kant staan er in de Klantenkrant ook vaak onderwerpen over sociale zeker heid, zorg en ziektekosten. Daarvan moeten ouderen natuurlijk wel op de hoogte blijven. Misschien moe ten we per verzending gaan bekij ken wie wel en wie niet in aanmer king komen voor de Klantenkrant. Maar mevrouw Verbiest hoeft zich over deze brief absoluut geen zor gen te maken." Leidenaar gewond bij bedrijfsongeval in Noordwijk NOORD WÜK» Een 28-jarige Leidenaar is van ochtend bij een bedrijfsongeval op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk ge wond geraakt aan zijn bo venarm. De man raakte met zijn linkerarm bekneld tussen een container en de laadbak van een vrachtwagen. Het hydrau lisch systeem werd na ge schreeuw van het slachtoffer ge stopt door een collega. De Lei denaar is, waarschijnlijk met een verbrijzelde bovenarm, naar het AZL gebracht. BINNENSTAD De Wandelkring Leiden en omstreken houdt op woensdag 30 en donderdag 31 juli een wandeltocht langs de Leidse parken. De wandelaars kunnen een afstand van vijf of tien kilome ter afleggen. De tochten beginnen tussen negen en drie uur op het Stadhuisplein. Deelname kost drieënhalve gulden, inclusief me daille. BINNENSTAD Ploeteren in het zompige zand, op zoek naar over blijfselen uit het verleden. Moeizaam werk, zeker zonder de goede werktuigen. De afdeling Rijnstreek van de vereniging van amateur archeologen (AWN) had niet voldoende geld voor het benodigde materiaal, maar is nu uit de brand geholpen. Eén van haar leden, de heer A.J. Vermeulen, heeft de amateur-archeologen een motor- pomp, een telescoopbaak en ander materiaal geschonken. Eric van der Kuijl, secretaris van de afdeling Rijnstreek: „Het komt ncgal eens voor dat je ergens in het natte polderland onderzoek doet. In een dergelijk geval heb je een probleem. Er is teveel wateroverlast omdat we vaak al gauw beneden het grondwaterpeil werken en er is geen elektriciteit in de buurt. Met de geschonken spullen zijn wij in staat om nog beter op extreme situaties in te spélen, wat zeker ten goede zal komen aan de kwaliteit van het onderzoek." PIETERS- EN ACADEMIEWIJ Kin de juli-editie van de 'Hart van de Stad Krant' wordt veel aandacht besteed aan de evenementennota van de gemeente. Er staat een brief in van Hans Slot, voorzitter van de vereniging Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West, aan de gemeente Leiden. Daarin vraagt hij om meer informatie over on duidelijkheden in het beleid. Bijvoorbeeld hoe controle op de rand voorwaarden bij de evenementen plaatsvindt en hoe de gemeente klachten registreert en tegen overtreders optreedt. Om de gemeen te bij het uitvoeren van haar evenementenbeleid te kunnen contro leren wil Slot inzage in de ingediende klachten krijgen. MEREN WIJK Het Pastoraal Buurten Werk (PBW) Slaaghwijk vertrekt per 1 september uit de wijk. De werkzaamheden verplaatsen zich naar Leiden Noord en Martin van der Velden, de voortrekker van het pastoraal buurtwerk, verhuist mee. In het 'Slaaghwijk Journaal' wijdt hij uit over het vertrek en kijkt terug op 11 jaar PBW Slaagh wijk. De belangrijkste reden, zo stelt hij, om het pastoraal buurt werk te verplaatsen, is dat de doelgroep, mensen met een laag in komen, uit de wijk verdwijnt. Door de hoge huren moeten zij elders een goedkopere woonruimte zoeken. Maar sinds 1986 is in de wijk ook veel in positieve zin veranderd: het sociale klimaat is verbeterd en de graffity, straatvuil en lawaaioverlast zijn verminderd. Een aantal activiteiten van het PBW wordt overgenomen door de sa menwerkende kerken, ofwel de Regenboog. Mooi of slechr weer, bij Meubelplein Leiderdorp is het mooi weer op nu kiezen uit de allermooiste meubels vóór de allerlaagste prijzen. Om het een warm vtïn te krijgen. Uw korting kan zelfs oplopen tot 50%! Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Voor meer informatie: 071-5416585. opruimen geblazen! En hoe. Want u kunt MEUBELPLEIN LEIDERDORPS \G 11 JULI 1997 ~ame vluchten wegens voorzitterschap EU WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kurinen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15