[errie centraal bij peurbakkentocht jEiden Regio 15; Walbewoners Utrechtse Jaagpad ageren tegen woonboten Uitslag peurbakkentocht ,,!N Libéma vernoemt hal naar hoofdrolspeler in Ontzet van Leiden Verkopen bij kaarslicht —HO 11 JULI 1997 m3?JS,ACOBS'071 5356414,PLV CHEF RUDOLFKLEIJN'0715356436 Werkvakantie Vrijwilligers van Landschapsbeheer Zuid-Holland nemen deze zomer het Keukenhofbos in Lisse onder handen. Tijdmachine yi Een tijdmachine in I het Warmondse Li- duina Zorgcentrum toont hoe iemand er over 10, 20 en 25 jaar uitziet. cpgen (8) verzint mishandeling Vl»ew De achtjarige jongen die maandag tweedegraads brand en aan zijn hand opliep, heeft verzonnen dat hij was mis- Uit een onderzoek van de politie is gebleken dat hij de ;el Iwonden niet heeft opgelopen doordat drie jongens in het i"9ian de Annay Reynvaanstraat een brandende aansteker te- cajn hand aanhielden. De jongen had zelf een doosje lucifers Uis meegenomen en is hier vervolgens mee gaan 'experi- Ïl6fcren'. Ne: EL1 jjjerdorper klimt in schoorsteen cp» Alles moet je één keer in je leven hebben meegemaakt, Tojht een Leiderdorper (30) gisteravond. En dus waagde hij e^4eks kwart over tien zijn leven door in de zeer hoge -rsteen op het EWR-terrein aan de Langegracht te klim- |rscpe politie heeft de man van het terrein verwijderd. 'Ze willen ons al jaren niet voor hun deur hebben' DEN HAAG/LEIDEN MARUN KRAMP ,,Ze willen ons gewoon niet voor de deur hebben, al jaren niet." Zo vatte bootbewoner M. Maris de zaak samen die gisteren bij de Raad van State diende. De woonbootbewoners van het Utrechtse Jaagpad en omwo nenden maakten bezwaar tegen het bestemmingsplan 'Hoge Rijndijkbuurt' van de gemeente Leiden. De eerste groep omdat zij vindt dat de gemeente een slag om de arm houdt met het vastleggen van de ligplaatsen. De tweede groep omdat zij wil voorkomen dat de gemeente permanente voorzieningen voor de woonboten aanlegt. Bij de walbewoners bestaat al jaren veel weerstand tegen de woonboten die hun uitzicht zouden belemmeren. Ook maakt de groep van dertig om wonenden zich druk om de on veilige situatie in de buurt. Zo zijn bepaalde huizen voor de hulpdiensten slecht bereikbaar en kunnen brandjes op woon boten volgens hen makkelijk overslaan op woningen omdat de afstand tussen de boten en de huizen op sommige plekken klein is. De woordvoerster van de ge meente vond dit een onzinnig argument. Zij erkende wel dat het risico van brandoverslag aanwezig is op het smalste punt van het Utrechtse Jaagpad maar vond dat deze situatie zich op wel meer plekken in de binnen stad voordoet. In stegen bij voorbeeld, is de ruimte tussen de huizen veel kleiner. De slechte bereikbaarheid voor de hulpdiensten vond zij een ander probleem. Dat had niet te ma ken met de aanwezigheid van de woonboten maar met fout geparkeerde auto's. De ge meente overweegt daarom een gedeeltelijk parkeerverbod in te stellen. Walbewoner J. Bernsen maakte bezwaar tegen de ruim te die voor de boten is ingete kend in het bestemmingsplan. Met het aantal meters dat hen tot beschikking is gesteld kun nen de boten volgens zijn bere kening, wel vier keer zo groot worden. Staatsraad Lauwaars, die daar even op doorging, kwam tot de ontdekking dat dat alleen opging voor de kleinste boot op de Rijn. De omwonen den vinden echter dat de uit breidingsmogelijkheden van de woonschepen wat beter moet worden gereguleerd. Volgens hen kan nu elke boot een drij vend zonneterrasje aanbouwen en een dakterras met schermen optrekken. Het uitzicht vanuit hun huizen wordt daardoor da nig belemmerd. Onzin Woonbootbewoner Maris vond het verhaal dat de walbewoners afstaken maar onzin. „Ze kunnen wel allerlei be zwaren aanvoeren maar daar gaat het niet om. Ze willen ons gewoon niet voor hun deur hebben. Wij liggen in de weg en daarom moeten wij weg." °c9cjoegang tot de rond- oot zitten twee gïafkesten te spelen ter- j?J?l derde orkest zich i terras heeft genes- ii'isEen club K&G'ers 38 *>P een k°ot ^jerd naast de schuit 3* Lisser Veerhuis ™Lp Hollandse hits po- i wordt gelopen, i uJtaderop vaart een '^jjet een bord 'Leiden jad'. Borden en op- en manen de stad e. jlUD SEP waterpodium op de van Oude en Nieuwe j jibeert organisator Aad '*Luit al vast een beetje rrtrmen. Hij vertelt dat er ■jwel zestig deelnemers Biept het publiek op niet Rg te zijn met applaus. IKstelling tot voorgaande iWhet deze keer absoluut Ïin om te klappen. We ontheffing gekregen aantal decibellen, dus Agtt: hard klappen. B aankondiging dat de Bers aan de traditionele Bcentocht nu elk mo- Atnnen arriveren, blijft e tijd rustig op het wa len minuut of tien ver- Is /Br een verlate 'house- ik\È snel naar het begin- irt. De motor wilde niet Daarna alleen wat van toeschouwers. Uit kers schelt muziek van Idem. Van der Luit ijs- Sr het podium en trekt rbroek nog eens op. lacht verschijnt er dan een politieboot met imstuk op het voor de voorbode voor de ituigde vaartuigen die opening van de La- in vormen. Van der lit wat voor moois de ers allemaal te wach- in stelt de jury voor. iurt het nog tien mi- •rdat de eerste deelne- it podium bereiken, aar komen twee rond- jn met verschillende binnen varen, irbaar spelen beide ©pen hun eigen mu lat het resultaat één van herrie is. •peelt - naast drank - len hoofdrol tijdens de 'iet niet omdat de bo- iorzien van een tap en me geluidsinstallatie, Ét wel omdat sommige ers aansluiten bij de !n-politiek van de ge- ^INaast de herriestad- nog een boot waarop fme rode kaart wordt ld. De gemeente houdt Jpt festijn geluidmetin- Ëflpl is het op de boot van Van der Werf. Rond fulptuur van een zee- staan vier Neptunus- Een Bulgaarse brassband passeert het waterpodium. sen compleet met drietanden en twee heren roerloos voor zich uit te kijken. Alleen bij bruggen buigen ze even het trotse hoofd. Veel geluid is er wanneer het Lisser Veerhuis - eigen muziek, een tap en een dozijn dronken koppen in een stalen schouw - de doorgang onder de Visbrug bij V&D blokkeren en de op tocht voor het podium blijft hangen. „Kan die boot een doorvaren, het houdt een beetje op", probeert Van der Luit. „Kunnen jullie een beetje door varen. Dank je wel. Het stagneert hier zo." „Jongens kunnen jullie de in gang vrij maken, anders moeten ze maar even weggesleept wor den." Na veel aandringen zet de zuipschuit zich weer langzaam in beweging en kan de stoet zijn weg vervolgen. De organisator wordt nog één keer boos wanneer iemand uit een reddingsboot van jachtha ven Ad van der Spek een rook- pot te water laat. Een dikke oranje rook trekt over het podi um. „Onhandig en onvolwas sen", oordeelt Van der Luit. „Jammer, jachthaven Van der Spek." Als alle boten de eerste keer langs de jury zijn getrokken, ko men de eerste deelnemers al weer terug via de Oude Rijn. Terwijl de jury zich beraadt, stroomt de kom voor het podi um langzaam vol. Tegen de tijd dat de winnaars bekend worden gemaakt, is het op het water één grote bende. Een mooi be gin van de Lakenfeesten. culieren •O de Lange en vrinden (de gospelgroep) nnan van Benthem (met de familie varen) eui nis van der Meer (rommelmarkt Zoeterwou- ronies Verjaardag (Annie's speeldoosje) dscafé Van der Werf (Zeebanket) n der Bom hoveniers (tuintje) Verenigingen 1Muziekgroep De Sleutels 2. Excelsior/Avanti (circus) 3. Het viswijvenkoor Muziek 1.K&G 2. De Bierschuimers 3. De Ventielen Oosterhout voor wethouder Kruijt, die daar mee zijn eerste paal had. Nadat een bouwvakker, gekleed in een afgeknipte spijkerbroek en een baseball-pet, de paal in de he istelling had bevestigd, mocht de wethouder, in een grijs pak, de sleutel omdraaien. Na tien slagen stopte hij de machine en kwam een van zijn sokkel in het Van der Werfpark geklommen burgemeester bedanken voor de vernoeming. „Ik had al een restaurant, een park en een straat. Maar zo'n hal is natuur lijk het einde." Na twintig klap pen was de symbolische klus geklaard. De paal zakte alles bij elkaar zeker een meter. Ap plaus. Na de Van der Werfhal heeft eigenaar Libéma nog meer bouwplannen op stapel staan. Aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan moeten begin vol gend jaar nog twee kleinere za len en een nieuwe entree verrij zen. En ook de gemeente heeft plannen in de omgeving van de hallen. Kruijt: „De Groenoord- hallen liggen aan een stedelijke boulevard die doorloopt tot bij het station. Het gemeentebe stuur komt binnenkort met plannen om dit gebied beter op te knappen." Burgemeester Van der Werf, Comelis Joppenszoon, Jan van Hout, de Geuzen en de boze Spanjaard Valdez. In de nieuwe Groenoordhallen krijgen alle hoofdrolspelers in Leidens Ont zet een vernoeming in een hal, zaal, bar of bistro. Voor de hal van de oude burgemeester sloeg de jonge wethouder Huib Kruijt gisteren de eerste paal. De Van der Werfhal komt op de plaats van de oude runderhal aan de achterzijde van het complex en moet nog net voor 3 oktober worden opgeleverd. Vorige week klaagden buurt bewoners tijdens een informa tie-avond nog over de geluids overlast die de activiteiten in en rond de hallen veroorzaakt. De nieuwe hal is weliswaar geluid- dichter dan de oude, maar de maatregelen gaan de buurt nog niet ver genoeg. Omdat de nieuwe hal precies even groot is als de oude, heeft eigenaar Li béma echter geen bouwvergun ning nodig, waardoor de buurt het nakijken heeft. Op het mo ment van de informatie-avond waren de eerste palen al de bo dem in geslagen. Het officiële begin was echter foto mark lamers Het Zuid-Afrikaanse East London kampt met een enorm te kort aan goede, betaalbare woningen. Om deze problemen het hoofd te bieden, krijgt de stad steun uit het buitenland. Zo zijn twee Leidse ambtenaren gedurende een half jaar uitgezonden om plannen voor een grote nieuwbouwwijk uit te werken. Oud-wethouder Aart van Bochove neemt deze week met een Leidse delegatie een kijkje. Verslaggever Aad Rietveld reist mee en doet dagelijks verslag. Vandaag deel 4. De winnende gospelgroep ging vergezeld van een Amerikaanse televisie-dominee en een reclame-del die het publiek duidelijk maakte dat geldelijke steun meer dan welkom is. foto marklamers Lunchtijd bij Wïmpy's in het centrum van East London. De zaak zit vol en het zwarte per soneel achterin de zaak gooit de ene na de andere hambur ger op de bakplaat. Plakje kaas erover, dan heet het opeens een cheeseburger. De blanke vrouw achter de toonbank voorin de winkel kan de be stellingen nauwelijks bijhou den. Haar dochtertje - nauwe lijks 10 jaar oud zo te zien - rent met briefjes van kassa naar bakplaat en terug. En dan gaat het licht uit. De digitale cijfers op de display van de kassa verdwijnen. De bakplaten blijven nog even heet, maar dan kan er niet meer gebakken worden. En de vrouw moet tegen alle klanten hetzelfde verhaal vertellen. Badforbiissiness, moppert ze. Maandag gebeurde het ook al. Zat de zaak vol, viel de stroom uit. De stoplichten gaan uit, tele foons werken niet meer en de treinen rond East London staan stil. De chauffeurs van de taxibusjes, die in de stad en daarbuiten al toeterend en schreeuwend naar potentiële klanten het straatbeeld bepa len, doen goede zaken. In East London is het nog een gebeurtenis als de stroom uit valt. De kranten staan er de volgende dag vol van. „We zijn overstroomd met telefoontjes van zakenmensen", schrijft een van de dagbladen. Om er met enige ironie aan toe te voegen. „Die zijn door de sto ring geraakt waar het ze de meeste pijn doet. In hun por temonnee." In de township Mdantsane weten de mensen niet beter. Daar valt de stroom elke dag uit. En niet een keer, maar ge regeld. De zaken in het grote winkelcentrum - omgeven door een drukke, kleurige en rokerige Afrikaanse markt, waar reclameborden van Omo ver bovenuit torenen: maakt alles zo wit als het maar kan - hebben allemaal kaarsen of gaslampjes op de toonbank. In de gangen door het winkel centrum, waar net zo hard si naasappels. nagelknippers, yams en botemoten worden uitgevent als buiten, is het aar dedonker als de lichten weer eens uitgaan. Maar de mensen zijn het gewend en lopen ge woon door. Het is een erfenis van de apartheid, zegt een ambte naar. De vorige regering heeft geen goed elektriciteitsnet aangelegd voor de gigantische township, die zich in het heu velland uitstrekt zover het oog reikt. Simpele huisjes, akelige krotten en bijna nooit licht. En dat in een land waar het, ook al is het 's winters nog een aangename 23 graden, al om vijf uur donker wordt. Geen wonder dat de mensen buiten vuurtjes stoken. De Leidse delegatie die de mo gelijkheden van een steden band met de Zuid-Afrikaanse stad onderzoekt heeft met ambtenaren gesproken over samenwerking in het ontwik kelen van nieuwe, schone energievormen. Dat zou een mooie klus zijn voor de ener gie- en watervoorziening Rijn land. „Die heeft op dat gebied veel kennis in huis", zei An- toon van Dijk van het gemeen telijke ingenieursbureau tegen collega-ambtenaren in East London. Er kwam weinig respons op. Zolang fossiele brandstoffen hier zo goedkoop zijn is er voor alternatieve energie nog geen toekomst, zeiden de East Londonaren. En misschien dachten ze: alternatieve ener gie? Laten we eerst maar eens met gewone energie beginnen. AAD RIETVELD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13