Cod, parsnips en scones voor snelle Engelse trek Smaak Dunne spaghetti en risotto Italiaanse smaakmakers •j Mmmm VRIJDAG 11 JULI 1997 REDACTIE WIM VAN BEEK Komkommertij d Her is komkommertijd. Nagenoeg heel Ne derland is op vakantie. Het file-probleem is zómaar in het niets verdwenen en ook de kranten doen het in deze tijd van het jaar noodgedwongen rustiger aan. De zomerkom- komrners van de volle grond zijn rijp en met name in deze periode van het jaar halen de buitenmodellen, die wel 2 kilo kunnen we gen. de voorpagina's van de kranten. Daar komt dus ook de uitdrukking 'komkommer tijd' vandaan, zo heb ik me door een door gewinterde journalist laten vertellen. De komkommer was overigens ten rijde van de Grieken en Romeinen al een van de meest ge liefde vruchtgroenten. Pas in de 16de eeuw werden komkommers vanuit Rome via Frankrijk over geheel Europa verspreid. Er zijn talloze rassen, doch wij hebben hier in Nederland veelal te maken met de kaskom- kommer die in de wintermaanden onder het glas wordt gekweekt. Ze worden in plastic fo lie verpakt om ze langer houdbaar te maken. Komkommers van de volle grond zijn er van af juli tot en met september. Overigens mag een komkommer nooit in de koelkast worden bewaard omdat bij deze lage temperatuur snel bederf optreedt. Een koele plaats is wel aan te raden en wie een aangesneden kom kommer nog even wil bewaren doet er goed aan de komkommer met het snijvlak naar beneden in een glas water te zetten. Nu de komkommer op zijn best is moeten we daan>an de 'vruchten plukken Het is een lichtverteerbaar produkt dat tegelijk fris. zoet, zuur en bitter van smaak is. Juist daar door goed te combineren met vlees (bijvoor beeld parma-ham) én vis (bijvoorbeeld zalmsnippersMet het oog op een zomer met zon stel ik u graag een toepasselijke koude komkommersoep in het vooruitzicht. Gecom bineerd met een frisse Loire-wijn vormt deze soep een zomerse entree of een lichtverteer baar lunchgerecht. Ingrediënten: 2 sjalotjes, gepeld en gesnipperd 2geschilde komkommers 12 blaadjes dragon 1 teentje knoflook, gepeld en gesnipperd 2 dl olijfolie, extra virgine 3 dl crème fraiche 1 dl rode wijnazijn 1 mespuntje cayenne-peper 1 theelepetlje Worchester-saus zout en peper Bereidingswijze: Komkommer in stukken snijden (met zaad lijsten) en samen met de gesnipperde sjalot, knoflook, dragon, olijfolie en rode wijnazijn vermengen en op een koele plaats circa 2 uur laten marineren. Vervolgens dit geheel in een mixer-blender fijn cutteren, en passeren door een bolzeef in een ronde schaal (bekken). Crème fraiche toevoegen en geheel naar eigen believen op smaak brengen met cayenne-pe- per. zouten peperen de Worchester-saus. Als garnituur kunnen kleine reepjes of blokjes Parma-ham. ge rookte zalm of Hollandse gar naaltjes worden Onbekende producten en smaken uit ver re keukens en streken zijn soms verras send dichtbij verkrijgbaar. Deze zomer in Smaak een tochtje langs internationale markten en winkels in de provincies Noord- en Zuid-Holland. MARTHA DE JAGER De etalage van de Engelse kleding zaak Marks en Spencer, midden in de Amsterdamse Kalverstraat, verraadt niet dat er een bijzondere levensmid delenafdeling in het pand schuilgaat. Engelse producten zijn hier goed ver tegenwoordigd. maar er is ook een ruime keus in koelverse Indiase. Chi nese en Italiaanse kant-en-klaarmaal- tijden. Vanuit de kleurrijke en feeste lijke verpakkingen kan een maaltijd zo in de oven of magnetron. Met een fles Australische wijn en een in de En gelse keuken piekfijn getrimd bakje groenten kan men zich internationaal laten verzorgen. Voor de snelle trek zijn er sandwiches en liggen er grote zoete Medjool dadels uit Amerika. Een bakje Fish Chips, sinds de in dustriële revolutie het nationale ge recht voor de arbeiders, schuift men zo de oven in. Er is Schotse schelvis (haddock) of kabeljauw (cod) en aan de kinderen is gedacht met kip- of visnuggets waar Bugs Bunney en Tweetv model voor hebben gestaan. De thuiskok kan parsnips (witte wor tels) voor de soep meenemen en voor hem is een stuk lamsrib aantrekkelijk gemaakt met allemaal kleine koks mutsjes om de ribben. Daar is met spruitjes en aardappelen een mooie schotel van te maken. Met schoonge maakte en op grootte gesorteerde groenten en in tuinkruiden en boter gemarineerde aardappeltjes is het halve werk al gedaan, maar daarvoor moet wel betaald worden. Dat India een kolonie van Engeland is geweest wordt duidelijk in het grote aanbod Indiase gerechten dat onder het bordje 'Indische gerechten' staat uitgestald. De verpakkingen verschaf fen veel informatie. Met een. twee of drie pepers wordt aangegeven hoe scherp een maaltijd is en codes infor meren over invriezen, vegetarisch- en vetarm dieet. Op een serie dozen met traditionele maaltijden staat de kaart van India afgedrukt en geeft een stip aan waar het gerecht vandaan komt. Een lams- currv met tomaten en linzensaus uit Hyderabad en kip met abrikozen en geschaafde amandelen uit Bombay. In Goa, waar de keuken veel Portuge se invloeden kent. gaat de kip in een pittige rode masalasaus. De Sri Lanka curry bestaat uit een masala met ver se aardappelen, koriander en kerrie- bladeren. Bij een enkel gerecht zit al een lekker broodje (Naan) in de ver pakking; ze worden ook los verkocht. Niet meer gebakken tegen de wand van een tandoori-oven maar wel krui dig gemaakt met meegebakken ko rianderblad en knoflook of kalonji- zaad, een soort uienzaad. Twee ongerezen broden, chapati's, horen bij een Indiase maaltijd met pi- ri piri kip, masala kip. gerookte aard appelen met komijn en Biryanirijst. De flinterdunne papadums, in een restaurant vaak geserveerd om de eerste honger te stillen, worden eet- klaar verkocht. Meer smaken in deze grote Indiase 'chips', gemaakt van erwten- of rijstmeel, zijn in de toko of supermarkt te vinden. Frituren hoeft niet. na een minuut in de magnetron komt een papad er knapperig uit. De Indiase samosa, pakora (groentenbeignet) en bhajia, een ge frituurd balletje van kikkererwten- meel en uien, zijn lekkere snacks. De doos met twee mooie fillopasteitjes gevuld met aubergine-ricotta en to maat waarschuwt dat ze rechtop ver voerd moeten worden. Echte Engelse pasteitjes zijn natuurlijk ook niet te versmaden of de Schotse eieren in geruite kartonnen doosjes. Deze ge kookte eieren gevat in gehakt met een knapperig korstje gaan traditioneel op toast en worden bestrooid met pe terselie. In Turkije en Groot-Brittannië wonen de meest fervente theedrinkers, zak jes extra-strong tea zijn er voor de liefhebber en de bekendste gearoma tiseerde thee Earl Grey, genoemd naar de Britse politicus Edward Grey, is hier royaal geparfumeerd met bergamot-olie. Naast scones en shortbread kan men zich bij de thee te buiten gaan aan cheesecakes met citroen of caramel-pecannoten. Wie nog wat vertrouwd Chinees eten wil inslaan: een portie met ei gebak- Een greep uit het assortiment typisch Engelse producten, van cod&chips, cod muggets tot lemon chicken. FOTO STUDIO WICKNATZIJL ken rijst kost 3,95 en voor de paarse doos met knapperig gebakken eend, 8 pannenkoekjes, hoisinsaus. kom kommer en lenteuitjes betaalt men 22 gulden. Marks Spencer. Kalverstraat 66-72, Amsterdam, tel. 020 - 62 00 00 6. MARTHA DE JAGER JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren gede coreerd restaurant in de duinen van Bloe- mendaaJ. Dunne spaghetti en risotto rijst zijn deze zomer toege voegd aan de toch al lange lijst van pastavariëteiten en rijstsoorten die in ons land verkrijgbaar zijn. Honig in Koog aan de Zaan komt met een fijnere spaghetti binnen het Fiorenza assortiment en Lassie in Utrecht met risotto rijst, welkome aardappelver vangers om de degelijke war me Hollandse maaltijden een andere dimensie te geven en vooral ook een Italiaans ac cent. Het bijzondere van de Fio renza Spaghetti Fine is dat deze dunner is dan de gewo ne spaghetti. De normale doorsnee is: circa 1.7 mm; de nieuwe is 1.4 mm. „Dat bete kent dat het een fijne, lekkere beet heeft", volgens de des kundigen van Honig. Fijne spaghetti is al erg popu lair in het buitenland. In de Verenigde Staten bestaat 26 "procent van de spaghetti- markt uit dunne varianten. In Italië is het aandeel fijne spaghetti's maar liefst 37 pro cent. In Italië is spaghetti te koop in vele verschillende maten, die zowel herkenbaar zijn aan de naam - iedere va- De fijne spaghetti onderscheidt zich van andere spaghetti's door de kleur (helder geel), de beet, de kookeigenschappen (minder plakkerig) en door de smaak. riant heeft een eigen naam - als aan een nummer. Aan de hand van de saus die bereid zal worden, kiest men de bij passende dikte van de pasta. Fiorenza Spaghetti Fine is bereid uit 100 procent durumtarwemeel (harde tar we) evenals alle andere pastavarianten in het Fioren za assortiment. Uit TNO on derzoek blijkt dat de fijne spaghetti zich onderscheidt van andere spaghetti 's door de kleur (helder geel), de beet. de kookeigenschappen (minder plakkerig) en door de smaak. Lassie in Utrecht (onderdeel van Sara Lee/Douwe Egberts) komt met Italiaanse rondkor- relrijst. In de Noord-Italiaan se keuken speelt deze rijst voor risotto al eeuwenlang een belangrijke rol. In Neder land werd risotto tot nu toe nauwelijks gegeten, omdat de echte risottorijst onbe kend en bovendien moeilijk verkrijgbaar is. Een lekkere Italiaanse risotto staat of valt met de rijst die gebruikt wordt. De risottorijst is een arborio, afkomstig uit Noord-Italië. Deze rijstsoort heeft grote, ronde korrels die zich tijdens het koken mak kelijk binden met het kook vocht. Zo ontstaat de karak teristieke zachte en romige basis die de Italianen 'fluwe lig' noemen. Het bijzondere van arborio is bovendien dat het uitstekend de smaak op neemt van de ingrediënten waarin de rijst gekookt wordt. Daarom wordt bij de berei ding van risotto ook boter, een gefruite ui. bouillon en wijn gebruikt. De combinatie van smaakvolle en stevige rijstkorrels met de romige ba sis is het geheim van de echte Italiaanse risotto. De nieuwe risottorijst is par boiled. door de fabrikant dus eerst zorgvuldig gestoomd. Pas daarna worden de vlies- jes verwijderd. Volgens de fa brikant neemt de rijstkorrel daardoor de vitamines en mineralen uit het vliesje op. Dat betekent een voedzame rijst, terwijl de lichtgekleurde korrels lekker stevig blijven. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaai:1. Etsgereedschap; 5. Zuidamerikaanse dans; 9. boom; 10. Griekse letter; 12. moed; 13. United Kingdom; 14. melding; 15. voegwoord; 17. Europeaan: 19. streek; 22. snars; 24. damp; 26. gemeen schappelijke weide; 27. vreem de munt; 28. Europeaan; 29. voorzetsel; 30. deelgenoot; 31. voorzetsel; 33. paardje; 35. in orde; 38. make-upartikel; 40. muziekensemble; 42. rivier in Spanje; 44. melkklier; 45. deel van een fuik; 47. tegenover; 49. dame; 50. mijns inziens; 51. boom: 53. alfabet; 54. Spaanse eretitel. 55. Europeaan; 56. groet. verticaal:1. Psychische stoornis; 2. zwemvogel; 3. spil; 4. part; 5. afmeting; 6. inhoudsmaat; 7. praatvogel; 8. aanbieding; 11. cijfer, 16. metalen flessendopje; 18. echter; 20. deel van de bij bel; 21. droog; 22. cijfer; 23. voegwoord; 25. ganzenvoetach- tig plantengeslacht; 26. wijn soort; 32. aangenaam; 34. ik (Lat.); 36. lage temperatuur; 37. demper (muz.); 39. rivier in Spanje; 41. beryllium; 43. par venu; 45. Aziatisch land; 46. korte hoest; 48. groendsoort; 50. insekteneter; 52. onmeet baar getal; 54. inhoudsmaat. OPLOSSING CITAAT» Donker, stekel, sport, honger, patrijs, staak, hangar, parool, karkas, plint, straat, straal, boe rin. Het citaat is van Goethe: 'Zaai en is minder moeilijk dan oog sten'. NOC/, WEET JE WA AE P<*T YAA/PAAZJ A&MT, JOEF/E JOEP/B ZE Z JAP VLAtC A/A OE 3EVF/JP/P& TOSA/ /ZAP JE PE CAASAPEZEA/ A1£T AYCA/ JEEFE EP p/£ FA<TEA/ ALLE FPLLAPPEE MESSJES AF EP TOEP ZOAS& /EPEFEEAS JEEF/E JFEF/E /ZE&&MEAJ/ Tom Poes en de Tijwisselaar De regen hield aan. In dichte stralen gutste het hemelwater op het eiland Raap en de landbouwer Ieme Iegel bewoog zich al spoedig soppend tus sen zijn gewas. ,,Dit is te veel", pre velde hij tenslotte ontmoedigd. ,,Zo kan ik de kool niet onderhouden. In- plaats van onkruid groeit er wier tus sen de planten." „Eigen schuld", zei heer Bommel, die onder een grote paraplu passeerde. „U hebt de tijwis- selaarsleerling lelijk bejegend. „Ben je daar nu al weer, vreemdeling! vroeg de ander ontstemd. „Ik dacht dat lui uit de grote wereld wat vertier gaven, maar nu zie ik het anders. Ze lopen zeurend rond. „Hoe kan ik vertier geven, terwijl de wereld on derloopt?" hernam heer Ollie be drukt. „De koffie smaakte me niet, want mijn geweten plaagt me. Het is de schuld van mijn gladde boeken, dat de elementen ongehinderd neer storten." „In deze streken regent het vaker", zei Tom Poes troostend. „Het handboek zegt..." Ach wat hand boek!" riep heer Bommel uit. „Het is één uur. Nu moet de eb intreden. Maar wie gaat daarvoor zorgen?" „Het is één uur", sprak de herbergier. Hij stak zijn hoofd uit het ra^m en keek beschuldigend naar de tijwisse laar die op de veranda zat. „Zou je niet eens wat gaan doen? De vloed moet terug!" „Dat gaat vanzelf. Hor- rel", mompelde Horletoet, al lezend. „Let maar eens op!" Maar zijn leer ling dacht er heel anders over. Het ventje stond niet ver vandaar, tussen enkele rotsen verscholen naar de bruisende zee te kijken en zag er ont redderd uit. „Dit is het einde", pre velde het. „Als er nu geen cirkel ge trokken wordt zal de wereld onderlo pen." DOOR J0S BROEKEN a.i. De komende dagen blijft het zonnig en warm. Een oostell stroming voert droge lucht aan waarin de middag wat sta wolken voorkomen maar overigens schijnt de zon volop. temperatuur loopt op tot circa 26 graden. Vooral morgen steekt aan zee 's middags een zeewindjet waardoor het iets afkoelt. Zondag neemt de oostelijke wd iets in kracht toe. Het hogedrukgebied voor de kust van» wegen breidt zich na het weekeinde weer over Scandina,: uit. Onweersstoringen boven Frankrijk trekken weligwaar inj delijke richting maar zijn niet erg actief. Pas dinsdag nej de kans op een regen- of onweersbui toe. Zo wordt maandag nog een zonnige en warme dag. Dinsd en woensdag is er meer bewolking en komt het tot enkel? buien, maar de temperatuur blijft met circa 24 graden ni zomers. Het centrum van het hogedrukgebied ligt dan bij Stockholm terwijl boven onze omgeving een zwak lagedrj gebied aanwezig is. De oostelijke wind is dan matig totvj krachtig. Het is opvallend en hoopgevend dat het hogedrukgebied ven Scandinavië zich zo weet te herstellen. Dit wijst nog steeds op een geblokkeerde luchtdrukverdeling. In juni veroorzaakte de blokkade wekenlang slecht weert nu lijken de bakens verzet en beleven we een perioden vj stabiel zomerweer. Op de Noordzee zijn nog steeds wolk?' velden aanwezig, maar die kunnen ons land niet meer ba ken. Ze drijven nu de Engelse oostkust op waar het gistej| maar 16 graden was. Ook in Londen is de invloed van de Noordzee nog te menjj getuige de 23 graden die daar gisteren werd bereikt. Extji hoge temperaturen komen in Europa niet voor. De hoogsj temperatuur werd gisteren in het Russische Novyj Ustog' gemeten: 36.1 graad. Ondanks de middernachtzon zijn de nachten In Noord-i. den fris; in Hemavan werd 0.9 graden afgelezen. Een ouj, gedrukgebied boven Oost-Europa veroorzaakt nog steeds kele buien, in het Oostenrijkse Linzviel in 12 uurtijdsbf mm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en in het zuiden kans op een enkele bui. Middag- temperatuur tussen 21 en 26 graden, vandaag langs de westkust op veel plaat sen wat frisser Flinke zonnige perioden, soms ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Denemarken: Droog en flink wat zon. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Langs de Noordzeekust op veel plaatsen laaghangen de bewolking Verder nu en dan zon en vooral zon dag kans op een regen- of onweersbui Middagtemperatuur van 18 graden m Schotland tot ongeveer 23 in Engeland. Langs de Noordzeekust bij bewolkt weer lagere temperaturen. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden, maar vooral in de Ardennen ook een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden, maar ook enkele re- gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Portugal: Zonnig.maar langs de westkust ook wol kenvelden. Morgen in het noordwesten toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur aan zee van 20 graden aan de Costa Verde tot 27 aan de Algarve Landinwaarts maxi ma rond 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook wat zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Droog en vooral in het zuiden veel zon. Morgen in het noordwesten meer bewol king en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje tussen 20 en 25 graden, aan de andere stranden tussen 25 en 30. Landinwaarts lokaal 35 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook wolkenvelden, maar droog. Ta melijk veel wind Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust zonnige perioden, maar soms ook hardnekkige wolkenvelden Droog Middagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Vandaag nog een paar wolken, verder veel zon. Droog Middagtemperatuur van 30 graden aan het strand tot 45 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in de Alpen nog kans op een regen- of onweersbui, verder ook zonnige perioden. Morgen vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur vandaag on geveer 26 graden, morgen op veel plaat sen 30. Mallorca en Ibiza: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Vandaag naast zon ook stapelwolken en vooral in de bergen in het noorden enke le regen- en onweersbuien. Morgen droog en vooral aan zee weer veel zon Middagtemperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag naast zon ook stapelwolken en mogelijk een regen- of onweersbui. Mor gen zonnig. Middagtemperatuur onge veer 30 graden. Malta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Aan de stranden zonnig. In het binnen land vooral "s middags stapelwolken en in het noorden mogelijk een lokale re gen- of onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, in het binnenland iets boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en warm. In het Turkse binnen land enkele stapelwolken en morgen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 32 graden. Duitsland: Zonnige perioden en in de zuidelijke helft van het land kans op een regen- of onweersbui Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Zwitserland: Vandaag af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 28 graden. Oostenrijk: Vandaag af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien Morgen westen meer zon en vrijwel cl Maxima tussen 23 en 28 gr» Polen: r- Perioden met zon, vooral 'sp 's avonds ook enkele verspri of onweersbuien, met namefi ten. Middagtemperatuur var'J- veer 22 graden, morgen ietsf| Tsjechië en Slowakije: >U Zonnige perioden, maar vtT middag en avond ook kansip gen- of onweersbui. Middagtje ongeveer 24 graden. Hongarije: 'e' Zonnige perioden, maar «cl middag en avond ook kansn gen- of onweersbui. Maxinm graden I ZATERDAG 12 JULI 1997 ;e Zon- en maanstanden >r Zon op 05.35 Zonorijj Maan op 13.40 MaaniK Waterstand 21 IJmuiden Katye Hoog 09.26 21.44 08.11 Laag 05.00 17.15 Q4f Weerrapporten 10 juli 20 uur Ct- - I, station weer wind I.. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam licht bew Twente onbew. Vlissingen half bew. Maastricht onbew Aberdeen licht bew. Athene onbew Barcelona half bew. Berlijn onbew Boedapest onbew Brussel licht bew. Cyprus onbew. Dublm licht bew. Frankfurt licht bew. Genève onweer Helsinki half bew Innsbruck regenbui Istanbul licht bew Klagenfurt regenbui Londen onbew. Luxemburg licht bew Madrid onweer Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok regen Buenos Aires motregen Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles half bew. New Orleans licht bew New York half bew nnw 6 l/( half bt TelAviv regenbui n 1 f.Q

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10