Dagblad Geen drank voor jongeren tot 18 zonnig °-tx Zülle meer van 3t in Tour Leiden denkt aan bijstellen geluidsnorm houdt huis in Voorhout Van Aartsen wil kwart varkens kwijt Omgekeerde wereld TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. einig indel in ilies. A 'We zitten met honderden vragen zonder antwoord' Verslagenheid op Rotterdam Airport OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Een korte 'break' naar romantisch Brugge Drie dagen Berg en Dal Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Voltaire Wie nieuws hoort, zou altijd moeten wachten op de be vestiging ervan. VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers14 Sport19,21,23 Strips10 Uitgaan 1 Buitenland Cultuur en Kunst t Sport Procureur vindt dat 140 kilometer soms moet kunnen Staking British Airways leidt tot chaos op Londens Heathrow Ray Charles: 'Ik doe wat er in me opkomt' Feyenoord treft Finnen of Esten ara Minister Borst wil ook tankstations droogleggen De verkoop van alcohol aan jongeren onder de achttien jaar in slijterijen en in de horeca wordt verboden. Jonge ren mogen als werknemer in de horeca bovendien niet langer drank uitserveren. De verkoop van licht-alcoholi- sche dranken als bier en wijn in tankstations behoort straks tot het verleden. De voorgenomen drooglegging van snackbars gaat echter niet door. den haag bill meyer-gpdvolksgezondheid. Als de minis ter haar zin krijgt, komt er nu Dat is de kern van een voorstel ook een leeftijdsgrens voor de van minister Borst (D66) van verkoop van licht-alcoholische dranken. Voor sterke drank als whisky en jenever ligt de leef tijdsgrens al op achttien jaar. Borst hoopt dat de alcoholcon sumptie onder jongeren zal af nemen, als de wet wordt aange past. Borst heeft over haar plannen al overeenstemming bereikt met haar collega's Sorgdrager (Justitie) en Wijers (Economi sche Zaken). Tijdens de onder handelingen met Sorgdrager en Wijers is het voornemen van Borst om ook een drankverbod voor snackbars in te voeren, ge sneuveld. De belangenorganisatie Ko ninklijke Horeca Nederland deelt het optimisme van de mi nister overigens niet. Volgens een woordvoerder is het voor stel overbodig en betuttelend, omdat niet te controleren is hoe oud een klant is. „Het verbod zal alleen maar leiden tot een gedoogbeleid zoals ons land dat nu al kent rond drugs. Boven dien zou het verbod op het uit serveren van drank door jonge ren desastreuze gevolgen kun nen hebben voor de bedrijfs tak." De BOVAG, waarbij een meerderheid van de pomphou ders is aangesloten, is faliekant tegen een totaal verkoopverbod van licht-alcoholische dranken in tankstations. Volgens een woordvoerder scheelt dat de tankhouders 120 miljoen gul den omzet. „De ervaring leert", aldus de zegsman, „dat het in tankstations om vergeten bood schappen gaat. Bovendien wordt de drank in de regel niet meteen geconsumeerd, zoals bijvoorbeeld bij even verderop gelegen wegrestaurants. iille is vandaag niet an start gegaan in de ■tappe van de Ronde :ankrijk. De Zwitser ONCE-ploeg onder- te veel last van zijn Uur aan het sleutel- jwaaraan hij onlangs nereerd. De doktoren I zijn gewricht vast «ten en schroeven, ir na een valpartij in «te etappe, waarbij hij lop zijn pijnlijke «er viel, Waagde Zülle ■jn. Hij overwoog de Idagen af te stappen. Irleg met ploegleider o Saiz besloot Zülle :h te stoppen. In het en klassement stond ip 4.17 minuten van lario Cipollini. fotograferende toe tster heeft in de vier- >pe een ongeluk ver- et. Na bijna 90 kilo- botste de Italiaan elli gisteren op de die midden op de ind. In zijn val sleur de Spanjaard Garcia mee. die een sleutel- Kak. Fontanelli ver- aanvankelijk zijn laar moest later de taken omdat hij een heuring had opgelo- n het dijbeen. De ■werd met een sche- «fractuur in het zie ls opgenomen, ïn Blijlevens kwam Ivee ritzeges naar de *naar staat nog op leiden thomas erdbrink De strenge geluidsnormen voor evenementen in Leiden moeten misschien worden bijgesteld. Dat zei wethouder A. Pechtold gisteren na afloop van het kort geding dat buurtbewoonster R. van der Weele had aangespan nen met het doel het zondag te houden Werfpopfestival te ver bieden. Zij verloor het geding en het popfestival gaat door. Pechtold verdedigde gisteren het gemeentelijk cultuurbeleid waarin ruimte is voor maximaal vier evenementen waarbij de gemeentelijke geluidSnorm van 75 decibel wordt gehanteerd. Omwonenden vinden dat vaak nog te hard, maar met name de horeca zegt dat volume nog veel te zacht te vinden. De norm zou veel te snel worden overschre den. Pechtold erkent dat: „We zien nu al dat we de evenemen ten meer door de stad moeten spreiden, dat voorkomt boven matige geluidsoverlast. De gemeenteraad deed on langs een proef om er achter te komen hoe hard 75 decibel ei genlijk is aan de hand van een optreden van een kleine groep muzikanten van drumband K &G. Pechtold: „Het geluid dat zij fabriceerden was al veel har der dan de norm, misschien moeten we die bijstellen." Pagina Leiden: 'Volgend jaar weer rechtszaak Werfpop' EHensdagmiddag iets na fels Voorhout voor het |™iismaakt met een 22- |ol. Eerst krijgt zonder «ïleidmg* een 40-jarige de Beatrixstraat een I het gezicht. Op zijn damesmode LEIDEN 40 jaar hulpgeroep komt een 62-jarige man af die vervolgens ook on der handen wordt genomen. Hij loopt daarbij bloeduitstortingen en een forse snee onder het lin ker oog op. In de Herenstraat slaat de Pool nog een 14-jarige krantenjongen van zijn fiets, om dan de Boerhaavestraat in te lo pen. Hier pakt hij een meisje bij de kéel en geeft haar enkele trappen in de maagstreek. Dan besluit hij zich elders uit te leven en springt achterop bij een passerende motorrijder. Met behulp van drie buurtbe woners wordt de Pool over meesterd en vervolgens aange houden door de politie. Hij blijkt marihuana te hebben ge bruikt. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt en daarna wordt hij aan de Vreem delingendienst overgedragen omdat hij illegaal in Nederland verblijft. DEN HAAG ANP Minister Van Aartsen van landbouw zou het aantal varkens in Nederland met vier miljoen willen vermin deren. Dat betekent dat de varkensstapel met een kwart moet worden geredu ceerd. Dat melden De Tele graaf en RTL 4 vandaag. Het ministerie van land bouw wilde de berichten bevestigen noch ontken nen. Van Aartsen legt zijn voornemens vandaag voor aan de ministerraad. Tot bekend is wat daar uit komt, doet het departe ment geen mededelingen. Van Aartsen zou voorstel len een systeem van var kensrechten in te voeren. Elk varken vertegenwoor digt daarin een varkens recht. De overheid kan die rechten opkopen, maar ze zijn ook onderling verhan delbaar. Als de voorgestelde sanering doorgaat, kost dat de overheid honderden miljoenen guldens. Naast vermindering van het aantal varkens zou Van Aartsen de beesten meer ruimte in hun stallen gun nen. De bewindsman wenst verder te voorkomen dat de varkensbedrijven zich op grote schaal terugtrekken uit de traditionele gebieden in Brabant en Limburg en verhuizen naar Zeeland en het noorden van het land. roelofarendsveen Het lijkt de omgekeerde wereld wel, in het huttenbouwdorp van Roelofarendsveen. Zwoegen de kinderen om een dak bo ven het hoofd te hebben, zit ten de ouders doodleuk op hun gemak in het onderko men koffie te drinken. Zo'n 850 bouwvakkertjes en knut selaars tussen de vier en veertien jaar zijn deze week actief op het terrein aan het begin van de Sotaweg. Als de hutten vandaag door de keu ring heenkomen, mogen de kinderen er vannacht in sla pen. FOTO HIELCO KUIPERS (I.v.in. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) l automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) iNr. bank/giro:Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050r2300VB Leiden g "7 -] 2 1 4 1 4001 14" OF BEL 071-5128030 maandag t/m vrijdag fatis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,v Standaard al met o.a. ABS, 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine motor of 2.0 liter turbodiesel met inter- cooler. Familieleden omgekomen Katwijkse visser gefrustreerd: hull/katwuk erna straatsma De familieleden van de slacht offers hebben een verslag van het Nederlandse bergingsbedrijf Smit Tak boven water gehaald waaruit blijkt dat al in 1977 be kend was dat zich levensgevaar lijke gassen kunnen vormen in visresten. „Maai" dat rapport mocht tijdens zaak bij de Coro ner's Court niet worden aange haald", zegt Jan van Plas, broer van het Katwijkse slachtoffer, de 29-jarige Arie van der Plas. De familieleden van de Kat- wijker hebben de zaak in Huil 'zwaar gefrustreerd' bijge woond. „Wij zitten met honder den vragen waar we geen ant woord op hebben gekregen", zegt Van der Plas. „De Coro ner's Court boog zich alleen over de doodsoorzaak van het Britse slachtoffer, zonder op schuldvragen in te gaan." De weduwe en de broer van de omgekomen Katwijker zijn overtuigd van een aantal nala tigheden van Valiant Trawlers. „Er kloppen een heleboel din gen niet", zegt Sandra Roerig, de weduwe van Arie van der Plas. „Wij hebben wel degelijk het idee dat er fouten zijn ge maakt." De Atlantic Princess is volgens de nabestaanden een 'heel oud schip' dat niet ge schikt was voor een tocht naar West-Afrika. „Het schip is klein en er was geen airconditioning aan boord. Het schip was ge woon niet klaar toen het ver trok." Roerig zegt dat haar man nooit is gewaarschuwd voor gasvorming in afgesloten ruim ten aan boord van schepen. De Britse Marine Safety Agency heeft wel een folder waarin ge wezen wordt op het gevaar van gasvorming, met name in vis- tanks. „Er is tijdens de zitting gsproken over een boekje met veiligheidsvoorschriften, maar ik heb Arie nooit met zo'n boek je gezien." Pagina 15: 'Ze houden zich steeds van de domme' Rotterdam Zestig familieleden en kennissen van de inzittenden van de verongelukte bus in Zuid-Egypte wachtten vannacht op Rotterdam Airport op de aankomst van de gewon den. De hereniging, ver weg van de massaal toegestroomde pers, verliep emotioneel. Een man kreeg een hartaanval en is naar een ziekenhuis gebracht. Bij het ongeluk, dinsdag, op de weg tussen Aswan en Abu Simbel kwamen acht Nederlanders om het leven. Hun stof felijke overschotten kwamen vanochtend met een KLM-vliegtuig op Schiphol aan. Pagina 3: Zorgeloos gekwebbel en diepe droefenis op Rotterdam Airport. FOTO REUTERS JASPER JUINEN r Vidf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1