eidsch Dagblad ING sluit reuzendeal in de VS 16 'ethouder Noordwijk drijft ruzie op de spits VN: Congo telt 200 massagraven BEL: 071-5128030 Brandweer bevrijdt verkeersslachtoffer Banken alerter op fraude Gasten Club Mediterranée bespioneerd Hoofddorper krijgt 10 jaar en tbs TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )AG 8 JULI 1997 nnenland Borst tegen tabaksreclame voor jongeren w OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41433 Buitenland Cultuur en Kunst Schandaal in Turkije: Wie bespioneert wie? Schrijver Hette Yftin: debuut van een I kruidenkenner Sport Olsen ontkomt bij Ajax niet aan Amsterdamse Bos LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? .job dekruiff irdwijkse wethouder Frans van (Noordwijks Belang) drijft zijn iet de oppositiepartijen Groen- ki66 en PvdA op de spits. 'Zij eruit Hit', is de boodschap die de bestu- 'fde drie partijen vandaag krijgen. :n brief aan de drie besturen schrijft E. Visser, voorzitter van Noord wijks Belang, dat raadsleden A. Ouwe hand (GroenLinks)P. van Zuijlen (PvdA) en A. van Rijnberk (D66) hun 'laffe aan val' op Van der Veen moeten 'staven met toetsbare bewijzen op basis van concrete feiten'. Doen ze dat, dan stapt Van der Veen op, lukt het ze niet dan moeten ze zelf aftreden. In de raadsvergadering van juni stel den de drie het functioneren van Van der Veen openlijk ter discussie. Hij zou het functioneren van het college en het ambtelijk apparaat ernstig verstoren door, met behulp van persoonlijke dos siers die hij zou hebben aangelegd, men sen te manipuleren en onder druk te zet ten. Bovendien werd Van der Veen ver weten de terugkeer van de gemeentese cretaris te boycotten. Dit alles volgens diverse niet nader genoemde bronnen. Van der Veens partij ziet Ouwehand als initiatiefnemer van de 'vage beschuldi gingen en onfatsoenlijke insinuaties'. Hij en zijn twee kompanen krijgen een maand de tijd om met bewijzen te ko- gLï De Kenyaanse politie heeft gisteren in verschillende steden gewelddadig een gemaakt aan demonstraties voor democratische hervormingen. Zeker acht mensen ien daarbij om het leven. Drie van hen werden volgens de politie vertrapt toen er Ic uitbrak onder een grote menigte in Nairobi. Meer dan honderd mensen werden gearresteerd. De demonstranten lapten een samenscholingsverbod van de regering aan hun laars. Zij willen dat de wetgeving wordt veranderd die naar hun mening de partij van president Daniel arap Moi begunstigt bij de verkiezingen van later dit jaar. foto reuters corinne dukfa ollini aast op „jnboogtrui eeénferenties van 'II défico' zijn een genot e<faar te luisteren en te (L Ze bieden bijna net Q1 amusement en kijk- nai als de machtige 6 op de streep van Ma- wtoollini, de koning van (Nfrint en leider in de van Frankrijk, na ijnleslaagde coupe zon- mlForges-les-Eaux. epen buiten de koers Ohij de show a la skiër iVilo Tomba, het andere kèlool van de tifosi. opn hebben een aan- jdèigskracht als een cofcet op de media en ticiibliek. Gisteren voor aiÉppe viel Cipollini op cijn compleet gele uit- -rj- Bh later in Vire bena- e de Toscaanse ootpatser dat hij voorlo- wel even in de gele broek op een geel oltl door Frankrijk wil rnp pedaleren. 'Mooie n liet Erik Zabel en ilin Blijlevens na 262 ki- otr gefrustreerd achter i streek van de cal- sp En vergrootte zijn oe&rong op Boardman vi)26 seconden. „Mijn ngade wens: de regen- 'ofui." tea 17: 'Papa' Cipollini eteuzer geworden sassenheim Een 80-jarige auto mobiliste uit Lisse is gisteren bekneld geraakt nadat zij op de Hoofdstraat in Sasspnheim met haar auto tegen een boom "was gereden. Door nog onverklaarbare reden raakte zij tussen de Warm- onderweg en Wasbeekerlaan de macht over het stuur kwijt en kwam op de verkeerde weghelft terecht. De politie vermoedt dat de vrouw een black-out had. Brandweerlieden moesten de Lis- sese vrouw uit haar benarde posi tie bevrijden. Daarbij werd het dak van de wagen 'geknipt'. Tevens werd de hulp ingeroepen van de traumahelikopter. Het slachtoffer, dat bij kennis en aanspreekbaar was, is met inwendig letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. De verkeers dienst heeft na het ongeval een onderzoek ingesteld. De resulta ten daarvan zijn nog niet bekend. Door het ongeval is de Hoofd straat enige tijd gestremd ge weest. foto hielco kuipers Overname verzekeraar voor 4,3 miljard De Nederlandse bankverzekeraar ING heeft een grote slag geslagen in de Verenigde Staten. De Amerikaanse verzekeraar Equitable of Iowa wordt overgenomen voor omgerekend 4,3 miljard gulden. Het is de grootste over name van de ING sinds de oprichting van de groep in 1991. Door de aankoop verdubbelt de omvang van het ING levensverzekeringsbedrijf in de VS. amsterdam-new york anp Op de Amsterdamse effecten beurs reageerden beleggers en thousiast op de megadeal. De koers die bij de opening van de markt iets lager opende, stond na het bekend worden van het nieuws op een winst van 3,40 gulden op 99,20. Daarna brak het aandeel ING met gemak door de 100 gulden-grens op 100,40, een winst van 4,90 gul den. Door de aankoop gaat het premie-inkomen van het Ame rikaanse ING-verzekeringsbe drijf fors omhoog van 2,2 mil jard naar 4,3 miljard dollar. Het beheerd vermogen verdubbelt van tien naar twintig miljard dollar. De 'winstcapaciteit' laat nagenoeg een verdubbeling zien. De Nederlandse bankver zekeraar verwacht dat de over- geneve anp-afp De Verenigde Naties hebben re denen om aan te nemen dat er niet veertig massagraven in het oosten van de Democratische Republiek Congo zijn, maar ten minste tweehonderd. Er zouden wellicht 200.000 mensen zijn vermoord. Volgens VN-ingewijden vormt het aantal van veertig graven, genoemd in het laatste rapport van VN-rapporteur Roberto Garreton, slechts een fractie van het werkelijke aantal. Een team dat onder leiding van Garreton onderzoek zou doen naar de massale slachtingen door de re bellentroepen van huidig presi dent Laurent Desiré Kabila, keerde zaterdag onverrichter zake uit Kinshasa terug. Een tweede poging om de nieuwe regering te bewegen toegang te verschaffen tot het slagveld in het oosten van het vroegere Zaï re, strandde op de eis van Kabi la dat rapporteur Garreton uit het onderzoeksteam moet ver dwijnen. Bovendien konden de VN niet akkoord gaan met de eis van de Congolese president dat het on derzoek niet moet beginnen bij het begin van de rebellie vorig najaar, maar op 20 maart 1993, toen de verdreven ex-president Mobutu nog de scepter zwaai de. Volgens Kabila moet het on derzoek zich ook bezighouden met de schendingen van de mensenrechten onder Mobutu en de massamoord op Tutsi's door extremistische Flutu's in het buurland Rwanda. Volgens VN-functionarissen moet secre taris-generaal Kofi Annan nu met voorstellen voor een nieuw onderzoeksteam komen. den haag anp Wegens moord op vrouw en dochter van een bank nu ook de balie medewerkers bij grotere trans acties controleren wat voor vlees zij in de kuip hebben. Mensen die ooit geprobeerd hebben fraude te plegen bij een bank, worden centraal geregi streerd. De controle gebeurt voordat de bank besluit een hy potheek of een grote lening toe te kennen. De Nederlandse banken heb ben hun bestaande lapdelijk re gistratiesysteem voor fraudege vallen verscherpt. Door de com puter te raadplegen kunnen naast het veiligheidspersoneel HET WOORD IS AAN John Steinbeck Het is een weergaloze mis daad als kinderen van hon ger sterven, omdat voedsel wegens te kleine winstmo gelijkheid wordt vernietigd. f7 _}T r 'zomerweer genomen verzekeraar al in het eerste jaar een 'licht positieve bijdrage' van de winst per aan deel van de ING Groep zal laten zien. Equitable of Iowa is zowel wat betreft productenpakket (vooral pensioenproducten), distribu tiekanalen als geografische spreiding een 'uitstekende' aan vulling op het bestaande levens verzekeringsbedrijf van de ING in de VS. ING was al langer naarstig op zoek naar een verzekeraar in de VS. De zoektocht werd sterk ge stimuleerd toen de Nederlandse concurrent Aegon eind vorig jaar in de VS de Amerikaanse le vensverzekeraar Providian kocht voor omgerekend 6,1 mil jard gulden. Aegon werd daar mee in de VS de op acht na grootste levensverzekeraar in de VS. 12725° 14725° 14723° 10% 20% 30% 50% 50% 40% VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie 15 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's7 Schrijvende lezers Sport Strips Uitgaan 10 16,17 londen «anp Club Mediterranée heeft be kend duizenden gasten in hun vakantieverblijven te hebben bespioneerd. Dat meldde het Britse blad Daily Express van daag. Volgens het blad is dit aan het licht gekomen doordat ge heime gegevens van het bedrijf zijn gebruikt in een echtschei dingszaak. Die was aangespan nen door een echtgenoot wiens vrouw een vakantie bij de va kantie-organisatie Club Med had doorgebracht met een vriend. De advocaat van de echtge noot heeft de hand weten te leggen op een computerverslag van Club Med over het tripje van de vrouw en gebruikte de informatie gisteren bij de be handeling van de echtschei dingszaak in Parijs. Uit het verslag blijkt dat Club Med dossiers aanlegt over de fi nanciële positie van zijn gasten, hun gedrag en zelfs hygiënege- woonten, en de gegevens op slaat in een computer in zijn hoofdkantoor in Parijs, aldus Daily Express. Woordvoerder Mark Siles van Club Med weigerde te zeggen hoelang zijn bedrijf al stiekem de activiteiten van zijn klanten vastlegt. Maar volgens een Franse organisatie die waakt te gen misbruik van computerge gevens is dat zeker vijf jaar. Volgens Siles „is de privacy van onze gasten gewaarborgd". „Daarom kan ik ook geen na men noemen van de mensen die bij deze echtscheidingszaak zijn betrokken noch zeggen in welke van onze vestigingen zij hun vakantie doorbrachten. haarlem kees van der unpen De Hoofddorpse man die in fe bruari zijn vrouw en oudste dochtertje om het leven bracht, is gistermiddag veroordeeld tot tien jaar cel en tbs met dwang verpleging. De rechtbank acht bewezen dat de man een dub bele moord heeft gepleegd. De straf is conform de eis. De advo caat van de veroordeelde is het niet eens met de straf en gaat in hoger beroep. In zijn woning trof de politie op de ochtend van 11 februari de ontzielde lichamen van diens 34-jarige vrouw en 6-jari- ge dochtertje aan. Het jongste kind (2) bleek ongedeerd. On derzoek bracht aan het licht, dat de Hoofddorper zijn vrouw om het leven had gebracht door op haar in te hakken met achter eenvolgens een stuurslot, een strijkijzer en verschillende mes sen. Daarna stak hij het oudste kind dood met een mes. Vlak voordat hij het huis verliet, gaf de man zijn jongste kind nog de fles. Tijdens de rechtszaak bleek dat de man enkele dagen voor het drama op staande voet was ontslagen. Hij had een forse fraude op het werk gepleegd en er wachtte hem een politieon derzoek. De Hoofddorper leefde in grote angst dat zijn vrouw hier achter zou komen. Op de ochtend dat hij zich moest mel den bij de politie, pleegde hij de dubbele moord. De man verklaarde tijdens de zitting dat hij zijn echtgenote om het leven bracht om te voor komen dat ze hem zou verlaten. „U heeft gemeend de keuze van uw echtgenote niet af te moeten wachten en in plaats daarvan haar van het leven te beroven", zei de rechter gisteren tegen hem. De rechtbank sprak van een 'zeer ernstig misdrijf en achtte moord bewezen. TBS met dwangverpleging is nodig om dat volgens het Pieter Baan Centrum kans bestaat op her haling, zo staat in het vonnis. De advocaat acht moord niet bewezen. „Strikt juridisch ge sproken is er geen sprake van moord. Hij heeft volslagen in paniek gehandeld, er is geen kalm overleg geweest." abonnement op het Leidsch Dagblad. s weer tijd voor fris se sla op tafel. En dus is t weer tijd voor de frisse, slasauzen en -dressings van Calvé en \bfresh, die sla nóg lek kerder maken. U hebt keus uit veel verschillende soorten en smaken en Deze week alleen bij Albert Heijn. cn Aanbieding geldt t/m zaterdag 12 juli aanstaande

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1