Spannende landing tv-station op Mars De wraak van de laboratoriumrat Wetenschap Techniek Geen gebrek aan water, maar aan kennis DONDERDAG 3 JUL11997 REDACTIE SASKIA STOELIN BEN APELDOORN Als alles goed gaat landt morgen de Mars-sonde Pathfinder op de planeet Mars. Het is 21 jaar ge leden dat voor het laatst een aards ruimtevaartuig daar de boel verkende. De landing van morgen is nauwkeurig gepland door de Amerikaanse ruimte- vaanorganisatie NASA. De vier de juli is in de Verenigde Staten namelijk een nationale feestdag: Independance Day 1de Dag van de Onafhankelijkheid). Na een snelle reis, die decem ber vorig jaar begon, duikt de Pathfinder morgen met een snelheid van 20.000 kilometer per uur de ijle dampkring van de Rode Planeet binnen. Door de wrijving met de Mars atmos feer zal de snelheid steeds meer afnemen. Twee minuten later, op twaalf kilometer hoogte, schiet een remparachute te voorschijn. waarmee de snel heid van de sonde terugge bracht zal worden tot ongeveer 150 kilometer per uur. Op enke le honderden meters boven het oppervlak worden remraketten ontstoken. Met de gassen daar van worden binnen enkele se conden vijf enorme botsings ballonnen opgeblazen, elk met een middellijn van ruim vijf me ter. De airbags moeten de aan raking met de stenige Marsbo dem verzachten. De bedoeling is dat de snelheid van de sonde vlak boven het oppervlak zal zijn teruggelopen tot hoogstens enkele meters per seconde. Maar mocht die berekening in praktijk anders uitpakken dan zijn er hopelijk voldoende stootkussens om de Pathfinder de landing te laten overleven. Functionarissen van het Ameri kaanse "Jet Propulsion Labora tory' (JPL) in Pasadena ver wachten dat door de ballonnen het ruimtescheepje wel enkele malen omhoog zal stuiteren tot meer dan vijftig meter hoogte. Mensen die met muizen werken krijgen op den duur een allergische re actie. FOTO CPD Een op de vijf mensen die wer ken met ratten als proefdieren, ontwikkelt een allergie voor dit dier. Bij mensen die met mui zen werken, krijgt tien procent op den duur een allergische re actie. De aandoeningen lopen uiteen van prikkelingen in neu zen en ogen tot een astma-aan val. Dat zijn conclusies van on derzoeker ir. A. Hollander, die aan de Landbouwuniversiteit Wageningen promoveerde op een proefschrift dat hij de on dertitel De wraak van de labora toriumrat heeft meegegeven. Hollander onderzocht zeshon derd proefdierwerkers van vier universiteiten, twee onder zoeksinstituten, een farmaceu tisch bedrijf en een hogeschool. Hij liet hen een prikjes- en een ademtest ondergaan. Mensen met een honden- en kattenal- lergie bleken eerder last te heb ben van ratten en muizen dan mensen die al een pollen- of huisstofmij tallergie hebben. Mannen en rokers scoren ook hoger. Hollander vond een duidelijke piek in de klachten bij mensen die werken met ratten die in een omgekeerd dag- en nacht ritme leven. De promovendus verklaart dit doordat ratten van oorsprong nachtdieren zijn. Als ze in een omgekeerd ritme wor den gebracht, zijn ze overdag veel actiever en doen ze veel meer stof opdwarrelen. De al- lergeenreactie was bij de onder zochte personen op maandag tweemaal hoger dan normaal. Dat komt volgens Hollander doordat op die dag de kooien verschoond worden. Ratten- en muizenurine blijken een belangrijke risicofactor. Het beroeren van smerige kooivul- ling veroorzaakt een explosie van allergenen. Ventilatie in de dierkamer, de grootte van de kamer en de luchtvochtigheid hebben geen invloed op de al lergieën. Hollander bepleit een groot aantal maatregelen om het ont- wikkelen van een proefdieraller gie te voorkomen. Vooral het schoonmaken van de hokken en het overzetten van de dieren naar andere kooien moet zorg vuldiger. 1 V A E L N T E R 2 S T L O E O M F 3 K E A R A N A T 4 S K R E U I N T 5 T A W N K O E R 6 P R L D A A T E 7 N S T R V E E P 8 S N R A IJ A E K 9 K N A P P O E R 10 P R N U G I M E 11 H L U M B IJ U G 12 D R K O G O E M 13 D B E K S O E L 14 K R L E U I N T OPGAVE OPLOSSING CITAAT» I. Straathandelaar; 2. voetwar mer; 3. goudgehalte; 4. spring stof; 5. vaartuig; 6. prent; 7. lijn; 8. guit; 9. barbier; 10. vrucht; II. schijnvertoon; 12. ideaal beeld; 13. deel v.e. pan; 14. brok aarde. KRUISWOORDRAADSEL kot-k-oir -pianola- p-p-o-m-c ap-alt-ra lord-eter t-ar-ro-t rede-trio os-mos-ko k-s-v-p-n -allegro- via-r-oma Maar als dat is gebeurd en de Pathfinder stil komt te liggen op een beetje vlak terrein maar men hoopt), worden de ballon nen ontlucht en afgestoten. Drie uur lang zullen de NASA- en JPL-technici in spanning zit ten over het resultaat, want alle landingsprocedures verlopen geheel automatisch. Als in een bouwpakket ontvouwen zich vervolgens tal van onderdelen waaronder een soort parkeer- platform, compleet met op- en afrit. Daarop bevindt zich het belangrijkste en meest specta culaire onderdeel van de expe ditie: een autootje, de Mars-ro ver. Zodra de eerste zonnestra len de zonnecellen beroeren, waarvan de rug van het vijftien kilogram zware voertuigje is voorzien, komt dat langzaam tot leven. Als bloed door aderen, stromen de elektronen door elektroni sche circuits. Het laat de tv-ca- mera's van het wagentje 'zien' en de andere detectoren 'proe ven', 'voelen', 'horen' en 'rui ken'. Pas wanneer die elektroni sche signalen de 187 miljoen ki lometers naar de aarde hebben overbrugd, wat ruim tien minu ten duurt, zullen de traditionele juichkreten door de doorgaans zo serene ruimten van JPL's vluchtleidingscentrum in Pasa dena schallen. NASA-officials denken dat on geveer vier uur na de landing de eerste beelden op aarde zullen aankomen. Die zullen door het vluchtleidingscentrum overi - gens direct op Internet worden uitgezet. Het wagentje met zes apart aangedreven wielen kan zich maximaal 450 meter van het basisstation begeven. An ders wordt het signaal naar het station te zwak. Alleen het ba sisstation heeft voldoende ver mogen om de verbinding met de aarde te kunnen onderhou den. Een beeld van het Marsoppervlak gemaakt door een van de twee vikingrobots die in 1976 op het roestkleurige oppervlak van de planeet een zachte landing maakten. De Mars-sonde Pathfinder gaat dat mor gen, 21 jaar later, met veel nieuwe apparatuur aan boord opnieuw pro beren. foto CPD Waterschaarste, de kranten staan er bol van. Alarmerende berichten over dreigende poli tieke conflicten met water als inzet De Atatürkdam in Turkije levert groeiende problemen op bij de buurlanden Syrië en Irak voor waterafname uit de Eu- fraat. Namibië en Botswana ru ziën over de geplande wateront trekking door Namibië uit een grensoverschrijdende rivier. Egypte dreigt Ethiopië regelma tig met een bommenregen als het land dammen wil leggen in de Nijl. Conflicten zijn er ook binnen de landsgrenzen. Er zijn spannin gen tussen de verschillende wa tergebruikers, zoals industrie, stad en landbouw. „Waterschaarste is niks nieuws. Nieuw is dat dit nieuws nu is doorgedrongen tot de interna tionale politieke agenda", zegt Mathieu Pinkers, directeur van het International Institute for Land Reclamation and Impro vement (ILRI) in Wageningen. Internationale fora, bestaande uit politici en onderzoekers, be denken specifieke maatregelen om de watertekorten het hoofd te bieden. Het groeiend water tekort bedreigt in 2025 een der de van de wereldbevolking. Dat is een voorspelling van de we reldvoedselorganisatie. Slechts drie procent van al het water op de wereld is zoet en dus in principe bruikbaar. Wa ter is, anders dan olie en aard gas, onvervangbaar. De india nen spreken daarom over water als 'het bloed van de aarde'. „Het is zaak om het beschikba re water zo min mogelijk te ver vuilen en zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Een nieuwe tak De Atatürkdam in Turkije. van wetenschap zegt Pinkers. De landbouw is veruit de groot ste slokop van zoet water. Ruim tweederde van al het zoete wa ter, onttrokken aan rivieren, meren en grondwatervoorra- den, wordt gebruikt voor irriga tie van landbouwgewassen. Bij bevloeiingssystemen gaat nogal wat water verloren. In sommige gevallen verdampt bijna de helft of zakt weg in de bodem voor dat het zijn doel bereikt. Deze verliezen kunnen worden beperkt. Bijvoorbeeld door wanden en bodems van de toe- voerkanalen te bekleden met plastic folie of een laagje beton. Goedkoper is een systeem van waterputten en kleine reservoirs die de kanalen vervangen. Hier wordt volop met succes mee ge- experimenteerd in Pakistan en Noord-West-India. „Eigenlijk is er geen water schaarste, maar schaarste aan kennis om met water om te gaan. Als alle organisaties van boer tot aan de top die kennis hadden om in onderlinge sa menspraak de problemen aan te pakken, dan zou er minder waterschaarste zijn dan nu", meent Pinkers. Ongeveer een vijfde van de landbouwgronden in de wereld wordt geïrrigeerd. Deze oppver- vlakte levert wel bijna de helft van de totale wereldvoedselpro- duktie. De extra monden zullen volgens de FAO moeten worden gevoed met produkten van geïr- rigeerde gronden. Pinkers: „Een efficiënte voedselproduktie be gint bij een goede waterhuis houding. Eerst water, de rest komt later Op zoek naar de meest efficiën te irrigatietechniek worden ver schillende systemen in Zuid- Azië met elkaar vergeleken. Dat gebeurt in een gezamenlijk pro ject met de Landbouwuniversi teit onder de naam Liquid Gold (Vloeibaar Goud). Pinkers las op een muur in Hyderabad in Zuid-India: „Water is voor ons als vloeibaar goud. PC/S JE WEETJE EE&L'J/C "ElEMAAL /V//<S (SEZESP TE N/ET, NEE. i/AN O/Qterawnp T TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Heer Bommel hield bekommerd de pas in en verviel tot tweestrijd terwijl de tijwisselaar zijn redevoering be sloot. „Het is uit!" sprak de grijsaard. „De cirkel van Horletoet wordt niet meer getrokken. Vannacht is geble ken, dat de eb vanzelf wel intreedt. En daarom ga ik een akkertje bebou wen. Ga in vrede. Het groepje ging met gemengde gevoelens uiteen en Tom Poes liep opgewekt op heer 01- lie toe. „Prettig hè?" vroeg hij. „U hebt hier met uw boeken goed werk gedaan, want het bijgeloof is echt wel uitgeroeid. Nu kan die oude Horle toet nuttig werk gaan doen en Kobbe Kobbema kan een goed vak leren." Heer Bommel zuchtte en sjokte moe deloos achter zijn jonge vriend aan naar boven. „Ik weet het niet", pre velde hij. „Je praat alsof ik blij moest zijn, maar dat is niet zo. Ik weet het niet." „Wat weet u niet?" vroeg Tom Poes onthutst. „Hoe het zit met die tijwis selaar", hernam heer Ollie bedrukt. Hij liet zich in het gras zakken en vervolgde met geknepen stem: „Het is eigenlijk een geheim, je mag het dus niet verder vertellen. Maar Kob be heeft vannacht de vloed terugge dreven omdat Oene het niet deed. Iemand moest het toch doen, als je begrijpt wat ik bedoel!" „Nee", zei Tom Poes streng, „dat begrijp ik niet! Die Kobbema moet ophouden: an ders is er nog niets bewezen voor die bijgelovige eilanders!" „Juist", zei heer Bommel. „Er is ook niets bewe zen. Voor mij ook niet. Komt de eb nu vanzelf of niet? Ik weet het niet meer." H W RL DOOR JAN VISSER jts De afgelopen maand heeft een barometrisch req.'0 de wacht weten te slepen. De gemiddelde luchtö pe droeg in De Bilt 1010,1 hPa tegen normaal 10ljgp; hPa. Daarmee werd het de laagste gemiddelde slg^ voor juni van de twintigste eeuw. Het vorige recoLggl stammend uit 1933, bedroeg namelijk 1010,7 f^r lage luchtdruk werd vooral veroorzaakt door het <£pt sionaire weer dat rond de langste dag een aanvarjr00 Een van de lagedrukgebieden die daarin een bel^cb| aandeel had ligt nu boven de Britse eilanden. Fe^ gaat het hier om een boemerangdepressie. Aan 1^ w( gin van de week trok het systeem sterk uitdiepenonf vanuit Duitsland naar de Noordzee. Vervolgens pj, laag boven de Britse eilanden aan het zwerven g^pu en de komende dagen trekt het in betekenis afne( be over ons land naar het oosten. Hoewel het systee^ het aardoppervlak nauwelijks meer iets voorstelt ren passage niet onopgemerkt verlopen. nt f Een koude bovenlucht is er namelijk debet aan drep buien morgen in aantal en heftigheid zullen toen^ De temperaturen komen dankzij wat zon nog op graden terecht. De wind waait uit het zuiden en isie. tentijds zwak. Ook op zaterdag nog enkele buien.pur na onderdrukt een rug van hogedruk de bungheidyee volgende week zal het dan ook wat aardiger weer. d( met meer zon en temperaturen rond 20 graden. l^rs de week is er toch weer de dreiging van wisselvalLge onder invloed van een depressie die vanuit het no^ westen het Noordzeegebied nadert Over Frankrijk kwam gisteren een slechtweergebn:r j ons land af. De ochtend en een deel van de midd<be liepen echter tamelijk zonnig bij temperaturen ori,^ streeks 20 graden. In Bloemendaal werd 20,7 gr^ registreerd. Tegen en tijdens de avond viel er enig re en de afgelopen nacht trok nog een enkele bui ov?.r kustgebied. lec 0: KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Naast wat zon ook enkele regen- en onweersbuien. Langs de kust in het noordwesten vaak opkla ringen Middagtempera- tuurrond 20 graden. Zweden: Enkele regen- en onweers buien. Vandaag in het zui den meest droog en af en toe zon. Middagtempera- tuur op veel plaatsen te gen de 25 graden. Denemarken: Wat zon, maar soms ook pittige buien, mogelijk met onweer. Middagtem- peratuur iets boven de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking en buiige regen. Morgen in Ierland meer zon en vrijwel droog. Middagtempera- tuur van 15 graden in Schotland tot plaatselijk 20 in Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en op beide dagen la ter op de dag een bui Morgen wat meer bewolking. Middagtemperatuur meest onder de 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag geregeld zon en waarschijnlijk overal droog. Morgen toenemende be wolking en enkele buien, in de oostelijke departementen mogelijk met onweer Middagtemperatuur meest rond 20 gra- Portugal: Perioden met zon en in het noorden kans op een bui. Iets hogere maxima; aan zee uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 25 in de Algarve Madeira: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Perioden met zon en met name op mor gen in het noordoosten enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur aan de costa's rond 27 graden, aan de noordkust niet hoger dan 18 graden Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee uiteenlo pend van 25 graden in het noorden tot boven 30 graden in het zuiden. Tunesië: Flink wat zon en droog Middagtempera tuur vlak aan zee ruim boven de 30 gra- Zuid-Frankrijk: Meest bewolkt en vandaag vooral in het zuidoosten fikse regen- en onweersbui en. Morgen ook elders een bui In de loop van morgen in het zuidoosten droog en geregeld zon Maxima ongeveer 25 graden, maar in de omgeving van Lyon en in Les Landes rond 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op lopend tot tegen de 30 graden Italië: Ten noorden van Rome vaak bewolkt en vooral op vandaag fikse regen- of on weersbuien. Elders veel zon. Middag temperatuur op veel plaatsen oplopend tot boven de 30 graden Op sommige plaatsen in het zuiden zelfs tot boven de 35 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon, maar ook enkele regen en onweersbuien. Middagtemperatuur rond 30 graden Malta: Zonnig. Middagtemperatuur vaak boven de 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en overal droog. Boven de Egeische zee eerst nog veel wind Maxi ma ruim boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kust 30 graden of iets hoger. Duitsland: Soms wat zon. maar nog steeds kans op enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 27 in het oosten en zuidoosten. Zwitserland: Geregeld buien met onweer. In het wes ten en zuiden soms veel neerslag. Mid dagtemperatuur meest tussen 21 en 28 graden. Oostenrijk: Af en toe zon en van het westen uit en kele regen- of onweersbuien. Middag- 19 t. temperatuur op veel plaat 25 graden. Perioden met zon. Vandj morgen van het zuiden uitt of onweersbuien. Middel rond 25 graden, vandaag r-* sen hoger Tsjechië en Slowakije: 1 Van het westen uit toenerf_ king en vooral op morgen of onweersbuien Vandaag nog volop zon. Middagtemil pend tot tegen de 30 grade Tsjechië weer lager. t] Hongarije: p ian VRIJDAG 4 JULI 1997 Zon- en maanstanden f>( Zon op 05.27 ZondS Maan op 05.30 Maan Waterstand n< IJmuiden Kaer Hoog 04 05 16.36 03n Laag 12.14 00.00 lla Weerrapporten 03 juli 08 uui^ Rotterdam Vltssingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenfurt spit6 Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Los Angeles New Orleans New York TelAviv halfbew licht bew licht bew half bew. licht bew half bew regen licht bew half bew half bew. half bew. met ontv licht bew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8